جمعه, ۱۱ اسفند, ۱۴۰۲ / 1 March, 2024
مجله ویستا

کارامل شکلاتی مکزیکی


کارامل شکلاتی مکزیکی
● مواد لازم برای ۴ نفر:
▪ شكر ۱۲۰ گرم
▪ آب۲ قاشق غذاخوری
▪ آب لیمو ترش نصف یك عدد
▪ شیر( پاستوریزه) ۲۸۰ میلی لیتر
▪ شكلات ۶۰ گرم
▪ دارچین نكوبیده یك تكه
▪ تخم مرغ یك عدد
▪ زرده تخم مرغ ۲ عدد
▪ شكر۴ قاشق غذاخوری یا۶۰گرم
● طرز تهیه:
۱۲۰ گرم شكر را با آب و آب لیمو ترش در قابلمه كوچك ریخته و روی حرارت می گذاریم تا شكر حل شود. گاهی تابه را حركت می دهیم ، ولی به هیچ وجه هم نمی زنیم و می گذاریم بجوشد و به رنگ كاراملی دربیاید. فر را از قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد یا۳۵۰ درجه فارنهایت گرم می كنیم. قالب را با كارامل می پوشانیم، به این ترتیب كه كارامل را داخل قالب ریخته و تكان می دهیم تا یك لایه از آن داخل قالب را بپوشاند و می گذاریم تا خنك شود.
شكلات را خرد كرده و داخل شیرمی ریزیم. سپس روی حرارت می گذاریم تا شكلات حل شود. بعد دارچین را هم اضافه می كنیم. یك عدد تخم مرغ و زرده ها را با باقی مانده ی شكر به هم می زنیم، سپس دارچین نكوبیده را از داخل شیر بیرون می آوریم و شیر گرم را در حال به هم زدن، به مخلوط تخم مرغ و شكر اضافه می كنیم. پس از آن مخلوط را داخل قالب ریخته و به صورت بن ماری* داخل فرمی گذاریم كه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند یا تا وقتی كه وسط دسرما خیلی كم بلغزد. سپس از داخل فرخارج كرده، می گذاریم خنك شود و بعد به مدت ۵ تا ۶ ساعت می گذاریم در یخچال بماند؛ آن گاه داخل ظرف بر می گردانیم. كافی است اطراف قالب را با نوك چاقو جدا كنیم و كمی قالب را تكان دهیم تا دسر به راحتی بیرون بیاید.
● بن ماری:
گرم كردن و حل كردن مواد غذایی روی بخار آب را طریقه بن ماری می گویند. به عنوان مثال : محتوی ظرف غذا را در ظرف آبی قرار داده و آن را روی حرارت اجاق قرارمی دهیم تا آب آرام آرام بجوشد و غذای سرد به این وسیله گرم شود و این بهترین و بهداشتی ترین روش برای گرم كردن غذا و حل كردن شكلات می باشد.
در طرز تهیه این دسر هم آمده است كه قالب محتوی مواد دسر را در یك ظرف آب گرم قرار داده و در فرمی گذاریم تا به روش بن ماری تهیه شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت جهان صنعت نیوزسایت رویداد 24سایت برترینهاروزنامه شهروندخبرگزاری مهرسایت انرژی پرسسایت اقتصادنیوزسایت اعتماد آنلاینسایت مشرق