سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

بخوابید و چربی بسوزانید!


بخوابید و چربی بسوزانید!
همه ما می‌دانیم برای سوزاندن چربی باید ورزش کرد و رژیم گرفت، اما این تمام ماجرا نیست! چون حتی اگر سخت تمرین کنید و رژیم طاقت‌فرسائی هم بگیرید اما خواب ناکافی یا کم کیفیت داشته‌ باشید، نه‌تنها نمی‌توانید به جنگ چربی‌های اضافی بدنتان بروید، بلکه به بدنتان هم آسیب خواهید زد. دلیلش هم کاملاً واضح است: بی‌خوابی به سیستم کنترل هورمون بدن که بسیار ظریف عمل می‌کند و وظیفه‌اش کنترل اشتها و متابولیسم بدن است، لطمه وارد می‌کند.
متخصصین توصیه می‌کنند چند ساعت قبل از خواب شبانه یک وعده غذای کم‌حجم مصرف کنید تا با شکم گرسنه به رختخواب نروید! آنها هم‌چنین تأکید می‌کنند چنان‌چه با چرت زدن میان روز خواب شبتان برهم می‌خورد، از چرت زدن روزانه جداً پرهیز کنید. نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که اگر شب قبل فقط ۳ ساعت خوابیده‌اید، بهتر است از رفتن به باشگاه و تمرین کردن خودداری کنید، چون تمرین در شرایط کم‌خوابی نه‌تنها فایده‌ای ندارد، بلکه ضررش بیش از منفعت آن خواهد بود!
● ... و ماده‌ای اعجازانگیز به نام کافئین
از وقتی که کمیته بین‌المللی المپیک نام کافئین را از لیست داروهای ممنوعه خارج کرد، این ماده با اقبال فراوانی از سوی ورزشکاران و قهرمانان روبه‌رو شد و محققان بررسی‌های زیادی روی آن انجام دادند. نتایج تحقیقات به عمل آمده نشان داده کافئین قدرت، توان و استقامت بدنی را زیاد و رشد عضلات را افزایش می‌دهد. کارشناسان دانشگاه لینکولن نیز تأثیر مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم مکمل کافئین را روی قدرت و توان وزنه زدن ورزشکاران مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند افرادی که کافئین مصرف کرده‌اند رکوردشان در پرس سینه افزایش یافته، هرچند توان دوچرخه‌سواری آنها تغییر نداشته است.
محتوای کافئین موجود در مکمل کافئین‌دار اندکی بیشتر از یک فنجان قهوه یا ۲ عدد نوشیدنی ردبول است. این تحقیقات برای ورزشکاران نکات خوبی به همراه داشت. این‌که کافئین حتی در مقادیر کم هم بازده بدن را بیشتر می‌کند و مصرف مکمل کافئین در فاصله زمانی یک ساعت مانده به تمرین، به تمرین سخت‌تر، افزایش سایز و قدرت عضلانی راحت‌تر و سریع‌تر کمک می‌کند.
● قهوه بنوشید، اما خودتان را خفه نکنید!
هرچند در همین صفحه از فواید کافئین یعنی همان ماده‌ای که در قهوه یافت می‌شود، صحبت کردیم، اما واقعیت این است زیاده‌روی در هر چیزی چندان جالب و ثمربخش نیست، حتی اگر این زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی به نام قهوه باشد! دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف یک یا دو فنجان قهوه می‌تواند تمرکز را افزایش دهد، اما ۴ فنجان قهوه می‌تواند درست تأثیری معکوس داشته باشد. این‌ها را گفتیم تا اگر عادت دارید قبل از تمرین قهوه بنوشید، از ۲ فنجان فراتر نروید. مصرف زیاد این نوشیدنی داغ باعث کاهش توانائی شما در ایجاد تمرکز خواهد شد. هرچند این قضیه برای دویدن یک مسافت طولانی خوب است، اما برای تمرین با وزنه‌های سنگین‌ خطرناک است، چراکه تمرین با وزنه نیاز به تمرکز بالائی دارد.
● میانه‌تان با موز چه‌طور است؟
اگر قرار باشد از میان همه میوه‌هائی که در طبیعت وجود دارد، فقط یکی را انتخاب کنید و هر روز آن را بخورید، انتخابتان چه خواهد بود؟
● سیب، انگور، پرتقال، توت‌فرنگی و ...؟
خب، طبیعی است هرکسی براساس ذائقه‌اش هر میوه‌ای که دوست دارد، استفاده کند. اما اگر از ما بپرسید، انتخابمان موز خواهد بود. یک میوه پر انرژی خوش‌طعم و مغذی که سرشار از ریبوفلامین، نیاسین، فیبرهای رژیمی و از همه مهم‌تر پتاسیم (یک ماده ضروری جهت عضله‌سازی) می‌باشد.
برای ورزشکارانی که سخت تمرین می‌کنند، مصرف یک موز در روز می‌تواند از گرفتگی عضلات پا جلوگیری کند، ضمن این‌که بررسی‌ها نشان داده پتاسیم موجود در موز می‌تواند در کاهش بروز سکته مؤثر باشد.
با فوایدی که برای این میوه سحرآمیز بر شمردیم، تعلل دیگر جایز نیست. فقط یادتان باشد وقتی موز می‌خورید، پوست آن را جلو پای کسی نیندازید!!
منبع : مجله‌رزم‌آور