دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا


پول


پول
وقتی زندگینامه و تجربه‌های صاحبان اندیشهٔ توانگر را می‌خوانید، می‌بینید كه آنها نسبت به پول گرایشی دوستانه دارند. حال آن كه گرایش عمومی نیست به پول به گونه‌ای است كه انگار پول ایرادی دارد و توانگر بودن كار درستی نیست‌.
اگر با دقت به صحبت اطرافیان گوش كنید می‌بینید كه بیشتر مردم گرایشی بسیار غلط نسبت به پول داشتن دارند، آن را چیزی بیهوده می‌دانند. از یك طرف می‌گویند پول برایشان اهمیتی ندارد و از طرف دیگر می‌گویند برای پول در آوردن باید از صبح تا شام تلاش كنند و زحمت بكشند. آنها نمی‌دانند كه این عدم هماهنگی در اندیشه‌، تلاشهایشان را خنثی و بی‌ثمر می‌كند. چنین تفكر ناهماهنگی دربارهٔ پول‌، آنها را وا می‌دارد كه برای هدفهایی متضاد بكوشند در نتیجه ثمره‌اش نیز ناهماهنگ و متضاد خواهد بود.
اگر از پول درست استفاده شود عالی و اعجاب‌انگیز است زیرا دارای جوهر الهی است‌. پول نعمت آسمانی است زیرا تجلی بركت خدا در زمین است‌. همهٔ ما به چنین تفكر عمیقی نیاز داریم تا دیگر پول را چیز بدی ندانیم‌. یكی از اصول معنوی و ذهنی توانگر شدن این است كه ما به حقیقت نیك خدا پی ببریم و بدانیم كه توانگری نعمت خدادادی است‌، برای نجات دادن همهٔ مردم از فقر و شكست و همهٔ گناهان ناشی از فقر باید قدر این نعمت الهی را بدانیم‌.
بیشتر مردم نسبت به گنجایش خود دربارهٔ پول در آوردن حساس هستند. در بیشتر موارد اگر شخص بتواند نسبت به پول گرایشی مثبت و دوستانه داشته باشد، گنجایش پول در آوردنش بیشتر می‌شود. فقر یك تصور و قالب فكری است‌. ما همواره باید به خودمان یادآوری كنیم كه خدا منشأ روزی آدمی است و به این باور عمیق ایمان قلبی داشته باشیم كه «توكل ما به خداست‌». پس یكبار دیگر این مسئله را روشن كنیم كه پول یا خواستن پول كوچكترین ایرادی ندارد. پول وسیله‌ای برای مبادله و معاوضه خدمات است و هیچ چیز پلیدی در آن نیست‌.
به محض این كه آرمانهای اشتباهی را كه از سالها پیش به ما آموخته‌اند رها كنیم عقایدی از این دست كه «پول پلید و كثیف است و...» بی‌درنگ متوجه می‌شویم كه پول چقدر آسان‌تر و رضایت بخش‌تر در امور مالی‌مان به گردش در می‌آید.
پس‌، پول در برابر گرایشهایی كه نسبت به آن داریم واكنش نشان می‌دهد. زیرا این قانون ذهن است كه هر چه را مورد قدردانی قرار بدهید به سوی خود جذب می‌كنید و هر آنچه را مورد قدردانی قرار ندهید، دفع می‌كنید. پس اگر به طرز دلپذیری دربارهٔ پول بیندیشید، آن را چندین برابر می‌كنید. حال آن كه اگر به هر شكل‌، پول خودتان یا دیگری را مورد انتقاد و ملامت قرار دهید، آن را متلاشی و دفع می‌كنید.
شاید در ارتباط با حالات خودتان متوجه كاركرد این قانون شده باشید، وقتی حالتان خوب است چقدر قدرت خرید پولتان بالا می‌رود.
اما اگر موقعی كه عجله دارید یا حالتان بد است خرید كنید، انگار همه چیز به راه غلط می‌رود و خراب از كار در می‌آید، از جمله قدرت خرید پولتان‌.
چون اندیشه هایتان جهان را می‌سازند، اندیشه‌هایتان دربارهٔ پول باید سرشار از حق‌شناسی باشد تا پول نیز قدرتان را بداند و به سویتان كشیده شود. بسیاری از مردم هر گاه پول كافی برای تأمین مخارجشان ندارند به این دلیل بوده است كه در امور مالی خودشان یا دیگران پول را مورد سرزنش و یا تحقیر قرار داده‌اند.