پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

امید به پیروزی با افشین قطبی


امید به پیروزی با افشین قطبی
سرانجام چشممان به تیم آقای قطبی روشن شد . تیم ملی با سرمربی جدید خود نیز از شهرستان شروع کرد . اما این بار نه با تیم کرجی بلکه در خود کرج . تیم علی دایی نیز در اولین دیدار تدارکاتی با ۶ گل تیم قهرمان سایپا را در هم کوبید اما قطبی یک تیم آسیایی را با ۵ گل بدرقه کرد . همه منتظر بودند تا تغییر را در تیم ملی ببینند و از نحوه بازی آنان به صعود امیدوار شوند .خوشبختانه اشتهای زیاد ایران برای گلزنی و حضور تمام و کمال در زمین اندونزی نشان از تیمی هجومی بودن دارد . این نور امیدی را برای فوتبال دوستان روشن کرد و باعث شد تا آن آشتی با تیم ملی که برای فدراسیون بسیار مهم بود بوجود آید.
معلوم نیست که آیا اتخاب کرج برای اولین بازی بدلیل همان مسئله زمان تمرین بنیادکار بود یا سیاستی بود که بدرستی ورزشگاه کوچکتری را برگزیده بود تا خالی بودن صندلی های استادیوم آزادی باعث دلسردی بازیکنان نشود اما به هر حال این تغییر محل به نفع فوتبال تمام شد . از طرف دیگر برگزاری یک بازی تدارکاتی با یک تیم درجه سومی آسیا نیز نشان از تفکر صحیح و حرفه ای در فدراسیون فوتبال است که اکنون با استفاده از متخصصین در کمیته فنی ، گام های درستی را جهت موفقیت بر می دارد . همین دو مورد کافی است تا متوجه شویم که این کمیته ، کاربلد است و با مطالعه دقیق و صحیح وضعیت موجود ، گزینش های درستی را اعمال می کند . هر چند که شروع خارج از خانه ( یعنی اردبیل ) برای علی دایی خوش یمن نبود و در آخر منجر به برکناری وی شد اما این بار آرزو می کنیم کرج بتواند سکوی پرتاپ تیم ملی به آفریقای جنوبی شود .
... و اما در بازی با اندونزی ،افشین قطبی با تکیه به تاکتیک سانتر از جناحین قصد داشت تا بخاطر کوتاهی قد بازیکنان شرق آسیا از جمله خود کره شمالی ، نقاط ضعف و قدرت خود را در این روش شناسایی و روی آن تمرین کند .فقط با بررسی ۳۰ دقیه اول بازی و ارسال بیش از ۲۲ توپ از گوش ها ، متوجه شدیم که قطبی بشدت روی این تاکتیک حساب می کند و در نظر دارد با پرداختن تمام و کمال به این روش ، راه غلبه بر کره را پیدا کند . حضور همزمان کعبی و حیدری که هر دو از بهترین سانتر کنندگان ایران هستند ، نشان از تمایل وافر آنالیزور سابق کره ای ها به این سیستم دارد .
درنیمه اول به غیر از آن همه سانتر ، بازیکنان فقط یکبار اقدام به شوت کردند و دو بار نیز پاس در عمق دادند . اما جالب اینجاست که هیچکدام از این ۵ گل بوسیله ضربه سر وارد دروازه نشد و بغیر از گل اول که توسط خود دفاع اندونزی به ثمر رسید ، چهار گل دیگر با دو شوت از راه دور توسط زندی و دو توپ در عمق توسط خلعتبری و برهانی وارد دروازه حریف شد . البته این بازی به سرمربی جدید این اعلام خطر را هم کرد که در بازی هوایی زیاد مسلط نیستیم و نقطه قوت ما همان بازی روی زمین و تکنیک ناب بازیکنان میانه زمین ما است که با پرداختن به آن می توانیم حتی تجمع بازیکنان کره در زمین خودشان را خنثی کنیم . اینکه کره شمالی فقط در اندیشه کسب یک امتیاز است ، مسئله دور از ذهنی نیست و برای رسیدن به این هدف از هفت - هشت بازیکن در یک سوم خود بهره خواهد برد ولی از آنجا که ایران بعد از علی دایی دیگر بازیکن سر زن شش دانگ ندارد ، باید از این همه سانتر در جهت استفاده از پا برنامه ریزی کنیم و کمتر روی سر برهانی و . . . تمرکز کنیم . قطبی باید بداند که شانس گلزنی ما از روی زمین و با توپ های در عمق به مراتب بیشتر از بازی هوایی است .اما از آنجا که تکیه بر روی تنها یک روش نمی تواند ضامن موفقیت هیچ تیمی باشد ، لذا منطقی است تا از سایر تاکتیک های برتر نیز بهره ببریم .
فاکتور مهم دیگری که می تواند برای ما پیروزی به ارمغان بیاورد ، استفاده از ضربات شروع مجدد است که مطمئنا بخاطر تکنیکی بودن هافبک های ما ، دفاع کره مجبور خواهد بود تا به دفعات بر روی آنان خطا انجام دهد که این مسئله یک امتیاز مثبت برای ما به حساب خواهد آمد .بنا بر این با تمرین روی ضربات پشت هجده قدم که اتفاقا پتانسیل آن نزد بعضی از بازیکنان هست ، ما می توانیم ضریب گلزنی خود را افزایش دهیم . در همین بازی با اندونزی و همچنین در بازی پرسپولیس با بنیاد کار ، بازیکنان حریف مجبور بودند تا با خطا از ورود بازیکنان ما به محوطه جریمه خود ممانعت کنند . ولی متاسفانه ما نتوانستیم از این همه ضربه کاشته ، استفاده بهینه بکنیم و تمامی آنها را ازدست دادیم .
نیروی بالقوه دیگر بازیکنان تیم ملی ، قدرت شوت زنی آنان است که با توجه به ضعیف بودن دروازه بان کره شمالی در مهار این توپ ها ، لازم است تا کادر فنی ایران این اجازه را به ملی پوشان بدهد و روی آنها تمرین کافی داشته باشد .به هر حال این پیشنهادات فقط بر اساس همان یک بازی با اندونزی ایراد شده است و تا مشاهده بازی های دیگر تیم آقای قطبی ، می توان مسائل مهمتر دیگری نیز مطرح کرد تا بدینوسیله بتوانیم از زاویه دیگری تحلیل خویش را در اختیار ایشان قرار دهیم . به امید موفقیت سر مربی محترم تیم ملی که منجر به صعود ایران خواهد شد . انشاءالله ...
فرامرز حسنی
منبع : پارس فوتبال