چهارشنبه, ۷ اسفند, ۱۳۹۸ / 26 February, 2020
طبیعت
شیوع کروناویروس؛ چیزی که باید رخ می‌داد!
فرارو / ۸ ساعت قبل / فناوری
شیوع کروناویروس؛ چیزی که باید رخ می‌داد!
اگر چه بسیاری از متخصصان منشا کروناویروس جدید را حیوانی می‌دانند، اما برخی نیز بر این باورند که ظهور چنین ویروس‌هایی زاییده جهان جدیدی است که بشر ساخته. به سخن دیگر هر چقدر که بشر در مسیر پیشرفت‌های پزشکی خود بیماری‌های بزرگی را کنار زده، به همان میزان طبیعت را به تولید بیماری جدیدی واداشته چرا که طبیعت نیز در کشاکش با انسان، در تلاش برای بقاست.
  کروناویروس  کرونا  جهان مدرن  طاعون  سارس
طبیعت زیبای دومینیکا
تابناک / ۱۶ ساعت قبل / فیلم
طبیعت زیبای دومینیکا
«دومینیکا / Dominica» با نام رسمی قلمرو همسود دومینیکا کشوری است جزیره‌ای در دریای کارائیب که پایتخت آن روسو است. دومینیکا از جزایر بادپناه و بخشی از منطقه آنتیل کوچک است و به خاطر طبیعت دست‌نخورده‌ای که دارد «جزیره طبیعت کارائیب» نامیده شده‌است. دومینیکا در جنوب گوادلوپ و در شمال مارتینیک واقع شده است. جزیره دومینیکا از دیدگاه زمین‌شناسی جوان‌ترین جزیره آنتیل کوچک است و به این خاطر فعالیت‌های آتشفشانی و زمین‌گرمایی هنوز در آن دیده می‌شود. دریاچه جوشان، که دومین چشمه آب‌گرم دنیا است در دومینیکا واقع شده‌است. طوطی شاهی پرنده ملی این جزیره است و نگاره آن بر روی پرچم دومینیکا نیز نقش بسته‌است. دومینیکا عمدتاً آتشفشانی و دارای چندین سواحل است. کوه‌های دومینیکا، جنگل‌های بارانی، دریاچه‌های آب شیرین، …
چسب قوی سازگار با محیط زیست از راه رسید
مهر / ۱۸ ساعت قبل / فناوری
چسب قوی سازگار با محیط زیست از راه رسید
اگر چه چسب‌های مایع مواد مفیدی هستند، اما معمولاً از مواد شیمیایی مضر برای طبیعت تولید می‌شوند. حال برای اولین بار نمونه سازگار با محیط زیست این چسب‌ها تولید شده است.
  چسب زخم  صنایع سلولزی  حفاظت از محیط زیست
سنگ و آهن و چوب در دست هنرمندان‌
ایلنا / ۱۸ ساعت قبل / اقتصادی
سنگ و آهن و چوب در دست هنرمندان‌
این روزها کیش میزبان نخستین رویداد مجسمه و طبیعت است. این رویداد که با هدف تولید آثار با کیفیت مجسمه در جزیره کیش و نصب آنها و توجه به هویت شهری برگزار می‌شود، میزبان 12 هنرمند مجسمه‌ساز از سراسر ایران است.
  ایران  سرمایه  طبیعت  گردشگری  مجسمه
تابناک / ۱۸ ساعت قبل / ...
تصاویری از جلوه‌های زیبای طبیعت زمستانی سنندج
همه ما می‌دانیم که ، برف در حقیقت چیزی جز آب یخ زده نیست. اما ، پس چرا از نظر ظاهری ، با یخ تفاوتهای بسیاری دارد؟! در حقیقت در هر دانه برف ، تعداد زیادی بلور یا کریستال یخ وجود دارد و انعکاس نور از تمام رویه‌های این بلورها ، باعث می‌گردد که ، دانه برف سفید رنگ دیده شود. برف هنگامی که بخار آب در جو منجمد می‌شود، تشکیل و سپس باریدن می‌گیرد. بلورهای ریز برف روشن و شفاف‌اند. زیرا در هوا جریانهای گوناگون به حرکت در می‌آیند. هنگامی که این شرایط پدید می‌آید، بلورهای برف در اطراف هسته‌ای جمع می‌شوند. هنگامی که این گروه متشکل از بلورهای برف ، به اندازه کافی بزرگ شدند، شناور گردیده و به سمت پایین حرکت می‌کنند.
نوروز کردی را غرق در رنگ و نشاط جشن بگیرید
ایلنا / ۲۲ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
نوروز کردی را غرق در رنگ و نشاط جشن بگیرید
ایلنا: سروآباد منطقه‌ای بکر در طبیعت زیبای هورامان تخت است که هر سال با فرارسیدن اسفند ماه جشن نوروز کردی را غرق در رنگ و شادی برگزار می‌کند.
  استان کردستان  سروآباد  ارغوان بافی  نوروز کردی  تپه‌های تاریخی  تپه کولکه ساوه  تپه لادگا چشمیدر  جاده سیروان  دیوزنا  هورامان تخت
لزوم ایجاد معرفت عمومی درباره حفظ محیط زیست
ایسنا / ۲۲ ساعت قبل / اجتماعی
لزوم ایجاد معرفت عمومی درباره حفظ محیط زیست
دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با تاکید بر لزوم ایجاد معرفت عمومی درباره حفظ محیط زیست ، گفت: آموزش و فرهنگ‌سازی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته‌است درحالی‌که فرصت زیادی برای حفظ طبیعت و محیط زیست نداریم.
  محیط زیست
گنبد نمکی «جاشک» استان بوشهر
ایرنا / ۳۳ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
گنبد نمکی «جاشک» استان بوشهر
ایرنا - بوشهر - کوه نمک یا «گنبد نمکی جاشک» استان بوشهر با وسعت یک‌هزار و 366 هکتار و ارتفاع یک‌هزار و 350 متر یکی از بزرگ‌ترین ، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است. دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشار کوه‌ها و بلورهای نمکی، گردشگران بسیاری را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب می کند .
  بوشهر  ایرانگردی
برای مقابله با کرونا چه آمادگی‌هایی لازم است؟!
رویداد 24 / ۳۴ ساعت قبل / اجتماعی
برای مقابله با کرونا چه آمادگی‌هایی لازم است؟!
شکیب الحق: طغیان‌ها و اپیدمی‌های مرتبط با بیماری‌های عفونی و ویروس‌های نوپدید همواره در جریان هستند. از طاعون در قرون وسطا تا اپیدمی وبا‌ی اروپا در قرن نوزدهم، از پاندمی انفلونزای جنگ جهانی اول در قرن بیستم تا اپیدمی ویروس ابولا در غرب افریقا، از ویروس زیکای امریکای لاتین تا کوروناویروس کووید ۱۹ در ووهان چین و اکنون گسترش سریع ان به قاره‌های مختلف جهان همگی نمونه‌های بارز و حکایت تکراری و پیوسته از پویایی میکروب‌های بیماریزا در طبیعت پیرامون ما دارند.
  مقابله با کرونا ویروس  ویروس کرونا در ایران
مخمل کوه لرستان
ایرنا / ۳۹ ساعت قبل / عکس
مخمل کوه لرستان
ایرنا-خرم‌آباد- مخمل‌کوه در شمال شرق خرم‌آباد واقع شده و بیشتر آن پوشیده از گلسنگ می باشد که وجود آب‌وهوای تمیز و بکر بودن، آن را به یک مقصد ایده‌آل برای اهالی طبیعت و طبیعت گردان تبدیل کرده است. بافت کوه‌های آن از جنس رسوبی بوده و جلوه‌های بصری زیبایی ایجاد می کند. در فصل زمستان نیز با وجود بارش برف در این منطقه شاهد ترکیب نماهای پوشیده از برف و خزه و گلسنگ در آن هستیم.
کرونا؛ بی مبالاتی انسان، انتقام طبیعت
ایسنا / ۴۲ ساعت قبل / ...
کرونا؛ بی مبالاتی انسان، انتقام طبیعت
بشر در قرن بیستم بی محابا، جسور و مغرور از قدرت دانش و فناوری و صنعت خویش دچار سرکشی شد و با بی رحمی تمام به جان طبیعت افتاد و به انسان و حیوان و گیاه و جماد رحم نکرد و هر چه توانست از طبیعت بهره کشی کرد.
  کروناویروس
انسان «تولد» و «مرگ» را به تنهایی تجربه می‌کند
مهر / ۴۴ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
انسان «تولد» و «مرگ» را به تنهایی تجربه می‌کند
انسان یگانه موجودی است که تنهاست و یگانه موجودی است که در پی یافتن دیگری است. طبیعت او میل و عطش تحقق بخشیدن خویش در «دیگری» را در خود نهفته دارد.
  مفهوم گفت‌وگو  فرهنگ عمومی  معرفی کتاب
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
اختصاص هزینه سررسید به زلزله‌زدگان
شرکت بیمه معلم در راستای ایفای تعهدات اجتماعی، با تصمیم مدیر‌عامل و هیات‌مدیره، امسال هزینه چاپ سررسید را به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان اختصاص داد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه معلم، این شرکت بیمه‌ای امسال نیز گامی عملیاتی در زمینه توسعه مناطق محروم کشور برداشته و در این راستا هزینه چاپ سررسید را به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان که دچار قهر طبیعت شدند، اختصاص داد.
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / عکس
تصاویر | یک مسیر پیاده روی رویایی برای توریست با چاشنی گلهای آزالیا!
معبد «شیفونه کانن جی» یک معبد بودایی یک هزار و ۳۰۰ ساله در ژاپن است.
  عکس  طبیعت
گوشه هایی از بهشت برین را اینجا ببینید + عکس
ایسنا / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
گوشه هایی از بهشت برین را اینجا ببینید + عکس
با نزدیک شدن به آغاز سال جدید و تولد دوباره طبیعت، مردم شهرنشینی که از دود و دم شهرها به تنگ آمده‌اند دست به دامن طبیعت سرسبز بهاری شده تا بلکه بتواننداین دمی را در پناه طبیعت سرسبزی که خدا به بشر ارزانی داشته بیاسایند.
  گردشگری  مکان های دیدنی  استانی-فرهنگی و هنری
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / ...
همچون دن کیشوت‌های محیط زیست
«دن کیشوت» نماد انسانی آرمانی است، قهرمان خودخوانده‌ای که می‌خواهد به اصلاح امور بپردازد. فردی عملگرا که چون از «واقعیت‌ها» فاصله گرفته است با «مجازها» دست و پنجه نرم می‌کند. شوربختانه شباهتی نسبی بین نحوه رفتار این شخصیت رمان جاودانه سروانتس و برخی از فعالیت‌های ما دغدغه‌مندان محیط زیست در کشور وجود دارد. وضعیت پیچیده‌ای که هم‌اکنون در موضوعات محیط زیستی کشور با آن روبه‌رو هستیم؛ از یک سو روند فزاینده مشکلات و تخریب‌ها اعم از آلودگی‌ها، فرسایش خاک، جنگل‌زدایی، مرگ‌ومیر حیات وحش و.... و از سوی دیگر افزایش فعالین و حامیان محیط زیست که تلاش می‌کنند در شکل‌های مختلف همچون پویش‌های …
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
وزارت علوم ابلاغیه منع استفاده از حیوانات زنده در آموزش‌های دانشگاهی را ابلاغ کرد
قدم انسانی برای احترام به جان حیواناتگروه جامعه: موش‌های کوچک سفید درون آکواریوم در هم می‌لولند تا دست سرنوشت کدام یک را برای آزمایش انتخاب کند. خرگوش کوچک، ترسان و لرزان روی میز نشسته و دانشجویان دورش به نوبت مشغول یادگیری تزریق هستند. حیواناتی که دست و پایشان در گیره‌های تشریح ثابت شده تا کار تشریح دانشجویان تمام شود و البته زندگی‌شان هم ساعتی بعد به پایان برسد. این‌ها تصاویری است از درد و رنج حیوانات زنده‌ای که در آزمایشگاه‌ها و نیز محیط‌های آموزشی برای تدریس حوزه‌های گوناگون پزشکی و دامپزشکی استفاده می‌شوند. تصاویری که حالا قرار است دیگر آن‌ها را نبینیم.مدت‌هاست که جنبش‌ها و گروه‌های حمایت از حیوانات، نسبت به استفاده از حیوانات زنده در محیط‌های آموزشی و آزمایشگاهی واکنش نشان می‌دهند. تکثیر …
جنایت‌های استخوان سوز
روزنامه همشهری / ۳ روز قبل / ...
جنایت‌های استخوان سوز
دیوید نیکل - ترجمه: آرش نهاوندی  داستان جنایی نوردیک دارای درونمایه جنایی سیاه همراه با توصیفات جذاب و گیرا از طبیعت و مناظر غم‌افزا و دلگیر اسکاندیناوی است. امروزه سبک جنایی نوردیک طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است. در ایران در سال‌های گذشته بیشترین اقبال عمومی به داستان‌های کارآگاهانی نظیر شرلوک هلمز (نوشته سر آرتور کنان دویل)، هرکول پوآرو و خانم مارپل (کارآگاهان اصلی رمان‌های جنایی آگاتا کریستی) و داستان‌ها و موضوعاتی متاثر از سبک جنایی‌نویسی در انگلیس و آمریکا بود. اما امروزه ژانر …
آیفون ۱۱ پرو را در جشنوارۀ «ارومیه از گذشته تا آینده» بانک آینده برنده شوید
مهر / ۳ روز قبل / اقتصادی
آیفون ۱۱ پرو را در جشنوارۀ «ارومیه از گذشته تا آینده» بانک آینده برنده شوید
بانک آینده با برگزاری جشنواره «ارومیه؛ از گذشته تا آینده» می‌خواهد نقش خود را در پاسداشت هنر، فرهنگ و طبیعت بکر این شهر ایفا کند.
  بانک آینده  جشنواره عکس  دریاچه ارومیه
نمایشگاهی از کتاب‌های منتخب با موضوع طبیعت
ایسنا / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
نمایشگاهی از کتاب‌های منتخب با موضوع طبیعت
نمایشگاهی از کتاب‌های منتخب با موضوع طبیعت با عنوان «آیین هستی» برگزار شده است.
  نمایشگاه آیین هستی
چین و کرونا و ما !
روزنامه آرمان ملی / ۳ روز قبل / بهداشت و سلامت
چین و کرونا و ما !
انسانی که از چند قرن پیش تصور می‌کرد با کشف قوانین علمی، بر طبیعت سلطه‌ای بی‌چون و چرا خواهد یافت و از جهان «راززدایی» خواهد کرد، اینک حیاتش با یک ویروس به خطر افتاده است. طبیعت را قوانینی است که البته می‌توان کشف‌شان کرد و طبق آنها تکنولوژی ساخت و زندگی انسان‌ها را راحت‌تر یا از جهتی سخت‌تر کرد، اما سلطه بر طبیعت، خیال عبثی است
تصاویر منتخب حیات وحش هفته‎
مهر / ۳ روز قبل / عکس
تصاویر منتخب حیات وحش هفته‎
در این گزارش نگاهی داریم به تصاویر منتخب حیات وحش که طی هفته گذشته از نقاط مختلف جهان گرفته شده است.
  حیات وحش  تصاویر حیوانات  حیات وحش طبیعت
تالار افتخارات ایران 
در برلیناله
روزنامه شهروند / ۴ روز قبل / ...
تالار افتخارات ایران در برلیناله
سینمای ایران در یکی دو دهه گذشته در برلیناله حضوری موفق و پررنگ داشته و کارشناسان امیدوارند امسال نیز این روند ادامه داشته باشد. در حقیقت ایران از ‌سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی)، همواره در یکی از بخش‌های جشنواره فیلم برلین حضور داشته است. در این چهل‌وپنج‌سال جعفر پناهی با هشت فیلم (که البته نمایش شماری از فیلم‌های او در چارچوب برنامه بزرگداشت او در برلیناله ۲۰۱۱ صورت گرفت) آشناترین سینماگر ایرانی فستیوال برلین است. سهراب شهید ثالث با ۶ فیلم، داریوش مهرجویی و محمدعلی طالبی هر یک با ۴ فیلم و هژیر داریوش با ۳ فیلم دیگر فیلمسازان ایرانی پرحضور در برلیناله هستند. در چهل‌وپنج‌سال حضور در فستیوال برلین، سینمای ایران جایزه‌ها و موفقیت‌های زیادی نیز به دست آورده …
ریشه‌های نظم سیاسی:  از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / بین‌المللی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
دولت‌های اولیه اروپایی عدالت را توزیع می‌کردند اما نه ضرورتا قانون را. قانون در جای دیگر ریشه داشت، خواه در مذهب (مانند احکام مربوط به ازدواج و خانواده که در فصل قبل مورد بحث قرار گرفت) خواه در آداب و رسوم قبایل و خواه در اجتماعات محلی. دولت‌های اولیه اروپایی گاهی قانونی وضع می‌کردند- یعنی قوانین جدیدی خلق می‌کردند- اما مرجعیت و مشروعیت بیشتر بر توانایی‌شان در اجرای بی‌طرفانه قوانین متکی بود نه ضرورتا بر اجرای قوانین خودشان. تمایز میان قانون و قانون‌گذاری برای درک معنای حاکمیت قانون حیاتی است. درک اصلی از قانون به مثابه امری ثابت، خواه با مرجعیت آسمان، خواه با سنت و خواه با طبیعت بر این دلالت دارد که قانون را نمی‌توان براساس اقدام بشری تغییر داد، اگرچه می‌تواند و باید برای سازگاری با شرایط جدید …
پارسینه / ۵ روز قبل / وبگردی
مبلمان روستیک برای داشتن دکوراسیونی طبیعی +تصاویر
مبلمان و وسایل روشنایی گا‌ها از کنده درخت، تنه و شاخه‌ی درختان و الیاف و کنف ساخته می‌شوند. این سبک در خانه‌های ویلایی و کوهستانی و روستایی یافت می‌شود اگر به سبک‌های طبیعی علاقه‌مند هستید یا از آوردن طبیعت به درون منزل لذت می‌برید ما برای هر دکوراسیونی و برای هر بودجه، ۵۰ ایده برای مبلمان روستایی را گردآوری کرده ایم.
  پارسی خبر  مد و دکوراسیون  دکوراسیون منزل  دکوراسیون داخلی  مبلمان روستیک  مبلمان  مبلمان چوبی
ببینید | ویدئوی پر بازدید از مهر مادری یک کبوتر در برف!
خبرآنلاین / ۵ روز قبل / اجتماعی
ببینید | ویدئوی پر بازدید از مهر مادری یک کبوتر در برف!
سرما کبوتر را از ماندن بر سر تخم منصرف نکرد. این ویدئوی جالب در روزهای سرد و برفی تهران از پر بازدیدهای امروز در فضای مجازی بود.
  پرنده  طبیعت  بارش برف - باران  شهر تهران
بزرگترین فروشگاه تخصصی لوازم کمپینگ، کوهنوردی، اپتیک و تیر و کمان
ایلنا / ۵ روز قبل / اقتصادی
بزرگترین فروشگاه تخصصی لوازم کمپینگ، کوهنوردی، اپتیک و تیر و کمان
در سه ساله اخیر رشد روزافزون فروشگاه‌های اینترنتی موجب سهولت خرید و آسایش هرچه بیشتری مشتریان در سرتاسر ایران شده است اما در میان تمام کسب و کارهای اینترنتی جای خالی فروشگاه‌های اینترنتی کالای تخصصی کاملا محسوس و ملموس بوده است. اقبال مردم به صنعت طبیعت گردی و ورزش‌های تخصصی در کنار نیاز بازار به مرجع معتبر فروش باعث شد تا تیم حرفه ای زردکوه با پشتوانه چندین سال سابقه فعالیت در تخصص تیر و کمان و اپتیک، فروشگاه اینترنتی زردکوه را در حوزه فروش محصولات تیر و کمان، کمپینگ و کوهنوردی واپتیک را راه اندازی کند.
آفتاب کالیفرنیا در رامسر
رویداد 24 / ۵ روز قبل / ...
آفتاب کالیفرنیا در رامسر
رامسر عروس شهر‌های ایران است و تعجبی ندارد که بر بام آن یک هتل لوکس و چهار ستاره با سوئیت‌های متفاوت ساخته شود. هتل بام سبز رامسر که دور و بر آن را دنیایی از جلوه‌های زیبای طبیعت به اضافه انواع و اقسام امکانات تفریحی مثل تله کابین، ورزش‌های موتوری، مراکز خرید، رستوران و کافی شاپ فرا گرفته؛ سوئیت‌هایی با تم‌های منحصر به فرد دارد.
  رامسر  هتل
«اکو آرت»؛ جنبش هنری برای توجه به مشکلات زیست‌محیطی
ایرنا / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
«اکو آرت»؛ جنبش هنری برای توجه به مشکلات زیست‌محیطی
تهران- ایرنا- استاد دانشگاه الزهرا با ارائه تعریفی از «اکو آرت» یا «هنر زیست‌محیطی» گفت: این مفهوم به معنای یک جنبش هنری معاصر با موضوعات زیست‌محیطی است که هنرمند پس از ورود به طبیعت و بررسی مشکلات آن برای رفع آنها اقدام می‌کند.
  جشنواره تجسمی فجر  دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / ...
تاریخ‌نگار
 ‏صدوهجده‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیستم فوریه 1902میلادی، انسل آدامز، عکاس برجسته آمریکایی در شمال کالیفرنیا ‏به دنیا آمد. آدامز از طرفداران عدم دخل و تصرف در نگاتیو بود و به همین دلیل ابداعات زیادی در راستای تحول در چاپ و ‏دستکاری نور و قابلیت‌های بصری از خود به یادگار گذاشت. شهرت آدامز بیش از هر چیز به دلیل عکس‌هایش از طبیعت ‏و چشم‌اندازهای غرب آمریکاست. ‏
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / ...
اشتیاق اسکورسیزی برای فیلم بعدی کارگردان «انگل»
مارتین اسکورسیزی در نامه‌ای خطاب به بونگ جون هو، کارگردان «انگل» گفته است که کارت را خوب انجام داده‌ای و باید استراحت کنی، اما فقط کمی؛ من و همه افراد دیگر مشتاقانه منتظریم تا فیلم بعدی تو را ببینیم. دیروز بونگ جون در کنفرانسی مطبوعاتی به این نکته اشاره کرد و گفت که پس از کمپین موفقیت‌آمیز اما خسته‌کننده اسکار قصد استراحت داشتم، اما مارتین اسکورسیزی، کارگردان برجسته آمریکایی اظهارنظری کرد که موجب شد سریع به کار خود برگردم: «من نامه او را چند ساعت پیش خواندم و این برایم افتخاری بود.» او درباره فیلم انگل و موفقیت‌های آن توضیح داد: «داستان این فیلم تنها عناصر طنز با خود ندارد، بلکه طبیعت تلخ و دردناک نابرابری بین داشتن و هیچ نداشتن را در جوامع …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / ...
سفر به طبیعت سفر به شرایط سخت
نفیسه مجیدی‌زاده مثل خواب‌های ترسناک است! سفر شبانه به جنگل بدون هیچ وسیله‌ی ارتباطی پیشرفته‌ای، بدون جاده و راه ارتباطی و مرداب‌هایی هم در راه است! یا گم‌شدن در کویری گرم با شن‌های روان و خواب هم نیستی که از آن بپری و همه‌چیز تمام شودیا... مگر این‌که با یک تور همراه شوی که راه را بدانند و محل اقامت داشته باشند، آن وقت اگر دوست درخت‌ها باشی و خویشاوند خاک، می‌توانی از تماشای طبیعت لذت ببری و آلوده‌اش هم نکنی. تورهای طبیعت زمان دارند؛ مثلاً شش‌ماه دوم سال درخواست برای تور کویر و شش‌ماه اول، درخواست‌ها …
مجلس یازدهم نسبت به تصویب قوانین زیست محیطی اهتمام داشته باشد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سیاسی
مجلس یازدهم نسبت به تصویب قوانین زیست محیطی اهتمام داشته باشد
ساوه- ایرنا - مدیرعامل سازمان مردم نهاد حافظان طبیعت ساوه و زرندیه معتقد است که تصویب قوانین مرتبط با صیانت از محیط زیست باید از اولویت های مجلس یازدهم و نماینده این شهرستان ها در خانه ملت باشد.
  ساوه  زرندیه  انتخابات مجلس شورای اسلامی  تخریب محیط زیست  انتخابات مجلس در استان مرکزی
اندوه پنهان کودکان قلعه گنج
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / ...
اندوه پنهان کودکان قلعه گنج
نبود امکانات آموزشی، پایین بودن سطح بهداشت و درمان و وضعیت اقتصادی نامطلوب مردمان منطقه قلعه گنج را نمی‌توان کتمان کرد و کودکان که اولین آسیب دیدگان این وضعیت هستند داستان غم انگیزتری دارند. زندگی آنان مجموعه‌ای از خیر و شر‌ها است. آنچه که طبیعت آنان است، زیبا است و آنچه که طبیعت بر آنان تحمیل می‌کند، دلخراش.... اما اگربخواهیم همه وجوه زندگی این کودکان راببینیم نقش رنگ‌ها را بهتر میبینیم. کودکان زیباروی جنوبی با رنگ‌هایی که نشات گرفته از فرهنگ و جغرافیای منطقه است همه چیز را باهم جور کرده اند تا زیباتر ببینیم، اما وضعیت منطقه و شرایط زندگی مردمان ان می‌طلبد تا نگران آینده این کودکان باشیم تا به سرنوشت عموم اهالی قلعه گنج دچار نشوند.
صدمه جبران‌ناپذیر فعالیت تورهای غیر مجاز به بدنه گردشگری
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
صدمه جبران‌ناپذیر فعالیت تورهای غیر مجاز به بدنه گردشگری
یک راهنمای گردشگری گفت: ماجرای تورهای غیر مجاز داستانی است که از گذشته بوده، هست و در آینده نیز خواهد بود. با وجود اینکه میراث فرهنگی سعی می‌کند جلوی این کار را بگیرد؛ اما این مسأله مقداری خارج از کنترل است و این موضوع صدمه جبران‌ناپذیری به بدنه اصلی گردشگری می‌زند.
  سرویس زیارت و گردشگری  تورهای گردشگری  طبیعت گردی  مشهد  تورهای غیرمجاز طبیعت گردی
جزئیات مصوبه دولت درباره سقف قراردادهای موقت در کارهای غیرمستمر منتشر شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / اقتصادی
جزئیات مصوبه دولت درباره سقف قراردادهای موقت در کارهای غیرمستمر منتشر شد
هیئت دولت نظر به افزایش قراردادهای موقت کار و جلوگیری از سوء استفاده از عدم تعیین حداکثر مدت موقت کار و ایجاد امنیت شغلی کارگران، حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آن ها جنبه غیر مستمر دارد را تصویب کرد.
تعیین حداکثر مدت موقت کارهای غیر مستمر از سوی دولت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سیاسی
تعیین حداکثر مدت موقت کارهای غیر مستمر از سوی دولت
هیئت دولت نظر به افزایش قراردادهای موقت کار و جلوگیری از سوءاستفاده از عدم تعیین حداکثر مدت موقت کار و ایجاد امنیت شغلی کارگران، حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آن ها جنبه غیر مستمر دارد را تصویب کرد.
  هیئت دولت
با یک روش ساده کودکان‌تان را از آلرژی دور نگه دارید
پارسینه / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / وبگردی
با یک روش ساده کودکان‌تان را از آلرژی دور نگه دارید
نتایج پژوهش‌های مختلف، فرضیه‌ی بهداشت را رد کرده و بر تأثیر مثبت حاصل‌از بودن در طبیعت در پیشگیری از آلرژی تأکید می‌کند.
  آلرژی  کودکان  پارسی خبر
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
سرانجام 58 سال حبس، پس از 755 روز
حدود 755 روز پس از بازداشت موقت 8 فعال محیط‌زیستی، بالاخره تکلیف این پرونده معلوم شد. حکم دادگاه تجدیدنظر این فعالان محیط‌زیست، 2 سال بعد از بازداشت آنها، مشخص و حکم بدوی دادگاه، عینا تایید شده تا عملا امیدها برای بهبود اوضای این دلسوزان طبیعت پایان یابد و این پرونده فعلا مختومه شود؛ پرونده‌ای که از همان ابتدا، حاشیه‌های فراوانی به همراه داشت و بسیاری از مسوولان ازجمله رییس‌جمهوری، رییس سازمان محیط‌زیست، وزیر اطلاعات، برخی نمایندگان مجلس و... معتقد بودند که اتهام جاسوسی که این افراد به‌دلیل آن بازداشت شده‌اند و در مسیر همین حبس، نفر نهم از این گروه در زندان جان باخت، اشتباه بوده است.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
نوشته‌های من و زاویه دید
به هر حال، زاویه دید نو به عبارتی یعنی وسیله نو برای دیدن، یا اتخاذ شیوه تازه‌ای برای افزودن بیان دیگری به بیان‌ها و متون بشری. مثلا در جست‌وجوهایم برای یافتن زاویه دیدی که قبلا کار نشده بود، رسیدم به این مطلب که اگر جسارت نباشد، روایت یک داستان و یک رمان را با روایت فرشتگان موکل شانه‌های راست و چپ یکی کنم. یعنی داستان به این شکل باشد که بر شانه راست، شخصیت داستانی قسمتی از رفتارها و گفتارها و بر شانه چپ او هم قسمتی دیگر نوشته می‌شود و پیش می‌رود. دست به کار شدم. وسط‌های داستان رسیدم به پرسش‌هایی بسیار عجیب و اندیشه‌هایی درباره زبان و عمل انسان. خب این زاویه دید کار نشده، چیزهایی یادم داد و منظری بر کارکرد آدمی پیش رویم باز کرد که تا قبل از این نمی‌دانستم …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
طی سه ماه گذشته، اقدام به خودکشی موفق در «پل طبیعت» نداشتیم
سرکلانتر سوم پلیس پیشگیری پایتخت، گفت: حدود ۳ ماه است که در محدوده پل طبیعت هیچ گونه اقدام به خودکشی موفق نداشته‌ایم.به گزارش مهر، سرهنگ علی آقا کارخانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین آمار از خودکشی‌های انجام شده در پل طبیعت و همچنین اقدامات پلیس در راستای جلوگیری از این کار اظهار کرد: با توجه به رایزنی که با مسئولان سازمان نوسازی اراضی عباس‫آباد انجام شده و همچنین پیگیری‌های مرجع قضائی، خوشبختانه اقدامات فیزیکی برای امن‫تر کردن پل طبیعت در حال احداث است. وی افزود: این اقدامات باعث شده که حدود ۳ ماه ما در این محدوده (پل طبیعت) هیچ گونه خودکشی نداشته باشیم. سرکلانتر سوم پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اینکه می‫‫‫گویم هیچ گونه خودکشی نداشته‫ایم، منظورم اقدام منجر به عملی شدن خودکشی است وگرنه که …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
اسراری از مکان‌های مخوف و عجیب ایران
جهان دنیای زیبایی است، طراوت و تازگی طبیعت، زلالی آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها، صلابت کوه‌ها و درخشش خورشید آن دلفریب و دوست داشتنی است، اما مکان‌هایی ترسناک هم وجود دارند؛ دنیا‌هایی که محصول دست طبیعت بوده و رعب و وحشت به دل می‌اندازند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، در هر جایی از دنیا هستند مکان‌هایی که رفتن به آن‌ها ابتدای امر اندیشه‌ ترس را به هرکسی القا کنند، اما ما در زندگی شهری خود عادت کرده‌ایم که ترسناک‌ها را در قالب فیلم‌های‌هالیوودی و در قاب تلویزیون‌هایمان ببینیم. اغلب مناطق خوفناک و مرموز در ایران، داستانی عجیب و گاه باورنکردنی دارند که حس کنجکاوی مسافران غریبه را برمی‌انگیزد. >دریاچه گنجدریاچه‌ای زیبا، مرموز و خطرناک به نام «تخت سلیمان» است که در تکاب استان آذربایجان غربی قرار گرفته …
قرارگیری درمعرض پاتوژن‌ها از ابتلای کودکان به آلرژی محافظت می‌کند؟
زومیت / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فناوری
قرارگیری درمعرض پاتوژن‌ها از ابتلای کودکان به آلرژی محافظت می‌کند؟
نتایج پژوهش‌های مختلف، فرضیه‌ی بهداشت را رد کرده و بر تأثیر مثبت حاصل‌از بودن در طبیعت در پیشگیری از آلرژی تأکید می‌کند.
ببینید | تنها هتل کپری جهان در ایران که 4 ستاره هم دارد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / فیلم
ببینید | تنها هتل کپری جهان در ایران که 4 ستاره هم دارد
در جنوب کشور بویژه در استان‌های کرمان، سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان، گونه‌ای از اقامتگاه به نام «کپر» وجود دارد. کپرها با استفاده از مصالح موجود در طبیعت همچون درخت‌های «نخل» و «داز» تهیه می‌شود. این نوع اقامتگاه که یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های بشر به شمار می‌آید، در تابستان فضایی خنک را برای ساکنان فراهم می‌کند. در شهرستان قلعه گنج استان کرمان نخستین هتل چهارستاره کپری با تلفیق سنت و مدرنیته ساخته شده است. این اقامتگاه کپری که با همراهی بنیاد مستضعفان ساخته شده است، به یکی از مراکز جذب گردشگر تبدیل شده و نظر گردشگران خارجی و داخلی را به خود جلب کرده است.
ترندهای رنگی دکوراسیون خانه در سال ۲۰۲۰
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / وبگردی
ترندهای رنگی دکوراسیون خانه در سال ۲۰۲۰
رایج‌شدن برخی رنگ‌ها، به‌خصوص در هر سال، از اتفاقاتی که در دنیا به وقوع می‌پیوندد اثر می‌پذیرد. رنگ‌هایی که بناست در سال ۲۰۲۰ در و دیوار دنیای‌مان را رنگی کنند، از سال‌های پیش محدودتر شده‌اند. در سال ۲۰۲۰ پای رنگ‌هایی در میان است که براق هستند و طبیعت را در ذهن تداعی می‌کنند.
ابلاغ شیوه‌نامه برگزاری و روزشمار هفته کانون‌های فرهنگی و تربیتی به استان‌ها
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اجتماعی
ابلاغ شیوه‌نامه برگزاری و روزشمار هفته کانون‌های فرهنگی و تربیتی به استان‌ها
ایلنا: شیوه‌نامه برگزاری و روزشمار هفته کانون‌های فرهنگی و تربیتی به اداره کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ شد.
  طبیعت  کانون های فرهنگی  استان ها
صخره نوردی روی آبشار یخ زده جاده چالوس!
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
صخره نوردی روی آبشار یخ زده جاده چالوس!
می توان از آبشار خور به عنوان یکی از شاهکارهای خالق هستی در دل طبیعت جاده چالوس نام برد، واژه خور مخفف کلمه خورشید است. این آبشار این روزها یخ زده و محلی برای صخره نوردی محسوب می شود./ مشرق
ثبت کوه‌های رنگی زنجان – ماه‌نشان در فهرست میراث ملی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
ثبت کوه‌های رنگی زنجان – ماه‌نشان در فهرست میراث ملی
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: «آلاداغلار» یا کوه‌های رنگی زنجان – ماه‌نشان از اعجاز بی‌نظیر طبیعت در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.
  استانی-فرهنگی و هنری  زنجان  ماه‌نشان
ویدئو / نخستین هتل کپری جهان در قلعه‌گنج کرمان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
ویدئو / نخستین هتل کپری جهان در قلعه‌گنج کرمان
در جنوب کشور بویژه در استان‌های کرمان، سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان، گونه‌ای از اقامتگاه به نام «کپر» وجود دارد. کپرها با استفاده از مصالح موجود در طبیعت همچون درخت‌های «نخل» و «داز» تهیه می‌شود. این نوع اقامتگاه که یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های بشر به شمار می‌آید، در تابستان فضایی خنک را برای ساکنان فراهم می‌کند . در شهرستان قلعه گنج استان کرمان نخستین هتل چهارستاره کپری با تلفیق سنت و مدرنیته ساخته شده است. این اقامتگاه کپری به یکی از مراکز جذب گردشگر تبدیل شده و نظر گردشگران خارجی و داخلی را به خود جلب کرده است.
  آذربایجان غربی  گردشگری  هتل کپری
آب و هوای ایران خشک‌تر می‌شود؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
آب و هوای ایران خشک‌تر می‌شود؟
دلیل به وقوع پیوستن تغییرات اقلیمی در جهان انسان‌ها هستند که با فعالیت‌های ضد محیط زیستی خود به جان طبیعت افتاده‌اند.
  استانی-اجتماعی  تغییر اقلیم
دستان بخشنده دره‌ای عجیب در چهارمحال و بختیاری
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
دستان بخشنده دره‌ای عجیب در چهارمحال و بختیاری
اگر علاقه‌مند به کشف ناشناخته‌ها و عجایب ایران هستید حتما در فصول مختلف سال سفری به چهارمحال و بختیاری داشته باشید، قطعا این سفر می‌تواند خاطره‌ای شیرین از دیدن مناطق بکر و دست نخوره را برای دوستداران طبیعت و کشف ناشناخته‌ها برای شما به یادگار بگذارد.
  استانی-شهرستانها  منطقه چهارمحال و بختیاری  شهرستان کوهرنگ  نمک  چشمه
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
سگ‌ها آداب زندگی شهری را بلد نیستند!
چندی پیش بود که خبر حمله سگ‌ها به یک کودک کار در اطراف تهران بسیار خبرساز شد؛ چند روز پس از آن حمله 13 سگ به یک گوزن (مرال) در جنگل‌های هیرکانی و دیروز، حمله سگ‌ها به دو کودک و متاسفانه از بین رفتن یکی از این کودکان در میبد یزد. هفته‌ای نیست که اخبار دلخراشی از حمله سگ‌های رها در طبیعت ایران، به انسان و حیات‌وحش منتشر نشود. با اینکه کسی شک ندارد سگ‌ها یکی از بهترین دوستان انسان هستند، بهتر است عینک واقع‌بینی بزنیم و قبل از رسیدن بحران، آن را ببینیم.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
شورچه: نظام شهری باید مولفه‌های زنانه داشته باشد
[شهروند] یازده زن و چهار مرد پژوهشگر در حوزه‌های جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و معماری دور هم ‏جمع شدند تا در نشست «زنان و فضاهای شهری» از امنیت زنان در شهر و بررسی مولفه‌های کلامی، ‏غیرکلامی و فیزیکی موثر در آن بگویند. از اینکه چطور الگوهای رفتاری در جنسیتی کردن فضای ‏شهری موثرند و شیوه برخورد با فضاهای جنسیتی چه خواهد بود.‏ در این نشست، الناز عباسیان، مدیر دفتر توسعه محله‌ای بهارستان-فردوسی که پژوهشگر حوزه سلامت ‏روان است به بحث سلامت شهری و امنیت بصری پرداخت. از نظر او اگر بخواهیم فضای شهری را ‏برای زنان امن کنیم باید ابتدا به مسائل بصری زنان توجه کنیم؛ برای نمونه تراکم پوشش گیاهی و ‏ارتفاع فضای سبز که هرچقدر ارتفاع از سطح بصری زنان …
دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / فرهنگی و هنری
دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند
«سوره» امشب سفری داشت به شمال کشور از مازندران تا تالش؛ دو اجرای نیمه‌وقت که هر دو فضایی شاد را برای مخاطبان خود رقم زدند.
  موسیقی فجر 98
برترین عکس‌های طبیعت در سال ۲۰۱۹ را ببینید
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / عکس
برترین عکس‌های طبیعت در سال ۲۰۱۹ را ببینید
دراین گزارش به برترین عکس‌های منظره در سال ۲۰۱۹ نگاهی می اندازیم. منبع: yjc
«اورامان»؛ هزارماسوله ایران در دل کوهستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
«اورامان»؛ هزارماسوله ایران در دل کوهستان
روستای «اورامان» با طبیعتی چشم‌نواز، کوه‌های سربه فلک کشیده و لهجه کردی هورامی یکی از مناطق گردشگری کردستان ایران است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می‌کند.
  سرویس زیارت و گردشگری  اورامان  جاذبه‌های گردشگری ایران  کوهستان  روستا  گردشگری  طبیعت
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
احتمال مسمومیت الکلی توکاهای تلف شده در بجنورد
وجود هسته‌های انگور در چینه‌دان توکاهای گلوسیاه تلف شده در بجنورد، احتمال مسمومیت الکلی این پرندگان مهاجر را قوت بخشیده است.به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام برخی پرنده شناسان، با توجه به وجود هسته انگور در چینه دان پاره شده توکاهای گلوسیاه مهاجر، این احتمال وجود دارد که این پرندگان از هسته انگورهایی تغذیه کرده باشند که برای ساخت مشروب مورد استفاده قرار گرفته است.معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: هنوز به طور قطع نمی‌توان درباره علت مرگ توکاهای گلوسیاه اظهار نظر کرد ولی خوردن هسته انگور که برای ساخت مشروب مورد استفاده قرار گرفته و در طبیعت رها شده، یکی از فرضیه‌ها است. حمید رمضانی گفت: البته خوردن هسته انگور، زمانی که به میزان زیاد باشد، می‌تواند منجر به تولید نوعی سم در بدن شود و در …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
انتقاد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از وضعیت محیط‌زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بار دیگر در قامت یک فعال محیط‌زیست به انتقاد از وضعیت محیط‌زیست در کشور پرداخته و با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر به‌دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، گفته است: تصادفات جاده‌ای در ایران سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می‌شود اما تلفات آلودگی هوا دوبرابر تلفات جاده‌ای است. عیسی کلانتری در بیست‌ویکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدمات سبز که دیروز در سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، اعلام کرد: سال‌های طولانی به طبیعت فشار وارد کرده‌ایم. افزایش جمعیت و افزایش نیاز …
ظرفیت تا درآمد زیرساخت می‌خواهد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
ظرفیت تا درآمد زیرساخت می‌خواهد
ایمان مهدی‌زاده ـ  پژوهشگر توسعه پایدار حوزه گردشگری که ساده‌ترین روش درآمد در حوزه خدمات محسوب می‌شود و رضایت عمومی معیشتی را به‌دنبال دارد، صرفا یک ظرفیت به‌حساب می‌آید و نباید بدون زیرساخت‌های لازم آن را در ردیف درآمدهای زودبازده قرارداد. سابقه تمدنی از یک‌سو و طبیعت بکر پرگستره ایران زیبا همواره ظرفیت پذیرش گردشگران قابل توجهی را دارد اما برای رسیدن این پتانسل به پول در قالب پایدار نیاز به یک‌سری زیرساخت‌های عمومی داریم. جدای از ناوگان حمل‌ونقل عمومی غیرقابل اعتماد و جاده‌های پرحادثه که نیاز …
فیلم | ماجرای توله شیر سرگردان در اتوبان تهران - قزوین چه بود؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / وبگردی
فیلم | ماجرای توله شیر سرگردان در اتوبان تهران - قزوین چه بود؟
یک توله شیر در اتوبان تهران - قزوین زنده‌گیری و به دهکده طبیعت بوستان ملی باراجین قزوین تحویل شد.
کاربردهای کیسه زباله و کیسه فریزر در سفر و طبیعت گردی
مشرق / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / اقتصادی
کاربردهای کیسه زباله و کیسه فریزر در سفر و طبیعت گردی
با قراردان اسناد و مدارک مهم خود در داخل یک کیسه فریزر شما می‌توانید آنها را از خطر گم شدن، نفوذ رطوبت و خراب شدن جلوگیری کنید.
راندمان نیروگاه‌ها نباید زیر ۳۵ درصد باشد
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / اجتماعی
راندمان نیروگاه‌ها نباید زیر ۳۵ درصد باشد
ایلنا: وزیر نفت گفت: طبیعت خودش را به ما تحمیل کرده است. شدت انرژی در ایران فوق‌العاده بالاست. امروز دیگر مساله شدت انرژی نه تنها مساله محیط زیست که مساله اقتصادی هم …
  وزیر نفت  بیژن زنگنه
شکنندگی محیط زیست ما بی‌سابقه است
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / اجتماعی
شکنندگی محیط زیست ما بی‌سابقه است
زنگنه گفت: شکنندگی محیط زیست ما بیش از هر زمان دیگری مشخص شده است. به نقطه‌ای رسیده‌ایم که راهی نداریم جز اینکه محدودیت ایجاد کنیم. این دیگر مدیریت نیست، طبیعت خودش را به ما تحمیل کرده است.
اصلاح طلبان که لیست نداشتند چهار لیست دادند! بررسی اقدام جدید احزاب اصلاح‌طلب پیرامون ارائه‌لیست در انتخابات
روزنامه رسالت / ۱۳۹۸-۱۱-۲۷ / سیاسی
اصلاح طلبان که لیست نداشتند چهار لیست دادند! بررسی اقدام جدید احزاب اصلاح‌طلب پیرامون ارائه‌لیست در انتخابات
با نزدیک شدن به‌روزهای پایانی انتخابات مجلس یازدهم، طبق طبیعت روند انتخابات در هر ارگانی، شاهد اتفاقات گوناگونی نیز خواهیم بود. تصمیم‌های ناگهانی، انصراف، تغییر سیاست‌ها و دیگر مسائلی که در روزهای آخر رخ می‌دهد و شاید بتواند در لحظه‌های آخر نتیجه‌ انتخابات را تغییر دهد. اکنون خبرهایی مبنی بر تصمیم جدید اصلاح‌طلبان برای ارائه‌ فهرست‌های جداگانه و مختلف به گوش می‌رسد.
شاه‌بوف زخمی پس از مداوا در طبیعت اشنویه رها شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / علمی و آموزشی
شاه‌بوف زخمی پس از مداوا در طبیعت اشنویه رها شد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه گفت: یک بهله شاه‌بوف شاخ‌دار که به صورت مصدوم توسط علاقه‌مندان به محیط زیست پیا شده‌بود، پس از مداوا در طبیعت این شهرستان رها شد.
  سازمان حفاظت محیط زیست  اشنویه  نابودی پرندگان
توله شیر گم شده در قزوین به دهکده طبیعت تحویل داده شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / علمی و آموزشی
توله شیر گم شده در قزوین به دهکده طبیعت تحویل داده شد
قزوین - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: توله شیر گم شده در یکی آزادراه‌های این استان، به دهکده طبیعت بوستان ملی باراجین قزوین تحویل داده شد.
  استان قزوین  حقوق حیوانات
شش چیز در دنیا که در حال تمام شدن است
فرارو / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / بین‌المللی
شش چیز در دنیا که در حال تمام شدن است
'صندوق جهانی طبیعت' که یک اتحادیهٔ غیردولتی و بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست است، برآورد کرده است که حدود نیمی از خاک سطحی جهان در طول ۱۵۰ سال گذشته از بین رفته است و حدود ۵۰۰ سال طول می‌کشد که فقط ۲،۵ سانتی‌متر خاک سطحی به طور طبیعی ساخته شود.
  زمین  طبیعت
«آگاهی» حلقه جامانده مبارزه با سرطان
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۱۱-۲۶ / بهداشت و سلامت
«آگاهی» حلقه جامانده مبارزه با سرطان
سرطان کودکان یک مشکل جهانی است. در سراسر جهان هر 2 دقیقه یکبار پزشکان به خانواده‌ها درباره تشخیص سرطان کودکانشان می‌گویند. حقایق و اطلاعات موجود‌، طبیعت دلهره‫آور سرطان کودک را نشان می‌دهد؛ آماری که حکایت از مبارزه بسیاری از کودکان در سراسر جهان با این بیماری سخت دارد. با این حال پزشکان و فعالان این عرصه که کودکان و خانواده‌هایشان را در مسیر سخت مبارزه سرطان یاری می‌دهند معتقدند ایجاد آگاهی در‫خصوص سرطان کودکان هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد.
جایگاه مادران در جامعه امروزی ما
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / ...
جایگاه مادران در جامعه امروزی ما
یک پژوهشگر مطالعات زنان و خانواده گفت: اگر زنان جامعه ما به دنبال حقیقت وجودی خود بگردند، به این نتیجه می رسند که حقیقت زن همان وظیفه مادری و تربیت فرزندان مفید برای جامعه است. خداوند طبیعت زن را برای این کار آفریده و او از پس وظیفه مادری بهتر از هر کار دیگری بر می آید.
  استانی-اجتماعی  مادر  فرزندآوری  زنان
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / اقتصادی
بیمه سامان حامی مسابقات ژئو پارک تریل قشم
چهارمین دوره مسابقات دوی طبیعت «ژئو پارک تریل» جزیره قشم، با مشارکت ۱۲۰۰ دونده برگزار شد و شرکت بیمه سامان برای دومین بار از این دوره مسابقات حمایت کرد.
«به رنگ باران»، سفیر طبیعت شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / فرهنگی و هنری
«به رنگ باران»، سفیر طبیعت شد
ندا مقدم‌نژاد در تازه‌ترین نمایشگاه نقاشی‌هایش، با جلوه‌هایی از طبیعت در قاب‌هایی گرد، بر ضرورت حفظ محیط زیست و احترام به طبیعت به عنوان مصادیق مهمی از حقوق بشر تاکید کرده است.
  هنرهای تجسمی  نمایشگاه هنری  گالری  نقاشی

نکاتی برای کمپ زدن در طبیعت
پارسینه / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / وبگردی
 نکاتی برای کمپ زدن در طبیعت
برای برقراری کمپ طبیعت گردی در زیر درختان باید احتیاط کنید. کمپ زدن زیر درختان مرتفع خطر صاعقه را برای شما در پی دارد
  پارسی خبر  گردشگری  دانستنی های سفر  نکات سفر  کمپ زدن در طبیعت  کمپ زدن
فرارو / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / عکس
عکس‌های نفس گیر از مسابقات عکس‌های طبیعت جهان
در این مسابقات مجموعه ای از چهار تصویر از اولگ ارشف، توانست مقام نخست این مسابقات را کسب کند.
  عکاسی منظره  بهترین عکس ها  عکس های طبیعت
عرضه محصول جدید هوآوی Huawei nova 5T در بازار ایران
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / اقتصادی
عرضه محصول جدید هوآوی Huawei nova 5T در بازار ایران
گوشی هوآوی nova 5T به عنوان یک محصول جدید با ویژگی‌های قابل توجه، وارد بازار ایران شد. این گوشی با داشتن قیمتی متوسط، امکاناتی معادل یک محصول پرچم‌دار را ارائه می‌کند.
  ایران  بازی  طبیعت  نسل جوان  هوش مصنوعی
طبیعت برفی جنگل‌های بلوط بانه
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / عکس
طبیعت برفی جنگل‌های بلوط بانه
ایرنا - سنندج - بانه در شمال غربی کردستان یکی از مناطق سردسیر و برفگیر استان محسوب می‌شود که در زمستان مناظر زیبایی را می‌توان در این منطقه مشاهده کرد. تصاویر، طبیعت برفی جنگل بلوط اطراف این شهر را نشان می‌دهد.
  بارش برف  بانه  جنگل‌ بلوط
پارسینه / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / وبگردی
ابر‌های رنگین‌کمانی عجیب در سیبری +تصاویر
حدود ۲۰ سال پیش، «سوتلانا کازینا» کار خود در شهر را رها کرد تا دنبال عشق واقعی خود، یعنی طبیعت برود. او و دو فرزندش در یک کلبه چوبی در روستای کوهستانی اوزنزیا در روسیه و در نزدیکی مرز قزاقستان ساکن شدند. خانه جدید آن‌ها تقریبا هفتاد سال پیش ساخته شده بود. سیستم گرمایش، توالت و لوله کشی آب نداشت. اما چیزی داشت که در شهر وجود نداشت و آن آرامش و هارمونی بود. خوشبختانه سوتلانا مناظر خیره کننده‌ای که در آن زندگی می‌کند را از طریق عکاسی با ما به اشتراک می‌گذارد. او در سفر اخیرش به مرتفع‌ترین قله سیبری، عکس‌های خیره کننده‌ای گرفته است. همچنین از یک پدیده نوری رنگارنگ به نام ابر رنگین‌کمانی عکاسی کرده که ناشی از قطرات کوچک آب یا کریستال‌های یخ است که به طور مجزا نور را پراکنده می‌کنند.
  پارسی خبر  ابر  رنگین کمان  سیبری  علم و دانش
مسابقه «با طبیعت مهربان باشیم» برگزار می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ...
مسابقه «با طبیعت مهربان باشیم» برگزار می‌شود
انجمن علمی دانشجویی محیط زیست دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس مسابقه "با طبیعت مهربان باشیم" را برگزار می‌کند.
  باشگاه دانشجویان ایسنا  انجمن علمی دانشجویی محیط زیست دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس  مسابقه با طبیعت مهربان باشیم
بهترین جایگزین کیسه‌های پلاستیکی؛ به طبیعت آسیب نمی‌زنند؟!
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / اقتصادی
بهترین جایگزین کیسه‌های پلاستیکی؛ به طبیعت آسیب نمی‌زنند؟!
امروزه برای دوستداران محیط زیست در مورد تغییر کیسه های پلاستیکی به گزینه های سازگار با محیط زیست اهمیت زیادی وجود دارد و بیشترین پیشنهاد جایگزین آنها استفاده از ساک های دستی پارچه ای است. ما کاملا آگاه هستیم که دولت تلاش های زیادی را برای از بین بردن استفاده از کیسه های پلاستیکی انجام داده است و سال های اخیر نیز در پی ممنوعیت کامل استفاده از کیسه های پلاستیکی بوده اند، اگر چه شاید هنوز به نتایج دلخواهی نرسیده اند.
  تبلیغات  هدایای تبلیغاتی  محصولات تبلیغاتی  هدیه تبلیغاتی  هدایای تبلیغاتی بهار گیفت  ساک دستی
آمار آزار
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ...
آمار آزار
مائده امینی _  روزنامه‌نگار آ‌نها مورد آزار روانی و عاطفی قرار می‌گیرند، فرزندهایشان درست روبه‌روی چشم‌های خودشان بر سر اموال به‌جا مانده و نمانده با یکدیگر درگیر می‌شوند یا حتی آنها را فراموش می‌کنند. از یک جا به بعد، هرچه سن ما آدم‌ها بالاتر می‌رود، در برابر همدیگر بی‌دفاع‌تر می‌شوند و این از آن قوانین نانوشته طبیعت است. سالمندآزاری به این واسطه امروز یکی از پدیده‌های رایج در جهان است؛ آزارهایی که مصداق‌های متفاوتی دارند و لزوما به خشونت جسمی ختم نمی‌شوند. پیرمرد‌ها و پیرزن‌ها یکی از اصلی‌ترین …
نخستین گام برای احیای امنیت شغلی کارگران
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ...
نخستین گام برای احیای امنیت شغلی کارگران
سرانجام پس از 3دهه مغفول‌ماندن تبصره یک از ماده7 قانون کار، تلاش گروه‌های کارگری در مذاکره با شرکای اجتماعی به‌نتیجه رسید و هیأت وزیران در جلسه اخیر خود، حداکثر مدت موقت برای کارهای با جنبه غیرمستمر را تعیین کرد. طبق اعلام محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حداکثر مدت موقت، در قراردادهای کار، برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد، از زمان این تصویب‌نامه، به‌مدت 4سال تعیین شده است. علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با همشهری، این مصوبه را نخستین گام تشکل‌های …
بوم‌گردی در روستای بالای صفر درجه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / اقتصادی
بوم‌گردی در روستای بالای صفر درجه
گردشگرانی که علاقه‌مند به سفر به مناطق کویری هستند می‌توانند به روستای مهرجان که حد فاصل اصفهان و یزد قرار دارد سفر کرده و در اقامتگاه بوم‌گردی این روستا اقامت کنند و از طبیعت بکر آن لذت ببرند.
آیا انسان فراتر از طبیعت تکامل پیدا کرده است؟
زومیت / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / فناوری
آیا انسان فراتر از طبیعت تکامل پیدا کرده است؟
با نگاهی به پیشرفت چشمگیر انسان در مسیر تکامل و فاصله گرفتن از طبیعت، این سؤال مطرح می‌شود که آیا انسان از طبیعت جدا شده است؟
پاناما از نمای نزدیک
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / فیلم
پاناما از نمای نزدیک
«پاناما / Panama» کشوری در آمریکای مرکزی است که پایتخت آن «پاناماسیتی / Panama City» است. پاناما با 75517 کیلومتر مربع وسعت صد و شانزدهمین کشور جهان از لحاظ وسعت است. پاناما در سال 1821 از اسپانیا و سپس در سال 1903 از کلمبیا مستقل شد. این کشور از شمال به دریای کارائیب (اقیانوس اطلس)، از شرق به کشور کلمبیا، از جنوب به اقیانوس آرام و از غرب به کشور کاستاریکا محدود است. منطقه پاناما دارای باریک‌ترین خشکی در آمریکای مرکزی است که دو نیم‌قاره آمریکای شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می‌کند. پاناما باریکه‌ای است کوهستانی با جنگل‌های انبوه که آمریکای مرکزی را به آمریکای جنوبی پیوند می‌دهد. رودهای مهم آن توئیرا (با چوکوناکه)، بایانو، سانتاماریا و بلندترین نقطه آن قله آتشفشان بارو با 3475 متر ارتفاع است. …
تخلف در سرخه‌حصار
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / اجتماعی
تخلف در سرخه‌حصار
منطقه‌ی کوه‌پایه‌ای و ‌کوهستانی سرخه‌حصار در شرق تهران، از دیرباز به‌شیوه‌های گوناگونی مورد حفاظت بوده است؛ در زمان قاجار با عنوان قرق سلطنتی، در زمان پهلوی با عنوان شکارگاه سلطنتی، و پس از انقلاب با عنوان پارک ملی. این حفاظت که بیش از دویست سال پیشینه دارد، سرخه‌حصار را به یکی از باسابقه‌ترین منطقه‌های حفاظت‌شده‌ی جهان بدل ساخته است. این منطقه، نمونه‌ی شاخصی از زیستبوم‌های محدوده‌ی تهران است و به‌علت این که بخش‌های بزرگی از طبیعت تهران نابود شده، حفظ آن در واقع حفاظت از یک میراث طبیعی و فرهنگی بی‌مانند استان تهران و کشور  است.
  محیط زیست  عباس محمدی
کمیته ساماندهی آفرودسواران کشور تشکیل شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / فرهنگی و هنری
کمیته ساماندهی آفرودسواران کشور تشکیل شود
یک‌کارشناس واحد طبیعت گردی در سازمان محیط زیست پیشنهاد کرد کمیته‌ای برای ساماندهی موضوع آفرودسواران در مناطق طبیعی در ستاد هماهنگی خدمات سفر تشکیل شود.
  سازمان محیط زیست  آفرود  گردشگری
توییت مهم وزیر کار درباره کارگران + متن
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / سیاسی
توییت مهم وزیر کار درباره کارگران + متن
هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود در راستای ایجاد امنیت شغلی کارگران، با توجه به افزایش روزافزون قراردادهای موقت کار در سال‌های اخیر و به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از عدم تعیین حداکثر مدت موقت کار آیین‌نامه اجرایی تعیین حداکثر مدت موقت را برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیر مستمر دارد، تصویب کرد.
تحقق آرزوی ۲۸ ساله کارگران
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ...
تحقق آرزوی ۲۸ ساله کارگران
وزیر کار از تحقق ارزوی ۲۸ ساله جامعه کارگری ایران در تعیین حداکثر مدت موقت برای کار‌هایی که طبیعت آن‌ها جنبه غیر مستمر دارد خبر داد.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / ...
زلف پریشان ما و اکسیر انقلاب
تفاوت و گوناگونی در طبیعت آدمیان نهفته است. آنها همان طور که در صورت و سیما متفاوت آفریده شده‌اند در افکار و باورها نیز یکسان نبوده و نیستند. حتی امت‌ها از یکدستی فکری و وحدت عقیدتی ناکام بوده‌اند چه رسد به ملت‌ها! گویی «و جعلْناکُمْ شُعُوبًا و قبائِل لِتعارفُوا» ساحت باورها و فهم‌ها را نیز شامل می‌شود. همه مثل هم نمی‌فهمند و طبیعتا درک‌شان از مسائل یکسان نیست. فراتر از آن حتی از ارزش‌ها و اولویت‌ها‌ی‌ لزوما یکسانی برخوردار نیستند. پس اختلاف نظر و حتی تفاوت ارزش‌ها طبیعی است. حال اگر به فرموده سلطان‌البشر-به تعبیر مولانا-«اخْتِلافُ اُمّتی رحمةٌ» است چرا این اختلاف برای یک ملت، رحمت نباشد؟ و اگر آنجا …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / ...
کمپر ون متمایز بازار آمریکا
مرسدس بنز از فرصت برگزاری نمایشگاه خودروی شیکاگو برای معرفی اولین کمپر ون پاپ آپ و مدرن خود در این بازار استفاده کرده است. این ون با پسوند «ویکندر» شناخته می‌شود، اما توسط شرکت Driverge Vehicle Innovations که همکار مرسدس می‌باشد ساخته شده است.بنا به گفته این خودروساز آلمانی، متریس ویکندر خودروی بسیار قابلی است. شما نه‏تنها می‌توانید از آن برای سفرهای جاده‌ای طولانی استفاده کنید؛ بلکه متریس ویکندر خودرویی ایده آل برای گشت‌وگذار آخر هفته است.رابرت ویت مدیر ون‌های مرسدس بنز آمریکا می‌گوید: «کمپر ون‌های پاپ آپ حالتی نمادین داشته و بسیار کاربردی هستند. ما مدت‌های زیادی به خاطر حضور در این بازار شناخته شده‌ایم و نیاز به خودروهای جدید در این کلاس کاملاً حس می‌شود زیرا ون‌های کمپر سالخورده و قدیمی در …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / ...
طراحی پروتئین با عملکرد خاص از روی زخم!
دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند پس از سال‌ها تلاش، هم‏‏اکنون می‌توانند پروتئین‌های جدید که عملکردهای خاصی دارند را از روی زخم سطحی طراحی کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، پروتئین‌ها ماشین‌های مولکولی هستند که همه موجودات زنده را به جنب‏و‏جوش در‏می‌آورند؛ زیرا آنها جلوی عفونت‌های کشنده را می‌گیرند و سلول‌های آسیب‏دیده را بازسازی می‌کنند و انرژی خورشید را جذب می‌کنند. از آنجا که درک اساسی ما در مورد نحوه عملکرد پروتئین‌ها تاکنون همانند یک معما برای‏مان بوده است، انسان‌ها تنها با اصلاح مواردی که در طبیعت رخ می‌دهد می‌توانند قدرت پروتئین‌ها را مهار کنند. ماشین مولکولی دسته‌ای از مواد بیولوژیکی با اندازه‌های مولکولی و نانومتری هستند، که در اثر خودآرایی و کنار هم قرار‏گیری ذره به ذره مواد به وجود …