سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

قصه آدم های تاریخی در بستری جنایی - معمایی


قصه آدم های تاریخی در بستری جنایی - معمایی
● با فرهاد توحیدی نویسنده «یک مشت پر عقاب»
فرهاد توحیدی از نویسندگان با تجربه یی است که چناچه شرایط و امکانات مهیا باشد، در دو رسانه سینما و تلویزیون نتایج قابل قبولی از نوشته های او حاصل خواهد شد. اخیراً سریال ۹۰ قسمتی «سلام» به سرپرستی او از شبکه ۵ در حال پخش است. وی در حقیقت یک گروه نویسنده را سرپرستی می کند اما آنچه در این سریال بیشتر مد نظر است، بعد معنوی آن است که به مناسبت سال پیامبر اکرم(ص) این معنا در لایه های زیرین داستان نهفته است. با وجود این، نمی توان آن را سریال خوش ساختی به حساب آورد و این کاستی را به یک نفر خاص نسبت داد.
از این گذشته توحیدی اکنون چندین کار را در دست دارد و اخیراً سریالی با عنوان « یک مشت پر عقاب » به نویسندگی او و کارگردانی اصغر هاشمی و با تهیه کنندگی سیما فیلم به پایان رسیده است. در این سریال بازیگرانی چون رضا کیانیان، حامد بهداد و...نقش آفرینی می کنند. « یک مشت پر عقاب » را می توان سریالی تاریخی - جنایی به حساب آورد. با فرهاد توحیدی درباره این سریال به گفت وگو نشسته ایم ؛ تا آنجا که می دانم « یک مشت پر عقاب » یک کار تاریخی است.
▪ این نوشته در ابتدا برای خود شما از چه جذابیتی برخوردار بود؟
خب طبعاً ما بچه های نسل انقلاب هستیم و خودمان در جریان آن بودیم، علاقه من هم از اینجا شروع می شود، چون ما انقلاب را تجربه کردیم. با این همه، نمی دانم قصه ازکجا آمده است.یک موقع است که آدم می بیند قصه از ابتدا وجود دارد.
▪ زمان قصه برمی گردد به سال های ۵۷-۵۶ یعنی اوج انقلاب، آیا دلیل خاصی داشتید؟
قصه راجع به خانواده یی است که ظاهراً در آن خودکشی رخ می دهد و همه به نوعی در پی یافتن دلیل این خودکشی هستند. در واقع پس زمینه انقلاب و ماجراهای انقلابی در قصه شکل می گیرد.
▪ در این قصه آیا قهرمان اصلی هم دارید ؟
بله. قهرمان اصلی ما جوانی است فارغ التحصیل شرکت نفت. او یک سرباز وظیفه است که برای آموزش افسری در ارتش فعالیت دارد. مخاطبان از طریق این جوان با رویکردها و ماجراهای انقلابی آشنا می شوند.
▪ حتماً برای آن جنبه از قصه که بعد تاریخی اش پررنگ تر است، از منابع زیادی استفاده کردید؟
خب مسلم است که خاطرات ما برای پخش از تلویزیون کفایت نمی کند، بنابراین از منابع متعددی استفاده کردیم. مثلاً مجلدهای زیادی از روزنامه کیهان و اطلاعات است که به شکل کتبی از آنها استفاده
کرده ایم ؛خاطرات اعلم، خاطرات هایزر، خاطرات سولیوان و تاریخ شفاهی انقلاب که اکنون در دانشگاه هاروارد تدریس می شود و در آن با آدم ها و شخصیت های سیاسی مهمی مصاحبه شده است که در رژیم گذشته سیاستمدار بودند.
▪ درباره وقایع انقلاب سال ۵۷ سریال های زیادی ساخته شده است مثل «شب چراغ» و مجموعه های دیگر. شما از کدام منظر به انقلاب نگاه کردید؟
ما در این سریال به نوعی به روابط پرداختیم اما گرهی در این روابط است. قصه ما هم به روابط فیمابین ایران و امریکا می پردازد. در واقع از طریق آن خودکشی که گفتیم وارد داستان می شویم و داستان تقریباً از این روابط شکل می گیرد.
▪ آیا فکر می کنید این نگاه جنبه مثبت دارد یا منفی؟
فکر می کنم بهتر است اول سریال دیده شود.
▪ در « یک مشت پر عقاب» روابط بین آدم ها هم را نشان می دهید ؟
ببینید من هیچ وقت با قطعیت قضاوت نمی کنم. بله، « یک مشت پر عقاب » قصه آدم ها است اما مایه های سیاسی هم دارد.
▪ قصه سریال هم جنبه تاریخی دارد، هم جنایی - معمایی. در داستان شما چند روایت در وجود دارد؟
این سریال در واقع سکانس به سکانس نوشته شده است اما باید دید در عمل به چه شکل درآمده است. مطمئناً تمام جزئیات انقلاب را نمی توانستیم در قاب بسته تلویزیون نشان دهیم چرا که امکانات ما محدود است.
البته لوکیشن ها هم قابل دسترسی نیستند و از لحاظ مالی توان تهیه لوکیشن های مربوط به آن دوره بسیار سخت است.
بله، برای لوکیشن های آن دوره و مکان هایی که این حوادث اتفاق می افتد، دچار مشکل بودیم. در هر حال سعی کردیم با توجه به فیلمنامه، آنها را کم رنگ تر یا پررنگ تر ببینیم. مثلاً خانه ها بخشی از فضاهای تاریخی ما هستند که چندان امکان بازسازی آنها را نداشتیم
▪ آیا از ابتدا قرار بود که اصغر هاشمی کارگردانی این کار را به عهده بگیرد ؟
بله، ما خودمان آقای هاشمی را انتخاب کردیم و قرار شد با ایشان کار کنیم و همان طور که می دانید تجربه مشترک سریال «آپارتمان» را هم پشت سر داشتیم و حالا این تجربه دوباره تکرار شده است.
▪ اصغر هاشمی معتقد بود که فاز سوم کار ریتم کندتری دارد، آیا شما هم این طور فکر می کنید ؟
خب چون فاز سوم درونی تر می شود، طبیعتاً ریتم کند تری را می طلبد.
▪ «درونی تر می شود» یعنی چه ؟
یعنی اینکه به درونیات افراد، حوادث، آدم ها و درگیری ها و تعامل درونی این شخصیت ها می پردازد و به همین خاطر درونی تر است.

مریم درستانی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

رابطه شب قدر و دماغ از نظر مسئولین صداوسیما!


رابطه شب قدر و دماغ از نظر مسئولین صداوسیما!
انحراف صدا وسیما و ترویج ابتذال در رسانه ملی طی سالهای اخیر موضوع تازه ای نیست و مردم متدین، دلسوزان نظام و حتی علماء اعلام، بارها و بارها طی مذاکرات حضوری و یا ازتریبونهای رسمی در خصوص شیوع این روند خطرناک هشدار داده اند اما مسئولین صدا و سیما هیچ توجهی نکرده و نمی کنند.
عمق فاجعه به حدی رسیده است که دیگر خوشبین ترین افراد هم نمی توانند ادعا کنند، ترویج و گسترش این جریان خطرناک از روی سهل انگاری و یا به دلیل عریض و طویل بودن این سازمان و عدم امکان نظارت دقیق بر آن است. چه حتی اگر چنین هم باشد، پس فلسفه وجودی رئیس یک سازمان چیست؟ رئیس سازمان صدا و سیما اگر واقعا نمی تواند بر مجموعه تحت امر خود نظارت کافی و دقیق نماید، شرعاً و قانوناً، چرا این مسئولیت خطیر را پذیرفته است؟ به راستی اگر جناب ضرغامی مدعی است، حداکثر تلاش خود را انجام می دهد و نتیجه این است چرا این مسئولیت را به افراد قوی تری که می توانند این وظیفه را بهتر انجام دهند، واگذار نمی کند؟
واقعیت این است که در زمان انتصاب جناب ضرغامی نیز تردیدهای اساسی در خصوص توانایی ایشان برای انجام این مسئولیت وجود داشت اما بنا به صلاحدید مقام معظم رهبری و تاکید معظم له مبنی بر واگذاری مسئولیتها به افرادی از درون همان مجموعه و نیز تأکید ایشان برای میدان دادن به مدیران جوانتر، جناب ضرغامی در معرض امتحان قرار گرفتند اما گویا موفقیت ایشان در انجام این مسئولیت در مدت زمان باقی مانده بسیار دشوارتر شده است.
مصداقهای انحراف صدا وسیما از اهداف تعیین شده توسط مقام معظم رهبری برای رسانه ملی آنقدر زیاد است که اصلاً در حوصله این یادداشت نیست و مسئولین صداوسیما خود به خوبی می دانند که در برآوردن انتظارات ایشان تا چه حد ناکام مانده اند. از مجموعه های تلویزیونی مسئله دار که در ماه مبارک رمضان پخش می شود گرفته تا برنامه های ویژه ای که در رادیو جوان اجرا می شود و میدان دادن و مطرح کردن مجدد مجریانی که بارها به دلیل مسائل مختلف ممنوع التصویر شده اند نیز می گذریم.
آنچه مایه تاسف است اینکه تاکنون بیشتر انتقادات متدینین متوجه برنامه های تولیدی و آنچه که بیشتر در حوزه مسئولیت معاونت سیما قرار دارد می شد، اما اکنون این روند خطرناک که همچون سرطان بدخیم درپیکر فربه اما کم تحرک صداوسیما در حال پیشروی است به حوزه معاونت سیاسی که به دلیل بافت نیروهای آن نسبت به سایر معاونت ها سالمتر می نمود نیز سرایت کرده است.
آخرین شاهکار صدا وسیما در شب ضربت خوردن مولای متقیان علی (ع) و شب قدر را شاید دیده باشید؟ گزارشی با عنوان دماغ!
خبر بیست و سی که در ابتدا به دلیل رویکرد جدید آن در پوشش خبرها تا حدودی مورد توجه مردم قرار گرفت اخیراً از اهداف اصلی منحرف شده و به بهانه نوآوری گاهی تا سرحد ابتذال کشیده می شود. این بخش خبری که اخیراً در راستای سیاست خاله خرسه در صدد زنده کردن یک جریان مرده سیاسی است که مردم از آنها رویگردان شده اند، به بهانه های مختلف افراد این جریان سیاسی را مطرح می کند و جالب است که آنها نیز که ید طولایی در مظلوم نمایی دارند، می گویند که مطرح شدن آنها در رسانه ملی پروژه ای بر ضد آنهاست. جل الخالق! افرادی که اگر رسانه ملی دوباره آنها را مطرح نکند، مردم حتی نام آنها را هم از خاطر برده اند از مطرح شدنشان ناراضی اند... راستی یادتان هست خودشان اسم این سنخ کارها را که در آن تخصص دارند، فرار به جلو گذاشتند.
به هر حال از گزارش دماغی بیست و سی غافل نشویم!
به نظر شما مسئولین صداوسیما چه ارتباطی میان جراحی بینی و شب قدر یافته اند که درست در شب ضربت خوردن مولای متقیان امام علی (ع) تشخیص دادند مردم نیاز مبرم دارند در یکی از مهمترین بخش های خبری در خصوص جراحی بینی اطلاعاتی کسب کنند و خانمهای متعددی را که دماغشان عمل کرده یا نکرده اند را از نمای نزدیک و بسته به مردم نشان دهند؟
به راستی آیا این اقدام در راستای افزایش معنویت مردم در شب قدر و آماده سازی آنها برای شبی که از هزار ماه بالاتر است قرار داشت؟
مگر نه این است که بنا به روایتی از معصوم شیعیان باید مصداق یحزنون بحزننا باشند و در مواقع حزن اهل بیت محزون باشند؟
حتی اگر اشکالات شرعی موجود در این گزارش را نادیده بگیریم، واقعاً چه ضرورت و فوریتی ایجاب می کرد که این گزارش درست در شب قدر و ضربت خوردن مولا پخش شود؟ این گزارش که به قول بچه های صدا وسیما بیات شدنی نبود و قابلیت پخش در شبهای دیگر را هم داشت.
آیا هنوز هم باید باور کنیم که همه اینها یک اتفاق ساده است؟
آیا رئیس سازمان صدا وسیما تا کنون از خود پرسیده است چرا خواهران محجبه ای که با حجاب برتر وارد صدا وسیما می شوند پس از مدتی مجبور می شوند یا عطای کار در صدا وسیما را به لقای آن ببخشند و یا از حجاب خود دست بشویند؟ اگر ایشان علاقه مند باشند مصداقهای بی شماری در این زمینه برای معرفی وجود دارد.
به هر حال به نظر می رسد رسانه ملی که به تعبیر امام خمینی (ره) دانشگاه است و به حق هم تعبیر درست و جامعی است، به انقلاب فرهنگی نیاز دارد همانگونه دانشگاهها نیز به انقلاب فرهنگی برای تطبیق خود با انقلاب اسلامی نیاز داشتند.
بدیهی است بسیاری از پرسنل این سازمان که ازنیروهای زحمتکش خدوم و ایثارگر نظام هستند و زحمات آنان بر هیچ کس پوشیده نیست، آنها نیز از وضعیت کنونی خون دل می خورند و خود بیش از دیگران بر ضرورت اصلاح، تاکید می ورزند. در بهار قرآن همه آنها، یقیناً باید به وعده الهی که در آیه ۳۹ سوره احزاب آمده است دلخوش دارند واز تلاش برای تبلیغ دین خدا خسته نشوند.
الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَکَفَی بِاللَّهِ حَسِیبًا

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    املت هندی
    ● مواد لازم ▪ تخم مرغ ۶ عدد ▪ شیر نصف لیوان ▪ فلفل سیاه نصف قاشق مرباخوری ▪ روغن مایع یک قاشق مرباخوری ▪ برنج پخته یک لیوان ▪ هویج ریز خرد شده یک قاشق غذاخوری ▪ فلفل دلمه ای سبز …