چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات
وزارت صنعت؛ مانع ترخیص خودروهای خارجی
۳ روز قبل
وزارت صنعت؛ مانع ترخیص خودروهای خارجی
نزدیک به 4هزار خودروی خارجی همچنان در گمرکات خاک می‌خورد؛ خودروهایی که متعلق به مشتریانی است که پرونده شکایت آنها از خلف‌وعده واردکنندگان در تحویل بموقع این خودروها در مراجع قضایی باز است. با مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد‌کنندگان خودرو گفت‌وگو کرده‌ایم. علت دپوی بیش از 3هزار خودروی وارداتی با وجود مصوبه دولت در گمرک چیست؟ متأسفانه مصوبه چهارم هیأت وزیران برای تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی باقیمانده در گمرکات کشور نیز همانند مصوبه‌های قبلی گرفتار دیوانسالاری وزارت صمت شده است؛ چرا که گمرک …
مهلت ترخیص خودروهای دپو شده تمام شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / خودروی وارداتی / گمرک / دپوی خودروهای مانده در گمرگ / وزارت صمت / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات
مهلت ترخیص خودروهای دپو شده تمام شد
امروز همزمان با ۲۹ اردیبهشت ماه مهلت سه ماه برای ترخیص خودروهای دپو…
به نظر نمی رسد این بار هم خودروها ترخیص شوند اما امیدواریم
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / واردات خودرو / خودروهای دپو شده
به نظر نمی رسد این بار هم خودروها ترخیص شوند اما امیدواریم
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، با اشاره به جلسه روز شنبه (۱۳ اردیبهشت) درباره ترخیص خودروهای دپو شده از گمرکها اعلام کرد که شناسه خودروهای ترخیص نشده بارگذاری شد اما این حرکت بازهم منجر به ترخیص خودروها نمی شود؛ لذا با وجود مدت بسیار کوتاه باقی مانده و نبود هماهنگی بین دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط چنانچه ایرادات به سرعت رفع نشود، ترخیص خودروها بعید است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
تمدید ثبت سفارش‌ خودروهای دپویی
سایت ثبت سفارش برای ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات باز است و طبق اطلاعیه سامانه تجارت کشور با تمدید مهلت در نظر گرفته‌شده تا پایان اردیبهشت ماه، متقاضیان همچنان امکان ثبت سفارش دارند.از دو سال پیش که واردات خودرو به کشور متوقف ماند برخی از خودروهایی که امکان ورود به گمرکات پیدا کردند، قادر به ثبت سفارش نشدند که همین امر منجر به عدم ترخیص خودروهای وارداتی مذکور شد. بر این اساس هیات دولت دو بار مجوز ترخیص دپوهایی را صادر کرد اما تمامی خودروهایی که به‌طور قانونی وارد کشور شده بودند، به دلیل پیچیدگی مقررات و دستورالعمل‌های مصوب، امکان ترخیص نیافتند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۵ / واردات خودرو / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / خودرو / گمرک
سرنوشت خودروهای وارداتی چه شد؟
در سالی که گذشت، باتوجه به ممنوعیت واردات خودرو، چالش های زیادی برای خودروهایی که وارد شده اما از گمرک ترخیص نشده بودند، ایجاد شد. گزارش زیر به بررسی اتفاقات و هرآنچه که طی سال ۱۳۹۸ برای بازار خودروهای وارداتی افتاد، می‌پردازد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
خودروهای وارداتی ترخیص شده چه قیمتی خواهند داشت؟
۲۹ بهمن بود که دبیر هیات دولت در پیامی از آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمرکات کشور خبر داد، اما اینکه خودروهای آزاد شده پس از ترخیص چه قیمتی خواهند داشت و چه تاثیری بر آشفته بازار کنونی خودرو دارند در هاله‌ای از ابهام است.در این زمینه، یک نمایشگاهدار خودروهای خارجی در منطقه یوسف آباد تهران می‌گوید: نخستین موضوعی که در مورد این خودروها جلب توجه می‌کند، تغییر در نرخ ارز در دو سال گذشته است.وی تاکید می‌کند که دو سال پیش قیمت خودروها با یورو ۵۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد، اما امروز با ارز نیمایی محاسبه می‌شود.وی بیان کرد: محاسبات کارشناسان حاکی است فقط در این مورد باید رشد دست‌کم ۳۰ درصدی قیمت خودروها را شاهد باشیم.
ترخیص خودروهای دپو شده با پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / گمرک / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات
ترخیص خودروهای دپو شده با پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی
دولت با تمدید سه ماهه مهلت ترخیص خودروهای سواری دارای قبض اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا مناطق ویژه و نیز خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار و پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی موافقت کرد.
ترخیص خودروها از گمرک هیچ پشت پرده‌ای ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / گمرک / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / صادرات / واردات
ترخیص خودروها از گمرک هیچ پشت پرده‌ای ندارد
رئیس کل گمرک ایران گفت: هدف اصلی از ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات است و برخلاف شایعات و اتهام‌های که زده شده، هیچ هدف پشت پرده‌ای در ترخیص آنها پیگیری نمی‌شود.
ورود وارداتی‌ها به «سرزمین اصلی»
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
ورود وارداتی‌ها به «سرزمین اصلی»
روز گذشته در جلسه هیات وزیران، خودروهای وارداتی مانده در گمرکات کشور بعد از حدود سه سال تعیین تکلیف شد.بیشتر این خودروها در گمرکات استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان دپو شده بود که هیات وزیران ترخیص آنها را بلامانع اعلام کرد.
دپوی ۱۹۴۱ خودرو در گمرک هرمزگان/ ما باعث دپو نیستیم
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات
دپوی ۱۹۴۱ خودرو در گمرک هرمزگان/ ما باعث دپو نیستیم
ناظر گمرکات استان هرمزگان از دپوی ۱۹۴۱ دستگاه خودرو در گمرکات این استان خبر داد و تصریح کرد: ما باعث دپو شدن خودروها در گمرک نیستیم و در این زمینه منتظر کسب مجوز ترخیص از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم.
تشکیل تیمی برای باز کردن گره وارداتی‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
تشکیل تیمی برای باز کردن گره وارداتی‌ها
روز گذشته یک مقام مسوول در وزارت کشور از باز شدن گره کور خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات، مناطق ویژه اقتصادی و آزاد خبر داد. وعده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور برای تعیین تکلیف خودروهای رسوب شده در گمرکات و بنادر، در شرایطی است که حدود یک سال و نیم از توقف واردات خودرو و بیش از یک سال نیز از اولین مصوبه هیات دولت مبنی بر ترخیص وارداتی‌ها می‌گذرد. با این حال هنوز تعداد 5 هزار و 100 دستگاه خودروی وارداتی امکان ترخیص نیافتند. آنچه مشخص است نامه‌نگاری واردکنندگان با مسوولان وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک تاثیرگذار نبوده و در نهایت نامه‌ای برای تعیین تکلیف دپویی‌ها به ریاست جمهوری ارسال شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
طرح خودرویی وزیر اقتصاد در هیات دولت
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان پیشنهادهای فرهاد دژپسند در ارتباط با خودروهای دپویی مانده در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری در جلسه هیات دولت مطرح شده است. آن‌طور که مهدی دادفر به «دنیای اقتصاد» گفت طرح چالش خودروهای وارداتی در جلسه هیات دولت می‌تواند این خودروها را هر چه بیشتر به درهای خروجی گمرک نزدیک کند. دادفر پیشنهادهای وزیر اقتصاد به هیات دولت را در راستای دستور رئیس‌جمهور می‌داند که چندی پیش در جریان چالش خودروهای دپویی قرار گرفت و دستور پیگیری داد. بر اساس سخنان دادفر در حال حاضر 5 هزار و 108 دستگاه خودرو در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری به واسطه ممنوعیت واردات در سال 97 و همچنین اتمام مهلت مصوبه هیات دولت در ارتباط با ترخیص این خودروها در تیرماه سال جاری، زمینگیر …
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
ترخیص دپویی‌ها در انتظار تصمیم رئیس‌جمهور
خودروهای مانده در گمرک همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. آن‌طور که مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان به «دنیای اقتصاد» می‌گوید با توجه به حواشی ایجاد شده بر سر ترخیص هزار و 408 دستگاه خودروی دپو شده، حسن روحانی رئیس‌جمهور گزارشی از خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد خواسته است. بحث ترخیص خودروهای مانده در گمرک بعد از انتشار اخباری مبنی بر دستور رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ترخیص هزار و 48 دستگاه از خودروهای رسوب‌کرده در گمرک، بار دیگر داغ شد. این تعداد خودروی دپویی که رحمانی دستور ترخیص آنها را داد، پروانه الکترونیکی گمرک را اخذ کرده بودند؛ اما به دلیل اتمام زمان مصوبه دولت امکان ترخیص نیافتند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واردات و ترخیص پرحاشیه ۱۳ هزار خودر و
با دستور اخیر وزیر صمت برای ترخیص ۱۰۴۸ دستگاه خودروی پروانه شده گمرکی، از ۱۳ هزار خودرویی که مدتهاست وارد و دپو شده بود تاکنون حدود ۸۵۴۸ دستگاه ترخیص شده است و تکلیف مابقی مشخص نیست.به گزارش ایسنا، ماهها است که اخبار مربوط به خودروهای وارداتی دپو شده در رسانهها میچرخد و حواشی خاص خود را داشته است. از سویی شرکتهایی این واردات را انجام داده و بخشی از آنها به مشتریانی که ثبت نام کرده بودند، اختصاص داشت و خواهان تعیین تکلیف بودند و از سوی دیگر چند دستگاه از گمرک گرفته تا وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی در راس موضوع قرار داشتند و گرههای ارزی و قانونی که در این بین وجود داشت موجب شده بود مدتها راهکار مشخص و توافقی در مورد ترخیص این خودروها در دستورکار قرار نگیرد. ماجرا از این قرار بود که از حدود …
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / واردات خودرو / گمرک / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / تمدید مصوبه ترخیص خودروها
مابه‌التفاوت ارزی ۱۰۴۸ دستگاه از خودروهای متوقف در گمرک پرداخت شده است
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، مابه‌التفاوت ارزی ۱۰۴۸ دستگاه…
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / وزیر صنعت، معدن و تجارت / ایران‌خودرو / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / در حاشیه جلسه دولت
وزیر صمت:مردم باید تغییرات مدیریتی در ایران‌خودرو را حس کنند
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مردم باید تغییرات مدیریتی در ایران‌خودرو را حس کنند، اظهار کرد: امیدوارم فصل جدیدی از فعالیت خودروسازان آغاز شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / خودرو / خودروهای دپو شده / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / گمرک / وزارت صمت
۶۴۰۰ خودرو در گمرک ماند
در حالی که حدود ۱۳ هزار خودروی وارداتی در گمرکات، بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دپو شده بود، به گفته معاون گمرک ایران حدود ۶۶۰۰ خودرو ترخیص شده است، اما مابقی به دلایلی از جمله پایان مهلت ترخیص یا پرونده‌های قضایی مجوز خروج نداشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰
نیمی از خودروهای وارداتی همچنان در گمرک خاک می‌خورد
دومین مهلت هیات وزیران برای ترخیص حدود ۱۵ هزار خودرو وارداتی دپو شده از گمرکات کشور در حالی ۱۶ تیر ماه امسال به پایان رسید که به گفته وارد کنندگان هنوز ۷ هزار و ۵۰۰ خودرو در گمرکات باقیمانده و دستگاه‌های دولتی قول تمدید سه باره این مهلت را داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱ / وزارت اقتصاد / بانك مركزي / ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات / گمرك / واردات خودرو / وزارت صنعت
احتمال موافقت رئیس‌جمهور با ترخیص خودروهای بدون ثبت‌سفارش بانکی
درحالیکه دو ماه از آغاز ترخیص خودروهای خارجی از گمرک می‌گذرد فقط ۵۰۰ دستگاه ترخیص شده که وزارت اقتصاد برای افزایش میزان ترخیص، به رییس‌جمهور پیشنهاد کرده "خودروهایی هم که ثبت‌سفارش بانکی نشده‌اند، ترخیص شوند" که طبق اعلام مسئولان گمرک، این موضوع مورد موافقت رییس‌جمهور قرار گرفته اما بخشنامه آن هنوز به وزارت صنعت و گمرک ابلاغ نشده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •