پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ / Thursday, 24 January, 2019

دانشگاه دریانوردی و علوم دریائی چابهار


دانشگاه دریانوردی و علوم دریائی چابهار
● آموزش متخصصان فنون دریائی
دانشگاه دریانوردی و علوم دریای چابهار در سال ۱۳۵۶ با همکاری دانشگاه ساوت همپتون انگلستان و دانشگاه سیستان و بلوچستان تأسیس شد. در همان سال با پذیرش ۲۵ نفر دانشجو کار خود را آغاز کرد. در سال‌های نخست انقلاب اسلامی بین سال‌های ۵۹ تا ۶۲ برای مدتی دانشگاه تعطیل شد. دانشجویانی که در دانشگاه بودند نیز از سوی وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری به دانشگاه‌های دیگر و رشته‌های دیگر فرستاده شدند.
در سال ۱۳۶۲ و پس از انقلاب فرهنگی مجدداً این دانشگاه به نام دانشکده دریانوردی و علوم دریائی چابهار و با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان بازگشائی شد. این دانشکده سابقه ۳۰ ساله در آموزش دریائی دارد.
این دانشگاه در شمال شهر چابهار به مساحت حدود ۳۰ هکتار قرار دارد. مرکز آموزش دریانوردی چابهار فعالیت خود را ابتدا با رشته دریانوردی در رشته مهندسی عرشه آغاز کرد اما پس از استقلال کامل و تغییر عنوان از مرکز آموزش عالی به دانشگاه دارای سه دانشکده مهندسی دریا، علوم دریائی و حمل و نقل دریائی و یک گروه علوم پایه می‌باشد.
دانشکده مهندسی دریا شامل رشته‌های کارشناسی دریانوردی، کارشناسی مهندسی کشتی، کارشناسی الکترونیک و مخابرات دریائی و مهندسی کشتی‌سازی می‌باشد و تاکنون در رشته مهندسی دریا و دریانوردی عرشه ۳۲ گروه دانشجو جذب شده که ۱۷ گروه فارغ‌التحصیل شده‌اند. در رشته مهندسی کشتی و مکانیک کشتی ۸ گروه دانشجو جذب شده که ۳ گروه فارغ‌التحصیل شده‌اند. در رشته مهندسی کشتی‌سازی یک دوره دانشجو گرفته شده است و دانشجویان دوره دوم بهمن‌ماه امسال وارد این دانشگاه خواهند شد.
فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با به‌کار بردن علوم مهندسی و تکنولوژی و تکنولوژی مربوط طرح، محاسبه و ساخت اجزاء و سیستم‌هائی که اساس کار آنها مبتنی بر حرکت و سیالات و دینامیک است کارائی لازم را کسب کنند و در صنایع وابسته به ساخت سازه‌های دریائی به‌طور اعم و صنایع کشتی‌سازی به‌طور اخص (کشتی‌سازی، سازه‌های درون آبی و ساحلی شناور و سکوهای دریائی و ...) فعالیت‌های مربوط به طراحی و محاسبه اجزاء و سیستم‌ها و با مسئولیت مهندسی مربوط را عهده‌دار شوند.
در مهندسی الکترونیک و مخابرات دریائی یک گروه دانشجو به تحصیل می‌پردازند و گروه دوم از بهمن ماه وارد دانشگاه خواهند شد.
ضرورت و اهمیت آموزش کارشناس در این بخش تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز در مشاغل تعمیرات، نگهداری تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی دریائی، فراهم آوردن زمینه‌های خودکفائی در تربیت افسر مخابرات و الکترونیک دریائی مورد نیاز ناوگان تجاری کشور و کمک به تحقیقات و پژوهش در زمینه‌های مختلف به‌منظور بازسازی و نوسازی تجهیزات و دستیابی به فن‌آوری مدرن است.
دانشکده حمل‌ونقل دریائی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر دانشجو در رشته‌های مدیریت بازرگانی دریائی با گرایش مناطق ویژه و مدیریت بازرگانی دریائی گرایش بنادر و کشتیرانی و مدیریت بازرگانی دریائی محض دارد که تاکنون ۱۰ دوره دانشجو گرفته که ۶ دوره آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.
دانشجویان با گرایش اقتصاد و بازرگانی نیز در دو دوره‌های روزانه و شبانه از بهمن‌ماه ۸۵ وارد دانشگاه می‌شوند.
هدف از ایجاد دوره کارشناسی رشته مدیریت و بازرگانی دریائی، تربیت کارشناس، بازرگانی دریائی برای خدمت در ارگان‌های دریائی، حمل‌ونقلی، تجارت خارجی و برنامه‌ریزی کلان جمهوری اسلامی و دیگر شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی مرتبط با امور مدیریت بازرگانی دریائی کشور می‌باشد.
به‌علاوه رشته مترجمی زبان نیز زیرمجموعه این دانشکده است که از ۱۰ دوره دانشجو، ۷ دوره فارغ‌التحصیل شده‌اند.
در دانشکده علوم دریائی رشته‌های مهندسی منابع طبیعی شیلات و زیست‌شناسی دریا تدریس می‌شود. در رشته شیلات یک دوره دانشجو گرفته شده و دوره دوم در بهمن‌ماه ۸۵ وارد دانشگاه می‌شوند.
در رشته زیست‌شناسی دریا نیز اولین گروه از دانشجویان بهمن ماه ۸۵ وارد دانشگاه می‌شوند.
دانشجویان رشته شیلات با علوم مختلف بیولوژی جانوری و گیاهی و اکولوژی دریائی به‌عنوان منابع اصلی و زیربنائی شیلات آشنا می‌شوند و به شناخت آبزیان داخلی (آب شیرین) و دریائی و نحوه تکثیر و پرورش اینگونه آبزیان خواهند پرداخت و نیز مسائل مربوط به صید و صیادی، عمل‌آوری فرآورده‌های شیلات و تولید بهره‌برداری از آنها را خواهند آموخت. این دانشجویان بعد از اتمام تحصیل می‌تواند به‌عنوان کارشناس مسائل مربوط به آبزیان دریائی و رودخانه‌ای و پرورش فرآوری اینگونه آبزیان مشغول به کار شوند.


منبع : ماهنامه پیام دریا

مطالب مرتبط

دولت و دانشگاه آزاد، ‌اصلاح یا تخاصم؟

دولت و دانشگاه آزاد، ‌اصلاح یا تخاصم؟
مراکز تعلیم و تعلم در ایجاد و اعتلای تمدن‌ها، نقش بسزایی داشته‌اند. در این باره، دانشمندان یکی از مهمترین علل رونق تمدن اسلامی در قرون گذشته را کثرت تعداد مراکز آموزشی و راحتی استفاده همه مردم از این مراکز دانسته‌اند. ساخت مسجد از نخستین کارهای مسلمانان در سرزمین‌های فتح شده بود و بنا به سیره رسول اکرم (ص)، مساجد تنها مراکزی برای عبادت نبود، بلکه تعلیم علوم گوناگون دینی و غیردینی، آرام آرام در مساجد شکل گرفت. علما و دانشمندان در مساجد گوناگون بر کرسی تدریس می‌نشستند و ورود به این جلسات درس آزاد بود و هر کس به قدر فهم خویش از آن بهره می‌برد.
همچنین معلمان بردبار و متعلمان کوشا برای یادگیری علوم و دیدار با علمای فرهیخته دیگر بلاد، از شهری به شهری در سفر بودند و به این ترتیب، فضای دانشجویی و دانش‌پژوهی، وسعت جغرافیایی تمدن اسلامی را در بر گرفت و موجبات شکوفایی آن را فراهم کرد. بدیهی است هر چه دسترسی به علم آسانتر و عمومی‌تر باشد، استعدادهای خلاق و جان‌های بی‌ریا زودتر مکشوف و در عرصه اجتماعی مفید واقع می‌‌شوند. تاریخ نشان داده است که هر گاه زمینه ارتقای علمی در جامعه‌ای محدود به طبقه و یا افراد خاصی بوده، هرگز پیشرفت علمی نداشته است.
و چنین بوده است که بوعلی سینا، ابوریحان، فارابی و ده‌ها دانشمند بزرگ ایرانی در این فضای شاداب علمی رستند و بر فر و شکوه تمدن اسلامی افزودند.
اینک در بسیاری از کشورهای پیشرفته، ورود به دانشگاه آسان و همگانی است. بدیهی است همه کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند، انیشتین نخواهند شد، اما در میان افرادی که اینک از سراسر جهان به این کشورها سرازیر شده و طالب تحصیلند، همیشه چهره‌های مستعد و خلاق شناسایی می‌شوند. شاید بتوان گفت، یکی از دلایل شکوفایی تمدن غرب، رونق فعالیت‌‌های دانشگاهی است که البته به دلیل گرفتن شهریه‌های کلان، سبب رونق اقتصادی هم شده است.
در بین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ایران، دانشگاه آزاد اسلامی، راه‌ همگانی شدن دانش را هموار کرده است و وجود مراکزی برای تحصیل علم در بیشتر شهرها و شهرستان‌های کشور، موجبات رشد علمی و ارتقای شغلی بسیاری از آحاد جامعه را فراهم کرده است؛ وظیفه بزرگی که وزارت علوم در سالیان طولانی پیش و پس از انقلاب از انجام آن عاجز بوده است. دانشگاه آزاد اسلامی، امکان تحصیل را با شهریه‌ای که برای اداره دانشگاه کم و برای مردمی با سقف کوتاه معیشت زیاد است، در اختیار عموم قرار داده است.
به رغم انتقادات و لزوم پاره‌ای اصلاحات در این نهاد عظیم دانشگاهی، برخوردهای جنجال‌آفرین و بنیان‌برافکن، نتایج بدی به بار خواهد آورد. اکنون مسئله این است که دشمنی‌های سیاسی نباید ساحت علم را مخدوش کند و وجود اشخاصی که در دولت و دانشگاه، تاب تحمل یکدیگر را ندارند، نباید زمینه‌ساز تندروی‌ها و اهانت‌ها علیه دانشگاه شوند. بسیاری از نخبه‌های علمی و فرهنگی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی، مشغول به تدریس و تحقیقند و شماری از آنان، خود در مقطعی فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد بوده‌اند و طبعا از نزدیک با وضعیت دانشگاه‌های دولتی و آزاد آشنایند. به زیر سؤال بردن اشخاص با ظن سیاسی، نبایدحریم یک نهاد بزرگ آموزشی و فرهنگی را لوث کند. این بدترین نوع رویارویی است که قطعا بیش از هر کس و هر چیز، شأن عالم و متعلم تنزل یافته و شالوده فرهنگی جامعه آسیب خواهد دید و در درازمدت بر سیر تحولات علمی و فرهنگی ایران اسلامی تأثیر منفی خواهد گذاشت.
دانشگاه آزاد با نادیده گرفتن برخی معیارهای توسعه علمی و سیاست‌زدگی، نیاز به اصلاحاتی دارد، اما راه‌‌های انجام آن قطعا سخنرانی، شعار و تهدید نیست، بلکه دلسوزی، دوستی و حمایت است. نباید فضای فرهنگی کشور را آلوده کرد تا هر کس تجارب تلخ و ناگفتنی‌های گزنده را به زبان آورد. در هیچ کجای دنیا با یک نهاد علمی و فرهنگی اینچنین اعلام جنگ سیاسی نمی‌کنند؛ بنابراین، بر دولتمردان و مدیران دانشگاه آزاد است که افکار عموم ملت ایران را میدان مجادلات خود نکنند و از بروز فاجعه‌ای که نتایج خسارتبار آن مشهود است، جلوگیری کنند.

وبگردی
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت !
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت ! - خبرها حاکی از آن است که رزمایش قطع اینترنت از سوی سازمان پدافند غیر عامل طراحی و مدیریت شده است. اما سازمان پدافند غیر عامل این موضوع را تکذیب کرده است.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.