یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ / Sunday, 18 November, 2018

وضعیت کار در قرن ۲۱


وضعیت کار در قرن ۲۱
چارلز بی هندی مدیر، اقتصاددان، محقق و پروفسور دانشکده مدیریت لندن است. او در سال ۱۹۳۲ در یک خانواده روحانی مسیحی در ایرلند متولد شد. پدرش معاون اسقف ایرلند بود. او تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد و سپس در دانشکده مدیریت «اسلون» دانشگاه ماساچوست آمریکا (ام.آی.تی) با درجه بسیار خوب به پایان رساند.
وی پس از پایان تحصیلات در انگلستان و قبل از ورود به ام.آی.تی، مدتی به عنوان مدیر بازاریابی برای شرکت نفتی بین المللی شل و همچنین در مقام اقتصاددان و استاد مدیریت در آسیای جنوب شرقی و لندن به کار پرداخت.وی دارای اندیشه های ژرف در زمینه مسایل مدیریتی واجتماعی است، به طوری که نه فقط فعل و انفعالات محیط کسب و کار را موردبررسی قرار می دهد، بلکه دنیای پیرامونی و محیط اجتماعی را هم تجزیه و تحلیل و راهنماییهایی برای دگرگونی و بهبود شرایط پیشنهاد می کند.
چارلز هندی کتابها و مقالات متعددی نوشته که کتاب «عصر تضاد و تناقض» او که دنباله کتاب «عصر سنت گریزی» است که توسط مجلات مهم به عنوان یکی از ۱۰ کتاب برگزیده در زمینه کسب و کار معرفی شده است.
آنچه درپی می آید چکیده ای از نظرات چارلز هندی درخصوص وضعیت کار در قرن حاضر می باشد که با بهره گیری از کتابهای وی تهیه و تنظیم شده است.
ما در یک دوران ویژه به سر می بریم. در این دوران تغییراتی در شرایط کاری افراد رخ داده و می دهد که باعث می شود برخلاف گذشته بیشتر انسانها بیش از آنکه به سازمانهای بزرگ وابسته باشند به کار مستقل یا پیمانکاری روی بیاورند. آنها دیگر تمام وقت خود را در یک سازمان سپری نخواهندکرد، بلکه به فعالیتهای پاره وقت خواهند پرداخت. فقط کمتر از نیمی از نیروی کار در سازمانهای مختلف مشاغل تمام وقت «مناسب» به دست می آورند و باقی افراد کارکنان مستقلی هستند که تعدادشان سال به سال بیشتر می شود. بیشتر این افراد به این دلیل کارگر پاره وقت یا موقت هستند که یا خود می خواهند و یا جز این چاره دیگری ندارند.
اصولا ویژگی سازمانهای امروزی این است که آنها بر هسته ای از مدیران و کارگران ضروری استوارند که پیمانکاران خارج از سازمان و مستخدمان پاره وقت، آنها را یاری می دهند. البته این روش، شیوه جدیدی برای ساماندهی امور نیست، چرا که مقاطعه کاران بزرگ و کوچک طی نسلهای متمادی این کار را کرده اند. آنچه تازگی دارد رشد این شیوه از سازماندهی در حرفه‌های بزرگ و نهادهای بخش دولتی است که به دلیل ارزانتر بودن، درمیان آنها گسترش یافته است. این سازمانها به این نتیجه رسیده اند که گرچه راحت تر است که کارکنان خود را به صورت تمام وقت دراختیار داشته باشند، اما دراختیار داشتن تمام نیروی کار، نوعی اسراف در سازماندهی منابع انسانی ضروری است. لذا نگاه داشتن آنها در خارج از سازمان، به صورت کارکن مستقل یا در استخدام مقاطعه کاران متخصص و خرید خدمات آنها به هنگام نیاز ارزانتر تمام می شود.
براین اساس، سازمانهای امروزی از سه گروه مختلف مردم تشکیل شده اند که هرکدام از آنها انتظارات متفاوتی دارند و شیوه مدیریت بر آنها فرق می کند. آنها از حقوق مختلفی برخوردارند و به اشکال مختلف سازماندهی می شوند.
گروه اول را متخصصان، تکنسین ها و مدیران صاحب صلاحیتی تشکیل می دهند که وجودشان برای سازمان ضروری است. آنها حامل دانش سازمانی هستند که سازمان را از همتایانش متمایز می سازد، به طوری که اگر آنها از دست بروند، سازمان هم از دست خواهدرفت. بنابراین، ازنظر سازمان آنها ارزشمندند و باید باشند و جایگزین کردنشان دشوار است. سازمانها با دادن سکه های طلا، حقوقهای بالا، منافع حاشیه ای و اتومبیل های گرانقیمت آنها را بیش از پیش به خود نزدیک می کنند. درعوض از آنها انتظار می رود به سختی و با طی مسافتهای طولانی کار کنند و تعهد و انعطاف پذیری داشته باشند. ۴۰ یا ۴۵ ساعت کار در هفته برای این گروه نیست، معدودی از آنها از تمام مرخصی استحقاقی خود استفاده می کنند، و یا پیش از آنکه شب شود، خانه و خانواده خود را می بینند. از آنها انتظار می رود کارها را مطابق تمایل سازمان انجام دهند و درعوض، بیش از پیش حقوق خوب دریافت دارند. درنیتجه این وضع، آنها ازنظر سازمان، گران قیمتند و تعدادشان نیز کم است.
گروه دوم، پیمانکارانی هستند که با سازمان قرارداد می بندند تا کارها را انجام دهند. این گروه هم از افراد و هم از سازمان تشکیل شده اند. منظور از افراد یادشده، کارکنان متخصص یا تکنسین های مستقلی هستند که بسیاری از آنها در گذشته از مستخدمان اصلی سازمان بوده اند و نقش خود را در هسته اصلی ایفا کرده اند و اکنون ترجیح داده اند که جزو کارکنان مستقل باشند. منظور از سازمانها هم سازمانهایی هستند که از سازمانهای اصلی کوچکترند، ولی با وجود این، هسته ها و پیمانکاران فرعی خاص خود را دارند. آنها در قبال نتیجه ای که به دست می آورند، پول می گیرند و نه به ازای مدت زمانی که صرف می‌کنند، آنها حق الزحمه دریافت می دارند نه حقوق. پیامد این وضع واجد اهمیت است به این معنا که سازمان مرکزی می‌تواند کنترل خود را فقط ازطریق بررسی نتایج اعمال کند و نه ازطریق بررسی روشها، گروه سوم، نیروی کار انعطاف پذیر یا کلیه کارگران پاره وقت و موقتی هستند که رشد یابنده ترین بخش عرضه اشتغال را تشکیل می دهند.
این افراد، همان بازار کارند، بازاری که کارفرمایان آن طور که دوست دارند و هنگامی که نیاز دارند وارد آن می شوند، تا هرچقدر که می توانند پول کمتری بابت آن بپردازند (که البته این فلسفه کوته بینانه است).
این قبیل افراد باید جدی گرفته شوند، زیرا آنها کار پاره وقت یا موقت خود را انتخاب می کنند. آنها مهارتهایی دارند که می‌توانند افزایش یابند، می توانند تعهد به کار داشته باشند و قابلیتها و نیروهایی دارند که اگر از آنها خواسته شود می توانند ارائه دهند. آنها لزوما درپی به دست آوردن پست یا ارتقای مقام نیستند، آنها علایق و دلمشغولیهایی فراتر از شغل خود را دارند و لذا آمادگی پذیرش تشویقهای موردنیاز کارکنان هسته ای را ندارند. آنها بیشتر به یک شغل و گروه کاری متعهدند تا به مقام یا سازمان.
از آنجا که با این افراد به عنوان کارکنان موقت برخورد می شود، آنها نیز واکنشی موقتی از خود نشان می دهند. این نیروها، هیچگاه بلندپروازی کارکنان هسته ای را نخواهند داشت. آنچه آنها خواهانش هستند دریافت حقوق و برخورداری از شرایط آبرومندانه و برخورد مناسب و همراهانی خوب است. آنها شغل دارند نه مقام و نباید بیش از آنچه انتظار دارند، در جریانات امور سهیم باشند و نباید هم از آنها انتظار داشت که در پیروزیهای سازمان شادمانی کنند. آنها کمتر دل درگرو عشق سازمان می‌بندند و در فرهنگ آنها کار بیشتر، مستلزم و مستحق پول بیشتر است. چنین اشخاصی کارگران پیمانی هستند و انتظار دارند که با آنها پیمان منصفانه بسته و این پیمان محترم شمرده شود.
سازمانهای امروز که بدین ترتیب سازماندهی می شوند، معمولا به کسی وعده سمت نمی دهند. درعوض برای افراد فرصتهایی فراهم می کنند تا آنها تواناییهای خود را باور سازند و از بعضی فرصتها استفاده کنند که برایشان ایجاد می شوند. از این سازمانها، نمی توان انتظار داشت که بیش از این به فکر آینده افراد باشند و مراتب پیشرفت آنها را فراهم سازند. حال دیگر افراد باید به فکر خودشان باشند و به خاطر بسپارند که در این دنیای جدید، هرکس فقط به اندازه شغل فعلی خود خوب است و تضمینی برای آینده وجود ندارد. درچنین شرایطی، آموزش به نوعی سرمایه گذاری و تجربه گسترده به نوعی دارایی تبدیل می‌شود، مشروط براینکه این تجربه سطحی نباشد.
در این وضعیت، سازمانها دیگر افراد منفعلی را نمی پذیرند که به تعهداتشان عمل نمی کنند و افراد را در مشاغلی نگه نمی‌دارند که نیروهای جوانتر با دستمزدی معمولا پایین تر می توانند انجام دهند.
درعوض، خیلی از افراد هم از سازمانها به عنوان محلی برای کارآموزی استفاده می کنند و در دهه سی سالگی به صورت مستقل به عنوان کارفرما یا مشاور فعالیت خود را شکل می دهند و یا در پیمانکاریها، نقش یک متخصص را ایفا می کنند.
امروزه نه سازمانها و نه کارکنان به استخدام به عنوان مقوله ای مادام العمر نگاه نمی کنند. اکنون دیگر وضع فرق کرده است و افراد بدون اینکه تقصیری داشته باشند شغل خود را از دست می دهند. حال شرایط به گونه ای است که ۱۰ درصد از جمعیتی که در سن کارکردن قرار دارند، فاقد کاری هستند که در ازای آن حقوق دریافت کنند و این رقم بالایی است. البته عده دیگری هم هستند که در زمره این ۱۰ درصد نیستند، اما در فقر زندگی می کنند مثل بسیاری از کارکنان مستقل.
در یک جمع بندی، شرایط کاری را در قرن حاضر می توان چنین توضیح داد:
ـ کارگران تمام وقت دائم، اقلیت نیروی کار را تشکیل می دهند؛
ـ ۷۰ تا ۸۰ درصد از مشاغل، بیشتر به مهارتهای فکری نیاز دارند تا مهارتهای بدنی؛
ـ افراد مستقل، درجهانی شدیدا رقابتی، با مازادی از نیروی کار جویای شغل روبه رو هستند؛
ـ سازمانها بیش از پیش از افراد هوشمندی تشکیل شده اند که کارهای هوشمندانه ای انجام می دهند؛
ـ افراد شاغل غالبا اطلاعاتی بیش از فرماندهان خود دارند و حس مسئولیت پذیری آنها برای انجام وظیفه چنان کامل است که به فرمان کسی برای انجام کار گوش نمی دهند، لذا باید آنها را متقاعد کرد؛
ـ مدیران جدید برعکس مدیران قدیمی که عالم بر همه چیز بودند و می توانستند همه کارها را انجام دهند و هر مسئله ای را حل کنند، می خواهند بدانند که هر مسئله ای را چگونه می توان حل کرد و در این راه از ظرفیت کارکنان تحت مدیریت شان استفاده می کنند؛
ـ به تدریج واژه مدیر از بین خواهدرفت و افراد به عنوان رهبر تیم، گردانندگان پروژه، هماهنگ کنندگان و یا به طورکلی مجریان فعالیت خواهندکرد.

چارلز هندی
ترجمه و تلخیص: سید حبیب الله شاهرکنی

منبع : پایگاه اطلاع ‌رسانی مدیران ایران

مطالب مرتبط

رضایت خاطر شغلی

رضایت خاطر شغلی
وقتی از لزوم داشتن شغلی که با علائق و روحیات و نقاط قوت و ضعف ما هماهنگ باشد سخن می‌گوییم، به عده‌ای بسیار سنگین می‌آید و در پاسخ به ما از لزوم داشتن شغلی می‌گویند که موجبات حداکثر تأمین مالی را برایشان فراهم آورد. اما غافل از اینکه این طرز تفکر مانند دیدن محدوده‌ای تا یک متر پیشرو می‌باشد. نظری است تنها برای همین امروزی که اینجا هستیم. آگاهی از اینکه ما در هر شغلی که باشیم مطمئناً باید زمانی بین ۳۰ تا ۵۰ سال را به آن بپردازیم ما را با موضوعی دشوار روبرو می‌کند که سرسری گرفتن آن عواقب جبران ناپذیری را برای ما بوجود می‌آورد.
حال که باید چنین زمان طولانی را در شغلی باشیم این شغل چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ این شغل می‌بایست با روحیات و علائق و سلیقة ما سازگار باشد، باید از آن لذت ببریم تا بتوانیم در آن دوام بیاوریم. می‌بایست بیشترین اثر بخشی و بهره وری را در آن شغل داشته باشیم.
پس به پوچ بودن این قول پی می‌بریم که ما باید در شغلی اشیم که در درجة نخست پول ساز باشد و در آمد بالایی داشته باشد.
به هیچ عنوان منکر اینکه شغلی باید درآمد بالایی داشته باشد نیستیم. اما می‌گوییم این ملاک و معیار درستی برای انتخاب یک شغل نیست. شغل هر قدر هم که پول ساز باشد اگر با علائق ما همراه نباشد، بعد از مدت کوتاهی موجبات خستگی و ناتوانی ما را فراهم می‌آورد.
زندگی مردان بزرگ همیشه این را به ما یادآور می‌کند که آنها هیچ وقت در کار خود اول از همه به دنبال در آوردن پول زیاد نبوده‌اند. بلکه آنها به کار خود با عشق و علاقة وصف ناشدنی (که این عشق و علاقه پیش از سایرین به کارشان بوده است) به کارشان پرداخته‌اند و یکی از نتایج این علاقة وافر موجب نتیجة مالی هنگفت برای آنها بوده است. این نکته در مورد شما هم صدق می‌کند. اگر برسم کاری قرار گیرید که از جوهرة وجودی شما نشأت گرفته باشد مطمئناً به چنان نتایج درخشانی در آن کار خواهید رسید که تنها یکی از نتایج آن بهره‌مندی مالی فراوان است.
اولین نتیجة پرداختن به کاری که از جوهرة وجودی تان سرچشمه گرفته شده باشد این است که دیگر پول در درجة نخست و اولویت شما قرار ندارد و دیگر برای شما موضوع نیست. بلکه شاید به قول پول از در و دیوار برایتان می‌آید و اصلاً شما به دنبال آن نیستید بلکه اوست که به دنبال شماست و هر کجا که شما دست به کار جدیدی می‌شوید به سوی شما سرازیر می‌گردد.
پرداختن به کار مورد دلخواه شما نتایج دیگری نیز به همراه دارد من جمله : آرامش فکری، احساس نشاط، سر زندگی، احساس مفید بودن، حس کمک کردن به دیگران، رسیدن به بیشترین سطح بهره وری در کار، لذت بردن از زندگی، لذت بردن از بودن در کنار خانواده، پرداختن به تفریحات سالم و هم جهت با شغل خود، دوری گزیدن از تفریحات ناسالم و صدها نتیجة ارزندة دیگر که عنوان کردن آنها از حوصلة این مقاله خارج است.
پس فکر می‌کنم که تا بدین جا به اهمیت رضایت خاطر شغلی و قرار گرفتن در کاری که از جوهرة وجودی‌تان بر خاسته پی برده‌اید.
▪ هر فردی در زندگی‌اش با همه گزینش حیطة اختیارات خود را معین می‌کند.
▪ حاصل انتخاب آگاهانه شغلی رضایت شغلی است.
▪ یکی از بزرگترین معضلات جامعه جهانی امروز در تمام کشورها بیکاری و در کنارش نارضایتی شغلی است.
▪ بررسی‌ها و پژوهش‌های متعدد در زمینه رضایت شغلی در کشورها و دیگر کشورها نشان می‌دهد عدة بسیاری از افراد از شغل خود ناراضی هستند و علاقه و انگیزة کافی برای فعالیتهای شغلی خود ندارند.
▪ از هر ۱۰۰ نفر دانشجو پذیرفته شده در دانشگاه‌های کشور در سال ۸۴ نزدیک به ۲۰ نفر از آنها به دلایل نامعلوم دانشگاه را ترک کرده‌اند.
▪ نتایج پژوهش طرح مشاوره ملی با جوانان نشان داده که نزدیک به یک سوم دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی خود بر علاقه هستند.
▪ پژوهشی که در مورد ۳۰۰ نفر از دانشجویان رشتة پرستاری انجام شد مشخص شد ۸۳ درصد دانشجویان نظر مثبتی به رشته تحصیلی خود نداشتند.
▪ ۲۰ درصد دانشجویان پزشکی درهمه پرسی گفته‌اند تمایل دارند در حرفه‌ای غیر پزشکی فعالیت کنند.
▪ این آمارها به ما نشان می‌دهد که عواقب نارضایتی شغلی ضرر و زیان بسیار زیادی برای فرد و جامعه دارد. امروزه بیش از هر زمان دیگری داشتن معلومات دقیق دربارة خود و دنیای کار و برنامه ریزی شغلی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
▪ رضایت شغلی ارتباط مستقیم با رضایت کلی در زندگی کلی در زندگی دارد.
▪ کشف علائق، رغبت‌ها و استعدادهای بالقوه بر اساس یک خودشناسی صحیح می‌تواند جزو مؤثرترین عوامل در انتخاب شغل به شمار آید.
در کنار علاقه و استعداد، انگیزه هم ایجاد می‌گردد و به دنبال آن توانائی‌های فرد شکوفا شده و دانش‌ها و مهارت‌های لازم برای آن شغل نیز به دست می‌آید.
ولی بدون علاقه و توانایی، رضایت شغلی با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد.
● عوامل مؤثر بر انتخاب شغل
▪ عوامل فردی
۱) نوع شخصیت
۲) علائق و رغبت‌ها
۳) نیازها، ارزش‌ها و نگرش‌های فرد
۴) استعداد و توانائیهای ذهنی
۵) کسب دانش و مهارتهای تجربی شغلی
۶) خود باوری
۷) استقلال در تصمیم گیری
۸) انگیزه، تلاش و پشتکار برای رسیدن به اهداف
۹) خلاقیت، ابتکار، هوش
▪ عوامل محیطی
۱) تأثیر انتظارات خانواده، دوستان و آشنایان
۲) محیط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی
۳) وراثت، ژنتیک، جنسیت، توانائیهای جسمی
۴) امکانات تحصیلی و مالی
۵) آگاهی و اطلاعات شغلی
۶) عرضه و تقاضای شغل، شرایط احراز شغل، میزان درآمد، آینده شغل
ـ سعی نکن چیزی که نیستی باشی از توانمندیهایت لذت ببر.
(کارل گوستا و یونگ)
ــ شناخت انسان و پتانسیل‌های درونی او بدون درک و شناسایی جنبه‌های مختلف شخصیت وی میسر نخواهد شد.
ـ انسان‌ها در هر مرتبه از سطح تحصیلی و شغلی که باشند می‌توانند با شناخت نقاط قوت و ضعف، توانمندی‌ها، کاستی‌ها و نقاط کور، شخصیت درونی خود را ارتقاء داده واسلام کنند و بهره وری خود را افزایش دهند.
ـ کاری به این نداریم که چگونه می‌توانید یک تقاضای شغلی بنویسید و یا برگه سوابق تحصیلی و شغلی خود را تهیه کنید. کاری هم به این نداریم که برای اینکه مورد پسند استخدام کننده قرار بگیرید چه لباسی بپوشید. هدف ما این است که به شما بگوئیم از چه کاری رضایت شغلی پیدا می‌کنید.
ـ می‌خواهیم شرایطی فراهم کنیم که شما و کارتان با هم رشد کنید.
ـ واقعیت بر چون و چرا این است که همة ما سال‌های طولانی باید کار کنیم.
ـ اگر چهل یا پنجاه سال شغلی داشته باشید که در اصل ترجیح دهید آن شغل را نداشته باشید، بخش مهمی از واقعیت زندگی خود را از دست داده‌اید.
ـ شغل مناسب زندگی شما را بهتر می‌کند. خاصیت سرشار کننده دارد زیرا مهمترین بخش‌های شخصیت شما را تغذیه می‌کند.
ـ در جهت موافق کار مورد علاقة شماست.
نشان می‌دهد که شما کی هستید.
به شما امکان می‌دهد از توانمندی خود به نحوی استفاده کنید که برایتان طبیعی باشد.
مجبورتان نمی‌کند که دست به کارهایی بزنید که آنها را به خوبی انجام نمی‌دهید.
اگر شغل مناسبی داشته باشید باید :
۱) به رفتن سرکار علاقه مند باشید.
۲) از کاری که می‌کنید انرژی بگیرید.
۳) احساس کنید که برای تلاشتان ارزش قائل هستند و به آن احترام می‌گذارند.
۴) وقتی کارتان را به دیگران توضیح می‌دهید احساس غرور و افتخار کنید.
۵) از کسانی که با آنها کار می‌کنید لذت ببرید و برایشان احترام قائل باشید.
۶) نسبت به آینده خوش بین باشید.
ـ رمز رسیدن به رضایت خاطر شغلی انجام دادن کاری است که از آن بیشترین لذت را می‌بریم.
ـ تصمیمی که در اوایل زندگی می‌گیریم سلسله حوادثی را سبب می‌شود که روی همه زندگی ما تأثیر می‌گذارد. اما وقتی جوان هستیم و کم سال تجربه‌ای نداریم و نمی‌دانیم که چه شغلی مناسب ماست. به هنگام انتخاب شغل به عواقب آن هم در آینده توجه نمی‌کنیم.
شغل مناسب شما باید سه ویژگی داشته باشد.
۱) رضایت فردی
۲) اثر اجتماعی
۳) صرفه اقتصادی
دلایلی که افراد نمی‌توانند به راحتی شغل خود را عوض کنند.
ـ باید بدهی‌های خود را بپردازند.
ـ باید اسباب معیشت خانوادة خود را تأمین کنند.
ـ در حالی که هنوز جای دیگری کاری می‌کنید دنبال کار جدید گشتن کار ساده‌ای نیست
ـ اغلب فاقد ذخیره مالی هستید
ـ هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید در فاصلة کوتاهی کار پیدا کنید.
ـ مخالفت با آنچه دیگران از شما انتظار دارند کار دشواری است.
ـ هر چه مدت بیشتری را با یک نوع سبک و شیوه‌ی زندگی انتخاب کرده باشید تصور یک زندگی به شیو‌ه‌ای متفاوت دشوار است.
حال می‌خواهیم شما را با موضوعی به نام مشرب‌ها یا قالب‌های انسانی آشنا کنیم.
اشخاص طبیعت‌های متفاوتی دارند. در طول تاریخ، فیلسوفان، روان شناسان، نویسندگان و سایر صاحب نظران در امور انسانی متوجه شده‌اند که چهار مشرب وجود دارد که تمام مردم در یکی از آنها جای می‌گیرند.
این مشرب‌ها عبارتند از
الف) سنتی‌ها
ب) تجربه کننده‌ها
ج) ایده آلیست‌ها
د) بینشی ها
شعار سنتی‌ها این است
زود بخواب و زود از خواب بیدار شد
آنها به نظم، قانون، امنیت ، درستی کار، مقررات و سازگاری بها می‌دهند.
به شدت علاقه مند خدمت به جامعه هستند و می‌خواهند نیازهای جامعه را برآورده کنند. برای مقامات بالا و صاحبان اختیار احترام قائل‌اند و سلسله مراتب فرماندهی را رعایت می‌کنند. اغلب ارزش‌های محافظه کاراند دارند.
بسیار وظیفه شناس هستند و همیشه سعی می‌کنند که کارها را درست انجام دهند و این از آنها انسانهایی قابل اعتماد و از همه مهمتر‌ مسئول می‌سازد.
بیشتر در مشاغلی که ساختار و وضع روشن داشته باشد حاضر می‌شوند.
▪ سنتی ها در محل کار
- به خدمت و انجام کار درست علاقه مند هستند.
- به ثبات، نظم و ترتیب، همکاری، استعداد و قابل اعتماد بودن بها می‌دهند.
- سخت کوش و جدی هستند.
- از خودشان توقع فراوان دارند و انتظار دارند که دیگران هم در این زمینه مثل آنها باشند.
- عمل گرا، سازمان یافته و منظم هستند.
- به مقررات، سیاستها، قرار دادها، آداب و رسوم و خط زمانی بهاء فراوان می‌دهند.
- در کار حفظ و حراست، و ارسی کردن و نظم بخشیدن عالی عمل می‌کنند.
- مایل‌اند با حقایق به اثبات رسیده سروکار داشته باشند و از این حقایق برای پیشبرد اهداف سازمانی که در آن کار می‌کنند استفاده نمایند.
- افتخار می‌کنند که کارشان را همیشه درست انجام می‌دهند.
- وقتی به انجام کاری متعهد شوند آن را حتماً انجام می‌دهند.
- مردمانی قابل اعتماد و اطمینان هستند.
▪ رضایت خاطر شغلی برای سنتی ها
- در هر لحظه تنها روی یک پروژه کار کنید
- سعی کنید در جلسات کمتری شرکت کنید
- نقطه نظرهای دیگران را از آنها بپرسید
- از کسانی که جلسه گردانند بخواهید قبل از تشکیل جلسه دستور برنامه را اعلام کنند.
- از رؤسای خود بخواهید که دربارة انتظاراتشان صریح تر صحبت کنند.
- هدف‌های کوتاه مدتی را در نظر بگیرید
- تلاش کنید به اختلافات خود با همکارانتان پایان دهید
- در واحدهایی که تنش‌های میان فردی زیاد در آن وجود دارد کار نکنید.
- دقت کنید که در طی روز به قدر کافی تحریک شوید و انگیزه بگیرید.
- کسانی را بیابید که بتوانند شما را در رسیدن به تعادل یاری دهند.
- در دوره‌های آموزشی جرأت آموزی و ابراز قاطعیت شرکت کنید.
- همکار کارآمدی پیدا کنید
- از سیستم‌های با کارآیی بیشتر استفاده کنید
- با اشخاص تشکیل جلسه دهید
- از توصیه‌های همکارانتان استفاده کنید
- به سازمان‌ها و تشکیلات حرفه‌ای بپیوندید.
- تا حدی که می‌توانید کارهای روزانه و تکراری را به دیگران واگذار نمائید.
- اگر در شغل مدیریت نیستید کارهایی را پیدا کنید و داوطلبانه آنها را سرپرستی کنید.
- از سرپرستان خود بخواهید خواسته‌هایشان را با صراحت با شما در میان بگذارند.
- یک دستیار یا منشی کارآمد استخدام کنید.
▪ تجربه کننده‌ها
شعار تجربه کننده این است
بخور ، بنوش ، شاد باشد
این اشخاص در مقایسه با سایر مشرب‌ها ماجراجوتر از همه هستند. برای اقدام کردن، برای تکانه و برای لحظه اکنون زندگی می‌کنند.
به موقعیت فوری توجه دارند و می‌توانند ارزیابی کنند که در لحظه‌ها حال چه کاری باید صورت گیرد.
چون تجربه‌ کننده‌ها به آزادی بها می‌دهند و استقلال را دوست دارند به ندرت فعالیتها یا موقعیت‌هایی را انتخاب می‌کنند که ساختار یا قانون و مقررات بیش از اندازه داشته باشد.
این اشخاص به استقبال خطر می‌روند، سازگار هستند، راحت و عمل گرا هم می‌باشند.
▪ تجربه کننده‌ها در محل کار
- تجربه کننده‌ها نیازمند آنند که آزاد باشند و با توجه به تکانه‌های خود عمل کنند.
- در کارشان به چیزی توجه می‌کنند که در لحظه اکنون قابل انجام دادن باشد.
- دوست دارند از چالشی به سراغ چالش دیگر روند.
- به راحتی آنچه را که اتفاق می‌افتد می‌بینند و می‌توانند از فرصت‌ها به سود خود استفاده کنند.
- در شناسایی مسائل عملی عالی عمل می‌کنند و با این مسائل شجاعانه و با انعطاف برخورد می‌نمایند.
- از ریسک کردن می‌ترسند.
- وقتی بحرانی بروز کند به اندازة کافی نمی‌توانند از خود انعطاف نشان دهند.
- ترجیح می‌دهند با واقعیت‌ها کار کنند و به مسائل واقعی بپردازند.
- کمتر به جنبه‌های نظری و نقطه نظرها توجه دارند.
▪ تجربه کننده‌ها در محل کار
- به رفتارهای انسانی توجه دارند و می‌توانند گفت و گو کنندگان بسیار خوبی باشند.
- از کارایی زیادی برخوردارند. با صرفه جویی برای رسیدن به هدف‌هایشان تلاش می‌کنند.
- با ابزار و ادوات آشنایی فراوان دارند.
▪ نقاط ضعف بالقوه تجربه کننده‌ها
- برای دیگران قابل پیش بینی نیستند.
- در مواقعی قبل از اینکه به اندازه کافی فکر کنند دست به کار می‌شوند.
- علاقة چندانی به مسائل نظری، فکری و مفهومی ندارند و در بسیاری از موارد نمی‌توانند اتصالات یا انگاره‌های پیوند دهنده حوادث را شناسایی کنند.
- وقتی مرحله بحران در هر حادثه‌ای تمام می‌شود علاقة تجربه کننده‌ها نیز کاستی می‌گیرد.
▪ تجربه کننده‌ها
- چون می‌خواهند آزادی عمل داشته باشند کمتر به رویه‌ها و مقررات توجه دارند و در بسیاری از موارد برنامه‌ها و تعهدات را رد می‌کنند.
- در بدترین شکل تجربه کننده‌ها غیر مسئول، غیر قابل اعتماد، بچه گانه و تکانه‌ای هستند.
شغل مناسب برای تجربه کننده‌ها شغلی است که به او استقلال، تنوع و امکان عمل بدهد.
از آنجایی که این افراد تفریح را دوست دارند، هر کاری باید به آنها احساس رضایت بدهد. گرچه اشخاصی با این مشرب طبیعتاً سراغ تشکیلات سازمان یافته نمی‌روند ولی آنها تجربه کننده‌هایی هستند که می‌توانند نقشی در مهار بحران داشته باشند و در مقابل آن عکس العمل نشان دهند.
آنها اغلب جذب مشاغلی می‌شوند که به آنها امکان دهد ابزارها و مهارتهای آموخته شده را به نحو مستقل و آزاد به کار برند.
▪ رضایت خاطر شغلی برای تجربه‌ کننده‌ها
- به اطراف خود نگاه کنید و پروژه‌هایی را بیابید که مایل انجام دادن آنها هستید. داوطلب شوید روی آن پروژه کار کنید.
- در یک دوره آموزشی مدیریت زمان شرکت کنید.
- از سرپرست خود بخواهید خواسته‌ها و توقعاتش را روشن‌تر بیان کنید.
- در طی روز فرصتی بیابید تا ورزش کنید.
- در برنامه‌های تفریحی سازمان خود شرکت کنید.
- به این فکر کنید که پنج سال دیگر در چنین زمانی می‌خواهید چه کاره باشید.
- به طور منظم از پشت میزتان خارج شوید یا از اتاقتان بیرون روید.
- از دیگران یاری بطلبید و از اطلاعات آنها استفاده کنید.
- برای خود دستیاری انتخاب کنید.
- بخشی از کارهایتان را به دیگران واگذار کنید.
- از فرصت‌ها استفاده کنید و از قدرت مذاکره خود بیشتر استفاده کنید.
- از دیگران کمک بگیرید
- همه تعارض میان فردی با دیگران را فیصله دهید.
- کارهایی بکنید که به شما امکان دهد با همکارانتان رابطه بهتری داشته باشید.
▪ رضایت خاطر شغلی برای تجربه کننده
- سعی کنید تا حد امکان استقلال داشته باشید
- سعی کنید در طی روز فرصتی به دست آورید و به اقدامی فیزیکی و جسمانی بپردازید.
- از اشخاصی که مهارتهای مکمل شما را دارند کمک بگیرید و نقطه نظرهایتان را تحلیل کنید.
- دقت کنید که با همکارانتان ارتباط کافی داشته باشید.
- اشخاصی را با نقاط قوت متفاوت از خود بیابید و با آنها مشورت نمائید.
- هدف‌های کوتاه مدت و قابل حصولی برای خود در نظر بگیرید.
- سعی کنید کارتان در طی روز متنوع باشد.
- از کار کردن در تنهایی به مدت طولانی پرهیز کنید.
▪ ایده آلیست‌ها
به رشد شخصی و درک کردن خود و دیگران علاقه دارند.
شعار ایده آلیست‌ها این است
صداقت داشته باشد
- این مشرب نسبت به بقیه مشربها فلسفی تر است.
- این اشخاص در زندگی پیوسته به دنبال معنا می‌گردند.
- برای صداقت و اصالت داشتن بهای فراوان قائل اند.
- به درستی و امانت داری در اشخاص و در روابط اعتقاد فراوان دارند و دوست دارند که دیگران را آرمان سازی کنند.
- ایده آلیست‌ها به پتانسیل و توانمندی‌های بالقوة انسانها بها می‌دهند و مایل‌اند کاری کنند که دیگران رشد و ترقی کنند.
- ایده آلیست‌ها ارتباط برقرار کنندگانی عالی هستند و می‌توانند سبب ساز تغییرات مثبت گردند.
▪ ایده آلیست‌ها در محل کار
- ایده آلیست‌ها از اینکه از توانمندی‌های طبیعی خود برای درک دیگران و برقراری رابطه با آنها استفاده کنند لذت می‌برند.
- به طور طبیعی مهمول هستند و به نیازهای همکارانشان توجه دارند.
- می‌دانند که چگونه دیگران را به رشد و اعتلا برسانند.
- می‌دانند که چگونه به دیگران انگیزه بدهند تا کارشان را به خوبی انجام دهند.
- ایده آلیست‌ها در حل مسائل و کمک به اشخاصی که با هم کار می‌کنند از توانمندها فوق العاده‌ای برخوردارند و می‌توانند کاری کنند که دیگران نسبت به خود و کارشان احساس خوبی داشته باشند.
- وقتی که می‌خواهند از کاری که به خوبی انجام شده تعریف کننده به جای تعریف از کاری که صورت گرفته از خود شخص انجام دهنده تعریف می‌کنند.
- می‌توانند برای حل مسائل راه حل‌های خلاق پیدا کنند.
▪ ایده آلیست ها
- در کار نوشتن و حرف زدن از توانمندی فراوان برخوردارند.
- دارای قدرت جذبه و گیرایی خوبی هستند.
- صرفاً بر اساس دوست داشتن و نداشتن خود تصمیم می‌گیرند.
- فاصله گرفتن برای آنها دشوار است.
- به مسائل دیگران توجه عمیق می‌کنند. که این گاه برایشان اسباب دردسر می‌شود.
- در مواقعی آنها زیادی ایده آلیست‌ هستند و به جنبه‌های عملی توجه چندانی ندارند.
- در زمینه نظم و انضباط و یا انتقاد از دیگران خوب عمل نمی‌کنند.
- در سرزنش کردن خود راه دراز می‌روند.
- گاه صرفاً برای حفظ روبط حسنه با دیگران از نقطه نظرهای خود عدول می‌کنند.
- می‌توانند در مواردی متلون، غیر قابل پیش بینی و به شدت احساسی باشند.
▪ شغل مناسب ایده آلیست ها
شغل مناسب ایده آلیست‌ها می‌تواند شغلی باشد که معنی دار باشد.
ایده آلیست‌ها به داشتن حس روابط با دیگران علاقه مندند و در کار رقابت وارد نمی‌شوند.
آنها سازمان‌های دموکراتیک را دوست دارند که مشارکت همگان را در تمام سطوح جلب نمایند.
ایده آلیست‌ها به سراغ مشاغلی می‌روند که بتوانند به دیگران برای رسیدن به شکوفایی کمک کنند.
اغلب ایده آلیست ها در بخش منابع انسانی و پرسنلی کار می‌کنند.
از جمله سایر مشاغل مورد توجه این اشخاص تدریس، مشاوره و زمینه‌های هنری است.
برای کسانی که مشرب ایده آلیست‌ دارند انجام دادن کارهای زیر می‌تواند موجب رضایت شغلی آنها را فراهم کند.
- در کارگاههای آموزشی دربارة ارتباطات شرکت کنید.
- سعی کنید در تعارضات شخصیتی میان همکاران دخالت نکنید.
- سعی کنید در تدوین بیانیه‌ مأموریت شرکت یا واحد خود مشارکت کنید.
- گروه حمایتگری درست کنید تا با کسانی که در ارتباط با مسائل شخصی یا کاری با مشکلاتی روبرو هستند همکاری نمائید.
- به طور داوطلبانه برای واحد یا سازمان خود کار روابط عمومی انجام دهید.
- سعی کنید مشاوره غیر رسمی با همکاران را به خصوص وقتی احساس می‌کنید کلافه شده‌اید و یا قبل از اینکه احساس کنید در شرایطی قرار گرفته‌اید که شانس پیروزی ندارید به حداقل برسانید.
- سعی کنید کارتان را محدود کنید به زمانی که در سر کار هستید.
- سعی کنید در حیطة کاری خود یک آموزش دهنده باشید.
- بگذارید رئیستان بداند که احساس قدرشناسی او روی کار شما اثر می‌گذارد.
▪ رضایت خاطر شغلی برای ایده آلیست‌ها
- داوطلب شدید که در کمیته‌های برنامه‌ ریزی شرکت کنید تا بتوانید نظرات خود را به سمم دیگران برسانید.
- سعی کنید ایده‌‌ها و نقطه نظرهای خود را مکتوب کنید و در جایی در معرض دید عموم قرار دهید.
- اشخاص خلاقی را بیابید و با آنها همفکری کنید.
- به سازمان‌ها و تشکیلاتی ملحق شدید که از تخصص مشابه شما برخوردار باشند.
- در همایش‌ها شرکت کنید.
- در کارتان چالش ایجاد کنید تا انگیزه‌تان بیشتر شود.
▪ بینشی‌‌ها
شعار بینش‌ها این است :
در هر کاری عالی باش
در جمع چهار مشرب اینها از همه مستقل تر هستند.
میل شدیدی به کسب دانش دارند.
برای خود و دیگران استانداردهای سطح بالا در نظر می‌گیرند.
کنجکاوی فراوان دارند.
می‌توانند جنبه‌های مختلف یک موضوع را ببینند.
می‌توانند امکانات را ببینند.
پیچیدگی‌ها را درک می‌کنند.
برای مسائل واقعی و غیر واقعی راه حل‌هایی پیدا می‌کنند.
▪ بینش‌ها در محل کار
- از اینکه از توانایی‌های خود برای دیدن امکانات و احتمالات و تحلیل منطقی برای حل مسائل مختلف استفاده کنند لذت می‌برند.
- به کسب علم و دانش علاقة فراوان دارند.
- آدمهایی اهل فکرند و می‌توانند نوآوری‌های بزرگی داشته باشند.
- می‌توانید تغییرات قابل ملاحظه‌ای را طراحی کنند و از تعیین راهکارها، برنامه ریزی و ایجاد سیستم‌ها برای رسیدن به هدف‌هایشان استفاده می‌کنند.
- می‌توانند نقطه نظرهای پیچیده نظری را درک کنند و از موقعیت‌های چالش دار استقبال می‌کنند.
- از خود و از دیگران متوقع هستند و اغلب می‌توانند انتقادات سازنده را بدون اینکه شخصی به دل بگیرند بپذیرند.
▪ بینش‌ها
- گاه در نظر دیگران پیچیده تر از آن به نظر می‌رسند که به درستی درک شوند.
- تمایل دارند جزئیات را نادیده بگیرند.
- به شدت شکاک هستند.
- ممکن است قوانین، فرضیه‌ها یار سوم و سنت‌ها را به مبارزه بطلبند.
- در بعضی مواقع با اشخاص صاحب اقتدار و مقامات مشکل پیدا می‌کنند.
- اغلب متوجه نیستند که روی دیگران چه تأثیری می‌گذارند.
- در بسیاری از موارد به همسویی و هماهنگی با دیگران معتقد نیستند.
- افرادی به شدت رقابت آمیزند.
- گاه اگر فکر کنند که در کارها نمی‌توانند صد در صد موفق شدند از دست زدن به آن کار خودداری می‌کنند.
- در بدترین شکل ممکن بینش‌ها چه بسا متکبر و خودبین باشند و در دنیای خود سیروسلوک نمایند.
▪ شغل مناسب برای بینش‌ها
شغل مناسب برای بینش‌ها شغلی است که به او استقلال دهد.
برایش تنوع داشته باشد.
به لحاظ عقلی او را تحریک کند.
چالش داشته باشد.
- بینش‌ها احتیاج دارند سرپرستان، روسا، همکاران و کارکنان زیردست آنها اشخاص توانمند باشند.
- بسیاری از بینش‌ها به قدرت بها می‌دهند و به همین دلیل به اشخاص قدرتمند تمایل دارند.
از آنجا که نیاز آنها به صلاحیت و شایستگی زیاد است، اغلب در مشاغل رهبری ظاهر می‌شوند.
▪ بینش‌ها
در کالج‌ها درس می‌دهند، در رده‌های مدیریت سطح بالا ظاهر می‌شوند. به رشته‌های علوم کامپیوتری علاقه مندند.
بسیاری از آنها طبیب یا حقوقدان می‌شوند.
قرار گرفتن در مقام‌های سطح بالا به آنها امکان می‌دهد تا از اندیشه‌های خود استفاده کنند.
▪ رضایت خاطر شغلی برای بینش‌ها
- مرشد و راهنمایی برای خود پیدا کنید.
- سعی کنید در کمیته‌های برنامه ریزی راه پیدا کنید.
- فرصت‌هایی برای رسیدن به اوج سازمان خود فراهم آورید.
- گروهی را به عنوان دوست خود در نظر بگیرید.
- از فرصت‌های مناسب وآموزشی استفاده کنید.
- در دوره‌های آموزشی پیشرفته ثبت نام نمائید.
- در انجمن‌های حرفه‌ای وابسته به کارتان عضو شوید.
- سیستم‌هایی به وجود آورید و سعی کنید که در سازمان‌ خود آنها را به مرحله عمل در آورید.
- سعی کنید بدون اینکه کسی مزاحمتان شود روی پروژه‌های مورد علاقه‌تان کار کنید.
- کارهای تکراری و روزمره را به دیگران واگذار کنید.
- برای خود یک دستیار یا منشی انتخاب کنید که در انجام دادن کارها بتواند به شما کمک کند.
- داشتن تنوع را فراموش نکنید.
- گروهی را درست و به نقد کارها و برنامه‌های خود بپردازید.
▪ رضایت خاطر شغلی برای بینش ها
- سعی کنید به قدر کافی خلوت داشته باشید تا ایده‌های خلاق خود را بروز دهید.
- اشخاص خلاقی را پیدا کنید تا ایده شما را به کار گیرند.
- سعی کنید اشخاص حمایت گری را بیابید که سازمان یافته باشند و در انجام جزئیات کار مسلط باشند.
- سعی کنید با اشخاص واجد شرایط کار کنید. کسانی که به استعداد و صلاحیتشان احترام بگذارید.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.