سه شنبه, ۸ مهر, ۱۳۹۹ / 29 September, 2020
اخلاق
نوشتن از فرزانه‌ای خلوت‌گزیده و کم‌نویس
۱ ساعت قبل / محمد زارع شیرین کندی / پرویز ضیا شهابی / هایدگر / فلسفه غرب
نوشتن از فرزانه‌ای خلوت‌گزیده و کم‌نویس
روزگار غریبی است. قلم‌ها در دست پرگویانی است که جز بیهوده گویی و روده درازی هنر دیگری ندارند، اما ضیاشهابی نکته سنج که متخلق به صفات و خصال نیکوی اخلاقی است بسیار کم قلم به دست می‌گیرد.
وکیل می تواند، رای دادگاه را تضمین کند؟!
۲ ساعت قبل / دادگاه / کانون وکلا / قوه قضاییه
وکیل می تواند، رای دادگاه را تضمین کند؟!
پیرو بیانات رئیس محترم قوه قضاییه راجع به بحث وکالت تضمینی و حواشی و مطالبی که پیرامون این موضوع در رسانه ها مطرح گردیده فارغ از این امر که در هر صنف و حرفه ای عده ای ولو قلیل و اندک حضور دارند که نظامات و اصول حرفه ای حاکم بر اخلاق حرفه ای رعایت نمی کنند این امر قابل تجزیه و تحلیل است که مقررات و نظامات حاکم بروکلای کانون وکلا به گونه ای است که پس از اعلام تخلف وکیل در مراجع انتظامی کانون رای و تصمیم نهایی توسط دادگاه عالی قضات اتخاذ می گردد.
۹ ساعت قبل
سختگیری و تعصب خامی است
گروه اندیشه| هشتم مهرماه در تقویم روز بزرگداشت خالق مثنوی معنوی است: جلا‌ل‌الدین محمد بلخی (672-604 ه.ق) موسوم به مولانا، مولوی، رومی بدون تردید یکی از ارکان اربعه فکر و فرهنگ و ادب ایران در دوره اسلامی است، در کنار فردوسی، سعدی و حافظ. مولانا البته فیلسوف به معنای خاص آن نبود و نیست، یعنی اندیشمندی که مشخصا در پاسخ به پرسش‌های مشخص فلسفی در حوزه‌های هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی و متافیزیک، آثاری منحصرا با این موضوعات پدید آورده باشد و کوشیده باشد چنانکه رسم فیلسوفان رسمی است، با تکیه بر آنچه عقل و خرد می‌خواند، مستدل به آنها پاسخ دهد. اما در آثار ارزشمند منظوم و منثور به جا مانده از او، همچون مثنوی معنوی، غزلیات شمس، مجالس سبعه، فیه ما فیه، مکتوبات و... تقریبا …
انتشار بازشناسی عناصر مختلف جنگ برای کودکان در فضای مجازی
۱۸ ساعت قبل / مرتضی سرهنگی / هفته دفاع مقدس / چهل سالگی دفاع مقدس
انتشار بازشناسی عناصر مختلف جنگ برای کودکان در فضای مجازی
همزمان با چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، عناصر مختلف جبهه و جنگ برای گروه سنی کودک توسط کتابخانه فرهنگسرای اخلاق در فضای مجازی منتشر می‌شود.
حریرچی: ظرفیت تخت‌‌های برخی بیمارستان‌‌ها تکمیل شده/ ۵۰ درصد بستری‌های کرونایی مراقبت ویژه فوت می‌کنند
۱۸ ساعت قبل / ایرج حریرچی / بیماران کرونایی / بیمارستان‌ها / شیوع کرونا در ایران
حریرچی: ظرفیت تخت‌‌های برخی بیمارستان‌‌ها تکمیل شده/ ۵۰ درصد بستری‌های کرونایی مراقبت ویژه فوت می‌کنند
به گزارش تسنیم؛ دکتر ایرج حریرچی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با تاکید بر مسئولیت اجتماعی، اخلاقی، دینی و ملی همه مردم برای مقابله با ویروس کرونا گفت: کرونا به‌صورت روزانه 19 تا 20 درصد از کل آمار مرگ و میر ما را تشکیل می‌دهد که این آمار را نباید در بین 80 میلیون نفر، بلکه باید در آمار کل روزانه مرگ و میر که حدود هزار نفر است، در نظر گرفت و حتی فوت یک نفر برای ما ناراحت کننده است.
روشندلان اسدآبادی مشتاق یادگیری خط بریل هستند
۱۹ ساعت قبل / استانی-شهرستانها / روشندل / کشاورزی / جهاد کشاورزی / خط بریل
روشندلان اسدآبادی مشتاق یادگیری خط بریل هستند
فرماندار شهرستان اسدآباد با اشاره به وجود تعداد ۷۰ روشندل در شهرستان اسدآباد اعلام کرد: برخی از این افراد روشندل و باخلاقیت و بااستعداد مشتاقانه پیگیر فراگرفتن خط بریل هستند.
شمس تبریزی؛ عارف و اندیشمندی ستُرگ در فرهنگ ایرانی- اسلامی
۲۱ ساعت قبل / تولیت شمس / ابن عربی / محمد علی موحد / خوی / مولانا / ایران
شمس تبریزی؛ عارف و اندیشمندی ستُرگ در فرهنگ ایرانی- اسلامی
تهران- ایرنا- شمس تبریزی به عنوان عارف و اندیشمندی ستُرگ در فرهنگ ایرانی- اسلامی شناخته می‌شود که در علم تفسیر، فقه، حدیث، کلام و فلسفه اطلاع کافی داشت و معنویت را تنها راه دستیابی به مراتب والای انسانی و اصلاح اخلاق می‌دانست و معتقد بود که برای دریافت علوم باطنی به جای بحث کردن می‌بایست طریق خاکساری و تزکیه نفس را پیشه کرد.
تاکید علیرضا دبیر بر موضوعات اخلاقی/ کشتی‌گیران و مربیان تست دادند
۲۲ ساعت قبل / علیرضا دبیر / فدراسیون کشتی / ویروس کرونا
تاکید علیرضا دبیر بر موضوعات اخلاقی/ کشتی‌گیران و مربیان تست دادند
کشتی‌گیران، مربیان، داوران و عوامل اجرایی رقابتهای کشتی فرنگی تست کرونا دادند.
هافبک بااخلاق پرسپولس خشن‌ترین بازیکن شد
۲۳ ساعت قبل / پرسپولیس / وحید امیری / لیگ قهرمانان آسیا
هافبک بااخلاق پرسپولس خشن‌ترین بازیکن شد
هافبک ملی‌پوش تیم پرسپولیس بیشتر از همه بازیکنان در لیگ قهرمانان آسیا مرتکب خطا شده تا خشن‌ترین بازیکن در این مسابقات باشد.
۳۲ ساعت قبل
مطالعات فرهنگی
فصل اول- یکتاانگاری اخلاقی ۴
۳۲ ساعت قبل
بررسی ضرورت‌های تاریخ‌نگاری جنگ تحمیلی
تاریخ‌نگاری جنگ و فهم آن از زوایای مختلف، صرفا با گشایش رویکردی متفاوت‌تر و نگاهی عالمانه و تخصصی‌تر اهمیت می‌یابد. یک سویه‌نگری، حرف‌های تکراری و ملال‌آور و مصادره نمودن جنگ، گسستگی بین خاطره و ذهنیت جامعه و مردم را در نسبت با اوزان و سنجش واقعیت‌ها ایجاد می‌نماید و از طرفی برای پرهیز از انحراف یافتن حقایق جنگ و دفاع مقدس ایجاب می‌کند تا نقاط قوت و ضعفش از بستر انتشار اسنادی که هنوز به دلیل تنگ‌نظری‌ها و انحصار طلبی‌ها، فرصت انتشار نیافته‌اند امکان تجزیه و تحلیل واقع بینانه بیابند. این تجربه گرانسنگ نباید در انحصار و مصادرت تفکر و جریانی خاص یا حاکم باقی بماند، به گونه‌ای که فهم درست از موضوع برای اکنون و آینده نسل‌های …
۳۲ ساعت قبل
کانت، روسویی دیگر برای مشروعیت آزادی هگلی
کانت تقریبا تمام آثار روسو را از حفظ بود حتی 20 سال بعد نیزکماکان می‌توانست از آثار کمیاب یا کوچک روسو نقل ‌قول بیاورد. شاید اثرگذارترین مساله تلاش روسو برای عرضه یک فلسفه ذهن برحسب نسبت طبیعت فعال من و طبیعت ترکیبی عقل بوده باشد. یکی از خروجی‌های مواجهه کانت با این مبحث روسویی، تعریف جدید او از فلسفه است: نه دیگر راه‌حلی برای معمای متافیزیک بلکه فلسفه اینک یافتن مشروعیت آزادی است؛ زیرا این چیزی است که در اعاده حقوق انسانیت اهمیت دارد. در نقد عمل محض کانت سعی می‌کند این مطلب را بیان دارد که مابعدالطبیعه علم به مرزها یا حدود عقلی انسان است اما مقصود از عقل، عقل نظری است یا به عبارت بهتر عقل در نقش نظری آن است. حصول معرفت نظری درباره حقایقی که در تجارب حسی داده نشده یا …
۳۲ ساعت قبل
هدف وسیله را توجیه می‌کند
اغلب ماکیاولی را به عنوان مروج رویکرد هدف وسیله را توجیه می‌کند، می‌شناسند. بر این پایه می‌گویند سیاست ماکیاولی یا ماکیاولیانیسم خالی از هر گونه اصول اخلاقی است. با این همه به نظر می‌رسد که در نوشته‌های ماکیاولی واقع‌گرایی موج می‌زند که برخاسته از مشاهدات و تجربیات خود او در عرصه سیاست است. تجربیاتی که ماکیاولی طی سفرها و ماموریت‌های خود به عنوان سفیر به دربارهای مختلف فرانسه و آلمان و همین‌طور مشاهده جریانات و نزاع‌های سیاسی و تصمیم‌گیری‌های روسای امور در شکل‌گیری نظریات او در باب سلطنت و حکومت‌داری تاثیر ویژه و مستقیم داشته است. به نظر اساسی‌ترین کوشش ماکیاولی در کتاب شهریار که اندرزنامه‌ای است به آنان که می‌خواهند …
۳۲ ساعت قبل
پدیدارشناسی و تجربه سیاسی
به همت جامعه ایرانی پدیدارشناسی انجمن علوم سیاسی ایران، نشست علمی پدیدارشناسی و تجربه سیاسی اخلاقی: بیناسوبژکتیویته، جماعت‌گرایی و طبیعت خیر مشترک ما برگزار می‌شود.  این سخنرانی توسط ایچ. پیتر استیوز، استاد فلسفه دانشگاه دیپال شیکاگو و با دبیری حمید ملک‌زاده و ترجمه همزمان شهاب غدیری، یکشنبه ۲۰ مهرماه برپا می‌شود. این نشست از ساعت 18:30 الی 20:30 با پخش آنلاین      در بستر سرور مجازی     https://b۲n.ir/۹۸۳۷۲۸ برگزار می‌شود.  حضور در این نشست علمی برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۰۹۳۳۷۳۵۷۵۷۶ تماس بگیرند.
۳۴ ساعت قبل
کمیته انضباطی AFC اعتراض الهلال را رد کرد
کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا اعتراض باشگاه الهلال عربستان را نسبت به حذف این تیم از لیگ قهرمانان رد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از الرای، الهلال یکی از شانس های اصلی کسب عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا بود.این تیم عربستانی روزهای عجیبی را در قطر تجربه کرد و روز به روز شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این تیم بیشتر شد.الهلال در دیدار پایانی خود برابر الشباب تنها ۱۱ بازیکن در اختیار داشت که سه بازیکن دروازبان بودند.طبق قانون AFC هر تیم باید حداقل ۱۳ بازیکن در اختیار داشته باشد و همین باعث شد تا AFC تصمیم به کنار گذاشتن الهلال از لیگ قهرمانان آسیا گیرد.این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا باعث خشم سران باشگاه الهلال شد. آنها اعتراض خود را به دادگاه داوری ورزشی و کمیته انضباطی کنفدراسیون …
اولین یادواره ۱۹ بانوی شهید خمینی شهر برگزار شد
۳۹ ساعت قبل / استانی-شهرستانها / _شهید
اولین یادواره ۱۹ بانوی شهید خمینی شهر برگزار شد
شهردار خمینی شهر گفت: نخستین یادواره ۱۹ شهید بانوی خمینی شهری با هدف تقویت بنیه دینی و انقلابی و گسترش فضایل اخلاقی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا برگزار شد.
چه کسانی «آدرس غلط» می­‌دهند؟
۴۰ ساعت قبل / ویروس کرونا / تحریم / اقتصاد مقاومتی / دولت آمریکا / اقتصادی / کاخ سفید / ایالات متحده آمریکا / پرسش از خبر / حسن روحانی / کسری بودجه
چه کسانی «آدرس غلط» می­‌دهند؟
تهران- ایرناپلاس- واکاوی سخنان رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره دادن «آدرس غلط»، به نوعی پاسخ روشنی بود به کسانی که این روزها پا را از دایره انصاف و اخلاق فراتر برده و در سخت‌ترین شرایط ۴۰ سال گذشته، به طرزی ناجوانمردانه هرآنچه طبیعی و غیرطبیعی است را به دولت نسبت می­‌دهند و در حساس­‌ترین مقطع نظام جمهوری اسلامی،نه تنها هیچ توجهی به مسئولیت ملی و شرعی خود ندارند، بلکه تلاش می‌کنند با وارونه جلوه‌دادن مشکلات و دمیدن در تنور معضلات، برای آینده­ی سیاسی خود، از نمد این شرایط جام‌ه­ای سست بدوزند.
هیچ خدمتی سختی‌های خانواده شهدا و ایثاگران را جبران نمی‌کند
۴۴ ساعت قبل / بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران / کمیته ملی المپیک / سعید اوحدی
هیچ خدمتی سختی‌های خانواده شهدا و ایثاگران را جبران نمی‌کند
تهران - ایرنا - رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت:‌ اخلاق و تواضع شرط اصلی خدمت‌رسانی به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران است زیرا این عزیزان نماد اخلاق هستند و هیچ خدمتی نمی‌تواند لحظه‌ای از سختی‌هایی را که این عزیزان تحمل می‌کنند، جبران کند.
به مربی‌مان و موفقیت او باور و ایمان داریم؛ / گولسیانی: اخلاقی نیست محرم و امیرخان را مقایسه کنم 
۲ روز قبل / فولادمبارکه سپاهان / جورجی گولسیانی
به مربی‌مان و موفقیت او باور و ایمان داریم؛ / گولسیانی: اخلاقی نیست محرم و امیرخان را مقایسه کنم 
مدافع گرجستانی سپاهان می‌گوید بازی دادن محرم نویدکیا به او و عزت پورقاز که مصدومیت‌های سختی را سپری کرده بودند، کار بزرگی بوده است.
۲ روز قبل
«عاشیق» و ابریشم
آی محمد یوسفی را پیش از آنکه در کسوت مسوول انجمن موسیقی شهرستان درگز باشم، می‌شناختم اما این مسوولیت من را با او عجین‌تر کرد. در آن دوره به دنبال موسیقی‌های مقامی و عاشیق‌های شمال خراسان در درگز بودم در انجمن به هنر او نزدیک‌تر و بیش از پیش متوجه شدم که سبک نوازندگی‌ آی محمد یوسفی منحصر به فرد است. آی محمد یوسفی یکی از منظومه‌خوان‌های برجسته ترکمن بود. منحصر به فرد بودن کار‌آی محمد بیش از هر چیز به خاطر دوتار ابریشمی بود که با آن می‌نواخت که البته حالا ساز ابریشمی به فراموشی سپرده شده، او شاگرد بخشی اولیا قلی یگانه بود که توانست تمام بخش‌های کار را از این استاد بزرگ یاد بگیرد و درک کند؛ ساز اولیا قلی یگانه هم تار ابریشم بود. در سال‌هایی …
۲ روز قبل
یادی از رجب‌بیگی
دیروز، پنجم مهر یادآور شهادت مهدی رجب‌بیگی از دانشجویان خط امام است. رجب‌بیگی موسس نشریه طنز «جیغ و داد» بود. در آن دوران و در  6 ماهه نخست سال 1358، نشریات طنز بسیاری منتشر می‌شدند که از میان آنها می‌توان از جیغ و داد، حاجی‌بابا، آهنگر (چلنگر)، دوره‌گرد، مش‌حسن، خوش‌خنده، بختک و ملانصرالدین و دخو را نام برد. نشریه «جیغ و داد» در میان شرایط خاص و پیچیده آن دوران وارد عرصه مطبوعات شده بود. تقریبا هیچ خط قرمز سیاسی و اخلاقی‌ای برای مطبوعات وجود نداشت. رجب‌بیگی را از همین نشریه شناختم. او قلم و بیان رسایی داشت و نشریه طنز «جیغ و داد» را به همراه ابراهیم اسرافیلیان منتشر می‌کرد. اسرافیلیان درباره این …
۲ روز قبل
سخنی با بزرگان
به باور نگارنده، بخش قابل توجه از بزرگان در عرصه‫های سیاسی، ذفاعی، اقتصادی، روابط خارجه و... میهن‫دوست هستند. و تنها تعداد اندکی که به گزاف تکیه بر جای بزرگان زده‫اند، دارای اهداف غیر ملی هستند. بنابراین روی سخن با بزرگان میهن دوست است.چالش های اجتماعی و ملی آنقدر متنوع و انبوه شده اند که دیگر با هیچ توجیه و ترفندی قابل کتمان نیستند.اجازه دهید تبیینی کلی و مختصر از واژه یا مفهوم «بزرگ اجتماعی» ارائه کنیم.یکی از برجسته‫ترین ویژگی بزرگان؛ داشتن اندیشه‫ها، رفتار و اهداف متفاوت از عوام است. بخش قابل توجه ای از انسانها در همه جوامع بیشتر تلاش و وقت خود را صرف تحقق انواع نیازهای روز مره می کنند. اما بر خلاف شهروندان عادی تصور رایج این است که بزرگان اجتماعی در عرصه‫های گوناگون، که «بحق» تکیه بر جای …
۲ روز قبل
حراج در هنرهای تجسمی
فرهنگ مجموعه درهم‌تنیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه فرد به‌عنوان عضوی از جامعه خویش، فرا‌می‌گیرد را شامل می‌شود و بنا به این تعریف هنر جزئی از مجموعه تشکیل‌دهنده فرهنگ است که عموما جلوه ظاهری فرهنگ در چارچوب زیبایی‌شناسی است، به این خاطر مبحث اقتصاد فرهنگ دربرگیرنده اقتصاد هنر نیز است.
۲ روز قبل / النجباء عراق / حمله به سفارت آمریکا
النجباء: هدف گرفتن هیئت‌های دیپلماتیک را محکوم کردیم نه سفارت آمریکا را
 به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، اکرم الکعبی، دبیرکل جنبش النجباء در بیانیه‌ای اظهار کرد: اقدامی که هدف گرفتن اشغالگران است در ادیان آسمانی، اصول اخلاقی و مبادی ملی تایید شده است ما از برادران‌مان که جهاد، فداکاری و مقاومت را می‌شناسند انتظاری جز حمایت در راه حق را نداریم.
تازه‌ترین داستان سیدمهدی شجاعی از زبان حضرت سلیمان
۲ روز قبل / ادبیات داستانی / رمان / ادبیات کودک و نوجوان / سید مهدی شجاعی
تازه‌ترین داستان سیدمهدی شجاعی از زبان حضرت سلیمان
سیدمهدی شجاعی که در سال‌های اخیر، بیشتر به تالیف ادبی برای مخاطبان کودک و نوجوان پرداخته است، در تازه‌ترین اثر داستانی‌اش تلاش کرده با بهره‌گیری از قصه‌ای از زبان یکی از پیامبران آسمانی، موضوعی اخلاقی را برای مخاطبان خود بازگو کند.
«نگاه آفتاب» دعوت دوباره سروش مولانا به زیستی اخلاقی و معنوی است
۲ روز قبل / دکه روزنامه / مولوی / معرفی نشریات
«نگاه آفتاب» دعوت دوباره سروش مولانا به زیستی اخلاقی و معنوی است
مدیر مسئول مجله «نگاه آفتاب» از انتشار اولین شماره این مجله خبر داد و گفت که این مجله دعوت تازه و دوباره سروش مولاناست به زیستی اخلاقی و معنوی.
کتاب «هوش مصنوعی: فلسفه، اخلاق و جامعه» منتشر می شود
۲ روز قبل / هوش مصنوعی / پژوهشگاه فضای مجازی / معرفی کتاب
کتاب «هوش مصنوعی: فلسفه، اخلاق و جامعه» منتشر می شود
کتاب «هوش مصنوعی: فلسفه، اخلاق و جامعه» توسط گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه فضای مجازی منتشر می شود.
یازدهمین سال فعالیت سروش مولانا با انتشار «نگاه آفتاب»
۲ روز قبل / مجله «نگاه آفتاب» / موسسه سروش مولانا
یازدهمین سال فعالیت سروش مولانا با انتشار «نگاه آفتاب»
مدیرمسئول مجله «نگاه آفتاب» از انتشار اولین شماره این مجله خبر داد و گفت که این مجله دعوت تازه و دوباره «سروش مولانا»ست به زیستی اخلاقی و معنوی.
قوه قضائیه بعد از گزارش کمیته اخلاق به پرونده ویلموتس ورود کرد/ جاسوس‌ها و نفوذی‌ها زود ذوق‌زده شدند
۲ روز قبل / ویلموتس / فوتبال / فدراسیون فوتبال ایران / واعظ آشتیانی / استقلال
قوه قضائیه بعد از گزارش کمیته اخلاق به پرونده ویلموتس ورود کرد/ جاسوس‌ها و نفوذی‌ها زود ذوق‌زده شدند
قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی گفت که قوه قضائیه بعد از گزارش کمیته اخلاق به پرونده ویلموتس ورود کرد و در این پرونده همه چیز به صورت قانونی پیش رفته است.
۳ روز قبل
روزنامه اطلاعات خطاب به نمایندگان مجلس: کدام اخلاق و عقل سیاسی حکم می کند خودروی چندصدمیلیونی بگیرید؟ / اگر انجام دادن آنچه باید انجام بدهید را بلد نیستید، انجام ندادن آنچه نباید انجام دهید را هم نیاموخته‌اید؟
روزنامه اطلاعات در یادداشتی با اشاره به اتفاقات حاشیه ساز اخیر مجلس از جمله اعطای خودرو دناپلاس به نمایندگان نوشت: اگر آن‌ها نمایندگان همین مردم‌اند، که مردم الان دغدغه نان و تخم‌مرغ دارند. کدام اخلاق و حتی عقل سیاسی حکم می‌کند که در این اوضاع، نمایندگانشان خودروی حدود ۴۰۰ میلیونی بگیرند؟
«تاریخ پنج هزار ساله بدهی»؛ نگاهی انسان‌شناسانه به مساله پول
۳ روز قبل / اخلاق سیاسی / تجارت / تاریخ / کتاب
«تاریخ پنج هزار ساله بدهی»؛ نگاهی انسان‌شناسانه به مساله پول
تهران- ایرنا- کتاب «تاریخ پنج هزار ساله بدهی»، با نگاهی تاریخی به مساله داد و ستد، به بررسی انسان‌شناسانه چالش‌های اساسی مبادلات اقتصادی از آغاز به کار گیری پول می‌پردازد.
انتقاد تند روزنامه اطلاعات از خودروی ۴۰۰ میلیونی نمایندگان
۳ روز قبل / حقوق / کمیسیون بهداشت / مطبوعات / نماینده مردم / وزارت بهداشت
انتقاد تند روزنامه اطلاعات از خودروی ۴۰۰ میلیونی نمایندگان
روزنامه اطلاعات در یادداشتی نوشت: مردم الان دغدغه نان و تخم‌مرغ دارند. کدام اخلاق و حتی عقل سیاسی حکم می‌کند که در این اوضاع، نمایندگانشان خودروی حدود ۴۰۰ میلیونی بگیرند؟
سرداران بی سنگر؛ معلم اخلاق
۳ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه قم / شهدا / چهل سالگی دفاع مقدس
سرداران بی سنگر؛ معلم اخلاق
هر چه بزرگتر میشدم نبودن بابا و جای خالیش بیشتر اذیتم میکرد. آدم بعضی وقتها پدر را فقط برای محبت کردن نمیخواهد. نقش بعضی از باباها در زندگی بچه هایشان بیشتر از داشتن یک رابطه ی پدر و فرزندی است. بعضی باباها میتوانند استاد اخلاق باشند.
۳ روز قبل
ییلاقات: رونق بورس خاموشی تولید
همین چند دهه قبل بود که روستاهای کوهستانی و ییلاقی شمال کشور؛ مراکزی تولیدی، خودگردان، آرام و کم‌جمعیت بود؛ مردمانی با سکونت دایمی، با شغل عمده زراعت و دامداری که بین‌شان نجار و بنا و نعل‌بند و ... هم بود و بقیه نیازهای‌شان مانند آهنگری، رویگری، خیاطی و‌... را صاحبان دوره‌گرد این حرفه‌ها برآورده می‌کردند؛ اما اینک همه ‌چیز تغییر کرده و شاید بتوان گفت از کف رفته است:  - جوانان به شهر رفته‌ و دیگر کمتر به زراعت و دامداری می‌پردازند. - زمین‌های زراعی شیب‌دار رها شده و بعضا از طرف منابع طبیعی ملی اعلام و پس از آن هم به امان خدا رها شده است. - تقریبا همه مواد مورد نیاز از شهر وارد می‌شود و آنچه تولید می‌شود، زباله است.  - …
۳ روز قبل
نام شجریان و ۲۸ هزار کوچه تهران
 چندی پیش در خبرها آمده بود در شورای شهر تهران پیشنهاد شده است خیابانی را به نام مرحوم مهندس مهدی بازرگان مبارز سال‌های ستمشاهی، معلم اخلاق و اولین نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب اسلامی و دبیر کل نهضت آزادی ایران بگذارند، چنین قرار بوده است، معبری نیز به نام بانو اعظم طالقانی، بانوی مبارز، انقلابی و فرزند ابوذر زمان انقلاب مرحوم آیت‌الله طالقانی نامگذاری شود. فرماندار تهران با این بهانه که کسی مرحوم بازرگان و مرحوم اعظم طالقانی را نمی‌شناسد، این مصوبه شورای شهر را ناشدنی و غیرقانونی اعلام کرده بود. در جدیدترین هنرنمایی شورای شهر تهران و شهرداری پایتخت نیز از نامگذاری خیابانی با نام استاد جاودان موسیقی ایرانی محمدرضا شجریان صرف‌نظر شده است با این بهانه که مصالحی در میان …
۳ روز قبل
2 نامه در اعتراض به فعالیت طب سنتی و ایرانی
گروه اجتماعی| دست‌کم 26 تن از روسای انجمن‌های علمی پزشکی با امضای نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین رییس سازمان نظام پزشکی کشور ضمن اعتراض به فعالیت‌هایی که در قالب طب سنتی و طب ایرانی انجام می‌گیرد، خواهان حذف برخی از سرفصل‌های آموزشی از رشته پزشکی و حذف دفتر طب سنتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شدند. این درحالی است که فعالیت طب سنتی یا طب ایرانی صرفا با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن هم به عنوان طب مکمل ممکن است و از سوی دیگر این فعالیت‌ها ریشه و تاریخ یا به نوعی میراث ‌پزشکی ایران محسوب می‌شوند.  در این دو نامه که روسای انجمن‌های پزشکی آن را امضا کرده‌اند، خواسته‌های …
پاشازاده: نامجومطلق شجاعت داشت و قدردان او هستیم/ قائدی از لحاظ اخلاقی و فنی پخته شده است
۳ روز قبل / فوتبال / مجید نامجومطلق / استقلال
پاشازاده: نامجومطلق شجاعت داشت و قدردان او هستیم/ قائدی از لحاظ اخلاقی و فنی پخته شده است
بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که مهدی قائدی هم از لحاظ اخلاقی و هم فنی پخته‌تر شده است.
۳ روز قبل
انتشار فلسفه دلوز؛ فیلسوف مشهور قرن 21
کتاب «فلسفه دلوز» در زمره تازه‌ترین تولیدات انتشارات علمی و فرهنگی است که به قلم دانیل وارن اسمین و با ترجمه سید محمد جواد سیدی روانه بازار کتاب شده است. وارن اسمیت در این کتاب با شرح و تفصیلی کامل مخاطب خود را با جهان اندیشه ژیل دلوز آشنا می‌کند و با شرحی روشن از حرکت‌ها و مسیرهای اندیشه وی سعی می‌کند به مخاطب خود نشان دهد که یکی از بزرگترین فلاسفه معاصر جهان چگونه امکانات تازه‌ای برای اندیشیدن خلق می‌کند تا نه تنها اندیشه را به زندگی متصل کند که زندگی را نیز فراتر از محدود تنگ فردیت بشناسد. به گزارش خبرگزاری مهر، این کتاب در بخش نخست خود به سراغ ارتباط دلوز با فلسفه تاریخ رفته و از این رهگذر پس از معرفی هستی شناسی درون‌ماندگار دلوز به بررسی ارتباط …
حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد
۳ روز قبل / حجت الاسلام علوی / حجت‌الاسلام علوی تهرانی / ویروس کرونا
حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد
حجت الاسلام «سید محمدباقر علوی تهرانی» استاد اخلاق که از یکشنبه به دلیل کرونا در بیمارستان بستری بود، امروز مرخص شد.
چهار قرار یک شهید با خودش/ مبارزان واقعی میدان تربیت نفس
۳ روز قبل / دفاع مقدس / نفس / انقلاب اسلامی / اخلاق
چهار قرار یک شهید با خودش/ مبارزان واقعی میدان تربیت نفس
شیرمردان دفاع مقدس به جز شهامت و رشادت‌های در میدان نبرد با دشمن، مبارزه اصلی را با نفس و هواهای نفسانی انجام می‌دادند یعنی طلایه‌داران اخلاق و عرفان عملی بودند.
هشدار بی سابقه فرمانده نیروی دریایی ایران به آمریکا
۴ روز قبل
هشدار بی سابقه فرمانده نیروی دریایی ایران به آمریکا
دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرد کشور وی با دقت همه حرکات نیروئی دریایی ایالات متحده را تحت نظر دارد و حتی نام فرمانده هر شناورآمریکایی و "این‌که چه دوره‌ای طی کرده و چه خصوصیات اخلاقی دارد در بانک‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی وجود دارد".
اخطار مقام بلندپایه ارتش به ناوگان دریایی آمریکا: لحظه به لحظه رصد می شوید /نام فرمانده شناورها و حتی خصوصیات اخلاقی آنها را هم می دانیم
۴ روز قبل / ارتش جمهوری اسلامی ایران / نیروی دریایی ارتش - نیروی دریایی سپاه / دریادار حسین خانزادی / ایران و آمریکا / خلیج فارس
اخطار مقام بلندپایه ارتش به ناوگان دریایی آمریکا: لحظه به لحظه رصد می شوید /نام فرمانده شناورها و حتی خصوصیات اخلاقی آنها را هم می دانیم
فارس نوشت:فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اولین ناو بندر جمهوری اسلامی که ۲۴ متر بزرگ‌تر از ناو خارک است و ۷ فروند بالگرد با خود حمل می کند آذرماه رونمایی می شوند.
رژیم غذایی مناسب برای بداخلاق ها
۴ روز قبل / بداخلاقی / رژیم غذایی / سبک زندگی / پارسی خبر / عصبانیت
رژیم غذایی مناسب برای بداخلاق ها
در گزارش زیر قصد داریم شما را با رژیم غذایی مناسبی برای بداخلاق‌ها آشنا کنیم و کمک کنیم تا آن‌ها با خوردن مواد غذایی مناسب اخلاق خوبی داشته باشند.
اعتراض ۷ انجمن تخصصی به استخدام طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی
۵ روز قبل
اعتراض ۷ انجمن تخصصی به استخدام طلاب به عنوان دبیر تاریخ و علوم اجتماعی
قرار گرفتن دانش‌­آموختگان حوزوی در جایگاهی که دانش تخصصی آن را ندارند، از اعتبار اخلاقی و اجتماعی آنها می­‌کاهد و به تعارضات غیر اصولی بین نظام حوزوی و دانشگاهی دامن می­‌زند
۵ روز قبل
گلابی آمریکایی و چینی در سبد خریداران ایرانی؛دولت کجاست؟
آفتاب یزد: پدیده قاچاق کالا به کشورهایی که انواع ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها تعریف شده است، چندان دور از انتظار نیست و این اتفاق زمانی دو چندان و تشدید می‌شود که کشورهایی با مختصات مرزی ایران و شرایط نامساعد اقتصادی برای میلیون‌ها جوان بیکار و مستاصل و در کنار آن صاحبان سرمایه و سوداگران کسب و کارهای غیرقانونی مانند قاچاق، مستعد تلاش برای رد کردن انواع کالاها از مرزها جهت کسب سود از این نوع تجارت کثیف و غیرقانونی شده است! تجارتی غیر اخلاقی که انواع محدودیت‌ها و معذوریت‌های اقتصادی ناگزیرکننده به وضع تعرفه سنگین و حتی ممنوعیت واردات مطلق حتی یک گرم محصول، آن کالاها را در زمره کالاهای قاچاق به بازار کشوری قلمداد می‌کند که انبوهی از آن محصول در حال تولید داخلی و عرضه در بازار نیز است.
۵ روز قبل / مقالات سلب اعتبار شده / مقالات علمی
معضل مقالات سلب‌اعتبارشده در ایران و جهان
یک مقاله زمانی سلب اعتبار می‌شود که سردبیر مجله‌ای خاص، شواهدی را پیدا کند که نشان دهد مقاله از کدهای اخلاق حرفه‌ای تخطی کرده است. این تخطی‌ها می‌توانند شامل خطاهای صادق، داده‌سازی یا دست‌کاری غیر اخلاقی داده‌ها، مدیریت ضعیف داده‌ها (مانند این‌که نویسنده قادر نباشد داده‌هایی برای حمایت از نتایج خود تولید کند)، اعمال پژوهشی غیراخلاقی (عدم رضایت آگاهانه)، سرقت علمی (مثل سرقت علمی از خود)، نشر تکراری یا فاش نکردن تعارض منافع باشند.
۵ روز قبل
جنگ نامقدس، دفاع مقدس
فیلسوفان حقوق و سیاست، آغاز جنگ را نقطه پایان سیاست عنوان کرده‌اند. به تعبیری دیگر «سیاست» دوگانه رقیب و رفیق است و جنگ، دوگانه دوست و دشمن. الگوی سیاست‌ورزی را نمی‌توان با مفاهیم خیر و شر دسته‌بندی کرد بلکه در بسیاری مواقع حصه‌ای از حق در یک سو قرار دارد و حصه‌ای دیگر در طرف مقابل. به همین خاطر سیاست را به «بازی» تشبیه می‌کنند. در این مدل، رقیب همیشه باید موجود باشد، بدون رقیب اساسا سیاست (بازی) وجود ندارد. به همین خاطر، جنگ‌ها زمانی آغاز می‌شوند که سیاست در معنای بازی ناممکن بشود. چیدمان اجزای صحنه جنگ، رقابت‌‎بردار نیست و به دلیل در خطر افتادن موجودیت زیستن، دوگانه خیر و شر شکل‌ می‌گیرد و رقیب تبدیل به …
چه بد وقتی را انتخاب کردی
۵ روز قبل
چه بد وقتی را انتخاب کردی
بدون شک وحید امیری یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ایران در یک دهه گذشته بوده؛ ستاره خوش‌اخلاقی که حضورش به پرسپولیس هم خیلی کمک کرده است. او تا به حال در چند پست برای سرخپوشان به میدان رفته؛ ازجمله وینگر چپ، وینگر راست، مهاجم و حتی دفاع چپ. هرگز هم هیچ حاشیه و اعتراضی نداشته، اما مشکل اینجاست که امیری بدترین زمان ممکن را برای افت انتخاب کرده است. هر بازیکنی ممکن است یک دوره از سطح ایده‌آل فاصله بگیرد، اما این اتفاق در شرایطی برای وحید امیری رخ داده که تیم نیاز مبرم به درخشش و کارگشایی او دارد. امیری …
آخرین وضعیت جسمانی حجت‌الاسلام علوی تهرانی
۵ روز قبل
آخرین وضعیت جسمانی حجت‌الاسلام علوی تهرانی
یکی از نزدیکان حجت‌الاسلام علوی تهرانی گفت: الحمدلله با عنایت پروردگار و اهل بیت (ع)، روند درمان این استاد اخلاق به خوبی پیش رفته و حال عمومی ایشان مساعد است و میزان درگیری ریه‌ها نیز کمتر شده است.
برخی پزشکان با وجود خوردن «سوگند» بی‌اخلاقی می‌کنند
۵ روز قبل / درمان / اخلاق پزشکی / حسینعلی شهریاری / رئیس کمیسیون بهداشت مجلس
برخی پزشکان با وجود خوردن «سوگند» بی‌اخلاقی می‌کنند
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از عدم اجرای مصوبه‌های مجلس در حوزه بهداشت و درمان توسط دولت انتقاد کرد.
آموزه‌های دینی با روش‌های جدید برای نسل جوان بیان شود
۵ روز قبل / مدارس / معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش / دفاع مقدس / وزارت آموزش و پرورش
آموزه‌های دینی با روش‌های جدید برای نسل جوان بیان شود
تهران- ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: فضائل اخلاقی و مسائل دینی که در قرآن و در روایات و سیره معصومین (علیهم السلام) مطرح شده همه منطبق بر فطرت درونی انسان است، اما این مطالب و آموزه‌های دینی باید با روش های جدید برای نسل جدید بیان شود تا در روح و جان آنها نقش ببندد.
رخ‌نمایی مولفه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی در تراز فرهنگی دفاع مقدس
۵ روز قبل / جنگ تحمیلی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / دفاع مقدس / چهلمین سال دفاع مقدس
رخ‌نمایی مولفه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی در تراز فرهنگی دفاع مقدس
تهران - ایرنا- در بیانیه شورای فرهنگ عمومی کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس آمده است: دوران دفاع مقدس به فرمایش رهبری از اول تا آخر مدبرانه و عقلانی بود، دورانی که زیباترین جلوه­‌های اخلاقی و رفتاری ملت بزرگ ایران در آن تجلی یافت. در این دوران، فرهنگی بس غنی در جامعه ما در جبهه و پشت جبهه شکل گرفت که همه مؤلفه­‌های یک سبک­ زندگی اسلامی- ایرانی در تراز فرازمند آن به خوبی رخ می­‌نماید.
برنامه‌های ستاد اربعین دانشگاه فرهنگیان/ از برگزاری دوره
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / اربعین / دانشجو / دانشگاه فرهنگیان / محمد حفیظی / معاون فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی دانشگاه
برنامه‌های ستاد اربعین دانشگاه فرهنگیان/ از برگزاری دوره "دانشگاه اربعین" تا برپایی موکب مجازی سردار سلیمانی
معاون فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا؛ دبیرخانه دائمی ستاد اربعین دانشگاه را جهت عمق بخشی به اندیشه‌های عاشورایی و معارف دینی و اخلاقی معلمان و دانشجو معلمان تاسیس کردیم.
وضعیت جرائم منافی عفت در فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / جرائم اینترنتی / محتوای مستهجن
وضعیت جرائم منافی عفت در فضای مجازی
نتایج یک پژوهش نشان داد در حال حاضر وضعیت پیشگیری از جرائم منافی عفت و اخلاق عمومی در فضای مجازی، با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
داستان مردی که کتاب، تسلی خاطرش شد
  ندا زندی     آقا مهدی به پنجمین سال زندگی که رسید، آموختن قرآن را از مادربزرگ که بی‌بی صدایش می‌کردند، شروع کرد. هم استعداد داشت و هم علاقه، اما پدرش که مدرسه‌های دولتی را مخرب اخلاق بچه‌ها می‌دانست خودش خواندن و نوشتن را به او آموخت و به ‌جای مدرسه او را به مکتب‌خانه سیدابوالقاسم فرستاد تا خوشنویسی بیاموزد. بعد هم فقط کار بود و کتاب‌های دعا که مهدی بارها و بارها آنها را خوانده بود اما کفایت نمی‌کرد. دلش کتاب‌های جدید می‌خواست و دنیایی سراسر از کلمات. تا اینکه برای کار به مغازه جوراب‌بافی آقارضا …
فرهاد قائمیان: سینمای رسول ملاقلی‌پور درک نشد و قدر ندید
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / سینما / جشنواره فیلم مقاومت
فرهاد قائمیان: سینمای رسول ملاقلی‌پور درک نشد و قدر ندید
سینمای رسول ملاقلی‌پور برای من بدون شخصیت او معنایی ندارد. در ذهنم، آن قلب مهربان و چشم‌های باهوش ثبت شده. می‌گویند عصبی بود و بداخلاق. اما نه، آقا رسول صادق بود. به آنچه می‌گفت اعتقاد و باور داشت و پای حرفش می‌ایستاد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
بایدن به خیانت و رسوایی اخلاقی متهم شد
نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ به داشتن روابط غیر اخلاقی با همسر فعلی خود پیش از ازدواج متهم شد.
برهمنی که رسم سوزاندن زنان و بت‌پرستی در هندوئیسم را نکوهش کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / هندوستان / رایزنی فرهنگی / آئین هندوئیسم
برهمنی که رسم سوزاندن زنان و بت‌پرستی در هندوئیسم را نکوهش کرد
موهان ری، بت پرستی را بنابر وجدان بشری و هم مطابق کتب مقدس امری مذموم می‌دانست که موجب فساد اخلاقی و ایجاد خلل در رفاه اجتماعی می‌شود. او با رسم سوزاندن زنان با جسد شوهرانشان نیز مبارزه کرد.
آمریکا: اقدامات ما در شورای امنیت درمورد ایران تنها یک هدف داشت و آن هم «پیگیری صلح» است / نیازی به تشویق دیگران برای تأیید جهت‌گیری اخلاقی خود نداریم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
آمریکا: اقدامات ما در شورای امنیت درمورد ایران تنها یک هدف داشت و آن هم «پیگیری صلح» است / نیازی به تشویق دیگران برای تأیید جهت‌گیری اخلاقی خود نداریم
«کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در استدلالی غیرمنطقی تلاش‌های کشورش علیه ایران را «پیگیری صلح» خواند و گفت که ایالات متحده برای تأیید جهت‌گیری اخلاقی خود نیازی به تشویق دیگران ندارد.
بسترهای بیشتری برای معرفی شهدا و جانبازان فراهم شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / استانی-اجتماعی / هفته دفاع مقدس
بسترهای بیشتری برای معرفی شهدا و جانبازان فراهم شود
یک شاعر، نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس گفت: انتظار می‌رود بسترهای بیشتری برای معرفی روحیات، شجاعت‌ها و ویژگی‌های بارز اخلاقی شهدا و جانبازان فراهم شده و آن‌ها به‌عنوان قهرمانان ملی کشور به نسل‌های آینده معرفی شوند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / امیرعبداللهیان / ایران و آمریکا
امیرعبداللهیان: آمریکا‬⁩ در زورآزمایی با ایران‬⁩ حیثیت سیاسی‌اش را از دست داد
به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ‌⁧‫«آمریکا‬⁩ در زورآزمایی ۴۰ ساله خود با جمهوری اسلامی ایران‬⁩، نه فقط هیمنه نظامی، بلکه حیثیت سیاسی خود را هم از دست داد. کشور مقر سازمان ملل متحد، امروز از نظر جهانیان، یک رژیم زورگو، بی‌اخلاق، قانون‌شکن و دروغگو است. جهان با اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا ناامن‌تر می‌شود.»
نیازی به تشویق دیگراندر مواجهه با ایران را نداریم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / سازمان ملل / شورای امنیت / آمریکا / zwnj / تشویق
نیازی به تشویق دیگراندر مواجهه با ایران را نداریم
اقتصادنیوز: «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل در استدلالی غیرمنطقی تلاش‌های کشورش علیه ایران را «پیگیری صلح» خواند و گفت که ایالات متحده برای تایید جهت‌گیری اخلاقی خود نیازی به تشویق دیگران ندارد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
پایان اجباری اپیزود بانو با گربه ملوس در تائتر محمد رحمانیان
[مریم نراقی] اپیزود “بانو با گربه ملوس” در حالی از نمایش “عشق روزهای کرونا” حذف شد که با توجه به صحبت‌های کارگردان به نظر می‌رسد مشکل اصلی گربه بهنوش طباطبایی بوده است.بر اساس ویدیویی که بهنوش طباطبایی در صفحه رسمی‌اش منتشر کرده، یکی از اپیزودهای تئاتر “عشق روزهای کرونا” با بازی او به خواست مرکز هنرهای نمایشی متوقف شده است. در این ویدیو محمد رحمانیان، کارگردان تئاتر، از توقیف اپیزود “بانو با گربه ملوس” می‌گوید.​بهنوش طباطبایی همراه با انتشار ویدیوی مربوط به سخنان محمد رحمانیان پس از اجرای شب گذشته نمایش “عشق روزهای کرونا”، درباره دومین تجربه متوالی ناتمامش با این کارگردان نوشت.طباطبایی در اپیزودی از این تئاتر با …
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
استفاده دانش‌آموزان از شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده خطرناک است
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: دسترسی به اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی فیلتر شده نیاز به نصب فیلترشکن دارد و این امر برای دانش آموزان خطرناک است.به گزارش مهر، سرهنگ علی محمد رجبی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: متاسفانه با وجود اپلیکیشن شاد، برخی از معلمان برای آموزش دانش‌آموزان به دلایلی مثل کندی سرعت، محدود بودن امکانات و… از این اپلیکیشن استفاده نمی‌کنند و اپلیکیشن‌های خارجی مثل تلگرام و واتس‌اپ را پیشنهاد کرده و یا در کنار آموزش در اپلیکیشن شاد از اپلیکیشن‌های خارجی نیز استفاده می‌کنند و ارسال و دریافت تمرین و آموزش بیشتر را در سایر اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهند. وی افزود: با توجه به اینکه استفاده از اپلیکیشن‌های فیلتر شده نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای …
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
قانون، دروازه بهشت
کورش الماسی- آنچه از مفاهیم بهشت و دوزخ آموخته‫ایم این است که ساکنان بهشت زیستی آرام، امن و با رفاه دارند. و ساکنان دوزخ زیستی همراه با عذاب و رنج بی پایان را تجربه می کنند. در آموز های گوناگون وعده وجود آرامش، امنیت، رفاه (غذا، سرپناه، امنیت و...)، زیبایی، شادی، اخلاق، عدم خشونت و... در بهشت به انسانها داده شده است. دور از واقعیت نیست اگر گفته شود که همه این وعده‫ها در کشورهایی که حاکمیت قانون و نه اراده ها مستقر شده است، به طور نسبی محقق شده است. با توجه به انواع چالش‫های اجتماعی و ملی که زیست بسیار دشواری را برای شهروندان ایران زمین رقم زده است، لازم است پرسش شود شهروندان ایران چگونه می‫توانند از دست این همه چالش رها شوند؟انواع چالش ها اجتماعی و ملی در عرصه های گوناگون به ویژه معیشتی که روح …
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
باده از ما مست شد نه ما ازو
... اولا جنگ یا در معنای کلی‌تر خشونت، مگر در شرایط اضطرار، بسته به موقعیت و شرایط استثنائی، اخلاقا مجاز و مطلوب نیست. لذا همواره و حتی‌الامکان باید از آن اجتناب کرد... اما یکی از وجوهی که کمتر در ادبیات جنگ تحمیلی به آن پرداخته شده و برای برخی، سوء تفاهماتی را ایجاد کرده، تجربه‌های معنوی و احساسات روحی و روانی متعالی و معرفت‌افزای کم‌نظیری است که برخی ایثارگران و رزمندگان به زبان عامیانه یا برخی اهل معرفت با زبان فنی‌تر گزارش کرده‌اند و برای برخی نخستین تجربه‌های معنوی و والای بدون تکرار عمرشان …
جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آمریکا / روسیه / چین / اروپا / مکانیسم ماشه / نماینده مراغه / علی علیزاده / معاهده
جنازه برجام با مکانیسم ماشه به خاک سپرده می‌شود
درست است که سه کشور اروپایی و چین و روسیه تفسیر آمریکا در بازگشت تحریم ها را نمی پذیرند و متکی به ادبیات اخلاقی و حقوقی میتوان گفت که آمریکا حق بهره گیری از مکانیسم ماشه را ندارد اما به جرات می توان ادعا کرد که با این استدلال های زیبا برای ملت ایران آبی گرم نمی شود.
جهانبخش خوب است اما درباره‌اش اغراق می‌کنید
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / علیرضا جهانبخش / برایتون / لیگ برتر انگلیس
جهانبخش خوب است اما درباره‌اش اغراق می‌کنید
اخلاق علیرضا در دوجنبه شخصی و حرفه‌ای اکنون به جامعه خبری بریتانیا و کادر فنی و اهالی باشگاه قدیمی و ریشه‌دار برایتون ثابت شده و ارزشمند است.
قاضی زاده: رابطه فدراسیون فوتبال با فیفا قفل است/ موضوع ساکت باید به صورت خاص بررسی شود
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
قاضی زاده: رابطه فدراسیون فوتبال با فیفا قفل است/ موضوع ساکت باید به صورت خاص بررسی شود
در ادامه استقلال ارکان مختلف فدراسیون مانند کمیته اخلاق، انضباطی، استیناف مدنظر قرار گرفت. این ارکان در حال حاضر به شکل انتصابی اداره می‌شوند اما فیفا تأکید دارد باید کمیته‌های قضایی فدراسیون مستقل بوده و از سوی اعضای مجمع انتخاب شوند.
حمایت نخست‌وزیر مجارستان از ریاست‌جمهوری مجدد ترامپ
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا
حمایت نخست‌وزیر مجارستان از ریاست‌جمهوری مجدد ترامپ
نخست‌وزیر مجارستان، حضور دونالد ترامپ در رقابتی برای انتخاب مجدد را مورد تأیید قرار داد و گفت رقبای دموکرات او "امپریالیسم اخلاقی" را به جهان تحمیل کرده‌اند که رهبران غیرلیبرال مانند ترامپ، رد می‌کنند.
چرا غربی‌ها از دین می‌ترسند؟
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / امام حسین (ع) / موکب تسنیم / ماه محرم / شبخ حسین انصاریان
چرا غربی‌ها از دین می‌ترسند؟
حجت‌الاسلام انصاریان استاد اخلاق به علت هراس غربی‌ها از دین اسلام اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
رنج نوشتن در شرایط استبداد
دیرگاهی است که آرزوی سفر به ایران را دارم. این کشور از کودکی در ذهنم سرزمین مفاهیم ابدی خیال‌انگیز بوده. پس از سفرهای متعدد به کشورهای مختلف دنیا در اعماق وجودم احساس می‌کردم که ایران شبیه هیچ کدام از آنها نیست و چیزهایی در درون خود نهفته دارد که می‌تواند مرا شگفت‌زده کند؛ اما ایران خودش به سوی من گام برداشت و با انتشار کتابم به زبان فارسی باعث شگفتی من شد. از این بابت باید از زینب یونسی تشکر کنم که ترجمه این کتاب را به فارسی‌زبانان ارایه کرده است.به نظر می‌‌رسد، خواننده ایرانی با تعمق در کتاب من درمی‌‌یابد که موضوع آن در ظاهر به کشور روسیه مربوط می‌شود اما در باطن به تمام بشر تعلق دارد. پدرم که در عین حال شخصیت اصلی رمان من است خدمتگزار حکومت …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
یکتانگری اخلاقی افلاطون و ارسطو
همان‌گونه که در بخش گذشته آمد، دیدگاه افلاطون درخصوص روش‌های زیستن نظر عمومی او برای زندگی مردم عالم بود.(1)  بنابراین به نظر او یونانیان مردمانی والاتر از مصریان و پلونیزی‌ها محسوب می‌شدند، زیرا برخلاف آنها که دیدگاه عملی و ابزاری از دانش را پیشه کرده بودند، دانش را به خاطر دانش دنبال می‌کردند و تامل و تفکر خالص و تئوری‌پردازی را مدنظر داشتند. افلاطون تصدیق می‌کرد که یونانیان از دیگران چیزهای زیادی آموخته‌اند، اما اصرار داشت که همواره آموخته‌ها را پالایش و توسعه داده‌اند. البته اشتیاق یادگیری از دیگران و به قول فیثاغورث میل به سفر برای تئوری بیانگر برتری یونانیان است (Halbfass,1990,pp.6f).  این واقعیت هم که یونانیان رژیم پژوهش آزادی …
اهمیت رعایت اخلاق کسب و کار اکنون بیش از هر زمانی است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / استانی-اقتصادی / اتاق بازرگانی فارس / طرح صنعتی / کمیسیون / کسب و کار
اهمیت رعایت اخلاق کسب و کار اکنون بیش از هر زمانی است
عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: در شرایطی که اقتصاد وضعیت مناسبی ندارد و فعالان اقتصادی و بنگاه‌ها در شرایط سختی قرار دارند، باید مسائل اخلاقی در حوزه کسب و کار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
ولایت مداری شاخصه اصلی زنده‌یاد طوبی کرمانی بود
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / احد فرامرز قراملکی / طوبی کرمانی / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
ولایت مداری شاخصه اصلی زنده‌یاد طوبی کرمانی بود
استاد منطق و اخلاق دانشگاه تهران در مراسم بزرگداشت خانم دکتر طوبی کرمانی گفت: ولایت مداری شاخصه اصلی این بانوی فرهیخته بود، ایشان الگویی از یک زن مسلمان بود که انقلاب تربیت کرد.
دستگیری ادمین گروه غیراخلاقی در تلگرام
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / استانی-اجتماعی / فتا / زنجان / شبکه اجتماعی
دستگیری ادمین گروه غیراخلاقی در تلگرام
رئیس پلیس فتای استان زنجان گفت: ادمین گروه غیراخلاقی در شبکه اجتماعی تلگرام برابر ماده ۱۴ قانون جرائم رایانه‌ای شناسایی و دستگیر شد.
شرح حدیثی تربیتی از امام باقر(ع) توسط رهبر انقلاب: فرزندانی که برای والدین عمل صالح‌اند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / امام محمد باقر (ع) / اهل بیت علیهم السلام / امام خامنه‌ای
شرح حدیثی تربیتی از امام باقر(ع) توسط رهبر انقلاب: فرزندانی که برای والدین عمل صالح‌اند
رهبر معظّم انقلاب به شرح حدیثی اخلاقی و تربیتی از امام باقر(ع) پرداختند.
وکیل بیرانوند: رفتار باشگاه پرسپولیس با او غیر اخلاقی است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
وکیل بیرانوند: رفتار باشگاه پرسپولیس با او غیر اخلاقی است
به نظر من شرکت نفت در حق تیم‌های نفتی و مناطق نفتی اجحاف می‌کند. تا زمانی که این تیم‌ها به بخش خصوصی واگذار نشوند شرکت نفت باید حمایت کند، متاسفانه همیشه در شروع فصل نقل و انتقالات به این مشکلات برمی‌خوریم.
سند توسعه گردشگری یک توصیه اخلاقی است نه سند الزام آور!
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / عبدالناصر میرچی / گردشگری / میراث فرهنگی
سند توسعه گردشگری یک توصیه اخلاقی است نه سند الزام آور!
میرچی گفت: سند توسعه گردشگری که به تصویب دولت رسیده بیشتر شبیه به توصیه اخلاقی است نه سندی که برای همه دستگاه‌ها الزام آور باشد.
بونجاح و حسن قانونی بازی کرده اند/ ای اف سی اعتراض العین را رد کرد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / ای اف سی / بغداد بونجاح / امارات / السد / العین / قطر
بونجاح و حسن قانونی بازی کرده اند/ ای اف سی اعتراض العین را رد کرد
کمیته انضباطی و اخلاقی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعتراض العین در رابطه با استفاده غیرقانونی تیم السد از دو بازیکن را در بازی برابر این تیم رد کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
سه‌گانه ستم؛ (ستیز، توزیع، محدودیت)
سیاست‌ها و پیشنهادهای اصولگرایان درباره امور کشور واجد چه ویژگی‌هایی است؟ ویژگی‌هایی که فراتر از جزییات این سیاست‌ها و رویکردهای آنان باشد، کدام است؟ در این یادداشت می‌کوشم که چند محور را استنتاج کنم. اگر اصولگرایان این موارد را نادرست می‌دانند، بسیار خوب خواهد بود که با ذکر شواهد و دلایل آن را رد کنند، در غیر این صورت بد نیست که تجدیدنظری در این روند صورت گیرد، زیرا سرنوشت و پایان هر سیاستی که دارای این ویژگی‌ها باشد، روشن است.  اولین ویژگی که تقریبا در اکثر اظهارات و مواضع آنان دیده می‌شود و اخیرا به طرح‌های مجلس نیز رسیده، سیاست «ستیز» یا تقابل و حذف است. تقابل و شدت عمل و گفتار در سیاست خارجی، در تقابل با دولت و در تقابل با نیروهای …
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مهر مولانا
نهمین همایش «مهر مولانا؛ اخلاق و صلح پایدار» به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود. در این همایش که پیش‌تر ضبط شده است، افرادی چون مصطفی ملکیان، جواد حیدری و تامس نیگل، تی.ام. اسکنلن و جاشوا کوهن (فعالان فلسفه در امریکا) سخنرانی خواهند کرد. همایش «مهر مولانا؛ اخلاق و صلح پایدار» همراه با اجرای «آواز صلح» توسط ارکستر ملی ویژه ایران (نیک‌آوا) پخش خواهد شد.  علاقه‌مندان برای مشاهده این برنامه می‌توانند روز دوشنبه (۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹) مصادف با روز جهانی صلح، ساعت ۲۰ به آپارات (https: //www.aparat.com/soroushmowlana)، اینستاگرام sorooshemowlana@ و یوتیوب سروش مولانا مراجعه کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
یک پرسش ملی، به کجا می‫رویم؟
یقیناً بیشتر شهروندان و نخبگان صرف‫نظر از گرایش‫های فکری و منفعتی پیرامون یک امر اجماع نظر دارند. اینکه با توجه به ذخایر و منابع سرشار ملی، شهروندان میهن دوست، جوانان با انگیزه و اراده، جغرافیای بی‫نظیر و... وجود این همه چالش‫ها که زیست شهروندان را غیر انسانی کرده، غیر عقلانی، غیر اخلاقی، غیر قانونی و... است.ناکارآمدی عملکرد را می‫توان با یک بیماری مقایسه کرد. هنگامی که فعالیت بدن به طور طبیعی کار نکند، گفته می‫شود که بدن دچار اختلال یا یک بیماری است. بیماری اگر درمان نشود موجب تخریب و به مرور بدن (ساختار) را از بین می‫برد. انواع و انبوه چالش‫های اجتماعی و ملی که برآیند ناکارآمدی مدیریت کلان است به مثابه علائم اختلال در ساختار مدیریت کلان هستند. یکی از اصلی‫ترین ریشه‫های ناکارآمدی مدیریت کلان، …
تصاویر | یاد و خاطره ماه‌چهره خلیلی زنده شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / شقایق فراهانی / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / سینمای ایران
تصاویر | یاد و خاطره ماه‌چهره خلیلی زنده شد
هنرمندان و بازیگران سینما، در فرهنگسرای نیاوران گرد هم آمدند و یاد و خاطره ماه‌چهره خلیلی را گرامی داشتند. استعداد و توان هنری به همراه اخلاق و منش خوبِ این بازیگر، بخش عمده سخنرانی‌های این مراسم را به خود اختصاص داده بود.
یاد مرگ در خودسازی و مبارزه با رذائل اخلاقی بسیار مهم است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / درس اخلاق / کاظم صدیقی / طلاب
یاد مرگ در خودسازی و مبارزه با رذائل اخلاقی بسیار مهم است
آیت الله صدیقی با بیان اینکه گفت: یاد مرگ در خودسازی و مبارزه با رذائل اخلاقی بسیار مهم بوده و نباید از آن غفلت شود.
بررسی اخلاقِ پژوهشِ اینترنتی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / اخلاق در پژوهش
بررسی اخلاقِ پژوهشِ اینترنتی
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تاکید بر ضرورت بهره‌برداری از یافته‌های مدرسه تابستانی اخلاق در پژوهش گفت: اخلاقی بودن برای پژوهش، صفت عارضی و جنبی نیست بلکه در جوهره آن نهفته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •