سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

ویلیام جوزف برنز کیست؟


ویلیام جوزف برنز کیست؟
ویلیام جوزف برنز (William Joseph Burns) متولد ۴ آوریل ۱۹۵۶، سیاستمدار و معاون وزارت خارجه آمریکا است. وی پیش از این ، سفیر آمریکا در روسیه( ۲۰۰۸-۲۰۰۵)، و اردن (۲۰۰۱-۱۹۹۸) بوده و دارای مدرک دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد است. برنز سه مدرک دکترای افتخاری هم دارد و به زبان های روسی، عربی و فرانسه تسلط دارد.
مجله تایم چند سال پیش نام او را در فهرست ۵۰ سیاستمدار برتر چاپ کرد. برنز ۲ دختر دارد و در سال ۱۹۸۵ کتابی با عنوان "کمک اقتصادی و سیاست امریکا درباره مصر" در سال های ۱۹۸۱-۱۹۵۵ نوشت.
کاندولیزا رایس وزیر خارجه امریکا روز ۱۸ ژانویه ۲۰۰۸ اعلام کرد که ویلیام برنز از مارس ۲۰۰۸ به جای نیکلاس برنز معاون وزارت خارجه امریکا در امور سیاسی خواهد شد.
(ویلیام برنز و نیکلاس برنز هیچ نسبتی با هم ندارند.) ویلیام برنز نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ امروز در کنار دیگر نمایندگان این بر سر میز مذاکره درباره مسئله هسته ای ایران می نشیند.
حضور ویلیام برنز برای نخستین بار در گفتگوهای مستقیم گروه ۱+۵ با ایران به نظر می رسد نشان از تغییر رویکرد آمریکا در سیاست هایش در قبال ایران باشد، اما وی در سخنانی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۰۸ که گفته بود:«رفتار ایران یک رشته چالش های بسیار جدی ، بیش از تمامی مسائلی که ما امروزه با آن مواجه هستیم ، متوجه جامعه بین المللی می کند.»
برنز در ادامه سخنان خود گفته بود؛«بلندپروازی های هسته ای ، حمایت از تروریسم و کوشش های این رژیم و متزلزل کردن امید به ثبات در عراق و افغانستان ، از جمله پشتیبانی مرگبار از گروه‌هایی که به نیروهای آمریکایی حمله می کنند ، همه به شدت مشکل آفرین هستند.»
متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به اعمالی که از سوی برنز مطرح شد، آن هم بدونارائه هیچ مدرک و سندی ، حضور او را در پای میز مذاکره با ابهام مواجه می سازد.
باید منتظر ماند و دید که ویلیام برنز که پس از استعفای نیکلاس برنز به عنوان نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ منصوب شده است ، چه سیاستی را در قبال مسئله هسته ای ایران اتخاذ خواهد کرد.
منبع : روزنامه جام‌ جم