پنجشنبه, ۳ بهمن, ۱۳۹۸ / 23 January, 2020
تخریب جنگل
بیشترین تخریب جنگل در شهرستان خرم‌آباد بوده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
بیشترین تخریب جنگل در شهرستان خرم‌آباد بوده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: بیشترین تخریب جنگل در شهرستان خرم‌آباد بوده است.
  استانی-اجتماعی  جنگل  منابع طبیعی و آبخیزداری
2 میلیون هکتار از جنگل ها در اختیار نهاد های دولتی و نظامی است
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اجتماعی
2 میلیون هکتار از جنگل ها در اختیار نهاد های دولتی و نظامی است
کارشناسان می‌گویند که طرح انتقال آب خزر به استان سمنان 700 هکتار از جنگل‌های باستانی هیرکانی را تخریب می‌کند. با وجود این بهمن افراسیابی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری به «ایران» می‌گوید:«وزارت نیرو هیچ استعلامی درباره طرح انتقال آب خزر به سمنان از سازمان جنگل‌ها نکرده است.» و این در حالی است که سازمان جنگل‌ها خواستار ارائه نقشه مسیر انتقال آب خزر از وزارت نیرو شده است.
جشن برای جنگل دود گرفته
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
جشن برای جنگل دود گرفته
ـ فرمانده یگان حفاظت جنگل‌ها: در 3روز گذشته 30مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال رخ داد ـ استاندار مازندران خواستار قوانین جدید مجلس برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی شد محمد باریکانی ـ خبرنگار جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در حالی روز پنجشنبه  در شهرستان بابلسر مازندران با حضور وزرای اقتصاد و میراث‌فرهنگی برگزار شد که از چهارشنبه تا جمعه 30مورد آتش‌سوزی در مناطق مختلف هیرکانی گزارش شد و جشن ثبت جهانی را با آتش و تخریب گره زد. براساس گزارش‌ها، نخستین مورد آتش‌سوزی وسیع روز سه‌شنبه گذشته در پارک …
سال ۹۹ جنگل‌ها از معضل دفع زباله‌ نجات پیدا می‌کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / علمی و آموزشی
سال ۹۹ جنگل‌ها از معضل دفع زباله‌ نجات پیدا می‌کنند
تهران- ایرنا- رییس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‎ها گفت: در طرح جایگزین جنگل تمامی عوامل تخریب مثل دفن و دپو زباله در جنگل در حال بررسی است و در اوایل سال ۹۹ تمامی موارد این طرح اجرا و چگونگی دپو زباله در استان‌های شمالی کشور تعیین تکلیف شده و جنگل‌ها از معضل دفن زباله‌ نجات پیدا می‌کنند.
  سازمان محیط زیست  استان گیلان  دفع زباله
مهندسی اشتباه، سبب تخریب محیط زیست شده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علمی و آموزشی
مهندسی اشتباه، سبب تخریب محیط زیست شده است
تهران - ایرنا - رییس سازمان محیط زیست گفت: امروزه به دلیل نبود فرهنگ لازم بین مردم و مهندسی اشتباه در ایجاد زیر ساخت‌های کشور مانند کارخانجات، مسکن و سدها تخریب محیط زیست را شاهد هستیم تا مقابل نسل آینده شرمنده شویم.
  خوزستان  عیسی کلانتری  سازمان محیط زیست  تهران  دانشجو  تخریب جنگل  آلودگی هوا  اصفهان  تخریب محیط زیست  دانشگاه علم و صنعت
مدیریت های ناصحیح در جلوگیری از تخریب جنگل ها
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اجتماعی
مدیریت های ناصحیح در جلوگیری از تخریب جنگل ها
عضو شورای شهر تهران گفت: با نگاهی به تخریب جنگل ها و عدم پیشگیری های اصولی چیزی جز مدیریت های ناصحیح بحران، دلهره و اضطراب را رقم نزده ایم.
  محمدجواد حق شناس  سیل  شورای شهر تهران
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
تله‌ای برای بستر حیات
در شرایطی که به نظر می‌رسد متولیان صیانت از عرصه‌های طبیعی و محیط زیست به دلایل مختلفی توان لازم را در انجام  وظایف حاکمیتی خود ندارند، دلسوزان بی‌ابزار اما پراحساس این حوزه بار سنگینی از گرانی را بر شانه‌های خود حس می‌کنند. اکنون خبرها از نهایی‌شدن مطالعه طرح مخرب «مرکز گردشگری و احداث تله‌کابین» در پارک جنگلی «کبودوال» در علی‌آباد کتول استان گلستان حکایت دارد. از سال ١٣٩٢ قرار شد که طرحی در این پارک اجرا شود که متأسفانه همان زمان شورای عالی جنگل‌ با کلیت آن طرح موافقت کرده بود. طی همان سال‌ها نیز مطالعات نصب تله‌کابین در منطقه آغاز شد و سازمان جنگل‌ها، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز مجوز این اقدام را صادر کردند. در حال حاضر طرح نصب تله‌کابین در جنگل‌های ثبت جهانی‌شده هیرکانی …
تهدید بلوط‌های زاگرس با طرح ساخت مجتمع تفریحی
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / ...
تهدید بلوط‌های زاگرس با طرح ساخت مجتمع تفریحی
این کوه خواری است کشت و صنعت مجتمعی ورشکسته بود در ۱۵ کیلومتری جاده خرم‌آباد – اندیمشک که‌سال ١٣٥٤ ‏راه‌اندازی شد تا چرم، گوشت، فرآورده‌های گوشتی و نخ تولید کند. ۲۵۰سوله نگهداری دام و طیور، ۲۳سیلوی فلزی دو‌هزار تنی، چهار انبار فلزی و چهار کارخانه خوراک دام و ۶۶ استخر پرورش ماهی در خود ‏داشت و ٩٠٠ نفر در آن کار می‌کردند تا اواخر دهه ٨٠ که ورشکست و رها شد. احیای دوباره‌اش بعد از ‏دیوارکشی‌ها به گوش همه رسید و دوستداران محیط‌زیست نسبت به تعرض به کوه و جنگل و تپه‌های ‏اطراف و  الحاق بخشی از منابع طبیعی به صنعت اعتراض کردند. محسن ارسلانی، دکترای دیرینه اقلیم‌‏شناسی و کنشگر محیط زیست، به «شهروند» می‌گوید این واقعه‌ای تلخ است که سکوت مسئولان ذی‌ربط تلخ‌ترش ‏کرده است: «اداره‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست …
بهره‌برداری اقتصادی جنگل‌ها را از پا درآورد یا خصوصی‌‌سازی؟
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
بهره‌برداری اقتصادی جنگل‌ها را از پا درآورد یا خصوصی‌‌سازی؟
سرعت تخریب جنگل‌ها در کشور، ایران را جزو ۶کشور مخرب جنگل در جهان قرار داده است.
بازار رنگارنگ میوه‌های وحشی به قیمت نابودی طبیعت کشور
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / علمی و آموزشی
بازار رنگارنگ میوه‌های وحشی به قیمت نابودی طبیعت کشور
تهران- ایرنا- جنگل‌های شمال کشور موهبتی الهی بوده که نعمت‌های فراوانی در دل خود جای داده است. میوه‌های جنگلی از آن جمله هستند که طبیعت در دل خود دارد اما ما انسان‌ها نسبت به این نعمت‌ها هیچگاه امانت دار خوبی نبوده‌ایم و با بهره‌برداری بی رویه از آن‌ها، جنگل‌ها را که موجب حیات و شادابی کشور هستند، با نابودی رو به رو کرده‌ایم.
  جنگل  تخریب جنگل  جنگل های هیرکانی
ویدئو / چالش بر سر انتقال آب خزر به کویر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / سیاسی
ویدئو / چالش بر سر انتقال آب خزر به کویر
یک روز بعد از مخالفت رسمی اداره کل منابع طبیعی مازندران با طرح انتقال آب خزر به کویر، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح موافقت کرد. در نامۀ کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران آمده است: «درصورت اجرای این طرح، بیش از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کند و تخریب زیادی برای جنگل و حیات وحش به دنبال دارد. در ادامه نمایندگان شهرهای شمالی در صحن علنی مجلس، مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده‌اند. با این حال موافقت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح، راه انجام انتقال آب از خزر به سمنان را نشان می‌دهد.
  طرح انتقال آب به سمنان  طرح انتقال آب خزر به کویر
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ...
نماینده مجلس: در سایه بی توجهی مسوولان منابع طبیعی کشور غارت می شود
شفقنا- عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در کنار جنگل‌ها بسیاری از منابع طبیعی کشور قربانی افکار اقتصادی و غیر کارشناسی بشر شده اند. به گزارش شفقنا، شمس الله شریعت نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت در خصوص تخریب جنگل‌ها و جنگل خواری، گفت: شمال […]
کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش توسط سازمان فضایی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / سیاسی
کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش توسط سازمان فضایی
تهران- ایرنا- نائب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی با تشریح نشست این فراکسیون با رئیس سازمان فضایی از کشف ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش توسط سازمان فضایی خبر داد و گفت: سازمان فضایی همچنین می‌تواند آخرین ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب جنگل و آتش سوزی جنگل‌ها را رصد کند.
  سازمان فضایی ایران  مجلس شورای اسلامی  صدا وسیما  فراکسیون مستقلین ولایی  چین
جنگل‌های زاگرس از زمینه‌های امرار معاش مردم خارج شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / علمی و آموزشی
جنگل‌های زاگرس از زمینه‌های امرار معاش مردم خارج شود
مهاباد- ایرنا- رئیس موسسه تحقیقات جنگل و مراتع کشور با اشاره به تخریب و از بین رفتن جنگل‌های زاگرس گفت: این جنگل‌ها باید از زمینه‌های امرار معاش مردم این مناطق خارج شود.
  جنگل  عادل جلیلی  تخریب جنگل  منابع طبیعی
آموزش مدیریت مردمی جنگل‌ها در استان‌های شمال کشور
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / علمی و آموزشی
آموزش مدیریت مردمی جنگل‌ها در استان‌های شمال کشور
آستارا - ایرنا - مدیرکل آموزش و ترویج مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور از آغاز آموزش مدیریت جنگل‌ها در استان‌های شمالی کشور، به منظور جلب مشارکت مردم در حفظ و مدیریت منابع طبیعی خبر داد.
  ریاست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور  جنگل  تخریب جنگل  نسبت جنگل و جنگلبان  گیلان  تالش  جنگل های هیرکانی