دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

سم هاپکینز


سم هاپکینز
سم (لایتنین) هاپیکنز، نوازنده گیتار و خواننده موسیقی بلوز ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) سال ۱۹۱۲ در سنترویل ایالت تگزاس به دنیا آمد. زمانی که سم سه سال داشت، پدرش درگذشت و خانواده او (مادر و پنج خواهر و برادرش) به لئونا کوچ کردند.
سم از سن هشت سالگی نواختن ساز را آغاز کرد اما اولین ساز او چیزی جز یک جعبه سیگار نبود که خودش سیم هایی را روی آن نصب کرده بود. از ۱۰ سالگی، نوازندگی سم هاپکینز جدی تر شد و به همراه آلگر آلسکاندر، پسر عموی خود به نواختن گیتار پرداخت. از میانه دهه ۲۰ میلادی،سم با قطار سفر می کرد و هر کجا که می رسید به اجرای موسیقی می پرداخت.
هاپکینز با وجود آنکه نوازندگی را خیلی زود آغاز کرد اما تا سال ۱۹۴۷ طول کشید تا بتواند اثری را ضبط و منتشر کند. در این آلبوم که در استودیو علاالدین لس آنجلس ضبط شده بود، صدای پیانویی نیز شنیده می شد که نوازنده آن «ویلسن اسمیت» بود. او از ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۴ آثار بسیاری را ضبط کرد اما موفق نشد با اقبال گسترده ای در خارج از جامعه سیاه پوستان مواجه شود تا اینکه از سال ۱۹۵۹به همکاری با سم چمبرز پرداخت و گیتار آکوستیک به دست گرفت.
هاپکینز پس از آن به یکی از چهره های سرشناس موسیقی فولک - بلوز در دهه ۶۰ میلادی تبدیل شد. هاپکینز سال ۱۹۸۲ در اثر ابتلا به سرطان درگذشت و در مراسم تشییع جنازه او بیش از چهار هزار نفر شرکت کردند.
منبع : روزنامه کارگزاران