چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا


همشیه پای کدام زن در میان است ؟


همشیه پای کدام زن در میان است ؟
اگر یک روز صبح از خواب بیدار شدی و دیدی کمی سر گیجه داری و فکرت میان هزاران خیال بی قراری می کند ومثل شخصیت کارتون ها دور سرت کلی علامت سئوال تشکیل می شود آبی به صورتت بزن .اما مطمئن نباش که حالت خوب بشود.توی آینه نگاه کن مواظب باش حرف نزنی چون که با گفتن اولین کلمه یک چیزی ،تیری از غیب می آید و گردنت را می ساید و دخل حافظه ات را می آورد و دچار آلزایمرت می کند .من هم که دارم این حرفها را می نویسم چون بلند بلند از رویش نمی خوانم تا حلا گردنم داغ نشده است و از خودم صدای سامورایی تیر خورده در نیا ورده ام. چشمهایت را ببند &#۰۳۹;البته اگر از دستشویی آمدی بیرون ! سعی کن به هیچ چیزی فکر نکنی به من و تو چه ربطی دارد که محضر محیطی است پر از ظلم زنان نسبت به مردان .یا من و تو را چه به صیغه دات کام .یا اصلا چه فرق می کنه همه زنان علیه مردان یا همه زنان علیه مردان !یا اصلا همه زنان علیه مردان ،یا شاید هم بعضی از مردان علیه همه زنان .نکند خدای نکرده یا چه می دانم به سلامتی و دل خوش یک الکترونی چیزی از یک جایی به یک جای تو منظور قلب یا چشمت است پرتاب شده است. باباجان کدام آدم عاقلی چای را می گذارد توی دیش ماهواره می آورد جلوی مهمان نمی گوی خدای نکرد فکر بد بکند می خواهی هرچی مشکل توی مملکت هست سر تو خراب شود مشکلات اقتصادی و تورم و تحول اقتصادی و... .به کنار ، اگر مشکل داوری جشنواره فجر را به گردنت انداختند چه ؟ لااقل فکر این چند قطره آبروی فرهنگیت باش .
یادت باشد من همه اینها را به تو گفتم فردا نگویی که نگفتی ،شاهد هم می خواهی همین بقال ته کوچه دو تا بگیر بیا .بیخود به مغزت فشار نیاور دیشب اصلا شام نخوردی که حالا فکر سبک و سنگین بودنش را بکنی ،اصلا دیشب تا صبح خوابت نرفت که بخواهی خواب آشفته ببینی .و حالا با آن چشم روباه یکی باز یکی بسته حتما داری فکر می کنی که اصلا من کی هستم ؟من که دارم در این آشفتگی فکر تو چند کلمه حرف حساب میزنم ،نه عزیزم دچار خود بزرگ بینی نشو من سایه تو نیستم ،فقط همین را بدان که یک موقعی ارتباطی با پ.ط داشتم .
اما از آنجا که دل چندان خوشی از او ندارم چون که آخرش هم نفهمیدم این پ.ط کیست .می خواهم به تو کمک کنم تو که الان نمی دانم آب خانه تان قطع است یا نه .برق را نمی پرسم چون ارتباطی با دست شویی رفتن ندارد و آدم را مجبور به استفاده از نوشابه سفید نمی کند.دیشب که هیچ در این چند ماهه هیچ شبی آشی نخورده ای که کلیتش آش باشد و جزییاتش کیک خامه ای ،قرص روان گردان هم نترکاندهای که توی آکواریوم خانه است قلاب بیندازی خوب فکر کن شاید این روزها رگ فرهنگی گردنت بیرون زده باشد و به سینما رفته باشی و فیلم همیشه پای یک زن در میان است را دیده باشی . همین دیگر مگر می شود آدم این فیلم را ببیند وتا چند روز آشفته نشود.
عزیز من تو هنوز نمی دانی آدم هر فیلمی را که می بیند تحلیل نمی کند که . می خواهی کاردست خودت بدهی .فیلم های ایرانی که مثل فیلم های اجنبی های بلا نیستند که یک موضوع کوچک داشته باشند و از اول تا آخر فیلم به آن بپردازند توی همین فیلمی که دیدی هزار تا موضوع مطرح می شود که آن ور آب برای هر کدامش هزار تا فیلم می سازند
رابطه درست بین زن مرد – ورزش زنان –نویسندگی زنان – زنان مطلقه –مردان زن طلاق داده –محضر و شاهد –سنت صیغه – ماهواره و تهاجم فرهنگی – زنان تیغ زن و خیابانی – کودکان زن مطلقه تشخیص بده – ارتباط مدیران با کارمندان زن – نقش زنان مطلقه در تصادفات درون شهری – مردان زن گریز قاضی زن ندیده – کد داوینچی و شلوار کردی – شاهد مرد یکی ،زن دوتا چرا دوتا ،پس چند تا ... چی شد چرا از حال رفتی ... آشتیانی آب قند ! اگر می دو نستم حالت بد میشه یادآوری نمی کردم به یک چیزه دیگه فکر کن به بازی خوب و گریم خوشگل حبیب رضایی فکر کن ، به این فکر کن که بلاخره این فیلم جرات کرده به بعضی از خطوط قرمز نزدیک بشه حالا تحلیل نکرده بماند به کارگردانی روان فیلم فکر کن ،ای بابا باز رفتی سراغ فکرای پریشان ؟،بابا منم قبول دارم که وقتی قراره یک سری اتفاق فانتزی و خنده دار بیفتد باید اول فضای فانتزی ایجاد شود وگرنه تماشاگر به جای این که بخندد یا سوپرایز شود یک نگاه تعجب زده به بغل دستی اش می اندازد . برای همین است که خیلی از اتفاقات فیلم به نظر مصنوعی و قلو شده می آیند و از فیلم بیرون می زنند .اما خوب بندگان خدا که آخر فیلم گفتند همه اینها نمایشنانه بود . و خوب اگر نمایشنامه خوبی بود واتفاقات منطقی داشت و اصول دراماتیک را این خواهر پ ط رعایت کرده بود که بنده خدا حبیب رضایی همون اول چاپش می کرد و این همه دچار مشکل نمی شد .
آخرش هم که مثل بچه های خوب که در پایان انشایشان نتیجه می گیرند نتیجه گرفتند که مردها از نظر روحی به زن نیاز دارند و خواهران هم سعی کنند لباس هایی را که شوهرانشان برایشان می خرند بپوشند و سنت حسنه تیر اندازی را هم درست یاد بگیرند پس فکر کردی برای چی این فیلم برگزیده تماشاگران شده .وای خاک به گورم چرا اینقدر ماشین جلوی پام وایساده .نکنه غیابی طلاقم داده باشه!
امین بسیم
شهریور ۸۷ شهرکرد
قاسم اسماعیلی دهکردی