چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

شبکه‌‌های تلفن همراه جایگزین شبکه‌‌های بی‌‌سیم Wi-Fi


شبكه های Wi-Fi به واسطه ایجاد امكان اتصال به اینترنت بدون نیاز به كابل شبكه و با فاصله ای دور از آن، موجب استقلال بیشتر كامپیوترهای كیفی شده اند. با وجود این كه شبكه های Wi-Fi در دفاتر كار، خانه ها، فروشگاه ها و سایر مكان های شلوغ به درستی عمل می كنند، اما باز هم دارای محدودیت های فراوانی هستند؛ چرا كه این شبكه ها در همه جا قابل دسترسی نبوده و امكان استفاده از آنها در حال حركت در یك اتومبیل یا قطار وجود ندارد.
تولید كنندگان كامپیوترهای كیفی قصد دارند با افزودن ویژگی پوشش وسیع بی سیم (قابلیت ارائه شده توسط شبكه های تلفن همراه) به نسل بعدی كامپیوترهای كیفی خود، این خلاء را پر كنند. با وجود این كه برای استفاده از شبكه های بی سیم، كارت های PC در دسترس هستند، اما دسترسی توكار (همانند Wi-Fi توكار)، ویژگی است كه بیشتر مورد پسند واقع می شود. شركت سونی (Sony) اولین سری از چنین كامپیوترهایی را تحت عنوان مدل Vaio WGN-T۳۵۰P با قیمت ۲۰۰ دلار روانه بازار كرد. این مدل برای اتصال به شبكه تلفن همراه به یك مودم بی سیم مجهز است.
مهمترین مزیت استفاده از شبكه های مبتنی بر تلفن نسبت به شبكه های Wi-Fi این است كه در تمام مكان های دارای پوشش شبكه تلفن شامل بسیاری از شهرها و روستاها، امكان دسترسی وجود دارد. جالب این كه در هنگام جا به جایی نیز اتصال اینترنتی شما بدون هیچ مشكلی از یك آنتن تلفن همراه به دیگری منتقل می شود و در صورت قطع اتصال، به آسانی می توانید مجدداً ارتباط را برقرار كنید.
بزرگترین نقص این شبكه ها هزینه زیاد، عدم انعطاف پذیری و سرعت پایین است. فرضاً یك كامپیوتر كیفی مانند كامپیوتر Vaio شركت سونی، تنها می تواند شما را به یك سرویس بی سیم و یا در بهترین حالت به یكی از دو فن‌آوری موجود بی سیم متصل نگه دارد كه این ناشی از عدم انعطاف پذیری لازم است. از نظر سرعت نیز، سریع ترین سرویس شبكه های تلفن همراه، سرعتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ كیلوبایت در ثانیه در اختیار قرار می دهد، اما در عمل چنین نیست و مودم ها موجب می شوند كه اطلاعات حداكثر با سرعتی بین ۳۰ تا ۵۰ كیلو بایت در ثانیه انتقال یابند؛ در حالی كه شبكه Wi-Fi حداقل سرعتی معادل ۵۰۰ كیلو بایت در ثانیه و حتی گاهی بیش از این در اختیار می گذارد.
سونی با در اختیار گذاشتن نرم افزاری كه قابلیت انتقال بین دو نوع شبكه را دارد، امكان استفاده از هر دو شبكه Wi-Fi و تلفن همراه را برای كاربران فراهم كرده است. احتمالاً روزی فرا می رسد كه عمل انتخاب شبكه به طور خودكار و توسط نرم افزار انجام شده و نرم افزار بهترین و ارزان ترین شبكه را برایتان انتخاب می كند.
به هر حال كامپیوترهای كیفی مجهز به Wi-Fi قابلیت حمل مورد نظر را در اختیار كاربران قرار می دهد، اما اگر اتصالی را می خواهید كه در هر زمان و هر مكان برقرار شود، ویژگی توكار بهره گیری از شبكه های تلفن همراه، گزینه خوبی محسوب می شود كه احتمالاً در آینده عمومیت خواهد یافت.
منبع : مرکز اطلاع‌رسانی خانواده شمیم