سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 26 May, 2020
روز بین المللی لایه ازن
شکل‌گیری بزرگترین حفره لایه اُزُن در طول ۲۵ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / روز بین المللی لایه ازن / تخریب محیط زیست
شکل‌گیری بزرگترین حفره لایه اُزُن در طول ۲۵ سال گذشته
تهران- ایرنا- محققان مرکز هوافضای آلمان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای توانستند شکل‌گیری بزرگترین سوراخ لایه ازن در طول ۲۵ سال گذشته را بر فراز قطب شمال شناسایی کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی / روز بین المللی لایه ازن
لایه ازن در حال ترمیم است
تهران- ایرنا- آخرین ارزیابی‌های علمی انجام شده در مورد تخریب لایه ازن که سال ۲۰۱۸ با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام شده، نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ در هر دهه، بخش‌هایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد، ترمیم شده و  نیمکره شمالی و منطقه عرض جغرافیایی میانه تا سال ۲۰۳۰ کاملا ترمیم خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن / برنامه عمران ملل متحد
ایران از کشورهای موفق در حفظ لایه ازن است
تهران- ایرنا- نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران گفت: ایران جزو کشورهای موفق در کاهش انتشار گازهای مخرب لایه ازن و حفاظت از آن است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن
جایگزینی فناوری بومی برای حفاظت از لایه ازن در دستور کار است
تهران- ایرنا- مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازن گفت: در مسیر اجرای پروتکل مونترال برای کاهش گازهای مخرب لایه ازن، تاکید ما بر جایگزینی و استفاده از فناوری بومی و سازگار با شرایط کشور و صنایع داخلی است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / مسعود تجریشی / روز بین المللی لایه ازن
اولویت ایران همگامی با جامعه جهانی در مبحث تغییرات اقلیمی است
تهران- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اولویت‌های ما همگام شدن با جامعه جهانی در مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی و بهره‌وری انرژی است و لازم است دست‌اندرکاران با همکاری نهادها و سازمان‌های ذیربط موضوعات مرتبط را با توجه به منافع و اهداف کشور به دقت بررسی و زمینه‌های لازم برای تصویب اصلاحیه کیگالی را فراهم کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن / آنتونیو گوترش
مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازن هوشیار باشیم
تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: همانطور که به درستی انرژی خود را معطوف به تغییرات اقلیمی کرده‌ایم، مراقب باشیم در مورد حفاظت از لایه ازن بی‌توجهی نشود و باید در مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازن هوشیار باشیم.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن
۳۲ سال تلاش و ترمیم
تهران- ایرنا- ۳۲ سال تلاش و همبستگی جهانی در راستای حفاظت از لایه ازن نه تنها ترمیم این لایه محافظتی را ممکن کرده بلکه به کنترل نسبی تغییرات اقلیمی و جلوگیری از گرمایش زمین نیز کمک کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / لایه ازن / روز بین المللی لایه ازن
کاهش بیش از ۹ هزار تن مواد مخرب لایه ازن در کشور
تهران- ایرنا- لایه ازن همچون سپر از زمین و موجودات آن محافظت می‌کند اما روند تخریب و نازک شدن آن طی دهه‌های گذشته شدت گرفته و تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه به شکل‌گیری پروتکل مونترال برای حفاظت از لایه ازن منجر شد، طبق آخرین اطلاعات محققان امر در سال ۲۰۱۸، بخش‌هایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد در هر دهه ترمیم شد و امید است تا سال ۲۰۳۰ نیمکره شمالی ترمیم و بخش‌هایی از نیمکره جنوبی نیز به سطح قابل ملاحظه‌ای برسد. ایران نیز در فاز نخست پروژه حفاظت از لایه ازن موفق به حذف ۹ هزار و ۸۰۰ تن گاز مخرب لایه ازن شد و در فاز دوم نیز باید دو هزار تن دیگر را حذف کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •