یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

شخصیتی‌ سرشار از زندگی‌


شخصیتی‌ سرشار از زندگی‌
● نظر هنرمندان‌ درباره‌ آنتونی‌ كویین‌
▪ الناز جعفری‌ دودران‌
آنتونی‌ كویین‌ چهره‌یی‌ آشنا برای‌ همه‌ نسل‌های‌ سینماروی‌ ایران‌ است‌. وی‌ مرد هزار چهره‌ بازیگری‌ است‌ كه‌ از دهه‌ ۱۹۳۰ تاكنون‌ به‌ بازیگری‌ مشغول‌ بوده‌ و با وجود آنكه‌ همه‌ هم‌دوره‌های‌ او یك‌ به‌ یك‌ كنار رفتند اما كویین‌ روی‌ پرده‌ باقی‌ ماند.
اولین‌ فیلمش‌ در سال‌ ۱۹۳۶ روی‌ پرده‌ رفت‌ و تاكنون‌ بیش‌ از ۶۰ سال‌ حضور بی‌وقفه‌ او در سینما افسانه‌یی‌ به‌ شمار می‌آید كه‌ دور از دسترس‌ به‌ نظر می‌رسد. اما كویین‌ این‌ زمان‌ را پشت‌ سر گذاشت‌ و با توفیق‌ به‌ این‌ امر و دست‌ یافتن‌ به‌ آن‌ ركورد طولانی‌، اسطوره‌اش‌ را شكل‌ داده‌ است‌.
از این‌ رو به‌ مناسبت‌ این‌ پرونده‌ بر آن‌ شدیم‌ تا با چند چهره‌ مطرح‌ ایران‌ در مورد نوع‌ بازی‌ و شخصیت‌ او در فیلم‌هایش‌ و... گفت‌وگویی‌ داشته‌ باشیم‌.
‌▪ علیرضا خمسه‌
خمسه‌ با نگاه‌ روان‌شناختی‌ شخصیت‌ كه‌ از تحصیلاتش‌ در این‌ رشته‌ نشات‌ گرفته‌ درباره‌ كویین‌ می‌گوید:
برای‌ رسیدن‌ به‌ جایگاه‌ آنتونی‌ كویین‌ باید چند اتفاق‌ همزمان‌ افتاده‌ باشد. شخصی‌ به‌ دنیا بیاید با استعداد و شگرف‌ و آنچه‌ كه‌ ما به‌ اصطلاح‌ خداخواهی‌ می‌نامیم‌ و آنها شانس‌ می‌گویند را داشته‌ باشد.
به‌ این‌ معنی‌ كه‌ موقعیت‌هایی‌ برای‌ كویین‌ به‌ وجود آمد و تلفیق‌ همزمان‌ آن‌ با مسائل‌ دیگر خوش‌شانسی‌ و همه‌ شرایط‌ جاودانگی‌ را برایش‌ مهیا كرد.
مثلا در فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۴ اثر مایكل‌ كاكویانیس‌ كه‌ در نقش‌ زوربا بازی‌ داشت‌. این‌ فیلم‌ نه‌ تنها برای‌ یونانیان‌ بلكه‌ برای‌ كل‌ جهان‌ اثر و نشانه‌یی‌ جاودانه‌ بر جای‌ گذاشت‌.
وی‌ در ادامه‌ می‌افزاید: من‌ در سفری‌ كه‌ به‌ یونان‌ داشتم‌، تور سینمایی‌ را می‌دیدم‌ كه‌ از نقاشی‌ها و پیكره‌هایی‌ از زوربای‌ یونان‌ كه‌ به‌ تصویر و متجسم‌ كرده‌اند با ویژگی‌ كویین‌ تهیه‌ می‌كردند. به‌ این‌ نتیجه‌ می‌رسیم‌ كه‌ یك‌ بازیگر هالیوودی‌ با بازی‌ خودش‌ در یك‌ فیلم‌ می‌تواند سمبل‌ یك‌ كشور مثلا یونان‌ باشد. هم‌ جامعه‌شناسی‌، تاریخ‌ و روانشناسی‌ و همه‌ آن‌ اسطوره‌های‌ یك‌ جامعه‌ را در بازی‌ خود نشان‌ دهد. نمونه‌ دیگر آن‌ در فیلم‌ عمر مختار به‌ كارگردانی‌ مصطفی‌ عقاد كه‌ در كشور لیبی‌ ساخته‌ شد كویین‌ بازی‌ خیلی‌ خوب‌ و ماندگاری‌ برای‌ مسلمانان‌ خصوصا كشور لیبی‌ بر جای‌ گذاشت‌.
خمسه‌ همچنین‌ با اشاره‌ به‌ شخصیت‌ كویین‌ بیان‌ می‌كند: بطور كلی‌ این‌ یكی‌ از شاخصه‌های‌ شخصیتی‌ او بود كه‌ همیشه‌ سرشار از زندگی‌ بود و حتی‌ در آخرین‌ روزهای‌ عمرش‌ با دختر كوچكش‌ و نقاشی‌هایی‌ كه‌ می‌كشید خودش‌ را سرگرم‌ می‌كرد و این‌ همه‌ طراوت‌ و انرژی‌ را باید از او آموخت‌.
▪ همایون‌ بهرامی‌: مدرس‌ تاریخ‌ سینما
آنتونی‌ كویین‌ متولد ۲۱ آوریل‌ ۱۹۱۵ در مكزیك‌ از والدین‌ ایرلندی‌ و مكزیكی‌ بود.از سال‌ ۱۹۳۶ پس‌ از تجربه‌ كوتاه‌ بازیگری‌ تئاتر وارد سینما شد. سپس‌ كویین‌ با كاترین‌ دومیل‌ ازدواج‌ كرد. ازدواج‌ با دختر كارگردان‌ مطرحی‌ چون‌ دومیل‌ (سازنده‌ فیلم‌ ده‌فرمان) همگان‌ را به‌ این‌ فكر واداشت‌ كه‌ به‌ قصد سودجویی‌ و فرصت‌ طلبی‌ این‌ كار را كرده‌. آن‌ دو بعدها از هم‌ جدا می‌شوند.
كویین‌ مدت‌ زیادی‌ برای‌ تهیه‌ كنندگان‌ حكم‌ بازیگر درجه‌ ۲ را داشت‌. او توانست‌ در دو فیلم‌ زنده‌ باد زاپاتا و شور زندگی‌ دو جایزه‌ اسكار برای‌ بهترین‌ بازیگر نقش‌ دوم‌ دریافت‌ كند.
و بعد از آن‌ با ایفای‌ دو نقش‌ پرقدرت‌ «مرؤیه‌یی‌ برای‌ یك‌ مشتزن‌ سنگین‌ وزن‌» و فیلم‌ «باراباس‌» توانست‌ نظر تهیه‌ كنندگان‌ را به‌ خود جلب‌ كند.
او در ۶۰ سال‌ حضور در سینما بیش‌ از ۱۵۰ فیلم‌ بازی‌ كرد و نقش‌هایش‌ طوری‌ بود كه‌ محبوبیت‌ جهانی‌ برایش‌ به‌ ارمغان‌ آورد. بیشتر بازیگران‌ بزرگ‌ جهان‌ مشهورند و ستاره‌ هم‌ می‌شوند ولی‌ در بین‌ مردم‌ محبوبیت‌ ندارند.آنتونی‌ كویین‌ علاوه‌ بر شهرت‌ از محبوبیت‌ خاصی‌ در همه‌ دوران‌ها برخوردار شد.
▪ رضا رویگری‌
آنتونی‌ كویین‌ از چهره‌های‌ پرقدرت‌ و دوست‌ داشتنی‌ سینمای‌ جهان‌ است‌ كه‌ من‌ همه‌ فیلم‌هایی‌ كه‌ بازی‌ كرده‌ را ستایش‌ می‌كنم‌. بازی‌ او در فیلم‌ محمدرسول‌الله‌ خیلی‌ حرفه‌یی‌ و دیدنی‌ بود. با توجه‌ به‌ اینكه‌ ایشان‌ امریكایی‌ بودند اما بهترین‌ نقش‌های‌ كویین‌، همیشه‌ نقش‌های‌ غیرامریكایی‌اش‌ بود. البته‌ به‌ جز استعداد ذاتی‌ كه‌ ایشان‌ داشتند وجودش‌ در سینمای‌ هالیوود و امكاناتی‌ كه‌ در آنجا در دست‌ داشت‌ در پیشرفتش‌ نقش‌ بسزایی‌ داشت‌. كویین‌ یكی‌ از ثروتمندترین‌ بازیگران‌ جهان‌ به‌ شمار می‌رفت‌. ما در ایران‌ هم‌ بازیگرانی‌ داریم‌ كه‌ خیلی‌ بهتر و برتر از كویین‌ نقش‌های‌ ماندگار بر جای‌ گذاشته‌اند از جمله‌ آقای‌ عزت‌الله‌ انتظامی‌ ولی‌ افسوس‌...


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

جیمز باند در کارهای خود تعادل برقرار می کند

جیمز باند در کارهای خود تعادل برقرار می کند
پیرس برازنان با ایفای نقش جیمز باند از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ تماشاگران فراوانی را به سالن ها كشانده بود، اما اینك دانیل كریگ در فیلم «كازینو رویال» در مقام آخرین جیمز باند ، بر جذابیت این نقش افزوده و به عنوان بهترین جیمز باند خاطره ای ماندگار را در ذهن مخاطبان باقی خواهد گذاشت.
نتیجه دقت نظر او در «كازینو رویال» فیلمی است كه نسبت به فیلمهای پیشین جیمزباند از فروش بیشتری برخوردار شده و تحسین طرفداران سینما را برانگیخته است. كریگ تجاربی ارزشمند در زمینه سینما كسب كرده كه می توان به فیلم های «جاده ای به سوی تباهی»، «الیزابت»، «سیلویا»، «جاكت»، «مونیخ» و «رسوا» اشاره نمود. دانیل كریگ به بهانه نقش آفرینی در فیلم «كازینو رویال» در مصاحبه ای شركت كرده كه در پی می خوانید:
● آیا سختی هایی كه در این فیلم متحمل شدید، بر نقش آفرینی شما تأثیر گذاشت؟
▪ حقیقت این است كه من در طول نقش آفرینی در فیلم «كازینو رویال» با سختی های فراوانی مواجه شدم، اما عامل مهمی موجب تقویت انگیزه من برای ایفای دقیق جیمز باند شد، به عبارت دیگر شدت اشتیاق و هیجان مردم در مورد جیمز باند و ارتباطی كه با این كاراكتر برقرار كرده بودند، این فكر را در ذهن من ایجاد نمود كه باید نقشی دقیق ارائه كنم، جیمز باندی كه از نمونه های گذشته آن برتر باشد.» به همین جهت از تمام تلاش خویش استفاده كرده تا بهترین جیمز باند باشم.
● آیا به نظر شما می توان مشخصه های دیگری را به كاراكتر جیمزباند افزود؟
▪ بله من فكر می كنم جیمز باند كاراكتری گسترده است كه مشخصه هایی فراوان داشته و تجارب ارزنده ای را در اختیار بازیگر قرار می دهد . هدف من این است كه در فیلم بعدی به نام «جیمزباند ۲۲» كه هم اكنون در مرحله پیش تولید قرار دارد، جیمز باند را در موقعیت هایی قرار دهم كه هیچ بیننده ای حتی آنها را تصور نكرده باشد.
● آیا انجام عملیات بدلكاری پیشنهاد شما بود؟
▪ انجام عملیات بدلكاری پیشنهاد مشترك من و گری پاول بود كه هماهنگی این عملیات را به عهده داشت.
● در این فیلم جیمزباند از حالت عاطفی برخوردار است ، شما چگونه میان دو حالت خشن و آسیب پذیر در یك شخصیت تعادل برقرار نمودید؟
▪ سعی من این بود كه با دقت تمام خشونت و عاطفه را به تصویر كشیده و احساساتی را به نمایش بگذارم كه شبیه آن چیزی نباشد كه در فیلم های پیش وجود داشته است.به طور كلی قرار دادن جیمزباند به عنوان شخصیتی جسور، در موقعیت های عاطفی ، موضوعی جذاب و خلاقانه است و تلاش عمده من این بود كه میان این دو ویژگی ارتباطی مناسب برقرار كنم.
● آیا فكر می كنید كه ایفای نقش جیمزباند موجب جاودان شدن این كاراكتر در ذهن شما بشود، به طوری كه همواره مشخصه های آن را به طور دقیق به یاد داشته باشید؟
▪ بله، در واقع من پیش از این می دانستم كه این كاراكتر در ذهن من جاودان می شود و این مسأله انگیزه مرا برای ایفای این نقش تقویت كرد. من همواره خصوصیات شخصیتی جیمزباند را با احساس و علاقه ای خاص بیان می كنم. اگرچه در فیلم «كازینو رویال» با سختیهای فراوانی روبه رو بودم، اما به این فیلم و به فوایدی كه از آن كسب كردم، افتخار می كنم.
● آیا حضور در فیلم «مونیخ» در نقش نماینده ای باهوش برای ایفای نقش جیمزباند به شما كمك نمود؟
▪ خیر، نقش من در فیلم «مونیخ» كاملا متفاوت بود . افرادی كه در ارتش فعالیت می كنند دارای مشخصه هایی منحصر به فرد هستند و جیمزباند نمونه ای اغراق گونه از این افراد است.
● آیا تا به حال پیرس برازنان را ملاقات كرده اید؟
▪ بله برازنان شخصی انسان دوست است.
● كدام یك از فیلم های جیمزباند مورد علاقه شما است؟
▪ به نظر من فیلم های «دكتر ، نه» در سال (۱۹۶۲) و «از روسیه با عشق» در سال (۱۹۶۳) برجسته ترین فیلمهای جیمزباند با نقش آفرینی شون كانری هستند. شون كانری با توجه به تمامی جوانب كاراكتر خود، نقشی خلق نمود كه خاطره اش تا مدت هایی مدید ماندگار بود.
● اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟
▪ ماهیگیری و نقاشی از جمله علایق من هستند كه در اوقات فراغت به آنها می پردازم.من می توانم تنها در یك ماه ، یك مرتبه با خانواده ام دیدار كنم؛ به همین جهت اوقات فراغت فرصتی را در اختیار من قرار می دهد كه به دیدار آنها بروم.

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!