سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

مروری بر زندگی شهید آیت الله اشرفی اصفهانی


مروری بر زندگی شهید آیت الله اشرفی اصفهانی
شهید بزرگوار حضرت آیت الله حاج آقا عطاء الله اشرفی اصفهانی به سال ۱۲۸۱هجری قمری در یک خانواده روحانی در خمینی شهر اصفهان متولد شد. جد اعلای ایشان از علمای بزرگ جبل عامل بود.
شهید اشرفی تحصیلات ابتدایی مقدماتی را در خمینی شهر گذرانده و در سن ۱۲ سالگی جهت ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و طی حدود ده سال از محضر علمایی چون آیت الله سید مهدی درچه ای ، آیت الله سید محمد نجف آبادی، مرحوم فشارکی مرحوم مدرس استفاده کردند.
ایشان دوران طلبگی خود را با نهایت عسرت و مشقت اقتصادی گذراند و در مدتی که در حوزه اصفهان بودند هر هفته فاصله میان اصفهان تا خمینی شهر پیاده رفت و آمد می‌کردند.
سپس به قم هجرت کرده ، دوره عالی و اجتهادی فقه و اصول را در محضر بزرگانی مانند شیخ عبدالکریم حائری ، حاج سید محمد تقی خوانساری ، سید صدرالدین صدر، سید محمد حجت و آیه الله بروجردی و فلسفه را از امام خمینی فرامی گیرد. فعالیتهای فوق العاده او در تنظیم وتقریر دروس آیت الله بروجردی، موجب دوستی و ایجاد علاقه فوق العاده ای بین شاگرد و استاد گردید.
● سابقه مبارزاتی
با اوج گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت آیت الله امام خمینی (ره) شهید اشرفی نیز حرکت های وسیعی را در کرمانشاه پایه گذاری کرد. عمده ترین مراسم که تا آن روز سابقه نداشت در واقع جرقه‌ای بود در جهت شعله ور شدن یک آتش عظیم در این منطقه مجلس بزرگداشت شهادت آیت الله حاج سید مصطفی خمینی بود که بنا به دعوت و اطلاعیه شهید اشرفی اصفهانی در مسجد آیت الله بروجردی منعقد گردید.
و نیز با حضور در صف اول تظاهرات و درگیری های عاشورا و تاسوعای سال ۵۷ توسط ساواک دستگیر و در کمیته شهربانی تهران زندانی می شود.
● دفاع مقدس
با آغاز جنگ تحمیلی شهید محراب، دائما با حضور در جبهه ها به دیدار رزمندگان می شتافت و با آنان به گفتگو می نشست و می فرمود “وقتی به جبهه میروم تا مدتی روحیه ام قوی می شود”.
علی رغم کهولت سن مسافت های طولانی و راه های صعب العبور را به عشق دیدار دلاور مردان جبهه توحید، با وسایل نقلیه نظامی در شرایط دشوار می پیمود. بارها در جبهه های ایلام، قصر شیرین و پادگان ابوذر، گیلان غرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر، سومار حضور یافت و با سخنرانی های دلنشین، به سپاهان اسلام روحیه بخشید.
● آثار علمی
▪ البیان ، در موضوع علوم قرآن ، به زبان فارسی
▪ تفسیر قرآن ، خلاصه ای از تفاسیر شیعه و سنی
▪ مجمع الشتات ، در اصول دین و عقاید و کلام به زبان عربی در چهار جلد.
▪ مجموعه ای پیرامون حروف مقطعه قرآن ، به زبان فارسی
▪ کتابی در موضوع ((غیبت امام عصر( ))عج )
● برخی از خدمات آن شهید بزرگوار:
▪ تاسیس حوزه علمیه امام خمینی در باختران.
▪ بازسازی مدرسه مرحوم آیت الله بروجردی.
▪ توسعه کتابخانه مدرسه مرحوم آیت الله بروجردی
▪ تاسیس حوزه علمیه جهت خواهران، که پس از شهادت ایشان به نام حوزه علمیه شهید محراب نامگذاری شد.
▪ ایجاد وحدت کامل بین روحانیت شیعه و سنی
▪ بازسازی مسجد جامع
▪ بازنمودن شماره حسابهای متعدد به نام مهاجرین جنگی و جبهه جنگ و بازسازی مناطق جنگی و همچنین کمک به سیل زدگان خوزستان و زلزله کرمان و طبس
شهید آیت الله اشرفی اصفهانی در ۸۰ سال زندگی پرافتخار و خدمت به اسلام و قرآن، توسط یکی از مزدوران امریکا و منافقین کوردل در ۲۳ مهرماه ۱۳۶۱ در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در محراب نماز به افتخار شهادت نایل آمد و تومار زندگی پرافتخارش نه تنها بسته نشد بلکه ورقی دیگر خورد و نامش در صحنه گیتی مانند خورشید برای همیشه می‌درخشد.
منبع : روزنامه رسالت