پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

دارچین معطر وگرما بخش


دارچین معطر وگرما بخش
دارچین ادویه ای خوش طعم وبو است که خواص گرما بخش وتقویت کننده آن در ازمیان بردن سرما خوردگی وعوارض ناشی از آن، خلط وکمبود انرژی اثری شگفت انگیز دارد. دارچین از زمان های بسیار دور برای درمان اسهال ، رماتیسم ، گرفتگی عضلات ، دردهای شکمی و ناراحتی های زنانه مورد استفاده قرار می گرفته است. بیش از دو هزاره است که این ادویه به عنوان ماده ای مفید ، گرما بخش ودارای خواص درمانی شناخته شده است . در انجیل به دارچین اشاره شده است ودر مصر باستان از فواید آن سود می بردند . در خلال قرون وسطی سربازان جنگ های صلیبی دارچین را به اروپای غربی بردند تا در آن جا برای مصارف خوراکی، درمانی ودر ساختن عطریات مورد استفاده قرار می گیرد. دم کرده داغ دارچین محرک دستگاه گردش خون است وافزایش تعریق ودرنتیجه بهبود بیماری هایی مثل: آنفلوآنزا ، انواع سرماخوردگی ها ، زکام، تب وعفونت ها را موجب می شود . مخلوط شیر و دارچین یک نسخه قدیمی وسنتی برای درمان اسهال خونی است.
خواص گرما بخش ومحرک دارچین را می توان با افزودن مواد دیگر به آن جهت بخشید ومتوجه بخش خاصی از بدن کرد. به عنوان مثال افزودن دارچین به آویشن یا زنجبیل مخلوطی مناسب برای گرفتگی ها و عفونت های برنشی است . دارچین بر روی دستگاه گوارش نیز اثر گرما بخش ومحرک دارد وپروسه گوارشی را بهبود بخشیده ودر درمان قلنج روده ، اسهال ، تهوع و نفخ معده و روده مفید است . شاید به همین جهت است که ما ایرانیان در بسیاری از غذاهای سنتی وبومی خود که به اصطلاح طبیعت سرد دارند مانند لوبیا پلو با باقالاپلواز دارچین استفاده می کنیم.
روغن دارچین قوی ترین ضدعفونی کننده طبیعی شناخته شده است. ویژگی ضد باکتری وضد قارچ این روغن در پیشگیری ودرمان عفونت های حادی مثل سرماخوردگی های شدید ، برونشیت، برفک دهان والتهاب امحا ویا عفونت های مزمنی مانند ورم لوزه بسیار مفید است . مواد موجود در این روغن به عنوان یک آرام بخش نیز عمل می کنند وبه تخفیف دردهایی چون دردهای ناشی از آرتروز، سر دردها ، درد ماهیچه وحتی دندان درد، چنانچه به صورت موضعی مصرف شوند ، کمک می کنند.
دارچین هم چنین به عنوان تقویت کننده ودارویی برای ازمیان بردن خستگی ، افسردگی ، خواب آلودگی زمستانی ، اختلالات گردش خون ومشکلات عصبی سودمند بوده واز قدیم به کار می رفته است. از دارچین ازگذشته های دور برای درمان وبا ، اریون استفاده می شده است.
از محلول دارچین به عنوان شوینده ای ضد عفونی کننده برای زخم ها ی سطحی، بریدگی ها وهمچنین جای نیش حشرات می توان بهره برد. اما با وجود فواید متعدد دارچین مصرف زیاد آن در دوران بارداری برای خانم ها توصیه نمی شود.
منبع : خانواده ما