چهارشنبه, ۷ آبان, ۱۳۹۹ / 28 October, 2020
مخازن نفتی
گام مهم سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در توسعه مخازن نفتی غرب کارون
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
گام مهم سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در توسعه مخازن نفتی غرب کارون
اهواز- استاندار خوزستان گفت: مهمترین اقدام ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساختی و توسعه مخازن نفتی غرب کارون و ۲۸ مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب است.
فرودگاه‌های ۹ گانه وزارت نفت به شرکت فرودگاه‌ها واگذار می‌شوند
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
فرودگاه‌های ۹ گانه وزارت نفت به شرکت فرودگاه‌ها واگذار می‌شوند
امیرمکری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور با اشاره به مخازن نفتی موجود در اراضی فرودگاه اهواز و احتمال جابه‌جایی این فرودگاه به مکانی دیگر، اظهار کرد که فعلاً این طرح در دستور کار نیست.
امکان ازدیاد برداشت از مخازن نفتی با دستگاه‌های بومی در کشور فراهم شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / ازدیاد برداشت / مخازن نفتی / دانش بنیان / فناوری نانو
امکان ازدیاد برداشت از مخازن نفتی با دستگاه‌های بومی در کشور فراهم شد
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری فارس موفق به ارائه فناوری اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش بین سطحی به روش قطره آویزان شده است که برای ازدیاد برداشت نفت قابل استفاده است و می‌تواند به برداشت بیشتر نفت باقیمانده در مخازن کمک کند.
معمای صف‌های طولانی در شهرهای خوزستان برای کپسول گاز مایع
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / خوزستان / گاز
معمای صف‌های طولانی در شهرهای خوزستان برای کپسول گاز مایع
چند روز است که برخی ساکنان شهر‌های خوزستان از جمله آبادان و خرمشهر نسبت به کمبود کپسول گاز مایع اعتراض دارند و در این شهر‌ها صف‌های کیلومتری برای دریافت کپسول گاز مایع تشکیل می‌شود. آن‌ها می‌گویند خوزستانی‌ها روی مخازن نفتی راه می‌روند، اما برای مصارف خانگی و شخصی خود سهمی از گاز ندارند. مشکل تأمین و تهیه گاز مایع در خوزستان البته تازه نیست.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
چگونه باید خوشبین باشیم؟!
سوال مهم اینست که چرا در شرایط تحریم باید 1.5 میلیارد یورو از منابع مالی نداشته کشور! هزینه کنیم تا نه تنها ظرفیت تولید نفت کشور را نگه داریم و بلکه این ظرفیت افزایش دهیم. آن هم نفتی که فروشش تحریم است و به سختی و مقدار کمی فروش می‌رود. تازه با قیمت‌هایی که تحت تاثیر تحریم‌ها، قیمت واقعی نیست. وقتی بدانید این 1.5 میلیارد یورو قرار است با فروش اوراق مشارکت تامین شود، سوال فوق، جالب‌تر هم می‌شود. ١- دیروز ١٣ قرارداد به ارزش ١ میلیارد و ٥٢٧ میلیون یورو با شرکت‌های داخلی برای نگه داشت و افزایش تولید نفت، با شرکت‌های داخلی منعقد شد تا با اجرای این قراردادها، ظرف حدود ٢ سال ١٨٥ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده شود. با این قراردادها قرار است ١٤٠ حلقه چاه جدید …
لزوم ورود وزارت نفت به ایمنی مخازن نفتی تهران
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / شورای شهر تهران
لزوم ورود وزارت نفت به ایمنی مخازن نفتی تهران
رئیس شورای اسلامی شهر تهران از لزوم ورود وزارت نفت و شرکت توزیع به مسئله انبارهای نفت شهران خبر داد.
دفن ۸۰۰ میلیارد دلار نفت/اوضاع نامطلوب تزریق گاز به مخازن
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / تولید نفت / افزایش تولید نفت / ضریب بازیافت میادین نفتی / قیمت نفت
دفن ۸۰۰ میلیارد دلار نفت/اوضاع نامطلوب تزریق گاز به مخازن
وزیر نفت در حالی از اهمیت افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی می گوید که به گفته کارشناسان، وزارت نفت نسبت به افزایش سهم تزریق گاز به میادین نفتی عملکرد مطلوبی نداشته است.
نصب سکوهای سرچاهی دریایی محققان کشور در مرز ایران و عربستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
نصب سکوهای سرچاهی دریایی محققان کشور در مرز ایران و عربستان
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت سکوهای دریایی و غیردریایی، مخازن نفتی و غیرنفتی و سازه‌های فلزی شدند و قرار است در مجتمع فروزان در مرز ایران و عربستان نصب شود ضمن آنکه پروژه توسعه فاز 12 پارس جنوبی به آنها واگذار شده است.
چین رقیب اوپک شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بازار نفت / چین / نفت اوپک / نفت چین
چین رقیب اوپک شد
به گزارش ایسنا، این محموله به میزان یک میلیون بشکه توسط شرکتهای بازرگانی از طریق بازار بورس شانگهای خریداری شده و از مخازن نفتی این بورس که در ساحل شرقی چین قرار دارند، بارگیری شده است. محموله های مذکور از این بنادر به خریداران بین المللی ارسال می شوند که معمولا محموله های نفت را از تولیدکنندگان خاورمیانه و آفریقایی خریداری می کنند.
عقب ماندگی پیمانکاران ۶ بسته قرارداد مخازن نفتی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
عقب ماندگی پیمانکاران ۶ بسته قرارداد مخازن نفتی
وزیر نفت در حالی از افزایش ظرفیت تولید نفت می‌گوید که بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۲۷ بسته قراردادی افزایش تولید در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب موفقیتی حاصل نشده است.
آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / مخازن نفتی شناور جهان / قیمت نفت / کرونا در جهان
آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور
حجم عظیم نفتی که در دریا نگهداری می‌شود، رو به کاهش گذاشته و انتظار می‌رود روند کاهش در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به مدد احیای تقاضا و تغییر ساختار بازار نفت ادامه پیدا کند.
تامین منابع پروژه‌های مرتبط با ازدیاد برداشت مخازن نفتی
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / دکتر طیبی / تودیع و معارفه / جهاد دانشگاهی شهید بهشتی / پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی
تامین منابع پروژه‌های مرتبط با ازدیاد برداشت مخازن نفتی
رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به برخی از پروژه‌های پژوهشکده علوم پایه در رابطه با ازدیاد برداشت مخازن نفتی عنوان کرد: منابع مورد نیاز برای اجرای موفق این پروژه تامین خواهدشد، با این حال انتظار ما این است که در کنار این کارهای ارزشمند، در حوزه علمی و فناورانه طرح‌ها و برنامه‌های بزرگتری دنبال شود.
جلوگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی‌های نانو ساختار
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / آسفالتین / شرکت دانش بنیان / نانوساختار / فناوری نانو
جلوگیری از انسداد مسیر جریان نفتی با افزودنی‌های نانو ساختار
به منظور جلوگیری از ته‌نشینی مواد آلی سنگین در مخازن نفتی محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان افزودنی نانو ساختاری را تولید کردند که قادر است با کمترین میزان، مانع از پایداری این مواد در مخازن شود.
هند به دنبال ذخیره نفت در آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / هند / ایالات متحده آمریکا / نفت / خلیج فارس / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
هند به دنبال ذخیره نفت در آمریکا
دهلی نو-ایرنا- دارمندرا پرادان وزیر نفت هند اعلام کرد: دهلی نو به دنبال خرید نفت ارزان قیمت آمریکا و ذخیره آن در مخازن نفتی این کشور است.
قیمت طلای سیاه، قربانی سرریز مخازن نفتی 
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / قیمت نفت / روسیه / ایالات متحده آمریکا / خاورمیانه / نفت
قیمت طلای سیاه، قربانی سرریز مخازن نفتی 
تهران- ایرنا- محدودیت ذخیره‌سازی نفت در جهان و احتمال سرریز شدن این مخازن تا چهار هفته دیگر باعث کاهش ادامه‌دار قیمت نفت در معاملات آن شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / قیمت نفت ایران / نفت ایران
نفت ایران چند؟
به گزارش ایسنا، در طول ۲۴ ساعت گذشته بازار طلای سیاه با تحولات بی‌سابقه ای مواجه و رسیدن قیمت نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه می به محدوده منفی در بورس وال استریت سر و صدای زیادی به پا کرد. تکمیل ظرفیت بسیاری از پالایشگاه ها و مخازن نفتی در کنار کاهش شدید تقاضا به دلیل تعطیلی کسب و کارها پس از شیوع کرونا از جمله مهم ترین دلایل این ریزش عنوان می‌شود.
بحرانی خارج از توان قدرتهای نفتی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / مخازن نفتی / توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک / قیمت نفت / کرونا در جهان
بحرانی خارج از توان قدرتهای نفتی
قرار بود امسال برای نفت سال خوبی باشد و قیمتها تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک پلاس در سطح بالایی مانده بود و توسعه نفت شیل آمریکا ادامه داشت؛ اما یک سلسله وقایع که برخی قابل پیش‌بینی و برخی غیرقابل پیش‌بینی بودند، مسیر بازار جهانی نفت را به کلی تغییر داد.
افزایش ١١٢ درصدی هزینه حمل نفت/تمام مخازن نفتی بنادر پر است
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / نفت / اوپک / خلیج فارس / قیمت نفت
افزایش ١١٢ درصدی هزینه حمل نفت/تمام مخازن نفتی بنادر پر است
موسسه پلاتس طی گزارشی نوشت در چهارشنبه گذشته کرایه حمل برای کشتی های VLCC که از آمریکا به مقصد شرق بارگیری کردند ۱۱۲ درصد معادل ۷/۴ میلیون دلار ظرف یک هفته افزایش داشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / غلامرضا شریعتی / استاندار خوزستان / شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
۴درصد از درآمدهای توسعه مخازن نفتی صرف مسئولیت‌های اجتماعی می شود
اهواز- استاندار خوزستان گفت: با پیگیری شورای اقتصاد کشور مسئولان وزارت نفت باید چهار درصد از درآمد همه پروژه‌های توسعه مخازن را در حوزه «مسئولیت‌های اجتماعی» هزینه کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
کوچک‌ترین عضو اوپک زیر بار بدهی
سمیرا مصطفی‌نژاد  _ روزنامه‌نگار اتکای شدید گینه استوایی به نفت، محصولی که 90درصد از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد، اقتصاد گینه را هرچه بیشتر به سمت رکود می‌کشاند. اقتصاد این کشور کم‌جمعیت در سال 2018بیش از منفی 7درصد کوچک شد؛ اگرچه انتظار می‌رود رکود اقتصادی در این کشور به واسطه تحولاتی که برای آن برنامه‌ریزی شده، دستخوش تغییراتی مثبت شود. این کشور در دهه‌های گذشته از سریع‌ترین رشد اقتصادی در میان دیگر کشورهای آفریقایی برخوردار بوده‌است. پس از کشف مخازن نفتی در این کشور در دهه 1990، ‌این …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / قرارداد / دلار / مناقصه / نفت / توسعه / اهواز / مخازن
آخرین وضعیت قرارداد ای.پی.سی.اف ۲۸ مخزن نفتی
ایلنا: همه شرکت‌های محل مناقصه توسعه مخازن نفتی مناطق نفتخیز جنوب ایرانی هستند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
تلاش سفارت روسیه برای آزادی ملوانان به گروگان گرفته شده توسط دزدان دریایی در نیجریه
سفارت روسیه در نیجریه گروگانگیری 3 خدمه کشتی لایروبی مخازن نفتی AMBIKA را تأیید کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / مشکلات / مناقصه / نفت / وزارت نفت / افکار عمومی
برگزاری مناقصه‌ قراردادهای طرح توسعه ۲۸ مخزن از سر گرفته شد
ایلنا: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در پی انتشار خبری با «عنوان لغو قراردادهای توسعه مخازن نفتی با بخشنامه وزارت نفت» در تاریخ ۱۷ آذرماه، به‌منظور تنویر افکار عمومی…
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / مناطق نفت‌خیز جنوب
آغاز فاز اجرایی طرح افزایش و نگهداشت تولید از مخازن نفتی
مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در دو سال اخیر با دستور و پیگیری های مستمر وزیر نفت، طرح مهم افزایش و نگهداشت تولید از مخازن نفتی در صنعت نفت در راستای عینیت بخشیدن به اقتصاد مقاومتی، رونق و حمایت از تولید داخلی وارد فاز اجرایی شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
مهار آتش سوزی مخازن نفتی در بوشهر
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دیلم استان بوشهر گفت: ۲ مخزن نفتی شرکت پتروامید آسیا در حوزه استحفاظی این شهرستان شامگاه شنبه بر اثر برخورد صاعقه آتش گرفت که اقدام بموقع نیرو‌های آتش‌نشانی این شرکت مهار و خاموش شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / دلار / تهران / اقتصاد
سه دقیقه با اقتصاد- ۱۹ آبان ۹۸
مازاد ۱۰ هزار شعبه بانکی، افزایش ۳۳ درصدی مخازن نفتی ایران و نیم بها شدن قیمت بلیت اتوبوس و مترو در تهران را در سه دقیقه با اقتصاد بشنوید
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / پژوهشگاه صنعت نفت / دشت آبادان / مخازن نفتی امید بخش
شناسایی مناطق پُر پتانسیل و امیدبخش جدید نفت‌خیز در دشت آبادان
محققان پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری کارشناسان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، در مطالعات اخیر خود، نقشه‌های مناطق امیدبخش و پُر پتانسیل نفتی را برای چهار سازند مخزنی در ناحیه دشت آبادان تهیه کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
چاه‌های نفت ایران با وجود تحریم‌ها فعال هستند
سال 1394 که صادرات نفت ایران بواسطه برجام آماده یک جهش شده بود، تولید نیز باید همپای صادرات رشد می‌کرد. اما تولید از چاه‌های نفتی که در زمان تحریم‌ها بسته شده بودند، هم نیازمند زمان بود و هم هزینه به‌ دنبال داشت. اگرچه چاه‌ها با یک برنامه‌ریزی میان مدت به زمان‌بندی برجام رسیدند اما تجربه آن روزها باعث شده که امروز استراتژی مدیریت مخازن نفتی متفاوت باشد. در یک جمله می توان گفت که برخلاف گذشته، هیچ چاهی در این دور از تحریم ها غیر فعال نیست.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
حمله به مخزن نفتی عربستان پیام های مهمی به ریاض و ابوظبی مخابره کرد
تهران-ایرنا- روزنامه رای الیوم نوشت که حمله پهپادی روز گذشته نیروهای انصارالله به یکی از بزرگترین مخازن نفتی عربستان در شرق این کشور در نزدیکی مرزهای امارات حامل پیام مهمی برای آنها درخصوص جنگ یمن و تنش های موجود در منطقه خلیج فارس بود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
تبدیل مخازن نفتی به مرکز تفریحی (+تصاویر)
در بخشی از طرح ارائه شده به شهرداری به این نکته اشاره شده که این مخازن نفتی یادگاری از گذشته صنعتی بروکلین به عنوان یکی از قدیمی ترین بخش های شهر نیویورک هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / کمیته عالی انقلاب یمن / مخازن نفتی شناور صافر
انصارالله، سازمان ملل و ائتلاف عربی را مسؤول هرگونه نشت نفتکش «صافر» دانست
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن اعلام کرد، کشورهای عضو ائتلاف عربی و سازمان ملل مسؤول نشت نفت از نفتکش «صافر» در حدیده هستند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / پارک علم و فناوری البرز / جهاد دانشگاهی / شرکت دانش بنیان
تولید شبیه ساز مخازن نفتی
طرح دستگاه شبیه‌ساز مخازن نفتی مورد استفاده در پروژه‌های نفت و گاز برای اولین بار در کشور در پارک علم و فناوری البرز تولید شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / خوردگی / دانشگاه امیرکبیر / دستگاه تست نشر آوایی / مخازن نفتی
بومی‌سازی دستگاه تست نشر آوایی برای پایش خوردگی در مخازن
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یک شرکت دانش‌بنیان در مطالعات اخیر خود موفق به بومی‌سازی تکنولوژی ساخت دستگاه تست نشر آوایی برای پایش خوردگی در مخازن شدند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۲
سقف فوق سنگین مخازن نفتی با عملیات ایررایزینگ نصب شد
خبرنگار «ابتکار» - مسعود جعفری : مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از برنامه ریزی، مهندسی و اجرای عملیات ایررایزینگ به عنوان روشی نوین به منظور نصب سقف های فوق سنگین مخازن فرآورده های نفتی در بندر خلیج فارس و بومی سازی این فناوری توسط متخصصان ایرانی در این استان خبر داد. اله مراد عفیفی پور با تشریح جزییاتی در این رابطه اظهار کرد: این اقدام مهم مهندسی با سرمایه گذاری یکی از شرکت بخش خصوصی سازنده و بهره بردار بزرگ ترین پایانه نفتی در حال احداث در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی عملیاتی شد. وی بیان کرد: عملیات مهندسی ایررایزینگ (Air Raising) به عنوان روشی نوین برای نصب سقف های فوق سنگین اتمسفریک و بزرگ (با سطح مقطع بالا) به شمار می رود که اجرای آن با روش کلاسیک و استفاده از جرثقیل ها، پیامدهایی …
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
بازسازی تمام ایستگاه‌های سوخت‌گیری در نینوا
ایلنا: وزارت نفت عراق امروز- شنبه- از بازسازی تمام ایستگاه‌های سوخت‌گیری و مخازن نفتی در استان نینوا خبر داد و بر تلاش برای ارتقای سطح کیفی خدمات‌رسانی به شهروندان شهرهای آزاد شده تأکید کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
مخازن نفتی در شرق ونزوئلا آتش گرفت
پس از برطرف شدن مشکل قطعی برق بی سابقه در سراسر ونزوئلا، این بار مشکل تازه در تاسیسات نفتی این کشور بوجود آمده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
ضریب برداشت میادین نفتی در ایران ۱۰ درصد کمتر از متوسط جهانی است
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه بیش از 200 مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد، گفت: میانگین ضریب برداشت از میادین هیدروکربوری در جهان حدود 35 درصد است و در ایران حدود 10 درصد از میانگین جهانی پایین‌تر است.به گزارش شرکت ملی نفت ایران، کریم زبیدی مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در مجموع 125 میدان نفتی و 59 میدان گازی در کشور وجود دارد، گفت: هم اکنون بیش از 200 مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد و می‌توان گفت در مجموع 4/ 42 درصد از مخازن نفتی و 10 درصد از مخازن گازی تخلیه شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
200 مخزن نفت و گاز در ایران هنوز توسعه نیافته است
تهران- ایرنا- مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بیش از 200 میدان نفتی و گازی ایران هنوز توسعه‌نیافته اند، گفت: 42.4 درصد از مخازن نفتی و 10 درصد از مخازن گازی کشور تخلیه شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
ترمیم خوردگی ۹ مخزن نفتی و ۸ لوله انتقال درگیر خوردگی با کامپوزیت‌ بومی محققان کشور
محققان دانشگاه علم و صنعت به فرمولاسیون کامپوزیت‌هایی دست یافتند که بدون ترکیب شدن با مواد نفتی و ایجاد تغییر در بدنه مخازن نفتی، قادر است در مدت ۳ ماه مخازن نفتی درگیر با خوردگی را ترمیم کند و تاکنون ۹ مخزن نفتی موجود در کشور با استفاده از این مواد پلیمری بازسازی شدند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
تقویت فناورانه مخازن نفتی و صرفه‌جویی در خروج ارز از کشور
محققان ایرانی از فناوری کامپوزیت برای تقویت مخازن فرسوده نفتی استفاده کردند که از این طریق علاوه بر دور زدن تحریم در خروج ارز از کشور نیز صرفه‌جویی می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •