یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا


مسجد اعظم ارومیه ، ارومیه


مسجد اعظم ارومیه در خیابان عسگرآبادی، جنب بازار و میدان گندم‌فروشان واقع است. این مسجد كه قبلاً به نام مسجد بازارباش نیز خوانده می‌شد،‌ دارای شبستان و صحن داخلی مستطیل شكلی است كه در وسط آن،‌ گنبد اصلی بر روی هشت پایه و ستون كه از مرمر سفیدكار شده،‌ قرار دارد. قسمت پایین گنبد سرتاسر شیشه‌ای و نورگیر است؛ بخش عمده نور داخل مسجد از این پنجره‌ها تأمین می‌شود. در پایین پنجره‌ها كاشی‌های جالبی به كار رفته است كه با آیات قرآنی به صورت نوار با سبك اسلیمی (گل و بوته) تزئین یافته است.
در چهار گوشه سقف مسجد، چهار گنبد كوچك هشت ضلعی تعبیه شده كه بدون پایه و ستون است. محراب مسجد نیز با كاشی‌های الوان و آیات قرآن به طرز بسیار بدیع و جالبی تزئین یافته است.
از طرف میدان گندم‌فروشان و بازار، مسجد دارای دو در ورودی است كه بر بالای هر كدام مناره‌ای است كه با گلدسته و كاشی‌های لعابی سبز و زرد تزئین یافته است. این درهای چوبی بی‌نهایت استادانه ساخته شده‌اند. بر روی یكی از درهای ورودی (در سمت راست) ضمن تزئین با كاشی‌های لعابدار، جمله «اللّه و جل جلاله» و در سمت راست آن جمله «محمد رسول‌اللّه» به كار رفته است و در بالای در دیگر مسجد به ترتیب نام امامان معصوم با زمینه‌ لاجوردی و به رنگ سفید نوشته شده است. در قسمت بالای ده پنجره‌ای كه به طرف میدان گندم فروشان باز می‌شود نیز نواری از كاشی تعبیه شده كه آیاتی از قرآن مجید بر آن نوشته شده است. همچنین در وسط و بالای این نوار، ‌نوشته «مسجد اعظم» قرار دارد و در قسمت پایین آن، تاریخ بازسازی مسجد دیده می‌شود: «در تاریخ 1392 هجری قمری برابر با 1351 شمسی این مسجد بازارباش به اهتمام مسلمانان تجدیدبنا و مسمی به مسجد اعظم گردید.»