یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023


مجله ویستا

هیاهوی بسیار برای هیچ - MUCH ADO ABOUT NOTHING


هیاهوی بسیار برای هیچ - MUCH ADO ABOUT NOTHING
سال تولید : ۱۹۹۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : استیون اوانز، دیوید پرافیت و کنت برانا
کارگردان : برانا، بر مبنای نمایشنامه‌ای نوشتهٔ ویلیام شکسپیر
فیلمنامه‌نویس : برانا، بر مبنای نمایشنامه‌ای نوشتهٔ ویلیام شکسپیر
فیلمبردار : راجر لنسر
آهنگساز(موسیقی متن) : پاتریک دویل
هنرپیشگان : برانا، ریچارد بریرز، مایکل کیتن، دنزل واشینگتن، رابرت شان لنرد، کیانو ریوز، اما تامپسن، کیت بکینسیل و دویل
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۱ دقیقه


ـ مسینا، سیسیل. ̎دون پدرو̎ (واشینگتن) و مردانش پیروزمندانه از جنگ باز می‌گردند و دوستان نزدیکش، ̎کلودیو̎ (لندر)، ̎بندیک̎ (برانا) و برادر ناتنی ̎دون̎، او را همراهی می‌کنند. ̎لئو نائو̎ (بریرز)، فرماندار مسینا، از آنان در مقابل ویلایش استقبال می‌کند. ̎بی‌یتریس̎ (تامپسن)، خواهرزادهٔ ̎لئوناتو̎، و ̎بندیک̎ از قبل همدیگر را می‌شناسند و بلافاصله شوخی‌های خود را از سر می‌گیرند و به هم قول می‌دهند که هرگز ازدواج نخواهند کرد؛ در همان حال، ̎کلودیو̎ از ̎هیرو̎ (بکینسیل)، دختر ̎لئوناتو̎، خوشش می‌اید. ̎دون پدرو̎ پیشنهاد می‌کند که مسئلهٔ ازدواج آن دو را از طرف ̎کلودیو̎، با ̎لئو ناتو̎ و ̎هیرو̎ در میان بگذارد. ̎دون جان̎ (ریوز) از این قضیه باخبر می‌شود و نقشه می‌چیند که شیطنت کاری‌هائی انجام دهد. همان شب در جریان یک بالماسکه، ̎دون پدرو̎ که خودش را ̎کلودیو̎ جا زده، دل از ̎هیرو̎ می‌برد و قرار می‌شود ازدواج کنند. در همین حال، ̎دون پدرو̎ با توطئه‌چینی سعی می‌کند ̎بی‌یتریس̎ و ̎بندیک̎ را دلباختهٔ هم کند. روز بعد، در حالیکه ̎بندیک̎ در باغ استراحت می‌کند، ̎دون پدرو̎، ̎کلودیو̎ و ̎لئو ناتو̎ کاری می‌کنند که ̎بندیک̎ حرف‌های آنان را دربارهٔ عشق پنهانی ̎بی‌یتریس̎ به ̎بندیک̎ و ناتوانی‌اش به ابراز آن، بشنود. ̎بندیک̎ که ابتدا شوکه شده، سعی می‌کند به ̎بی‌یتریس̎ ابراز عشق کند. آنان همان حقه را به ̎بی‌یتریس̎ می‌زنند و همان نتیجه حاصل می‌شود. شب عروسی، ̎دون جان̎ یکی از مردان خود را به ̎کلودیو̎ و ̎دون پدرو̎ نشان می‌دهد که در کنار ̎هیرو̎ ایستاده و آنان را مجاب می‌کند که ̎هیرو̎ زن بی‌وفائی است. ̎کلودیو̎ و ̎دون پدرو̎، ̎هیرو̎ را پس می‌زنند. دوستان ̎هیرو̎ خبر مرگ او را سر زبان‌ها می‌اندازن تا تأثیر این خبر را روی ̎کلودیو̎ ارزیابی کنند. ̎بی‌یتریس̎ و ̎بندیک̎ به هم اعتراف می‌کنند که دلباختهٔ یکدیگرند ولی ̎بی‌یتریس̎ اصرار می‌ورزد که ̎بندیک̎ باید برای اثبات عشقش، ̎کلودیو̎ را بکشد. در همین حال، ̎داگبری̎ (کیتن)، پاسبان محلی، کسانی را که به ̎هیرو̎ افترا زده‌اند، دستگیر می‌کند. وقتی معلوم می‌شود که ̎هیرو̎ به خطا، متهم شده، ̎کلودیو̎ برای نشان دادن حسن نیتش تصمیم می‌گیرد با خواهرزاهٔ ̎لئو ناتو̎ که شبیه ̎هیرو̎ست، ازدواج کند. روز بعد، ̎کلودیو̎ پی می‌برد که خواهرزاده، در واقع خود ̎هیرو̎ است. ̎بندیک̎ و ̎بی‌یتریس̎ نیز ازدواج می‌کنند. ̎دون جان̎ دستگیر می‌شود و ̎دون پدرو̎ قول می‌دهد که روز بعد او را تنبیه کند.
ـ دومین اقتباس شکسپیری برانا، شاید از شکوه و جلال هنری پنجم (۱۹۸۹) بی‌بهره باشد، اما به یقین شیرین‌تر از آن است. او موفق شده اینجا روح یک کمدی شکسپیری را به خوبی حفظ کند، در حالیکه برای حفظ لحن فیلم، ادبیات را فدا می‌کند. بازی‌های تمام بازیگران می‌توان برای علاقه‌مندان این رشته، کلاس درس باشد. چشم‌اندازهای فیلم که تمامی‌اش در ویلائی در یک ییلاق ایتالیائی فیلمبرداری شده، روح افزاست و تماشای کیتن، ریوز و واشینگتن در نقش شخصیت‌های شکسپیری باید طرفدارانشان را خشنود کرده باشد.


همچنین مشاهده کنید

سایت باتوسایت پارسینهخبرگزاری فارسسایت اقتصاد 24روزنامه ابتکارسایر منابعسایت اصلاحات نیوزسایت رویداد 24سایت نورنیوزروزنامه تعادل