پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

برای لذت خود موجودات دیگر را قربانی نکنیم ...


برای لذت خود موجودات دیگر را قربانی نکنیم ...
بعدازظهر در تجریش به دوستانی از کانون دوستداران حیوانات برخوردم که بروشور هایی در این خصوص را بین مردم پخش می کردند. به آن ها قول دادم در وبلاگم متن زیر را که بیانیه این تشکل زیست محیطی است منعکس کنم :
نوروز ماندگار است تا یک جوانه باقیست
تا هست شمع جانان تا این یگانه باقیست
نوروز یادگار دوره سر افرازی و سر بلندی ملت ایران است.
برپاداشتن رسوم و سنن قدیمی بسیار زیباست اما زیباتر از آن شکستن سنتهای غلط و جایگزینی عناصری انسانی تر و والاتر است.سالهاست به هنگام نوروز هزاران ماهی قرمز برای این مراسم پرورش می یابند و در جریان حمل به مراکز فروش درون تانکرها و آکواریوم های پر ازدحام بر اساس جابجایی و تکانهای شدید زخمی و یا سکته کرده، می میرند و آنهایی که چند صباحی بیشتر زنده می مانند خسته و نیمه جان درون تنگی تنگ به خانه های شما می آیند و سفره هفت سین تان را مزین می کنند و پس از چند روز می میرند.
به راستی می دانید ماهی ها جزء فرهنگ ما ایرانیها نیستند و از آسیای شرق دور به مملکت ما مهاجرت کردند و دیر زمانی نیست که جزء فرهنگ ما گشتند، این ماهی ها می توانند در طبیعت نزدیک به سی و پنج عمر کنند، متاسفانه عده ای را این باور غلط به خرید ماهی ها وا می دارد که گمان می کنند ماهی ها احساس ندارند، تنهایی و درد را نمی فهمند و از دوستی چیزی نمی دانند.
در حالی که مطالعات جدید نشان می دهد ماهی ها هم درست مثل سایر موجودات درد می کشند، می ترسند و دوستی را درک می کنند .نوروز چقدر زیباتر و دوست داشتنی تر می شود اگر زندگی و آزادی حیوانی بی پناه و مظلوم در گرو انجام مراسم آن نباشد.باور کنید زیبایی های نوروز آنقدر متعدد است که نبودن تنگ ماهی از زیبایی های آن کم نمی کند.با شروع بهار به بچه ها، این شکوفه های زندگی رسم با مروت زیستن و احترام به حیوانات را با حذف ماهی قرمز از سر سفره های هفت سین بیاموزیم و در آنها این جرات و شهامت را تقویت کنیم که تنها از سنت های درست پاسداری کنیم و از شکستن سنت های غلط، اگرچه حامیانشان بسیار باشند، نهراسند.
پس بیایید با جایگزین کردن مثلا یک سیب در تنگی بلور، در ظرفی آب، ماهی ها را از سفره هفت سین مان که این سنت متعلق به ما نیست، حذف کنیم و آنها را به طبیعت بسپاریم که همانا در طبیعت زیبایی این ماهی ها صد چندان می شود.
چنین حرکت گروهی برای حفظ موجودیت حیوانات بسیار ستودنی است.به این تشکل غیر دولتی زیست محیطی بابت این حرکت جمعی تبریک گفته و از این پس تنگ ماهی را از هفت سین خود حذف می کنم.
منبع : عصر ایران