دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
نازی های آلمان
محاکمه مرد ۹۳ ساله در دادگاه اطفال
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / آلمان / نازی / محاکمه عوامل نازی / یهودیان
محاکمه مرد ۹۳ ساله در دادگاه اطفال
هیبت الله نژندی منش در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: با دیدن تیتر این یادداشت، شاید در ذهن شما سوال ایجاد شود که دادگاه اطفال به جرایم اطفال یعنی افراد انسانی زیر ۱۸ سال رسیدگی می کند. اما چرا این مرد ۹۳ ساله در دادگاه اطفال محاکمه شد؟ برونو دی نگهبان یکی از ارودگاه های آلمان نازی به نام اشتوتهاف (Stutthof) از سال ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۵ بود. وی متهم به معاونت در ۵۲۳۰ فقره قتل شده است. بیش از ۴۰ شاکی از ایالات متحده آمریکا، لهستان، فرانسه و رژیم اشغالگر قدس (اسرائیل) در محاکمه برونو علیه وی شهادت دادند. محاکمه برونو ۷۵ سال بعد از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، یکی از آخرین محاکمات یک نازی سابق است. 
وحشت هیتلر از کابوس هفت زن!
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / زنان مبارز تاریخ / هیتلر / نازی های آلمان
وحشت هیتلر از کابوس هفت زن!
در سال‌های جنگ جهانی دوم که باید آن را بزرگ‌ترین نبرد عالم‌گیر تاریخ بشر بدانیم، خانم‌هایی پیدا شدند که با کارهایشان، مسیر جنگ را در بسیاری از جبهه‌ها تغییر دادند. هرچند نام آن‌ها در تاریخ معاصر چندان جلوه نمی‌کند در ادامه، با هفت زنی که در جنگ جهانی دوم علیه متحدین، یعنی آلمان‌نازی و چند کشور همراهش مبارزه می‌کردند، آشنا می‌شویم.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به آرامگاه سرباز گمنام شاخه های گل نثار کرد + ویدئو
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به آرامگاه سرباز گمنام شاخه های گل نثار کرد + ویدئو
ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در روز برگزاری جشن 75 مین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ کبیر میهنی ، به آرامگاه سرباز گمنام در پای دیوار کرملین شاخه های گل نثار کرد.
ناسیونالیسم پنهان آلمانی در چهره آنگلا مرکل، صدراعظم
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا در ایتالیا / شیوع ویروس کرونا در اسپانیا / شیوع ویروس کرونا در آلمان / شیوع ویروس کرونا در اروپا / آلمان / آنگلا مرکل / آدولف هیتلر
ناسیونالیسم پنهان آلمانی در چهره آنگلا مرکل، صدراعظم
بهاء الدین بازرگانی گیلانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: چندی پیش ویدئوی "تولیو سولنجی"، هنرپیشه مشهور ایتالیایی را هزاران نفر در اروپا دیدند که با خشم نسبت به مخالفتِ آلمان با فروش اوراق قرضه کروناییِ اروپایی، خیلی چیزهای بد از تکبر و خودخواهی آلمان‎ها گفت و گفت: "برایمان کمی هم از همبستگی اروپایی تعریف کنید تا بهانه ای برای خندیدن داشته باشیم!" باز گفت: "خدا را شکر که ما آلمانی نیستیم. ما مردمی هستیم که همدلی و انسانیت را می شناسیم". او حتی گریزی به تاریخ نزدیک آلمان ها زد و "طرح والتر فونک"، رئیس بانک مرکزی رژیم نازی را پیش کشید و آن را با سیاست های امروز دولت آلمان مقایسه کرد! طرح نژادپرستانه فونک، بخش هایی …
کرونا و تعطیلی جشن ۷۵ سالگی «جنگ وطنی» در کشورهای پساشوروی
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ویروس کرونا / روسیه / اتحاد جماهیر شوروی / جنگ جهانی دوم / آلمان / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا و تعطیلی جشن ۷۵ سالگی «جنگ وطنی» در کشورهای پساشوروی
تهران - ایرنا - در تقویم کشورهای پساشوروی، روز ۹ می (۲۰ اردیبهشت) با عنوان سالگرد پیروزی ارتش سابق شوروی بر آلمان نازی معروف به «پیروزی جنگ وطنی» تعطیل رسمی است و همه ساله با برگزاری برنامه های فرهنگی، ورزشی و رژه نظامی از این روز تجلیل می شد اما امسال به خاطر نگرانی از بدتر شدن شرایط کرونا، این مراسم تاریخی لغو شده است.
بزرگترین اردوگاه مرگ آلمان نازی + داده نمایی
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
بزرگترین اردوگاه مرگ آلمان نازی + داده نمایی
یکی از برنامه های اصلی هیتلر پاکسازی آلمان از سلطه یهودی ها بود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
متروکه مرکز فرماندهی مخفی نازی ها در نزدیکی برلین (+تصاویر)
یکی از مراکز مخفی فرماندهی کریگسمارینه (نام نیروی دریایی آلمان بین سال های 1935 تا 1945) طی جنگ جهانی دوم بوده که به طور خاص به کنترل، برنامه ریزی، آموزش و همچنین نگهداری از تسلیحات زیردریایی یا یو بوت ها اختصاص داشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / درسدن / آلمان / احزاب راست افراطی اروپا / وضعیت اضطراری
اعلام «وضعیت اضطراری نازی‌ها» در شهر درسدن آلمان
تشدید فعالیت راست های افراطی و نئو نازی ها در شرق آلمان موجب شده تا مقامات شهر درسدن اقدام به اعلام وضعیت اضطراری کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / اسلو / نروژ / مسجد / حمله تروریستی / نازی های آلمان / هیتلر
(تصاویر) عامل حمله به مسجد اسلو در دادگاه به روش نازی‌ها سلام داد
فیلیپ منسهاوس 22 ساله متهم تیراندازی در مسجد اسلوی نروژ که در عین حال متهم به قتل خواهر ناتنی نوجوان خود است هنگام حضور در دادگاه به روش نازی ها و هیتلر سلام کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
 چرا نازی ها روی دوقلوها وسواس داشتند؟ / داستان تلخ کودکانی که قربانی آزمایشهای غیرانسانی شدند
لازم نیست زیاد اهل مطالعه تاریخ باشید تا ماجرای پزشک بی رحم آلمانی؛جوزف منگله و آزمایشهای وحشتناک او روی اسرا را بدانید. پزشکی که در دوران قدرت مطلق نازی ها در آلمان و در جریان جنگ های جهانی در مدتی حدودا 20 ماهه هزاران کودک را تحت آزمایشهایی مرگبار و غیرانسانی قرار داد. اما در این دوران دوقلوها بیش از سایر کودکان در خطر بودند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۵
پیدا شدن بمب عمل نکرده در محوطه کاخ کرملین
ایلنا: آلمان نازی در جنگ جهانی دوم بارها شهر های روسیه از جمله مسکو را مورد تهاجم هوایی قرار داد که این بمب از بقایای این حملات بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴
دوربین های دید در شب؛ از آلمان نازی تا نسل چهارم! (+تصاویر)
یکی از اولین فناوری هایی که به تقویت دید شبانه سربازان منتج شد، به اواخر جنگ جهانی دوم باز می گردد. در واقع نخستین دستگاه های دید در شب توسط ارتش آلمان در اوایل سال 1939 معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
همکاری ارتش نازی و ب ام و در یک پروژه پرنده!(+تصاویر)
در ابتدا باید به انتقال بسته های مختلف میان کشتی ها و دوم به نقش آن در ماموریت های بازیابی و شناسایی اشاره کرد. با این حال به دنبال پیشروی جنگ، نیروی هوایی آلمان نازی تصمیم به آماده سازی این بالگرد برای استفاده نظامی در میدان نبرد گرفت.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
روش جالب آلبرت انیشتین برای فرار از طرفدارانش / شیب، بام، خانه؟!
آلبرت انیشتین یکی از محبوب ترین چهره های علمی در سراسر جهان است. او یک فیزیکدان بین المللی و مبدع نظریه نسبیت بود. با توجه به ملیت آلمانی یهودی انیشتین وی مجبور شد از آلمان نازی مهاجرت کند و در نتیجه این مهاجرت به نوعی به نفعش تمام شد چرا که در سراسر جهان مشهور شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
وقتی اردوگاه کار اجباری «آشویتس» تبدیل به کانادا می شود
 آشویتس یا اردوگاه کار اجباری زندانیان یهودی که توسط آلمان های نازی دستگیر شده بودند را می توان یکی از مخوف ترین نقاط دنیا دانست. جایی که هزاران کودک، زن و مرد و پیر و جوان جان باختند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
افشای محل اختفای ثروت هیتلر +عکس
دفتر یادداشت های شخصی اگون اولنهاور (Egon Ollenhauer)، افسر رایش سوم در آلمان منتشر شده که در آن محل های اختفای گنجینه های آلمان نازی ذکر شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •