یکشنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۹ / 17 January, 2021
مردم‌شناسی
انتشار کتابی درباره موسیقی و مردم‌شناسی بومیان کیش
۵۲ دقیقه قبل / باباالهوا؛ موسیقی و مردم‌شناسی بومیان کیش / محسن شریفیان
انتشار کتابی درباره موسیقی و مردم‌شناسی بومیان کیش
کتاب «باباالهوا؛ موسیقی و مردم‌شناسی بومیان کیش» با پژوهش و نگارش محسن شریفیان منتشر شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
خانه‌‌ای هم سن و سال شهر زاهدان
اغلب جاذبه‌های گردشگری شهر زاهدان ناشناخته باقی مانده است. خانه ابویی یکی از این جاذبه‌ها به حساب می‌آید. این خانه توسط شخصی در دوران پهلوی به سبک معماری بومی ساخته شد و بعدها تبدیل به میراث ملی ایران گردید. به گزارش خبرآنلاین، خانه ابویی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی توسط زعیم ابویی که یکی از کارکنان وزارت دادگستری زاهدان آن زمان بود، ساخته شد. این خانه در بافت قدیمی شهر زاهدان قرار دارد و در زمان احداث، این قسمت از شهر به تازگی شروع به شکل‌گیری کرده بود. در واقع خانه ابویی همزمان با شکل‌گیری هسته مرکزی شهر زاهدان ساخته شد، به همین منظور اغلب افراد سن این خانه تاریخی را با شهر زاهدان برابر می‌دانند. خانه ابویی در زمینی به مساحت ۸۱۳ مترمربع احداث شد که مساحت ساختمان اصلی حدود ۴۸۰ مترمربع است. در ساخت …
همه چیز درباره شب میلاد خورشید
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / استانی-فرهنگی و هنری / شب یلدا / یلدای مجازی / دیوان حافظ / انار / هندوانه / دانشگاه بوعلی سینا / مردم‌شناسی / میراث فرهنگی / دورهمی
همه چیز درباره شب میلاد خورشید
در فرهنگ ایرانیان، آخرین شب پاییز سرآغاز زایش دوباره خورشید و نویددهنده انقلاب فصول است، ایرانیان باستان باور داشتند فردای طولانی‌ترین شب سال تابش نور ایزدی افزون شده و روزها بلندتر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۹/۲۷
ثبت و شناسایی زبان‌ها و گویش‌های ایران
کارشناس فناوری و کاربردی‌سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سامانه اطلس ملی ایران را نخستین سامانه‌ای اعلام کرد که به منظور ثبت و شناسایی زبان‌ها و گویش‌های ایران با کوشش پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون تهیه شده و در حال تکمیل است.به گزارش ایلنا، همزمان با هفته پژوهش، قابلیت‌ها و عملکرد سامانه اطلس مردم‌شناسی، سامانه اطلس زبان‌شناسی، سامانه ساترای میراث فرهنگی که توسط پژوهشکده مردم شناسی، زبان‌شناسی متون و کتیبه‌ها و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دست تدوین است تشریح شد.زینب ولی‌زاده (کارشناس فناوری و کاربردی‌سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) با اشاره به عملکرد سامانه اطلس مردم‌شناسی، سامانه اطلس زبان‌شناسی، سامانه ساترای میراث فرهنگی گفت: از کارکردهای مهم اطلس مردم نگاری سرزمین …
افتتاح ۲ بخش تهران‌پژوهی و گردشگری در موزه رضا عباسی
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / موزه رضاعباسی / موزه / شهر تهران
افتتاح ۲ بخش تهران‌پژوهی و گردشگری در موزه رضا عباسی
دو بخش تهران‌پژوهی و گردشگری با ۳۰۰ عنوان کتاب با موضوعات تاریخ هنر، میراث‌طبیعی و فرهنگی، مردم‌شناسی، تهران‌گردی، بازاریابی گردشگری، طبیعت‌گردی و پژوهش در موزه رضا عباسی افتتاح شد.
اهدای یک خمره بزرگ قدیمی به موزه مهاباد
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی / معماری / موزه / مهاباد
اهدای یک خمره بزرگ قدیمی به موزه مهاباد
ایلنا: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مهاباد از اهدای یک خمره بزرگ قدیمی متعلق به دوره اسلامی به موزه مردم‌شناسی این شهرستان خبر داد.
همایش "یلدا آیینه فرهنگ و تمدن کهن ایران" برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / ایران / سلامت / فرهنگ و تمدن / گردشگری / ویروس
همایش "یلدا آیینه فرهنگ و تمدن کهن ایران" برگزار می‌شود
ایلنا: دومین همایش ملی «یلدا آیینه فرهنگ و تمدن کهن ایران» با شعار خورشید سلامت، یلدای محبت به صورت مجازی توسط پژوهشکده مردم‌شناسی برگزار می‌شود.
ماجرای سرقت از موزه‌های معروف ایران
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / سرقت / سارق / موزه
ماجرای سرقت از موزه‌های معروف ایران
حتی در زمان کرونا و بسته بودن موزه‌ها هم باز سارقان به سراغ آن‌ها رفتند. در همین امسال و با وجود کرونا و بسته بودن موزه‌ها، سارق در ۱۹ خرداد چندساعتی خود را در برخی از فضا‌های موزه مردم‌شناسی سرای کاظمی تهران پنهان می‌کند و نیمه‌های شب با خالی کردن ویترین‌هایی که آثار ارزشمندی داشته‌اند، آن‌ها را تا قبل از طلوع آفتاب از موزه خارج می‌کنند.
وظیفه عکاس انعکاس درد مردم روزگارش است
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / استانی-فرهنگی و هنری / جشنواره عکس / عکاسی مستند / هنر عکاسی
وظیفه عکاس انعکاس درد مردم روزگارش است
نفر اول بخش «مجموعه عکس» جشنواره تلویزیونی مستند گفت: ساده‌ترین کار در عکاسی مستند فشردن دکمه شاتر دوربین است؛ اما اینکه چه حرفی را می‌خواهی بزنی کار را سخت می‌کند؛ لازمه عکاسی دوربین داشتن و یاد گرفتن عکاسی است اما فراتر از آن یک عکاس باید روانشناسی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی بداند تا بتواند به بهترین شکل ممکن درد مردم روزگارش را انعکاس دهد.
اصلاح الگوی فرهنگی رابطه انسان و محیط زیست با تکیه بر مردم‌شناسی
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / ایران / زباله / زیست محیطی / گردشگری / محیط زیست
اصلاح الگوی فرهنگی رابطه انسان و محیط زیست با تکیه بر مردم‌شناسی
ایلنا: باتوجه به چالش‌های زیست محیطی اصلاح الگوی فرهنگی رابطه انسان و محیط زیست در ایران به کمک رشته مردم‌شناسی ضروری است.
رئیس اداره میراث فرهنگی سردشت خبر داد:
اهدای ظروف سفالی تاریخی به موزه سردشت
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / میراث فرهنگی
رئیس اداره میراث فرهنگی سردشت خبر داد: اهدای ظروف سفالی تاریخی به موزه سردشت
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سردشت از اهدای چهار ظرف سفالی تاریخی به موزه مردم‌شناسی خبر داد.
« تاریخ عشق به روایت پریان شمال» در بین کتاب‌های برتر ادبی بهار ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / ایران / جهان / عشق / عضو هیئت علمی / گردشگری
« تاریخ عشق به روایت پریان شمال» در بین کتاب‌های برتر ادبی بهار ۱۳۹۹
ایلنا: کتاب« پری‌کشی تاریخ عشق به روایت پریان شمال» رمانی متاثر از افسانه‌های مردم شمال ایران که توسط علیرضا حسن‌زاده (عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی) پژوهشگاه…
وقتی دوچرخه ابزار مردم‌شناسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / مردم‌شناسی / قشم / محقق مردم‌شناس - باستان‌شناس / فرهنگ بومی / عبدالرضا دشتی‌زاده
وقتی دوچرخه ابزار مردم‌شناسی می‌شود
یک محقق مردم‌شناس - باستان‌شناس با دوچرخه به روستاها و مناطق مختلف قشم سفر کرده و به ثبت و ضبط فرهنگ بومی این منطقه می‌پردازد.
۴ ویژگی پیامبر که هر سیاستمداری باید داشته باشد
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / سخن پیامبر / پیامبر / یهودیان / مکه
۴ ویژگی پیامبر که هر سیاستمداری باید داشته باشد
عضو هیأت علمی حوزه و دانشگاه بااشاره به اینکه هوش و ذکاوت پیامبر(ص) بر ۴ پایه زمان‌شناسی، مکان‌شناسی، مردم‌شناسی و دشمن‌شناسی استوار است، گفت: این ۴ ویژگی را هر سیاستمداری باید داشته باشد.
کرونا طراحان شهری را به تامل وا داشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
کرونا طراحان شهری را به تامل وا داشت
تهران- ایرنا- پژوهشگر مردم‌شناسی سخنانش را با اشاره به ضرورت بازخوانی فضاهای عمومی شهری به‌ویژه در تهران افزود: بیماری کرونا برنامه‌ریزان شهری را به تامل در مورد بازنگری در طراحی فضاهای عمومی برای پاسخ‌ به نیازهای روانی و جسمانی  شهروندان واداشته است.  
هلند: غنائم دوره استعمار را بازمی‌گردانیم / بازگشت ۱۰۰ هزار اثر هنری به کشورهای مبدا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
هلند: غنائم دوره استعمار را بازمی‌گردانیم / بازگشت ۱۰۰ هزار اثر هنری به کشورهای مبدا
موزه‌های هلند به تحویل غنائم هنری دوران استعمار به کشورهای مبدا متعهد شدند تا این تبعیض تاریخی را جبران کنند. مدیران موزه ملی آمستردام و موزه مردم‌شناسی تروپن گفتند از پیشنهادی که سه‌شنبه گذشته درباره ایجاد ساختار قانونی برای بازگرداندن حدود ۱۰۰ هزار اثر هنری به کشورهای مبدا ارائه شد، حمایت می‌کنند.
راه‌کار مردم‌شناسی برای کنترل کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / ویروس کرونا / گردشگری / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
راه‌کار مردم‌شناسی برای کنترل کرونا
تهران- ایرنا- با وجودی که ماه‌هاست از شیوع کرونا می‌گذرد، بسیاری از مردم از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی امتناع می‌کنند حالا مردم شناسان می‌گویند راه حل پیش آنهاست.
لزوم ایجاد موزه سنگ و مردم شناسی در اهر
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / استانی-شهرستانها / شهرستان اهر / آذربایجان شرقی / موزه مردم‌شناسی / موزه / میراث فرهنگی / گردشگری
لزوم ایجاد موزه سنگ و مردم شناسی در اهر
فرماندار اهر بر اهمیت ایجاد موزه‌های سنگ و مردم شناسی در این شهرستان تاکید کرد.
جای زنان عاشورایی در ادبیات خالی است
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
جای زنان عاشورایی در ادبیات خالی است
نیلوفر ذوالفقاری مرضیه محمدزاده، سال‌هاست وقت خود را صرف نوشتن آثاری کرده که همگی به تاریخ اسلام، زندگی امامان(ع) و حماسه عاشورا ارتباط دارند. او که در رشته‌های تاریخ اسلام و مردم‌شناسی تا مقطع دکتری ادامه تحصیل داده، معتقد است برای تأثیرگذاری ادبیات آیینی و عاشورایی، نویسندگان این حوزه باید حتما تاریخ اسلام را مطالعه کنند. محمدزاده از جای خالی پرداختن به زنان و نقش آنها در وقایع تاریخی اسلام و حماسه عاشورا می‌گوید. با این نویسنده پرکار ادبیات عاشورایی که این روزها تاریخ اسلام هم در دانشگاه …
معرفی کتاب «حمام‌های خاموش» باورهای مردم درباره حمام‌های قزوین
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / کتابیار / معرفی کتاب
معرفی کتاب «حمام‌های خاموش» باورهای مردم درباره حمام‌های قزوین
«حمام‌های خاموش» آیین‌ها و باورهای مردم درباره حمام‌های قزوین، اثری پژوهش محور و البته مستند روایی از «فرشته بهرامی» دانش‌آموخته مردم‌شناسی دانشگاه تهران است. این کتاب در سال ۱۳۹۶ توسط نشر آموت منتشر شده است.
حذف نمایش بقایای انسانی در یک موزه
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / موزه مردم شناسی دانشگاه اکسفورد / بقایای انسانی / جمجمه / مومیایی
حذف نمایش بقایای انسانی در یک موزه
موزه مردم‌شناسی دانشگاه "آکسفورد"، نمایش عمومی جمجمه‌ها و بقایای انسانی را در راستای تلاش برای استعمارزدایی از مجموعه آثارش متوقف کرد.
زنان نقش موثری در فرهنگ بازسازیِ جامعهِ فاجعه‌دیده دارند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / ریاست پژوهشکده باستان شناسی / زلزله
زنان نقش موثری در فرهنگ بازسازیِ جامعهِ فاجعه‌دیده دارند
تهران - ایرنا- رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی وزارت میراث فرهنگی گفت: زنان در ایجاد فرهنگ ایمنی و بازسازی زودهنگام جامعه فاجعه‌دیده نقش‌های مهمی ایفا می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
کرونا، امید و آرام‌گیری به نظم جدید
مهرداد عربستانی، عضو هیئت علمی گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران تعطیلات کرونا را یک تجربه تعلیق می‌داند و معتقد است شاید بتوان در تعطیلاتی که بدون برنامه‌ریزی انسانی و به واسطه بیماری و بلایای طبیعی رخ می‌دهد، نوعی آرام‌گیری و امید به نظم جدید را انتظار داشت.نشست «ابعاد اجتماعی و فرهنگی کرونا از منظر مردم‌شناسی» از سلسله‌نشست‌های همایش ملی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا به مناسبت روز ملی مردم‌شناسی، با دبیری مصطفی اسدزاده (عضو پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دبیر اجرایی همایش ملی پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا) به صورت آنلاین برگزار شد.به گزارش ایرنا، زهره انواری با بازتعریف مفهوم بهداشت در شرایط پاندمی کرونا در ایران، به سویه‌های مختلف آن اشاره کرد و گفت: بهداشت از یک طرف …
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / حوزه هنری انقلاب اسلامی / دانشنامه / قهوه‌خانه / استانی-فرهنگی و هنری
کتاب «قهوه‌خانه در همدان» منتشر شد
کتاب «قهوه خانه در همدان» از مجموعه دانشنامه استان همدان به مناسبت ۱۳ شهریور روز «مردم‌شناسی» منتشر شد.
اولین جرقه‌های فرمانفرمائیان
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
اولین جرقه‌های فرمانفرمائیان
سعید برآبادی     وقتی که روبه‌روی کاخ شمس در مجموعه سعدآباد می‌ایستید، بعید است باور کنید، معمار این بنا همان کسی بوده که به فاصله چند سال بعد بخشی از مهم‌ترین ساختمان‌های مدرن و بلندمرتبه تهران را ساخته است. از این سال به بعد، هر چه جلوتر برویم درباره عبدالعزیز فرمانفرمائیان و خدمات او به معماری پهلوی بیشتر سخن خواهیم گفت اما آنچه درباره معماری کاخ شمس-که امروزه به‌عنوان موزه مردم‌شناسی مجموعه سعدآباد شناخته می‌شود- عجیب به‌نظر می‌رسد طراحی پلان و ویژگی‌های معماری این بناست. عمارت موزه مردم‌شناسی، …
موزه مردم‌شناسی مکزیک؛ گنجینه میراث «پیشاکُلمبی»
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / سرویس زیارت و گردشگری / موزه / گردشگری / گردشگری مجازی / موزه مردم‌شناسی / مکزیک / مکزیکوسیتی / جاذبه های گردشگری جهان
موزه مردم‌شناسی مکزیک؛ گنجینه میراث «پیشاکُلمبی»
اهمیت شکل‌گیری موزه‌ها به عنوان نمایشگاه‌هایی که مجموعه‌ای ارزشمند از آنچه یک ملت در گذشته تاریخی، فرهنگی و اجتماعی خود تجربه کرده است را در بر گرفته‌اند، همواره در ایجاد تصویر کلی از سرزمین‌ها و مردمانش در ذهن گردشگران بارز است. در واقع موزه‌ها بخش چشمگیری از هویت اصیل ملل را نگهداری می‌کنند که این امر در عرصه بین‌المللی قابل توجه بوده است.
ساخت متفاوت‌ترین مستند مردم‌شناسی ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / فیلم برداری / چهارمحال وبختیاری / تدوینگر / مستند
ساخت متفاوت‌ترین مستند مردم‌شناسی ایران
تهران- ایرنا- ساخت مستند بلند سینمایی «ایران‌زاد» یکی از متفاوت‌ترین مستندهای مردم‌شناسی ایران به نویسندگی و کارگردانی مجید عزیزی در استان چهارمحال و بختیاری کلید خورد.
پژوهش «نقش زعفران در توسعه گردشگری، نمونه موردی شهرستان نطنز» در حال انجام است
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / زعفران / نطنز
پژوهش «نقش زعفران در توسعه گردشگری، نمونه موردی شهرستان نطنز» در حال انجام است
ایلنا: پژوهش «نقش زعفران در توسعه گردشگری، نمونه موردی شهرستان نطنز»یکی از پژوهش‌های در حال انجام پژوهشکده مردم‌شناسی است که به نقش استعداد و توانمندی‌های زعفران در…
«انسان‌شناسی خوراک منطقه الموت » مورد مطالعه قرار گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
«انسان‌شناسی خوراک منطقه الموت » مورد مطالعه قرار گرفت
ایلنا: «مطالعه انسان‌شناسی خوراک منطقه الموت» از طرح‌های پژوهشی پژوهشکده مردم‌شناسی، توسط گیتی دشتکی پژوهشگر حوزه مردم‌شناسی در حال انجام است.
مطالعه مردم‌شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
مطالعه مردم‌شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام
ایلنا: «مطالعه مردم‌شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام» پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب، راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن را با روش های مطالعه…
کتاب «مردم‌شناسی اقوام و ایلات ایران» چاپ شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بنیاد موقوفات افشار / عشایر / کتاب / مردم شناسی
کتاب «مردم‌شناسی اقوام و ایلات ایران» چاپ شد
کتاب «مردم‌شناسی اقوام و ایلات ایران» نوشته علی بلوک‌باشی توسط انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر و راهی بازار نشر شد.
مردم دولتی مثل کره شمالی می‌خواهند | این مجلس نوید ظهور بناپارت را در ایران می‌دهد؟ | رئیس جمهور ۱۴۰۰ تمامیت‌خواه‌تر از احمدی‌نژاد است
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
مردم دولتی مثل کره شمالی می‌خواهند | این مجلس نوید ظهور بناپارت را در ایران می‌دهد؟ | رئیس جمهور ۱۴۰۰ تمامیت‌خواه‌تر از احمدی‌نژاد است
ابراهیم فیاض، پژوهشگر جامعه‌شناسی و دانشیار گروه مردم‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است دولت آتی ایران دولتی بناپارتیستی است و این مجلس در کنار چنین دولتی، همچنان در فضای سیاسی جامعه ایران کم ‌اثر خواهد بود.
لزوم پیوند مبارزه با کرونا با فرهنگ امید و شادی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / ویروس کرونا / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
لزوم پیوند مبارزه با کرونا با فرهنگ امید و شادی
تهران - ایرنا- رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی با اشاره به جنبه‌های بدبینانه و ناامیدانه اخبار کرونا تصریح کرد: مبارزه با کرونا باید به فرهنگ امید و شادمانی نیز پیوند بخورد.
زخم بی مهری بر تن بناهای تاریخی کردستان
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / گردشگری / موزه مردم‌شناسی / بنای تاریخی / استانی-اجتماعی
زخم بی مهری بر تن بناهای تاریخی کردستان
بناها و آثار تاریخی به جامانده از روزگاران بسیار دور همیشه راوی حکایت فرهنگ و تمدن و سرنوشت هر شهری بوده و هست و به نوعی شناسنامه آن شهر محسوب می‌شود.
بررسی مردم‌شناسی خوراک بین ترکمن‌های گنبدکاووس
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / مردم‌شناسی خوراک / مردم ترکمن در گنبدکاووس / مردم‌شناسی
بررسی مردم‌شناسی خوراک بین ترکمن‌های گنبدکاووس
‏‎«طرح "مطالعه انسان‌شناسی خوراک و الگوهای تغذیه در بین ترکمن‌های یموت گنبدکاووس" یکی از پژوهش‌های در حال انجام پژوهشکده مردم شناسی است که به بیان موقعیت گنبدکاووس از نظرآب وهوا ونوع معیشت ترکمن‌های یموت ساکن در آن می‌پردازد.»
حرم مطهر رضوی؛ گنجینه مفید مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سرویس زیارت و گردشگری / حرم مطهر رضوی / میلاد امام رضا(ع) / معماری / معماری اسلامی / سبک معماری ایرانی اسلامی
حرم مطهر رضوی؛ گنجینه مفید مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی
رجبعلی لباف ‌خانیکی گفت: حرم مطهر رضوی نه تنها گنجینه واقعی فرهنگی و هنری است؛ بلکه در زمینه‌های مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و اجتماعی بسیار مفید است.
ماجرای دزدی از موزه‌ای که یک ماه پیش اتفاق افتاد و دزد دستگیر شد، چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
ماجرای دزدی از موزه‌ای که یک ماه پیش اتفاق افتاد و دزد دستگیر شد، چیست؟
درحالی که خبر‌ها از دزدی موزه مردم‌شناسی حکایت دارند، مسئولان می‌گویند این ماجرا حدود یک ماه پیش اتفاق افتاده است و دزد هم دو روز بعد دستگیر شده است.
جلوه تاریخ چند هزارساله ابرکوه در آیینه موزه مردم‌شناسی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / ابرکوه / میراث فرهنگی
جلوه تاریخ چند هزارساله ابرکوه در آیینه موزه مردم‌شناسی
یزد - ایرنا - بر کرانه کویر گرم و خشک مرکزی ایران و در استان یزد، در میان بادگیرهایی که قرن‌هاست در ابرکوه دم تب‌دار هوا در سرای مردمان کویر را اندکی می‌کاهد، سروی کهنسال تمدنی چند هزار ساله را به تماشا نشسته و با زبان بی‌زبانی از تاریخی حکایت می‌کند که بر این سرزمین گذشته است.
«آسک» در بلگراد رقابت می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
«آسک» در بلگراد رقابت می‌کند
مستند «آسک» ساخته مهدی زمان‌پور کیاسری به بخش رقابتی جشنواره مردم‌شناسی بلگراد راه یافت.
نمایشگاه مجازی سوزن‌دوزی، زن و نقش در کاخ گلستان
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
نمایشگاه مجازی سوزن‌دوزی، زن و نقش در کاخ گلستان
نمایشگاه مجازی «سوزن‌دوزی، زن و نقش» با موضوع معرفی تعدادی از نمونه‌های سوزندوزی بلوچی موجود در گنجینه موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان ظهر امروز (۲۰ خرداد) به‌صورت زنده در اینستاگرام کاخ گلستان برگزار می‌شود.
روز جهانی صنایع‌دستی هم اینستاگرامی شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / روز جهانی صنایع دستی / صنایع‌دستی
روز جهانی صنایع‌دستی هم اینستاگرامی شد
نمایشگاه مجازی با عنوان «سوزن‌دوزی، زن و نقش» با موضوع معرفی تعدادی از نمونه‌های سوزندوزی بلوچی موجود در گنجینه موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان ظهر امروز (۲۰ خرداد ماه) به‌صورت زنده در اینستاگرام کاخ گلستان برگزار می‌شود.
تصاویر | باغ ‌وحش‌های انسانی در قرن ۱۹ و ۲۰ | روی نژادپرستانه تمدن
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تصاویر | باغ ‌وحش‌های انسانی در قرن ۱۹ و ۲۰ | روی نژادپرستانه تمدن
باغ‌ وحش‌های انسانی که به آن‌ها نمایشگاه‌های مردم‌شناسی هم گفته می‌شد، در قرن ۱۹ و ۲۰، محل‌هایی بودند که در آن‌ها مردمانی از سرزمین‌های مختلف با برچسب طبیعی یا بدوی در معرض نمایش برای عموم قرار می‌گرفتند.
قلعه‌ والی؛ تلفیق تاریخ و مردم‌شناسی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / استانی-فرهنگی و هنری / قلعه والی
قلعه‌ والی؛ تلفیق تاریخ و مردم‌شناسی
در قلعه والی ایلام هم تاریخ والیان پشتکوه را ببینید و هم با مردم‌شناسی این دیار آشنا شوند.
مجسمه‌هایی که‌ روح دارند
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
مجسمه‌هایی که‌ روح دارند
الناز عباسیان  استاد علی‌اکبر صنعتی، نقاش و مجسمه‌ساز و تنها هنرمند ایرانی است که 2موزه به نامش ثبت شده است: موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران) که هر دو از بهترین گنجینه‌های فرهنگی و هنری کشور محسوب شده و آثار نفیسی را از این هنرمند به نمایش گذاشته‌اند. مشخصه متفاوت و منحصر به فرد آثار هنری استاد این بود که تصاویر را در قالب مجسمه‌ها می‌آفرید. تماشای آثار نقاشی و مجسمه‌های این استاد در موزه به نوعی چهره‌نگاری و مردم‌شناسی تاریخ ایران را برای ما مرور می‌کند اما این روزها به‌علت شیوع ویروس …
نمایش پیشینه مردم‌شناسی و تاریخی جاجرم در موزه گرمابه و تاریخ شهر
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه گرمابه / جاجرم
نمایش پیشینه مردم‌شناسی و تاریخی جاجرم در موزه گرمابه و تاریخ شهر
موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم از جمله موزه هایی است که در آن آثار و اشیای قدیمی را که می‌تواند گویای زمینه و پیشینه مردم شناسی و تاریخی باشند، در خود جای داده‌ است.
می‌توانید از موزه نقاشی‌های قاجاری در کرج دیدن کنید
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / موزه مردم‌شناسی / البرز / میراث فرهنگی
می‌توانید از موزه نقاشی‌های قاجاری در کرج دیدن کنید
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت:البرز استانی تاریخی است و اصلا زیبنده نیست اشیاء قدیمی و میراثی آن در موزه سایر استان‌ها نگهداری شود به همین دلیل احداث موزه از برنامه‌های جدی میراث فرهنگی در سال جاری است.
ویدئو / حمامی تاریخی که بخشی ویژۀ اقلیت‌های مذهبی داشت
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / موزه مردم‌شناسی / دوره قاجار / فهرست آثار ملی / اراک / حمام چهارفصل / منطقه مرکزی / اقلیت‌های دینی
ویدئو / حمامی تاریخی که بخشی ویژۀ اقلیت‌های مذهبی داشت
حمام عمومی چهارفصل اراک در اواخر دوره قاجار ساخته شد و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و بعد از مرمت، از سال ۱۳۷۲ به عنوان حمام‌موزه و موزه مردم‌شناسی معرفی شده است. این حمام در قالب چهار حمام مردانه، زنانه، اقلیت‌های مذهبی و خصوصی ساخته شده و حمام ویژه اقلیت‌ها یکی از شاخصه‌های آن است. معماری و بخش‌بندی این حمام چه ویژگی‌هایی دارد و چرا برای اقلیت‌های مذهبی بخشی مجزا داشت؟ در این ویدئو با این حمام تاریخی و شاخصه‌های آن آشنا خواهید شد.
احداث موزه مردم شناسی آبیک پس از تامین اعتبار
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / استان قزوین
احداث موزه مردم شناسی آبیک پس از تامین اعتبار
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین از تکمیل پروژه احداث و راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی آبیک پس از تامین اعتبار خبرداد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / ماه رمضان / آداب و رسوم ‌ / میراث فرهنگی / مردم‌شناسی / روزه داری
رسم و رسوم روزه‌داری از ابتدا تا انتهای ماه رمضان
یک کارشناس ارشد ایران‌شناسی درباره آداب و رسوم ماه مبارک رمضان گفت: این ماه پر برکت یکی از مهمترین ماه‌های قمری برای مسلمانان جهان به شمار می‌رود و آداب و رسوم ماه‌های قمری در ایران و کشورهای اسلامی یکسان است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری / جزیره کیش
تنوع فرهنگی و زیستی جهان در خلیج فارس مشاهده می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: خلیج‌فارس دیدارگاه تمدن‌های کهن است و بخش مهمی از تنوع فرهنگی و زیستی جهان را می‌توان در این حوزه فرهنگی مشاهده کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / میراث فرهنگی / صنایع دستی / ویروس کرونا
همایش ملی پیامدهای کرونا بر میراث فرهنگی برگزار می‌شود
همایش پیامدهای کرونا بر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی ایران از منظر علوم اجتماعی و مردم‌شناسی توسط پژوهشگاه‌های میراث فرهنگی، ارتباطات و علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کروناویروس / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / پژوهشگاه میراث فرهنگی / پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات / همه_باهم_علیه_کرونا
فراخوان ارسال مقاله درباره تاثیر فرهنگی و اجتماعی کرونا بر گردشگری
«پژوهشکده مردم‌شناسی» پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «پژوهشکده فرهنگ» پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و «پژوهشکده مطالعات اجتماعی» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، همایش ملی «پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا را بر حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی ایران» (از منظر علوم اجتماعی و مردم‌شناسی) با همراهی و همکاری سایر مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی برگزار می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / تاریخ شفاهی موزه مردم شناسی / موزه مردم شناسی ملی
‎پایان طرح «تاریخ شفاهی موزه مردم‌شناسی» /جایگاه و اهمیت موزه مردم‌شناسی ملی
ایلنا: طرح «تاریخ شفاهی موزه مردم‌شناسی؛ مجموعه گفت‌وگوها و هم‌اندیشی اندیشمندان» که با توجه به اولویت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نیازهای کاربردی…
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / فرهنگ شادمانی / پژوهشکده مردم‌شناسی
طرحِ فرهنگ شادمانی در کشور بررسی شد
رییس پژوهشکده مردم شناسی از به پایان رسیدن انجامِ طرح «فرهنگ شادمانی» به عنوان یکی از اولویت های تعیین شده در طرح های تحقیقاتی پژوهشکده مردم شناسی در سال ۱۳۹۸ خبر داد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / زلزله سرپل ذهاب / پژوهشکده مردم‌شناسی / "تجربه زیست زنان از زلزله / کرمانشاه
مطالعه انسان شناختی تجربه زیستِ زنان از زلزله سرپل ذهاب
پژوهشکده مردم شناسی «پژوهش انسان شناختی تجربه زیستِ زنان از زلزله آبان ماه ۱۳۹۶سرپل ذهاب کرمانشاه» را در دستور کار خود قرار داد تا رخداد زلزله و تبعات اجتماعی، فرهنگی و انطباق پذیری زنان بواسطه مصاحبه های عمیق و تحلیل تجربه زیسته این زنان مطالعه شود.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / موزه / موزه علمی
۱۰ موزه علمی برتر جهان کدامند؟
موزه‌ها مکان‌های خاصی هستند که در آن مجموعه‌ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیاء با ارزش را به معرض نمایش می‌گذارند، گفته می‌شود. گونه‌های زیادی از موزه وجود دارد از مجموعه‌های بزرگ در شهرهای بزرگ که انواع مجموعه‌ها را پوشش می‌دهد تا موزه‌های کوچک که یک یا چند دسته خاص را شامل می‌شود. این دسته‌ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه کودکان، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه‌شناسی، گیاه‌شناسی، علوم طبیعی و تمبرشناسی، کاخ موزه‌ها می‌باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
نشست برای تعزیه حضرت عیسیع
مجموعه میراث فرهنگی کاخ گلستان نشستی تخصصی با موضوع «نگاهی به دو قطعه عکس تعزیه حضرت عیسی(ع)» را برگزار می‌کند. به گزارش همشهری، در این نشست تخصصی علیرضا قاسم‌خان درباره این دو عکس که از مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان است، سخنرانی می‌کند. نشست امروز ششم بهمن‌ماه ساعت 14در موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان برگزار می‌شود.  
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / استانی-فرهنگی و هنری-کاوش / آثار تاریخی / میراث فرهنگی
محتویات داخل کشتی قروق فاقد لایه های تاریخی است
سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات مردم‌شناسی هیات کاوش باستان‌شناسی نشان می‌دهد که محتویات داخل کشتی قروق، ماسه‌ ساحلی بوده و فاقد لایه‌های تاریخی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / استان گیلان / تالش / دریانوردی / کشتی تاریخی
محتویات داخل کشتی، ماسه‌ ساحلی است و لایه تاریخی نداریم/ گمانه‌زنی با احتیاط کامل انجام شده است
سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: تصاویر ماهواره‌ای و پهپادی از یک دهه گذشته و اطلاعات مردم‌شناسی هیئت کاوش باستان‌شناسی نشان می‌دهد که محتویات داخل کشتی، ماسه‌ ساحلی است که توسط امواج وارد کشتی شده و فاقد لایه‌های تاریخی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / نقد کتاب / محمدرضا پهلوی
مردم‌شناسی و فرهنگ ایران در روزگار پهلوی نقد و بررسی می‌شود
کتاب «تاریخ مردم شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» نوشته حمیدرضا دالوند فردا یکشنبه در پژوهشگاه علوم انسانی نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / جشنواره / جشنواره جادوگری
جشنواره جادوگران شهر پورتو نووو
جشنواره افسونگری یا جادوگری با حضور هزاران نفر در شهر پورتو نووو کشور آفریقایی بنین برگزار شد. این جشنواره همه ساله در این کشور برگزار می‌شود. افسونگری یا جادوگری یا جادوی عام به معنای هر عمل عجیبی است. افسونگری در مردم‌شناسی، دین و اسطوره‌شناسی عملی بود که جادوگر به وسیله جادو یا کار‌های فراطبیعی کار‌های خود را پیش می‌برد. در دوران پیش از مدرن در اروپای مسیحی اعتقاد بر این بود که جادوگران با شیطان در تماس هستند و از نیروی وی برای آسیب رساندن به مردم و اموالشان استفاده می‌کنند. در میانه سده ۲۰ میلادی جادوگران خوب و بد با هم در جنگ بودند. اعتقاد بر اینکه جادوگران مضر هستند به صورت یک ایدوئولوژی فرهنگی در میان مردم شایع بود. اعتقاد به جادوگر‌ها باعث شد که افرادی به عنوان شکارچی جادوگر به وجود بیایند …
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
اشتغال بیش از ۳۵۰۰ زندانی در آذربایجان‌غربی
وی از افتتاح غرفه‌های فروش صنایع دستی زندانیان در کنار موزه مردم‌شناسی ارومیه بیان کرد: این غرفه‌ها در میدان انقلاب این شهر راه‌اندازی شده و با توجه به تردد قابل توجه شهروندان، امیدواریم زمینه درآمدزایی برای زندانیان فراهم شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
«چادر شب» گیلان ثبت جهانی می‌شود
ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی برای بررسی محصولات هنری استان گیلان برای ثبت بین‌المللی به این استان سفر کردند.هفته گذشته خانم غاده‌حجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی به ‌همراه کوین موری و ویدا توحدی از ارزیابان این شورا با هماهنگی‌های صورت گرفته به‌منظور ارزیابی پرونده ثبت جهانی «چادرشب» و بازدید از روستای « قاسم‌آباد» به گیلان سفر کردند. بازدید از کارگاه‌های ‌تولیدی و فروشگاه‌های چادرشب، خانه خلاقیت صنایع‌دستی، خانه‌های محلی و موزه مردم‌شناسی با محوریت چادرشب از برنامه‌های ارزیابان است.چنانچه نظر ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی مثبت باشد، روستای قاسم‌آباد به‌عنوان روستای جهانی صنایع‌دستی (تولیدکننده چادرشب) و اولین ثبت جهانی اختصاصی استان گیلان معرفی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / مکزیک / باستان شناسی / آمریکای جنوبی
یافته جدید باستان‌شناسان از تمدن مایا
تهرن- ایرنا- باستان‌شناسان موسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ مکزیک بنایی تاریخی متعلق به قوم مایا را با قدمت ۶۰۰ تا ۱۰۵۰ پس از میلاد در ایالت یوکاتان (Yucatan) این کشور کشف کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - هرمزگان / استاندار هرمزگان
تاریخ ۵۰۰ سال اخیر بندرعباس با احداث شهر قدیمی به نمایش درمی‌آید
استاندار هرمزگان گفت: گذر فرهنگی، هنری و صنایع دستی در زمین های کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس در بندرعباس، راه‌اندازی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / یلدا / محمد میرشکرایی / پژوهشکده مردم‌شناسی
«یلدا» جشن تولد مهر،‌ نه جشن بلندترین شب سال
یک پیشکسوت مردم شناسی گفت: یلدا جشن بلندترین شب سال نیست، بلکه جشن تولد مهر است. بحث تاریخی و مردم شناسی یلدا هم از همدیگر قابل تفکیک نیست.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / استانی-شهرستانها / اسفراین / موزه مردم‌شناسی / موزه باستان شناسی
اختصاص 9 میلیارد ریال اعتبار برای احداث موزه اسفراین
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اسفراین از اختصاص 9 میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استان و سفر ریاست جمهوری به موزه در حال ساخت این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / توریاب / مشهد / موزه
موزه‌ی مردم‌شناسی مشهد، بازدید از چشم‌انداز سنتی شهر
موزه‌ی مردم شناسی شهر مشهد مقدس یکی از مکان‌هایی است که در آن می‌توانید با مردمان گذشته‌ی دیار خراسان و سایر نقاط ایران آشنا شوید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / لرستان / ایران / خرم آباد / قلعه فلک الافلاک / سپاه پاسداران
تغییر سرنوشت زندان مخوف لرستان
۱۸ آبان ۱۳۴۹ دستوری آمد که از این پس زندان فلک‌الافلاک در لرستان، موزه مردم‌شناسی ‌شود. این برای اولین بار در ایران بود که زندانی به موزه تبدیل می‌شد. این اما پایان راهی نبود که ‌فلک‌الافلاک باید طی می‌کرد، این قلعه یکی از شاهکارهای معماری جهان است و باید ثبت جهانی می‌شد. جهانی شدن اما اما یک شرط داشت، پرداخت ۶۹ میلیارد تومان به سپاه پاسداران برای آزادسازی عرصه قلعه فلک الافلاک. مسئولان میراث‌فرهنگی سرانجام ۴۸ میلیارد تومان را پرداخت کردند و اکنون مسئولان میراث‌فرهنگی لرستان می‌گویند:قسط آخر این ارگان نظامی هم به صورت اوراق آماده است که در صورت آزادسازی عرصه به آن‌ها پرداخت شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / پوشاک / خراسان جنوبی / معیشت / ادبیات شفاهی / میراث فرهنگی / عروسک بومی
تشریح اطلاعات عروسک‌ها و بازی‌های بومی در اطلس مردم‌شناسی
مسئول بخش اطلس مردم‌شناسی گفت: علاوه بر موضوعات اجتماعی، اطلاعات اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها و بازی‌های بومی در اطلس مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی آمده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / صادق زیباکلام / موسسه خانه کتاب / سازمان امور دانشجویان / غلامرضا غفاری / ایران / دانشگاه تربیت مدرس / پروانه سلحشوری / دانشگاه علامه طباطبائی / کتاب
بررسی مسائل جاری آموزش عالی و تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب
تهران- ایرنا- «بررسی مسائل جاری آموزش عالی در آغاز سال تحصیلی»، «صلح و ضرورت دموکراسی»، «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» و «تبیین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین نامه اجرایی آن» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / اطلس گردشگری / میراث فرهنگی / ریاست پژوهشکده باستان شناسی / توسعه پایدار
اطلس مردم‌نگاری الگوی توسعه پایدار
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه اطلس مردم‌نگاری سرزمین می تواند ارزش‌های بومی را به نمایش گذارد، تصریح کرد: این امر به توسعه پایدار نیز منجر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / اطلس مردم نگاری / پژوهشکده مردم‌شناسی / علیرضا حسن‌زاده
موازی‌کاری‌هایی در تهیه اطلس مردم‌نگاری
«متاسفانه شاهد موازی کاری‌هایی در تهیه‌ی اطلس «مردم‌نگاری سرزمین» هستیم، برخی انجمن‌ها پیشنهاد کاری شبیه به اطلس را در دستور کار خود قرار داده‌اند.»
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / باستان شناسی / قنات ایرانی
یک پژوهشگر: دولت حمایت نکند تمام قنات‌ها خشک می‌شود
تهران- ایرنا- مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی میراث فرهنگی با اشاره به هزینه‌های زیاد احیا و لایروبی قنات‌ها برای مردم گفت: اگر دولت حمایت نکند تمام قنات‌های این سرزمین خشک می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / رختشوی خانه زنجان
مجسمه‌های موزه رختشویخانه لباس نو بر تن می‌کنند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: بر اساس مطالعات مردم‌شناسی، تغییراتی در لباس مجسمه‌های رختشویخانه ایجاد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / برنامه عصر جدید / فینال عصر جدید
وقتی عصرجدید همه را مسحور خودش کرد
«عصر جدید»، کار بزرگی کرد. مسیرش برای مردم‌شناسی و بیدار کردن ناخودآگاهِ قهرمانان‌اش، در فینال، به ثمر نشست. از ما مَردم، برای خودمان قهرمان ساخت. قهرمان‌های گم شده بر پرده‌ی سینما را، بین مردم عادی پیدا کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •