یکشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ / 9 August, 2020
مطالعه
ردیابی داروها در بدن توسط ساعت هوشمند، با همت محقق ایرانی
۱ ساعت قبل
ردیابی داروها در بدن توسط ساعت هوشمند، با همت محقق ایرانی
محققان "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس"(UCLA) آمریکا در مطالعه اخیرشان که با کمک "سام امامی نژاد"(Sam Emaminejad) محقق ایرانی این دانشگاه انجام شده، اظهار کرده‌اند که با استفاده از یک ساعت هوشمند که می‌تواند مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل کند، سطح داروهای داخل بدن قابل ردیابی است.
استفاده زیاد از تلفن همراه باعث
۱ ساعت قبل
استفاده زیاد از تلفن همراه باعث "سندرم گردن پیامکی" می‌شود
یافته‌های یک مطالعه مروری نشان داد استفاده طولانی مدت از تلفن همراه، موجب عارضه سر به جلو، شانه گرد و همچنین دردهای مزمن در گردن، شانه‌ها، دست‌ها و انگشتان می‌شود.
عوارض جسمی استفاده زیاد از تلفن همراه
۴ ساعت قبل
عوارض جسمی استفاده زیاد از تلفن همراه
یافته‌های یک مطالعه مروری نشان داد استفاده طولانی مدت از تلفن همراه، موجب عارضه سر به جلو، شانه گرد و همچنین دردهای مزمن در گردن، شانه‌ها، دست‌ها و انگشتان می‌شود.
کدام عوامل بیشترین تاثیر را در سلامت روان زنان و مردان دارند؟
۵ ساعت قبل / سلامت روان / زنان / مردان
کدام عوامل بیشترین تاثیر را در سلامت روان زنان و مردان دارند؟
نتایج یک مطالعه نشان داد؛ سلامت روان زنان با مدیریت استرس، ورزش بیشتر و مصرف کم‌تر دخانیات و الکل و شاغل بودن بهبود می‌یابد. مدیریت استرس و بهبود رژیم غذایی بر سلامت روان مردان تاثیرگذار است. همچنین مدیریت استرس بیشترین تاثیر را در سلامت روان دارد. 
کووید ۱۹ چه اثراتی بر روی مغز می گذارد؟/پاندمیک
۶ ساعت قبل / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / اخبار علمی - کرمان / استانی-علمی و آموزشی
کووید ۱۹ چه اثراتی بر روی مغز می گذارد؟/پاندمیک "آماس مغزی" دیگری در راه است؟
یک مطالعه جدید از محققین دانشگاه UCL انگلستان نشان داده که عوارض عصبی کووید ۱۹ می تواند شامل دلیریوم (هذیان)، تورم مغز، سکته مغزی و آسیب های عصبی باشد.
۱۱ ساعت قبل
پشت پرده کودتا، اوباش، فرصت‌طلبان، ارتشیان، جاسوسان
«پشت پرده کودتا، اوباش، فرصت‌طلبان، ارتشیان، جاسوسان» نوشته علی رهنما با ترجمه فریدون رشیدیان منتشر شد. در توضیح این کتاب آمده است: «پشت پرده‌ کودتا می‌کوشد خرده‌تاریخِ مفصلِ آن‌دست از وقایعی را ارایه دهد که در ۲۸ مرداد به اوج خود رسیدند. این کتاب نه درباره مصدق است و نه فهرستی است از هدف‌های دولتِ او و دستاوردها یا شکست‌های این دولت، بلکه بیشتر پژوهشی است در باب سرنگونی مصدق و نیز در‌خصوص شرایطِ تحققِ این سرنگونی. هم مصدق و هم متحدان و مخالفانش این وقایع را به راه انداختند، به آنها واکنش دادند و با آنها تعامل برقرار کردند. از این رو، هر مطالعه‌ای درباره سرنگونی باید هم به مصدق و طرفدارانش و هم به کسانی که او را سرنگون کردند، بپردازد …
۱۱ ساعت قبل
زندگی و مرگ هرمان هسه
هرمان هسه می‌گفت زندگی هر کسی، گذرگاه تنگ و پرپیچ‌وخمی است به سوی خودش و هیچ انسانی در عبور از این گذرگاه، در اینکه کاملا خودش باشد کامیاب نشده است. تابستان 1877 در کالو واقع در جنوب آلمان، در خانواده‌ای مومن به آیین پروتستان متولد شد و بیشتر سال‌های کودکی و نوجوانی‌اش در فراگیری آموزه‌های دینی گذشت. اما زمانی که خودش را شناخت از اعتقادات خانوادگی و شناسنامه‌ای دل کند و به امید رسیدن به حقایقی والاتر از آنچه پدرانش نسل پشت نسل تکرار می‌کردند مسیر دیگری برای زندگی‌اش برگزید. درباره فرهنگ و باورهای مردم شرق و غرب جهان مطالعه و تحقیق کرد و با برخی اعتقادات چینی‌ها و هندی‌ها همدلی نشان داد، اما ریشه‌هایش در عمق خاک آیین پروتستان باقی ماند. …
۱۳ ساعت قبل
درمان سرگیجه خوش خیم با مصرف کلسیم و ویتامین D
دانشمندان دانشگاه ملی سئول در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند احتمال ابتلا به سرگیجه در افرادی که دو بار در روز ویتامین دی و کلسیم مصرف می‌کنند بسیار پایین است.به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی نوعی اختلال در گوش داخلی است که در آن تغییر در موقعیت سر فرد منجر به احساس چرخش یا حرکت می شود. سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی عارضه‌ای است که در آن، بیمار پس از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت دارد.علایم بی‌پی‌پی‌وی به‌ ویژه هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می‌دهد. معمولاً پس از برطرف شدن علائم، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهد و همراه با بیماری، نشانه عصبی یا …
همراه آرای تقی‌زاده
۱۳ ساعت قبل
همراه آرای تقی‌زاده
 ستایش یگانه  محمد قزوینی همچون سیدحسن تقی‌زاده دانش‌اندوزی را با «تحصیلات قدیمیه» آغاز کرد اما به‌جای رسیدن به درجه اجتهاد، باز همچون تقی‌زاده، راهش به فرنگستان افتاد و شیوه‎های علمی تحقیق و تتبع را فراگرفت و به یکی از معتبرترین چهره‌های فرهنگی و علمی ایران بدل شد. اینکه قزوینی که بود و چه کرد؟ پرسشی است که خواننده کنجکاو و پیگیر از مطالعه آثار علامه و آثاری که به سیاق «علم‌الرجال» (بیوگرافی) به شرح زندگانی او پرداخته یا در مقام نقد و بررسی آثار او به رشته تحریر درآمده، به پاسخ‌های مبسوط و قانع‌کننده‌ای …
همگام با «ولایت» حرکت کنیم
۲۷ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / عید غدیر / دهه امامت و ولایت
همگام با «ولایت» حرکت کنیم
معاون اجرایی حوزه سفیران هدایت قزوین با تأکید بر اینکه در ولایت باید سیره معصومین و اهل بیت(ع) را مطالعه کنیم، گفت: در طول تاریخ همواره عده‌ای جلوتر از ولایت حرکت کردند که «خوارج» و عده‌ای نیز عقب‌تر از ولایت آمدند که «توابین» شدند. کسانی که همگام با اهل بیت(ع) و ولایت حرکت کردند ابوذرها و سلمان‌ها شدند.
درخشان‌ترین مواد "فلورسنت" توسعه یافتند
۴۴ ساعت قبل / فلورسنت
درخشان‌ترین مواد "فلورسنت" توسعه یافتند
محققان دانشگاه "کپنهاگ" و دانشگاه "ایندیانا" در مطالعه اخیرشان درخشان ترین مواد فلورسنت جهان را ایجاد کردند.
۲ روز قبل / پذیرش بدون آزمون / دانشگاه آزاد اسلامی / رشته های بدون آزمون دانشگاه
اعلام آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد
به گزارش ایسنا، دکتر بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز سنجش و پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی،ضمن اعلام این خبر اطهار کرد: متقاضیان ثبت نام بدون آزمون ویژه استعدادهای درخشان مقاطع دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد سال 99 دانشگاه آزاد اسلامی با مراجعه به سامانه ثبت نام الکترونیکی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به آدرس www.azmoon.org پس از مطالعه دفترچه راهنما و در صورت داشتن شرایط ویژه استعدادهای درخشان مقاطع دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد ابتدا نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام و سپس با ورود به سامانه نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته محل های درخواستی اقدام کنند.
نتایج موفقیت‌آمیز داروی
۲ روز قبل / داروی ضد کرونا / آویفاویر
نتایج موفقیت‌آمیز داروی "آویفاویر" در درمان کرونا
به گفته محققان این مطالعه داروی مذکور دارای عملکرد ضد ویروسی سریع است به طوری که قادر بوده در چهار روز این ویروس را از بدن ۶۲.۵ درصد از بیماران از بین ببرد.
رعایت حال معلولان در معماری معابد یونان باستان
۲ روز قبل / یونان / معماری / باستان شناسی / معلولان
رعایت حال معلولان در معماری معابد یونان باستان
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد یونانیان باستان برای رفاه حال مراجعان معلول و میانسال، در ورودی معابد خود رمپ‌های سنگی می‌ساختند.
ویرایش جدید از کتاب «سه دقیقه در قیامت» رسید+ دانلود
۲ روز قبل / کتاب «سه دقیقه در قیامت» / ویرایش جدید / انتشارات شهید هادی / خبرگزاری فارس / دانلود / گروه فc
ویرایش جدید از کتاب «سه دقیقه در قیامت» رسید+ دانلود
گروه فرهنگی و انتشارات شهید هادی با همکاری خبرگزاری فارس، نسخه جدید کتاب «سه دقیقه در قیامت» را همزمان با عید غدیر خم در اختیار علاقه‌مندان به مطالعه قرار داد.
آیا ویتامین دی خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد؟
۲ روز قبل / آنتی اکسیدان / سروتونین / پرسش از خبر / سازمان جهانی بهداشت / افسردگی
آیا ویتامین دی خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد؟
تهران- ایرنا - نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین دی در کاهش احتمال ابتلا به افسردگی در افراد میانسال و سالمندان تاثیری ندارد.
محاسبه پایه سنوات کارگران در ماه‌های مختلف - 99
۲ روز قبل
محاسبه پایه سنوات کارگران در ماه‌های مختلف - 99
قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از محاسبه ی پایه سنوات 99 ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.
روحیه تحقیق و پژوهش با حرکت جهادی از سوی جهاددانشگاهی ایجاد شود
۲ روز قبل / استانی-سیاسی / جهاد دانشگاهی / چهل سال با جهاد دانشگاهی
روحیه تحقیق و پژوهش با حرکت جهادی از سوی جهاددانشگاهی ایجاد شود
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان گفت: با وجود تحریم‌ها کشور نیازمند جهاد علمی است که اگر این حرکت با سرعت گذشته پیش رود پیشرفت‌های مورد نظر حاصل نخواهد شد بلکه لازم است تا روحیه تحقیق، پژوهش و مطالعه با یک حرکت جهادی از سوی جهاددگران جهاددانشگاهی ایجاد شود.
برنامه‌سازان بی‌بی‌سی فارسی حوصله مطالعه ندارند/ جابجایی مرزهای تحریف
۳ روز قبل / بی بی سی / تاریخ ایران / رسانه
برنامه‌سازان بی‌بی‌سی فارسی حوصله مطالعه ندارند/ جابجایی مرزهای تحریف
مهر نوشت: برنامه‌ای با نام «ملا نصرالدین و لب حوض بخارا» در بی‌بی‌سی فارسی پخش شد که مطالب غریبی درباره تاریخ بخارا داشت. این برنامه مرزهای تحریف تاریخی را به شکل هولناکی جابه‌جا کرد.
۳ روز قبل
آیا پشه ها ویروس کرونا را منتقل می کنند؟
دکتر استفان هیگز، محقق ارشد این تحقیق و معاون تحقیقات و مدیر امور ایمنی زیستی «KSU»  درباره این مطالعه گفته است که " در این تحقیقات پس از مطالعه و بررسی امکان تولیدمثل ویروس SARS-CoV-۲ در بدن سه گونه از پشه‌های پرجمعیت و گسترش یافته در مناطق وسیعی از زمین، مشخص شد ویروس جدید کرونا توانایی تولیدمثل در بدن این حشرات را ندارد و در نتیجه توسط پشه‌ها به انسان منتقل نمی‌شود. "
مسابقه کتابخوانی غدیر برگزار می‌شود
۳ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / کتابخوانی / عید غدیر خم / شهرداری تبریز
مسابقه کتابخوانی غدیر برگزار می‌شود
مسابقه کتابخوانی "غدیر، راه رستگاری" در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و تمرکز هر چه بیشتر به منابع مکتوب حادثه غدیر، همزمان با فرخنده ایام این عید سعید برگزار می‌شود.
پیشنهاد مطالعه| گوشه‌هایی از اسرار حکمت‌های علوی در «با علی در صحرا»
۳ روز قبل / کتاب / حکمت / گوشه‌هایی از اسرار حکمت‌های علوی / «با علی در صحرا» / مرحوم آیت الله حائری شیر&#
پیشنهاد مطالعه| گوشه‌هایی از اسرار حکمت‌های علوی در «با علی در صحرا»
کتاب «با علی در صحرا» اثر آیت الله محی‌الدین حائری شیرازی است که شرح و بسط دو حکمت از حکمت‏‌های حکیمانه امیرالمومنین علی (ع) را شامل می‌شود، این کتاب در روزهای مصادف با عید غدیر خم برای مطالعه پیشنهاد می‌شود.
نقص امنیتی در نرم افزار اندرویدی توئیتر
۳ روز قبل / توئیتر / نرم‌افزار / اندروید / شناسایی
نقص امنیتی در نرم افزار اندرویدی توئیتر
کارشناسان امنیتی از شناسایی یک نقص خطرناک در برنامه اندرویدی توئیتر خبر داده اند که دسترسی و مطالعه دایرکت های کاربران را ممکن می کند.
۳ روز قبل
کولبر نکشید
هشتگ #کولبر_نکشید در روزهای گذشته به هشتگ اول ایران در توییتر تبدیل شد. این هشتگ در اعتراض به کشته شدن وزیر محمدی کولبر ۲۹ ساله اهل روستای حشمر از توابع شهرستان ثلاث باباجانی شکل گرفت. در سال‌های گذشته نیز کاربران فضای مجازی به کشته ‌شدن کولبران اعتراضاتی کرده ‌بودند. حتی این اعتراضات به مجلس نیز کشیده شد که منجر به واکنش وزارت کشور و تسهیل در آمد و شد کولبران شده‌ بود. ولی سوال اینجاست که رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی تا چه حد به زوایای مختلف کشته شدن کولبران پرداخته‌اند؟ روی دیگر سکه؛ «مرزبانان هنگ مرزی سردشت روز ۹ مرداد ۹۹ حین رصد و پایش نوار مرزی متوجه برخی تحرکات در مرز شده که پس از بررسی بیشتر متوجه جابه‌جایی کالای قاچاق و انتقال آن شدند. مرزبانان …
۳ روز قبل
بریتانیایی‌ها به اتحادیه اروپا می‌روند
یک مطالعه جدید نشان داده است تعداد شهروندان بریتانیایی که به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند، از زمان رفراندوم برگزیت در سال 2016 تا کنون 30 درصد افزایش یافته است. این مطالعه همچنین در زمینه پدیده «فرار مغزها» و مهاجرت بریتانیایی‌ها به این اتحادیه هشدار داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بیزینس‌اینسایدر، تعداد شهروندان انگلیسی که هر سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت می‌گزیدند بین سال‌های 2016 تا 2018 به 73 هزار و 642 نفر بالغ شده است که نسبت به عدد 56 هزار و 832 نفر در بازه زمانی سال‌های 2008 تا 2015 افزایش نشان می‌دهد. این اعداد که توسط «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» و «یورواستت» منتشر شده است بر پایه مطالعه مشترکی که «مرکز تحقیقات آکسفورد در برلین» …
واکنش صریح رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تعویق کنکور | انباشت داوطلب در آزمون سال بعد پیامدهای منفی دارد
۳ روز قبل
واکنش صریح رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تعویق کنکور | انباشت داوطلب در آزمون سال بعد پیامدهای منفی دارد
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تعویق بیش از حد یا عدم برگزاری کنکور سبب انباشت داوطلب در آزمون سال بعد و اجحاف گسترده در حق بسیاری از داوطلبانی می‌شود که امسال با برنامه‌ریزی مطالعه کرده و زحمت کشیده‌اند، گفت: کنکور با توجه کامل به نظرات متخصصان ستاد ملی مبارزه کرونا و با در نظر گرفتن جمیع جهات و تلاش برای کمترین پیامد منفی برگزار خواهد شد.
واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟
۳ روز قبل / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟
هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.
واعظی: کنکور با توجه کامل به نظرات متخصصان ستاد ملی مبارزه کرونا برگزار می شود
۳ روز قبل
واعظی: کنکور با توجه کامل به نظرات متخصصان ستاد ملی مبارزه کرونا برگزار می شود
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه تعویق بیش از حد یا عدم برگزاری کنکور سبب انباشت داوطلب در آزمون سال بعد و اجحاف گسترده در حق بسیاری از داوطلبانی می‌شود که امسال با برنامه‌ریزی مطالعه کرده و زحمت کشیده‌اند، اظهار کرد: کنکور با توجه کامل به نظرات متخصصان ستاد ملی مبارزه کرونا و با در نظر گرفتن جمیع جهات و تلاش برای کمترین پیامد منفی برگزار خواهد شد.
تاکید واعظی بر برگزاری کنکور
۳ روز قبل / کرونا و کنکور / کنکور ۹۹ / محمود واعظی
تاکید واعظی بر برگزاری کنکور
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه تعویق بیش از حد یا عدم برگزاری کنکور سبب انباشت داوطلب در آزمون سال بعد و اجحاف گسترده در حق بسیاری از داوطلبانی می‌شود که امسال با برنامه‌ریزی مطالعه کرده و زحمت کشیده‌اند، اظهار کرد: کنکور با توجه کامل به نظرات متخصصان ستاد ملی مبارزه کرونا و با در نظر گرفتن جمیع جهات و تلاش برای کمترین پیامد منفی برگزار خواهد شد.
خطر ابتلا به COVID-19 در وسایل حمل و نقل عمومی چقدر است؟
۳ روز قبل
خطر ابتلا به COVID-19 در وسایل حمل و نقل عمومی چقدر است؟
یک مطالعه جدید نشان می دهد که احتمال ابتلا به COVID-19 در وسایل حمل و نقل عمومی بستگی زیادی به جایی دارد که در آن می نشینیم، زیرا افراد نزدیک به یک فرد آلوده در معرض خطر بیشتر و کسانی که فاصله دارند در معرض خطر نسبتاً کمی قرار دارند.
عوامل ژنتیکی چقدر در ابتلا افراد به کرونا نقش دارد؟
۳ روز قبل
عوامل ژنتیکی چقدر در ابتلا افراد به کرونا نقش دارد؟
عوامل ژنتیکی، حدود ۵۰ درصد تفاوت بین علائم افراد مبتلا به کووید-١٩ را تعیین می‌کند. در یک مطالعه در زمینه ارتباط بین علائم بیماری کووید-١٩ و ژنتیک، متخصصین ژنتیک ایتالیایی، نمونه‌های DNA بیماران را از ١١ بیمارستان جمع آوری کردند. نتیجه به دست آمده حاکی از آن است که تفاوت‌های ژنتیکی یک عامل کلیدی برای ابتلا به ذات‌الریه شدید حاد است.
سرماخوردگی معمولی عامل تقویتِ سیستم ایمنی در برابر کووید-۱۹
۳ روز قبل
سرماخوردگی معمولی عامل تقویتِ سیستم ایمنی در برابر کووید-۱۹
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد سرماخوردگی معمولی می‌تواند مصونیت در برابر بیماری کووید-۱۹ را تقویت کند.
ارسال دارو از طریق پوست با روشی نوین
۳ روز قبل
ارسال دارو از طریق پوست با روشی نوین
محققان "دانشگاه صنعتی نانیانگ" (Nanyang Technological University) سنگاپور در مطالعه اخیرشان از توسعه روشی جدید برای ارسال دارو خبر داده‌اند.
نگاه اینستاگرامی واعظی در خصوص برگزاری یا تعویق کنکور در شرایط کرونایی
۳ روز قبل / محمود واعظی / کنکور / ویروس کرونا
نگاه اینستاگرامی واعظی در خصوص برگزاری یا تعویق کنکور در شرایط کرونایی
رئیس دفتر رئیس جمهور در صفحه شخصی خود نوشت: بیاییم اثرات تعویق بیش از حد یا عدم برگزاری کنکور را هم در نظر بگیریم که سبب انباشت داوطلب در آزمون سال بعد و اجحاف گسترده در حق بسیاری از داوطلبانی می‌شود که امسال با برنامه‌ریزی مطالعه کرده و زحمت کشیده‌اند.
ثروت زنان سعودی تقریبا برابر با نصف ثروت زنان خاورمیانه
۴ روز قبل / زنان عربستان
ثروت زنان سعودی تقریبا برابر با نصف ثروت زنان خاورمیانه
یک مطالعه نشان می‌دهد که ثروت زنان در عربستان سعودی ۴۲ درصد از کل ثروت زنان خاورمیانه را تشکیل می‌دهد.
۴ روز قبل
تاثیر سرماخوردگی معمولی در ابتلا به کرونا
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد سرماخوردگی معمولی می‌تواند مصونیت در برابر بیماری کووید-۱۹ را تقویت کند.
آموزش موسیقی برهوش کودکان تاثیر ندارد
۴ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / موسیقی / کودکان
آموزش موسیقی برهوش کودکان تاثیر ندارد
نتایج مطالعه جدید نشان می‌دهد، آموزش موسیقی تاثیر مثبتی بر مهارت‌های شناختی کودکان مانند حافظه و پیشرفت تحصیلی مانند ریاضی، خواندن یا نوشتن ندارد.
تشخیص آسیب مغزی کودکان تنها با یک آزمایش خون
۴ روز قبل / آسیب مغزی / نوزاد / آزمایش خون
تشخیص آسیب مغزی کودکان تنها با یک آزمایش خون
محققان کالج سلطنتی لندن در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک آزمایش…
لزوم توسعه روابط دیپلماتیک برای نجات اقتصاد کشور
۴ روز قبل / استانی-اقتصادی / مرکز پژوهش‌های مجلس / اقتصاد / فضای کسب و کار / روابط دیپلماتیک
لزوم توسعه روابط دیپلماتیک برای نجات اقتصاد کشور
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه براساس مطالعه مرکز پژوهش‌های مجلس در صورت تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی از سال ٩٩، شش‌ سال زمان لازم است تا به درآمد سرانه سال ۹۰ دست‌ یافت، تاکید کرد که اصلاح ساختار اقتصادی، بهبود محیط کسب‌وکار و توسعه روابط دیپلماتیک برای نجات کشور از قهقرا ضروری است.
۴ روز قبل
دایره المعارف زنده سینمای کلاسیک جهان
انوشیروان حداد سال 1344 در تهران به دنیا آمد و از سال 1370 شغل پرستاری را رها کرد و به تحصیل در رشته تئاتر روی آورد.  انوشیروان در دوره تحصیل در چند نمایش کارگاهی از جمله «چشم در برابر چشم» و «شب، گربه، زیرطاقی» ایفای نقش کرد. او که تا آن زمان آرشیو نسبتا کاملی از فیلم‌های کلاسیک جهان را گردآورده و بارها و بارها به تماشای آنها نشسته بود، اطلاعات گسترده‌ای در این زمینه داشت و با حضور دوستان و همشاگردی‌هایش جلسات خصوصی نمایش و تحلیل فیلم برگزار می‌کرد. دانش وسیع و عمیقش در زمینه سینمای کلاسیک به اندازه‌ای بود که با شنیدن اسم یک فیلم، کلیه عوامل‌، سال ساخت، جوایز اخذ شده و اظهارنظر منتقدین معروف جهان درباره آن را بیان می‌کرد. او حتی …
۴ روز قبل
امضای سند همکاری بین معاونت اجتماعی قوه قضائیه و معاونت مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت اطلاعات
معاونت‌های اجتماعی و پیشیگری از جرم قوه قضائیه و معاونت مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت اطلاعات سند همکاری مشترک امضا کردند.به گزارش ایسنا به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در نشست با معاون مبارزه با مفاسد اقتصادی وزارت اطلاعات و مدیران کل دو معاونت گفت: کاهش جرایم اقتصادی مستلزم اقدام در حوزه پیشگیری است.الفت با اشاره به اینکه درحوزه مبارزه با جرایم اگر اقدامات جزیره‫ای، بخشی و مبتنی بر ارتباطات، باورها و سلایق انجام شود نتیجه قابل قبولی حاصل نمی شود افزود: ضروری است تصمیم گیری‫ها، برنامه ها وجهت گیری در‫این‫باره یکسان‫سازی شود.وی با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که برنامه پیشگیری را مردمی …
۴ روز قبل
عفونت ویروسی مادر به سلول‌های مغز نوزاد آسیب می‌رساند
محققان دریافتند وجود عفونت ویروسی در بدن مادر باردار می‌تواند به سلول‌های مغز جنین آسیب برساند حتی اگر جنین به آن عفونت مبتلا نشود.به گزارش مهر، مطالعات نشان می‌دهد این تاثیر آسیب‌زا ناشی از واکنش سیستم ایمنی مادر به ویروس است که بر سلول‌های مغز جنین تاثیر می‌گذارد.تیم تحقیق با مطالعه بر روی موش‌های آزمایشگاهی دریافت ویروس‌های "RNA "که موجب بروز بیماری‌های نظیر آنفلوآنزا، سرخک، ابولا و کووید ۱۹ می‌شوند تاثیر معکوس بر جنین، بعد از ابتلاء مادر به این بیماری‌ها، دارد.از اینرو، میکروگلیا جنین که سلول‌های ایمنی مغز در آن هستند، تحت تاثیر قرار گرفته و رفتارغیرعادی‌ای از خود نشان دادند.همچنین مشخص شد این تاثیر بر سلول‌های مغز ناشی از واکنش ایمنی مادر به عفونت ویروسی بود.این واکنش ناشی از وجود پروتئین …
۴ روز قبل
سند همکاری با چین، موثر در اقتصاد و همکاری‌های منطقه ای
یک دیپلمات پیشین کشورمان با بیان این که سندهای همکاری معمولا باعث اصلاح ساختاری می‌شود، گفت: سند همکاری ایران و چین می‌تواند نقش موثری در اقتصاد ما و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد.به گزارش ایسنا، نصرت‌الله تاجیک درباره اهمیت سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین اظهار کرد: این سند از چند منظر قابل بررسی است نخست افزایش موقعیت بازیگری ایران و توانایی‌هایی است که در قبال این سند کسب می‌کند، مسئله دیگر حساسیت غربی‌ها و به خصوص آمریکا و همچنین چگونگی توجیه رسانه‌ها، نخبگان و نیروهای داخلی است که در این اقدام با دولت همراه شوند چرا که در ارتباط با چین ما یک انتخاب راهبردی کردیم که فقط به دلیل فشار حداکثری ترامپ نیست، بلکه ناشی از تمایل ایران به دنبال کردن نگاه به شرق هم هست. زیرا ترامپ …
سپنتا در هندوستان
۴ روز قبل
سپنتا در هندوستان
  سعید مروتی    اگر خان بابا معتضدی شیفته فیلمبرداری، ابراهیم مرادی علاقه‌مند به درام و اوگانیانس دغدغه‌مند تربیت هنرپیشه و کارگردان بود، عبدالحسین سپنتا نیز  اهل ادبیات و تاریخ بود. سپنتا در هند مشغول مطالعه و تحقیق درباره تاریخ و تمدن ایران بود که آشنایی با اردشیر ایرانی او را به مسیر فیلمسازی کشاند. اردشیر ایرانی، مدیر استودیو امپریال‌فیلم، دست هموطنش را می‌گیرد و می‌کوشد ذوق ادبی‌اش را با سواد سینمایی همراه کند. اردشیر کتاب‌هایی در مورد سناریونویسی،کارگردانی و مونتاژ که از اروپا با خود به بمبئی …
۴ روز قبل
تأثیر تتراسایکلین در بهبود ناراحتی حاد تنفسی
در مطالعه‌ای جدید، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند «تتراسایکلین» به‌خاطر تأثیر در تنظیم سیستم ایمنی در درمان بیماری کووید-۱۹ مؤثر است. به گزارش ساینس، تتراسایکلین علاوه بر فعالیت ضدباکتریایی، دارای عملکرد ضدالتهابی هم است. این دارو دارای توانایی توقف تکثیر سلول‌هایT و کاهش تولید مولکول‌های سیگنال‌ده التهابی است. این دارو برای درمان HIV و مالاریا هم استفاده می‌شود. محققان در این مطالعه داروی تتراسایکلین را روی ۲۴بیمار بررسی کردند. نتایج نشان داد؛ تتراسایکلین می‌تواند نیاز به دستگاه تهویه ونتیلاتور …
شایعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند
۴ روز قبل / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
شایعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند
هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.
رشد 30 درصدی مهاجرت انگلیسی‌ها به دیگر کشورهای اروپایی پس از همه‌پرسی برگزیت
۴ روز قبل / اروپا / مذاکرات برگزیت / اتحادیه اروپا / اخبار "انگلیس"
رشد 30 درصدی مهاجرت انگلیسی‌ها به دیگر کشورهای اروپایی پس از همه‌پرسی برگزیت
بر اساس نتایج یک مطالعه آماری، میانگین سالانه تعداد افرادی که پس از همه‌پرسی برگزیت از انگلیس به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند، در مقایسه با میانگین آن در سال‌های 2008 تا 2015 بیش از 30 درصد افزایش نشان می‌دهد.
نداشتن خواب کافی احساسات مثبت را خنثی می کند
۴ روز قبل
نداشتن خواب کافی احساسات مثبت را خنثی می کند
یک مطالعه اخیر تأثیر خواب رفتن ۲ ساعت دیرتر از حالت عادی اما بیدار شدن در زمان معمول را بررسی کرده است. نتایج این مطالعه نشان می دهد که افراد نه تنها روز بعد بیش از حد احساس خستگی می کنند و مستعد خطا می شوند، بلکه احساس صافی و لذت بخشی را نیز تجربه نمی کنند.
بزرگترین تهدید برای سلامت بشر امروز
۴ روز قبل / آلودگی هوا / آلاینده
بزرگترین تهدید برای سلامت بشر امروز
نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا بزرگترین تهدید برای سلامتی انسان است.
شناسایی درمانی احتمالی برای
۵ روز قبل / درمان کرونا / کووید 19 / کرونا ویروس / دانشمندان
شناسایی درمانی احتمالی برای "کووید-۱۹"
ویروس شناسان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کانزاس در مطالعه اخیرشان از یک روش درمانی احتمالی برای کووید-۱۹ خبر داده‌اند.
حل معضل اشتغال فارغ‌التحصیلان مستلزم شناخت دقیق از نیازهای بازار کار است
۵ روز قبل / استانی-اقتصادی / اشتغال / معاون استاندار سمنان / دانشگاه فنی وحرفه ای
حل معضل اشتغال فارغ‌التحصیلان مستلزم شناخت دقیق از نیازهای بازار کار است
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان معتقد است که رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مستلزم شناخت و مطالعه دقیق نیازهای بازار کار است.
۷ سال تاکسیرانی همراه با ترویج کتابخوانی/حرکتی که حمایت نمی شود
۵ روز قبل / ترویج فرهنگ مطالعه / استان گیلان / تاکسی
۷ سال تاکسیرانی همراه با ترویج کتابخوانی/حرکتی که حمایت نمی شود
رشت- «ساحل فیلسوف» راننده تاکسی اهل رشت هفت سالی است تاکسی خود را به کتابخانه کوچک سیار تبدیل کرده تا در کنار جا به جایی مسافر در ترویج فرهنگ کتابخوانی نیز نقش داشته باشد.
آناتومی یکی از درمان‌های بی‌نظیر آکنه مشخص شد
۵ روز قبل / آکنه / جوش / روش های درمانی آکنه
آناتومی یکی از درمان‌های بی‌نظیر آکنه مشخص شد
سارسایکلین(Sarecycline) دارویی که برای استفاده در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ تأیید شده است، اولین آنتی بیوتیک جدید است که بیش از ۴۰ سال است برای درمان آکنه تأیید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون محققان "دانشگاه ییل" و "دانشگاه ایلی‌نوی در شیکاگو" در مطالعه اخیرشان کشف کرده‌اند که چگونه ساختار شیمیایی بی نظیر این دارو آن را تا این حد موثر ساخته‌اند.
هر آنچه از رفتارهای بورسی در ایران باید بدانید
۵ روز قبل / استانی-اقتصادی / بورس
هر آنچه از رفتارهای بورسی در ایران باید بدانید
یک کارشناس اقتصاد با بررسی و مطالعه پیشینه و رفتار بورس در ایران، رشد شارپی این بازار را وابسته به تحولات سیاسی جامعه دانست.
تجدیدنظر لیگ روسیه در انتخاب آقای گل؛/  آزمون و زیوبا هر دو جایزه می‌گیرند
۵ روز قبل / سردار آزمون / زنیت سنت پترزبورگ
تجدیدنظر لیگ روسیه در انتخاب آقای گل؛/  آزمون و زیوبا هر دو جایزه می‌گیرند
رییس سازمان لیگ روسیه می گوید با توجه به مطالعه سال های گذشته، به این نتیجه رسیدیم که به هر دو مهاجم زنیت کفش طلا تعلق می‌گیرد.
۵ روز قبل
نظام نوین مدیترانه هنوز معماری نشده است
رویارویی‌ها و رقابت‌های بین‌المللی در گوشه‌گوشه دریای مدیترانه، این منطقه را به یکی از کانون‌های بحران جهانی در یک دهه گذشته تبدیل کرده است. جنگ یک دهه‌ای در سوریه و لیبی، رویارویی سنتی میان یونان، ترکیه و قبرس، ایجاد پایگاه دایمی نظامی روسیه در شرق مدیترانه، عبور و مرور پناهندگان به اروپا، مسیر ترانزیت کانل سوئز و تنگه جبل‌الطارق و اکتشاف‌های تازه منابع گاز طبیعی، همگی این منطقه را در شرق و جنوب اروپا، شمال آفریقا و غرب آسیا به محل رقابت قدرت‌های جهان تبدیل کرده است. عبدالرضا فرجی‌راد، استاد جغرافیای سیاسی معتقد است که نه تنها قدرت‌های جهانی، بلکه خرده‌قدرت‌ها و قدرت‌های منطقه‌ای نیز به‌تدریج در مدیترانه نقش بازی …
۵ روز قبل
رهبر انقلاب: مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است
گزارش عملکرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال ۱۳۹۸ از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به رهبر انقلاب ارسال شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مقام معظم رهبری پس از مشاهده و مطالعه «گزارش عملکرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال ۱۳۹۸» ارسال شده از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یادداشت کوتاهی فرمودند: «از وزیر محترم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است. آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند. ان‌شاءالله».گفتنی است، منصور غلامی، وزیر علوم، در گزارشی به رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص «عملکرد دانشگاه ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت» …
۵ روز قبل
کشف کهکشانی که اکسیژن دارد
دانشمندان با کمک فناوری یادگیری ماشین موفق به کشف یک کهکشان که مقدار اکسیژن آن بسیار کم است، شده‌اند. به گزارش تک اکسپلوریست، از آنجایی که کهکشان‌های تازه تشکیل شده نادر هستند، یک  گروه تحقیقاتی بین‌المللی در مطالعه اخیر با بررسی داده‌های تصویربرداری گسترده‌ای که توسط تلسکوپ سوبارو انجام شده بود، در جست‌وجوی آنها بودند. در این مطالعه جدید پژوهشگران از فناوری یادگیری ماشین برای یافتن چنین کهکشان‌هایی در میان انبوهی از داده‌ها استفاده کردند. پژوهشگران برای انجام این کار از یک رایانه استفاده کردند …
۵ روز قبل
تبیین متدولوژی علم اقتصاد
دوران بیش از 26 سال آشنایی اینجانب با پروفسور جمشید پژویان، پر از خاطرات آموزنده و آموزه‌های ناب و درس‌های مختلف در ابعاد گوناگون زندگی اعم از زندگی تحصیلی، اجتماعی و انسانی است. اگر بخواهم تمام این آموزه‌ها را به رشته تحریر در بیاورم، واقعا هر کدام در فیلد خود، یک کتاب نفیس خواهد شد. از خداوند متعال خواستارم تا در آینده این توفیق را به حقیر عنایت فرماید، چراکه بیشتر از هر ضرورتی، حس مسوولیت اجتماعی حکم می‌کند که در راستای این ضرورت باید اقدام به تالیف این آموزه‌ها کرد که قویا معتقدم یکی از الزامات پررنگ برای افراد جامعه، به‌خصوص دانشگاهیان و متخصصان در دستیابی ایشان به مدارج موفقیت در آینده، مطالعه آموزه‌ها و گفتارها و رهاوردهای انسان‌های بزرگ و اثرگذار است.
۵ روز قبل
خبر سیاسی
ارایه گزارش عملکرد‌ سال گذشته وزارت علوم به رهبر معظم انقلاب مقام معظم رهبری: مسأله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است گزارش عملکرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در ‌سال ۱۳۹۸ را وزیر علوم به رهبر معظم انقلاب ارایه کرد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مقام معظم رهبری پس از مشاهده و مطالعه «گزارش عملکرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در ‌سال ۱۳۹۸» در یادداشت کوتاهی فرمودند: «از وزیر محترم تشکر شود. مسأله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است. آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند، ان‌شاءالله.»  منصور غلامی …
ضرورت مطالعه عسل لرستان از تولید تا بازار فروش
۵ روز قبل / استانی-اقتصادی / جهاد کشاورزی / شرکت شهرک های صنعتی / شرکت شهرکهای کشاورزی / عسل
ضرورت مطالعه عسل لرستان از تولید تا بازار فروش
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به دلیل اهمیت عسل لرستان مطالعه در خصوص افزایش تولید عسل، برندسازی، کیفیت، بسته‌بندی همچنین افزایش فرآورده‌های عسل ضروری است.
۵ روز قبل / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند
هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.
توسعه نخستین ماده ترموالکتریک با راندمان بالا در جهان
۵ روز قبل / ترموالکتریک / برق
توسعه نخستین ماده ترموالکتریک با راندمان بالا در جهان
دانشمندان "موسسه ملی علوم و فناوری اولسان"(UNIST) کره جنوبی در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه اولین ماده ترموالکتریک با راندمان بالا در جهان شدند.
افزایش مطالعه در جامعه سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد
۵ روز قبل / استانی-اجتماعی / کتابخوانی
افزایش مطالعه در جامعه سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با بیان اینکه افزایش مطالعه در هر جامعه سبب کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی خواهد شد، خاطرنشان کرد: قطعا غفلت نسبت به این موضوع سبب بروز آسیب‌های فراوان و جبران ناپذیر در جامعه خواهد شد.
درمان یک بیماری گربه‌ها با کمک ژن درمانی
۵ روز قبل / ژن / گربه / مغز
درمان یک بیماری گربه‌ها با کمک ژن درمانی
یک جهش ژنتیکی به تنهایی با تاثیر بر سیستم‌های مختلف بدن باعث ایجاد اختلالاتی در بدن میشود حال طی این مطالعه محققان با کمک ژن درمانی توانسته‌اند یک بیماری که در بدن برخی گربه‌ها ایجاد می‌شود را درمان کنند.
گزارش وزیر علوم به رهبر انقلاب درباره دانشگاه‌ها
۵ روز قبل / وزارت صنعت / سازمان حفاظت محیط زیست / مقام معظم رهبری / رهبر انقلاب / وزیر علوم / اخبار داغ
گزارش وزیر علوم به رهبر انقلاب درباره دانشگاه‌ها
مقام معظم رهبری پس از مشاهده و مطالعه گزارش عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه ارتباط با صنایع و جامعه تاکید کردند که آنچه انجام گرفته کارهای آغازین است و این اقدامات باید با قوت ادامه یابد.
مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است/ آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند
۵ روز قبل / انقلاب اسلامی / رهبر معظم انقلاب / وزیر علوم / منصور غلامی
مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است/ آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند
مقام معظم رهبری پس از مشاهده و مطالعه «گزارش عملکرد دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال ۱۳۹۸» ارسال شده از سوی وزیر علوم در یادداشت کوتاهی فرمودند: «از وزیر محترم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است. آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند. انشاءا...»
آخرین اخبار از تولید واکسن کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / دانشگاه اکسفورد / درمان کرونا / واکسن / واکسن کرونا
آخرین اخبار از تولید واکسن کرونا
در حال حاضر، ده‌ها واکسن کرونا در حال مطالعه و بررسی هستند. در این گزارش به میزان پیشرفت تولید واکسن در برخی از مهم‌ترین شرکت‌های دارویی پرداخته شده است. نوشته آخرین اخبار از تولید واکسن کرونا اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
بازداشت دو نفر در رابطه با قتل آرش کسروی
رئیس کل داگستری استان کرمان در تشریح ابعاد جدیدی از پرونده قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی به قتل رسیده در کرمان و دو تن دیگر از همراهان او، گفت: دو متهم به مداخله در قتل اخیر و همکاری برای اختفای اجساد، شناسایی شده و در بازداشت هستند.به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، یدالله موحد در تشریح این خبر افزود: متعاقب اطلاع پلیس و کشف اجساد سه نفر در شهر ماهان درتاریخ سوم مردادماه سال ۹۹ و انجام بررسی‌های اولیه، اجساد یک زن (فرحناز رفیعی) و یک مرد (آرش کسروی) در صندوق عقب خودروی سواری زانتیا مشاهده و جسد فرد سوم با هویت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی در آلاچیق شیشه‌ای واقع در این باغ و جدا از دو جسد دیگر یافت شد.وی ادامه داد: با توجه به اهمیت فوق‌العاده موضوع و ضرورت کشف واقع، تیم ویژه پلیس جنایی …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
آیا امکان حیات در زیر سطح مریخ وجود دارد؟
برخی شواهد حاکی از وجود یک محیط آبی در گذشته سیاره سرخ است و حال با وجود این موضوع این مسئله مطرح می‌شود که احتمال زندگی در چنین محیطی وجود دارد یا خیر؟به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، گرچه هنوز هیچ حیاتی در سطح مریخ مشاهده نشده است اما در مطالعه اخیر دیمیترا آتری، دانشمند و اخترفیزیکدان مرکز علوم فضایی دانشگاه نیویورک ابوظبی دریافته است که شرایط زیر سطح سیاره مریخ به گونه‌ای است که به طور بالقوه می‌تواند از حیات پشتیبانی کند.آتری طی این مطالعه توانایی بیولوژیکی عدم تعادل شیمیایی مواد ناشی از پرتوهای کیهانی در محیط زیرسطح مریخ را مورد بررسی قرار داده است. تاکنون زیرسطح مریخ که اثراتی از آب در آن وجود دارد هرگز مورد کاوش قرار نگرفته است. آتری فکر می‌کند که بمباران مداوم پرتوهای کیهانی …
خشکسالی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
خشکسالی
 امیر حمیدی‌نوید «نظر به اینکه موضوع لوله‌کشی در مجاری آب‌های تهران فوق‌العاده جلب توجه هیأت دولت را نموده است حسب الامر مقام ریاست وزراء عظام مقرر گردید کمیسیونی مرکب از چند نفر مهندسین و متخصصین و اشخاص بصیر و مطلع در وزارت فواید عامه تشکیل شده و پروژه‌هایی که برای اجرای منظور فوق تا‌کنون از طرف اداره بلدیه و سایر مؤسسات دولتی تنظیم و تهیه گردیده است تحت مطالعه قرار داده و تصمیمات قطعی در باب لوله‌کشی و میزان مخارج آن در نظر گرفته زودتر راپورت کمیسیون را به هیأت وزرا تقدیم دارند».  اسکندر روماسکویچ …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
کرونا X علم
  کودکان زیر 5 سال بیشتر در معرض کووید-19هستند بحث بازگشایی مدارس سؤالات و ابهاماتی درباره چگونگی و میزان ابتلای کودکان به ویروس کرونا را به‌وجود آورده است. یک مطالعه کوچک در مورد اینکه آیا کودکان خردسال می‌توانند ویروس قوی کرونا را بگیرند موجب شد تا در این‌باره تحقیقات گسترده‌تری رقم بخورد. در شرایطی که کووید-19تاکنون بیش از 17میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است اما بچه‌های کمتری به این ویروس مبتلا شده‌اند. به گزارش مارکت واچ، از ابتدا گفته می‌شد کودکان با سرعت کمتری آلوده می‌شوند و درصورت …
محققان دانشگاه تورنتو: پاستوریزه کردن شیر مادر می‌تواند کروناویروس را غیرفعال کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
محققان دانشگاه تورنتو: پاستوریزه کردن شیر مادر می‌تواند کروناویروس را غیرفعال کند
در یک مطالعه جدید که در نوع خود اولین است، محققان می گویند ممکن است پاستوریزه کردن شیر مادر بتواند منجر به غیر فعال شدن کروناویروس جدید شود. آنها دریافتند که کروناویروس جدید بعد از گرم شدن به این روش، غیرفعال شده و همچنین در نمونه رها شده در دمای اتاق نیز ضعیف شده است. این می تواند نشان دهد که برخی از خواص شیر مادر ممکن است ویروس را به طور طبیعی و بدون کمک پاستوریزاسیون خنثی کنند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ذره‌بین
کشف قمه آغشته به خون از سارقان جوان [شهروند] دو سارق حرفه‌ای موبایل در تهرانسر دستگیر شدند و از آنان قمه آغشته به خون کشف شد.سرهنگ محمود مالمیر، رئیس کلانتری ۱۵۰ تهرانسر با اعلام خبر بازداشت دو سارق زورگیر در تهرانسر گفت: «حدود ساعت10 صبح روز جمعه دهم مرداد دو سارق زورگیر با یک موتورسیکلت فاقد پلاک در بلوار دریای تهرانسر اقدام به زورگیری موبایل از پسری چهارده ساله کردند. به محض دریافت این گزارش توسط کلانتری 150 تهرانسر، به تمام واحدهای گشتی اعلام شد که موتورسیکلت فاقد پلاک با دو سرنشین به دنبال سرقت موبایل هستند. سرانجام در شهرک دریا موتورسیکلت مذکور توسط یک واحد گشتی رؤیت شد و مأموران انتظامی پس از تعقیب و گریز موفق به بازداشت راکبان موتورسیکلت شدند. همچنین یکی از راکبان موتورسیکلت …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
جزئیات جدید از قتل موبد زرتشتی در کرمان
دو متهم به مداخله در قتل آرش کسروی و دو نفر دیگر از همراهان او  همکاری برای اختفای اجساد، شناسایی و بازداشت شدند. یدالله موحد، رئیس ‌کل دادگستری استان کرمان در تشریح این خبر گفت: «بر اساس اطلاع پلیس و کشف اجساد سه نفر در روز سوم مردادماه‌ سال ۹۹ در باغی ویلایی در شهر ماهان و انجام بررسی‌های اولیه، اجساد یک زن (فرحناز رفیعی) و یک مرد (آرش کسروی) در صندوق عقب خودرو سواری زانتیا مشاهده و جسد فرد سوم با هویت محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی در آلاچیق شیشه‌ای در این باغ و جدا از دو جسد دیگر یافت شد. با توجه به اهمیت موضوع، تیم ویژه پلیس جنایی آگاهی کرمان و بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان پس از بررسی و مطالعه دقیق صحنه و جمع‌آوری دلایل و مدارک موفق شدند در …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
مکانیزم‌های دفاعی داوطلبان کنکور در سطح سلولی
    سعیده حسنی سازمان سنجش درحالی کنکور را درفضای بسته برگزار کرد که انتقادهای فراوانی به این اقدام وارد بود. در همین چند روز گذشته شهرونگ با همکاری محققین دانشگاه مریلند پژوهشی را روی داوطلبان کنکور دکتری انجام داد که نشان می‌داد انتقادات وارده یاوه است. ما دریافتیم داوطلبان با مردم عادی فرق دارند و بدن‌شان از مکانیزم‌های ویژه‌ای در برابر ویروس کرونا بهره می‌برد. مقاله حاصل از این پژوهش در ژورنال «African journal of environmental assessment and management»  به چاپ رسیده است که می‌توانید از اینترنت پیدا کنید. اگر هم بگویید آخرین چاپ این ژورنال مربوط به 9‌سال پیش است، مشخص می‌شود خیلی انسان عقده‌ای و حسودی هستید و …
درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی
هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.
تاثیر چراغ معابر و خیابان‌ها بر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
تاثیر چراغ معابر و خیابان‌ها بر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قرارگیری بیش از حد در مقابل نور طیف آبی خطر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.
خواندن این ۵ کتاب را از دست ندهید
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / موفقیت / کتاب و کتابخوانی / معرفی کتاب
خواندن این ۵ کتاب را از دست ندهید
این مطلب شما را با پنج اثر طلایی که مطالعه آن‌ها برای رسیدن به موفقیت ضروری است، آشنا می‌کند.
سلبریتی‌ها با تبلیغ کتاب به رشد سرانه مطالعه کمک کنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بیماری کرونا / کتاب / سلامت / نویسنده / مشرق نیوز
سلبریتی‌ها با تبلیغ کتاب به رشد سرانه مطالعه کمک کنند
یک نویسنده کتاب گفت: رسانه‌های عمومی، خصوصی و رسانه ملی باید تلاش کند تا تبلیغاتی جذاب‌تر و متنوع‌تر و در عین حال گسترده‌تر برای کتاب در نظر بگیرند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
دور زدن دولت با پرداخت معادل ریالی ارز
سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر دیروز در شرایطی برگزار شد که همچنان ۵ متهم این پرونده به نام‌های مرجان شیخ‌الاسلامی، محمدحسین شیرعلی، مهدی شریفی نیک‌نفس، سیدامین قریشی سربستانی و اشرف ریاحی ۵ متهم متواری‌اند.  در بخشی از این دادگاه وکیل متهم علایی رحمانی برای دفاع در جایگاه قرار گرفت و توضیحاتی ارایه کرد. توضیحاتی که از منظر ریاست دادگاه «خلط مبحث» بود و قاضی مسعودی‌مقام در واکنش به آن گفت: «تعارض 100 درصدی در حرف شما با مکاتبات وجود دارد و مستندات را مطالعه کردیم. شما ٣٠ نامه شرکت ملی پتروشیمی را لحاظ نمی‌کنید، بحث شما اخلال در نظام ارزی کشور است. ارز مقوله حاکمیتی، اقتصادی، امنیتی …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
پرتره‌های اصیل به مفسرین مجال تفسیر نمی‌دهند
دیگر دوره امپرسیونیست‌ها نیست که ونگوگ در 35 سالگی می‌توانست جریان‌های جدیدی در نقاشی نشان دهد. میلاد پورحقگو هم در اواسط دهه چهارم زندگی‌اش و به عنوان فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نقاشی در جای درستی ایستاده است.  کاری به نوابغ و اتصالات روحی نداریم. اغلب ممارست در کار و مشاهده و مطالعه کارهای دیگران، وضعیت خلق هنر اصیل را در هنرمند ایجاد می‌کند. از این ‌رو صبور بودن و تجربه مهم است. من با کارهای این هنرمند خوب ارتباط برقرار کردم چون این آثار نمی‌خواستند حرفی بزنند. و قرار هم نیست که تصویر همیشه مانیفیست‌های اخلاقی و اجتماعی متنی صادر کند. تصویر اصیل، بستر پیام‌هایی نیست که می‌شود به زبان آورد یا نوشت. تصویر، روایت نیست؛‌ …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
وسایل کمک حرکتی در حوزه توانبخشی هلال‌احمر ارتقا می‌یابد
رئیس جمعیت هلال‌احمر از ارتقای فناوری پروتزها و وسایل کمک حرکتی برای ارایه خدمات توانبخشی به جانبازان، ‏معلولان و افراد کمتر برخوردار جامعه در بخش‌های مختلف ارتوپدی فنی و توانبخشی فیزیکی هلال‌احمر خبر داد‎.  کریم همتی ‏روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در پاسخ به این سوال که هلال‌احمر چه برنامه‌هایی برای استفاده از فناوری نوین در حوزه ‏توانبخشی در دستور کار دارد، اظهارداشت: «تعامل با دانشگاه‌های صنعتی و مراکز دانش‌بنیان کشور برای انتقال ‏فناوری‌های نوین در مواد، قطعات و دستگاه‌های توانبخشی، برگزاری دوره‌های آموزشی پیشرفته برای کارکنان دارای ‏تحصیلات و تجربه در این زمینه و ایجاد مراکز تخصصی توانبخشی در رشته‌های …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •