پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

ایشتار - Ishtar


ایشتار - Ishtar
سال تولید : ۱۹۸۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : وارن بیتی
کارگردان : الین می
فیلمنامه‌نویس : الین می
فیلمبردار : جان آلکوت - ویتوریو استورارو
آهنگساز(موسیقی متن) : جان استراس.
هنرپیشگان : پیتی، داستین هافمن، ایزابل آجانی، چاربز گرودین، جک وستن، تس هارپر، کارول کین، دیوید مارگولیس، آهارون ایپال، رُز آریک و جولی گارفیلد.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


نیویورک. «لایل راجرز» (بیتی) و «چالاک کلارک» (هافمن)، دو خواننده / ترانه‌سرای ناموفق، به توصیه «مارتی فرید» (وستن) که کارش کشف استعدادهای تازه است برای پیشبرد کارشان به مراکش پرواز می‌کنند اما در کشور مجاور و پادشاهی «ایشتار» فرود می‌آیند. در آنجا جنگی بین «یوسف» (ایپال)، امیر مستبد و سرکوبگر (با حمایت سیا) و شورشیان چپ‌گرا در گرفته است و هدف، تصاحب یک نقشه قدیمی است که در آن حضور دو «ناجی» پیش‌بینی شده است. آنان «شیرا» (آجانی)، یکی از شورشیان را می‌بینند و درگیر ماجراها می‌شوند...
* کمدی ناموفقی از نوع فیلم‌های «جاده...» باب هوپ و بینگ کرازبی که با چهل میلیون دلار هزینه، یکی از گران‌ترین فیلم‌های زمان خود بود. می‌ طبعاً بدون دغدغه مالی در به کارگیری شیوه توأم با وسواس خود و هدایت دو سوپر بازیگر هالیوودی، قدرت عمل داشته است. «راجرز» و «کلارک» مثل بسیاری از شخصیت‌های آثار می، به نحو غریبی آسیب‌پذیر و آشفته‌اند و با ناامیدی همه چیزشان را به قمار می‌گذارند و می‌بازند؛ زیرا تصورشان هم از وضعیت موجود و هم از ماهیت خودشان اشتباه است به‌رغم هزینه فراوان، پرداخت ضعیف فیلم، تماشاگر را سرخورده می‌کند.