پنجشنبه, ۳ بهمن, ۱۳۹۸ / 23 January, 2020
فقر
اشرف غنی: افغانستان با کمک‌های خارجی ساخته نمی‌شود
انتخاب / ۶ ساعت قبل / ...
اشرف غنی: افغانستان با کمک‌های خارجی ساخته نمی‌شود
رییس جمهوری افغانستان در حاشیه نشست جهانی «داووس» در سوییس گفت که ۶۰ درصد مردم این کشور زیرخط فقر زندگی می‌کنند اما تأکید کرد که این کشور با کمک‌های خارجی ساخته نمی‌شود.
سیل فقر در راه است
دیدارنیوز / ۱۳ ساعت قبل / اجتماعی
سیل فقر در راه است
ا هر سیلزده و مسئولی در روستا‌های اطراف دشتیاری، کنارک و زرآباد صحبت می‌کنم از عمق خسارت زمین‌های کشاورزی می‌گوید. در زرآباد که قطب تولید موز ایران است مردم با گرفتن وام و قرض صیفی‌جات کاشته بودند و حالا موقع برداشت صددرصد محصول از بین رفته و باغ‌های موز هم بیش از ۹۰ درصد آسیب عمده دیده است. سیل تنها به بخش کشاورزی استان آسیب نزده بلکه ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فقط به زیرساخت حیاتی مثل جاده، صدمه زده و به زیر ساخت برق هم ۳۸ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است. زیر ساخت‌هایی که با تخریب آن‌ها موج کمک‌رسانی به روستا‌های دور افتاده هم سخت‌تر شده است. در ویدئو‌هایی که مردم از کاروان کمک‌ها گرفته‌اند و در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست می‌شود می‌توان این مشکل اساسی را بخوبی دید؛ مثل نیسان‌هایی که …
افزایش فرهنگ بیمه باعث رفع فقر در کشور می‌شود
روزنامه همدلی / ۱۶ ساعت قبل / اقتصادی
افزایش فرهنگ بیمه باعث رفع فقر در کشور می‌شود
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان همدان گفت: در سطح استان 101 هزار خانواده تا پایان آذر ماه 98 تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند که از این تعداد 4 هزار و 500 نفر در 3 گروه به صورت ماهانه حقوق دریافت می‌کنند. 2 هزار و 409 نفر شامل سرپرست خانواده‌هایی هستند که فوت کرده‌اند، هزار و 424 نفر کسانی هستند که بازنشسته شده‌اند و 368 نفر سرپرست خانوارهایی هستند که بنا به دلایلی از کار افتاده هستند.
روزنامه کارگزاران: اصلاح‌طلبان نامزد کافی برای انتخابات دارند
مشرق / ۲۱ ساعت قبل / سیاسی
روزنامه کارگزاران: اصلاح‌طلبان نامزد کافی برای انتخابات دارند
حزب کارگزاران می‌گوید: اصلاح‌طلبان برخلاف برخی ادعاها با فقر نامزد در انتخابات مجلس روبه‌رو نیستند.
  حاجی بابایی  شورای نگهبان  فراکسیون امید  مجلس  لیست امید  لاریجانی  روزنامه کیهان  حزب کارگزاران  روزنامه سازندگی  حاجی‌بابایی
زیربنای توسعه   در خانه‌ها
روزنامه تعادل / ۲۴ ساعت قبل / اقتصادی
زیربنای توسعه در خانه‌ها
در شرایطی که اقتصاد کشورمان در دوران تحریم‌های دامنه‌دار غرب به دنبال راهکاری است که از طریق آن هم به نیازهای معیشتی مردم در حوزه اشتغالزایی پاسخ دهد و هم با مشکلاتی چون فقر مطلق و...مقابله کند و هم سهمی از بازارهای صادراتی را به خود اختصاص دهد؛ مشاغل کوچک و متوسط و خانگی راهبردی است که می‌تواند به مجموعه این مطالبات اقتصادی به گونه‌ای منطقی پاسخ دهد؛ یعنی از طریق توسعه مشاغل خرد و خانگی از یک طرف می‌توان با هیولای بیکاری افسارگسیخته در جامعه مقابله کرد و هم به مردم برای بهبود شاخص‌های معیشتی شان یاری رساند و هم از سوی دیگر سبد صادراتی کشورمان را در فضای پیرامونی تنوع ببخشد.
  استفاده از ظرفیت  اقتصاد  سرمایه  کسب و کار  مشکلات
سیل فقر در راه است؛ مشاهدات خبرنگار «ایران» از شواهد گسترده تخریب زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان
روزنامه ایران / ۲۶ ساعت قبل / اقتصادی
سیل فقر در راه است؛ مشاهدات خبرنگار «ایران» از شواهد گسترده تخریب زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان
«کمک‌های مردمی کم و زیاد به دست ما می‌رسد و بالاخره از گرسنگی نمی‌میریم اما به مسئولان بگویید از الان به فکر کشاورزی ما باشند. این روزها می‌گذرد و وقتی سیل فروکش کرد مردم روستاهای سیلزده تازه با زمین‌های گوجه و هندوانه و موز که سیل از بین برده رو به رو می‌شوند و این اول بدبختی ماست.» این‌ها را محمد می‌گوید، کشاورزی از روستای «دلگان ها» که با لباسی گل آلود کنار جاده نشسته و به هندوانه‌هایی نگاه می‌کند که آب خورده و لهیده روی جاده ریخته.
گسترش فقر برای پوشش ضعف
سایر منابع / ۳۷ ساعت قبل / اقتصادی
گسترش فقر برای پوشش ضعف
در شرکت های بیمه ای و صندوق های بازنشستگی مطالعات و یا دانش " اکچوئری" از جایگاه ویژه ای در تصمیم گیری وقایع آینده و استراتژی سازمانی برخوردار است. وقایع آینده که تاثیر بسیاری بر روی سازمان و شرکت های بیمه ای و صندوق های بازنشستگی دارند، عمدتا شامل متغیرهای جمعیتی، مالی و اقتصادی است. در یک دیدگاه کلی " اکچوئری" دو شاخه اصلی بیمه های عمر و غیرعمر را در برمی گیرد که با توسعه این علم می توان از " اکچوئری" برای بیمه های مستمری، بازنشستگی و عمر نام برد که البته روش های محاسباتی آن در شاخه های مختلف با یکدیگر متفاوت است.
آکسفام: نابرابری جهانی، افسارگسیخته است
فرارو / ۳۸ ساعت قبل / اقتصادی
آکسفام: نابرابری جهانی، افسارگسیخته است
در شرایطی که تعداد میلیاردر‌های جهان هر روز بیشتر می‌شود، ٧٣٥ میلیون نفر در شرایط فقر مطلق زندگی می‌کنند و آنطور که آکسفام گزارش داده، از هر دلار مالیات، تنها ٤ سنت، متعلق به مالیات پرداخت شده از سوی میلیاردر‌ها است. به عبارت دیگر، میلیاردر‌ها فقط ٤ درصد مالیات‌ها را پرداخت می‌کنند. این در حالی است که هر روز، حدود ١٠ هزار نفر به خاطر عدم دسترسی به خدمات درمان عمومی جان خود را از دست می‌دهند.
  نابرابری جهانی  آکسفام
یک عضو کارگزاران: بر خلاف برخی ادعاها با فقدان نامزدهای اصلاح‌طلب روبرو نیستیم
تسنیم / ۳۸ ساعت قبل / سیاسی
یک عضو کارگزاران: بر خلاف برخی ادعاها با فقدان نامزدهای اصلاح‌طلب روبرو نیستیم
مدیر مسئول روزنامه سازندگی معتقد است بر خلاف برخی ادعاها و فضاسازی‌ها، اصلاح‌طلبان با فقدان و فقر کاندیدای اصلاح طلب روبرو نیستند.
تقدیر از پایان نامه‌های برتر در حوزه مطالعات فقر
مهر / ۳۸ ساعت قبل / اجتماعی
تقدیر از پایان نامه‌های برتر در حوزه مطالعات فقر
اختتامیه نخستین همایش تقدیر از پایان‌نامه‌های برتر مطالعات فقر توسط وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با همکاری ۳۰ عضو هیات علمی از دانشگاه و موسسات علمی برگزار شد.
  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  فقر  پایان نامه
برای سیستان و بلوچستان بولدوزر بفرستید نه آب معدنی
روزنامه آفتاب یزد / ۴۰ ساعت قبل / اجتماعی
برای سیستان و بلوچستان بولدوزر بفرستید نه آب معدنی
یادمان می‌رود که آمده‌ایم برای تهیه گزارش از سیل اخیر در بلوچستان، از بس فقر و محرومیت به رخ مان کشیده می‌شود! یادمان می‌رود قدم در سرزمینی سیل زده گذاشته‌ایم از بس جاده ندارند، آب لوله کشی ندارند، مدرسه و درمانگاه ندارند! یادمان می‌رود از خسارات سیل بپرسیم از بس طرح بی مطالعه، ناتمام و انجام نشده سر راه‌مان سبز می‌شود و یادمان می‌رود بلوچستان دچار سیلابی مخرب شده است از بس زخم دیگر محرومیت‌های تاریخی این منطقه تازه و آزاردهنده است.
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
قبح رنج فرو ریخت
گروه اجتماعی| آمارهای غیررسمی از تردد 170 هزار کولبر در نوار مرزی غرب و شمال غرب ایران خبر می‌دهد کولبرها، ساکنان استان‌های ایلام، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی هستند؛ استان‌هایی که بیش از 1000 کیلومتر نوار مرزی غرب و شمال غرب ایران با کشور عراق را پوشش می‌دهند. بنا بر نتایج سرشماری سال 95، میانگین میزان بیکاری در این استان‌ها بالای 10 درصد بوده و هرچه از مرکز استان - پایتخت سیاسی و اداری و مرکز تجمیع امکانات و پایگاه توزیع اعتبارات استانی - به سمت شهرستان‌های دوردست می‌رویم، نرخ بیکاری به دلیل آب رفتن امکانات و توجهات افزایش می‌یابد تا جایی که مرزنشینان، معمولا، در فقر مطلق به سر می‌برند چون در این مناطق، ملاحظات و محدودیت‌ها، مانع از توسعه …
در حسرت یک‌سرپناه...؛  آیا امروز با پس‌انداز و وام می‌شود خانه‌دار شد؟
روزنامه همشهری / ۲ روز قبل / اقتصادی
در حسرت یک‌سرپناه...؛ آیا امروز با پس‌انداز و وام می‌شود خانه‌دار شد؟
اگر ارثیه مادری نداشته باشی، اگر پدرت خانه کلنگی‌اش را به‌خاطر بچه‌هایش نکوبد و نسازد، اگر تا سال 96خانه نخریده باشی یا اگر درآمد ده‌ها میلیون تومانی نداشته باشی، چطور می‌خواهی خانه‌دار شوی؟ این روزها طوری شده که برای خانه‌دار شدن فرقی نمی‌کند درآمدت بالای خط فقر باشد یا پایین آن، فرقی نمی‌کند بتوانی از پس اقساط وام مسکن بربیایی یا نیایی، در هر صورت با خانه رؤیایی‌ات فاصله زیادی داری. برای بعضی‌ها 20سال و برای بعضی دیگر 50سال.
هشدار بانک مرکزی برای دارندگان بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی
ایلنا / ۲ روز قبل / اقتصادی
هشدار بانک مرکزی برای دارندگان بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی
ایلنا: بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای نظارت بیشتر بر افراد دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی ابلاغ کرد.
  بانک مرکزی  چک  قانون  فقره  بانک
نگرانی از قانونی که شاید «کودک همسری» را افزایش دهد
تابناک / ۲ روز قبل / ...
نگرانی از قانونی که شاید «کودک همسری» را افزایش دهد
دختران در کنف حمایت این قانون می‌توانند مشکلات اقامت، مالکیت و... برخی مهاجران را حل کنند، بی‌آنکه هیچ توجهی به حقوق انسانی آنها شود؛ در واقع دخترانی که در نقاط حاشیه‌ای شهرها زندگی می‌کنند و گاه در فقر مطلق به سر می‌برند و گاه اسیر چنگال اعتیاد پدرانشان هستند و اراده و اختیاری از خود ندارند در شرایطی قرار می‌گیرند که شاید به عنوان کالایی فروخته می‌شوند.
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / ...
به احترام‌تان تمام‌قد می‌ایستم
رییس‌جمهوری در پاسخ به گلایه‌های یک شهروند بلوچ سیل‌زده گفته است: «از مشکلات‌‌تان -از وضع نامناسب راه‌ها و آب آشامیدنی گرفته تا فقر و محرومیت- آگاهم و به احترام شما مردم صبور و رنج‌کشیده تمام‌قد می‌ایستم.»
تفاهمنامه‌های تشریفاتی!
روزنامه همشهری / ۳ روز قبل / اقتصادی
تفاهمنامه‌های تشریفاتی!
ایجاد فضای کسب‌وکار در هر جامعه‌ای با شاخص فقر و فلاکتش رابطه مستقیم دارد. هرچه امکانات شغلی و فراهم‌کردن بستر اشتغال در کشوری بیشتر باشد، گردش پول بیشتر می‌شود و آن مردم، می‌توانند پله‌پله، اقتصادشان را به‌صورت شخصی و خصوصی، مبتنی بر درآمدهای تولیدی و خدماتی، پیش ببرند.
گلایه نجیبانه‌ات را به گوش جان شنیدم/ در کنارتان ایستاده‌ام، نه فقط برای عبور از بحران سیل، که ان‌شاالله تا زمان رفع همه مشکلات
ایلنا / ۳ روز قبل / سیاسی
گلایه نجیبانه‌ات را به گوش جان شنیدم/ در کنارتان ایستاده‌ام، نه فقط برای عبور از بحران سیل، که ان‌شاالله تا زمان رفع همه مشکلات
رئیس‌جمهور در پاسخ به یک هموطن بلوچ، با تاکید بر اینکه "ایران آّباد و سرفراز بی‌تردید و بی‌مسامحه، رنگین‌کمانی از همه اقوام و شهروندان است و جز با توسعه همه‌جانبه، متوازن و بدون تبعیض به دست نخواهد آمد" ، گفت: از مشکلات‌‌تان- از وضع نامناسب راهها و آب آشامیدنی گرفته تا فقر و محرومیت- آگاهم و به احترام شما مردم صبور و رنج‌کشیده تمام‌قد می‌ایستم.
  حسن روحانی  سیستان و بلوچستان
پاسخ روحانی به هم وطن بلوچ: در کنارتان ایستاده‌ام
نامه نیوز / ۳ روز قبل / سیاسی
پاسخ روحانی به هم وطن بلوچ: در کنارتان ایستاده‌ام
رئیس جمهور در پاسخ به یک وطن بلوچ ، با تاکید بر اینکه "ایران آّباد و سرفراز بی‌تردید و بی‌مسامحه، رنگین‌کمانی از همه اقوام و شهروندان است و جز با توسعه همه‌جانبه، متوازن و بدون تبعیض به دست نخواهد آمد" ، گفت: از مشکلات‌تان- از وضع نامناسب راهها و آب آشامیدنی گرفته تا فقر و محرومیت- آگاهم و به احترام شما مردم صبور و رنج‌کشیده تمام‌قد می‌ایستم.
صد کامیون کمک غیرنقدی وزارت کار به سیستان و بلوچستان اعزام شد/ فقر عمیقی بر روستاها و مناطق دور دست حاکم است
ایلنا / ۳ روز قبل / اجتماعی
صد کامیون کمک غیرنقدی وزارت کار به سیستان و بلوچستان اعزام شد/ فقر عمیقی بر روستاها و مناطق دور دست حاکم است
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: بیش از یک صد کامیون کمک‌های غیرنقدی از زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.
  وزارت تعاون ،‌ کار و رفاه اجتماعی  سیل سیستان و بلوچستان  کریم یاوری
بحران آب آشامیدنی در تهران؛  پایتخت‌نشینان کمتر از یک‌دهه دیگر با کمبود شدید آب شرب مواجه می‌شوند
فرارو / ۳ روز قبل / اجتماعی
بحران آب آشامیدنی در تهران؛ پایتخت‌نشینان کمتر از یک‌دهه دیگر با کمبود شدید آب شرب مواجه می‌شوند
تهرانی‌ها کمتر از یک‌دهه دیگر با کمبود آب آشامیدنی مواجه می‌شوند. تهران پس از سیستان‌وبلوچستان دومین استان ایران از نظر فقر منابع آبی است و هرسال عددی به اندازه یک شهر متوسط به جمعیت آن اضافه می‌شود.
  آب آشامیدنی  آب تهران
سازمان‌های مردم نهاد؛ فراتر از مرزهای ملی
ایرنا / ۳ روز قبل / اجتماعی
سازمان‌های مردم نهاد؛ فراتر از مرزهای ملی
تهران-ایرنا-امروزه حضور و نقش سازمان‌های مردم نهاد به عنوان رکن سوم جوامع، به دلیل گسترش فرایند جهانی‌شدن و کاهش قدرت دولت‌ها در برخورد با مسائل جهانی از قبیل محیط زیست، صلح و فقر بیش از پیش پر رنگ شده‌است.
  سازمان های مردم نهاد  توسعه پایدار
دولت در قبال خط فقر پاسخگو باشد/  دوپله‌ای شدن مالیات بر درآمد کارمندان به نفع نجومی‌بگیران است؟/ نابلدیسم ‌اقتصادی
مشرق / ۳ روز قبل / اقتصادی
دولت در قبال خط فقر پاسخگو باشد/ دوپله‌ای شدن مالیات بر درآمد کارمندان به نفع نجومی‌بگیران است؟/ نابلدیسم ‌اقتصادی
حسن روحانی هفته گذشته در پنجاه‌ونهمین مجمع عمومی بانک مرکزی گفت: «اگر اقتصاددانی بلد است تمام روابط خارجی خراب باشد اما اقتصاد مملکت هیچ دست نخورد به ما هم بگوید».
  مشکلات اقتصادی  روزنامه های کشور  قیمت خودرو  ایران خودرو  سایپا
تورم سرکش‌تر شده اما دولت تن به توزیع کالابرگ نمی‌دهد/ نقطه‌ پایانِ تعدیل ساختاری، کِی از راه می‌رسد؟
ایلنا / ۳ روز قبل / اقتصادی
تورم سرکش‌تر شده اما دولت تن به توزیع کالابرگ نمی‌دهد/ نقطه‌ پایانِ تعدیل ساختاری، کِی از راه می‌رسد؟
ایلنا: بررسی نرخ تورم از ۶ سال گذشته تاکنون نشان می‌دهد که سیاست‌های جبرانی باید پی‌ریزی شوند؛ در غیر این صورت دهک‌های پایین درآمدی نمی‌توانند با یارانه ۴۵ هزار و…
  اکبر هاشمی رفسنجانی  فقر  محسن کوهکن  عدالت اجتماعی  کوپن  مرتضی افقه  بسته حمایت معیشت  کالابرگ الکترونیک  نابرابری  سیاست تعدیل ساختاری
از مزد توافقی تا دستمزد منطقه‌ای/ چرا مزد سندیکایی به کارِ ما نمی‌آید؟!
ایلنا / ۳ روز قبل / اجتماعی
از مزد توافقی تا دستمزد منطقه‌ای/ چرا مزد سندیکایی به کارِ ما نمی‌آید؟!
وقتی کارگران، آزادی عمل سندیکایی و قدرت چانه‌زنی ندارند و نمی‌توانند از حق و حقوق بدیهی و قانونی خود دفاع کنند، پافشاری بر راه‌های گریزی مانند دستمزد منطقه‌ای یا دستمزد توافقی، نوعی سرنا را از سر گشاد نواختن است؛ در واقع راهی که تئوریسین‌های سرمایه‌ی رانتی و بازوهای رسانه‌ای آنها در پیش گرفته‌اند، به ترکستانِ مقررات‌زدایی بیشتر و فقر جمعی کارگران منتهی خواهد شد!
  ماده 41 قانون کار  حذف حداقل دستمزد  فرامرز توفیقی-رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها  دستمزد منطقه‌ای  مذاکرات مزدی 99  دستمزد سندیکایی  دستمزد صنفی  استثمار کراگران توسط انجمن‌های خیریه  خروج کارگران از شمول قانون کار
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
خواستن، توانستن است
بیسوادی یا کم‌سوادی و نداشتن مهارت لازم برای ایجاد یک کسب و کار مناسب، یکی از موانع خروج از فقر افراد محروم است. نهادهای حمایتی وقت و هزینه زیادی را برای برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت‌آموزی صرف می‌کنند ولی کارایی و اثربخشی این قبیل دوره‌ها چندان زیاد نیست و تنها خروجی آنها صدور گواهی شرکت در دوره‌های آموزشی و چند مدرک قاب شده است. البته درصد کمی از فراگیران شانس دستیابی به شغل مرتبط را دارند. شاید یکی از دلایل اصلی ضعف اثربخشی این دوره‌های آموزشی، نداشتن انگیزه کافی بین مددجویان جهت مشارکت فعال در آن دوره‌ها و در نتیجه عدم استفاده درست از فرصت پیش‌آمده است. به قول معروف، خواستن، توانستن است. به نظر می‌رسد که قبل از برگزاری دوره‌های آموزشی …
روزنامه شهروند / ۴ روز قبل / ...
بحران آب آشامیدنی در تهران
 [سجاد خداکرمی] تهرانی‌ها کمتر از یک‌دهه دیگر با کمبود آب آشامیدنی مواجه می‌شوند. تهران پس از سیستان‌وبلوچستان دومین استان ایران از نظر فقر منابع آبی است و هرسال عددی به اندازه یک شهر متوسط به جمعیت آن اضافه می‌شود. همین مسأله سبب شده است که علاوه بر معدود سدهای اطراف پایتخت، منابع آب زیرزمینی این استان به‌شدت زیر فشار باشد و با تخریب سفره‌های زیرزمینی آب فرونشست‌های بزرگی در تهران رخ بدهد و آینده هولناکی را برای زیرساخت‌های پایتخت مانند فرودگاه‌ها، لوله‌های گاز، دکل‌های برق، راه‌آهن و... ترسیم کند. این موارد بخشی از هشدارهای هدایت فهمی، مدیر سابق منابع آب وزارت نیرو در گفت‌وگو با «شهروند» است. حالا تهران را …
کاکائو، فوتبال و دیدیه دروگبا
روزنامه همشهری / ۴ روز قبل / ...
کاکائو، فوتبال و دیدیه دروگبا
نگار حسینخانی_روزنامه نگار ساحل عاج را چقدر می‌شناسیم؟ شاید کشوری شهره به کاکائو، فوتبال و دیدیه دروگبا. جمهوری ساحل عاج کشوری در غرب آفریقاست با تولید ناخالص داخلی 32.86میلیارد دلار و جمعیتی حدود 7میلیون‌نفر که ۶۸درصد آنها کشاورزی می‌کنند. هرچند آمار دقیقی از بیکاری در این کشور در دست نیست، اما تخمین زده می‌شود نرخ بیکاری در ساحل عاج ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد و ۴۲ درصد مردم زیر خط فقر زندگی ‌کنند. با این حال این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده کاکائوی دنیا محسوب می‌شود. ویژگی محصول صادراتی  محصولات صادراتی …
فوتبالیستی که فقر را در شهر کاهش داد
خبرآنلاین / ۴ روز قبل / ورزشی
فوتبالیستی که فقر را در شهر کاهش داد
ونسان کمپانی علاوه بر نقش رهبری درون زمین، همواره به‌خاطر کمک‌های انسان‌دوستانه اش مورد ستایش قرار گرفته است.
  فقر  منچسترسیتی  خبر ورزشی
پوتین چه در سر دارد؟
دیپلماسی ایرانی / ۴ روز قبل / سیاسی
پوتین چه در سر دارد؟
15 ژانویه و تنها یک هفته بعد از اینکه روسها کریسمس ارتدکس را جشن گرفتند، رئیس جمهوری روسیه از تغییرات جدید سخن گفت. هرچند ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود تمرکز زیادی را بر مضامینی نظیر فقر و حمایت اجتماعی قرار داد و قول حمایت بیشتر از خانواده های دارای فرزند را در تلاش برای افزایش میزان زاد و ولد و بازنشستگی این کشور صادر کرد، با این حال ، برنامه پوتین برای اصلاحات قانون اساسی بیشترین توجه را به خود جلب کرد.
  ولادیمیر پوتین  میخائیل میشوستین  روسیه
102 میلیون یورو بودجه فاضلاب خوزستان را کجا خرج کردید؟/ از کجا بدانیم بلاهای قبلی برای اعتبارات جدید تکرار نمی‌شود
اعتماد آنلاین / ۴ روز قبل / اقتصادی
102 میلیون یورو بودجه فاضلاب خوزستان را کجا خرج کردید؟/ از کجا بدانیم بلاهای قبلی برای اعتبارات جدید تکرار نمی‌شود
سهم مردم خوزستان از ثروت کشور فقر و محرومیت است/ قطعاً علت فوت چهار زن در بیمارستان اهواز خطای انسانی بود/ هیات‌رئیسه مجلس بگوید چرا رأی استیضاح برخی وزیران وتو می‌شود/ خوزستان درآمد کشور را تولید می‌کند اما به وقت پرداخت آخر صف است
اینجا فقر، سیل و بی‌خانمانی تا مغز استخوان را می‌سوزاند/ مردم: می‌ترسیم که فراموش شویم
روزنامه آرمان ملی / ۴ روز قبل / اجتماعی
اینجا فقر، سیل و بی‌خانمانی تا مغز استخوان را می‌سوزاند/ مردم: می‌ترسیم که فراموش شویم
دوباره برگشتیم سر خانه اول؛ فقر و نداری... همان جایی که سالها قبل از آن گفتیم و برای برآورده شدن حقوق اولیه مردم بارها نوشتیم اما حالا بازهم سر خانه اول هستیم... اینجا فقر، محرومیت، نداری و حالا هم سیل و آوارگی و بی‌خانمانی تا مغز استخوان مردم و روستائیان را می سوزاند.
فقر و خشونت چه تاثیری بر مغز کودکان دارد؟
خبرآنلاین / ۴ روز قبل / بهداشت و سلامت
فقر و خشونت چه تاثیری بر مغز کودکان دارد؟
بنا بر بررسی‌های محققان دانشگاه میشیگان، فقر و خشونت در دوران کودکی می‌تواند موجب تغییر مغز کودکان شود به‌گونه‌ای که آنها در برابر تهدیدها، واکنش متفاوتی از خود نشان دهند.
  کودکان  کودک آزاری  سلامت کودکان  کودکان خیابانی  کودکان کار  خشونت
بررسی عوامل تاثیرگذار بر فقر در همایش فقرپژوهی؛ سهم نیروی کار ایران از ارزش افزوده اندک است
روزنامه توسعه ایرانی / ۴ روز قبل / اقتصادی
بررسی عوامل تاثیرگذار بر فقر در همایش فقرپژوهی؛ سهم نیروی کار ایران از ارزش افزوده اندک است
همایش فقرپژوهی به همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف شناخت و تقویت اجتماع ملی پژوهشگران حوزه فقر، تعامل میان حوزه «سیاست‌گذاری و اجرا» و «دانشگاه و پژوهش» برگزار شد.
مردم سیل زده سیستان و بلوچستان: می‌ترسیم که فراموش شویم
شفقنا / ۴ روز قبل / ...
مردم سیل زده سیستان و بلوچستان: می‌ترسیم که فراموش شویم
شفقنا- دوباره برگشتیم سر خانه اول؛ فقر و نداری… همان جایی که سالها قبل از آن گفتیم و برای برآورده شدن حقوق اولیه مردم بارها نوشتیم اما حالا بازهم سر خانه اول هستیم… اینجا فقر، محرومیت، نداری و حالا هم سیل و آوارگی و بی‌خانمانی تا مغز استخوان مردم و روستائیان را می سوزاند. ایلنا نوشت: اینجا بلوچستان است؛ روستا […]
  سیل  سیل زدگان  سیل سیستان و بلوچستان  مردم سیل زده
روزنامه اعتماد / ۵ روز قبل / ...
نمک بر زخم مردم سیل‌زده نپاشید
طی مصاحبه‌ای تلویزیونی یکی از مسوولان مدیریت بحران کشور (محمدفرید لطیفی معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور) با علی ضیاء اعلام کرد که بحران سیستان‌و بلوچستان ملی نیست. مردم و برخی نهادهای انقلابی و مردمی با دستان مهربان مشغول کمک‌رسانی به مردم هستند. عمق فاجعه دردناک است. مردم کاشانه، مزارع، احشام و زندگی‌شان را از دست داده‌اند؛ مردمی که در فقر مطلق و با سختی شب و روز می‌گذرانند. از خدا بترسید و به جای گردش‌های نمایشی و تبلیغاتی به داد مردم برسید. این گلایه نسبت به همه نهاد‌ها نیست. جای تشکر دارد برخی نهادهای دولتی و مردمی (شیعه و سنی، فارس و بلوچ، کرد و لر، ترکمن و عرب و همه اقوام ایرانی) بی‌ریا و صادقانه مشغول خدمت هستند. حتما باید مردم …
ایستادگی با دست‌های خالی
روزنامه همشهری / ۵ روز قبل / اجتماعی
ایستادگی با دست‌های خالی
دشت‌ها ، جاده‌ها و روستاهای بلوچستان در محاصره آبند اما آنچه بیش از آب به چشم می‌آید، کران تا کران محرومیت است. آنچه بی‌آبی و فقر و بی‌توجهی در سالیان دراز بر‌سرشان آورده، سهمگین‌تر از سیل است. سیل به اندازه جاده‌های ناایمن از سیستان و بلوچستانی‌ها کشته نگرفته، باران به اندازه خشکسالی به آنها صدمه نزده و ویرانی چیزی نیست که فقط در پس سیل سر و کله‌اش پیدا شده باشد.
2020‌سال سیاه اقتصاد
روزنامه شهروند / ۵ روز قبل / اقتصادی
2020‌سال سیاه اقتصاد
[شهروند] وضع اقتصادی کشورهای جهان در سال 2020 بدتر می‌شود و از هر 5 کشور، یک کشور با رکود یا کاهش درآمد سرانه مواجه می‌شود. این خلاصه پیش‌بینی سازمان ملل درباره چشم‌انداز اقتصادی جهان در ‌سال پیش‌روی میلادی است. در این گزارش به افزایش تنش‌های سیاسی بین کشورهای مختلف اشاره شده است که می‌تواند درنهایت به آشفتگی اقتصادی بخشی از کشورهای جهان منجر شود. از سوی دیگر، این گزارش به بخشی از کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای آفریقایی اشاره می‌کند که بازارشان با رکود مواجه است و همین موضوع موجب کاهش قدرت خرید مردم و عقب‌ماندگی دستمزد شده است. نکته مهم و جالب توجه گزارش سازمان ملل درباره چشم‌انداز اقتصادی جهان در ‌سال 2020 تأثیر محیط‌زیست بر گسترش فقر است. تغییرات اقلیمی شدید موجب بروز بحران‌های طبیعی مانند سیل …
نخبه‌گرایی موجب عدم دسترسی فقرا به آموزش شده/ فقر یادگیری در ایران ۲۷.۶ درصد بالاتر از متوسط خاورمیانه است
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اجتماعی
نخبه‌گرایی موجب عدم دسترسی فقرا به آموزش شده/ فقر یادگیری در ایران ۲۷.۶ درصد بالاتر از متوسط خاورمیانه است
ایلنا: همایش مبارزه با فقر آموزشی با حضور کارشناسان و فعالان صنفی با هدف تحلیل رویکرد برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۸ برگزار شد.
عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اجتماعی
عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است
معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فقر یادگیری دانش‌آموزان گفت: عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است.
تناقضات آماری بازماندگی و ترک تحصیل در آموزش و پرورش
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اجتماعی
تناقضات آماری بازماندگی و ترک تحصیل در آموزش و پرورش
یک کارشناس آموزش و پرورش با بیان این ادعا که فقر آموزشی عیان است،اظهار کرد: چقدر صدای مناطق محروم درکتاب های ما منعکس است؟ کشوری که نفت دارد، در برخی موارد ضرورت آموزش و پرورش شایسته و نیروهای مولد را درک نکرده است و مورد توجه قرار نمی دهد.
  مناطق محروم  آموزش و پرورش  بازماندگی از تحصیل  ترک تحصیل
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
چرایی رسیدن مسائل اجتماعی به نقطه اعتراض در گفت‌وگوی «ابتکار» با مصطفی مهرآیین بررسی شد
جامعه ایران در مرز تنهایی و هم‌پیمانی زهرا داستانیچرا مسائل اجتماعی اغلب در ایران به نقطه اعتراض می‌رسند؟ پاسخ این سوال از زمانی اهمیت یافته که خیابان‌های ایران با گذشت کمتر از یک هفته از تشییع میلیونی سردار شهید قاسم سلیمانی و نمایش همبستگی ملی در ایران دوباره شاهد اعتراضاتی بود که تنها نزدیک به 2 ماه از موج قبلی خود فاصله گرفته بود. دلیل این بار اما نه مانند آبان ماه 98 به مسائل اقتصادی چون گرانی بنزین و دلار مربوط می‌شد و نه به مسائل زیست محیطی چون آلودگی هوا، گرد و غبار خوزستان یا کمبود آب و مسائل پیرامونش چون انتقال آب. وقوع حادثه ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی و از دست رفتن جان 167 نفر از هموطنان و 9 نفر از خدمه این پرواز و پذیرش رسمی مورد هدف قرار گرفتن این هواپیما توسط پدافند موشکی …
رنسانس عربی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
رنسانس عربی
سلطان‌قابوس بن سعید که طی حدود پنج دهه حکمرانی بر عمان توانست این کشور دچار فقر فراگیر را به کشوری نسبتا توسعه‌یافته و توانمند در میانجی‌گری بین قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل کند در 79 سالگی درگذشت.
۳۲۱ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان برای حاشیه نشینان زاهدان و مشهد اختصاص می‌یابد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
۳۲۱ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان برای حاشیه نشینان زاهدان و مشهد اختصاص می‌یابد
تهران- ایرنا- سخنگوی دولت با بیان اینکه حاشیه‌نشینان عموما نابرابری و فقر خشن‌تری را تجربه می‌کنند، اعلام کرد، ۳۲۱ میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان اعتبار برای حاشیه نشینان زاهدان و مشهد اختصاص می‌یابد.
  علی ربیعی  حاشیه نشینی  دولت
عایدی نیروی کار ایران از ارزش افزوده ۴۰ درصد از متوسط جهانی کمتر است/ در سال ۹۵ کل فقر تهران شامل ۲۲درصد خانواده‌ها بود
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
عایدی نیروی کار ایران از ارزش افزوده ۴۰ درصد از متوسط جهانی کمتر است/ در سال ۹۵ کل فقر تهران شامل ۲۲درصد خانواده‌ها بود
ایلنا: همایش فقرپژوهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف شناخت و تقویت اجتماع ملی پژوهشگران حوزه فقر، تعامل میان حوزه «سیاست‌گذاری- اجرا» و «دانشگاه- پژوهش»…
  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  نخستین همایش فقرپژوهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  «مقابله با فقر نیازمند اراده، آگاهی و حمایتگری است»  فرشاد فاطمی اردستانی، استاد دانشگاه صنعتی شریف  علی دینی‌ترکمانی، عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگا  یعقوب اندایش، عضو هیئت علمی دانشگاه چمران اهواز  میرحسین موسوی، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا  سید هادی موسوی نیک مدیرکل دفتر مطالعات رفاه وزارت تعاون، کار و ر
خط فقر نشان می‌دهد در اقتصاد خوب عمل نکرده‌ایم
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
خط فقر نشان می‌دهد در اقتصاد خوب عمل نکرده‌ایم
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه خط فقر در کشور نشان دهنده این است که در صحنه اقتصاد به خوبی عمل نکرده‌ایم و تا به امروز مسیر را غلط رفته‌ایم، گفت: ترجیح می‌دهیم یک کشتی نفت را به بابک زنجانی و امثال‌ او بدهیم اما ریالی صرف توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی و زیربناهای کشور نکنیم.
  استانی-اقتصادی  بابک زنجانی  مجلس شورای اسلامی  هدفمندی یارانه‌ها  صادرکنندگان  ایران
آخرین خبر‌ها از سیل سیستان و بلوچستان / استاندار: برآورد‌های اولیه خسارت ۱۱۰۰ میلیارد تومان است / راه ارتباطی ۳۹۰ روستا همچنان بسته است / برق ۸۱۲ روستا وصل شد / از ۲۴۵ روستایی که آب آن‌ها قطع شده بود آب ۹۳ روستا وصل شده
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
آخرین خبر‌ها از سیل سیستان و بلوچستان / استاندار: برآورد‌های اولیه خسارت ۱۱۰۰ میلیارد تومان است / راه ارتباطی ۳۹۰ روستا همچنان بسته است / برق ۸۱۲ روستا وصل شد / از ۲۴۵ روستایی که آب آن‌ها قطع شده بود آب …
سیل که آمد، همه چیز را با خود شست و برد؛ حال آنکه مردم سیستان و بلوچستان در شرایط عادی هم از فقر امکانات و زیرساخت‌ها در تنگنا بودند و اکنون چشم به راه یاری هموطنانی هستند که از دیروز کمک های خود را به سمت جنوب شرق ایران گسیل کرده اند.
از بازگشایی راه‌ها تا تسریع در امدادرسانی به سیل‌زدگان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
از بازگشایی راه‌ها تا تسریع در امدادرسانی به سیل‌زدگان
استان‌ها- ایرنا- سیل که آمد، همه چیز را با خود شست و برد؛ حال آنکه مردم سیستان و بلوچستان در شرایط عادی هم از فقر امکانات و زیرساخت‌ها در تنگنا بودند و اکنون چشم به راه یاری هموطنانی هستند که از دیروز کمک های خود را به سمت جنوب شرق ایران گسیل کرده اند.
  سیستان و بلوچستان  فنوج  خسارت سیل  جمعیت هلال احمر  کمک های مردمی برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان  سیل زمستانی در جنوب و جنوب شرقی
هنگامی که خیابان خانه توست، بیاموز که زنده بمانی!
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
هنگامی که خیابان خانه توست، بیاموز که زنده بمانی!
وخیم شدن اوضاع اقتصادی و فقر فزاینده، همچنان که بر دامنه آسیب‌های اجتماعی افزوده، آسیب بی خانمانی و کارتن خوابی را نیز رشد داده است؛ همان بی خانمان‌هایی که با شروع فصل زمستان با مشکلات بیشتری برای اسکان و زیست روزمره خود مواجه هستند. درک بی خانمانی و کارتن خوابی به مثابه جرم و نه آسیبی اجتماعی، در طول دهه‌های اخیر، کاربست سیاست‌های سلبی و قهری در مقابله با این پدیده به جای کار مددکاری را سبب شده است؛ همچنین وجود صنعتی پولساز در ایجاد و تداوم کارتن خوابی به نفع پیمان کاران، وضعیت تراژیک بی خانمانی را ایجاد کرده است؛ این جرم انگاری در حالی است که متولیان حوزه آسیب و قانون گذاران به این نکته توجه ندارند که جرم‌هایی که فرودستان مرتکب می‌شود محصول فقر و نابرابری و تنها راه برای زنده ماندن و بقاست، …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
ارتقاء سرمایه‏های انسانی
سیده فاطمه ذوالقدر- نیاز امروز کشور به ارتقاء سرمایه‏ها و اعتماد اجتماعی است تا به پشتوانه این سرمایه‏‏ها اهداف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی محقق شود، یقیناً باوراین است که افزایش این سرمایه‏ها در خلا و معجزه‏گونه رخ نمی‏دهد و زیرساخت‏های آن بر مدار شفافیت و عملگرایی صادقانه و صالحانه، مهیا خواهد شد.به همین منظور، توجه همگان را به توصیه‏های شهید عزیزمان حاج‏قاسم سلیمانی درباره ارتباط با مردم جلب می‏کنم که: «آن دختر باحجاب یا کم‏حجاب و یا بی‏حجاب هم، فرزند ماست، جامعه من و خانواده ما است، این ها همه مردم ما هستند، بچه‏های ما هستند»، لذا همگان به‏ویژه کسانی‏ که تریبونی به دست می‏آورند توجه داشته باشند که به گونه‏ای سخن نگویند که موجب تفرقه و انشقاق جامعه شود و به قول شهید حاج‏قاسم: «خُب پس …
امسال عیدی کارگران چقدر است؟
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سیاسی
امسال عیدی کارگران چقدر است؟
عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار با بیان اینکه در حال حاضر یک اختلاف دو میلیون تومانی میان خط فقر و تورم در دستمزد کارگران وجود دارد گفت: در چنین وضعیتی، حقوق یک کارگر کفاف ۱۰ روز از یک ماه را می‌دهد.
برگزاری همایش فقرپژوهی و اختتامیه جشنواره آثار برتر دانشجویی در حوزه فقر+برنامه‌ها و سخنران‌ها
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اجتماعی
برگزاری همایش فقرپژوهی و اختتامیه جشنواره آثار برتر دانشجویی در حوزه فقر+برنامه‌ها و سخنران‌ها
نخستین همایش فقرپژوهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با شعار «مقابله با فقر نیازمند اراده، آگاهی و حمایتگری است» طی روزهای 25 و 26 دی برگزار می‌شود.
رقم خط فقر ۴ میلیون تومان است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
رقم خط فقر ۴ میلیون تومان است
رئیس کانون هماهنگی شورای کار استان اصفهان گفت: به طور متوسط رقم خط فقر چهار میلیون تومان است و اگر کسی کمتر از چهار میلیون تومان حقوق بگیرد، شرایط زندگی واقعا سختی دارد.
  استانی-اقتصادی  خط فقر  حقوق و دستمزد
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
«ابتکار» موضوع جانشینی هیثم بن طارق به جای سلطان قابوس را بررسی می‌کند
چالش‌های سلطان جدیدگروه ایران و جهان - پس از درگذشت سلطان قابوس پادشاه فقید عمان، اکنون تحلیلگران درخصوص جانشین او یعنی هیثم بن طارق گمانه‌زنی‌های مختلفی را مطرح می‌کنند. سلطان قابوس در طول پنجاه سال سلطنت خود بر عمان توانست کشورش را از انزوای کامل و فقر به یکی از وزنه‌های دیپلماتیک و اقتصادی خاورمیانه تبدیل کند؛ کشوری که نامش همواره در مدارا و تعامل با تمامی کشورها و نیز میانجی‌گری به منظور مهار تنش‌ها گره خورده است.حالا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، سلطان جدید عمان مسئولیت یک ملتی را عهده‌دار است که تنها در نیم قرن گذشته فقط یک حاکم را شناخته است؛ سلطان قابوس. اکنون هیثم بن طارق مسئولیت کشوری را پذیرفته که دیگر شبیه به زمان به قدرت رسیدن سلطان قابوس در 1970 نیست. با این حال اگر چه فقر و انزوا …
متفکران متناسب با انقلاب اسلامی نداشتیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
متفکران متناسب با انقلاب اسلامی نداشتیم
تهران- ایرنا- به گفته استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی یکی از بزرگترین معضلات ما این است که متفکران متناسب با انقلاب اسلامی نداشتیم و از نظر اندیشه‌ای دچار فقر شده‌ایم.
  دانشگاه علامه طباطبایی  علامه جعفری  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  کتاب
چه عواملی امدادرسانی در بلوچستان را کند می کند؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اجتماعی
چه عواملی امدادرسانی در بلوچستان را کند می کند؟
استان‌ها - ایرنا- یک فعال اجتماعی در سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه ساکنان جنوب استان بیشترین آسیب را از سیل اخیر دیده‌اند، گفت: فقر زیرساختی و پراکندگی جمعیت کار امدادرسانی به اهالی منطقه بلوچستان را کند کرده است.
  سیستان و بلوچستان  خسارت سیل  امدادرسانی  چابهار  سیل زمستانی در جنوب و جنوب شرقی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
 از "ایران واحد" تا بخشی‌نگری مجلس
عدم توازن در توسعه، یکی از مهمترین عوامل ایجاد شکاف و گسترش فقر در مناطق مختلف ایران است و از مقصران اصلی آن می‌تواند مجلس باشد. این یک شعار آرمان‌گرایانه نیست، این ضرورت آنی و غیرقابل انکار در مجلس و دولت آینده خواهد بود؛ و باید تمام تلاش نظام در دوره آینده به اشتغال، اقتصاد، عدالت، ایجاد آرامش روانی، بازگرداندن اعتماد، محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور، کمک به معیشت و رفاه خانواده‌های ایرانی، و توسعه متوازن معطوف شود. حداقل برای چند دوره سهم استان‌های متمول کشور در اعتبارات و منابع و طرح‌ها باید در بین استان‌های محروم سرشکن شود و در این راه این نمایندگان استان‌های توسعه‌یافته هستند که باید جلودار چنین رویکردی در مجلس و دولت آینده باشند.
فرماندار دلگان: آب دارایی بسیاری از مردم را برد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اجتماعی
فرماندار دلگان: آب دارایی بسیاری از مردم را برد
فرماندار دلگان در سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های سنگین و سیلابی سبب وارد شدن خسارت‌های فراوانی به مردم این منطقه شده و با توجه به فقر و محرومیت شدید مردم منطقه دارایی بسیاری از آنان را آب برده است.
سیل در  قلمرو فقر  و محرومیت
روزنامه توسعه ایرانی / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اجتماعی
سیل در قلمرو فقر و محرومیت
3 کشته و انسداد مسیر ارتباطی 500 روستا در سیستان و بلوچستان
همایش فقرپژوهی برگزار می شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اجتماعی
همایش فقرپژوهی برگزار می شود
نخستین همایش فقرپژوهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با شعار «مقابله با فقر نیازمند اراده، آگاهی و حمایت‌گری است» طی روزهای ۲۵ و ۲۶ دی برگزار می‌شود.
  فقر  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  محرومیت زدایی
پولدارها ۱۷ برابر فقرا برای سلامت‌شان خرج کرده‌اند
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
پولدارها ۱۷ برابر فقرا برای سلامت‌شان خرج کرده‌اند
پولدارها انگار بیشتر به سلامتشان اهمیت می‌دهند! سال گذشته پولدارها نسبت به فقرا نزدیک به ۱۷ برابر بیشتر برای سلامتشان خرج کرده‌اند.
  وزارت بهداشت  سازمان بیمه سلامت  فقرا  ثروتمندان  سلامت  بیمه  بهداشت
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
مردم هائیتی برای زنده ماندن با خاک و گل غذا درست می‌کنند!
در کشورهای توسعه‌ نیافته‌ای که سطح درآمد به‌ طور کلی و همچنین سطح سرانه درآمد به‌صورت خاص بسیار پایین است، سوءتغذیه، گرسنگی و فقر مشکلاتی بسیار جدی محسوب می‌شوند. هائیتی به‌عنوان یک کشور توسعه‌ نیافته دقیقاً با همین مشکلات دست‌ و پنجه نرم می‌کند و حدود 3 میلیون نفر از مردم و شهروندان این کشور با مشکل گرسنگی روبه‌رو هستند. آن‌ها غذای کافی در اختیار ندارند و حتی بعضی از آن‌ها یک وعده غذایی را نیز نمی‌توانند برای خود فراهم کنند. به گزارش خبرآنلاین، در اینجا بزرگ‌سالان و کودکان همه و همه از سوءتغذیه رنج می‌برند و از طرفی سوءتغذیه مانعی جدی برای رشد جسمی و عقلی کودکان تلقی می‌شود. از طرفی موضوع فقط کمبود مواد غذایی نیست و این تنها نگرانی جهان نیست، بلکه موضوع دیگری که مطرح است اسراف مواد غذایی در …
استعداد داریم امکانات نداریم
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ورزشی
استعداد داریم امکانات نداریم
دختران «ووشو»کار محله راه‌آهن در طول سال‌های گذشته، همواره در عرصه رقابت‌های مختلف کشوری در رشته ووشو، موفق به کسب مدال‌های رنگارنگ و افتخارآفرینی برای محله و شهر خود شده‌اند، آن هم سایه فقر امکانات ورزشی. این ورزشکاران برایمان از علاقه مندی‌هایشان به این رشته ورزشی و کمبود امکانات می گویند.
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
همه چیز درباره فیلم‌‌های سودای سیمرغ ۳۸ / فقر سینمای دفاع مقدس
اسامی و توضیحات فیلم‌‎های حاضر در جشنواره فیلم فجر نشان می‌دهد که فیلم‌های اصلی و مهم این جشنواره عموماً از فضای سیاسی و تریلر برخوردارند. آیا سینما در سال آینده شاهد فیلم‌های جدی‌تر در سینما خواهد بود؟
سایه شوم جنگ بر اقتصاد ایران/ رونق اقتصادی مستلزم امنیت است
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
سایه شوم جنگ بر اقتصاد ایران/ رونق اقتصادی مستلزم امنیت است
تروریسم و فضای جنگی در کنار بروز تاثیرات سیاسی و امنیتی، اقتصاد کشور‌ها را نیز دستخوش بحران و ناامنی می‌کند، چراکه کسب و کار و روند معاملات از حالت عادی خارج و وارد وضعیت بحرانی می‌شود. متاثر از این تغییر، نظم بازار به هم ریخته و با فرار سرمایه، مسائلی چون بیکاری، رکود و گرانی پدید می‌آید. اما اثرات تروریسم و شرایط جنگی به‌طور کلی بر اقتصاد چیست؟ بهمن آرمان اقتصاددان در پاسخ به سوال مذکور به دیدارنیوز گفت: در شرایطی که ناامنی وجود دارد، سرمایه گذاری ناممکن و دشوار شده، رشد اقتصادی کاهش پیدا می‌کند. این دو عامل، میزان فقر و بیکاری را افزایش داده و از میزان قدرت خرید مردم می‌کاهد. همچنین جمشید پژویان اقتصاددان نیز به دیدارنیوز گفت: هر فضایی که به هر صورت ناامن باشد، تاثیر منفی بر اقتصاد دارد، زیرا …
کودک آزاری زائیده فقر فرهنگی و اقتصادی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
کودک آزاری زائیده فقر فرهنگی و اقتصادی است
یک استاد دانشگاه گفت: تبلیغات و رسانه ها نقش محوری در کاهش کودک آزاری دارند.
  استانی-اجتماعی  کودک‌آزاری
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
کارتن‌خواب‌ها در آغوش زمستان
زهرا داستانیدر روزهای سرد سال جان هزاران کارتن‌خواب در تهران در معرض خطر است. سردی هوا در تهران به دلیل بارش برف و باران در روزهای اخیر سبب شده که مراجعه کارتن‌خواب‌ها را به گرمخانه‌هایی که برای استقرار آنها تدارک دیده‌ شده با افزایش 25 درصدی روبه‌رو کند. گرمخانه‌هایی که در اغلب روزهای سال کمتر مورد اقبال کارتن‌خواب‌های تهرانی قرار می‌گیرند. آمارها درباره تعداد کارتن‌خواب‌های تهران متفاوت است. گاهی گفته می‌شود تعدادشان به ۱۵ هزار نفر می‌رسد و گاهی می‌گویند بین 2 تا 3 هزار و 600 نفر. با این حال اما آمارها هرچقدر تفاوت‌های فاحشی داشته باشند اما یک وجه اشتراک دارند و آن این است که تعداد کارتن‌خواب‌ها در تهران از هزاران نفر تجاوز می‌کنند. تقریبا تفاوتی میان مناطق مختلف شهر وجود ندارد. خیابان‌ها و …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
طلوع ارزانی
امیر حسین ذاکری ‪-‬ امروز یکی از همکاران با شور و اشتیاقی وصف ناشدنی گفت: بچه‌ها فورا این خبرها را کار کنید. ترامپ دچار شوک قلبی شده و دربیمارستان بستری شد. قادربه ادامه کار نیست تا آخر هفته از بیمارستان مرخص اما فقط به خانه می‌رود نه کاخ سفید. مشاورانش استعفا کردند. برجام احیا شد.عین مرده‌ای که عمرش به دنیا بود زنده شد. ریزش‌های شدید قیمت سکه، طلا، دلار در بازار. ریزش‌ها به قدری است که از ریزش سنگریزه‌های جاده چالوس بیشتر است. همزمان با ریزش قیمت‌ها موجی از سکته و حملات قلبی بین برخی دلالین و مافیای اقتصادی و کاسبان تحریم به راه افتاده و راهی بیمارستان شدند. همچنین مردم همیشه در صحنه فقر از فرط شادمانی به خیابان‌ها ریختند و از ریزش قیمت‌ها و طلوع ارزانی اعلام حمایت کردند. شدت ریزش قیمت‌ها به …
راه‌اندازی پایگاه دانش فقرپژوهی با هدف شناسایی ریشه‌های فقر در جامعه
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / دانشگاه/آموزش‌وپروش
راه‌اندازی پایگاه دانش فقرپژوهی با هدف شناسایی ریشه‌های فقر در جامعه
تهران- ایرنا- پایگاه دانش فقرپژوهی به منظور شناسایی ریشه‌های فقر و کمک به رفع فقر در جامعه راه اندازی شد.
  مقاله  دانشگاه صنعتی شریف  فقر  سازمان بهزیستی کشور
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ...
جای خالی شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت کشور
مدیرعامل اسبق شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با انتقاد از اینکه هر روز شاهد صادرات منابع زیادی به صورت خام هستیم گفت: تولیدکننده و صادرکننده هیچ کدام متهم نیستند. زمانی که هیچ تکنولوژی و فناوری برای فرآوری این محصولات خام در کشور وجود ندارد پس ناگزیر باید بدون ارزش افزوده، ثروت ملی صادر شود.به گزارش اقتصاد۲۴، شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ماهیت خود با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی در رشد و توسعه بخش‌های مختلف صنایع تاثیر زیادی دارند اما هنوز این ماهیت در اسارت فقر مسئولیت برخی از مسئولان است. نوآوری در بنگاه‌های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی خواهد شد و این برای کشور ما که از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یک ضعف مهم به شمار می‌رود. …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
شب‌گردی‌ و کاسب‌ها
علی اکبر فرقانی‪-‬ شب گذشته برای انجام کاری به یکی از محله‌های تهران رفتم و به کاسب‌ها سرزدم، در میان آنان رانندگان پایه یک و کسانی که سال‌ها در کار باربری تبحر دارند هم حضور داشتند. کاسب‌ها بیشترشان از کسادی بازار و رکود شدید اقتصادی و گرانی می‌گفتند و از وضع موجود نگران بودند. یکی می‌گفت از صبح تا شب فقط دویست هزار تومان کاسبی کردم. دیگری گفت من که لوازم یدکی خودرو می‌فروشم فقط دویست و پنجاه هزار تومان فروش داشتم. راننده‌ای گفت از تهران به همدان بار بردم، بابت حمل میوه چک دادند برای دو ماه بعد! همیشه فکر می‌کردم گرانی، مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید، مشکل کارگران و اقشار ضعیف جامعه است درحالی که این مشکلات شامل حال برخی کاسبان و رانندگان پرتلاش هم می‌شود. متاسفانه عده‌ای به جای رفع مشکلات …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / بین‌المللی
10 پیش‌بینی ژئوپلیتیک 2020
جهان در سال2020 با تحولات ریز و درشتی در عرصه سیاست بین‌الملل روبه‌رو می‌شود. طی دهه‌های اخیر، جهانی‌‌سازی فرصت‌هایی را ایجاد کرده، فقر را کاهش داده و صلح را برای میلیاردها نفر به ارمغان آورده است. اما با توجه به واگرایی آمریکا و چین در حوزه فناوری، اقتصاد قرن بیست‌ و یکم اکنون در آستانه تقسیم به دو بخش مجزا قرار دارد. کشورهای توسعه‌یافته هم‌اکنون دچار فضای مسموم دوقطبی هستند.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
برجام بد سرانجام
علی اکبر فرقانی‪-‬ روحانی رئیس جمهوری کشور ما با رای میلیونی مردم انتخاب شد و رای‌دهندگان تصور می‌کردند او برخورد اساسی با تورم، گرانی، قاچاق، رانت‌خواری و تبعیض و فقر اقتصادی خواهد کرد اما رئیس جمهور زمانی که بر صندلی ریاست نشست اول پیگیر برجام شد تا بلکه از آن راه مشکلات و چالش‌ها را حل کند ولی با خروج آمریکا از برجام شرایط دگرگون شد. برجام حاصل توافق کشور ما و آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی بود و مصوب شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران تعهدات بسیاری در زمینه شفافیت هسته‌ای را پذیرفته بود و ۲ سال هم متعهد مانده بود اما آمریکا به بهانه‌هایی به تعهدات برجامی خود عمل نکرد. از طرف دیگر ضعف اروپا و سایر کشورهای غربی در انجام تعهدات برجامی شان هم بارز شد. امروز …
عدم توازن در منابع و مصارف
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
عدم توازن در منابع و مصارف
نظام سلامت در سال‌های اخیر توانسته است با استفاده از راهبرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه به پیشرفت‌های چشمگیری در سطح کلی سلامت مردم و بالا رفتن شاخص‌های مربوط به آن برسد، اما همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاست‌گذاران، برقراری عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات سلامت است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان متولی سلامت در کشور با توجه به وظایف و ماموریت‌های کلی و اسناد بالادستی به‌ویژه سند چشم‌انداز 20 ساله، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، مواد قانونی مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه و برنامه‌های دولت یازدهم، اجرای برنامه تحول سلامت را آغاز کرد. طرح تحول سلامت، در راستای اهداف پوشش همگانی سلامت و ارتقای پوشش جمعیت، خدمات و هزینه‌ها از سال 1393 ابلاغ و اجرا شد. در برنامه پنجم …
تحول در کپی‌کاری
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فناوری
تحول در کپی‌کاری
یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های عصر حاضر، دستگاه فتوکپی است. در سال1778جورج کریستوف لیختنبرگ یک روش چاپ الکتروستاتیکی اختراع کرده بود، اما چندی بعد یک مخترع آمریکایی روش او را با عکاسی درهم آمیخت و شیوه نوینی را برای کپی‌برداری از نوشته‌ها و عکس‌ها ابداع کرد؛ روشی به نام الکتروفتوگرافی. درباره کارلسون  چستر فلوید کارلسون در روز هشتم فوریه سال1906در سیاتل متولد شد. او از 8سالگی به‌خاطر فقر و بیماری والدینش مجبور به‌کار کردن شد. در 13سالگی او 2تا3ساعت کار می‌کرد و سپس به مدرسه می‌رفت. پس از پایان …
کمک به نیازمندان یا تبلیغات انتخاباتی؛ بسیاری از کاندیداهای احتمالی مجلس فعالیتهای خیرخواهانه خود را در اینستاگرام آغاز کرده اند
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۱۶ / سیاسی
کمک به نیازمندان یا تبلیغات انتخاباتی؛ بسیاری از کاندیداهای احتمالی مجلس فعالیتهای خیرخواهانه خود را در اینستاگرام آغاز کرده اند
یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش است و برخی از کاندیداهایی که برای انتخابات دوم اسفند نام نویسی کرده‌اند، فعالیت خود را حوزه انتخابی‌شان با فعالیت‌های انسان دوستانه و خیرخواهانه آغاز کرده‌اند. این روزها با توجه به افزایش گسترش فقر و مشکلات معیشتی مردم بسیاری از آنها با انتشار پست‌هایی از کمک به خانواده‌های نیازمند، سرکشی به فقرا و موسسات خیریه شهرشان در اینستاگرام، امیدوارند که به یکی از صندلی‌های سبز مجلس با رای مردم اعتماد مردم برسند و بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از این اقدامات خیرخواهانه و مردمی بعد از انتخابات دوم اسفند فراموش می‌شود.
نتایج یک پژوهش در حوزه فقر نشان می‌دهد: هر سال تحصیل سرپرست خانوار 1.2 درصد فقر را کاهش می‌دهد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / اجتماعی
نتایج یک پژوهش در حوزه فقر نشان می‌دهد: هر سال تحصیل سرپرست خانوار 1.2 درصد فقر را کاهش می‌دهد
توجه به مساله فقر و فقرزدایی یک موضوع مهم جهانی است. گسترش فقر موجب کاهش تقاضای موثر در جامعه خواهد شد و این امر کاهش تولید، اشتغال و تغییر در ترکیب تولیدات را در پی خواهد داشت. با توجه به چند بعدی بودن فقر، تصمیم‌گیری برای مبارزه با فقر، تخصیص اعتبار برای کاهش آن و موفقیت طرح‌های فقرزدایی به شاخص انتخابی برای اندازه‌گیری فقر و شناخت هر چه بیشتر این معضل اجتماعی- اقتصادی وابسته است.
  استان سیستان و بلوچستان  جامعه  سالمندان  فقر  یارانه
مردم، قدرت و منافع (144)
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / اقتصادی
مردم، قدرت و منافع (144)
میراث‌هایی که به قدمت تبعیض نژادی و جنسیتی است به خودی خود پایان نمی‌پذیرد.
  اقتصاد  تبعیض نژادی  فقر  مدرسه  منابع مالی
چرا اوکراین به سمت
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
چرا اوکراین به سمت "فقیرتر شدن" پیش می‌رود؟
سیاستمداران مخالف دولت اوکراین نسبت به افزایش فقر در این کشور در نتیجه تصمیم‌گیری‌های اشتباه، نظامی‌گری و عدم توجه مقامات به مشکلات اقتصادی و اجتماعی در اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند.
فقر آهن در کودکان را جدی بگیریم
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بهداشت و سلامت
فقر آهن در کودکان را جدی بگیریم
فقر آهن در کودکان را باید جدی گرفت زیرا کودکان مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن دچار ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شوند و بیشتر در معرض ابتلا به بیمارهای عفونی قرار خواهند گرفت.
مبارزه با فقر؛ قربانی قهر سیاست‌گذاری و علم
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ / اجتماعی
مبارزه با فقر؛ قربانی قهر سیاست‌گذاری و علم
توزیع نابرابر و نامناسب ثروت در ایران همواره یکی از ابعاد مهم مورد انتقاد اقتصاددانان بوده است. روند معیوب بازتوزیع درآمدهای دولت و ثروت اقتصادی در کشور، سبب افزایش شکاف طبقاتی در طول سالیان شده است. طی این مدت، نظریه‌پردازان اقتصادی راهکارهای زیادی را برای کاهش این شکاف و جلوگیری از گرفتارشدن جامعه در تله فقر ارائه داده‌اند.
رصد یک سحابی سیاره نما با نقاط دارای فقر هیدروژن
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علمی و آموزشی
رصد یک سحابی سیاره نما با نقاط دارای فقر هیدروژن
مطالعه اخیر پژوهشگران "تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی"(South African Large Telescope) نشان داده است سحابی سیاره نما "WR ۷۲" دارای نقاطی است که فقر هیدروژن دارند.
  سحابی سیاره نما  هیدروژن