جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

پرواز ققنوس - The Flight Of The Phoenix


پرواز ققنوس - The Flight Of The Phoenix
سال تولید : ۱۹۶۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت آلدریچ
کارگردان : آلدریچ
فیلمنامه‌نویس : لوکاس هلر، برمبنای رمانی نوشته الستن ترور.
فیلمبردار : جوزف بیروک.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانک د وول.
هنرپیشگان : جیمز استوارت، ریچارد آتن‌بارو، پیتر فینچ، هاردی کروگر، ارنست بورگناین، ایان بانن، رانلد فریزر، کریستیان مارکوان، دان دوریا، جرج، الکس مونتویا و گابریله تینتی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۴۹ دقیقه.
صدا :


هواپیمای باری ـ مسافری "خلبان فرانک تاونز" (استوارت) مجبور به فرود اضطراری در صحرا می‌شود. دو نفر از مسافران در این حادثه کشته می‌شوند و یک نفر دیگر، "گابریله" (تینتی)، نیز به شدت مجروح می‌شود. روزها می‌گذرد و ذخیره آب بازماندگان به حداقل می‌رسد. "سروان هریس" (فینچ) همراه مسافر دیگری، "کارلوس" (مونتویا) برای یافتن کمک از گروه جدا می‌شوند. مسافری به‌نام "تراکرکاب" (بورگناین) نیز شبانه گروه را ترک می‌کند تا به "هریس" و "کارلوس" بپیوندد، اما صبح روز بعد جسد او در دل صحرا پیدا می‌شود. مسافری آلمانی، "دورفمان" (کروگر)، که ادعا می‌کند طراح ماکت‌های هواپیماست از دیگران می‌خواهد او را در برپا ساختن هواپیمائی تک موتوره یاری دهند. ابتدا "فرانک" با این طرح مخالفت می‌کند اما زمانی که "سروان هریس" دست از پا درازتر باز می‌گردد، آنان تصمیم می‌گیرند به "دورفمان" کمک کنند...
٭ آلدریچ با پرهیز از احساسات‌گرائی رایج و عوامانه این فیلم‌ها ـ مثلاً حضور زن یا زنانی میان بازماندگان که به مردان روحیه تلاش و جنگیدن بدهند! ـ به همان درون مایه مورد علاقه‌اش، یعنی تلاش برای زندگی در اوج شرایط سخت و ناامیدانه می‌پردازد. به همین دلیل این "دوازده مرد بازمانده" در شرایط سخت و روبه‌مرگ برخلاف فیلم‌های حادثه‌ای، نه به فلسفه‌بافی در خصوص زندگی و مرگ می‌پردازند و نه کارگردان آنان را مورد روان‌کاوی ترس و شجاعت قرار می‌دهد.