سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
تجار ایرانی
ویدیو / همتی: از منابع ارزی ایران در عراق که بیش از ۵ میلیارد دلار است، استفاده خواهیم کرد / تجار ایرانی بتدریج متوجه خواهند شد که کدام منابع ارزی ایران آزاد شده / سرمایه‌گذاری در بازار ارز بسیار پر ریسک است؛ هر اتفاقی ممکن است در این بازار رخ دهد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
ویدیو / همتی: از منابع ارزی ایران در عراق که بیش از ۵ میلیارد دلار است، استفاده خواهیم کرد / تجار ایرانی بتدریج متوجه خواهند شد که کدام منابع ارزی ایران آزاد شده / سرمایه‌گذاری در بازار ارز بسیار پر ریسک …
رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: سفری که به عراق داشتم، سفر خوبی بود.از منابع ارزی ایران در عراق که بیش از ۵ میلیارد دلار است، استفاده خواهیم کرد. تجار ایرانی بتدریج متوجه خواهند شد که کدام منابع ارزی ایران آزاد شده است. سرمایه گذاری در بازار ارز خیلی پر ریسک است؛ هر لحظه ممکن است هر اتفاقی در این بازار بیافتد.
نمای جدید تجارت با اوراسیا
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
نمای جدید تجارت با اوراسیا
تصویر تجارت با اوراسیا ترسیم شد. جدیدترین گزارش سازمان توسعه تجارت از تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد حجم واردات و صادرات در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 31 مرداد 99 نسبت به مدت مشابه (5 آبان 97 تا 31 مرداد 98) رشد 6 درصدی داشته است. رشد 21 درصدی صادرات و افزایش یک درصدی واردات حاصل تلاش تجار ایرانی و اتحادیه اوراسیا از 5 آبان 98 تا 31 مرداد 99 نسبت به 5 آبان 97 نسبت به 31 مرداد 98 است.
کریدور«کتای» مسیر جایگزین برای بد عهدی‌های ترکمنستان؛ دروازه ورود به آسیای میانه مسدود است
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
کریدور«کتای» مسیر جایگزین برای بد عهدی‌های ترکمنستان؛ دروازه ورود به آسیای میانه مسدود است
مشهد- مرزهای ترکمنستان قریب به هفت ماه به بهانه کرونا بر روی تجار ایرانی بسته بود و لذا باوجود پاسخ مثبت به تمام درخواست‌های ترکمنستان و رفع تمام بهانه‌های از طرف ایران و رایزنی‌های متعدد اما همچنان اجازه عبور به خودروهای ایرانی داده نمی‌شود و لذا بسیاری از کارشناسان بر این باورند که باید مسیر جایگزینی اتخاذ کرد.
تجار ایرانی در تلاش برای حضور فعال در بازار سوریه هستند
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تجار ایرانی در تلاش برای حضور فعال در بازار سوریه هستند
حسن دانایی فر سفیر سابق ایران در عراق در گفتگو با بازار گفت: روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان ایران و سوریه از پیش از انقلاب اسلامی خوب بوده و در دوران انقلاب اسلامی نیز تقویت شده است. مسئله با اهمیت در این موضوع این است که پیش از حضور ایران در جنگ سوریه روابط دو کشور تنها به روابط سیاسی منتهی می‌شد و بخش خصوصی و تجار ایرانی نتوانسته بودند وارد بازار سوریه شوند. در دو سال اخیر با پیگیری‌هایی که انجام شد یکی از حلقه‌های مفقوده روابط ایران و سوریه برطرف شد و با بازگشایی اتاق بازرگانی ایران و سوریه در هر دو کشور، توسعه تجاری و اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است. بهبود این روابط و شناخت بخش خصوصی دو کشور از هم در حال انجام شدن است اما باید بپذیریم حضور فعال تجار دو کشور در بازارهای اقتصادی زمان …
موانع بانکی و حمل و نقل تجار ایرانی و افغانستانی برطرف می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / افغانستان / انرژی برق / شرکت‌ توزیع نیروی برق / بهادر امینیان
موانع بانکی و حمل و نقل تجار ایرانی و افغانستانی برطرف می‌شود
تهران - ایرنا - سفیر ایران در افغانستان گفت: مشکلات تجار مربوط به سه بخش بانکی، حمل و نقل و همچنین شناسایی پتانسیل‌های موجود با برگزاری جلسات مشترک دو کشور برطرف می‌شود.
اقدام روسیه و چین علیه ایران بخاطر FATF
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / تجار ایرانی / روسیه / FATF / تحریم های آمریکا علیه ایران
اقدام روسیه و چین علیه ایران بخاطر FATF
برخی تجار ایرانی از توقف مراودات بانک‌های روسیه با طرف‌های ایرانی به دلیل ورود ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی خبر می‌دهند؛ اقدامی که به گفته آنها بانک‌های چینی در آن پیش‌قدم بوده‌اند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
امکان سفر تجار به چین فراهم شد
چند ماه پس از شیوع ویروس کرونا، اتاق بازرگانی تهران شرایط لازم را برای تجاری که قصد سفر به چین دارند، تشریح کرده است. به گزارش «ایسنا» از حدود ۹ ماه قبل و همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین، رفت و آمد بسیاری از کشورها به این غول آسیایی متوقف شد و تجار ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نبودند.
ممنوعیت تجاری از سمت همسایه غربی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ممنوعیت تجاری از سمت همسایه غربی
ممنوعیت تجاری در بخش محصولات کشاورزی این‌بار از سمت همسایه غربی کلید خورده است. مطابق تصمیم جدیدی که دولت عراق اتخاذ کرده است واردات 29 قلم محصول کشاورزی و غذایی به این کشور ممنوع شده است. بررسی لیست ممنوعه‌های وارداتی به عراق نشان‌دهنده طیف مختلفی از محصولات است؛ از ذرت، بادمجان و گوجه‌فرنگی گرفته تا ماهی‌دریایی و عسل و شیره‌خرما. به دنبال این تصمیم از سوی دولت عراق، رئیس اتاق بازرگانی اهواز از تجار ایرانی درخواست کرده است که با توجه به لیست اعلامی از سوی کشور عراق نسبت به بارگیری کالاهای منع‌شده اقدام نکنند.
مشارکت چینی‌ها و تجار ایرانی برای تاراج میراث ۲ هزار و ۵۰۰ ساله / عرضه فرش بی‌هویت چینی به نام قالی ایرانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
مشارکت چینی‌ها و تجار ایرانی برای تاراج میراث ۲ هزار و ۵۰۰ ساله / عرضه فرش بی‌هویت چینی به نام قالی ایرانی
محمدی، طراح و فعال حوزه صنایع دستی معتقد است، چینی‌ها با مشارکت برخی تجار ایرانی، در حال تاراج هنر - صنعت ۲ هزار و ۵۰۰ ساله فرش دستباف ایرانی هستند.
ایجاد کانال دسترسی تجار ایرانی به آسیای مرکزی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
ایجاد کانال دسترسی تجار ایرانی به آسیای مرکزی
انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه به رشد تجارت ایران با افغانستان اشاره کرد و گفت: کانال جدیدی برای صادرات کالاهای ایرانی به آسیای مرکزی از راه افغانستان ایجاد شده است.
ایجاد نمایندگی صندوق ضمانت صادرات در کردستان عراق ضروری است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / مرز باشماق / استانداری کردستان / صادرات غیر نفتی
ایجاد نمایندگی صندوق ضمانت صادرات در کردستان عراق ضروری است
سنندج - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج گفت: نیازمند ایجاد نمایندگی صندوق ضمانت صادرات ایران در منطقه کردستان عراق هستیم تا شرایط برای تجار ایرانی تسهیل شود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
مشکلات انتقال پول برای بازنگرداندن ارز صادراتی بهانه‌ است
عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه در سال جاری صادرات کالا از ایران به عراق در مقایسه با سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: اگر امکان نقل و انتقال پول وجود نداشت این میزان افزایش رخ نمی‌داد.به گزارش ایلنا، یوسف باپیری با اشاره به اینکه مرزهای اقلیم کردستان همواره باز بوده و صادرات به سایر بخش‌های عراق هم از طریق آن صورت گرفته است، افزود: خوشبختانه در سال جاری علی‌رغم مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا روند صادرات کالا از ایران به عراق متوقف نشد و افزایش 20 درصدی داشت.وی همچنین در خصوص اینکه مشکلات ناشی از نقل و انتقال پول مانع رفع تعهد صادراتی صادرکنندگان شده است گفت: البته تحریم‌ها موجب محدودیت شدید در روابط بانکی و مبادلات رسمی شده‌اند اما اینکه بگوییم نمی‌شود …
مشارکت تعداد بیشتری از شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی واردات چین
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / ایران و چین / چانگ هوا
مشارکت تعداد بیشتری از شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی واردات چین
سفیر چین در ایران از مشارکت تعداد بیشتری از تجار ایرانی در نمایشگاه بین المللی واردات چین خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
سه روایت از بازگشت ارز صادراتی
«چه میزان ارز به کشور برنگشته است؟» و «چه میزان از ارزهای بازنگشته به کشور مربوط به صادرات بخش خصوصی است؟» دو سوال اصلی متولیان تجارت و تجار ایرانی است که پاسخ‌های یکسانی برای آن وجود ندارد. متولیان پولی و بانکی کشور میزان ارزهایی را که به کشور برنگشته‌اند 27 میلیارد دلار اعلام می‌کنند. حال آنکه بخش خصوصی عنوان می‌کند بانک مرکزی در محاسبات دچار اشتباه شده است.
نشست کارشناسی با تجار ایرانی فعال در حوزه خشکبار در روسیه
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / ایران و روسیه
نشست کارشناسی با تجار ایرانی فعال در حوزه خشکبار در روسیه
به منظور بررسی و رفع مشکلات و موانع بازرگانی در حوزه خشکبار، تجار این حوزه دعوت و طی نشست کارشناسی ۴ ساعته با بخش اقتصادی سفارت، مهمترین موانع و راهکارهای رفع مشکلات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
راه‌آهن «چابهار - زاهدان» جاده ابریشم جدید
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / سیستان و بلوچستان / بندر چابهار / صندوق توسعه ملی / محمدباقر نوبخت / سعید محمد / محمد اسلامی / مقام معظم رهبری / وزارت راه و شهرسازی / دولت تدبیر و امید
راه‌آهن «چابهار - زاهدان» جاده ابریشم جدید
تکمیل خط آهن «چابهار - زاهدان» علاوه بر اینکه فرصتی تاریخی برای استان سیستان و بلوچستان و بسترساز اتصال آسیای میانه به عمان است، بار دیگر جاده ابریشم را به روی تجار ایرانی و خارجی می‌گشاید.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
ایجاد شبکه مویرگی باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه می‌شود
در نشست تسهیل تجارت با روسیه که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران، سفیر ایران در روسیه و تعدادی از مسوولان و فعالان اقتصادی مرتبط با این کشور برگزار شد، آخرین وضعیت تردد کالا در مرزهای ایران و روسیه و مشکلات جاری بررسی و پیشنهادهایی برای بهبود روابط تجاری ارائه شد.
دلایل چین‌هراسی در افکار عمومی ایران
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / ایران و چین / سند جامع همکاری ایران و چین
دلایل چین‌هراسی در افکار عمومی ایران
یک کارشناس مسائل چین با تاکید بر اینکه افکار عمومی ایران شناخت دقیقی از چین ندارد، گفت: بخش عمده‌ای از تصور مردم ایران از چین به اجناس بی کیفیت چینی باز می‌گردد که از سوی برخی تجار ایرانی به کشور وارد شده، در حالیکه واقعیت چین این گونه نیست.
رئیس سابق بورس: باید دید که ۲۲ هزار تومان می‌ماند یا تغییر می‌کند/ سقف کارت به کارت افزایش یافت/ خط و نشان رئیس اتاق بازرگانی تهران برای صادرکنندگان متخلف/ دلار و سکه امروز چند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
رئیس سابق بورس: باید دید که ۲۲ هزار تومان می‌ماند یا تغییر می‌کند/ سقف کارت به کارت افزایش یافت/ خط و نشان رئیس اتاق بازرگانی تهران برای صادرکنندگان متخلف/ دلار و سکه امروز چند؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس رکورد زد، جزییات عرضه ETF‌های بعدی دولت، سهام عدالت ۱۷ میلیون و ۱۸ هزار تومان شد، علت اصلی اقبال سرمایه‌گذاران به طلا، روسیه همچنان بر افزایش ذخایر طلا اصرار دارد، افزایش قابل توجه دارایی‌های بیت‌کوین صرافی‌های ژاپن در پاندمی و چراغ سبز مندلی به تجار ایرانی - عراقی را در بر دارد.
ضرر هنگفت تاجران ایرانی / هندوانه‌های ایرانی در ترکیه امحا می‌شوند
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
ضرر هنگفت تاجران ایرانی / هندوانه‌های ایرانی در ترکیه امحا می‌شوند
گمرک "وان" ترکیه با اخذ امضا از صاحبین هندوانه‌های صادراتی ایران، مالکیت هندوانه‌ها را در اختیار می‌گیرد تا درباره آن تصمیم گیری کند. بیش از ۷ هزارتن هندوانه توسط تجار ایرانی به ترکیه از طریق ریلی صادر شده است که با افزایش سه برابری تعرفه واردات هندوانه در ترکیه، میلیارد‌ها تومان زیان دیدند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
شایعه کمبود حبوبات در بازار کذب است
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: هرگونه شایعه کمبود حبوبات در بازار کذب است. عدم استقبال مردم، دلیل اصلی کاهش قیمت حبوبات در بازار است.به گزارش ایلنا، قاسم‌علی حسنی با بیان اینکه برطبق وعده‌های‌مان، شاهد کاهش قیمت حبوبات در بازار هستیم، گفت: امروز قیمت لپه از 24 هزار تومان به 22 هزار تومان رسیده است.وی در ادامه دلیل این کاهش قیمت را عدم استقبال مردم بیان کرد و گفت: این مسئله موجب عدم توفیق سودجویان در این بازار شده است و تا پایان ماه مبارک رمضان انتظار کاهش 10 درصدی را در قیمت حبوبات داریم.حسنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن تکذیب شایعه کمبود حبوبات در بازار، سودجویی سوداگران را دلیل افزایش قیمت حبوبات بیان کرد و گفت: این افزایش قیمت به دلیل احتکار و بالابردن قیمت از طرف سودجویان است که به …
مشتریان 98 تجارت ایران
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
مشتریان 98 تجارت ایران
صادرات ایران به 128 کشور جهان و واردات از 112 کشور حاصل عملکرد تجار ایرانی در سال 98 است. آمارهای اعلام شده از سوی رئیس‌کل گمرک ایران نشان می‌دهد که نزدیک به 70 درصد از تجارت خارجی ایران مربوط به آسیا است. این امر حاکی از آن است که تجار در مسیر تعیین شده برای تجارت ایران گام ‌برمی‌دارند؛ چراکه استراتژی تجاری متولیان تجارت خارجی کشور در سال گذشته تمرکز بر بازارهای همسایه و هم منطقه بوده است.
صادرکنندگان از ارسال کالای تجاری به مرز بازرگان خودداری کنند
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / استانی-اقتصادی / زنجان / صادرکنندگان / مرز بازرگان
صادرکنندگان از ارسال کالای تجاری به مرز بازرگان خودداری کنند
رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: برخلاف موارد مطرح‌ شده در رسانه‌ها، مرز بازرگان همچنان به روی تجار ایرانی بسته است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / مرز مهران / ویروس کرونا / تجار ایرانی / عراق
تعطیلی مرز مهران؛ چه خبر است؟
نایب رییس اتاق مشترک ایران و عراق اعلام کرد که بسته شدن مرز مهران به دلیل استاندارد کالاهای صادراتی اتفاق افتاده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / دیپلماسی / ترکمنستان / گلستان / اینچه برون
تسریع در صدور روادید تجار ایرانی توسط ترکمنستان پیگیری می‌شود
گرگان - ایرنا - سفیر ایران در ترکمنستان گفت که تسریع صدور روادید برای تجار ایرانی از طرف کشور ترکمنستان به عنوان یک موضوع مهم در رونق و توسعه تجارت خارجی در حال پیگیری است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
لاریجانی: سوریه از محورهای مهم مقاومت است/مبارزه با تروریسم را مسئله ای مهم می‌دانیم/تجار ایرانی مایل به همکاری با تجار سوری هستند
خانه ملت نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای بازسازی سوریه و گسترش روابط اقتصادی، تجار ایرانی مایلند که با تجار سوری همکاری کرده و حتی برخی از صنعتگران ایران می‌توانند در سوریه سرمایه‌گذاری کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
لیست انتظار پیمان‌های تجاری
متولی تجارت خارجی به انتقادات اخیر درخصوص حضور کم‌رنگ ایران در پیمان‌های منطقه‌ای تجاری پاسخ داد. در روزهای گذشته فعالان بخش‌خصوصی و برخی از مقامات دولتی نقدهایی را متوجه سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته در مورد کارنامه ایران در اتحادیه‌ها و موافقت‌نامه‌های تجاری مطرح کردند. به گفته آنها، ایران تجربه موفقی از حضور در چنین موافقت‌نامه‌هایی نداشته و اگر همین روند ادامه پیدا کند، تجار ایرانی نمی‌توانند بهره لازم را حتی از پیمان تازه اوراسیا ببرند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / فرهاد دژپسند
نشست مشترک بین سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی و استرالیایی در آینده نزدیک
ایلنا: خانم لیندال ساکس سفیر استرالیا در تهران با وزیر اقتصاد دیدار کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ترخیص کالا / ترخیص کالا از دبی / حمل بار هوایی
حمل بار هوایی و دریایی از چین به دبی (امارات متحده عربی) چرا و چگونه؟
در سالهای اخیر بسیاری از واردکنندگان و تجار ایرانی بارهای وارداتی خود را به جای ارسال مستقیم به ایران ابتدا به صورت دریایی و هوایی از چین به دبی (امارات متحده عربی) و سپس به ایران ارسال میکنند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
وزارت صمت: وزارت خارجه مشکل صدور روادید و حضور تجار خارجی را حل کند
معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند فضایی را بوجود آورد تا با صدور دستورالعمل‌هایی، زمینه‌ای را فراهم سازد که سفرای جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورهای دنیا، بانک اطلاعاتی از تجار ایرانی ساکن در آن کشور فراهم کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ویروس کرونا / چین / هیئت دولت
بسیج دولت برای مقابله با کرونا/۷۰ ایرانی در «ووهان» حضور دارند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حدود ۷۰ نفر اعم از دانشجو و برخی مردم عادی از جمله تجار ایرانی در «ووهان» حضور دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
33٪ کاهش صادرات برنج هندی به ایران
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در هشت‌ماهه ابتدایی امسال به ۶۰۰‌هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰‌هزار تن ‌سال گذشته ۳۳‌درصد کاهش داشته است. به گزارش  رویترز، بی‌میلی تاجران هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران باعث کاهش شدید صادرات بزرگ‌ترین تامین‌کننده غلات دنیا شده است؛ زیرا تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت پول برنج توسط ایران شده است. غلات بزرگ‌ترین منبع درآمد ارزی هند در کشاورزی است.  هند در ‌سال مالی گذشته، 7.75‌میلیارد دلار از این صادرات درآمد داشت. حالا با توجه به بدهی 20‌میلیارد روپیه‌ای (281.41دلار) ایران به هند به خاطر تأثیر تحریم‌های آمریکا بر توانایی ایران در پرداخت پول کالاهای وارداتی، انتظار نمی‌رود …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سرنوشت تجارت ایران و اروپا چه می‌شود؟
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس معتقد است با وجود تاثیر اختلاف نظرهای سیاسی، تجارت سنتی میان ایران و اروپا ادامه خواهد یافت. امیرهوشنگ امینی اظهار کرد: از گذشته تحولات سیاسی و بین‌المللی بر تجارت خارجی تاثیراتی داشته و برای مثال تحریم‌های یک‌جانبه امروز آمریکا، محدودیت‌هایی را برای تبادلات بانکی و پولی تجار ایرانی به وجود آورده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
گزیده اخبار
هشدار به تجار ایرانی درباره ویروس چینی [خبرآنلاین] اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در اطلاعیه‌ای با توجه به شیوع ویروس مرگبار کرونا در چین اعلام کرد: «هموطنانی که قصد سفر به چین را دارند، پیش از سفر آخرین وضع شیوع ویروس در مقصد را رصد کرده و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب ورزند.» در این اطلاعیه آمده است: «در صورت مشاهده علایم ابتلا به ویروس به مراکز درمانی مراجعه و جهت دریافت خدمات کنسولی با سفارت یا کنسول‌گری‌های ایران تماس بگیرند.»
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / دونالد ترامپ / ایران و آمریکا
آمریکا تحریم تجار ایرانی را رسما اعلام کرد
فارس نوشت: اداره خدمات مهاجرتی و شهروندی ایالات متحده لغو روادید تجاری برای ایرانی‌ها را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / تحریم ایران / ویزای آمریکا / ترامپ
صدور و تمدید ویزای آمریکا برای تجار ایرانی منع شد
ایرانیان و خانواده‌هایشان دیگر واجد شرایط برای درخواست یا تمدید ویزا‌های موسوم به E-۱ و E-۲ نیستند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ایران و آمریکا
اعمال محدودیت برای ورود سرمایه‌گذاران ایرانی به آمریکا
دولت آمریکا ورود سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی به خاک ایالات متحده با اشکال خاصی از روادید را ممنوع کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
تصمیم جدید ترامپ علیه ایران | آمریکا صدور روادید برای بازرگانان ایرانی را لغو کرد
دولت آمریکا در ادامه اقدامات ضد ایرانی خود ورود سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی با برخی انواع روادید به خاک آمریکا را ممنوع اعلام کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / محمدجواد ظریف / ایران و هند
حضور ظریف در جمع تجار ایرانی و هندی/عکس
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از ورود به بمبئی در جمع بیش از ۲۰۰ نفر از تجار، بازرگانان و کارآفرینان هندی و ایرانی حاضر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
دیدار ظریف با تجار هندی و ایرانی
محمدجواد ظریف با تجار ایرانی و هندی در بمبئی دیدار و رایزنی کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ایران / بخش خصوصی / تجارت / دلار / واردات
سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ویتنام به ثبات همکاری کمک می‌کند
تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی از سوی سفارت ویتنام در تهران و زمینه‌سازی برای امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی و…
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
چشم‌انداز مبادلات تجاری ایران و ویتنام
تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی از سوی سفارت ویتنام در تهران و زمینه‌سازی برای امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی و رسیدن به سطح مناسبات تا مرز 2 میلیارد دلار محور مذاکرات فعالان بخش‌خصوصی ایران و ویتنام در همایش تجاری دوجانبه در اتاق بازرگانی ایران بود. در این همایش، بر لزوم توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان دو کشور برای با ثبات‌سازی همکاری‌های اقتصادی نیز تاکید شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / صادرات / اراک / استان مرکزی / عراق / ایران
دروازه‌های بازار عراق به روی تجار ایرانی باز است
اراک - ایرنا - سفیر کشور عراق در ایران گفت: دروازه‌های بازار این کشور به روی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی به ویژه فعالان اقتصادی استان مرکزی باز است.
۱۳۹۸-۱۰-۰۹
تجارت و سیاحت عراقی‌ها با ایران در‌ آی سی یو؟!
روابط سیاسی ایران و عراق این روزها در شرایط مطلوبی به سر می‌برد اما تنش‌هایی که در عراق روی داده موجب شده سطح رفت و آمدها میان اتباع دو کشور تا حد نسبتا زیادی با کاهش روبرو شود. در این میان میزان تعاملات اقتصادی بین تجار ایرانی و عراقی نیز دستخوش تغییراتی شده و کفه ترازو در این بخش به ضرر هر دو کشور بوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / محمد اسلامی / وزارت راه و شهرسازی / مازندران / راه و شهرسازی / منطقه اوراسیا / اتحادیه اقتصادی اورآسیا / پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا
تجار ایرانی از فرصت بی‌نظیر اوراسیا استفاده جدی کنند
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اجرایی شدن موافقتنامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه ارواسیا را فرصتی بی‌نظیر توصیف کرد و گفت : تجار و بازرگانان ایرانی باید به صورت جدی از این فرصت بی‌نظیر استفاده کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
«سرقت بزرگ»|چرا زعفران ایران برند نشد؟ عضو شورای ملی زعفران:تجار ایرانی ۱۰۰سال از اسپانیا عقبند/صادرات فله‌ای جریمه ندارد
عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه اسپانیا ۱۰۰ سال زودتر از ایران برندسازی زعفران ایران را آغاز کرده، گفت: موانع کسب‌وکار داخلی بیشتر از تحریم‌ها برای صادرات زعفران ایران مشکل ایجاد کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
جهت بررسی فرصت های همکاری بالقوه و همچنین مذاکره با مقامات محلی برای گسترش مناسبات تجاری
نمایندگان اتاق تبریز در جمهوری خودمختار نخجوان حضور یافتندتبریز - فلاح: نمایندگان اتاق تبریز به دعوت سرکنسول گری کشورمان در نخجوان، جهت بررسی فرصت های همکاری بالقوه و همچنین مذاکره با مقامات محلی برای گسترش مناسبات تجاری در جمهوری خودمختار نخجوان حضور یافته و به رایزنی پرداختند.در این سفر دو روزه ملاقات هایی با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان، نمایندگان وزارت بازرگانی، وزارت اقتصاد، وزارت کشاورزی، وزارت امور خارجه و نماینده کنفدراسیون کارفرمایان جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شد.در این ملاقات ها حسینی، سرکنسول کشورمان در نخجوان ضمن تشکر از حضور نمایندگان اتاق تبریز در نخجوان، پس از ارائه توضیحاتی در مورد این جمهوری و وضعیت سیاسی و اقتصادی آن، از علاقه مندی سرکنسول گری برای همه نوع همکاری …
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
عمان زمینه ورود ایران به بازارهای آفریقایی و هندوستان را فراهم می‌کند
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان با دعوت از تجار ایرانی گفت: عمان امکانات موجود برای ورود تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی را به بازارهای آفریقایی و هندوستان فراهم می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
نشست تجاری شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی
اتاق ایران و ایتالیا هیات بزرگ اقتصادی مرکب از مدیران شرکت‌های مرتبط با رشته‌های نساجی، چرم، لوازم آرایشی، پاستا، مواد غذایی، پتروشیمی، معدن، قهوه، سازندگان عینک و ساختمان را به سرپرستی مهندس پورفلاح، ریاست اتاق و با حضور روسای اتحادیه‌ها‌ و برخی ازمدیران شرکت‌های مطرح و معتبر کشوری برای ملاقات با همتایان خود در تاریخ 8-5 آذر1398 به شهر میلان اعزام‌ کرد. در این نشست مشترک، تجار ایرانی و ایتالیایی که با حضور سفیر و کنسولگری ایران در ایتالیا، ریاست و دبیرکل اتاق ایران - ایتالیا، دبیرکل اتاق ایتالیا - ایران، فعالان معتبر اقتصادی ایرانی و ایتالیایی، وکلا و مشاورین مالی، در آذرماه برگزار شد، ظرفیت‌های تجاری هردو کشور و شیوه‌های همکاری در شرایط تحریم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت‌های ایرانی و …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
آمادگی بانک کارآفرین برای حمایت از فعالان اقتصادی در مناطق آزاد
سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد می‌توانند از خدمات و تسهیلات متنوع بانک کارآفرین در جهت توسعه و رونق فعالیت‌های اقتصادی خود بهره‌مند شوند. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، حمید تهرانفر مدیرعامل این بانک در جریان بازدید از شعبه کیش با اعلام این مطلب تاکید کرد: با توجه به ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد، عملیات بانکداری در این مناطق در شرایط سهل‌تر و با انعطاف بیشتری انجام می‌گیرد. سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی و خارجی با توجه به ظرفیت‌های بالای بانک کارآفرین در تمامی بخش‌ها و به‌ویژه بخش ارزی و بین‌المللی، می‌توانند از این مشوق‌ها و تسهیلات استفاده کنند.تهرانفر تصریح کرد: با توجه به مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی، عدم اعمال محدودیت برای سرمایه‌گذاری، مشارکت خارجی و انعطاف‌پذیری …
۱۳۹۸/۰۸/۱۷
همایش تجار ایرانی و فعالان اقتصادی جمهوری آذربایجان
جمعی از تجار و تولیدکنندگان ایرانی در همایشی در باکو با فعالان اقتصادی جمهوری آذربایجان و تعدادی از کشور‌های منطقه تبادل نظر کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / استانی-اقتصادی / صادرات و واردات
آگاهی کامل تجار ایرانی از قوانین صادرات و واردات
مدیر اجرایی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران بر آگاهی کامل تجار ایرانی از قوانین صادرات و واردات تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استانی-اقتصادی / انگور / صادرات / تعرفه های گمرکی / بسته‌بندی
پرداخت تعرفه‌های وارداتی به پاکستان کابوس تجار ایرانی
یکی از بازرگانان فعال در حوزه کشاورزی در خراسان شمالی از صادرات 90تن انگور به کشورهای پاکستان و روسیه طی روز گذشته خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
از حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان استقبال می کنیم
نخست وزیر ازبکستان گفت: تاشکند برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری خود با تهران، درها را به روی بخش خصوصی و تجار ایرانی باز کرده و از حضور و فعالیت شرکت های ایرانی در ازبکستان استقبال می کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / ازبکستان / رضا رحمانی / وزارت صنعت معدن و تجارت / تجارت / تجارت خارجی
اعلام آمادگی برای رفع موانع پیش روی تجار ایرانی و ازبکستانی
وزیر صنعت گفت: برای رفع موانع پیش روی تجار آمادگی کامل داریم و باید با اعزام هیات‌های اقتصادی ایرانی و پذیرش هیات‌های ازبکستانی روابط اقتصادی دو طرف تقویت شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / چین / تجارت
نمایشگاه واردات شانگهای، فرصتی برای تجار ایرانی
پکن- ایرنا- چین که عنوان نخستین تولید کننده جهان را به خود اختصاص داده است قصد دارد با هدف برقراری تعادل میان صادرات و واردات، بزرگترین نمایشگاه این کشور را با عنوان اکسپو واردات شانگهای برگزار کند این نمایشگاه با توجه به بازار مصرف و جمعیت زیاد چین می تواند سکوی پرتاب بسیاری از شرکت های خارجی از جمله شرکت های ایرانی به بازار چین باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / روسیه / اتحادیه اقتصادی اورآسیا / ایران
نماینده اتاق ایران و روسیه: اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت استثنایی برای تجار ایرانی است
مسکو - ایرنا - نماینده بازرگانی اتاق ایران و روسیه مستقر در مسکو، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا متشکل از چندین همسایه شمالی ایران را فرصتی استثنایی پیش روی تجار و شرکت های ایرانی برای گسترش صادرات غیرنفتی ایران دانست.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
رشد اقتصادی غیرنفتی مثبت شد/تا کی باید از خودروسازان فشل حمایت کرد
رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه تجار ایرانی موفقیت ایران را در عرصه بین المللی تضمین کردند، گفت: رشد اقتصادی غیرنفتی ایران مثبت شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
مالکیت معنوی به شرکت دارویی خارجی نمی‌دهیم
بازگشت تحریم ها؛ امتناع رسمی و غیر رسمی شرکت‌های دارویی خارجی از ادامه همکاری با ایران و دشواری انتقال ارز برای خرید دارو و مواد اولیه، یک نتیجه غیر قابل انکار در حوزه سلامت رقم زد؛ متولیان سلامت به شکل بیمارگونه‌ای دچار غرور شدند؛ غرور درباره اینکه ایران، هیچ نیازی به دنیا ندارد و حتی اگر 196 کشور جهان هم مرزهای خود را به روی تجار ایرانی ببندند، صنعت داروی کشور در آن حد توانمند و پویاست که نیاز 81 میلیون نفر جمعیت را پاسخگو خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / اتریش / ایران / بخش خصوصی / پدرام سلطانی / فعالان اقتصادی
معامله پایاپای اسناد تجاری بین بخش خصوصی ایران و اتریش
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش که هیات 26 نفره تجار ایرانی در سفر به اتریش را سرپرستی می‌کرد در همایش اقتصادی دو کشور با اشاره به روابط خوب اقتصادی و تجاری ایران و اتریش، بر اهمیت نقش بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های اتریشی در حفظ و توسعه روابط تجاری تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
پنجره‌ای تازه به روی اقتصاد ایران در شرایط تحریم؛ پیوستن به اوراسیا چه مزایای برای ایران دارد؟
از آنجا که اتحادیه اقتصادی اوراسیا با کاهش استفاده از دلار، سهم پرداخت‌های تجاری با ارز ملی را به ۷۰ درصد افزایش داده، می‌توان به کاهش استفاده از دلار در مبادلات تجاری خوشبین بود که این اتفاق در شرایط کنونی تحریم برای تجار ایرانی امیدوارکننده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
شریک 60ساله اسدالله
گویا همه داشتند زندگی عادی شان را می‌کردند. البته این فقط ظاهر ماجرا بود. لبخند می‌زدند؛ اما ته چهره‌شان غمی بود که دلیلش را به‌خوبی می‌دانستم. سیاه‌پوشان «حساس» سعی می‌کنند بعد از گذشت حدود دو هفته از فوت حاج آقا عسگراولادی، کمی به خودشان بیایند تا کارهای شرکت انجام شود. عکس حاج آقا پشت یک میز، نشان می‌دهد که تا همین چند روز پیش، یکی از مشهورترین تجار ایرانی آنجا می‌نشسته و امروز جایش حسابی خالی است. اما مشابه همان میز و مشابه همان وسایل را حدود یک متر و نیم آن طرف‌تر می‌شود دید. پیرمردی پشت آن میز است که این روزها در غم از دست دادن رفیق و شریک 65 ساله‌اش به‌سر می‌برد. نگاه‌های گاه و بی گاه او در حین صحبت مان به صندلی خالی حاج آقا، خود راوی سال‌ها خاطره است که توی ذهنش بی صدا مرور می‌شود. «محمدحسن …
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / روسیه / مواد غذایی / ایران
سفیر ایران خواستار توجه به ظرفیت صادراتی مواد غذایی به روسیه شد
مسکو - ایرنا - سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی روسیه خواستار توجه ویژه تجار ایرانی به ظرفیت عظیم بازار این کشور برای صادرات محصولات غذایی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱
«عیار 15»| 6 چالش شرکت‌های ایرانی در بازار عراق، از رقابت با 70 کشور اروپایی و آمریکایی تا مشکلات تبلیغاتی
رایزن بازرگانی ایران در بغداد با تشریح بخشی از چالش‌های پیشِ‌روی شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار عراق، از 6 چالش اصلی در بازار این کشور برای تجار ایرانی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲
سهم تجار ایرانی از اقتصاد اربعین پشت مرز‌های بسته/ امید به بازگشایی مرز سومار در جنگ اقتصادی
سال گذشته، کالا‌های مورد نیاز زائران اربعین بیشتر از سه مرز سومار، خسروی و دریای خرمشهر به عراق صادر می‌شد، اما در سال جاری فعالیت‌های مرز سومار متوقف و مرز خسروی نیز برای تردد‌های مسافران در نظر گرفته شده است. از این روی، اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق سه پیشنهاد برای رفع مشکلات تجار برای صادرات کالا به عراق ارائه داده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱
تجارت پول ایران یکی از سودآورترین تجارت های جهان
تحریم های آمریکا علیه ایران و عدم نقل و انتقال پول از این کشور به بانک های خارجی، منجر به رویارویی تجار ایرانی با کلاهبرداران شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / ایران و ارمنستان
اطمینان سفیر کشورمان در ایروان به تجار ایرانی جهت مبادلات اقتصادی
به منظور بررسی ظرفیت‌های اقتصادی و بازرگانی بین بخش‌های تولیدی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان جلسه‌ای با حضور هیات تجار ایرانی با هدف بهره‌گیری از پتانسیل‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا در محل سفارت کشورمان در ایروان برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۸ / ایران و ارمنستان
بررسی ظرفیت‌های تجاری ایران و ارمنستان
به منظور بررسی ظرفیت‌های اقتصادی و بازرگانی بین بخش‌های تولیدی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان، جلسه‌ای با حضور هیات تجار ایرانی فعال در بخش‌های مختلف با هدف بهره‌گیری از پتانسیل‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا امروز جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / مجلس شورای اسلامی / لوان جاگاریان / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی / خلیج فارس
روسیه از تداوم گفت وگوها با ایران استقبال می‌کند
تهران- ایرنا- سفیر فدراسیون روسیه در تهران با بیان اینکه تسهیلات مختلفی را برای تجار ایرانی فراهم کرده‌ایم، گفت: تبادل هیات‌های زیادی میان بخش‌های خصوصی دو کشور صورت گرفته که امیدواریم به توافق نهایی رسیده و شاهد ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی روسیه و ایران باشیم.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / ایران و امارات / محمد بن زاید / ایران و امریکا / امارات متحده عربی / جمهوری اسلامی ایران / تجار ایرانی / تهران و ابوظبی
ایران فریب امارات را نمی خورد!
شاید بتوان رفتارهای امارات را با نقش شغال ها در انیمیشین "شیر شاه" مقایسه کرد. هنگامی که اُسکار، شیر شَر (که بی شباهت به دونالد ترامپ نیست) توسط جمعی شغالِ فرصت طلب احاطه شده بود و آنها اوامر او را اجرا می کردند و حتی به اسکار خط می دادند که چگونه علیه شیر سیمبا (قهرمان داستان) عمل کند. نقش امارات بی شباهت به آن شغال ها نبوده است. در این انیمیشین می بینیم که چگونه شغال ها بعد از کشته شدن اسکار می ترسند و به صرافت می افتادند و به دست و پای سیمبا می افتند تو آنها را ببخشد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / تجارت
اعلام آمادگی نیکاراگوئه برای تجارت تهاتری با ایران/ ضرورت لغو روادید برای تجار ایرانی و نیکاراگوئه‌ای
ایلنا: وزیر اقتصاد نیکاراگوئه در نشست صبحانه کاری با فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با استقبال از پیشنهاد غلامحسین شافعی از آمادگی…
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
سفیر چک در ایران استعفا کرد
سفیر جمهوری چک در ایران در پی برخی اتهامات مبنی بر صدور خارج از روال قانونیِ 400 روادید «شنگن» به تجار ایرانی از سمت خود کناره‌گیری کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •