پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

دانشگاه مک‌گیل جذاب‌ترین دانشگاه آمریکای شمالی


این دانشگاه به متقاضیان خود توصیه می‌کند که از طریق وب‌سایت و پست الکترونیک برای پذیرش در آن اقدام کنند. در غیر این‌صورت مدارک موردنیاز به همراه ۶۰ دلار که هزینه‌ای غیرقابل برگشت است از طریق پست به نشانی دانشگاه فرستاده می‌شود. مدارک موردنیاز برای همهٔ متقاضیان فرم ثبت‌نام (ارائه شده در سایت دانشگاه)، فرم مربوط به اشتغال و تجربهٔ آموزشی و مدارک مربوط به سوابق تحصیلی (که مستقیماً از طریق مرکز تحصیل متقاضی باید ارسال شود) است و مدارک زبان انگلیسی است. متقاضیان در فرم تقاضای ورود به دانشگاه دو رشته را می‌توانند انتخاب کنند. رشته‌های این دانشگاه بسیار گسترده است، به‌طوری‌که مثلاً در رشتهٔ آموزش، متقاضیان می‌توانند حوزه‌های آموزشی انگلیسی، ریاضیات، علوم اجتماعی، تاریخ و شهروندی، شیمی، زیست و فیزیک را انتخاب کنند. یا رشتهٔ مهندسی شامل بخش‌های گسترده‌ای چون شیمی، عمران، الکترونیک، مواد، مکانیک، معدن، نرم‌افزار و معماری است. پذیرش در دانشگاه مک‌گیل رقابتی است و در سال‌های اخیر در رشته‌های معماری، هنر، کامپیوتر، مهندسی برق، مکانیک و نرم‌افزار، مدیریت، فیزیوتراپی، میکروبیولوژی و مصونیت‌شناسی این رقابت بسیار سخت و نزدیک بوده است. علاوه بر نمرات متقاضیان و سوابق تحصیلی آنها تعداد متقاضیان برای یک رشتهٔ تحصیلی در رقابت بسیار مؤثر است.

معیار گزینش دانشجویان خارجی
معیار گزینش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ مک‌گیل در حقیقت رتبهٔ سوابق تحصیلی دورهٔ دبیرستان است که در این میان توجه ویژه معطوف به نمرات دروسی می‌شود که بیشتر با رشتهٔ انتخابی متقاضی در دانشگاه مرتبط باشد. از متقاضیانی که در این مرحله مورد قبول واقع شده‌اند خواسته‌ می‌شود نسخه‌ای از مدارک تحصیلی خود را به آدرس دانشگاه ارسال کنند.
حداقل معیار پذیرش، سه نمرهٔ الف است که حداقل دو نمرهٔ آن به دروس مرتبط با رشتهٔ انتخابی متقاضی مربوط می‌شود. البته رشته‌های پرطرفدار نمراتی بالاتر را می‌طلبند.
مک‌گیل همچنین دانشجویانی را که قصد تغییر رشته یا تغییر دانشگاه خود را در دیگر کشورهای دنیا دارند، می‌پذیرد. در این مورد، سوابق تحصیلی دانشجو در دانشگاه خود معیار پذیرش متقاضی است. علاوه بر موارد ذکر شده، متقاضیان (به غیر از رشتهٔ موسیقی)، باید علاوه بر ارائه نمرات دروس دبیرستان یا دانشگاه، شرحی از شیوهٔ آموزش خود در این دروس و همچنین نام کتاب‌های درسی خود را ارائه کنند.

مدرک زبان انگلیسی
اکثر دروس در دانشگاه مک‌گیل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. متقاضیان باید مدرکی ارائه کنند که حاکی از مهارت آنها در زبان انگلیسی باشد. البته موارد زیر نیازی به ارائهٔ مدرک ندارند: کسانی که زبان مادری آنها انگلیسی است، در کانادا درس خوانده‌اند، پنج سال در کشوری انگلیسی یا فرانسوی زبان تحصیل کرده‌اند، یا در رشته‌ای به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اند.

انجمن‌های وابسته به مک‌گیل
انجمن پیشگیری از سرطان، انجمن زنان و انجمن محیط‌زیست از جمله انجمن‌های وابسته به دانشگاه مک‌گیل است که نشست‌هائی مرتب با اعلام قبلی از طریق سایت اینترنتی دانشگاه برگزار می‌کند و اعضاء این انجمن فقط به دانشگاهیان محدود نمی‌شوند.

خدمات دانشجوئی
با هدف جذب بیشتر دانشجویان دانشگاه و مشارکت‌پذیرتر کردن آنها که از اهداف دانشگاه مک‌گیل اعلام شده است، این دانشگاه خدماتی را خارج از چارچوب رسمی درس و دانشگاه ارائه می‌کند. ادارهٔ وام‌دهی و خدمات دانشجوئی، دفتر امور دانشجویان ترم اول و ادارهٔ کاریابی دانشجویان از جملهٔ این خدمات است.
یکی از این خدمات مخصوص دانشجویان خارجی است. هدف از این ادارهٔ ویژه، تسهیل ارتباط دانشجویان خارجی با دانشگاه و رفع مشکلات احتمالی آنها است. مشاورهٔ ویژهٔ دانشجویان خارجی نیز از دیگر عنوان‌هائی است که به‌طور خاص مسئولیت رسیدگی به امور این دانشجویان را به‌عهده دارد.

انجمن والدین مک‌کیل
این انجمن که سایت اینترنتی مخصوص به خود را دارد در حقیقت با هدف حفظ تماس و ارتباط دانشگاه با والدین دانشجویان مک‌گیل تأسیس شده است. سایت اینترنتی این انجمن والدین را با خدمات و زیر و بم دانشگاه آشنا می‌کند و به سؤالات آنها در زمینه‌های مختلف پاسخ می‌دهد. این انجمن در سال ۱۹۶۳ تأسیس شد. همهٔ والدین و حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌های دانشجویان مک‌گیل به‌طور خودکار عضو این انجمن خواهند بود.
تلفن: ۵۱۴۳۹۸۴۴۵۵
نشانی پستی:
Serbrooke Street West ۸۴۵
Montreal, Quebec
H3A 2T5
متقاضیان می‌توانند با استفاده از سایت اینترنتی زیر برای ورود به این دانشگاه اقدام کنند.
www.mcgill.ca/applying
بعد از استفاده از فرم‌های مخصوص تقاضا و ثبت‌نام در این سایت و ارسال آنها نتیجه از سوی دفتر پذیرش و گزینش دانشجو و از طریق ای‌میل به اطلاع متقاضیان می‌رسد.
دیگر نشانی‌های اینترنتی دانشگاه:
www.mcgill.ca/conted
www.mcgill.ca/dentistry
www.mcgill.ca/gps
www.mcgill.ca
www.medicine.mcgill.ca
منبع : خبرگزاری فارس