یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

گیاه رازک


گیاه رازک
از رازک به عنوان خواب آور و مسکن استفاده می شود. ترکیبات شیمیایی در رازک مواد تلخ از جمله آسیل فلوروگلوسیدهای موجود در رزین، اسانس به میزان ۰/۳ الی ۱درصد که حاوی میرسن لینالول فارنزن و کاریوفیلن است است تاتن به میزان ۱۲ الی ۰/۰۴ فلاونوئید و مقدار کمی فنلکربوکسیلیک اسید از جمله اسید فرولیک و اسید مکروژنیک از دیگر ترکیبات مهم گیاه هستند. همانطور که در بالا ذکر شد رازک خواب آور و مسکن است البته اگر عصاره خشک آن را به صورت چای استفاده کنید.
● خواص درمانی:
رازک دارای اثر آرام بخش می باشد به خصوص هنگامی که همراه با آرام بخش های دیگر گیاهی مصرف شود هم چنین در بدخوابی های عصبی و استرس ها استفاده می شود. رازک به صورت دم کرده با مزه تلخ به عنوان مقوی معده محرک اشتها و افزایش ترشحات معده کاربرد دارد. اسیدهای تلخ آن شامل لوپولون و هورمولون دارای خواص ضدمیکروبی است از دم کرده آن جهت درمان زخم معده و به عنوان ضد ورم مثانه استفاده می شود. به منظور رفع مشکلات عصبی گل های رازک را در بالش می گذارند البته گل های خشک شده و کهنه آن را. عصاره برخی از انواع رازک به دلیل خاصیت نرم کنندگی در فرآورده های پوستی کاربرد دارد. حمام کردن دروان زوائد حاصل از تخمیر رازک تاثیر جوان کننده دارد و برای رفع مشکلات قائدگی موثر است رازک در درمان انقباض های روده ای بیماری سل، سرطان والتهاب مثانه بسیار مفید است.
ضددرد، ضدباکتری، ضدعفونی کننده، ضداسپاسم، ضدتومور و ضدکرم است هضم کننده ادرارآور قاعده آور و ملین، خلط آور، قارچ کش، شیرافزا، مسهل مقوی اعصاب مقوی معده و ... می باشد. چای رازک بهتر است شب هنگام یا قبل از خواب مصرف نموده تا بتوان خواب آرام تری داشت این میزان مصرف را می تواند سه بار در روز تکرار کرد. خواص گیاهی رازک به نو و کهنه بودن آن بستگی دارد چون مواد موجود در آن با گذشت زمان اکسید می گردند به طور مثال مصرف گل های ماده تازه برای رفع بدخوابی موثر بوده در صورتی که خشک شده گل های ماده برای پر کردن بالش افرادی که دارای بی خوابی هستند مناسب است تعویض گل های خشک ماده در این بالش ها باید هر ۲ سه ماه یکبار صورت گیرد چون گل های خشک کهنه رازک دارای خاصیت محرک می باشند برای رفع بی خوابی بهتر است از گل های ماده تازه خشک شده تازه یا گل های فریز شده استفاده نمود در این صورت بر روی دو قاشق چایخوری از این گل ها یک لیوان آب جوش ریخته و پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه صاف نموده و میل نمایید.

نویسنده : محمد قهی

منبع : روزنامه مردم‌سالاری

مطالب مرتبط

کلمات و ترکیبات تازه

کلمات و ترکیبات تازه
کلم برگ، کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم بلژیکی، کلم رومی، کلم چینی، کلم بروکلی، کلم شلغمی،کلم قمری، کلم سنگ و گل‌کلم تنها برخی از انواع کلم‌ هستند که در بازار یافت می‌شوند.
کلم گیاهی است که از زمان‌های دور مورد استفاده بشر بوده است. باستان‌شناسان کاشت و برداشت کلم را به ۶۰۰ سال قبل از میلاد در یونان نسبت می‌دهند. در یونان قدیم کلم را به عنوان داروی شفابخش و جوانی می‌شناختند. فیثاغورث معروف نیز تنها درخصوص مثلث صحبت نمی‌کرد، بلکه معتقد بود خوردن روزانه کلم خام درمان ناراحتی‌های عصبی است در مصر باستان کلم دارای چنان ارزش درمانی بوده که یک معبد به نام کلم ساخته شد.
انواع مختلف کلم هم در چگونگی پیدایش و هم در زیر‌گونه باهم تفاوت دارند.کلم گل،کلم برگ، کلم بروکلی و کلم بروکسل همگی زیر گونه‌های (جمعیت‌های مختلف) گونه براسیکا اولراسه هستند؛ اما منشأ گل کلم از گل آذین جانبی، منشأ کلم بروکلی از گل آذین انتهایی، منشأ کلم بروکسل از ساقه و منشأ کلم برگ از برگ‌هاست.
● کلم چه دارد
انواع مختلف کلم از نظر میزان انرژی املاح و ویتامین‌ها متفاوت هستند؛ اما تمامی آنها حاوی کلسیم، آهن، گوگرد، فسفر، منگنز، منیزیم، ویتامین آ، ویتامین ب ۱، ویتامین ب۲، ویتامین کا، اسید فولیک و ویتامین ب۶ هستند.
۱۰۰ گرم کلم برگ ۱۸/۰میلی گرم منگنز، ۴۵/۳ گرم فیبر،۵۰/۴۶ میلی‌گرم کلسیم، ۱۴۵ میلی‌گرم پتاسیم، ۱۲میلی‌گرم منیزیم،۵۳/۱ گرم پروتئین، ۳۰ میکروگرم اسید فولیک، ۱۵/۳۰ میلی‌گرم ویتامین ث،۷۳ میکروگرم ویتامین کا و ۳۶ کالری انرژی دارد.
● کلم خوب
در کلم برگ کلم‌هایی را انتخاب کنید که برگ‌های آن براق، شفاف و بدون زدگی باشد. در انتخاب گل کلم باید به تمیزی،‌ سفیدی و بهم پیوستگی آن (گلچه‌ها از هم فاصله نداشته باشند و به هم پیوسته باشند) توجه نمود. گل کلم‌هایی که سیاه شده‌اند یا لکه‌هایی سیاه دارند همچنین گل‌کلم‌هایی که گل‌های کوچکی در آنها ظاهر شده است را نخرید. در هنگام خرید کلم بروکلی نوع سبزتر آن را انتخاب کنید. خنک نگه داشتن کلم برگ به حفظ ویتامین ث موجود در آن کمک می‌کند. کلم تکه شده خاصیت خود را از دست می‌دهد بنابراین برای حفظ مواد آن بهتر است کلم برگ را در پلاستیکی قرار داده و آن را در یخچال نگهداری نمایید. کلم برگ کامل را می‌توان به مدت ۲ هفته در یخچال نگهداری نمود، اما کلم برگی که قسمتی از آن جدا شده است را می‌توان برای ۱ روز در یخچال قرار داد.
● ۱۰ خاصیت کلم
۱) کلم به علت داشتن گوگرد برای استخوان‌های بدن و رشد مو و ناخن مفید است.
۲) تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کلم به صورت خام یا پخته احتمال بروز سرطان را کاهش می‌دهد. زیرا کلم دارای ایندول است که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند. همچنین ویتامین‌های ث و ای موجود از آنتی اکسیدان‌های قوی برای مقابله با سرطان است.
۳) مقدار بالای فیبر موجود در کلم موجب می‌شود حرکات روده را تسهیل کند و مانع یبوست شود.
۴) کلسیم موجود در کلم بسیار زیاد است (کلم بروکلی تقریبا به اندازه شیر کلسیم دارد) به همین علت مصرف آن برای جلوگیری از پوکی استخوان و استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها بسیار مفید است.
۵) اسید فولیک موجود در کلم برای زنان باردار بسیار مفید است و مانع بروز نواقص سیستم عصبی جنین می‌شود.
۶) کلم به علت داشتن آهن زیاد و ویتامین‌های گروه ب و ویتامین ث برای درمان کم خونی مفید است.
۷) کلم به علت داشتن گوگرد زیاد داروی طبیعی برای معالجه اسهال است.
۸) کلم ویتامین آ زیادی دارد به همین علت برای درمان شب کوری و برخی مشکلات بینایی مفید است.
۹) فیبر زیاد و انرژی کم موجب شده تا افراد دیابتی بتوانند برای کنترل بیماری خود این سبزی با ارزش را استفاده کنند.
۱۰) با وجود تمام خواص ذکر شده در مورد کلم افرادی که مبتلا به گواتر هستند باید در مصرف کلم احتیاط کنند زیرا بعضی از ترکیبات موجود در این گیاه مانع جذب ید می‌شوند.

وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
کیک پرتقال - طرز تهیه کیک پرتقال خانگی | ایران کوک
کیک پرتقال : روغن و شکر را داخل کاسه بریزید و با همزن بزنید تا شکر حل شود سپس تخم مرغ ها را به نوبت اضافه کنید ...