دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

مواظب وزن خود باشید


مواظب وزن خود باشید
۱) به خاطر خودتان این کار را انجام دهید
به یاد داشته باشید که تلاش برای کاهش وزن، برای رضایت و خشنودی دیگران یک نبرد است که بدون شک در آن شکست خواهید خورد، پس لازم است که برای حفظ سلامت و زیبائی خود این کار را انجام دهید.
۲) اهداف واقعی را در بینش بگیرید.
زمانی که شما می‌خواهید ۲۰ کیلو از وزن خود را کاهش دهید این‌کار در کوتاه‌مدت میسر نمی‌شود اما اگر هدفتان را مثلاً برای کاهش ۲ تا ۵ کیلو وزن بگذارید بسیار مؤثر است و می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد.
۳) به آرامی شروع کنید ولی به درازمدت بیندیشید.
برای تغییر عادات ذا خوردن، به زمان نیاز دارید، پس صبور باشید و سعی کنید هر ماه تغییر اندکی ایجاد کنید. برای شروع مثلاً اگر به طور معمول روزانه ۳ لیوان نوشابه می‌خورید آن را به یک لیوان در روز کاهش دهید و یا از نوشابه‌های رژیمی استفاده کنید. تغییرات کوچک اثرات سودمندی را در درازمدت به دنبال خواهند داشت.
۴) خود را محروم نکنید
ترک کامل خوردنی‌های دلخواه حتماً با شکست روبه‌رو خواهد شد، در عوض سعی کنید مصرف خود را کاهش دهید.
۵) کار خود را با ورزش روزمره آغاز کنید
- روزانه ۳۰ دقیقه ورزش در کاهش وزن بسیار مؤثر است و زمانی‌که به هدف خود رسیدید به شما کمک خواهد کرد که در همان حالت بمانید. کارهائی که نیاز به فعالیت زیاد دارند نیز در کاهش وزن مؤثر است. مثلاً به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. اتومبیل خود را تا حدی با فاصله از مغازه پارک کنید.
- مطمئن شوید که از یک رژیم غذائی سالم و متعادل تبعیت می‌کنید.
- وعده‌های غذائی که مورد مصرف شما قرار می‌گیرند به میزان کالری‌هائی که احتیاج دارید، سن، سایز و فعالیت شما بستگی دارند. بهتر استهر فرد در وعده‌های غذائی خود از موارد گوناگون استفاده کند.
- باید از همه گروه‌های غذائی استفاده شود. اما به میزان کم در اضافه کردن چربی‌ها مانند کره، مارگارین و سس سالاد دقت کنید.
- فعالیت‌های بدنی نظم انجام دهید. در این صورت است که می‌توانید از خود انتظار کاهش ۱ و نیم کیلوگرم وزن را در هفته داشته باشید که یک کاهش وزن نسبتاً سالم است.
● روش‌هائی برای کاهش وزن موفق
▪ یک طراح زیرک باشید
زیرک به این معنی است که در مورد برنامه تنظیم‌شده خود واقع‌بینانه رفتار کنید. به‌عنوان مثال اگر هدفتان افزایش میزان فعالیت است کارهای برنامه‌ریزی‌شده را یادداشت کنید.
▪ مواظب وزن خود باشید
آیا می‌دانید ما تقریباً همه آن چیزی را که در بشقابمان است، می‌خوریم؟
اندازه ظرف برای ما اهمیتی ندارد. پس وقتی در خانه هستید سعی کنید بشقاب خود را کوچک انتخاب کنید که به شما در خوردن کمتر کمک کند. وقتی در بیرون از منزل غذا مصرف می‌کنید با افراد دیگر غذای خود را شریک شوید. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد غذاهای بیرون به سبب بزرگی ظروف آن حداقل برای دو تا سه نفر کافی است.
▪ به خود پیشنهادی بدهید که نتوانید آن را رد کنید.
قبل از اینکه به هدف برسید، به خود یک قول بدهید. مثلاً اگر به هدفتان رسیدید یک هدیه برای خود بخرید. پاداشی که شامل موادغذائی نشود. به چیزی فکر کنید که به آن احتیاج دارید مانند یک روز مرخصی، دیدن یک فیلم و یا یک جایزه بزرگ. خلاق باشید و مدام به خود پاداش دهید و خود را مطمئن سازید که وقتی به هدف رسیدید این‌کار را انجام دهید.
● چه مقدار فعالیت لازم است؟
شما به حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی، متعادل در روز نیاز دارید. اکثر روزهای هفته سعی کنید چربی‌ها و کالری‌های اضافی را بسوزانید.
فعالیت معمولی مانند بالا رفتن از پله‌ها، باغبانی و پیاده‌روی و ... را انجام دهید فقط مطمئن شوید که به میزان کافی فعالیت بدنی دارید.
غذای خود را به حالت تعادل درآورید.
یک لیست از میزان ورزش و فعالیت انجام شده و موادغذائی مصف شده تهیه کنید سپس در پایان هر هفته وزن خود را یادداشت کنید.
شما و پزشکتان می‌توانید برای تنظیم میزان خوردن و فعالیت‌ بدنی‌تان از این اطلاعات استفاده کنید تا با این روش، در بهترین وضعیت به هدف خود برسید.
● آیا من سیر هستم؟
پاسخ این سؤال بیشتر از آن چه فکر کنید طول خواهد کشید. ۱۵ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد تا این فرمان از شکم به مغزدان برسد. نوشیدن ۸ لیوان آب یا نوشیدنی‌های بدون کالری دیگر در روز به شما احساس سیری می‌دهد و شما را با نشاط و سالم می‌سازد. همچنین مصرف میوه و سبزی به‌خصوص وقتی خام باشند نیز به شما این احساس را خواهند داد.
مریم خوش‌رفتار
منبع : مجله موفقیت