شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

خانواده سوئیسی رابینسن - The Swiss Family Robinson


خانواده سوئیسی رابینسن - The Swiss Family Robinson
سال تولید : ۱۹۶۱
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : والت دیزنی
کارگردان : کن آناکین
فیلمنامه‌نویس : لوئل هاولی، برمبنای رمانی نوشته یوهان وایس.
فیلمبردار : هاری واکسمن.
آهنگساز(موسیقی متن) : ویلیام آلوین.
هنرپیشگان : جان میلز، دوروتی مک‌گوایر، جیمز مک‌آرتور، جانت مونرو، سسوئه هایاکاوا، تامی کرک، کوین کورکوران، سسیل پارکر، میلتن رید و لاری تیلر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۸ دقیقه.


کشتی "خانواده رابینسن" دچار توفان می‌شود. پس از بهتر شدن هوا، اعضای خانواده یک کرجی می‌سازد و با تجهیزات، آذوقه کافی و تعدادی حیوان اهلی خود را به ساحل می‌رسانند. به‌زودی نیز پدر خانواده "میلز" و سه پسرش، "فریتس" (مک‌آرتور)، "ارنست" (کرک) و "فرانسیس" (کورکوران) خانه‌ای "درختی" می‌سازند و مادر (مگ‌کوایر) را غافلگیر می‌کنند. آنان زندگی لذت‌بخشی را در جزیره می‌گذرانند. روزی دو پسر ارشد خانواده، "ناخدا مورلند" پیر (پارکر) را همراه با نوه‌اش، "روبرتا" (مونرو) در اسارت دزدان دریائی می‌یابند و به آنان کمک می‌کنند. سپس "روبرتا" را نجات می‌دهند و آماده مقابله با دزدان دریائی می‌شوند....
٭اقتباسی آزاد از رمان پرآوازه وایس (۱۸۱۳) که دیزنی و کارمندانش بر مبنای آن فیلمی بسیار سرگرم‌کننده و موفق می‌سازند؛ هرچند به ارزش‌های زیربنائی قصه چندان وفادار نمی‌مانند. انتخاب لوکیشن‌ها در توباکو بسیار مناسب می‌نماید و فیلم‌برداری خوب واکسمن منجر به خلق تصاویری چشم‌گیر و زیبا می‌شود؛ اما بی‌توجهی به عنصر زمان، واقع‌گرائی فیلم را کم‌رنگ می‌کند. رمان وایس یک‌بار دیگر نیز در سال ۱۹۴۰ به کارگردانی ادوارد لودویگ به فیلم در می‌آید. همچنین در ۱۹۷۵ برای تلویزیون (هاری هریس) بازساز می‌شود.