پنجشنبه, ۱ آبان, ۱۳۹۹ / 22 October, 2020
رئیس اتاق ایران
۱۹ ساعت قبل
لزوم برقراری تجارت آزاد میان کشورهای عضو اکو
هجدهمین نشست مجمع عمومی و بیست و هشتمین کمیته اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت اکو، روز گذشته با حضورغلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران برگزار شد. شافعی در این نشست، کاهش تجارت میان کشورهای عضو اکو را ناشی از نبود موافقت‌نامه‌های تجاری چندجانبه دانست و بر ضرورت تقویت تجارت درون‌گروهی تاکید کرد. هجدهمین نشست مجمع عمومی و بیست و هشتمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت اکو با حضور کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان به‌صورت مجازی برگزار شد و ریاست اتاق اکو به مدت دو سال از تاریخ برگزاری این نشست از افغانستان به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران واگذار شد. بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشورهای عضو اکو …
اعضای اکو باید تقویت تجارت درون‌گروهی را جدی بگیرند
۲۹ ساعت قبل
اعضای اکو باید تقویت تجارت درون‌گروهی را جدی بگیرند
شافعی، رئیس اتاق ایران در شست مجمع عمومی و بیست و هشتمین کمیته اجرائی اتاق بازرگانی و صنعت اکو، کاهش تجارت میان کشورهای عضو اکو را ناشی از نبود موافقت‌نامه‌های تجاری چندجانبه دانست و بر ضرورت تقویت تجارت درون‌گروهی تاکید کرد.
روز ملی صادرات فرصتی برای بزرگداشت تلاشگران اقتصادی است
۲ روز قبل
روز ملی صادرات فرصتی برای بزرگداشت تلاشگران اقتصادی است
شافعی، رئیس اتاق ایران نوشت: در شرایطی که تحریم‌های ناجوانمردانه علیه اقتصاد ایران، شرایط را برای تامین منابع ارزی دشوار ساخته است، اهمیت صادرات غیرنفتی به عنوان بزرگترین منبع تامین‌کننده ارز در کشور دو چندان جلوه می‌کند از همین رو نیاز به حمایت‌های بیشتر از سوی سیاست‌گذاران برای عبور از دشواری‌های تحریم احساس می‌شود.
پیشنهادهای بخش خصوصی برای اصلاح وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات
۲ روز قبل
پیشنهادهای بخش خصوصی برای اصلاح وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات
در نود و نهمین نشست شورای گفت‌وگو مقرر شد پیشنهادهای ارزی اتاق ایران در کمیته ماده ۲ که اعضای آن وزیر اقتصاد، وزیر صنعت معدن و تجارت، رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر نفت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هستند، بررسی شود. قرار شد در این نشست رئیس اتاق ایران نیز به عنوان نماینده بخش خصوصی حضور داشته باشد.
۲ روز قبل
مانع سوم صادرات را بردارید
غلامحسین شافعی- رئیس اتاق ایران روز ملی صادرات در تقویم شمسی نمادی است که ضرورت توجه به بالاترین اولویت اقتصاد ایران را گوشزد می‌کند. اقتصاددانان و اقتصادگردانان با یکدیگر بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که صادرات غیرنفتی مهم‌ترین مسیر برای رسیدن به توسعه اقتصادی است. جهش تولید که مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار دارد، در سایه رونق‌بخشی به صادرات امکان‌پذیر خواهد شد؛ چراکه رونق صادرات از دو جهت، مسیر را برای رونق تولید فراهم خواهد کرد. از یک طرف با افزایش ارزآوری شرایط برای واردات تکنولوژی، ماشین‌آلات …
هشدار نسبت به توقف تولید و ریزش شدید اشتغال
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اتاق بازرگانی ایران / غلامحسین شافعی
هشدار نسبت به توقف تولید و ریزش شدید اشتغال
ایلنا: رئیس اتاق ایران گفت:انتظار بر این بود که در جهت رفع مشکل تأمین مواد اولیه به‌موقع اقدامات جدی‌تری صورت گیرد که طبق روال هیچ توجهی نشد
مصرف‌کنندگان؛ بازنده نهایی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
مصرف‌کنندگان؛ بازنده نهایی
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی در کانال شخصی خود نوشت: ریشه دپو شدن کالاها به کمبود ارز در کشور به‌دلیل از دست رفتن درآمد صادرات نفت خام و نیز سقوط معنادار صادرات کالاهای غیرنفتی برمی‌گردد. ریشه در این جا است و تا زمانی که عرضه و تقاضای ارز به تعادل نرسد، دپو شدن کالا یکی از نشانه‌ها خواهد بود.
جبران هزینه‌های ناشی از استفاده از سوخت غیراستاندارد به عهده کشتی‌رانی است
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
جبران هزینه‌های ناشی از استفاده از سوخت غیراستاندارد به عهده کشتی‌رانی است
جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور پیرو نامه رئیس اتاق ایران درباره رفع مشکلات ایجاد شده برای صادرکنندگان کالا به چین بر اثر توقف کشتی‌های ذکر شده در بنادر این کشور، طی نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: هزینه‌های تحمیل شده به صادرکنندگان باید از سوی کشتی‌رانی پرداخت شود.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
غفلت از انعقاد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی
اعضای هیات رئیسه اتاق‌های مشترک هم‌مرز در نشستی با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه که با حضور رئیس اتاق ایران برگزار شد، غفلت سیاست‌گذاران از انعقاد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی با کشورهای مختلف به ویژه همسایگان را مورد انتقاد قرار دادند و خواستار فراهم شدن بسترهای لازم برای این امر شدند.
فرصت کوتاه خدمت
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فرصت کوتاه خدمت
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی، مسائل و مشکلات پیش روی وزیر جدید صنعت را برشمرده و تلاش کرده است اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در فرصت کوتاه علیرضا رزم حسینی برای خدمت در این وزارتخانه را مشخص کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ضرورت رفع موانع از سر راه تولید‌کنندگان
رئیس اتاق ایران از کارخانه «دلپذیر» در استان البرز بازدید کرد تا از نزدیک با دغدغه‌های فعالان این بخش آشنا شود. غلامحسین شافعی همراه با احمد پورفلاح مشاور عالی رئیس اتاق ایران، پرهام رضایی رئیس اتاق کرج و مرتضی سلطانی فعال اقتصادی از مجموعه تولیدی دلپذیر در استان البرز بازدید کرد.
اعضای هیات مدیره جدید انجمن مدیران صنایع انتخاب شدند
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
اعضای هیات مدیره جدید انجمن مدیران صنایع انتخاب شدند
مجمع عمومی سالانه انجمن مدیران صنایع به ریاست پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران و به واسطه الزام تعیین هیات رئیسه جدید، به‌صورت حضوری برگزار شد. در این جلسه، با آرای مکتوب اعضای انجمن تهران و شعب شهرستان‌ها، اعضای هیات مدیره جدید انجمن انتخاب شدند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
استفاده از ظرفیت دریای خزر برای تجارت منطقه‌ای
تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور دیدار سرکنسول ایران در آستاراخان با رئیس اتاق ایران بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به روسیه بحث و تبادل نظر شد. تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور برگزاری این نشست بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به آستاراخان روسیه بحث و تبادل نظر شد.
روایت دوگانه از صادرات بدون کارت
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
روایت دوگانه از صادرات بدون کارت
رئیس اتاق ایران عنوان کرده است که بر اساس آمارها، دوسوم صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور نیاورده‌اند، اصلا کارت بازرگانی ندارند. موضوع صادرات بدون کارت بازرگانی و از شیوه‌هایی همچون پیله‌وری و مرز‌نشینی دو روایت دارد. چندی پیش از سوی مقامات اتاق بازرگانی ایران آماری اعلام شد که نشان می‌داد ۲۱ هزار ۱۸۴ صادرکننده در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به کشورهای مختلف صادرات داشته اند؛ از این تعداد حدود ۱۵ هزار صادرکننده اصلا هیچ ارزی نیاورده‌اند.
تکرار سیاست‌های ارزی گذشته، به حذف صادرکنندگان با اصالت منجر شده است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تکرار سیاست‌های ارزی گذشته، به حذف صادرکنندگان با اصالت منجر شده است
شافعی، رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمارها، دوسوم صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور نیاورده‌اند، اصلاً کارت بازرگانی ندارند، می‌گوید: اینکه در موضوع بازگشت ارز، مدام دارندگان کارت بازرگانی متخلف معرفی می‌شوند، اجحاف به صادرکنندگان واقعی و با اصالت است و این افراد را از چرخه صادرات کشور حذف می‌کند.
15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / بازگشت ارز حاصل از صادرات / رئیس اتاق ایران / غلامحسین شافعی / کارت بازرگانی
15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۱۵ هزار و ۳۶۶ صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند، گفت: از مجموع صادرکنندگانی که ارز به کشور بازنگرداندند پنج هزار و ۱۰۹نفر از افراد حقیقی یا حقوقی کارت بازرگانی داشتند که از این تعداد سه هزار و ۱۸۱نفر از کارت بازرگانی فعال برخوردار بودند و ۱۰هزار و ۲۵۷نفر کارت بازرگانی نداشتند. نوشته 15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
مسیر پرچالش توسعه و جایگاه فرد در آن مسیر
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
مسیر پرچالش توسعه و جایگاه فرد در آن مسیر
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، غایت توسعه‌گرایی، یک جامعه برخوردار و یک دولت قدرتمند و یک اقتصاد مولد نیست! بلکه همه این‌ها در خدمت حمایت از مسیر «شکوفایی انسان‌ها»، در توسعه ایفای نقش می‌کنند. اگر سودای به حرکت درآوردن جامعه در مسیر توسعه را داریم، باید از خود و زندگی خود آغاز کنیم.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
مغفول ماندن ظرفیت‌های منطقه‌ای و استانی در ۷ دهه برنامه‌ریزی توسعه
رئیس اتاق ایران در جمع اعضای هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون مشهد، ایجاد دبیرخانه اتاق‌های سه‌گانه را راهبردی برای هم‌گرایی و هم‌صدایی دانست و از سه اتاق خواست در تدوین برش استانی برنامه هفتم توسعه مشارکت کنند. به عقیده شافعی، آشفتگی امروز اقتصادی نتیجه نادیده انگاری ظرفیت‌های منطقه‌ای در ۷ دهه برنامه‌ریزی توسعه است.
رونق و رکود مرداد ماه
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
رونق و رکود مرداد ماه
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: آنچه مایه امیدواری است آن است که شاخص انتظارات تولید در ماه آینده هم در بخش صنعت (۵۸.۶۲) و هم در کل اقتصاد (۵۱.۵۵) نسبت به مردادماه بیشتر شده که نشان دهنده خوشبینی تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی به بهبود وضعیت در شهریور ماه است.
آمادگی بخش خصوصی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
آمادگی بخش خصوصی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی
شافعی، رئیس اتاق ایران می‌گوید: زمانی که بحث استراتژی توسعه صنعتی مطرح شد در حضور رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهور گفتم که اتاق ایران آماده تدوین این استراتژی است؛ بدون اینکه حتی نیاز به بودجه مالی داشته باشد اما به شرط اینکه حاکمیت، این امر را به عنوان یک ماموریت به بخش خصوصی واگذار کند. نه اینکه اتاق کاری را انجام دهد و با آمدن دولت جدید کنار گذاشته شود.
اختلاف نظرها درباره رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالا گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / مالیات
اختلاف نظرها درباره رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالا گرفت
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در واکنش به رئیس اتاق ایران در خصوص پیشنهاد اصلاح مطالبه مالیات از تراکنشهای بانکی و مبانی قانونی مطالبه مالیات بر اساس تراکنش‌ و عدم ایراد بخشنامه صادره و فرایند رسیدگی مواردی را مطرح کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
مدیریت ناهماهنگ در مرزهای کشور
نشست رئیس اتاق ایران با رئیس و هیات رئیسه اتاق رشت برگزار و در این نشست به مشکلات سامانه یکپارچه کارت بازرگانی، مشکلات ارزی و صادراتی و مسائل مرز ایران و جمهوری آذربایجان اشاره شد. در نشست مذکور که به‌صورت آنلاین برگزار شد، غلامحسین شافعی گفت: مشکلات کلیه مرزها این است که از مدیریت یکپارچه برخوردار نیستند. عدم هماهنگی در مدیریت مرزهای تجاری از مشکلات اساسی است که به شورای عالی صادرات منتقل‌شده و آنها به‌دنبال حل مشکل هستند. این ناهماهنگی‌ها به فعالان اقتصادی ضربه می‌زند.
بانک صادرات ایران با گشایش ال‌سی زمینه ساز جهش اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
بانک صادرات ایران با گشایش ال‌سی زمینه ساز جهش اقتصادی است
نایب رئیس اتاق ایران عنوان کرد: اقدامات بانک صادرات ایران در زمینه گشایش ال‌سی، اسباب جهش اقتصادی را فراهم می آورد و قابل تحسین است.
شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه صنعتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه صنعتی
رئیس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تامین مالی است، تدوین استراتژی توسعه صنعتی را شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه عنوان کرد.
فقدان استراتژی مدون صنعتی، به بی‌برنامگی و ضعف بهره‌وری منجر شده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
فقدان استراتژی مدون صنعتی، به بی‌برنامگی و ضعف بهره‌وری منجر شده است
شافعی، رئیس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. او با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تأمین مالی است، تدوین استراتژی توسعه صنعتی را شاهراه برون‌رفت از بن‌بست توسعه عنوان کرد.
نامگذاری کتابخانه اتاق بازرگانی ایران به نام محسن خلیلی عراقی و رونمایی از تندیس او
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / پدر / خانواده / کتابخانه / محسن خلیلی / اتاق بازرگانی ایران
نامگذاری کتابخانه اتاق بازرگانی ایران به نام محسن خلیلی عراقی و رونمایی از تندیس او
مردی که اسطوره تولیدکنندگان، تشکل گرایی و سرآمد اخلاق در کسب وکار نامیده می شود و به باور فعالان بخش خصوصی و رئیس اتاق ایران" دانشگاه عشق " است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
ایران دارو وارد می‌کند؟
رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره از آخرین وضع پرداخت‌های کره‌جنوبی به ایران و صحت و سقم واردات خودرو و لوازم خانگی کره‌ای در ازای پول بلوکه‌شده ایران در کره خبر داد. حسین تنهایی، رئیس اتاق ایران و کره‌جنوبی درباره آخرین وضع منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی گفت: «این پول‌ها نتیجه مبادلاتی است که پیش از اعمال تحریم میان دو کشور صورت می‌گرفت و بخش عمده‌ای از منابع به صادرات پتروشیمی و نفت از ایران اختصاص دارد، اما بعد از تحریم‌ها به دلیل قطع روابط بانکی امکان بازگرداندن پول به ایران وجود نداشت. حالا هم نه ما و نه دولتمردان نمی‌گویند این پول را به ما بدهید، بلکه خواهان خرید کالا از طریق این منابع بلوکه‌شده هستیم.» تنهایی …
دولت در یکسال باقی‌مانده، پایه‌گذار جریان تازه‌ای در مسیر صادرات باشد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
دولت در یکسال باقی‌مانده، پایه‌گذار جریان تازه‌ای در مسیر صادرات باشد
انصاری، نایب رئیس اتاق ایران به مناسبت هفته دولت، مهمترین خواسته‌های بخش خصوصی در یک سال باقی مانده از عمر دولت دوازدهم را بیان کرد. به باور انصاری، دولت باید پایه‌گذار توسعه پایدار در کشور باشد و در همین زمینه با توجه به کمبود درآمدهای ارزی، باید اهتمام ویژه‌ای به صادرات داشته باشد.
بخش صادرات باید در بالاترین اولویت اقتصادی کشور قرار گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
بخش صادرات باید در بالاترین اولویت اقتصادی کشور قرار گیرد
شافعی، رئیس اتاق ایران گفت: امروز باید بخش «صادرات» ما در بالاترین اولویت اقتصادی کشور به لحاظ حمایت و تصمیم‌سازی‌های مؤثر قرار بگیرد؛ چراکه عبور از چالش تأمین ارز و در ادامه فراهم‌سازی مواد اولیه موردنیاز بخش تولید و تأمین کالاهای اساسی، در گرو توجه و سیاست‌گذاری شایسته در این بخش است.
کمبود درآمدهای ارزی، بزرگترین تنگنای دولت
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کمبود درآمدهای ارزی، بزرگترین تنگنای دولت
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، بزرگ‌ترین تنگنای دولت برای اداره اقتصاد در بخش‌های گوناگون کمبود درآمدهای ارزی است که پیامدهای ناخوشایندی بر فعالیت‌های اقتصادی و بر سر متغیرهای کلان برجای گذاشته است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
پیگیری اتصال راه‌آهن اینچه برون به شبکه سراسری
رئیس اتاق ایران از پیگیری پیشنهاد اتاق گرگان مبنی‌بر اتصال راه‌آهن اینچه برون به راه‌آهن سراسری کشور از طریق شاهرود خبر داد و گفت: این پیشنهاد که حدود 10 ماه قبل، از اتاق گرگان در اختیار اتاق ایران قرار گرفته با توجه به صرفه‌جویی زمانی و هزینه‌ای که در پی دارد، از طریق دستگاه‌های مربوطه در حال پیگیری است. بر اساس اظهارات غلامحسین شافعی، در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق گرگان که به‌صورت مجازی برگزار شد، اگر این پیشنهاد اجرایی شود به‌دلیل صرفه زمانی و هزینه‌ای، صادرات به کشورهای اوراسیا توجیه‌پذیرتر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
۳۵‌درصد محصولات کشاورزی در فرآیند صادرات از بین می‌رود
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات متحده عربی می‌گوید وقتی حمل‌ونقل با مشکل مواجه شود، عملا ضایعات جابه‌جایی محصولات نیز افزایش می‌یابد و از این‌رو می‌توان گفت تا رسیدن به بازار نهایی، ۳۵‌درصد از محصولات کشاورزی ایران، عملا از بین می‌رود. فرشید فرزانگان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «لازم است مشکلات و موانع تجارت کشور به‌ویژه درحوزه صادرات کالاهای غیرتحریمی ازجمله محصولات کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد. طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تولید محصولات کشاورزی بیش از پیش رشد داشته و انتظار می‌رود این روند رو به رشد تولید در ‌سال ۱۳۹۹ نیز ادامه داشته باشد ولی با وجود مازاد تولید، اهمیت صادرات محصولات کشاورزی به‌طور کامل درک نشده …
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
نابسامانی‌های مرزی ساماندهی می‌شود
در ادامه سلسله نشست‌های بخش خصوصی در سراسر کشور موضوع ناهماهنگی در مرزهای تجاری و گمرکات کشور، اختلالات سامانه جامع تجارت و همین طور دغدغه‌های ارزی مورد توجه قرار گرفت. در نشست هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اتاق بیرجند، چالش‌های مذکور مورد تاکید فعالان اقتصادی قرار گرفت و خبرهای جدیدی هم برای رسیدگی و ساماندهی نابسامانی‌های موجود در مرزها از سوی رئیس اتاق ایران اعلام شد.
نگرانی از مرگ برندها در ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
نگرانی از مرگ برندها در ایران
رئیس اتاق ایران در مراسم معرفی و تجلیل از برندهای برتر استان خراسان رضوی، برند را پایه و اساس و حرکت آغازین تولید دانست و با تاکید بر اینکه ماندگاری برند در گرو حرکت متناسب با اقتضائات زمانه است، به واکاوی دلیل برندکشی در اقتصاد معاصر ایران و راهکارهای برندسازی و حفظ برند در وضعیت موجود پرداخت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
سئول 8.5 میلیارد دلار را پس نمی‌دهد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی اظهار داشت: «صحبت‌های متفاوتی در این‌باره انجام شده که نشان می‌دهد چیزی بین 6 تا 9‌میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است اما آن رقمی که اتاق بازرگانی روی آن تأکید دارد، 8.5‌میلیارد دلار است.» به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، براساس شنیده‌ها بانک مرکزی ایران درحال آغاز مقدمات شکایت از کره‌جنوبی بابت عدم آزادسازی پول‌های کشورمان است؛ درحالی ‌که کره‌ای‌ها بسیار مُصِر هستند که کار به شکایت نکشد و برای حُسن روابط بین دوکشور پیشنهاد ارایه کالاها و اقلام دارویی کرده‌اند. گویا چندی پیش با جدیت ایران در مقابل کره‌جنوبی برای آزادسازی دلارهای حبس‌شده کشورمان، کره محموله 500‌هزار …
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / غلامحسین شافعی / بخش خصوصی / اتاق بازرگانی ایران / جهش تولید
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
شافعی، رئیس اتاق ایران، مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی را تحقق جهش تولید و توسعه صادرات غیرنفتی دانست که باید توسط بخش خصوصی کارآمد و با محوریت تشکل‌های اقتصادی به انجام برسد.
سبقت چینی‌ها از رقبا در واردات و صادرات ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / چین / صادرات ایران / حسین سلاح ورزی / تجارت خارجی / اتاق بازرگانی ایران
سبقت چینی‌ها از رقبا در واردات و صادرات ایران
سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است، تجارت خارجی یک خواست و اراده دلبخواه دولت‌ها و حکومت‌ها نیست و دنباله و ادامه منطقی اقتصاد ملی به حساب می‌آید. تجارت خارجی باید در شرایط کار آمدی باشد تا بتواند به اقتصاد داخلی کمک کند.
عدم عضویت در FATF مانع از حضور «غضنفر بانک» در ایران شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عدم عضویت در FATF مانع از حضور «غضنفر بانک» در ایران شد
رئیس اتاق ایران و افغانستان گفت: مجوز اصولی غضنفربانک برای فعالیت در ایران صادر شده اما به دلایلی از جمله قوانین بانکی دو کشور و اینکه ایران عضو FATF نیست، غضنفر بانک نتوانست در ایران شعبه داشته باشد. سید حسین سلیمی در گفت وگو با ایلنا با اشاره به کاهش تجارت بین ایران و افغانستان در سال ۹۹ اظهار داشت: ایران در سال ۳.۲میلیارد دلار صادرات به افغانستان دارد که امسال به دلیل شرایط کرونا احتمالا به ۲.۹میلیارد دلار می‌رسد. وی با بیان اینکه افغانستان ۴۰درصد واردات خود را از ایران انجام می دهد، ادامه داد: ایران صادرکننده مواد غذایی، مصالح ساختمانی و مقداری هم سوخت به افغانستان است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
احتمال کاهش تجارت ایران و افغانستان در ‌سال ۹۹
رئیس اتاق ایران و افغانستان گفت: «مجوز اصولی غضنفربانک برای فعالیت در ایران صادر شده اما به دلایلی ازجمله قوانین بانکی دو کشور و اینکه ایران عضو FATF نیست، غضنفربانک نتوانست در ایران شعبه داشته باشد. سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به کاهش تجارت بین ایران و افغانستان در ‌سال ۹۹ اظهار داشت: «ایران در‌ سال ۳.۲میلیارد دلار صادرات به افغانستان دارد که امسال به دلیل شرایط کرونا احتمالا به ۲.۹میلیارد دلار می‌رسد.»او با بیان اینکه افغانستان ۴۰درصد واردات خود را از ایران انجام می‌دهد، ادامه داد: «ایران صادرکننده مواد غذایی، مصالح ساختمانی و مقداری هم سوخت به افغانستان است.»رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان افزود: «به دنبال افزایش …
انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / حسین سلاح ورزی / بخش خصوصی / وزارت صنعت، معدن و تجارت
انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت
سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران بر این باور است که بازکردن قیدها و بندهای بسته شده بر دست و پای صنعتگران، معدنکاران و بازرگانان به ویژه کنار گذاشتن مقررات بازدارنده و دادن روحیه فعالیت بیشتر به بخش خصوصی از مسیر مشارکت دادن تشکل‌ها و نهادهای تخصصی یک کاربسیار با اهمیت است که به وزیر جوان کمک می‌کند تا گره از کارها باز کند.
محمد قاسمی رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
محمد قاسمی رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران شد
با حکم رئیس اتاق ایران، محمد قاسمی رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
رونق صادرات خدمات فنی و مهندسی نیازمند همراهی دیپلماسی
نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: اگرچه شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی در برخی از کشورها حضور دارند اما اراده‌ای برای حمایت از این حوزه وجود ندارد. بدون حل مسائل بانکی، صدور ضمانت‌نامه و تضمین، شرکت‌ها نمی‌توانند در کشورهای دیگر حضور یابند و این محدودیت‌ها مانع بزرگی در مقابل این شرکت‌ها است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
استقبال از ممانعت صدور حکم مازاد بر مصوبات پولی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
تاثیر قرارداد ‌۲۵ ساله بر اقتصاد ایران، مثبت یا منفی؟/ از مستعمره چین شدن تا ورود سالانه ۴۰ هزاردلار سرمایه‌گذاری خارجی
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / اقتصاد ایران / بازار ایران / توافق نامه ایران و چین
تاثیر قرارداد ‌۲۵ ساله بر اقتصاد ایران، مثبت یا منفی؟/ از مستعمره چین شدن تا ورود سالانه ۴۰ هزاردلار سرمایه‌گذاری خارجی
جدال میان مخالفان و موافقان قراردادراهبردی ۲۵ ساله همچنان در جریان است و طرفین تلاش می‌کنند استدلال‌های خود را در رد یا تایید این توافق مطرح کنند. رئیس اتاق ایران و چین در گفت‌و‌گویی به رویداد ۲۴ در این باره می‌گوید: اقتصاد ما هرچقدر که بومی باشد و ارتباطی با سایر کشور‌ها نداشته باشیم، هرلحظه هر کشوری می‌تواند دور ما را خط بکشد و ما را تحریم کند. در مقابل یک کارشناس سیاست خارجی نیز می گوید از ترس آمریکا نباید به چین پناه ببریم چرا که پکن قابل اعتماد نیست.
رئیس اتاق ایران و چین: توافق ۲۵ ساله یک راهبرد بُرد-بُرد است
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / سرمایه گذاری خارجی / رونق اقتصادی / اتاق ایران / چین / نفت / توافق
رئیس اتاق ایران و چین: توافق ۲۵ ساله یک راهبرد بُرد-بُرد است
تهران- ایرناپلاس- بحث همکاری بلندمدت با چین که در چارچوب یک سند همکاری ۲۵ ساله مطرح شده، در روزهای اخیر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است آن هم در حالی که رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین تاکید دارد از آنجایی که اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگرند، هر دو ناگزیر به توافق راهبردی بلندمدت هستند که منافع آن دو طرفه باشد.
پوست موز دلالان کنسانتره و گندله زیر پای اتاق بازرگانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
پوست موز دلالان کنسانتره و گندله زیر پای اتاق بازرگانی
نامه آقای شافعی، رئیس اتاق ایران، به وزارت صمت و اعلام قیمت پیشنهادی برای کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی صرف‌نظر از آنکه از طریق چه کسانی به وی منتقل شده است، این انتظار را از رئیس اتاق ایران ایجاد کرده است که از قیمت‌های پیشنهادی خود دفاع کرده و پیوست کارشناسی و فنی نامه خود را برای روشنگری ارائه کند.
ضد حمله کرونا و اقتصاد لرزان
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
ضد حمله کرونا و اقتصاد لرزان
حسین سلاح‌ورزی‌ _ ‌نایب‌رئیس اتاق ایران همانطور که انتظار می‌رفت موج دوم کرونا در کشور آغازشده و به‌سرعت به‌سوی قله‌های جدیدی از آمار مبتلایان و درگذشتگان حرکت می‌کند و همانطور که تجربه پاندمی‌های قبلی نشان داده است؛ این موج دوم به‌مراتب شدیدتر و مرگبارتر از موج اول خواهد بود. واقعیت این است که در ایران، دولت دانش فنی کافی و ظرفیت اجرایی مناسب و منابع موردنیاز برای حمایت ساخت‌یافته و هدفمند از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده در کرونا را نداشت. همان کمک‌های موردی و کارشناسی نشده به مردم و کسب‌وکارها هم …
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
بورس املاک و مستغلات به شفافیت بازار مسکن کمک می‌کند
راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات موضوعی است که به اعتقاد نایب‌رئیس اتاق ایران، فرصتی برای رقابتی کردن بازار، شفافیت در معاملات مسکن، تعیین شاخص قیمت‌گذاری و جلب اعتماد مردم نسبت به پیش‌فروش و مشارکت در پروژه‌های انبوه‌سازی، خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
جزئیات توافقنامه جامع و استراتژیک ایران و چین
تسنیم/ رئیس اتاق ایران و چین، در تشریح جزئیات توافق نامه جامع و استراتژیک ایران و چین با بیان اینکه دولت احمدی نژاد هم قراردادهای متعدد اقتصادی با چینی ها داشته،پس امروز نباید منتقد باشد، گفت: این قرارداد پس از تصویب مجلس نهایی می شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
حل مشکلات ارزی با همکاری اتاق ایران و بانک مرکزی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی در دیدار با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دغدغه‌ها و مسائل پیش‌روی صادرکنندگان را مطرح و راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این مسائل ارائه کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
کمبود منابع مالی مهم‌ترین مشکل فعلی صنعت برق
محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران در نشست اخیر کمیسیون انرژی اتاق ایران مهم‌ترین مشکل فعلی صنعت برق را تامین منابع اعلام کرد و رونق فعلی بازار سرمایه‌ را فرصت خوبی دانست تا وزارت نیرو با بهره‌مندی از آن خلأ مالی را جبران کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / اسحاق جهانگیری / اتاق بازرگانی / بخش خصوصی
جهانگیری: آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران برنامه‌ریزی کرده بود و شکست خورد
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی و تعدادی از فعالان اقتصادی در دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری دغدغه‌ها و مسائل پیش‌روی صادرکنندگان را مطرح و راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این مسائل ارائه کردند.
بخش خصوصی باید به معنای واقعی، محور اقتصاد کشور باشد
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بخش خصوصی باید به معنای واقعی، محور اقتصاد کشور باشد
ایلنا: غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی و تعدادی از فعالان اقتصادی در دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری…
جزئیات توافقنامه جامع و استراتژیک ایران و چین/احمدی‌نژاد در همکاری با چین پیش‌قدم بود/نهایی شدن قرارداد پس از تصویب مجلس
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / اقتصاد قوی
جزئیات توافقنامه جامع و استراتژیک ایران و چین/احمدی‌نژاد در همکاری با چین پیش‌قدم بود/نهایی شدن قرارداد پس از تصویب مجلس
رئیس اتاق ایران و چین، در تشریح جزئیات توافق نامه جامع و استراتژیک ایران و چین با بیان اینکه دولت احمدی نژاد هم قراردادهای متعدد اقتصادی با چینی ها داشته،پس امروز نباید منتقد باشد، گفت: این قرارداد پس از تصویب مجلس نهایی می شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
رای کم‌اثر بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها
در جدیدترین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران،‌جایگاه بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی کشور تبیین شد. رئیس اتاق ایران در یکی از محور‌های مهم از اظهارات خود، ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را به حاشیه راندن نخبگان و افراد دارای صلاحیت بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌های اقتصادی دانست. مطابق قانون اساسی، نظام اقتصادی کشور بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی برنامه‌ریزی و پایه‌ریزی شده است، اما با وجود این نظام اقتصادی بخش خصوصی را جزو ارکان اصلی تصمیم‌گیری‌ها نمی‌شناسد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
نامه رئیس اتاق ایران به رئیس دستگاه قضا
رئیس اتاق بازرگانی ایران به رئیس قوه قضائیه نامه نوشت. غلامحسین شافعی در این نامه توجه دستگاه قضا به تسهیل محیط کسب‌و کار را مورد قدردانی قرارداد و اعلام کرد که اتاق ایران به عنوان مشاور قوای سه‌گانه آماده تعامل و همکاری در جهت ایفای برنامه‌های دستگاه قضا است. رئیس اتاق ایران در این نامه به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه، ضمن تبریک روز قوه‌قضائیه، از حضور موثر نمایندگان این قوه در جلسات شورای گفت‌وگو و ماده 12 در راستای تسهیل محیط کسب‌و کار تقدیر کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
علی صالح آبادی به عنوان عضو جدید هیئت‌ رئیسه شورای کمیته ایرانی ICC انتخاب شد
علی صالح آبادی به مدت سه سال به عنوان عضو هیئت رئیسه جدید شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی انتخاب شد. در مجمع عمومی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)‫ آقایان علی صالح‫آبادی، کوروش پرویزیان و سیدحسین سلیمی از بین مدیران نظام بانکی حضور دارند.براساس این گزارش، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران، حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران، سیدحسین سلیمی عضو هیئت مدیره بانک خاورمیانه، سیدمحمد کریمی دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران نیز به‌ عنوان دیگر اعضای هیئت رئیسه جدید ICC  برای مدت سه سال انتخاب شدند.اتاق بازرگانی بین‌المللی با هدف کمک به توسعه اقتصادی در سطح جهان تاسیس شده است. صدها هزار شرکت از ۱۳۰ کشور جهان عضو این نهاد هستند و کمیته‌های ملی این اتاق …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
معارفه رئیس اتاق بازرگانی البرز
مراسم تودیع و معارفه رئیس و هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی البرز برگزار شد و پرهام رضایی به جای رحیم بنامولایی بر صندلی ریاست این اتاق تکیه زد. به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این مراسم گفت: استان البرز از نظر ظرفیت‌های اقتصادی، تنوع فرصت‌های اقتصادی و همچنین موقعیت جغرافیایی، یک استان بی نظیر است و انتظار می‌رود با رفع موانع کسب و کار، جهش اقتصادی بزرگی را تجربه کند.
رئیس اتاق ایران: رشد دلالی و سفته‌بازی، نفس تولید را گرفته است/ جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز/ نوبخت: همه کشور‌ها برای فروش نفت مشکل دارند/ همتی: بازار ارز را متعادل می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
رئیس اتاق ایران: رشد دلالی و سفته‌بازی، نفس تولید را گرفته است/ جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز/ نوبخت: همه کشور‌ها برای فروش نفت مشکل دارند/ همتی: بازار ارز را متعادل می‌کنیم
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه روند صعودی بورس تهران، قالیباف: باید به بازار بورس عمق ببخشیم، موافقت سازمان حمایت با افزایش ۳۰ درصدی قیمت تایر خودرو، سکه به قله ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، رشد قیمت جهانی طلا مهار شد، تنش‌های آمریکا و چین قیمت نفت را افزایش داد و سختگیری فرانسه در آلایندگی خودرو‌ها را در بر دارد.
رشد واسطه‌گری، دلالی و سفته‌بازی، نفس تولید را گرفته است
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران / بازی / پیام نوروزی / رهبر فرزانه انقلاب / مراسم تودیع و معارفه
رشد واسطه‌گری، دلالی و سفته‌بازی، نفس تولید را گرفته است
ایلنا: رئیس اتاق ایران در مراسم تودیع و معارفه رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق کرج گفت: رهبر فرزانه انقلاب، هفت سال است که در پیام نوروزی خود بر تقویت تولید تاکید…
هیچ قدم حمایتی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای مقابله با مشکلات کرونا برداشته نشد/ موافقت دولت با برگشت به سه‌جانبه گرایی در شورایعالی تأمین اجتماعی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار
هیچ قدم حمایتی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای مقابله با مشکلات کرونا برداشته نشد/ موافقت دولت با برگشت به سه‌جانبه گرایی در شورایعالی تأمین اجتماعی
ایلنا: مشاور عالی رئیس اتاق ایران در نشست کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار ضمن اشاره به حمایت‌هایی که سازمان امور مالیاتی در دوران شیوع کرونا از بنگاه‌های اقتصادی…
نحوه پرداخت بدهی برقی عراق به ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
نحوه پرداخت بدهی برقی عراق به ایران
رئیس اتاق ایران و عراق گفت: در سفر همتی به عراق، نحوه تسویه حساب بدهی این کشور به ایران که ناشی از صادرات برق و انرژی است، مشخص شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
همکاری سایپا با مجموعه های دانش بنیان برای ارتقا کیفیت و عرضه محصولات جدید
رئیس سازمان ملی کارآفرینی گفت: گروه خودروسازی سایپا با همکاری مجموعه های دانش بنیان و استارتاپ ها می تواند ضمن ارتقاء کیفی محصولات، به سمت افزایش رضایتمندی مشتریانش حرکت کند. به گزارش سایپانیوز، حسین سِلاح ورزی درباره استفاده از ظرفیت مجموعه های دانش بنیان برای توسعه صنعت خودرو، اظهار داشت: گروه خودروسازی سایپا برای آنکه بتواند در محصولات خود تنوع ایجاد کند و بر کیفیت محصولات بیفزاید، همکاری با مجموعه های دانش بنیان و استارتاپ ها را آغاز کرده است.وی افزود: سایپا به عنوان یک بنگاه بزرگ صنعتی می تواند تعامل خوب و سازنده ای را با مجموعه های دانش بنیان که تولید فکر و ایده می کنند، داشته باشد؛ از این رو ضرورت دارد که تمام بنگاه های صنعتی و تولیدی از توان دانش بنیان ها و نخبگان استفاده کنند تا در …
نحوه پرداخت بدهی برقی عراق مشخص شد/ مرزهای جنوبی تا هفته آینده بازگشایی می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / انرژی / ایران / ایران و عراق / عراق / گفتگو با ایلنا
نحوه پرداخت بدهی برقی عراق مشخص شد/ مرزهای جنوبی تا هفته آینده بازگشایی می‌شود
ایلنا: رئیس اتاق ایران و عراق گفت: در سفر همتی به عراق، نحوه تسویه حساب بدهی این کشور به ایران که ناشی از صادرات برق و انرژی است، مشخص شد.
مسیر تحقق تمرکززدایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
مسیر تحقق تمرکززدایی
رئیس اتاق ایران در نشست شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی، تمرکزگرایی را از موانع اصلی توسعه ظرفیت‌های منطقه‌ای دانست و گفت: تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری، ظرفیت‌ها را از مناطق و استان‌ها دریغ می‌کند درحالی‌که با تفویض اختیار به استان‌ها می‌توان ضمن رفع این چالش، زمینه توسعه منطقه‌ای را نیز فراهم آورد.
در کنار مجلس برای اقتصاد کشور هرکاری می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / استانی-اقتصادی / اتاق بازرگانی / بخش خصوصی
در کنار مجلس برای اقتصاد کشور هرکاری می‌کنیم
رئیس اتاق ایران گفت: آرزوی دیرین بخش خصوصی و آنچه به عنوان توجه به نقش تصمیمات منطقه‌ای در سرنوشت کشور دائما مطرح و عنوان می‌شده، این است که کشور فدراتیو اداره شود، شِمایی از این قضیه می‌تواند در توسعه کشور نقش اساسی داشته باشد.
بزودی تجارت با هند به حالت عادی باز می‌گردد/ مشکلی در بحث نقل و انتقال مالی نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
بزودی تجارت با هند به حالت عادی باز می‌گردد/ مشکلی در بحث نقل و انتقال مالی نداریم
ایلنا: نایب رئیس اتاق ایران و هند گفت: در عین حال در بحث نقل و انتقالات مالی با هند مشکلی وجود ندارد و پولی که دپو شده، برای کالاهای اساسی قابلیت مصرف دارد.
افزایش ۳۰ میلیون تومانی کرایه حمل بار صادراتی به امارات
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اخبار "امارات" / وزارت صنعت و معدن / راهداری
افزایش ۳۰ میلیون تومانی کرایه حمل بار صادراتی به امارات
رئیس اتاق ایران و امارت در نامه‌ای به سرپرست وزارت صمت از افزایش ۳۰ میلیون تومانی کرایه حمل بار صادراتی خبر داد و خواستار رسیدگی به آن شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
تعطیلی ۹ ساله یک قانون حمایتی از تولید
نایب‌رئیس اتاق ایران از توقف ۹ساله اجرای یک ماده قانونی که سال ۹۰ برای حمایت از تولید مصوب شده بود، خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین سلاح‌ورزی گفت: در سنوات گذشته مطابق ابلاغ اجرای سیاست‌های اصل 44، قانون بهبود کسب‌وکار سال 90 به تصویب مجلس رسید. در ماده 28 این قانون حکم مشخصی وجود دارد که دولت را مکلف کرده ظرف 6 ماه سازوکار رسیدگی به مشکلات مودیان مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی تصویب شود که با گذشت 9 سال از این قانون هنوز اقدامی صورت نگرفته است. او افزود: بعدها به دلیل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در حوزه‌های بیمه‌ای، مالیاتی و بانکی؛ پیشنهادی در هیات‌وزیران مصوب شد که باز هم به دلیل تمکین نکردن دستگاه‌های اجرایی، قانون متمم ستاد تسهیل برای رفع مشکلات به‌صورت قانون درآمد. او افزود: دستگاه‌هایی …
اتاق‌های سه‌گانه آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
اتاق‌های سه‌گانه آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنند
رئیس اتاق ایران در صحن علنی مجلس اعلام کرد: اتاق‌های سه‌گانه آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
پاسخ جهانگیری به درخواست اتاق ایران
هفته گذشته، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، تغییر در ترکیب هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی را خواستار شده بود و جهانگیری ضمن موافقت با این خواسته و درست دانستن آن، به وزیر کار دستور داد در راستای رسیدگی به این درخواست اقدام کند.غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای که 20 اردیبهشت 99 به معاون اول رئیس‌جمهور نوشت، با اشاره به اینکه مشکلاتی که ترکیب اعضای هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی و سازوکارهای قانونی اتخاذ تصمیم توسط آنها برای کارفرمایان ایجاد کرده است، تغییر در ترکیب هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی را خواستار شد.شافعی در این نامه خواستار انتخاب و معرفی نماینده وزیر تعاون، …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
پیش‌نیاز نجات بخش‌های مولد از بحران کرونا
رئیس اتاق ایران معتقد است با توجه به محدودیت منابع در دسترس دولت و کشور برای حمایت از کسب‌وکارها در دوره شیوع کرونا، باید برای ارتقای تاب‌آوری و نجات حوزه تولید در برابر تبعات اقتصادی بحران کرونا، این منابع اولویت‌بندی شود و به بخش‌های مولد اختصاص یابد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
درخواست احیای شورای عالی تامین اجتماعی بر اساس اصل سه‌جانبه‌گرایی
غلامحسین شافعی در نامه‌ای به رئیس جمهور تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی درخواست کرد که با توجه به شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب‌وکار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، احیای شورای عالی تامین اجتماعی در دستور کار قرار گیرد. به باور رئیس اتاق ایران، سازمان تامین اجتماعی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار …
الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ارز / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / دولت
الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود
ایلنا: رئیس اتاق ایران در نود و چهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با توجه به ادامه مشکلات صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی، اصلاح شیوه پیمان سپاری را از…
بخش خصوصی زیر فشار بحران‌ها و تصمیماتی است که در ایجاد آن نقشی ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
بخش خصوصی زیر فشار بحران‌ها و تصمیماتی است که در ایجاد آن نقشی ندارد
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، جوابیه این مقام دولتی به نامه قبلی رئیس پارلمان بخش خصوصی را پاسخ داد. شافعی، شرایط دشواری که تحریم و کرونا بر فعالان اقتصادی تحمیل کرده است را تشریح کرد و از رئیس نهاد پولی و بانکی خواست تا سیاست‌گذاری‌ها با مشور بخش خصوصی انجام شود.
در حکم سیاستگذار، شرایط ثبات اقتصاد را فراهم کنید/مگر شرایط تغییر کرده که سختگیری را بیشتر کردید!
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی ایران / بازگشت ارز صادراتی
در حکم سیاستگذار، شرایط ثبات اقتصاد را فراهم کنید/مگر شرایط تغییر کرده که سختگیری را بیشتر کردید!
رئیس اتاق ایران در نامه‌ای، پاسخ جوابیه رئیس کل بانک مرکزی به انتقادات شیوه بازگشت ارز صادرات سال ۹۸ را داده و این سوال مطرح شده که مگر شرایط تغییر کرده که به صادرکنندگان سخت می گیرید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
برنامه‌های بخش خصوصی در حوزه مسوولیت اجتماعی
نایب رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران و مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار با رئیس اتاق ایران درباره طرح پلت‌فرم مسوولیت اجتماعی و شورای راهبردی اتاق ایران در حوزه مسوولیت اجتماعی، گفت‌وگو کردند.
پاسخ دولت به گلایه ارزی
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
پاسخ دولت به گلایه ارزی
بانک مرکزی به گلایه ارزی بخش خصوصی پاسخ داد. رئیس اتاق ایران دو روز پیش در نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی از خلف وعده دولت در دستورالعمل جدید نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات گلایه کرد؛ چراکه مطابق…
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
آخرین وضعیت تجارت در مرزهای ایران و عراق
رئیس اتاق ایران و عراق با اشاره به فراهم ‌بودن شرایط صادراتی در مرز اقلیم کردستان عراق، از اتخاذ تمهیداتی برای بازگشایی مرزهای جنوبی ایران و صدور کالا به عراق خبر داد. یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق ایران و عراق با بیان اینکه کرونا سبب کاهش 35 درصدی تبادلات تجاری در سطح جهان شده است، گفت: ایران نیز همانند جهان شاهد تغییر در نظام اقتصادی است و این درحالی است که ایران چالش‌هایی همچون تحریم را نیز از قبل داشته است. وی افزود: خوشبختانه به رغم شرایط عمومی که حاکم بر اقتصاد جهانی شده است، شرایط ما آن‌‌گونه دچار بحران نیست. یکی از بزرگ‌‌ترین بازارهای ایران، عراق است؛ سال گذشته حدود 12 میلیارد دلار کالا و خدمات فنی و مهندسی و همچنین انرژی صادر کردیم اما در سال جاری با توجه به شیوع کرونا، در چند بخش از جمله …
مرزهای جنوبی عراق هنوز بسته است/ احتمال بازگشایی هفته ای ۲ روز به روی کالاهای ایرانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
مرزهای جنوبی عراق هنوز بسته است/ احتمال بازگشایی هفته ای ۲ روز به روی کالاهای ایرانی
رئیس اتاق ایران و عراق با اشاره به فراهم بودن شرایط صادراتی در مرز اقلیم کردستان عراق، از اتخاذ تمهیداتی برای بازگشایی مرزهای جنوبی ایران و صدور کالا به عراق خبر داد.
دستورالعمل بازگشت ارز صادراتی بر خلاف توافق بخش‌خصوصی و دولت است
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دستورالعمل بازگشت ارز صادراتی بر خلاف توافق بخش‌خصوصی و دولت است
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، اعتراض بخش خصوصی را نسبت به حذف تعدیل 20 درصدی برای صادرات سال‌های 98 و 99 اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
30 پیشنهاد برای پیشگیری از پیامدهای اقتصادی کرونا
[شهروند] کرونا شوک بی‌سابقه‌ای به تولیدکنندگان ایرانی وارد کرده است. تولیدکنندگانی که پیش از این درشرایط دشوار تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول به سر می‌بردند و حالا با شیوع کووید- 19 نگرانی‌هایشان برای تعطیلی گسترده کسب‌وکارها بالا گرفته است. آنها برای عبور از این مقطع سخت که آن را با اصطلاح «شوک بی‌سابقه» توصیف کرده‌اند، درخواست‌هایی را به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تسلیم کرده‌اند و غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری این مجموعه پیشنهادات را به گوش روحانی رسانده است. آنها به رئیس‌جمهوری گفته‌اند که درصورت نداشتن اقدام ویژه برای حمایت از کسب‌وکارهای ایران به ‌زودی …
پیشنهاد ۳۰ بندی اتاق ایران به دولت برای حمایت‌ از تولید در گذر از بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / اتاق بازرگانی / حسن روحانی / ویروس کرونا / تولید
پیشنهاد ۳۰ بندی اتاق ایران به دولت برای حمایت‌ از تولید در گذر از بحران کرونا
رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، مجموعه پیشنهادهای پارلمان بخشی خصوصی برای حمایت از واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید که قبل از شیوع ویروس کرونا فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی برای رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند، را ارائه کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •