چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا


داستان کار آفرینی


داستان کار آفرینی
در این نوشتار پیشنهادهایی ارائه می شود که برای شما به عنوان کسی که برنامه های کارآفرینی را میخواهد انجام دهد مفید است.
● خلاصه
ـ برای کمک به کارآفرینان لازم است این پرسشها از آنان مطرح شود:
ـ چه اتفاقی افتاد که شما کارآفرینی را آغاز کردید؟
ـ چه نوع کسب وکاری ایجاد کردید؟
ـ چه مقدار سرمایه در آغاز کار داشتید؟
ـ آیا مشکل، بحران یا اشتباهی داشته اید که درباره ی آن تصمیم گرفتید؟
ـ آموزگار یا استادی داشته اید؟
ـ چقدر طول کشید که شما به سود برسید؟
ـ از چه چیز کارآفرین بودن بیشتر لذت میبرید؟
ـ چه کار متفاوتی در حال حاضر انجام میدهید؟
ـ سخت ترین بخش در رابطه با کارآفرین بودن چیست؟
ـ آیا فکر میکنید جمله ای دارید برای تشویق کسی که ایده ای برای کار دارد و میخواهد کسب و کاری آغاز کند؟
در پائین پیشنهادهایی ارائه میشود که برای شما به عنوان کسی که برنامه های کارآفرینی را میخواهد انجام دهد مفید است:
ـ واقعیت های کارآفرینی را بطور کامل در نظر بگیرید
ـ داستانهایی از صاحبان کسب و کار بخوانید
ـ ازا فکاربکرو راه حل برای ایده ی خود استفاده کنید.
ـ در منابع راهنما برای کسب اطلاعات بیشتر و در اختصاص بودجه تأمل کنید
ـ به شبکه ی فرا ملی کارآفرینی مرتبط شوید
ـ به خودتان برای حرکت به جلو در پروژه ای مناسب انگیزه دهید.
آماده برای رفتن؟
● ۱۰ واقعیت کارآفرینی:
اگر چه فکر میکنیم کارآفرینی یکی از بهترین راه ها برای امرار معاش در جامعه است در واقع مثل هر کار دیگری دارای ریسک است.
لیست پائین دور نمائی از واقعیات کارآفرینی را در شروع کار نشان میدهد:
ـ به زندگی با درآمد صفر خوش آمدید.
ـ هیچ ضمانتی وجود ندارد.
ـ مزایا تعجب انگیز است.
ـ اول درباره ی بازار تحقیق کنید.
ـ شکست واقعا نا توان میکند.
ـ شرایط کمبود اعتبار و عدم تأمین مالی را در نظر بگیرید.
ـ موقع پر کاری دقیق باشید.
ـ اگر متمرکز نباشید و دقت نداشته باشید به هیج جا نخواهید رسید.
ـ به علایم قرمز، سبز،زرد توجه داشته باشید.
ـ یک بیزینسمن نیمه کامل که فقط به سود می اندیشد نباشید.
ما میخواهیم شما را به انجام ایده هایتان تشویق کنیم ضمن آنکه میخواهیم با شما صادق باشیم.
به عبارت دیگر میخواهیم به شمائی که از کارتان استعفا میدهید و سرمایه تان را میخواهید صرف کارآفرینی کنید هشدار دهیم
باید زمانی برای یرنامه ریزی و تحقیق در بازار اختصاص داده شود. وقتی از این هم چشم پوشی کنید نتیجه ی کارها به نحو عجیبی اشتباه میشود. وقتی تأمل کنید در تقاضاهای بازار و آنچه مشتریان میخواهند شانس موفقیت شما افزایش میابد.ضمنا با ۱۰ واقعیت کارآفرینی آشنا باشید که نمک کار هستند این سختی ها را در نظر داشته باشید ما درباره ی اشتباهات معمول کار به شما هشدار میدهیم که از آنها اجتناب کنید. بله کارآفرینی ممکن است بعضی وقتها نا خوشایند باشد اما ارزش دارد.
به زندگی با درآمد صفر خوش آمدید
معمولا دو نوع شیوه ی زندگی به لحاظ مالی وجود دارد: شیوه ای که دارای امنیت شغلی است، و شیوه ی بی ثبات.
اگر شما در صنعت بانکداری کار کنید یا شغل دولتی داشته باشید،یا به هر حال یکی از مشاغلی که دارای پشتوانه است داشته باشید دارای امنیت شغلی هستید چک های حقوقتان هر دو هفته پرداخت میشود درآمدتان تضمین شده است، مرخصی و تعطیلات دارید و ... خوش به حالتان.
اما اگر شما دارای یکی از مشاغل آزاد باشید مثل نویسندگی، هنرمندی، هنر پیشگی فیلم، عکاسی، روزنامه نگاری،مشاور،دلال معاملات ملکی، یا بی خانمان باشید- وضعیت مالی شما به گونه ای دیگر خواهد بود حقوقی در کار نیست امنیت حرفه ای وجود ندارد.
اما اشخاصی که برای خودشان کار میکنند و استخدام جایی نیستند هم میتوانند پول در بیاورند این دو شیوه زندگی کاملا متفاوت است اگر به مدل اول عادت کرده اید برایتان سخت خواهد بود که با مدل دیگر سازگار شوید. (به ویژه اگر به درآمد مشخص عادت کرده اید و ناگهان درآمدتان افت کند اما اگر از فقر و نداری به درآمد واقعی برسید آسانتر به آن عادت میکنید.)
حقوق سالیانه یک کار آفرین صفر دلار است. این بزرگترین جنبه منفی کار است. زندگی بدون درآمد غیر ممکن است. اگر مرعوب بی ثباتی مالی این کار شده اید شاید آلان بهترین زمان باشد که از این کار استعفا بدهید.وقتی کارآفرین میشوید به گروه افراد استخدام نشده و بی خان مان می پیوندید. واقعیت زندگی کارآفرین این است. اگر شما بتوانید به این واقعیت بی اعتنائی کنید که به همه بدهکارید و هیچ غذائی به جز نان بیات و رشته برای خوردن ندارید احساس بهتری خواهید داشت این که هیچ چیز برای از دست دادن ندارید به شما قدرت می بخشد یک چیز حتمی است:
شما نگران سرمایه و کارهای جدید نیستید شما یک کار را انتخاب می کنید و روی آن تمرکز می کنیدو در نهایت:
ـ هرگز پول را در راهی به جز راهی که واقعا میخواهید در آن کار انجام دهید هزینه نکنید.
ـ اندیشیدن مانند یک کارآفرین
یکی از بهترین راه های دانستن افکار کارآفرینان صحبت کردن با آنان یا خواندن درباره ی آنان است
شروع کار و اندیشیدن مانند کارآفرینان:
ـ مشکلی را در نظر گرفته و برای حل آن بیندیشید.
ـ با یک ایده شروع کنید.
ـ شغلی را به وجود آورید.
ـ مستقل تر شوید.
ـ آنچه را دوست دارید انجام دهید.
ـ کارآفرینی و خلاقیت در طول زندگی.
ـ یک رابطه برقرار کنید.
ـ "به پرسش ها بیندیشید و خودتان را به فکر کردن مانند کارآفرینان یاری کنید"!
حالا بیایید اندیشیدن مثل کارآفرینان را آغاز کنیم:
▪ مرحله ۱: مسئله ای را برای حل کردن بیابید
اولین مرحله اندیشیدن مانند کارآفرینان این است که به مسائل و مشکلات مانند فرصت بنگرید.
داستان کارآفرینانی که توانستند مسائل را حل کنند بررسی کنید
ـ تامی آرون برادا
همسر من بعد از این که بچه سوم مان را از دست دادیم به سرطان مبتلا شد. سفرهای روزانه برای پرتو درمانی، ویزیت با پزشکان و عملیات شیمی درمانی باعث میشد کودکان نوپایم را به همسایه ها بسپارم و خودمان ۸۰۰ مایل دورتر از آنان بودیم.
چند هفته ی بعد همسرم در مبارزه با سرطان از پای درآمد و مرا با یک پسر سه ساله و دختر دو ساله تنها گذاشت. بیوه شدن با دو بچه ی در حال رشد، من سراسیمه بودم و با مشکلات مالی روبرو شده بودم.
همسرم بیمه نبود. با در نظر گرفتن شرایط به یاد همسرم و برای فرزندانم هدف- هایم را دنبال کردم.
کار با تلاش و پشتکار آغاز شد. من برای pottie sticker مجوز گرفتم و یک شغل فراموش شده مورد توجه قرار گرفت و برنده رقابت ایده های سال ۲۰۰۳ شد و شرکت آرون برادا متولد شد.
"GFW" (خدا، خانواده، کار) روی تولیداتم چاپ میشد برای اینکه اولویت ها و ارزش های زندگی را نشان دهد.من یک مربی و مدافع آموزش بهداشتی شدم و ایده ی PottieStickers را در سطح تولیدات ملی گسترش دادم شرکت آرون برادا محصولاتی تولید میکند که کودکان را برای انجام کارهایشان تشویق کند و عزت نفس و خود باوری آنان را افزایش دهد که مستقل تر شوند و زندگی را برای مادران و مراقبت کنندگانشان آسان تر کنند.هدف ما توسعه ی کیفیت محصولات است با قیمت های معقول برای آموزش و توانمند کردن کودکان، رهبران آینه ی ما.Pottie Sticker به گونه ای طراحی شده است که قابل حمل است و در مسافرتها مورد استفاده قرار میگیرد. می توان به کودک نو پا آموزش داد که چگونه برای دستشوئی از این لگن استفاده کند.
ما سه نوع از آن را طراحی کرده ایم می توانید یکی از آن را در خانه داشته باشید یکی برای مادر که آن را در کیف دستی اش حمل کند و یکی برای خانه ی مادربزرگ یا هر کس دیگر که از کودک نگهداری می کند.
مسئله ای نیست که کودک چطور بر چسب را جایگزین کند. بر چسبها می چسبند در هر جا که قرار بگیرند و به وسیله ی انگشتان کوچک کودک یک یا دو ساله و دارای جزئیات ظریف رنگارنگ هستند و مهارت های حرکتی کودکان را تقویت می کنند.۳۰ سال قبل دستشوئی رقتن به بچه های ۱۵ تا ۲۰ ماهه آموزش داده میشد. امروزه آنها تا ۳-۴ سالگی میرسند و برای انجام کارهای شخصی شان تلاشی نمی کنند.
به گفته ی کارشناسان مشکلات بچه ها با آموزش دیرتر دستشوئی رفتن بیشتر می شود. مسئله ای که ظاهرا ممکن است به نظر نیاید ولی نقش مهمی در سلامتی دارد. گزارش ها حاکی از آن است که عفونت مثانه و دستگاه ادراری، یبوست، کشیدگی روده و جمع شدن معقد باعث مشکلات جدی می شوند و پولیپ ایجاد می کنند که اگر درمان نشود منجر به سرطان می شود.
ما درصدی از عواید فروشمان را به مراکز تحقیق سراطان هدیه می کنیم. من در دفتر کارم که در واقع خانه ام است کار می کنم و بیش از ۵۰ طرح تولیدی ارائه داده ام.
"GFW" روی تولیدات من درج می شود.
برای اینکه بر روی اولویت های زندگی متمرکز شوم من مقالاتی درباره ی آموزش مسائل دستشوئی رفتن نوشتم که در اینترنت و مجلات مختلف چاپ شده است و با برنامه های رادیوئی در امریکا مصاحبه داشتم.
می توانم تجربیاتم را در ضمینه ی کارآفرنی در اختیار زنان و مادران دیگر قرار دهم.همچنین اسپانسر تعدادی از کالج های جنوب غربی هستم که روح کارآفرینی را به دانشجویان آموزش می دهند و آنها را راهنمائی می کنند.
▪ شما چه مشکلی را می توانید حل کنید؟
ـ دان ریورز باکر ـ مجله ی سرمایه ی کوچک
من یکی از آدم هایی نیستم که کارآفرین متولد شده اند. من خودم را یک نویسنده میدانم. زیاد می نویسم این بهترین چیزی است که درباره ی کارم میتوانم بگویم. شکل کار بطور ساده رشد شخصیت من است و تجربیات زندگی من.برای مثال من در خانواده ای تک سرپرست با کمک های دولتی در فیلادلفیلا بزرگ شدم بسیاری از مردم می گویند من برای فرار از آن محیط به تحصیل روی آوردم و این درست است اگر چه من می گویم با قدرت علم و آگاهی از چرخه ی فقر و وابستگی دور شدم.
من عاشق دانستن هستم برای من اطلاعات مثل آزادی است. اگر شما آن را داشته باشید همیشه فرصت هایی برای انتخاب دارید. از دست دادن اطلاعات مرا دیوانه می کند. وقتی وارد اینترنت همیشه حاضر شدم با موجی از مشاغل کوچک روبرو شدم.مجبور بودم آنها را یادداشت کنم. مسئله ی دیگر برای انگیزه ی من موضوع واترگیت بود که سرتاسر امریکا را درنوردید استیضاح واقعی علاقه ی مرا جلب کرد.(من چشم و گوش هایم را برای سیاست پرورش نداده بودم با مسائل سیاسی آشنا نبودم) اما ماجرای باب وودوارد، کارل برن اشتاین و واشنگتن پست مرا محسور کرد.
اینجا بود که فکر کردم حرفه ی جالبی است که یکی مردم امریکا را تشویق کند از رهبرانشانتعهد و پاسخ بخواهند برای من ژورنالیسم یک معمای روزانه مدرن است. یک شغل پشت میزی فرهنگی که به روحیه واقعی ووجدان اخلاقی نیاز دارد. از زمانی که هوس کردم حمایت کنم این کار مرا جذب کرد.
با یادگیری درست دیدن، نوشتن را آغاز کردم و اخبار مشاغل کوچک را منتشر کردم من همیشه در جست و جوی آن بودم و نمی یافتم. اخبار اصلی مشاغل کوچک نوشته می شود با صدها کارفرما و میلیون ها درآمد.
از وقتی شروع کردم خودم ژورنالیست بودن را یاد بگیرم سعی کردم در مورد مشاغل کوچک بیشتر بیاموزم. وقتی بیشتر یاد می گرفتم بیشتر به این نتیجه می رسیدم که صاحبان مشاغل کوچک به چیزی بیش از اخبار نیاز دارند. آنها به پشتیبان نیاز دارند. من هرگز به عقب برنمی گردم . من مجله ی سرمایه ی کوچک را ۸ سال است که منتشر میکنم ادامه می دهم تا زمانی که مرا مثل باب وود وارد مشهور و ثروتمند کند. کاری که انجام میدهم ارزشمند استهیچ کس نمیتواند مرا مجبور کند که برای سازمان دیگری کار انجام دهم.
این کار گاهی اوقات دیوانه کننده است و اصلا آسان نیست. اما سر گرم کننده و جذاب است این کار عشق میخواهد:
فکر میکنم دارم واقعا یک کار متفاوت انجام میدهم و برای من، داشتن کارمند مایه زحمت است.
آنچه به طور بالقوه نیاز دارید در دسترس نیست؟
تام باتلر ـ شرکت سرمایه داری محلی
یک روز آن حادثه اتفاق افتاد من مریض شده بودم و تب داشتم. آیا تا به حال در موقعیتی گرفتار شده اید که مسایل را حل کنید؟ هرگز قبلا به چنین موقعیتی بر نخورده بودم اما یک اتفاق افتاد. همه چیز در همه جا و نزدیک من خراب شد. توصیف آن لحظات سخت است. بیایید از اول شروع کنیم.
شهر منelkhart در ایندیانا از مرک شهر توسعه پیدا میکند. در چند سال گذشته بسیاری از کمپانی ها و کارآفرینان نسل گذشته تغییراتی در آن به وجود آورده بودند. در طول چند دهه گذشته جهانی شدن و تغییرات شغلی کارخانه های قدیمی مرکز شهر را خالی کرده بود.(حتی کمپانی هایی که دارای تکنولوژی بالا بودند) در فصولی از سال شهر را ترک می کردیم (بزرگ ترین ساختمان، خانه ی متحرک FEMA بود بعد از طوفان کاترینا)ساختمان های مرکز شهر خالی بود و خانه ها خراب شده و فقط تعداد کمی کارگران استخدام نشده در شهر بودند که از جاهای نزدیکی مثل شیکاگو و دیترویت تا نقاط دورتر مرکز و جنوب امریکا آمده بودند.
به عنوان محقق بازار برای روزنامه ی محلی (حقیقت-www.etruth.com ) به شرایط اقتصادی شهر علاقمند شدم.تاریخ اقتصادی شکوفای شهر و عوامل بالقوه ی سودمندی آن در نتیجه مدیریت خوب برایم جالب بود مؤسسه ای را تأسیس کردم و برای اولین بار در زندگی ام از استادان بزرگی کمک گرفتم.
نمی توانستم این کار را بدون یاری و حمایت آموزگارانم انجام دهم:
کسانی مثل ماری کاسکا که کارگزار ارائه مجوز در مؤسسه مرکزی Elkhart بود.او کارشناس توسعه اقتصادی با تجربه ای است که از شمال غربی ایندیانا به این جا آمده و این شانس را به من داد که با او همکاری کنم و از او یاد بگیرم. رئیسم در روزنامه حقیقت وقتی شوق مرا دید کتابی درباره توسعه اقتصادی محلی به من داد.
ـ مسئله ای برای حل بیابید.
ـ کار آفرینان حلال مشکلات هستند. این طبیعت بازی است.
ـ مشکلی را برای کسی حل کنید و پول دریافت کنید.
ـ مشکلی را برای افراد بیشتری حل کنید و پول بیشتری دریافت کنید.
ـ مشکلی را برای عده زیادی حل کنید بهتر از کسانی که میتوانند حل کنند و در رقابت برتر باشید.
ـ به حل مشکلات ادامه دهید بهتر از دیگران واین موارد را حفظ کنید: برتری در رقابت، تعهد و وفاداری به مراجعین و مشتریان،تحمل کاری.
حالا این ۴ نکته را به این صورت تغییر دهید و بخوانید:
ـ محصولی برای دیگران تولید کنید یا خدمتی ارائه دهید و شما آن فرصت رویائی را می بینید.
ـ بزرگ ترین چیز در حل مشکلات این است که آنان از منابع قابل تجدید اند. هر کس و هر چیز در زندگی می تواند مشکل باشد. بنابراین فرصت هایی برای کارآفرینان خواهند بود.
ـ به جای اینکه در اولین بار سعی کنید مسئله ای مثل بمب را امتحان کنید بهتر است سراغ مسئله ی دیگری بروید.
حالا به عقب برگردید و این سؤالات را بررسی کنید.
ـ فکر بکری برای حل یک مشکل بیابید.
ـ ایده ی شما چه مشکلی را میتواند حل کند.
ـ مراجعین بالقوه شما چه نیاز دارند آیا آن در دسترس است
ـ جامعه شما فاقد چه چیزی است.
ـ چه خدمتی میتوانید انجام دهید در منطقه تان؟
ـ چه مشکلی را میتوانید حل کنید که تا به حال کسی حل نکرده؟
ـ اگر مراجعین از کار شما ناراضی باشند چطور کارتان را بهتر میکنید؟
ـ اگر محصول یا خدمت شما وجود دارد چطور میتوانید درد و مشکلی را از زندگی دیگری بر طرف کند؟
ـ از چه فرصتهای جدیدی میتوانید بهره ببرید؟
ـ چه مشکلاتی واقعا شما را آزار میدهد؟
ـ وقتی ایده ی خوبی دارید آیا آن را به فراموشی میسپارید یا در کاری از آن استفاده می کنید؟
ـ وقتی مشتریان می گویند محصولتان عیب دارد چطور آن را بر طرف می کنید؟
ـ چه ابتکاری می توانید در کارتان انجام دهید قبل از آن که دیگری انجام دهد؟
ـ حالا زمان کافی برای فکر کردن دارید شروع کنید.
▪ منابعی برای شروع
منابع زیادی در دسترس هستند برای کار و کارآفرینی. یکی از مهمترین چیزهایی که به عنوان یک کارآفرین باید بدانید جست و جو برای یافتن پاسخ پرسش هایی است که نمی دانید.
مترجم: سیدنبی اله حسینی نویسنده
منبع : روزنامه تفاهم