دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
انتشار مقالات
یکی از انتقادات وارده به ایران در خصوص رشد کمی انتشار مقالات بود
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / وزارت علوم / پژوهش / معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
یکی از انتقادات وارده به ایران در خصوص رشد کمی انتشار مقالات بود
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از انتقاداتی که در سالهای گذشته به ایران وارد بود این است که ایران تنها به رشد کمی انتشار مقالات توجه دارد و به رشد کیفی توجهی نداشته است ولی در ۴ تا ۵ سال اخیر ایران از رشد چشمگیر کیفی مقالات برخوردار بوده به گونه‌ای که در ۲ تا ۳ سال اخیر تقریبا بالاترین نرخ رشد کیفی مقالات را در سطح جهان داشتیم.
وضعیت انتشارات علمی چقدر با اهداف ۱۴۰۴ هماهنگی دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / انتشار مقالات / نقشه جامع علمی کشور / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
وضعیت انتشارات علمی چقدر با اهداف ۱۴۰۴ هماهنگی دارد؟
نتایج یک مطالعه در خصوص وضعیت انتشارات علمی کشور نشان داد که ایران…
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
اینجا آلوده‌ترین نقطه زمین است
گروه اجتماعی | عسلویه را جزو آلوده‌ترین مناطق روی کره‌زمین می‌دانند. مشاهده آلودگی‌های نفتی در سواحل نای‌بند، افزایش فلزات سنگین و ترکیبات خطرناک نفتی و گازی در بافت آبزیان و حیوانات، اندازه‌گیری میزان ذرات معلق خطرناک در هوا و انتشار مقالات دانشگاهی و اثبات افزایش آسم و آلرژی و بیماری‌های تنفسی، همگی گواهی هستند بر این ادعا. منشا تمام این آلودگی‌ها، فعالیت صنایع پارس جنوبی در 30 هزار هکتار از اراضی دو شهرستان عسلویه و کنگان است.  با اینکه تاثیر آلودگی‌های ناشی از فعالیت این مجتمع گازی و سایر مراکز پتروشیمی در منطقه بر افزایش آمار سرطان، سقط‌ جنین و آلوده ‌بودن خون مردم تا مدت‌ها از سوی مسوولان شرکت انکار می‌شد، اما از سال …
موفقیت ۳۷ شرکت در صادرات محصولات نانویی/حفظ جایگاه چهارم جهانی در سال ۲۰۱۹
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / صادرات / فناوری نانو
موفقیت ۳۷ شرکت در صادرات محصولات نانویی/حفظ جایگاه چهارم جهانی در سال ۲۰۱۹
ایران پس از کسب رتبه چهارم جهانی در انتشار علم نانو در سال ۲۰۱۹، رتبه چهاردهم در سرانه مقاله نانو به جمعیت در سال ۲۰۱۸ و رتبه هشتم در انتشار مقالات در مجلات Q۱، به فروش ۲۵ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریالی محصولات این حوزه دست یافته است، به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۷ شرکت محصولات نانویی خود را راهی ۳۶ کشور دنیا کردند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
اندیشیدن با ابن‌سینا
مرکز فرهنگی شهر کتاب در روزهای شنبه و یکشنبه اول و دوم شهریور همایش مجازی بزرگداشت ابن‌سینا و روز پزشک را با انتشار مقالات، یادداشت‌ها، فایل‌های صوتی و تصویری از اصحاب فلسفه و پزشکی برگزار می‌کند. در این دو روز این آثار در سایت، اینستاگرام و کانال تلگرامی شهر کتاب و دیگر رسانه‌ها برای علاقه‌مندان منتشر می‌شود. موضوعاتی که در این دو روز طرح می‌شوند بدین شرح‌اند: «برخی از نوآوری‌های ابن‌سینا در منطق/ دکتر ضیاء موحد»، «جایگاه ابن‌سینا در تاریخ فلسفه اسلامی/ دکتر حسین معصومی‌همدانی»، «منطق، از ارسطو تا ابن‌سینا/ دکتر غلامرضا ذکیانی»، «واژه‌سازی‌های ابن‌سینا به فارسی در دانش‌‌نامه …
ضرورت شناخت ویژگی های ویروس کرونا برای ساخت واکسن/ چالش انتشار مقالات کرونایی
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / ویروس کرونا / دانشگاه علوم پزشکی ایران / تحقیقات علمی / واکسن کرونا / حسین کیوانی
ضرورت شناخت ویژگی های ویروس کرونا برای ساخت واکسن/ چالش انتشار مقالات کرونایی
استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه مطالعات بالینی و مولکولی کرونا در کشور همزمان با درمان انجام می شود، گفت: برای ساخت واکسن نیاز به شناخت ویژگی های ویروس داریم.
افشاگری «دیلی بیست» از نویسندگان ضد ایرانی که وجود خارجی ندارند / از رسانه‌های جمهوریخواه و تندرو تا العربیه و اورشلیم پست، همگی در خدمت این افراد هستند
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
افشاگری «دیلی بیست» از نویسندگان ضد ایرانی که وجود خارجی ندارند / از رسانه‌های جمهوریخواه و تندرو تا العربیه و اورشلیم پست، همگی در خدمت این افراد هستند
سایت های محافظه کار مانند نیوز مکس (Newsmax)و واشنگتن اگزمینر(Washington Examiner) اقدام به انتشار خبرها و تحلیل‌های دروغ در مورد خاورمیانه به قلم کارشناسانی با هویت جعلی می‌کنند. شبکه جعلی مذکور که شامل تعداد زیادی شخصیت جعلی می‌شود اقدام به انتشار مقالات انتقادی علیه قطر و درخواست برای تحمیل تحریم‌های شدیدتر و سخت‌تر علیه ایران در رسانه‌های محافظه کار مانند "هیومن اونتس"، رسانه‌های اسرائیلی و عربی مانند "اورشلیم پست" و "العربیه" کرده‌اند.
افشای پروپاگاندای امارات در رسانه‌های آمریکایی علیه قطر، ترکیه و ایران
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / آمریکا / قطر / ترکیه / امارات متحده
افشای پروپاگاندای امارات در رسانه‌های آمریکایی علیه قطر، ترکیه و ایران
یک تحقیق آمریکایی از رسوایی جدیدی درباره ابزار پروپاگاندای امارات و تلاش برای بهبود وجهه‌اش از طریق انتشار مقالات شخصیت‌های جعلی در رسانه‌های آمریکا و بد جلوه دادن وجهه ترکیه، قطر و ایران پرده برداشت. یک رسانه آمریکایی از تشکیل یک شبکه افراد جعلی و انتشار بیش از ۹۰ مقاله علیه قطر، ترکیه و ایران توسط این شبکه در ۴۶ رسانه‌ خبر می‌دهد.
انتشار فراخوان پذیرش مقاله در نشریه علمی دانشجویی برقکام
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / باشگاه دانشجویان ایسنا
انتشار فراخوان پذیرش مقاله در نشریه علمی دانشجویی برقکام
نشریه علمی تخصصی برقکام(ELECOM) به صاحب امتیازی "انجمن علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی تربیت مدرس تهران" با "همکاری سازمان علمی مهندسی برق ایران تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری"، آماده انتشار مقالات دانشجویان رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر سراسر کشور می‌باشد.
طبل رسوایی مقاله‌سازی در نشریات علوم انسانی کی به صدا درمی‌آید؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
طبل رسوایی مقاله‌سازی در نشریات علوم انسانی کی به صدا درمی‌آید؟
انتشار مقالات علمی - پژوهشی در نشریات علوم انسانی در سال‌های اخیر انتقادات زیادی به همراه داشته به گونه‌ای که برخی نام «علمی» آن‌ها را مورد ابهام قرار داده است.
فرایند انتشار مقالات علمی در مجلات بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / نخبگان / مقاله / بنیاد ملی نخبگان
فرایند انتشار مقالات علمی در مجلات بررسی می‌شود
کارگاه آموزشی آشنایی با فرایند انتشار مقالات علمی در مجلات داخلی و خارجی (از مرحله ارسال تا پس از انتشار) با مشارکت بنیاد نخبگان فارس برگزار می‌شود.
کاوازاکی و کووید ۱۹؛ پزشکان تا چه حد ارتباط بین این دو را جدی گرفته‌اند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
کاوازاکی و کووید ۱۹؛ پزشکان تا چه حد ارتباط بین این دو را جدی گرفته‌اند؟
تهران- ایرناپلاس- اخیرا اخباری از ابتلای کودکان در سراسر جهان به ویژه آمریکا و اروپا به یک بیماری التهابی مولتی سیستمی شبیه کاوازاکی که با کووید ۱۹ در ارتباط است، منتشر شده. پزشکان در آمریکا و اروپا با انتشار مقالاتی شواهد خود را از ارتباط جدی این دو بیماری مطرح می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت نیز امروز دومین هشدارش در این باره را منتشر کرد.
تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باعث نابودی برجام می شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / برجام / تحریم / پاکستان / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باعث نابودی برجام می شود
اسلام‌آباد - ایرنا -روزنامه های پاکستانی روز شنبه با انتشار مقالاتی با اشاره به تلاش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نوشتند هرگونه تلاش آمریکا برای تمدید این تحریم ها اشتباه و زمینه نابودی توافق هسته ای را فراهم می ‌کند.
برگزاری کارگاه‌‏های آموزش مجازی برای داوطلبان المپیاد نانو
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / فناوری نانو / المپیاد دانش آموزی / ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
برگزاری کارگاه‌‏های آموزش مجازی برای داوطلبان المپیاد نانو
تهران- ایرنا- باشگاه نانو به منظور ایجاد آمادگی ‏های لازم در داوطلبان یازدهمین المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو، با توجه به تعطیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و عدم امکان تشکیل کارگاه‌های حضوری، اقدام به تهیه و انتشار مقالات و فیلم‏‌های آموزشی و برگزاری کارگاه آموزشی آنلاین فناوری نانو کرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
در ستایش دوستداران عطار
درسگفتارهایی درباره ادبیات کلاسیک فارسی از سال ۱۳۸۶ شمسی در روزهای چهارشنبه پیوسته در شهر کتاب برگزار می‌شود و تاکنون نزدیک به ششصد درسگفتار درباره مولوی، فردوسی، سعدی، حافظ، عطار، نظامی، بیهقی، ناصرخسرو، خاقانی، خواجوی‌کرمانی، سنایی، عبید زاکانی و شمس تبریزی برگزار شده است و از اوایل اسفند سال گذشته به علت بروز ویروس کرونا و شرایط خاص کشور، نشست‌ها و درسگفتارها برگزار نمی‌‌شود ولی برنامه‌ها در فضای مجازی و در سایت و کانال تلگرام و اینستاگرام و دیگر رسانه‌های فرهنگی تداوم دارد. مرکز فرهنگی شهر کتاب به ‌مناسبت ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار برنامه «یک هفته انس با عطار» را طراحی کرد که از روز جمعه ۲۲ فروردین با انتشار مقالات، یادداشت‌ها و فایل‌های …
محققان ایرانی روی انتشار مقالات در زمینه کرونا متمرکز شوند
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / کرونا / ویروس کرونا / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
محققان ایرانی روی انتشار مقالات در زمینه کرونا متمرکز شوند
تهران - ایرنا - مشاور عالی وزیر بهداشت به محققان ایرانی توصیه کرد که برای تهیه و انتشار مقالات در زمینه کرونا متمرکز شوند و گفت: ما با انتشار مقالات علاوه بر نشان دادن توانمندی های پژوهشگران ایرانی، اطلاعات صحیح را در اختیار جهانیان قرار می‌دهیم.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مقالات بین‌المللی دردی از جامعه و مشکلات صنعت ما درمان نمی‌کند
عضو هیات علمی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی گفت: شاخص‌های ارزیابی‌ انتشار مقالات بین‌المللی کمتر به کاربردی بودن محتوا و مرتبط بودن آن با مشکلات صنعت و جامعه توجه دارد، این در حالی است که ما نیازمند ارتباط بین علم و جامعه هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / دانشگاه صنعتی شریف / اتاق بازرگانی تهران / مجمع تشخیص مصلحت نظام
انتشار مقالات کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی در نشریات علمی
تهران- ایرنا- دبیر سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گفت: امسال چند نشریه علمی و پژوهشی با کنفرانس همکاری می کنند که مقالات پذیرفته شده را منتشر خواهند کرد، همین موضوع سبب شد تا کیفیت مقالات افزایش یابد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
دانشگاه فرهنگیان در انتشار مقالات داخلی دانشگاه‌های دولتی رتبه سوم را کسب کرد
دانشگاه فرهنگیان در بین دانشگاه‌های دولتی در زمینه انتشار مقالات داخلی در سال 1397، رتبه سوم را کسب کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / استانی-علمی و آموزشی / پژوهش
پژوهش؛ رفع نیاز جامعه یا مجالی برای دیده شدن
عضو هیأت علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: علم‌سنجی پژوهشگران بر مبنای تعداد انتشارات علمی اگرچه مشوقی برای انجام پژوهش‌های بیشتر است، اما سبب شده تا بسیاری از محققین ترغیب به انجام پژوهش‌هایی شوند که به جای همخوانی با نیازهای اساسی جامعه، احتمال انتشار مقالات علمی از نتایج آن پژوهش‌ها بیشتر باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / تولید علم / انتشار مقاله / رضا ملک زاده / دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
رتبه اول ایران منطقه در تولید علم در حوزه علوم پزشکی‌/ انتشار ۶۲۰۰۰ مقاله ایرانی در اسکوپوس
معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: رشد کشور در تولید علم در حوزه سلامت طی سال‌های اخیر بویژه در دو دهه اخیر از جهش خوبی برخوردار بوده و انتشار مقالات علمی و فعالیت‌های پژوهشی افزایش چشمگیری داشته، بطوری که براساس گزارش‌های جهانی سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۶۲ هزار مقاله علمی از ایران در بانک اطلاعاتی اسکوپوس ثبت و منتشر شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / رضا ملک زاده
ایران به مرجعیت علمی نزدیک شده است
تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به انجام فعالیت‌های متعدد علمی اعم از انتشار مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی، ما در سطح جهانی هم توانستیم به مرجعیت جهانی نزدیک شویم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / رتبه علمی ایران / مقالات علمی
رتبه ایران در انتشار مقالات علمی
ایران با انتشار نزدیک ۵۰۰۰۰ مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / استانی-اجتماعی / ام اس
افزایش تولیدات علمی و روند انتشار مقالات در رشته نورولوژی
رئیس انجمن‌ ام‌اس ایران گفت: درتولیدات علمی در زمینه نورولوژی از سال 2000 به تدریج افزایش داشتیم و این موضوع در سال‌های اخیر شیب بسیار زیادی گرفت و تولیدات علمی و روند انتشار مقالات زیاد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
ایران یازدهمین کشور برتر دنیا در انتشار مقالات حوزه لیزر
متخصصان و فعالان حوزه لیزر و فوتونیک کشور توانستند رتبه یازدهم را در حوزه نشر پژوهشهای این حوزه کسب کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۱ / ایران / توییتر / ایالات متحده آمریکا / گروهک منافقین / ایران هراسی
حساب توئیتری پر سروصدای ضدجمهوری اسلامی ایران مسدود شد
یک حساب توئیتری جعلی که اقدام به انتشار مقالات و گزارش‌های ضدایرانی می‌کرد، از سوی توئیتر غیرفعال شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
دانشگاه شهید بهشتی تحریم شد
رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم‌های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته‌ای در مجامع بین‌المللی صورت می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / تحریم دانشگاه شریف / تحریم دانشگاه شهید بهشتی / تحریم برجامی دانشگاه شریف / تحریم برجامی دانشگاه شهید بهشتی / چالش دانشگاه ها در شرایط تحریم / تحریم / برجام
دانشگاه شهید بهشتی مجدداً تحریم شد/مقاومت کشورهای اروپایی در انتشار مقالات علمی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم‌های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته‌ای در مجامع بین‌المللی صورت می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۰ / میعاد صالحی / صندوق بازنشستگی / وزارت تعاون
مدیر سابق رادیو قرآن مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد
رتبه اول نهمین جشنواره خوارزمی در بخش پژوهش‌های کاربردی و رتبه سوم چهاردهمین جشنواره خوارزمی در بخش پژوهش‌های توسعه‌ای، دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکترا در سال ١٣٩٠، رتبه دوم مسابقات جهانی حفظ و قرائت قران کریم در کشور مصر، انتشار مقالات متعدد در ژورنال‌های داخلی و خارجی (ISI) و مجری طرح‌های پژوهشی، تحقیقاتی، صنعتی و ملی از دیگر سوابق دکتر صالحی است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
چین در میدانی جدید از ایالات متحده سبقت می گیرد؟ / رکوردشکنی پکن در تولید مقالات هوش مصنوعی
چین برای نخستین بار در سال جاری در حوزه انتشار مقالات هوش مصنوعی از آمریکا سبقت می گیرد. بر اساس براوردهای اولیه، نرخ این سبقت احتمالا 50 درصدی خواهد بود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
مزایده فروش ارز در عراق، اقتصاد ایران را احیا می‌کند؟ / آیا تهران به دنبال افزایش ارزش ارز داخلی عراق است؟
اخیرا در شبکه های اجتماعی شاهد انتشار مقالاتی با این عنوان هستیم:«مزایده فروش ارز در عراق، نابودی اقتصاد عراق و احیای اقتصاد ایران». واقعیت امر آن است که این مضمون فکری در مقالات مختلفی تکرار شده است و انچه در این میان مطرح می شود، میزان استقلال عمل بانک مرکزی عراق است که به گفته برخی کارشناسان، نه تحت سیطره دولت عراق، بلکه حامی منافع اقتصادی دولتهای همسایه است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
رتبه اول آموزش داروسازی در تولید مقالات در بین رشته های پزشکی
دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی با تاکید بر اهمیت تولید علم در دانشکده های داروسازی اظهار داشت: اگر نسبت مقالات به هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی سنجیده شود حوزه آموزش داروسازی رتبه اول را در زمینه انتشار مقالات در بین رشته های گروه پزشکی دارا است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •