دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
علم ریاضی
داستان نخستین سرشماری پایتخت
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
داستان نخستین سرشماری پایتخت
اواخر دوران صدارت میرزا آقاخان نوری بود که نخستین سر شماری در تهران قدیم انجام شد. در این سرشماری که مقارن با سال 1238 شمسی بود، از سوی وزرای وقت دستورالعمل سرشماری نفوس و منابع مالی و اقتصادی به حکام ولایات صادر شد. در این دستورالعمل تعداد افراد، منازل مسکونی و ساختمان‌ها و میزان دارایی باید مورد بررسی قرار می‌گرفت. اما به دلیل بعضی مشکلات این سرشماری انجام نشد تا بالاخره «میرزا عبدالغفار نجم‌الدوله»، معلم ریاضی مدرسه دارالفنون، سرشماری از جمعیت شهر را با روش‌های آن دوره انجام داد. این سرشماری …
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
ایران؛ کمتر از 19میلیون
  علی عمادی      سرشماری در ایران سابقه‌ای به قدمت سلسله‌های پادشاهی دارد ولی در سده گذشته در سال 1246شمسی، با سرشماری مهندس عبدالفخار، معلم ریاضی دارالفنون، جمعیت تهران 155 هزار و 736 نفر برآورد شد. این جمعیت در سال 1301شمسی بالغ بر 210هزار نفر بود. در خرداد سال1318، نخستین قانون سرشماری به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید که از دهم اسفند همان سال در تهران و در سال‌های بعد در 32شهر کشور به‌تدریج به اجرا درآمد اما با پیشامدهای شهریور1320، معوق ماند. در نخستین قسمت‌های سریال «هزاردستان» ساخته مرحوم …
چطور چیزی همه‌گیر می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / ویروس / همه گیری / جامه / نرخ شیوع / کرونا / پیشا کرونا
چطور چیزی همه‌گیر می‌شود؟
حالا دیگر بسیاری از شما خوانندگان حتماً چیز‌هایی دربارۀ مدل‌سازی شیوع بیماری‌های عفونی یا «نرخ شیوع» ۱ شنیده‌اید که مفهومی است در علم ریاضی و نشان می‌دهد که هر مبتلای جدید، به‌طور میانگین، چند نفر دیگر را آلوده می‌کند.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
معلم ریاضی‌ای که از شمردن اعداد بدش می‎آمد
شهرام شهیدی طـــنــزنـویــس
انتخاب دانش‌آموخته دانشگاه تهران به‌عنوان رئیس انجمن ریاضی کانادا
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / دانشگاه تهران / علم ریاضی / کانادا
انتخاب دانش‌آموخته دانشگاه تهران به‌عنوان رئیس انجمن ریاضی کانادا
جواد مشرقی دانش‌آموخته پردیس علوم دانشگاه تهران، به‌عنوان رئیس انجمن ریاضی کانادا انتخاب شد.
رایزنی با قالیباف درباره کنکور/ توانمندسازی سنجش و پذیرش دانشجو
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / سعید رضا عاملی / شورای عالی انقلاب فرهنگی / علم ریاضی
رایزنی با قالیباف درباره کنکور/ توانمندسازی سنجش و پذیرش دانشجو
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
یک عکس یک خاطره
جان نش (وسط) در کنار ران هاوارد (چپ) و برایان گریزر، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «ذهن زیبا»- مراسم اسکار سال 2002 [راسل کرو در صحنه‌ای از فیلم] 92 سال پیش در چنین روزی، برابر سیزدهم ژوئن 1928 میلادی، جان فوربز نش، ریاضیدان برجسته آمریکایی در بلوفیلد ویرجینیا به دنیا آمد. عمده شهرت نش به خاطر دستاوردهایش در علم ریاضیات و همچنین دریافت جایزه نوبل اقتصاد به خاطر نقش بی‌بدیلش در تکامل بخشیدن به «نظریه بازی‌ها» (تحلیل موقعیت‌های راهبردی با مدل های ریاضی) است. اما عموم مردم نش را به خاطر بیماری عجیبش و فیلم «ذهن زیبا» با هنرنمایی راسل کرو در نقش نش به خاطر می‌آورند. او در واقع بیش از سه‌دهه به بیماری روان‌گسیختگی از نوع پارانوئید …
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
ماضی نه چندان بعید
 ‏صدوچهل‌وهشت سال پیش در چنین روزی، برابر با هجدهم می‌1872 میلادی، برتراند راسل، فیلسوف شهیر بریتانیایی در ولز به دنیا ‏آمد. می‌گویند هنر راسل در تفسیر موضوع‌های پیچیده فلسفی و عوام فهم کردن آنها بود. از راسل در کنار لودویگ ‏ویتگنشتاین و گوتلوب فرگه به‌عنوان بنیان‌گذاران فلسفه تحلیلی یاد شده است. راسل از مخالفان جدی به‌کارگیری زور، ‏استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی خصوصاً جنگ‌افزارهای اتمی بود. او به دلیل فعالیت‌های ضد جنگ در گرماگرم  ‏جنگ جهانی اول از دانشگاه اخراج و به زندان افتاد. از اقدامات قابل توجه راسل می‌توان به اعتراض به مداخله آمریکا در ‏جنگ ویتنام، همچنین انتقاد از خفقان در اتحاد جماهیر شوروی اشاره …
مریم میرزاخانی؛ نابغه ایرانی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مریم میرزاخانی / علم ریاضی / خبرگزاری مهر
مریم میرزاخانی؛ نابغه ایرانی
مریم میرزاخانی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ – ۲۳ تیر ۱۳۹۶) ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی» برندهٔ مدال فیلدز شد.
مریم میرزاخانی، الگویی بی‌بدیل که دوباره متولد می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / جشنواره ملی زن و علم جایزه مریم میرزاخانی / رشته ریاضی / دانشگاه الزهرا / نخبگان
مریم میرزاخانی، الگویی بی‌بدیل که دوباره متولد می‌شود
تهران-ایرنا- ۱۲ می مصادف با ۲۲ اردیبهشت روز تولد مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام گذاری شده است. میرزاخانی الگویی بی‌نظیر در علم ریاضیات برای تمامی بانوان دنیا به خصوص زنان ایرانی است که هریک از آنها با الهام از این نابغه ریاضی می‌توانند دستاوردهایی همچون او داشته باشند و به نوعی مریم‌های دیگری متولد شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
«پرویز شهریاری» دغدغه تست و کنکور و یک نکته
هوشنگ شرقی- معلم ریاضی
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / تدریس خصوصی / علم ریاضی / کلاس درس
تدریس خصوصی ریاضی و راهکارهای عالی و عملی برای گرفتن نمره ۲۰
در این مقاله در پاسخ به سوال (آیا با شرکت در کلاس تدریس خصوصی می توان در درس ریاضی ۲۰ گرفت؟) توضیحاتی ارائه می شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
عکس روز| معلم و رئیس‌جمهور
پیر کاست، معلم ریاضی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در هتل بامون پالاس در شهر پو در فرانسه درباره طرح دولت برای اصلاح سیستم بازنشستگی صحبت می‌کند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / محاسبات ذهنی با چرتکه / روح الله مخبریان / علم ریاضی
کسب مقام قهرمان قهرمانان تیم محاسبات ذهنی ایران در مسابقات پاما
تیم محاسبات ذهنی ایران در مسابقات بین‌المللی پاما ۲۰۱۹ با کسب سه مقام قهرمان قهرمانان در این رقابت‌ها، مقام اول تیمی را برای جمهوری اسلامی کسب کردند. 
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / کنکور سراسری / سازمان سنجش / دانشگاه های ایران / علم ریاضی / دانشکده مهندسی / انتخاب رشته / رتبه برتر کنکور
هزار نفر اول کنکور ریاضی کدام رشته ها را انتخاب کردند/ معرفی رشته ها و دانشگاههای محبوب
آمار پذیرفته شدگان کنکور سراسری در سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ نشان می دهد مهندسی برق همچنان محبوب کنکوری های گروه ریاضی است و مهندسی های نفت و هوافضا با افت توجه مواجه شده اند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / مریم میرزاخانی / علم ریاضی / دانشمند ایرانی
جایزه ریاضیات به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شد
بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» اعلام کرد جایزه‌ای به نام مریم میرزاخانی برای زنان جوان ریاضیدان در نظر گرفته است. این جایزه ۵۰ هزار دلار است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / علم ریاضی / کلاس های آموزشی / تدریس خصوصی
مدرسانه انتخابی هوشمندانه برای تدریس خصوصی ریاضی
در کلاس های خصوصی مدرسانه دانش آموزان با کار کردن و مشارکت در حل مسئله، ریاضی را یاد می گیرند و روش های تدریس این مجموعه به دور از هر نوع حفظیات و راه های میانبری ناکار آمد است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / انتشارات مدرسه / کتاب و کتابخوانی / علم ریاضی
انتشار دو کتاب آموزشی در انتشارات مدرسه
مجموعه دو جلدی ریاضی شاد با موضوع معماهای منطقی و سرگرمی و با هدف ایجاد علاقه و رغبت نسبت به علم ریاضیات در دو جلد از طرف انتشارات مدرسه روانه بازار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹
انتشارات مدرسه، درس ریاضی را شاد کرد!
مجموعه دو جلدی ریاضی شاد با موضوع معماهای منطقی و سرگرمی و با هدف ایجاد علاقه و رغبت نسبت به علم ریاضیات در دو جلد از طرف انتشارات مدرسه روانه بازار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / بیماری های قلبی و عروقی / علم ریاضی / انگلیس
مدل سازی ریاضی برای شناسایی و بهبود آسیب های ریه
محققان انگلیسی با مدل سازی ریاضی، روش جدیدی را برای بهبود جراحت ها و آسیب های واردشده به ریه انسان ابداع کرده اند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / دارو / علم ریاضی
ریاضی اثرگذارترین دارو را برای هر فرد مشخص می‌کند
محققان کشور در روشی با عنوان «ارائه مدل‌های ریاضی دارویی» اثربخش‌ترین داروها برای درمان هر فرد را به صورت منحصر به فرد مشخص می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / دانشگاه امیرکبیر / علم ریاضی / دانش آموزان
رقابت دانش آموزان در حوزه‌های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر
رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برگزاری اولین جشنواره ملی پژوهش دانش آموزی در این دانشگاه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / کنکور 98 / علوم انسانی / علم ریاضی / دفترچه کنکور / سازمان سنجش
دفترچه سوالات گروه آزمایشی ریاضی و علوم انسانی کنکور ۹۸ منتشر شد
دفترچه سوالات گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور ۹۸ منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / کنکور 98 / علم ریاضی / علوم انسانی / سازمان سنجش / دانشگاه های ایران
رقابت داوطلبان در کنکور سراسری ۹۸ آغاز شد
رقابت داوطلبان در کنکور سراسری ۹۸ صبح امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۹۸ با برگزاری آزمون گروه های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی و رقابت بیش از ۴۴۶ هزار نفر در سراسر کشور آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
جلوه علم ریاضی در قالب هنر بر پیکره برج چهل دختر
سمنان- ایرنا- دامغان روزگاری پایتخت حکومت اشکانیان بوده و به «صددروازه» شهرت داشته، «برج چهل دختر» مزین به هنرنمایی معماران با تکیه بر علم ریاضی، نمونه‌ ای از جلوه تاریخی این شهر در استان سمنان است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / فرهنگی / خیام نیشابوری / آرامگاه / خراسان رضوی
آرامگاه خیام بنایی استوار بر علم ریاضی
مشهد- ایرنا- حکیم غیاث‌ الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری در 28 اردیبهشت 427 در نیشابور دیده به جهان گشود وی از ریاضی‌دانان، ستاره‌ شناسان و شاعران به نام ایران در دوره سلجوقی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
صبر در جبر؛ به‌مناسبت زادروز مریم میرزاخانی
۲۲ اردیبهشت، روز زنان در ریاضیات، مصادف‌با سالروز تولد پرافتخارترین زن ایرانی در عرصه‌‌ی علم ریاضیات، مریم میرزاخانی است؛ دانشمندی که برای رؤیاهایش «زنانه» جنگید.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
سکانس‌هایی از فیلم امتحان نهایی
«امتحان نهایی» دومین فیلم بلند سینمایی عادل یراقی در مقام کارگردان بر اساس فیلمنامه‌ای از عباس کیارستمی و عادل یراقی، محصول سال 1394 است. فرهاد در نقش یک معلم ریاضی است که برای تدریس خصوصی به منزل یکی از شاگردانش به نام سعید می‌رود و این قسمت فیلم آشنایی فرهاد با مادر سعید شروع می‌شود، که منجر به ازدواج آن‌ها شده اما به دلیل شرایط سنی بد و حساس سعید نمی‌تواند فرهاد را به عنوان ناپدری خود قبول کند... . شهاب حسینی، لیلا زارع، امیرحسین سلامتی و بهنام عسگری در این فیلم سینمایی مقابل دوربین حسین جعفریان بازی کردند و عادل یراقی خود فیلمش را تدوین کرد. سکانس‌هایی از این فیلم سینمایی را در تابناک تماشا می‌کنید.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
والورده: رئال هنوز از کورس قهرمانی خارج نشده
سرمربی کاتالان‌ها معتقد است علم ریاضی می‌گوید رئال هنوز از کورس قهرمانی خارج نشده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
ریاضیات ایران در جست‌وجوی شکوه گذشته/تشریح وضعیت از هشدارها تا راهکارها
در مورد نقش و جایگاه علم ریاضیات سخن بسیار است. بسیاری از متخصصان بر این باورند که دیر یا زود همه مشاغل در دنیای امروز به آموزش ریاضی بعد از دبیرستان نیازمند خواهند بود. بنابراین وظیفه هر دولت و نظام آموزشی فراهم کردن شرایط مناسب تدریس و یادگیری ریاضیات و ایجاد انگیزه در مردم برای فراگیری آن است. این در حالی است که حداقل طی دو دهه اخیر با افت چشم‌گیر ریاضیات در کشور مواجه شده‌ایم و دیگر اشتیاقی برای ادامه تحصیل در بین دانش‌آموزان در رشته ریاضیات نسبت به گذشته وجود ندارد و بحث اشتغال نیز یکی از دغدغه‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •