پنجشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۹ / 21 January, 2021
وام ارزی
۱۵۲ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان/ چقدر از درآمد مردم در سال آینده برای دولت است/ تحریم، کرونا و یارانه‌ها سه معضل مهم اقتصادی که در لایحه بودجه دیده نشدند/ بیش از ۲۰۰ مورد انحراف دولت از قانون بودجه سال ۹۷
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / گزیده روزنامه های اقتصادی / خودرو / مردم / دولت
۱۵۲ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان/ چقدر از درآمد مردم در سال آینده برای دولت است/ تحریم، کرونا و یارانه‌ها سه معضل مهم اقتصادی که در لایحه بودجه دیده نشدند/ بیش از ۲۰۰ مورد انحراف دولت از قانون بودجه …
قدرت خرید مردم جوابگوی موبایل نیست، اعداد محرمانه برای برداشت‌های دولت روحانی از صندوق توسعه، و ۲۸ میلیارد دلار وام ارزی بلاتکلیف، سایر عناوین اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها هستند.
نحوه پرداخت وام ارزی- ریالی به فعالان اقتصادی تعیین شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / لایحه بودجه ۱۴۰۰ / صندوق توسعه ملی / تسهیلات ارزی / وام بانکی
نحوه پرداخت وام ارزی- ریالی به فعالان اقتصادی تعیین شد
دولت در قالب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، به بانکهای تجاری و تخصصی اجازه داده تا از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی- ریالی اقدام کنند.
رشد فزاینده مطالبات غیرجاری بانکها/ اقبال به بازپرداخت وام‌های ارزی کم شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / وام ارزی / تسهیلات بانکی / نظام بانکی
رشد فزاینده مطالبات غیرجاری بانکها/ اقبال به بازپرداخت وام‌های ارزی کم شد
نسبت به مطالبات غیرجاری بانکها در فصل بهار ۹۹ حکایت از رشد ۲۶ درصدی نسبت به زمستان سال گذشته دارد که بر این اساس، روند نگران‌کننده‌ای را در بازپرداخت تسهیلات به ثمر نشانده است.
4 کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز / قیمت دلار سقوط می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / ارز / بازار ارز / بازار دلار / پیش بینی / پیش بینی دلار / پیش بینی قیمت دلار / دلار / وام ارزی
4 کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز / قیمت دلار سقوط می‌کند؟
فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟ نوشته 4 کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز / قیمت دلار سقوط می‌کند؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
آشفتگی در بازار، آرامش روانی جامعه
را دچار مشکل می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
آشفتگی در بازار، آرامش روانی جامعه را دچار مشکل می‌کند
[شهروند] رئیس‌جمهوری بر اقدامات فوری و لازم برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم تأکید کرد و از وزارت صمت خواست مراقبت‌های ویژه درخصوص قیمت کالاهای اساسی داشته باشد. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در یکصد‌وشصت‌وپنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با بیان اینکه نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم، گفت: «دولت با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود درجهت تقویت سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان به‌ویژه بخش خصوصی تلاش داشته که در شرایط خاص و سخت اقتصادی تمهیداتی را درنظر بگیرد تا چرخه تولید کشور متوقف نشود و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نتواند لطمه و ضربه‌ای بر اقتصاد کشور وارد کند.» رئیس‌جمهوری با اشاره به تهیه …
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
بازپرداخت ریالی تسهیلات ارزی
رییس‌جمهوری در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دیروز خبر داد که دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران تدوین شده است. به‌ گفته حسن روحانی، باتوجه به استجازه دولت از رهبر معظم انقلاب، تولید‌کنندگان و سرمایه‌گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده‌اند، می‌توانند تا انتهای سال 99 تسهیلات ارزی خود را به‌ صورت ریالی با صندوق توسعه، تسویه و بدهی خود را پرداخت کنند. آن‌طور که پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد ریاست‌جمهوری گزارش داده، حسن روحانی روز سه‌شنبه در یکصد و شصت و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت سیاست‌ها برای تقویت سرمایه‌گذاری را تشریح کرد و گفت: «دولت با سیاست‌ها …
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
تلاش دولت این است چرخه اقتصاد کشور متوقف نشود
رئیس‌جمهوری با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران گفت: با توجه به استجازه دولت از مقام معظم رهبری، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده‌اند، می‌توانند تا انتهای سال 1399 تسهیلات ارزی خود را به صورت ریالی با صندوق توسعه، تسویه و بدهی خود را پرداخت .حسن روحانی در یکصد و شصت و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، خاطرنشان کرد: دولت با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود در جهت تقویت سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان به ویژه بخش خصوصی تلاش داشته که در شرایط خاص و سخت اقتصادی تمهیداتی را در نظر بگیرد که چرخه تولید کشور متوقف نشود و تحریم‌های غیر قانونی آمریکا نتواند لطمه و ضربه‌ای بر اقتصاد کشور وارد …
تازه‌ترین اظهارات روحانی درباره بورس/ براشرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی بنگاه‌های تولید
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / بخش خصوصی / حسن روحانی / سهام / صندوق توسعه ملی / بورس
تازه‌ترین اظهارات روحانی درباره بورس/ براشرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی بنگاه‌های تولید
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهوری با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی بنگاه‌های تولیدی، گفت: این شرایط می‌تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه‌های تولیدی در بورس را فراهم کند.
تازه‌ترین اظهارات روحانی درباره بورس برای تقویت بازار سرمایه
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تازه‌ترین اظهارات روحانی درباره بورس برای تقویت بازار سرمایه
رئیس‌جمهوری با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی بنگاه‌های تولیدی، گفت: این شرایط می‌تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه‌های تولیدی در بورس را فراهم کند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
جدیدترین اظهارات رئیس جمهور درباره بورس
رئیس جمهور با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی، گفت: این شرایط می‌تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه‌های تولیدی در بورس را فراهم کند که هم موجب تقویت بازار سرمایه خواهد بود و هم زمینه را برای تسویه آسان‌تر بدهی‌های این شرکت‌ها فراهم می‌کند و هم اجرای طرح توسعه در این واحدها و بسترسازی لازم را تامین می‌کند.
دستورات مهم روحانی درباره قیمت کالاهای اساسی و تسویه وام ارزی
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / تسهیلات ارزی / روحانی / رییس جمهور / قیمت کالاهای اساسی
دستورات مهم روحانی درباره قیمت کالاهای اساسی و تسویه وام ارزی
شفقنا- رییس جمهوری با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولید کنندگان و سرمایه گذاران، گفت: با استجازه دولت از رهبر انقلاب، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده...
اجازه ای که رهبر انقلاب به دولت دادند
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / حسن روحانی / صندوق توسعه ملی
اجازه ای که رهبر انقلاب به دولت دادند
رئیس جمهور از فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی شرکت ها و بنگاه های تولیدی، خبر داد.
اثر معکوس محدودیت در مشوق‌های صادراتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
اثر معکوس محدودیت در مشوق‌های صادراتی
طی ماه‌های اخیر دولت اعلام کرد که برنامه ویژه‌ای برای حمایت از صادرات غیرنفتی از منابع محل صندوق توسعه ملی دارد. منابعی که به دو گروه اعتبار ارزی و ریالی تقسیم می‌شود. بر این اساس از سوی متولیان وزارت صمت اعلام شده بود که برای سال 99 یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرکنندگان در قالب اعتبار و وام ارزی تخصیص داده خواهد شد.
دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی!
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / بازار ارز / بانک اقتصاد نوین / بانک سامان / بانک مرکزی / پرداخت وام / تسهیلات ارزی / قیمت ارز / قیمت دلار / وام ارزی
دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی!
تعدادی از بانک‌ها از جمله اقتصاد نوین و سامان با دریافت سپرده‌های ارزی مشتریان به آنان تسهیلات ریالی فوری و بدون نیاز به ضامن می‌دهند. آنها می‌گویند پس از تسویه تسهیلات، اصل ارز را به سپرده‌گذار می‌دهند. اما با توجه به تغییر نرخ دلار و سوابق گذشته نظام بانکی چه تضمینی وجود دارد که بانک‌ها بتوانند این ارز را به مشتریان بازگردانند؟ نوشته دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
رد پای یک «وام ارزی» در لغو عرضه اولیه «غزر»
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
رد پای یک «وام ارزی» در لغو عرضه اولیه «غزر»
در حالی که روز گذشته همه چیز برای عرضه اولیه غزر مهیا بود به یکباره و برای دومین بار عرضه اولیه این نماد لغو شد.
پاسخ به 4 پرسش درباره اعتبار ارزی صادرات
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
پاسخ به 4 پرسش درباره اعتبار ارزی صادرات
جزئیات بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 99 نشان می‌دهد که تخصیص اعتبار ارزی از سوی صندوق توسعه ملی با هدف فراهم آوردن سرمایه در گردش صادرکنندگان، روان‌سازی تجارت و تقویت ارزآوری در دستور کار قرار گرفته است. در روزهای اخیر از سوی متولیان وزارت صمت اعلام شد که برای سال 99 یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرکنندگان در قالب اعتبار و وام ارزی و به شکل اعتبار خریدار و اعتبار فروشنده تخصیص داده خواهد شد. این روش حمایتی در سال‌های گذشته نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است، به‌طوری که سه سال پیش هیات عامل صندوق توسعه ملی با استفاده از همین روش تا سقف 2میلیارد دلار به صادرکنندگان اعتبار تخصیص داده بود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / پتروپالایشگاه / پالایشگاه نفت / صندوق توسعه ملی / وام ارزی / قیمت نفت
بند ۱۶ آیین نامه اجرایی پتروپالایشگاه زیر ذره بین/ شرکت ملی نفت شفاف سازی کند
بر اساس اطلاعات به دست آمده برخی دست اندرکاران درباره بند ۱۶ آیین نامه اجرایی پتروپالایشگاه ها توضیح و شفافیت بیشتری نیاز دارند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / صندوق توسعه ملی / وام ارزی / کروناویروس
اقساط وام‌های ذخائر ارزی به تعویق افتاد
با موافقت هیات عامل صندوق توسعه ملی بازپرداخت اقساط تسهیلات اعطایی از محل قراردادهای عاملیت ارزی و ریالی با بانک‌ها به مدت سه ماه به تعویق افتاده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
عقب‌نشینی دلار با آزاد‌سازی‌ منابع ارزی
یک روز بعد از انتشار خبر احتمال آزاد شدن 1.6میلیارد دلار از منابع ارزی ایران قیمت دلارتا مرز 16هزار تومان عقب نشینی کرد. به‌نظر می‌رسد درصورت اعطای وام ارزی صندوق بین‌المللی پول به ایران، برای مقابله با شیوع کرونا، قیمت دلار باز هم تحت‌تأثیر قرار بگیرد. به‌گزارش همشهری، درحالی‌که قیمت دلار آرام آرام خود را به مرز 17هزار تومان نزدیک می‌کرد، انتشار خبر رفع توقیف بخشی از منابع ارزی ایران به نزول قیمت دلار در بازار آزاد منجر شد. قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای امسال تاکنون 10درصد و از آبان‌ماه پارسال …
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / صندوق توسعه ملی / وام ارزی
پرداخت ۲۰ میلیارد دلار وام و ۴۴ هزار میلیارد تومان سپرده‌گذاری از ارزهای نفتی 
وضعیت منابع صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد که تا نیمه اول سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت و حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان در بانکهای عامل سپرده‌گذاری شده است. البته گزارشی از مجموع موجودی صندوق و عملکرد آن تا پایان سال در دست نیست. 
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
سیکل تکراری «تله وام ارزی» برای تولیدکنندگان
گزارشی بخوانید از تاثیر جهش های بزرگ نرخ ارز بر تبدیل تولیدکننده ها به کسانی که آنها را به عنوان ابربدهکاران بانکی می شناسیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
سختگیری‌های داخلی برای صنایع نابودکننده است / صنعت شیشه، یک صنعت پاک است
این بانک از ابتدای شروع به کار این مجموعه با حمایت‌های خود به‌عنوان بانک عامل در کنار ما قرار داشته است و با در اختیار قرار دادن وام ارزی به این مجموعه نقش مهمی در تولید داشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۵
۳۷ میلیارد دلار وام ارزی را چه کسانی می‌برند؟
همشهری آنلاین: ۳۷ میلیارد دلار از ذخایر ارزی برای پرداخت وام به بخش‌های اقتصادی کنار گذاشته شده است که بیشترین سهم برای خصوصی‌هاست و تا کنون ۱۱ میلیارد دلار آن را دریافت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
اعطای 8/ 5 میلیارد دلار وام ارزی از طریق ۱۵ بانک
امسال قراردادی 8/ 5 میلیارد دلاری با ۱۵ بانک برای اعطای تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی منعقد و در دستور کار قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
اسامی ۷۲ شرکت گیرنده وام ارزی و چند اشتباه فاحش!
نکته مهم در در فهرست بانک مرکزی دسته بندی جدید دریافت ارز برای بازپرداخت تسهیلات است که مطمئنا تحت تأثیر حواشی به‌وجودآمده برای خیریه امیرالمؤمنین، وابسته به بیت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی انجام شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
۷۲ شرکت گیرنده وام ارزی و چند اشتباه فاحش!| ۱۵ فردی که بیشترین ارز نیمایی را دریافت کرده‌اند
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته جدیدترین فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی را منتشر کرد که حاوی اطلاعات متنوعی درباره دریافت‌کنندگان ارز‌ها...
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نخست وزیر ژاپن حامل چه پیامی می‌تواند باشد؟ /عواقب دیوارکشی در پاستور! و در دسترس نبودن رئیس جمهور /قوه قضائیه حیاط خلوت مفسدان اقتصادی را هدف قرار دهد!
اعدام در انتظار اسیدپاش‌ها!، اعتراف، مفقوده سنت اصلاحات!، انتشار ۷۲ شرگت گیرنده وام ارزی، احتمال مبادله نزار ذاکا با یک ایرانی در بند در آمریکا، تقدیر اسنپ از راننده قانونمدار، واکنش تند میردامادی به کرباسچی، ثانیه شمار گام دوم برجامی، تحقق وعده‌های روحانی در ابهام، علل استعفای برخی از وزرا، پرستو در میان بهاری ها؟! و سال سیاه مسکن به پایان می‌رسد؟ همراه با سفر این هفته نخست وزیر ژاپن به تهران از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
صندوق توسعه ملی فهرستی از دریافت کنندگان وام خود ندارد
محمد مساعد خبرنگار روزنامه شرق در توئیتی نوشت: صندوق توسعه ملی هیچ فهرستی از دریافت کنندگان وام خود ندارد. بیش از ۴۰ میلیارد دلار وام ارزی و بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان وام ریالی از جیب مردم!
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
اعطای 9 میلیون دلار 4200 تومانی به یک خیریه برای پس دادن وام ارزی 12 سال قبل
نام این خیریه که با محوریت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی فعالیت می‌کند، در حالی در فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی است که امور اقتصادی، جزء فعالیت این مؤسسه نیست.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱ / ارز / صندوق توسعه ملي / وام ارزی
آخرین وضعیت پرداخت وام‌های ارزی
تاکنون مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرش شده توسط صندوق توسعه ملی حدود ۴۱ هزار و ۹۲ میلیون دلار بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •