چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023

وام ازدواج برای ازدواج دوم

معمولا سوالی که برای اکثر زوج‌های جوان به یک دغدغه تبدیل شده این است که آیا وام ازدواج به ازدواج دوم تعلق می‌گیرد یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم که این وام در شرایط خاصی به ازدواج دوم نیز تعلق می‌گیرد و به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که به ازدواج دوم شما هیچ کمک هزینه‌ای از طرف دولت به‌صورت تسهیلات بانکی پرداخت نمی‌شود. ما در این مقاله سعی داریم این سوال شما را با مطالبی جامع و کامل پاسخ دهیم راهنمای شما برای دریافت وام ازدواج دوم باشیم.
برای دریافت فوری وام ازدواج با شماره 02191090049 تماس حاصل فرمایید.

شرایط دریافت وام ازدواج دوم

طبق آئین‌نامه‌های ابلاغ شده در سال ۱۴۰۲ تمام کسانی‌که یک بار ازدواج کرده‌ و از تسهیلات وام ازدواج استفاده کرده‌اند، برای ازدواج دوم نمی‌توانند وام دریافت کنند، ولی در صورتی که از این تسهیلات به هر دلیلی برای ازدواج اول خود استفاده نکرده‌اید می‌توانید برای ازدواج دوم درخواست داده و از این تسهیلات ویژه با سود کم بهره‌مند شوید.
در واقع وام ازدواج فقط یک بار به زوجین تعلق می‌گیرد و اگر شما از این وام استفاده نکنید در ازدواج‌های بعدی می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید. پس شرط دریافت این وام، استفاده نکردن آن برای شروع زندگی مشترک قبلی شما خواهد بود. البته موارد خاصی نیز وجود دارد که شما برای دریافت مجدد این وام می‌توانید مراجعه کنید.

آیا استثنائی وجود دارد که وام ازدواج دوم دریافت کنیم؟

این سوال نیز از طرف تعداد کثیری از زوج‌ها جوانان پرسیده می‌شود و دنبال راهی هستند که برای شروع زندگی جدید از تسهیلات کم بهره وام ازدواج استفاده کنند. برای این سوال نیز پاسخی جامع خواهیم داد. با وجود اینکه وام ازدواج فقط یک بار در زندگی زوج‌ها پرداخت می‌شود ولی استثناهایی نیز وجود داشته و شما در صورتی که ازدواج قبلی‌تان و دریافت وام آن ازدواج به قبل از سال ۱۳۸۷ برمی‌گردد، امکان استفاده مجدد از تسهیلات مربوط به ازدواج را خواهید داشت.
حال این سوال مطرح می‌شود که دلیل اینکه می‌توان با این شرایط مجدد وام دریافت کرد چیست؟ باید بگوییم که سامانه اینترنتی مربوط به نام ازدواج از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز کرده و کسانیکه قبل از این سال وام دریافت کرده‌اند هیچ پرونده الکترونیکی ثبت شده‌ای در این سامانه ندارند؛ لذا در صورت داشتن مدارک لازم مبنی بر ازدواج دوم، قادر خواهند بود تا برای وام ازدواج دوم نیز اقدام کنند.

چه بانک‌هایی وام ازدواج پرداخت می‌کنند؟

بسیار از بانک‌های کشور در پرداخت وام ازدواج به زوج‌های جوان مشارکت داشته و باتوجه به سیستم بانکداری متنوعی که در کشور ما حاکم است تعداد این بانک‌ها روز به روز در حال افزایش است، به‌صورتی که بانک‌های خصوصی نیز در این کار خداپسندانه شرکت کرده و تسهیلات ویژه‌ای را به جوانان اعطاء می‌کنند. بنابراین شما به‌عنوان یک زوج جوان برای دریافت وام ازدواج، بانک‌های زیادی را در لیست خود مشاهده می‌کنید که با خیال آسوده می‌توانید طبق شرایطی که دارید یکی از این موسسات را انتخاب کنید.

اسامی بانک‌های پرداخت کننده تسهیلات ازدواج

طبق مصوبات اعلام شده توسط بانک مرکزی، بانک‌های صادرات، ملت، ملی، رفاه، پارسیان، مسکن، کشاورزی، سپه، تجارت، دی، انصار، مهر، توسعه تعاون، قوامین، پاسارگاد، گردشگری، سامان، اقتصاد نوین، آینده و رسالت، ازجمله موسساتی هستند که برای پرداخت تسهیلات وام ازدواج اعلام آمادگی کرده‌اند. شما می‌توانید به بانک مورد نظر خود مراجعه کرده و پس از استعلام شرایط آن بانک برای اعطای تسهیلات، اقدام به انجام امور مربوط به دریافت وام کنید.

انتخاب بانک مناسب

بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات مربوط به ازدواج یا هر تسهیلات دیگری دارای شرایط متفاوت هستند. به‌عبارتی هر بانک شرایط و ضوابط خاص خود را داشته و ممکن است مدارکی که یک بانک از شما درخواست می‌کند در بانکی دیگر بیشتر یا کمتر شود.
همچنین شرایط مربوط به ضامن نیز از مهم‌ترین مسائل مربوط به وام است که در برخی بانک‌ها شرایطی سخت اعمال می‌شود. پس قبل از اینکه مدارک خود را برای دریافت وام به بانک می‌برید حتما از قوانین و شرایطی که برای پرداخت وام ازدواج تعیین کرده‌اند مطلع شده و با آگاهی کامل بانکی را انتخاب کنید که قوانین آن با مدارک و شرایطی که شما دارید متناسب باشد.

فرصت دریافت وام ازدواج دوم

معمولا مجوز دریافت وام ازدواج فقط دو سال پس از ثبت تاریخ عقد اعتبار داشته و پس از آن دیگر قادر نخواهید بود برای دریافت آن اقدام کنید؛ بنابراین تنها تا ۲۴ ماه پس از ازدواج رسمی زوجین این وام قابل دریافت خواهد بود. در صورتی که تازه متاهل شده و زندگی مشترک را تجربه می‌کنید برای بهره‌مندی از این تسهیلات سریعا اقدام کنید.
با توجه به تغییرات روزانه‌ای که در ضوابط بانکی ایجاد می‌شود اگر این تسهیلات شامل حال شما می‌شود، سعی کنید هرچه سریع‌تر برای دریافت و استفاده از آن اقدام کرده و از این کمک هزینه ازدواج با سود پایین بهترین بهره را برای زندگی خود ببرید.

مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج دوم

قطعا دریافت تسهیلات ازدواج دوم نیازمند ارائه مدارکی از طرف متقاضی خواهد بود. از جمله مدارکی که بانک از شما مطالبه خواهد کرد می‌توان به کارت ملی هوشمند و شناسنامه، تائیدیه کدپستی، عقدنامه، کد رهگیری مربوط به ثبت‌نام اینترنتی، و مدارک ضامن اشاره کرد. از مدارک ضامن نیز کارت ملی و شناسنامه، مدارک مربوط به حرفه و حقوق وی و در مواردی نیز از ضامن یک فقره چک نیز دریافت می‌کنند.

ازدواج دوم و وام دوم

ما در این مقاله با پاسخ به سوال پرتکرار امکان دریافت وام ازدواج دوم، به دغدغه کسانیکه شرایط دریافت این وام را دارند پایان داده و ذکر کردیم، باوجود اینکه وام ازدواج یک بار پرداخت می‌شود ولی شما با برخورداری از شرایط خاص می‌توانید مجدد از این تسهیلات استفاده کنید.
این شرایط به این صورت بودند که آن دسته از افراد که در ازدواج قبلی وام خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای ازدواج دوم از آن استفاده کنند، در شرایطی متفاوت برای کسانی‌که ازدواج اول آن‌ها قبل از سال ۱۳۸۷ بوده نیز امکان دریافت وام وجود دارد که به‌صورت کامل توضیحات آن در مقاله درج شده است.