سه شنبه, ۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ / 7 April, 2020
قانون انتخابات
۲ ساعت قبل / اعتبار نامه منتخبین مجلس یازدهم / مجلس یازدهم
همه اعتبارنامه‌های منتخبین مجلس یازدهم صادر شده است
جمال عرف معاون سیاسی وزیر و رییس ستاد انتخابات کشور، در گفت و گو با ایسنا در توضیح فرایند صدور اعتبارنامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام این نکته که موضوع فرایند و چگونگی صدور اعتبارنامه های نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی به صورت مشخص به مواد73، 74 و 89 تا 92 قانون انتخابات مجلس مصوب 7 آذر 1378 با اصلاحات بعدی مربوط می شود، اظهار کرد: طبق مواد قانونی مرتبط، شورای نگهبان پس از تایید صحت انتخابات، مراتب را به ستاد انتخابات کشور اعلام کرده و ستاد انتخابات، موضوع را به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام می کند.
۱۳ ساعت قبل
معاون نخست‌وزیر لهستان کناره‌گیری کرد
معاون نخست‌وزیر لهستان امروز (دوشنبه) در اعتراض به برنامه حزب حاکم قانون و عدالت برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور از سمتش استعفا داد.
قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مساله تداخل وظایف
۲۱ ساعت قبل / قانون انتخابات / انتخابات ریاست جمهوری / قوه قضاییه
قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مساله تداخل وظایف
تهران- ایرنا- با اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در مجلس نهم از دایره اختیارات وزارت کشور به عنوان متولی اجرای انتخابات به نفع دیگر نهادها از جمله شورای نگهبان کاسته‌شد. حضور پررنگ‌تر قوه قضاییه در فرایند انتخابات از دیگر نتایج این اصلاحات بود.
انتخاباتی که برگه‌ای ماند
۲۲ ساعت قبل / مجلس شورای اسلامی / انتخابات الکترونیک / وزارت کشور / قانون انتخابات
انتخاباتی که برگه‌ای ماند
تهران- ایرنا- اولین تلاش‌های جدی برای برگزاری انتخابات الکترونیک در دولت اصلاحات صورت‌گرفت. این تلاش‌ها در سال‌های بعد هم با فراز و نشیب‌هایی ادامه‌یافت. اما وضعیت زیرساخت‌های فنی و اختلاف نظر وزارت کشور و شورای نگهبان منجر به تاخیر دو دهه‌ای در برگزاری انتخابات الکترونیکی شد.
انتخاب نبی مغایر اساسنامه است/ متوجه نامه‌های ما نمی‌شوید، با ادامه اصرارها تعلیق خواهید شد!
۲ روز قبل
انتخاب نبی مغایر اساسنامه است/ متوجه نامه‌های ما نمی‌شوید، با ادامه اصرارها تعلیق خواهید شد!
کنگره AFC متوجه شده که انتخاب دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران به صورت غیرقانونی انجام شده و کمیته اجرایی نگران است که روند انتخابات دبیرکل براساس قانون نبوده باشد.
۳ روز قبل
اقتصادمان در حال غرق‌شدن نیست که کسی بخواهد نجاتش بدهد
میرسلیم: اقتصادمان در حال غرق‌شدن نیست که کسی بخواهد نجاتش بدهد/ مجلس یازدهم مشکل برنامه نداردمنتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: وضعیت اقتصادی ما بر اساس داده‌های مراکز علمی هفدهمین اقتصاد دنیاست و این طور نیست که در حال غرق شدن باشیم تا عده‌ای در مقام نجات آن برآیند.سیدمصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های خود برای مجلس یازدهم، اظهار کرد: برنامه پنج‌ساله ششم تصویب و ابلاغ شده و ما مشکل برنامه نداریم! مشکل ما در عدم اجرای برنامه و بی‌اعتنایی به قانون است. مشکل ما در اعمال مدیریت کارآمد است. مردم با انتظاراتی در انتخابات دوم اسفند شرکت کردند. آنها البته پیروز مطلق این انتخابات‌اند که نمایندگان خود را برای برنامه «نجات اقتصاد ایران» به مجلس فرستادند.وی افزود: نجات …
استانی‌شدن انتخابات؛ طرحی بی‌سرانجام
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / شورای نگهبان / انتخابات مجلس شورای اسلامی
استانی‌شدن انتخابات؛ طرحی بی‌سرانجام
تهران- ایرنا- طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که در سال ۹۷ از سوی نمایندگان ارائه و با عنوان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شناخته‌می‌شود بعد از ایرادات بیست‌ودوگانه شورای نگهبان، در بهارستان مسکوت و بلاتکلیف رها شده‌است.
لایحه جامع انتخابات در انتظار مجلس یازدهم
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / مجلس شورای اسلامی / قانون انتخابات / گام چهارم انتخابات مجلس، چالش نظارت
لایحه جامع انتخابات در انتظار مجلس یازدهم
تهران- ایرنا- لایحه جامع انتخابات با هدف از بین‌بردن پراکندگی قوانین انتخاباتی و همچنین به‌روز رسانی این قوانین، اسفند سال ۹۷ در دولت تصویب و با قید یک فوریت به مجلس فرستاده‌شد اما با گذشت بیش از یک سال هنوز تصویب‌نشده و گویا باید در مجلس آینده مورد بررسی قرار گیرد.
پوتین برگزاری همه پرسی قانون اساسی را به تعویق انداخت
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / روسیه / ولادیمیر پوتین / همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق / ویروس کرونا
پوتین برگزاری همه پرسی قانون اساسی را به تعویق انداخت
برگزاری انتخابات همه پرسی قانون اساسی به دستور ولادیمیر پوتین در روسیه به تعویق افتاد.
برگزاری انتخابات پارلمانی و رفراندوم در گینه
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / گینه
برگزاری انتخابات پارلمانی و رفراندوم در گینه
در حالیکه کشورهای جهان درگیر مقابله با ویروس کرونا هستند، رئیس‌جمهوری گینه امروز (یکشنبه) مردم را برای انتخابات پارلمانی و رفراندوم قانون اساسی به پای صندوق‌های رای فراخواند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / بودجه / هزینه دولت
دولت برای خرج سال آینده چقدر پول دارد؟
به گزارش ایسنا، لایحه بودجه سال آینده که در آذر ۱۳۹۸ به مجلس رفته بود با وجود شرایطی که وجود داشت، از انتخابات مجلس تا شیوع ویروس کرونا که صحن علنی را به تعطیلی کشاند در نهایت با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی به تصویب و تایید رسید و در اختیار دولت قرار گرفت.
نمایندگان مجلس یازدهم با چه تحصیلاتی راهی بهارستان شدند؟ +جدول
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / مجلس یازدهم / اصلاح قانون انتخابات
نمایندگان مجلس یازدهم با چه تحصیلاتی راهی بهارستان شدند؟ +جدول
مروری بر تحصیلات راهیافتگان به مجلس نشان می دهد که در برخی استان ها چون اصفهان، بوشهر، تهران، سیستان و بلوچستان و فارس نمایندگانی با تحصیلات دکترا دست برتر را دارند. در استان خراسان رضوی و بعد اصفهان نیز تعداد نمایندگان با تحصیلات حوزوی بیشتر از دیگر استان هاست.
ابطال انتخابات دوومیدانی؛ اجرای قانون با ابزار مدیران جوان
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / مهدی علی نژاد / کمیته ملی المپیک / وزارت ورزش و جوانان / سید رضا صالحی امیری / آکادمی ملی المپیک / افشین داوری
ابطال انتخابات دوومیدانی؛ اجرای قانون با ابزار مدیران جوان
تهران- ایرنا- وزارت ورزش و جوانان با لغو انتخابات دوومیدانی و تاکید بر برگزاری مجدد آن در زمان مناسب، قانون را فراتر از تمام تصمیمات شخصی تعرف کرد.
وزارت ورزش و یک تصمیم منطقی/ انتخابات دوومیدانی و ابهامات بی‌پاسخ!
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / دوومیدانی / مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی / انتخابات فدراسیون دوومیدانی
وزارت ورزش و یک تصمیم منطقی/ انتخابات دوومیدانی و ابهامات بی‌پاسخ!
وزات ورزش و جوانان با مبنا قرار دادن قانون و آیین‌نامه‌ها تصمیم گرفته انتخابات فدراسیون دوومیدانی را مجددا برگزار کند. تصمیمی که برخی از حاشیه‌های پیرامون مجمع را هم‌چنان مبهم باقی گذاشته است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بی‌اعتمادی آمریکایی‌ها به رای‌گیری الکترال
بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن، مشخص شد که اغلب شهروندان آمریکایی دیگر تمایلی به سیستم کنونی انتخاباتی (الکترال) برای انتخاب رئیس‌جمهور ندارند و معتقدند باید با اصلاح قانون اساسی، از این پس انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده نه رقابتی میان مجمع برگزینندگان برای کسب آرای الکترال بلکه باید در سطح ملی برگزار شود تا همگان بتوانند نظر مستقیم خود را درباره کاندیداها ابراز کنند. البته هم اکنون تمایل به تغییر این روند بین دموکرات‌ها بیش از جمهوری‌خواهان دیده می‌شود.
علی‌نژاد: انتخابات دوومیدانی دوباره برگزار خواهد شد/ سرپرست جدید به زودی معرفی می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
علی‌نژاد: انتخابات دوومیدانی دوباره برگزار خواهد شد/ سرپرست جدید به زودی معرفی می‌شود
معاون وزیر ورزش گفت: وزارت ورزش با توجه به اهمیتی که برای رعایت قانون قائل است و با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده است که انتخابات فدراسیون دو ومیدانی را تجدید کند.
اسدالله عباسی: مجلس در بررسی بودجه، فشرده و در زمانبندی قانونی عمل کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / اسدالله عباسی / مجلس شورای اسلامی / بودجه ۹۹
اسدالله عباسی: مجلس در بررسی بودجه، فشرده و در زمانبندی قانونی عمل کرد
سخنگوی هیئت رییسه مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارت سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر کم کاری مجلس در رسیدگی به بودجه ۹۹ گفت: مجلس شورای اسلامی، دقیقا مطابق زمانبندی پیش بینی شده در قانون آیین نامه داخلی مجلس، بررسی بودجه را در کمیسیون های تخصصی و تلفیق دنبال کرد و چون جلسات صحن برای رسیدگی به بودجه باید پیوسته و بلا انقطاع باشد، به روال همه سال‌های پایانی مجلس، بدون اطلاع از این که کرونایی خواهد بود، روند رسیدگی را به بعد از انتخابات موکول کرد.
در روسیه چه خبر است؟/ آیا دیکتاتوری در راه است؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
در روسیه چه خبر است؟/ آیا دیکتاتوری در راه است؟
روح الله مدبر، کارشناس مسائل روسیه در ویدئویی که در اختیار «فرهیختگان» قرار داده آینده کشور روسیه پس از اصلاحات قانون اساسی و امکان کاندیداتوری مجدد پوتین، رئیس جمهور فعلی این کشور در انتخابات آتی روسیه را بررسی کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
خلاف‌شرع‌های حاشیه‌ساز بودجه
مهم‌ترین سند دخل و خرج یک‌ساله کشور از هفدهم آذر ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد ولی ابتدا تعلل‌ها و تعطیلی‌های پارلمان، بعد استرس و هیاهوهای در ارتباط با یازدهمین دوره انتخابات مجلس و درنهایت هم ویروس ناخوانده کرونا سبب شد تا در آستانه 72 ساعت مانده تا پایان سال 98، هنوز تکلیف دخل و خرج سال آینده دستگاه‌های اجرایی به ‌معنای عام کلمه مشخص نباشد. رهبری پس از نامه علی لاریجانی به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی در حکم حکومتی مجوز استفاده دایمی و نه موقتی از اصل 85 قانون اساسی را به قوه مقننه داد تا مصوبات کمیسیون تلفیق در حکم مصوبات صحن علنی درنظر گرفته شود و بودجه به شورای نگهبان ارسال شود.اعضای شورای نگهبان نیز که به‌واسطه اقدامات خود در جریان یازدهمین دوره انتخابات …
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
ناکامی کمیته هفت نفره برای تعیین نخست وزیر عراق
در حالی که محافل سیاسی و مردمی در انتظار توافق فراکسیون‌ها بر سر نامزدی جهت تشکیل دولت موقت هستند ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر از فروپاشی مذاکرات کمیته هفت‌نفره خبر داد.به گزارش پایگاه خبری، نبیل الطرفی، رئیس ائتلاف سائرون، گفت، کمیته هفت‌نفره  بر سر انتخاب نامزدی جهت ماموریت برای تشکیل دولت موقت جایگزین دولت مستعفی کنونی به توافقی دست نیافتند.ائتلاف سائرون با ارسال پیامی به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق گفت، در پی عدم دستیابی فراکسیون‌های بزرگ به نامزد توافقی، رئیس جمهوری باید اختیارات قانونی خود را برای معرفی نخست وزیر جدید را انجام دهد.همچنین رئیس جریان حکمت ملی عراق از تصمیمش برای عدم مداخله در ماموریت انتخاب اسامی کاندیداهای نخست‌وزیری برای دوره موقت خبر داد.به گزارش ایسنا به نقل از سومریه …
تعویق مرحله دوم انتخابات به بعد از آغاز به کار مجلس شورای اسلامی، خلاف قانون اساسی است/ وزارت کشور و شورای نگهبان راحت‌ترین مسیر را انتخاب کردند/ نمایندگانی که در مرحله دوم انتخابات به مجلس راه می‌یابند حق انتخاب ندارند/ پست‌هایی که قبل از ورود نمایندگان در دور دوم انتخابات تقسیم می‌شود باید موقتی باشد
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
تعویق مرحله دوم انتخابات به بعد از آغاز به کار مجلس شورای اسلامی، خلاف قانون اساسی است/ وزارت کشور و شورای نگهبان راحت‌ترین مسیر را انتخاب کردند/ نمایندگانی که در مرحله دوم انتخابات به مجلس راه می‌یابند …
یک نماینده مجلس گفت: اگر دور دوم انتخابات مجلس یازدهم 21 شهریورماه برگزار شود، هیات‌رئیسه مجلس و هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها تا زمانی که نمایندگان جدید نیامده‌اند باید به صورت موقت انتخاب شوند. به لحاظ قانونی حتی نماینده‌ای که به دلیل کرونا نتوانسته در زمان آغاز به کار مجلس یازدهم حضور پیدا کند، باید فرصت داشته باشد که ریاست یکی از کمیسیون‌ها و حتی ریاست مجلس را بر عهده گیرد.
من تابع قانون هستم/ واکنش کاشانی به کنار کشیدن از ریاست فوتبال
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / حبیب کاشانی (مدیر تیم) / سایپا
من تابع قانون هستم/ واکنش کاشانی به کنار کشیدن از ریاست فوتبال
مدیرعامل جدید سایپا می‌گوید برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال تابع قوانین است.
از تایید انتخابات مجلس ششم تا موافقت با لایحه بودجه ۹۹؛ گزارش «آرمان ملی» از فرآیند حکم حکومتی طی مقاطع مختلف
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
از تایید انتخابات مجلس ششم تا موافقت با لایحه بودجه ۹۹؛ گزارش «آرمان ملی» از فرآیند حکم حکومتی طی مقاطع مختلف
نامه وزیر بهداشت به رئیس مجلس در راستای عدم تشکیل مجلس برای عدم انتشار ویروس کرونا و متعاقب آن عدم موافقت هیأت رئیسه با عدم تشکیل مجلس از یک سو و ضرورت تصویب بودجه سال آینده و نیز تشریح بررسی روش‌های مختلف حل موضوع با توجه به ضرورت شرعی و قانونی اجرای تصمیمات ستاد مقابله با کرونا موجب شد تا لاریجانی طی نامه‌ای از مقام معظم رهبری استیذان کند که در جهت حل مشکل بودجه ورود نمایند و ایشان نیز با حکم حکومتی با لایحه بودجه سال 99 موافقت نمودند و این لایحه جهت قانون شدن به شورای نگهبان ارجاع شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
رنگین‌کمان سیاه افغانستان
«روی کرانه آسمان را ابرهای زرد غلیظ مرگ‌آلود گرفته بود، به‌طوری که روی همه شهر سنگینی می‌کرد». گویی این جمله را نویسنده در توصیف روز دوشنبه افغانستان نوشته است. عبدالله عبدالله و اشرف غنی – یکی فارس و دیگری پشتون – در آن واحد، یکی در کاخ سپیدار و دیگری در ارگ ریاست‌جمهوری، به فاصله یک دیوار از هم، سوگند ریاست‌جمهوری اقامه کرده و خود را رییس‌جمهور همه افغانستان نامیدند. کمیسیون انتخابات - تنها مرجع رسمی مطابق قانون اساسی افغانستان – اشرف غنی را برنده انتخابات معرفی کرده و از سوی دیگر دکتر عبدالله مدعی تقلب و فساد گسترده در انتخاباتی با مشارکت بسیار پایین است. برای ناظر بیرونی شاید بسیار عجیب باشد که کشوری در آن واحد دو رییس‌جمهور …
پوتین مصوبه ای که او را دوباره رئیس جمهور می کند را تایید کرد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پوتین مصوبه ای که او را دوباره رئیس جمهور می کند را تایید کرد
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه طرح اصلاح قانون اساسی روسیه را که در آن قید شده او بار دیگر می تواند در انتخابات ریاست جمهوری (سال ۲۰۲۴ میلادی) شرکت کند را با امضای خود تایید کرد.
آیا میراث دار «کا گ ب» به رویای خود نزدیک شده است؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / ولادیمیر پوتین / روسیه
آیا میراث دار «کا گ ب» به رویای خود نزدیک شده است؟
رئیس جمهور روسیه گفت انتخابات زودهنگام برگزار نمی شود و من هم رئیس جمهور شما می مانم؛ او می گوید ریاست من مادام العمر نیست اما طبق تغییرات قانون اساسی کمی بیشتر می مانم؛ میراث دار شوروی کمونیسم 20 سال پیش در بحران حکومت را گرفت و در بحرانی جهانی در قدرت ماندگار شد. او چه در سر دارد؟
تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی روسیه/پوتین می‌تواند باز هم در انتخابات شرکت کند
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی روسیه/پوتین می‌تواند باز هم در انتخابات شرکت کند
بعد از تصویب لایحه اصلاحات در قانون اساسی روسیه در دومای دولتی، شورای فدراسیون (پارلمان اعلاء) نیز با اکثریت آراء این سند را تصویب کرد که از جمله موارد آن اجازه پوتین برای شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
اصلاحات پوتینیستی
زمانی که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه درخواست اصلاحات سیاسی در این کشور را مطرح کرد، برخی از اصلاح‌طلب شدن وی سخن به میان آوردند و حتی برخی در روسیه نوشتند «روسیه بدون پوتین» دیگر تابو نیست. اما شاید بهترین عنوانی که بتوان برای تحول جدید در صحنه سیاست داخلی روسیه و تایید اصلاحات قانون اساسی این کشور با هدف رفع محدودیت برای ریاست‌جمهوری ولادیمیر پوتین به کار برد، اصلاحات پوتینیستی است. البته هنوز ولادیمیر پوتین از قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ سخنی به میان نیاورده است اما قطعا اصلاحات جدید قانون اساسی روسیه یک تکه از پازل سیاسی وی برای آینده روسیه است. با تایید قطعی اصلاحات جدید قانون اساسی روسیه از سوی مجلس دوما وی قادر خواهد بود که در انتخابات …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
پوتین برای همیشه؟
۲۱ سال پیش، روزی که مامور پیشین کاگ‌ب در دوران شوروی، در سن ۴۶ سالگی قدرت را از بوریس یلتسین مستعفی، اولین رییس‌جمهور فدراسیون روسیه تحویل گرفت تا به عنوان رییس‌جمهور موقت امور کشور را در اختیار بگیرد، کسی تصور نمی‌کرد این جوان ریزاندام دو دهه بعد به یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های جهان تبدیل شود. از ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ که بوریس یلتسین در سخنرانی تلویزیونی از مقام خود کناره‌گیری کرد تاکنون مسکو رهبری جز پوتین را تجربه نکرده است. پوتین بعد از برگزاری انتخابات سال ۲۰۰۰ به عنوان رییس‌جمهور روسیه انتخاب شد و چهار سال بعد برای دور دوم به این مقام انتخاب شد. او بر اساس قانون اساسی بعد ازپایان دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۰۸ باید قدرت را ترک می‌کرد، اما …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
گزارش کوتاه
اشرف غنی ریاست اجرایی را لغو کرد محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان طی فرمانی ریاست اجرایی این کشور را لغو کرد. طبق این فرمان که بی‌بی‌سی ادعا کرده به نسخه‌ای از آن دست یافته است، از زمان تحلیف ریاست‌جمهوری هیچ حکم صادرشده از سوی ریاست اجرایی، قابل اجرا و معتبر نیست. ریاست اجرایی افغانستان بعد از جنجال و بحران انتخابات ۲۰۱۴ میلادی ایجاد شد. برای حل بحران وزیر امور خارجه وقت آمریکا پیشنهاد ساخته‌شدن «حکومت وحدت ملی» را داد که براساس آن 50‌درصد از پست‌های دولتی به ریاست اجرایی به رهبری عبدالله عبدالله تعلق گرفت. در این فرمان پنج ماده‌ای لغو این اداره آمده است که «کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی» مکلف است تا به منظور …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
اشرف غنی پست ریاست اجرایی دولت را حذف کرد
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، طی فرمانی ریاست اجرایی این کشور را لغو کرد. طبق این فرمان که بی‌بی‌سی به نسخه‌ای از آن دست یافته از زمان تحلیف ریاست جمهوری هیچ حکم صادرشده از سوی ریاست اجرایی، قابل اجرا و معتبر نیست.ریاست اجرایی افغانستان بعد از جنجال و بحران انتخابات ۲۰۱۴ میلادی ایجاد شد. برای حل بحران وزیر امور خارجه وقت آمریکا پیشنهاد ساخته شدن «حکومت وحدت ملی» را داد که براساس آن 50 درصد از پست‌های دولتی به ریاست اجرایی به رهبری عبدالله عبدالله تعلق گرفت.در این فرمان پنج ماده‌ای لغو این اداره آمده است که «کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی» مکلف است تا به منظور حفظ مصونیت شغلی کارمندان این نهاد و دبیرخانه پیشین شورای وزیران، زمینه استخدام آنان را در سایر ادارات طبق قانون فراهم …
چرایی و چگونگی تجدید نظر در چرخش قدرت
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
چرایی و چگونگی تجدید نظر در چرخش قدرت
مدتی است درباره اینکه اکنون «نوبت جوانان انقلابی است» صحبت‌های زیادی به میان می‌آید. به‌خصوص قبل از انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این موضوع نقل برخی محافل بود و رسانه ملی مکرر به آن می‌پرداخت. این اظهارنظرها اما بیشتر شبیه تعیین تکلیف کردن برای مردم است؛ چرا که اگر براساس قانون اساسی ایران دوره قدرت موقت بوده و چرخش آن به استناد اصول 6 و 56، از طریق صندوق رای است، قطعا مردم عموما خیر و صلاح خود را به خوبی تشخیص می‌دهند و نیازمند توصیه‌هایی از این نوع نیستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
چهار سناریو برای آینده افغانستان
نوذر شفیعی کارشناس مسائل شبه قاره در مورد اقدام روز دوشنبه عبدالله عبدالله و اشرف غنی مبنی بر برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در دو مکان متفاوت و  طی دو مراسم جداگانه و قسم خوردن هر دوی آنها به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، گفت: اتفاقاتی که در روز دوشنبه در افغانستان رخ داد در واقع بازتاب اشتباهی است که پیش از این در شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در این کشور رخ داده است.به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که در جریان شمارش آرا تدابیری که بیش از این در ارتباط با این موضوع در نظر گرفته شده بود به درستی اجرا نشد، ادامه داد: صندوق‌هایی که نباید آرای آنها مورد محاسبه قرار می‌گرفت در شمارش آرا محسوب شد و این باعث ایجاد تفاوت آرا بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله شد و زمینه را برای پیشی گرفتن اشرف غنی از …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
تایید زمان مرحله دوم انتخابات مجلس بر عهده شورای نگهبان است
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تایید زمان برگزاری انتخابات برعهده شورای نگهبان است، درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‏ گفت: یکی از زمان‌های پیشنهادی وزارت کشور شهریور ماه ۹۹ است.‏به گزارش ایرنا، جمال عرف روز سه شنبه درباره تغییر زمان برگزاری انتخابات دور دوم مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: طبق قانون‏ وزارت کشور زمان برگزاری انتخابات را پیشنهاد و شورای نگهبان آن را تایید می‌کند. چه بسا در همین انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از یک سال قبل دو زمان دوم و هفتم اسفند به شورای نگهبان پیشنهاد شده بود که این شورا، دوم اسفند را تایید کرد.معاون سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: برای انتخابات دور دوم هم ۲۹ فروردین‌ماه پیشنهاد و تایید شده بود اما برای کنترل شیوع …
زنگ خطر نیویورک‌تایمز برای آمریکا/لزوم لغو قانونی که کرونا را اپیدمی می‌کند!
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
زنگ خطر نیویورک‌تایمز برای آمریکا/لزوم لغو قانونی که کرونا را اپیدمی می‌کند!
نوع مواجهه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با بیماری واگیردار کرونا باعث خشم و ناراحتی مردم آمریکا شده است. برخی از تحلیل گران، شیوع این بیماری را مقدمه‌ای برای شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ می‌دانند. در این بین، رفتار ترامپ با پناهجویان و نحوه برخورد با آنان، خود یک مسئله بزرگ در جهت شیوع این بیماری می‌تواند باشد؛ رفتاری با مهاجران بر طبق قانون "Public Charge که ممکن است بیماری کرونا را همه‌گیر کند. در همین خصوص، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز به این موضوع پرداخته است که ترجمه این مطلب را می‌توانید در ادامه بخوانید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
یک کشور با دو رئیس‌جمهوری
مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری محمد اشرف غنی در ارگ ریاست‌جمهوری این کشور برگزار شد. هم‌زمان با این مراسم عبدالله ‏عبدالله هم برای خودش به‌عنوان رئیس‌جمهوری مراسم تحلیف برگزار کرد‎. به مناسبت برگزاری این مراسم، روز دوشنبه در شهر کابل تعطیل رسمی اعلام شده بود. تدابیر شدید امنیتی در تمام این شهر ‏وضع و راه‌های منتهی به ارگ ریاست‌جمهوری به روی رفت‌وآمد عمومی بسته شده بود‎. بر اساس ماده ۶۳ قانون اساسی افغانستان متن سوگند رئیس جمهوری به این ترتیب است‎: ‎«‎رئیس جمهوری قبل از تصدی وظیفه، مطابق به طرزالعمل خاص که توسط قانون تنظیم می‌شود، حلف آتی را به جا می‌آورد. بسم‌الله الرحمن الرحیم، به نام خداوند بزرگ، سوگند یاد …
کدخدایی: در برخی حوزه‌ها بازشماری آرا صورت گرفت
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
کدخدایی: در برخی حوزه‌ها بازشماری آرا صورت گرفت
«عباسعلی کدخدایی» در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: این روزها شکایاتی ازجمله درخواست ابطال انتخابات در برخی از حوزه‌هایی که رقابت میان داوطلبان شدید بوده برای ما ارسال شده است. در این خصوص چند نکته باید مورد توجه مردم قرار گیرد. سخنگوی شورای نگهبان نوشت: هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست. تخلف تنها مواردی است که در «قانون» جرم تلقی شده باشد. وی افزود: هر شکایت یا گزارشی قابل پیگیری یا رسیدگی نیست و تنها مواردی قابل رسیدگی است که مستند و دقیق باشد. …
لحظه شنیده شدن صدای انفجار در مراسم تحلیف اشرف غنی
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / اشرف غنی / افغانستان / قانون انتخابات افغانستان
لحظه شنیده شدن صدای انفجار در مراسم تحلیف اشرف غنی
اشرف غنی درمراسم تحلیف خود پوشش خود را باز کرد و نشان داد که جلیقه ضد گلوله نپوشیده است. غنی بعد از شنیده شدن صدای انفجار گفت: ما شاهد یک حمله بودیم، یکی دو انفجار نباید ما را بترساند.
پاسخ کدخدایی به درخواست ابطال انتخابات در برخی از حوزه‌ها
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
پاسخ کدخدایی به درخواست ابطال انتخابات در برخی از حوزه‌ها
سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست. تخلف تنها مواردی است که در "قانون" جرم تلقی شده باشد.
کدخدایی: شکایاتی از جمله درخواست ابطال انتخابات در برخی از حوزه‌ها برای ما ارسال شده / هر گزارش و شکایت ارسال شده لزوما تخلف نیست
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
کدخدایی: شکایاتی از جمله درخواست ابطال انتخابات در برخی از حوزه‌ها برای ما ارسال شده / هر گزارش و شکایت ارسال شده لزوما تخلف نیست
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست، تخلف تنها مواردی است که در "قانون" جرم تلقی شده باشد.
نتیجه رسیدگی به هر تخلفی ابطال انتخابات نیست
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / شورای نگهبان / عباسعلی کدخدایی / انتخابات 98
نتیجه رسیدگی به هر تخلفی ابطال انتخابات نیست
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست. تخلف تنها مواردی است که در «قانون» جرم تلقی شده باشد.
گره های روابط خارجی را با رجوع به قانون اساسی بگشایید
۱۳۹۸-۱۲-۱۹
گره های روابط خارجی را با رجوع به قانون اساسی بگشایید
در روزهایی که بسیاری از نگاه‌ها به انتخابات داخلی و بیماری کرونا معطوف است به‌نظر می‌رسد تحولات مهم‌تری در عرصه بین‌الملل رقم خورد که کار را برای دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که در سال‌های اخیر بسیار پر کار بوده است، سخت‌تر کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
سال سخت مالیاتی
سال 1398 به واسطه حوادث و موضوعات متنوعی که پیش آمد منجر به معضلات زیادی برای فضای کسب وکار در کشور شد. همین فضای کسب وکار زمینه فعالیت‌های صحیح برای کسب وکار را در کشور با اخلال جدی مواجه کرد اگرچه از پیش هم قابل پیش‌بینی بود که سال جاری، سال چندان مساعدی از لحاظ اقتصادی نیست و آثار تحریمی و کاهش فروش نفت و به تبع آن کاهش تزریق منابع ارزی که از سال 97 آغاز شده بود، آثار و عواقب خود را بیشتر نشان خواهد داد اما برخی موضوعات و حوادث پیش‌بینی نشده به فضای نامطلوب موجود دامن زد و سال 98 را به یک سال عجیب در فضای کسب وکار تبدیل کرد. اگرچه لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس بسیار دست به دست شد اما در نهایت به دلایل مختلف ازجمله انتخابات مجلس شورای اسلامی و گسترش ویروس کرونا بررسی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
«فاطمه رهبر» و کرسی وکالتی که خالی ماند
روز جمعه بود که شایعه فوتش در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شد خبری که همه با یک بهت به دنبال صحت و سقم آن بودند تا اینکه تکذیب خبر باعث شد نفس راحتی کشیده شود اما یک روز بعد، دوباره این خبر درگذشت «فاطمه رهبر» بود که همه را در شوک فرو برد؛ خبری که دیگر امیدی هم به تکذیبش نبود او دومین سیاستمداری بود که قربانی «ویروس کرونا» شد. فاطمه رهبر که فعالیت‌های سیاسی‌اش را سال‌ها پیش آغاز کرده بود و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود، سال 86 با حمایت جناح راست و مشخصا حزب موتلفه وارد «خانه ملت» شد و بر کرسی نمایندگی تهران نشست. او در ادامه موفق به تکرار این حضور پارلمانی در دوره هشتم و نهم مجلس شد و پس از 4 سال دوری از پارلمان در دوره …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
 تنها هدف دموکرات‏ها شکست دادن ترامپ است
هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، پس از مشخص شدن رقابت اصلی بین برنی سندرز و جو بایدن گفت که تنها هدف دموکرات‏ها باید شکست ترامپ باشد، چراکه نمی‏توان تصور ۴ سال مخرب دیگر حضور وی در کاخ سفید را داشت.به گزارش ایرنا، هیلاری کلینتون که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما عهده‏دار وزارت خارجه آمریکا بود در ویژه برنامه جی.‏پی.‏اس شبکه تلویزیونی سی‏ان‏ان درباره حمایت از نامزدی برنی سندرز گفت: من از هر فردی که نامزد نهایی حزب شود حمایت می‏کنم، اما سندرز نامزد قدری نیست که بتواند در برابر دونالد ترامپ بایستد.وی با پرهیز از پشتیبانی از بایدن افزود: امیدوارم که دموکرات‏ها این را درک کرده باشند که تنها هدف حزب شکست دادن دونالد ترامپ ‏در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است.کلینتون …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
احزاب و مقامات سیاسی درگذشت فاطمه رهبر را تسلیت گفتند
فاطمه رهبر منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم و نماینده دوره‌های هفتم تا نهم مجلس شورای اسلامی روز شنبه در سن ۵۵ سالگی در اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. به همین مناسبت شخصیت‏ها و مقامات درگذشت وی را تسلیت گفتند.فاطمه رهبر متولد ۱۳۴۳ در شهر تهران سیاستمداری اصولگرا بود که نمایندگی تهران در دوره هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی را نیز بر عهده داشت. او در مجلس هفتم و هشتم نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و در مجلس نهم نائب رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی بود و ریاست فراکسیون زنان و خانواده را بر‏عهده داشت. رهبر همچنین عضو فراکسیون زنان و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود.فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هم در پیامی به مناسبت درگذشت فاطمه رهبر اعلام کرد: «در کمال تاسف و تاثر با خبر شدیم که فاطمه رهبر …
فدراسیون باید به دنبال اساسنامه باشد نه انتخابات
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / فدراسیون فوتبال
فدراسیون باید به دنبال اساسنامه باشد نه انتخابات
ایلنا: تعارف را کنار بگذاریم؛ اساسنامه و قانون انتخابات فدراسیون فوتبال از انتخابات فدراسیون فوتبال اهمیت بیشتری دارد. اگر فوتبال مدرنی می‌خواهیم، باید قوانین مدرنی…
خیز کویت برای اصلاح قانون اساسی در میان مخالفت‌های داخلی
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / اصلاح قانون اساسی / کویت
خیز کویت برای اصلاح قانون اساسی در میان مخالفت‌های داخلی
منابع آگاه از قصد دولت کویت برای اصلاح و تغییر در قانون اساسی و قانون انتخابات این کشور خبر دادند.
نواب رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال شامل قانون بازنشستگی نمی‌شوند / هیات دولت باید اساسنامه فدراسیون را تایید کنند
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / فدراسیون فوتبال / انتخابات فدراسیون فوتبال / حیدر بهاروند
نواب رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال شامل قانون بازنشستگی نمی‌شوند / هیات دولت باید اساسنامه فدراسیون را تایید کنند
ایلنا: سرپرست فدراسیون فوتبال اعلام کرد نواب رییس و اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال شامل قانون بازنشستگی نمی‌شوند و حضور آنها در انتخابات منع قانونی ندارد.
تکلیف صندلی‌های خالی مجلس یازدهم چگونه مشخص می‌شود؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / مجلس یازدهم / محمدجواد کولیوند
تکلیف صندلی‌های خالی مجلس یازدهم چگونه مشخص می‌شود؟
محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به درگذشت فاطمه رهبر و محمدعلی رمضانی دستک نمایندگان تهران و آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم و تعیین تکلیف کرسی آنها در پارلمان گفت: قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مانند انتخابات شوراها نیست؛ چراکه در قانون شوراها علی‌البدل داریم ولی در انتخابات مجلس چنین چیزی نبوده و قائم به فرد است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
اضطرار برای بودجه
در آیین‌نامه داخلی مجلس و اصل 85 قانون اساسی مقرر شده مجلس در مواردی می‌تواند وظیفه خود را به یک کمیسیون محول کند و تصمیم آن کمیسیون به معنای تصمیم مجلس تلقی می‌شود؛ البته در این راستا باید بر نکته‌ای اساسی تاکید کرد و آن، اینکه چنین تصمیمی صرفا برای مدتی محدود قابل اجراست. از اولین دوره مجلس شورای اسلامی تا به امروز چندین ‌بار از این اصل استفاده شده و مجلس اختیار خود را بر عهده یکی از کمیسیون‌های تخصصی قرار داده و در این راستا، بازه زمانی مشخصی (حداکثر 5 سال) را در نظر گرفته است. در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده کل ‌کشور نیز به دلیل مسائلی که طی هفته‌های اخیر پیش‌ آمد، مجلس تصمیم گرفت از این اصل استفاده کند و جالب آنکه نخستین خطا از ناحیه مجلس …
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
حکم حکومتی برای لایحه بودجه 99
رهبر انقلاب اسلامی با درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب بودجه سال ۹۹ کل کشور بر مبنای اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند. در پی تماس‌های مکرر و ارسال نامه رسمی ستاد ملی مقابله با کرونا به رئیس مجلس، مبنی بر  به صلاح نبودن  تشکیل جلسات مجلس به دلیل احتمال تسری بیماری کرونا از نمایندگان بازگشته از حوزه‌های انتخابیه به مردم و تشدید گسترش این بیماری در کشور، رئیس مجلس شورای اسلامی به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت. در نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است:  احتراماً به استحضار می‌رساند، پس از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و همزمانی آن با (شیوع بیماری کرونا)، آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس ستاد ملی مبارزه …
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
خشونت‌ها در هند به پارلمان رسید
قانون‌گذاران وابسته به احزاب مخالف و موافق روز سه‌شنبه در پارلمان هند به دلیل خشونت‌های یک هفته گذشته در شمال‌شرق دهلی نو با یکدیگر درگیر شدند. حزب عام آدمی (ای‌ای‌پی) که در انتخابات ایالت دهلی به پیروزی رسیده است، به همراه حزب تریمونال کنگره ایالت بنگال و حزب کنگره ضمن انتقاد از حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی‌جی‌پی) خواستار استعفای آمیت شاه، وزیر کشور هند شدند. با ادامه مشاجره احزاب موافق و مخالف هند جلسات هر دو پارلمان بالا و پایین هند تا فردا تعطیل شد. راهول گاندی، ساشی تارور و چندین عضو دیگر پارلمان به خشونت‌های دهلی نو اعتراض کردند و خواستار استعفای وزیر کشور هند شدند. احزاب مخالف هند همچنین در محوطه بیرونی پارلمان در دهلی نو با در دست داشتن …
نظارت مردمی حلقه گمشده شفافیت هزینه‌های انتخاباتی
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / انتخابات مجلس شورای اسلامی / قانون انتخابات / تبلیغات انتخاباتی / شفافیت / گام ششم، روز انتخابات
نظارت مردمی حلقه گمشده شفافیت هزینه‌های انتخاباتی
تهران- ایرنا- پس از ارائه لوایح و طرح‌های مختلف برای بسترسازی شفافیت هزینه‌های انتخاباتی، بالاخره در آستانه انتخابات دوم اسفند طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در مجلس تصویب شد. منتقدان بی‌توجهی به نظارت مردمی را مهم‌ترین خلاء این قانون می‌دانند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
رمز گشایی از پیشنهاد عبدالمهدی در خصوص انحلال پارلمان عراق
عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور در عراق از مجلس خواست تا یک جلسه فوق العاده برای نهایی کردن قانون انتخابات، کمیسیون انتخابات و حوزه های انتخابیه برگزار کند و در عین حال 60 روز قبل از برگزاری انتخابات در تاریخ 4 دسامبر خود را منحل کند.
ایمانی به فراکسیون امید: آقایان چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را اصلاح نکردید
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ایمانی به فراکسیون امید: آقایان چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را اصلاح نکردید
یک تحلیلگر سیاسی اصولگرا گفت: آقایان فراکسیون امید چرا در این ۴ سال قانون انتخابات را تغییر نداده و اصلاح نکردند، تلاششان را می کردند و به بن بست می خوردند و بعد می گفتند ما تلاش خود را کردیم.
ویدیو/ سندرز چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟ +زیرنویس فارسی
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
ویدیو/ سندرز چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟ +زیرنویس فارسی
مهمترین جمله سندرز در زمان تبلیغات انتخابات "انقلاب سیاسی" است، او مدام درباره تغییر بزرگ صحبت می‌کند/ سندرز یک رویکرد دوگانه دارد، از یک طرف بلند پروازی و دیدگاه های ایدئولوژیک و از طرف دیگر سیاستمداری معمولی اهل کارهای روزمره/ سندرز در عرصه سیاسی سابقه طولانی دارد، اولین عملکرد او در نقش شهردار بوده، در زمان شهرداری تلاش نکرد شرکت های خصوصی را از بین ببرد. سعی کرد قانون مالیات را پیشرو و خدمات رفاهی را بیشتر کند، عملکرد او در کنگره نیز به همین صورت بوده/ رویکرد سندرز در سیاست خارجی با دیگر نامزدها متفاوت است، او با ظاهر نظامی آمریکا در جهان مخالف است و شبهات تندی درباره ماهیت اتحاد آمریکا با اسراییل و عربستان دارد/ در سال ۲۰۱۶ ترامپ فقط ۴۶ درصد آرا را به دست آورد؛ اگر بتوان غیر از جمهوری‌خواه‌ها …
کدخدایی تکلیف نماینده خوزه آستانه اشرفیه را روشن کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
کدخدایی تکلیف نماینده خوزه آستانه اشرفیه را روشن کرد
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق قانون انتخاب نماینده مردم آستانه اشرفیه نیازمند انتخابات میان دوره‌ای در این حوزه انتخابیه است.
قانون شفافیت و مساله شناخت مردم از نامزدها
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / انتخابات مجلس شورای اسلامی / شفافیت
قانون شفافیت و مساله شناخت مردم از نامزدها
تهران- ایرنا- بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره «طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی» تبدیل به قانون شد. پژوهشگران حوزه شفافیت، فقدان جرم‌انگاری درست و تعبیه‌نکردن سازوکارهای پیش‌گیری از وقوع تخلف را از خلاءهای این قانون می‌دانند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
کاهش ورودی افراد به زندان‌ها
رییس قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای به مراجع قضایی سراسر کشور، دستوراتی را جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها صادر کرد. این بخشنامه که دیروز در رسانه‌ها منتشر شد، شامل 3 بند است؛ در بند اول این بخشنامه، رییس قوه قضاییه تاکید کرده است که «با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها از صدور قرارهای تامین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب گردد.» این در حالی است که در مدت اخیر و پس از انتخابات دوم اسفند ماه به‌‌رغم این توصیه که پیش‌تر نیز مطرح بود 3 فعال سیاسی و دانشجویی بازداشت شده‌اند. ضیا نبوی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه صبح سه‌شنبه ششم اسفندماه …
ببینید | سندرز: جو بایدن نمی‌تواند ترامپ را شکست دهد
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / جوزف بایدن / دونالد ترامپ / برنی سندرز / ایالات متحده آمریکا
ببینید | سندرز: جو بایدن نمی‌تواند ترامپ را شکست دهد
برنی سندرز از رقبای اصلی کسب نامزدی حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور گفت: خیلی خوب می شود اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور گاهی اوقات قانون اساسی ایالات متحده آمریکا را مطالعه کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
پایان نامبارک مبارک
امین جمشیدزاده- انقلاب ۲۰۱۱ مصر «انقلاب۲۵ژانویه» که شامل سلسله راهپیمایی‏ها، اعتراضات و نافرمانی‏های مدنی بود که از ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ «۵ بهمن ۸۹» در کشور مصر آغاز شد و به استعفای حسنی مبارک در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ «۲۲ بهمن ۸۹» و به ایجاد حکومتی نظامی در قاهره منجر شد؛ این انقلاب با الهام از موفقیت انقلاب تونس شکل گرفت. انقلابیون مصر اهداف خود را انقلاب علیه شکنجه، فقر، فساد و بیکاری اعلام می‏کردند و خواهان سرنگونی حکومت مبارک، لغو قانون شرایط اضطراری، افزایش حداقل دستمزدها، پایان دادن به خشونت‏ها و مهم‏تر از همه روی کار آمدن یک حکومت مردمی بودند؛ حسنی مبارک پس از استعفا تمام اختیارات خویش را به شورای عالی نیروهای مسلح متشکل از فرماندهان ارشد ارتش به ریاست ارتشبد محمد حسین طنطاوی سپرد؛ ارتش مصر در جریان …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
بهارستان علیه ‌پاستور!
الهام برخورداردر این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی قبل از آنکه حتی برگزار شود گمانه‌ها در رابطه با عدم حضور اصلاح‌طلبان و غیبت محسوس این جریان سیاسی در مجلس آینده زده می‌شد. یعنی از همان ابتدای انتخابات و قبل از برگزاری آن بسیاری از کارشناسان و نخبگان فکری بارها گفته بودند که مجلس آینده کامل در اختیار اصولگرایان خواهد بود. امری که حالا کامل به حقیقت پیوست و حالا باید منتظر مجلس کاملا یکدست اصولگرایی باشیم. در این میان آنچه بیش از هر چیزی جلب توجه می‌کند چالش‌های میان دولت حسن روحانی و مجلس اصولگرای یازدهم خواهد بود به گونه‌ای که حتی خود حسن روحانی پیش از این نیز بر چالشی بودن مجلس و دولت در آینده صحه گذاشته و اعلام کرده بود که قانون اساسی میان آنها حکم خواهد کرد. یعنی خود او نیز می‌داند …
تلاش خاص برای لغو انتخابات فدراسیون فوتبال به بهانه شیوع کرونا / بازنشستگان و وقت کشی تا آمدن مجلس جدید
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
تلاش خاص برای لغو انتخابات فدراسیون فوتبال به بهانه شیوع کرونا / بازنشستگان و وقت کشی تا آمدن مجلس جدید
رسوایی‌ها در فوتبال بی دروپیکر ایران، پیاپی و بی امان از راه می‌رسند؛ از غرامت بیش از ۱۰۰ میلیاردی ویلموتس تا آبروریزی در لغو مهمترین مصاف باشگاهی لیگ و همین امروز روشدن دست فدراسیون در اعطای مجوز قلابی حرفه‌ای به نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا! حالا حلقه‌ای از چند بازنشسته چنبر زده بر فوتبال ایران می‌خواهند این حال و روز را چندماه کش بدهند تا شاید مجلس جدید قانون را تغییر دهد و میز جذاب آن‌ها تغییر نکند
آمریکا از تعویق مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرد
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / وزارت خارجه آمریکا / اشرف غنی / طالبان / انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان
آمریکا از تعویق مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرد
نیویورک- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار حل نگرانی‌های ایجاد شده برای نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از طریق عمل به قانون اساسی و مقررات مربوطه شد و از تعویق مراسم تحلیف رئیس جمهوری این کشور استقبال کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
وزارت بهداشت بگوید تعطیل می‌کنیم
زهرا چوپانکاره| خبر رسمی اول روز چهارشنبه رسید: «کرونا وارد ایران شد.» خبری که تا عصر همان روز سوم اسفند تبدیل به قطعیتی شد با ضربه بیشتر: «دو بیمار مبتلا به کرونا در قم در‌گذشتند.» از روز پنجشنبه لایه به لایه به میزان سوالات و تردیدها و نگرانی‌ها افزوده شد تا جمعه که نوبت به نگرانی‌ جدی پدر و مادرهایی رسید که قرار بود از آغاز هفته بچه‌ها را روانه مدرسه‌ها کنند. نتیجه برگزاری انتخابات تبدیل شد به تعطیلی مدرسه‌ها در روز شنبه که اغلب حوزه‌های رای‌گیری شده بودند و در همان روز وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که اختیار تعطیلی مدارس در دست حوزه سیاسی و بهداشتی است و هنوز دلیلی برای تعطیلی مدرسه‌ها در تهران یا شهرهای دیگر وجود ندارد …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
در حوادث ۹۶ حضور داشتم اما نقش موثری نداشتم
سومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم دیروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری میزان، در ابتدای این جلسه، رییس دادگاه با قرائت مواد ۳۵۲، ۳۵۳، ۳۵۴ و ۳۵۸ آیین دادرسی کیفری از متهم زم خواست در جایگاه حاضر شود و ادامه دفاعیات خود را بیان کند. متهم زم با اشاره به ماده ۲۸۶ قانون مجازات عنوان اتهامی «افساد فی‌الارض» را رد کرد و گفت: «یکی از افراد نامدار اصلاحات طی پیامی به آمدنیوز نوشت که شما در خارج از کشور هستید یا داخل؟ که گفتیم در خارج و آن شخص تعجب کرد که مواضع ما همچون رسانه‌های داخل کشور است. آمدنیوز نقش غیرقابل انکاری در انتخابات ۹۶ داشت.» او ادامه داد: «از اواسط سال ۹۶ به دلیل خستگی ناشی از …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
زم: مگر با تحریک یک رسانه کسی به خیابان می‌آید؟
روز گذشته سومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. متهم زم با اشاره به ماده ۲۸۶ قانون مجازات گفت: یکی از عناوین اتهامی من افساد فی‌الارض است که آن را رد می‌کنم یکی از افراد نامدار اصلاحات طی پیامی به آمدنیوز نوشت که شما در خارج از کشور هستید یا داخل؟ که گفتیم در خارج و آن شخص تعجب کرد که مواضع ما همچون رسانه‌های داخل کشور است. آمد نیوز نقش غیر قابل انکاری در انتخابات ۹۶ داشت .از اواسط سال ۹۶ به دلیل خستگی ناشی از کار مسئولیت آمد نیوز را به سام سرابی واگذار کردم .متهم زم گفت: در سال ۹۶ بسیاری از آمدنیوز درخواست کردند که خط خود را مشخص کند. در این برهه که مسئولیت آمدنیوز با سام سرابی بود اشتباهات فاحشی از جمله انتشار مطلب درباره …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
عبدالله عبدالله همزمان با غنی برای خودش مراسم تحلیف برگزار می‌کند
پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی محمد اشرف غنی که به‌عنوان برنده انتخابات افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است، رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله نیز اعلام کرد که کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف خودش به‌عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است! پس از اعلام‌شدن نتیجه نهایی انتخابات افغانستان در روز سه‌شنبه (بیست‌ونهم بهمن) عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی غنی که با توجه به این نتایج در جایگاه دوم قرار گرفت، این نتیجه را «غیرقانونی» خواند و گفت او پیروز این انتخابات است و «حکومت همه‌شمول» تشکیل خواهد داد. همایون همایون از اعضای تیم عبدالله روز دوشنبه به بی‌بی‌سی گفت که مراسم تحلیف عبدالله تا سه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
اقدام عجیب طرفداران یک کاندیدای پیروز
آفتاب یزد – گروه شبکه: ویدئویی در فضای مجازی در حال انتشار است که با واکنش‌های انتقادی بسیاری روبه رو شده است. این ویدئو مراسم جشن پیروزی روشنفکر، نماینده جدید مردم یاسوج در انتخابات مجلس شورای اسلامی را نشان می‌دهد که طرفداران وی به طور نمادین زارع، نماینده پیشین این شهر را به دار آویخته‌اند. انتشار این کلیپ واکنش روشنفکر نماینده جدید یاسوج را در پی داشت. در پیام روشنفکر آمده است: «حضور باشکوه و غرورآفرین شما مردم در انتخابات این دوره، یکی دیگر از حماسه‌های ماندگار این سرزمین است. بازتاب جهانی این حضور و مشارکت، مایه افتخار اینجانب و این استان است.در خصوص انتشار کلیپ عجیب و مشکوک به استحضار می‌رساند جشن این روز به صورت کاملاً خودجوش و غیررسمی برگزار شد. حسب اطلاعات واصله، در این مراسم فردی با …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
ورود سازمان بازرسی کشور به شورای‌عالی استان‌ها
عضو شورای‌عالی استان‌ها گفت: سازمان بازرسی کل کشور، وزارت کشور و دیگر دستگاه‌های نظارتی به موضوع شورای‌عالی استان‌ها و بررسی تخلفات احتمالی ورود پیدا کرده‌اند. حمزه قادری، نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان در شورای‌عالی استان‌ها در گفت‌وگو با فارس، درباره انتخابات هیأت رئیسه شورای‌عالی استان‌ها اظهار داشت: در قانون اساسی از ماده 101تا 106مربوط به شوراهاست و شوراها نیز آیین‌نامه‌های داخلی و قوانین خاص خود را دارند. وی تأکید کرد: انتخابات هیأت رئیسه شورای‌عالی استان‌ها فرایند خاص خود را دارد و …
در چه شرایطی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌‍‌‌شود؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
در چه شرایطی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌‍‌‌شود؟
شرایط و چگونگی دو مرحله‌ای‌ شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در آخرین اصلاحیه قانون انتخابات مجلس تصریح شده است. به گزارش فارس، براساس تصمیم هیأت اجرایی انتخابات، دور دوم انتخابات دوره یازدهم 29 فروردین ماه 99 برگزار می‌شود. بر اساس آخرین اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که خرداد ماه سال 95 به تصویب رسید، ماده 8 و 9 قانون که در مورد شرایطی هستند که منجر به کشیده شدن انتخابات به دور دوم می‌شود، اصلاح شد و امسال اولین دوره است که این قانون اجرایی خواهد شد. طبق این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از کل آراء را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است. همچنین …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
خریت ارثی نیست
همزمان با برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌دوره پنجمین مجلس خبرگان رهبری که مطابق قانون روز گذشته زیر نظر شورای نگهبان برگزار شد، وزارت خزانه‌داری امریکا 5 نفر از 12 عضو این شورا را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. آن‌طور که نشنال‌پست گزارش داده است، وزارت خزانه‌داری امریکا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آیت‌الله احمد جنتی، عباسعلی کدخدایی، سیامک ره‌پیک، محمدحسن صادقی‌مقدم و محمد یزدی را در لیست‌ تحریم‌های خود قرار داده است. بنابر این گزارش، وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که دارایی‌های این اشخاص در امریکا و تحت کنترل امریکایی‌ها باید فورا بلوکه شوند و گزارش آن به اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های …
گروکشی فدراسیون فوتبال
 از وزارت ورزش؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
گروکشی فدراسیون فوتبال از وزارت ورزش؟
[شهروند] انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال طبق برنامه باید در تاریخ بیست‌وپنجم اسفند برگزار شود، اما هرچه به این زمان نزدیک‌تر می‌شویم، تنش‌ و ابهامات مرتبط با این موضوع بیشتر می‌شود. کار به جایی رسیده که در روزهای آینده باید منتظر تقابل رسمی مدیران فدراسیون فوتبال با وزارت ورزش باشیم. دلیل این اتفاق هم همان موضوع بسیار مهم ممنوعیت حضور بازنشستگان است که هنوز تکلیف آن در  فوتبال روشن نشده و سرنوشت انتخابات به این پرونده گره خورده است. مسئولان وزارت ورزش، شخص مسعود سلطانی‌فر و نهادهای نظارتی در هفته‌های اخیر به صراحت اعلام کرده‌اند که هیچ بازنشسته‌ای حق شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارد و به همین ترتیب تعداد قابل توجهی از مدیران کنونی فوتبال …
فردای انتخابات چه باید کرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / انتخابات مجلس / انتخابات مجلس یازدهم / انتخابات98 / انتخابات / پارلمان عراق / شورای نگهبان / عربستان سعودی / محمد صرفی / ریاض / آمریکا
فردای انتخابات چه باید کرد؟
فارغ از ترکیب سیاسی و جناحی مجلس یازدهم، کشور با مسائلی فراجناحی و کلان روبروست.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
پایان انتخابات آغاز رفاقت میان کاندیداها است
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: پایان رقابت‌های انتخاباتی آغاز رفاقت بین کاندیداهاست و نباید دعواهای انتخاباتی را ادامه بدهند.به گزارش ایسنا، آیت‫الله سید‫احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه دوم اسفند ۹۸ تهران در مصلی امام خمینی‫(ره) با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم به همه کاندیداهای انتخاباتی توصیه کرد که پس از پایان رقابت‌ها دعواهای انتخاباتی را ادامه ندهند.وی افزود: کاندیداها و هوادارانشان پس از پایان انتخابات نباید جامعه را آکنده از تفرقه کنند و این یک حرکت بر ضد نظام است.امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: کسانی هم که حائز اکثریت آراء می‌شوند نباید مغرور شوند و با رقبا کینه توزانه برخورد کنند‫ چرا که همین رقابت‌ها باعث ایجاد فضای انتخاباتی و آمدن مردم به پای صندوق‌های رای می‌شود. اینکه …
طحان‌ نظیف: مسئولان اجرایی از تعطیلی شعب اخذ رای ممانعت کنند/ تا آخرین نفر باید رای بدهد
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
طحان‌ نظیف: مسئولان اجرایی از تعطیلی شعب اخذ رای ممانعت کنند/ تا آخرین نفر باید رای بدهد
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: طبق گزارشات رسیده در برخی از استان‌ها مردم همچنان در صف‌های طولانی شرکت در انتخابات حضور و درخواست تمدید دارند از همین رو مسئولان می‌بایست طبق قانون تا آخرین نفر را اخذ رای کنند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •