پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا


بازار مسکن در چالش با کاهش نرخ سود بانکی


بازار مسکن در چالش با کاهش نرخ سود بانکی
كاهش نرخ سود بانكی به صورت جهشی، با هجوم نقدینگی سرگردان به بازار زمین و مسكن مواجه می‌شود كه این امر، در نهایت با چالشی جدید، در این بخش همراه است.
مهدی موذن گفته كه اعمال سیاست كاهش نرخ سود بانكی، با كاهش قیمت‌ها و ایجاد ثبات در بازار مسكن در تقابل با یكدیگر قرار می‌گیرند و ممكن است در كنار برنامه‌های دولت این تصمیم چالش‌زا شود.
به گزارش خبرنگار دنیای اقتصاد، هنوز مدت زیادی از تصویب كاهش نرخ سود بانكی بانك‌های دولتی نگذشته كه موجی از انتقادات پیشانی این مصوبه را نشانه رفته است.دولت در نظر دارد كه با كاهش نرخ سود بانكی، ‌زمینه را برای رونق بخش اقتصاد و تولید كشور فراهم آورد، هر چند كه این اقدام دولت، سبب ایجاد دو جبهه موافق و مخالف با كاهش نرخ سود بانكی شده‌است.مخالفان كاهش نرخ سود بانكی معتقدند، كاهش ناگهانی نرخ سود بانكی بانك‌های دولتی و خصوصی، به ترتیب به ۱۲ و ۱۳درصد منجر به خروج سپرده‌های سپرده‌گذاران از حساب بانك‌ها شده و حجم نقدینگی سرگردان تسهیلات را افزایش می‌دهد.در حال حاضر، میزان نقدینگی موجود در بازار، مبادلات كشور حدود ۱۲۰هزار میلیارد تومان است كه انتظار می‌رود این رقم در سال‌جاری و با توجه به كاهش نرخ سود بانكی به ۱۴۰هزار میلیاردتومان هم برسد.
● بازار دلار سكه نیست
در حالی مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر كاهش نرخ سود بانكی ابلاغ شده كه از خیابان استانبول هم خبر رسیده، بازار مبادلات سكه و دلار از رونق افتاده و مبتلا به كسادی است.
این اتفاق در حالی رخ داده كه انتظار می‌رفت با جابه‌جایی شاخص بهای نفت و همچنین نزدیك شدن به فرا رسیدن روز مادر، بازار مبادلات سكه و طلا اندكی رنگ و لعاب رونق به خود بگیرد.
بیشتر دلالان خیابان استانبول هم به فعالان عرصه مسكن رشك برده و اذعان دارندكه با توجه به افزایش قیمت مسكن، سرمایه‌های كمتری به سمت مبادلات خیابان استانبول روانه می‌شود.
به اعتقاد آنها، زود بازده بودن و سودآور بودن عرصه مسكن سبب شده طی ماه‌های اخیر، كسب و كار و مبادلات ارز و سكه و طلا تحت‌شعاع بازار مسكن قرار گرفته و از رونق بیفتد.از آن سو خبر می‌رسد كه با توجه به دستور كاهش نرخ سود بانكی موج تقاضا برای دریافت تسهیلات بانكی اندك‌اندك افزایش می‌یابد.
به اعتقاد دولتمردان، كاهش نرخ سود بانكی آرزوی دیرینه فعالان عرصه صنعت و تولید بوده كه با این رخداد، رونق جدی در بخش تولید كشور رخ خواهد داد.در مقابل اما رییس كانون كاردان‌های فنی ساختمان استان تهران، با بیان آنكه كاهش نرخ سود بانكی ممكن است در شش ماه دوم سال مشكلاتی به لحاظ قیمتی دربازار مسكن ایجاد كند، خاطرنشان كرد: ركود موجود در بازار مسكن ركود مطلق نیست، بلكه تورمی است. لذا با اجرای كاهش نرخ سود بانكی بازار مسكن آماده پذیرش علامت‌های منفی است، به طوری كه هجوم نقدینگی توسط عده‌ای افراد سودجو می‌تواند چالشی دیگر بر بازار مسكن وارد آورد.
وی تصریح كرد: بنابراین اگر كاهش نرخ سود بانكی با هجوم نقدینگی‌های سرگردان به بخش مسكن همراه شود، باید در این تصمیم محتاطانه‌تر رفتار كرد.موذن، درخصوص معافیت مالیاتی خانه‌های اجاره‌ای بیان كرد: این طرح شامل خانه‌های اجاره‌ای با اجاره‌بهای ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰هزارتومان است كه با توجه به بالابودن حجم رهن و اجاره درصد خانه‌های اجاره‌ای مشمول این طرح بسیار اندك است، لذا در شرایط فعلی اجرای طرحی كه به موجب آن واحدهای مسكونی خالی از سكنه مشمول مالیات، می‌شود باید از سوی مجلس دنبال شود.
رییس كانون كاردان‌های فنی ساختمان استان تهران، ورود واحدهای مسكونی احتكار شده به بازار را با ایجاد تعادل قیمت‌ها در این بازار همراه دانست و تاكید كرد: در حال حاضر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار واحد مسكونی احتكار شده در استان وجود دارد كه تا ۱۰۰هزار واحد خالی از سكنه مورد قبول مسوولان دولتی است كه به هر حال ورود این واحدها منجر به ایجاد تعادل در بازار مسكن می‌شود.
مجید حیدری
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد