دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

این استقلال ویروس دارد نه جاسوس!


این استقلال ویروس دارد نه جاسوس!
هفته ششم رقابتهای لیگ برتر با برگزاری شش دیدار در شهرهای مختلف به پایان رسید که در مهمترین دیدار و در ورزشگاه یادگام امام (ره) شهر قم، تیم های صباباتری و استقلال به مصاف هم رفتند که در پایان تیم صباباتری موفق شد با نتیجه ۳ بر یک شاگردان امیر قلعه نویی را شکست دهد.
در این دیدار ابتدا صباباتری در دقیقه ۲۴ توسط شیث رضایی به گل برتری رسید اما در دقیقه ۵۷ سیاوش اکبرپور گل تساوی را به ثمر رساند. در ادامه بازی و در دقیقه ۷۱ عادل کلاه کج با شوتی زیبا دروازه استقلال را باز کرد.
فریدون فضلی نیز در دقایق وقت اضافه گل سوم صباباتری را به ثمر رساند. این هفته مردم ایران و بسیاری از دوستداران فوتبال ایران در جهان بازی دو تیم تهرانی یعنی پرسپولیس و استقلال را تماشا کردند. فارغ از اینکه باخت یک بر صفر پرسپولیس مقابل مس و شکست ۳ بر یک استقلال مقابل صبا باتری، کنکاشی در وضعیت کنونی و آینده این دو تیم و اینکه چرا باید تا این حد به سرخابی های تهرانی بها داده شود و تیم های شهرستانی سهم بسیار کمی از توجه دولت و شرکت ها و نهادها و بخش دولتی و خصوصی داشته باشند، مایه حیرت است.
ما و شما به خاطر داریم که دو تیم در دهه آخر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چه برو و بیایی داشتند و همین حالت با درجه ای کمتر را بعد از سالهای پیروزی ادامه دادند، اما در چند سال اخیر و به خصوص در دهه ۱۳۸۰تنها واژه ای که می توان در باره آنها گفت; این است که بگوییم « شاخ غول شکست.» همه دوستداران فوتبال در کشورمان و ایرانیان مقیم دیگر کشورها می دانند که این دو تیم در آن سال ها نیز اگر توفیقی داشتند، بر روی کاکل تیم های شهرستانی می چرخید و به برکت حضور بازیکنان شهرستانی در جدول رده بندی باشگاههای کشور از رده اول تا سوم پایین تر نمی آمدند. تیم استقلال با شکست بسیار سخت ۳بر یک مقابل صبا باتری قم به یکباره به رده هفدهم جدول سقوط کرد و شگفت انگیز تر آنکه مدیر عامل این باشگاه و سایر دست اندر کاران آن که همگی الحمدلله دهها میلیون تومانی در آمد دارند، مدعی هستند که قهرمان این دوره از لیگ خواهند شد.
شاید این ضرب المثل ایرانی که می گوید" سالی که نکوست از بهارش پیداست" سخن نا به جایی باشد و ما هم امیدواریم این ادعا، اثبات شود و تیم های پرهزینه پایتخت نشین اینقدر روی خط اعصاب طرفداران راه نروند. اکنون به برکت حضور شرکت های بزرگ در استانها و حمایت مسئولان دولتی و مردم از تیم های شهرستانی دیگر آن تراژدی جمع شده است، و تیم های تهرانی باید بر روی داشته های خود متکی باشند یا آنکه از بازیکنان خارجی بهره بگیرند.
نباید اجازه داده شود که با هر باخت، این تیم ها گناه را به گردن داور و یا زمین و.... بیندازند و اینکه تنها کسی که مقصر نیست، بازیکن و کادر رهبری تیم است!! این باخت های پیاپی اعصاب و روان طرفداران دو تیم تهرانی را به هم ریخته و گاه شاهد درگیری های شدید در میان جوانها و حتی در درون خانواده ها هستیم.
مسئولان تیم استقلال به جای یافتن جاسوس در تیمشان باید به دنبال راه حلی برای رهایی از ویروس شکست بگردند تا بار دیگر بتوانند جوابگوی محبت تماشاگرانشان باشند. سرمربی استقلال باید به جای متهم کردن بازیکنان، همدلی را در بین بازیکنانش به وجود بیاورد تا بتواند نتیجه دلخواه را به دست بیاورد.
از سوی دیگر مسئولان و کادر فنی پرسپولیس نیز به جای متهم کردن داوری ها باید راه گل زدن را به مهاجمانشان بیاموزند تا دیگر شاهد این گونه شکست ها مقابل چشم هزاران هوادار مشتاقی که به استادیوم رفته بودند نباشند. فوتبال در زندگی خانواده های ایرانی نفوذ کرده و هیچ باشگاه و تیمی نمی تواند بگوید، پیروز می شویم یا می بازیم، جایگاه ما محفوظ و پرداخت های میلیاردی به تیم بر قرار است. در سایر دیدارها نیز نتایج زیر رقم خورد:
▪ راه آهن شهرری یک ...............................................................پیکان قزوین ۴
▪ پاس همدان یک ....................................................................پیام مشهد صفر
▪ استقلال اهواز یک .......................................................مقاومت سپاسی یک
▪ سپاهان اصفهان صفر .................................................ملوان بندرانزلی صفر
▪ ابومسلم ۴ ...............................................................................ذوب آهن صفر
▪ برق شیراز یک .............................................................. فولاد خوزستان یک
▪ پگاه گیلان یک ..................................................................... سایپا کرج یک
منبع : روزنامه ابتکار