جمعه, ۲۲ تیر, ۱۴۰۳ / 12 July, 2024
مجله ویستا

ازدواج در اسلام


ازدواج در اسلام
▪ نویسنده: آیت‌الله مشکینی
▪ ترجمه: آیت‌الله احمد جنتی
▪ ناشر: انتشارات الهادی
▪ نوبت چاپ: چهاردهم، پاییز ۸۰
«خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم موده و رحمه»
خداوند همسرانی برای شما از جنس خودتان بیافرید تا وسیله دلگرمی شما باشند و مهر و عاطفه را در مابینتان رابط قرار دهید.
شاید اولین چیزی که در این کتاب جلب توجه می‌کند اسامی نویسنده و مترجم آن است؛ در واقع اصل کتاب را آیت‌الله مشکینی به زبان عربی نوشته بوده است و آیت‌الله جنتی آن را به فارسی ترجمه کرده است. البته اولین بار این اثر پیش از انقلاب منتشر شده بوده است و در همان اولین سال‌های انقلاب با اصلاحاتی دوباره چاپ می‌شود.
اما کتاب «ازدواج در اسلام» را می‌توان دایره‌‌المعارف احادیث، آیات و روایات در زمینه ازدواج دانست. مولف ابتدا تمام موارد مربوط به ازدواج از قبیل فلسفه ازدواج، نحوه انتخاب همسر، وظایف زن و شوهر، و حتی بچه‌داری و... را دسته‌بندی کرده و سپس آیات و روایات مرتبط با هر یک را در ذیل سرفصل مربوطه آورده است. البته نثر کتاب، به وضوح با نثر امروزی تفاوت دارد و با سبک و سیاق ادبیات قدیم نوشته شده است. در معدود تفسیرهایی که نویسنده درباره مطالب آورده است هم این امر دیده می‌شود و شاید استدلال‌های آن برای مخاطب امروزی قابل قبول نباشد.
در این کتاب مطالب بسیار جالبی هم به چشم می‌خورد؛ مطالبی که به دلایل مختلف چندان مطرح نشده‌اند. قطعا خواندن این احادیث و روایات می‌تواند شیرینی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد و گوشه و کنارهای نهفته دین اسلام را نمایان کند.
منبع : نشریه الکترونیک موازی