چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

الیوت فیسک


الیوت فیسک
الیوت فیسك نوازنده گیتار كلاسیك (موسیقی فلامنكو) پدیدآورندهٔ سبك كاملاً جدیدی در نوازندگی گیتار كلاسیك است. او به‌همین دلیل و به‌علت آثار خلاقانه خود و استعداد شگرفش كه از استاد بزرگ خود، آندره سگویا، به ارث برده‌است در تمام نقاط جهان شناخته شده و مشهور است.
وی علاوه بر بازنویسی و توجه فراوان به موسیقی كلاسیك و آثار بزرگانی چون باخ، اسكارلاتی، هایدن، موزات، پاگانینی. مندسون و ...
به موسیقی هنری غرب عشق و علاقه و صف‌ناپذیری دارد. در سال ۱۹۹۶ وی اجرای موسیقی درحضور پادشاه، ملكه و شاهزاده اسپانیا در گرانادا و با حضور بیل كیننون رئیس‌جمهور وقت آمریكا، برعهده داشت.
الیوت فسیك برنامه‌های موسیقی بیمشاری در مراكز مهم موسیقی دنیا در شكل‌های مختلف اجرایی موسیقی داشته‌است. وی علاوه بر این اجراها گروهی را به‌همراه نوازندهٔ فلوت پائولا رابینسون، گیتاریست فلامنكو، یاكو، پنا خواننده اوت لمپر و نوازندهٔ حرفه‌ای موسیقی از تركیه برهان اوكال و گروه‌های كوارتت حرفه‌ای دیگر داشت كه با آن‌ها به اجرای موسیقی می‌پرداخت. برخی از همكلاسان وی در دورهٔ تحصیل موسیقی عبارت‌بودند از: نوازندهٔ سوپرانو، ویكتوریا، دولوسوس آنجلس نوازندهٔ بتر گیتاجاز، جوپاس، ویولونیست‌های مشهور گیدون كرمر و روجیدو ریچی و نوازندهٔ باس گری كار.
الیوت فلیسك اخیراً‌دو CD از سونات‌ها و پارتیتاهای سولو و ؟از آثار باخ را BWV۱۰۰۱-۶ ضبط و منتشر نموده است. پیشترها وی ۶ سونات تریو ارگ از آثار باخ از BWV۵۲۵-۳۰ و BWV۱۰۱۴-۱۰۱۹ اجرا، ضبط و منتشر نموده‌بود.
دو اثر جدید از فیسك در حال ضبط و انتشار است. یكی برای انجمن میراث موسیقی كه دارای سبك كاستل‌ نوو- تدسكو است و دیگری برای شركت VGO شامل ۱۸ سونات از دومینكو اسكارلاتی برای ساز گیتار است.
الیوت فیسك بیشتر علاقه دارد تا رپرتوار گیتار را برای آهنگسازان و رهبران اركستر انجام دهد. در میان آثاری كه تاكنون الیوت در آن‌ها به هنرنمایی پرداخته است می‌توان به موارد زیر اشاره كرد.
Sequenza X۱ اثر لوچیانو بریو برای اجرای گیتار سولو در سال ۱۹۸۸
Chemin V اثر لوچیانو بریو برای اركستر و گیتار در سال ۱۹۹۲
Muse of five اثر جرج روچبرگ برای فلوت و گیتار در سال ۱۹۹۱
Eden out of time and space برای گیتار جمعی در انجمن موسیقی كنگرهٔ آمریكا در ۱۹۹۸
Mountain Songs اثر رابرت بیسر برای دوت گیتار در سال ۱۹۸۷
در سال ۱۹۸۵ به پیشنهاد نوازندهٔ معروف گیتار آندره سگویا الیوت فیسك برای اجرای مجدد «كنسرتی برای اركستر و گیتار» به افتخار هشتادمین سالگرد تولد این نوازنده با ارنست هفته به همكاری پرداخت. این كنسرت توسط اركستر ملی اسپانیا و با رهبری ویكترو پابلو درمادرید برگزار شد. الیوت فیسك در سال ۲۰۰۱ نیز با لئوناردو بالاده برای ضبط اثری باعنوان Concier to magico همكاری نمود. در این اثر خوزه سربیر و اركستر سمفونی بارسلونا نیز به‌هنرنمایی پرداختند. این اثر در سایت Amazon .com به‌عنوان یكی از برترین‌های سال لقب گرفت.
در سال ۱۹۹۶ امیلیا سگویا حقوق مربوط به اجرا و ضبط برخی از آثار آندره سگویا را به الیوت فسیك واگذار كرد. كه با اجرا و ضبط بعضی از این آثار الیوت فیسك ضمن افزودن به ارج و قدر آندره سگویا، به شهرت فراوانی دست یافت.
الیوت فیسك آثار پر فروش فراوانی دارد:
اجرای OP.۱ Capricci اثر پاگانینی كه در سرتاسر جهان مورد توجه و اقبال قرار گرفت.
اجرای Caprice Variations اثر روچنبرگ و شركت در اجرای اثری برگرفته از سونات ویولون از كریستوبال هفته.
علاوه بر اجرای موسیقی در اشكال مختلف، الیوت فیسك به آموزش و تدریس موسیقی نیز اهتمام خاصی ورزیده است. كلاس بین‌المللی بررسی آثار موزارت در سالزبورگ اتریش كه تدریس خود را در پنج زبان انجام می‌دهد. بسیاری از شاگردان وی در این كلاس خود از بهترین‌های موسیقی هستند. در سال ۱۹۹۶ فیسك به كنسرواتوار موسیقی دانشگاه نیوانگلند در بوستون پیوست و به اجرای موسیقی زنده در مراكز اجتماعی مختلف پرداخت.
در سال ۲۰۰۲و۲۰۰۳ نیز وی با حضور در اجرای گروه Carnegie Hall Neighborhood به اجرای كنسرت‌های آزاد و غیررسمی در سطح شهر نیویورك پرداخت.
الیوت فیسك اصالتاً اهل ایالت فیلادلفیاست. وی دارای مدارك لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه بیل است. درست پس از فراغت از تحصیل وی مأمور تشكیل دپارتمان گیتار در مركز آموزش موسیقی آن دانشگاه شد. در ۱۹۷۴ او به آندره سگویا معرفی شد كه به مدت چند سال به‌طور خصوصی به آموزش گیتار نزد وی پرداخت. در ۱۹۸۱ سگویا اظهار داشت كه الیوت فیسك یكی از باهوش‌ترین بزرگترین و با استعدادترنی هنرمندان و نوازندگان در سطح جهان است. تكنیك او مثال‌زدنی و بسیار حرفه‌ای است.
الیوت فیسك به‌همراه همسرش استلا و دختر ۲ ساله‌اش راكوئل در بوستون، سالزبورگ و گرانادا زندگی می‌كند.
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری ایلناسایت تجارت نیوزسایت رویداد 24روزنامه شرقروزنامه آرمان ملیسایر منابعخبرگزاری مهرسایت برترینهاسایت دیدارنیوز