دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

شعر مذهبی، برخاسته از نهاد مردم است


شعر مذهبی، برخاسته از نهاد مردم است
«سعید بیابانکی» از شاعران نام آشنای این روزهای کشور است. شاعری که بیشتر شهرت خود را مدیون شعر مشهور عاشورایی خود است که:
دشت می بلعید کم کم پیکر خورشید را
برفراز نیزه می دیدم سر خورشید را
این غزل و اشعار گوناگون مذهبی او، بیابانکی را به عنوان شاعری متعهد به جامعه شعری کشور معرفی کرد. او چند سالی است به دنیای شعر طنز نیز رو آورده و در این عرصه آثار قابل قبولی از خود به جا گذاشته است.
به بهانه برگزاری هجدهمین دوره کنگره سراسری شعر «میلاد آفتاب» در خمینی شهر اصفهان به سراغ او که سخنگوی ستاد برگزاری کنگره است رفتیم تا درباره شعر آیینی کشور و لزوم برگزاری کنگره های این چنینی گفتگو کنیم.
▪ آقای بیابانکی؛ وضعیت کنونی شعر آیینی کشور را بویژه در تعامل با شعر آیینی گذشته چگونه ارزیابی می کنید و در این بین جایگاه شعر آیینی مفرح و شاد یا به عبارتی مولودیه ها چگونه است؟ آیا شعر مذهبی امروز ما بیش از حد به سمت سوگ و اندوه نرفته است؟
ـ در مقایسه با شعر آیینی گذشته، به عقیده من شعر آیینی امروز، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی پیشرفت داشته است و این پیشرفت پس از انقلاب بیشتر به چشم می آید. در ادبیات گذشته بار شعر آیینی بیشتر به دوش پیشکسوتها بود، اما بار شعر آیینی امروز بیشتر به دوش جوانان است و این جوانان هم از نظر زبان و هم از نظر محتوا آثار جدیدی را ارائه می دهند. بخش عمده این تحول، خودآگاه؛ اما بخشی از آن هم ناخودآگاه است.
بخش خودآگاه این تحول را باید به پای جشنواره ها و کنگره های آیینی بگذاریم که بویژه در ده سال اخیر بسیار زیاد شده است.جوانها برای اینکه بهانه ای برای حضور در این همایشها داشته باشند، به سمت سرودن شعر آیینی می روند و همین امر، آمار کمی شعر آیینی را بالا می برد و متعاقب آن، کمیت شعرهای قابل قبولی هم افزایش می یابد. بخش ناخودآگاه این تحول هم به اشعار کسانی باز می گردد که بدون توجه به جشنواره ها و کنگره هایی که برگزار می شود شعر می گویند.
این دو بخش، به اتفاق جریان شعر آیینی ما را شکل می دهند. از طرف دیگر می توان گفت، شعر آیینی گذشته ما بیشتر دم از مسلک می زد، اما شعر آیینی امروز دم از مذهب می زند. یعنی در شعر کلاسیک ما، بیشتر اندیشه ورزی در شعر آیینی حضور می یافته و خردگرایی و خردورزی را در متن خود داشته است، اما در شعر آیینی امروز، بیشتر به بعد عاطفی و حسی می پردازیم و این اتفاق به نظر من لازمه دنیای امروز است و به واقع، ما، بار خردورزی این مقوله را به پای گونه های دیگر ادبی چون داستان گذاشته ایم. در گذشته بار حکمت و عاطفه هر دو بر عهده شعر بوده است، اما امروز، وضعیت تغییر کرده و شعر آیینی از بعد آگاهی بخشی و خردورزی خارج شده است. اما در خصوص بخش دوم سؤالتان باید بگویم متأسفانه در کشور ما این گونه جا افتاده است که وقتی سخن از شعر آیینی به میان می آید، بلافاصله سوگواری به ذهن متبادر می شود.
البته بخشی از این همراهی به فضای شعری جامعه ما بر می گردد و به شعر ارتباطی ندارد، زیرا جامعه ما با اندوه و غم بیشتر خلوت می کند و انس می گیرد. نقطه مقابل جامعه ما، جامعه غربی است که بیشتر با شادی و فرح ابراز احساسات می کند. فرهنگ ما چندان اجازه شریک شدن در شادیها را نمی دهد. علت آن را هم نمی دانم. این مسأله در مقایسه با مراسمی که برای شادی های اهل بیت(ع) و عزای ایشان برگزار می شود، کاملاً قابل درک است.
شاید یکی از دلایل این مسأله این باشد که شهادت امامان معصوم(ع) بیشتر در طول تاریخ جریان ساز بوده است، اما در کل باید به این نکته اشاره کرد که در فرهنگ شرق شادیهای ما چندان سازمان یافته نیست، بلکه بیشتر سوگواریهای ما سازمان یافته است. شعر هم به تبعیت از این فرهنگ همین وضعیت را دارد. مثلاً در مولودی ها، مداحان اهل بیت(ع)، معمولاً به سراغ موسیقی هایی می روند که برای مردم آشناست و برای این کار ساخته نشده اند. همین حرکت اشتباه، نمونه ای از سازمان یافته نبودن شادیهای مذهبی ماست.
▪ مداحان در این عرصه همیشه گلایه می کنند که شاعران، شعرهای مناسب مداحی در ایام ولادت را در اختیار ما نمی گذارند و این مسأله را علت اصلی به حاشیه رفتن مداحی در مراسم مولودی می دانند.نظر شما در این باره چیست؟
ـ به نظر من تهیه مواد اولیه برای مداحان وظیفه شاعر نیست.خود مداحان هستند که باید به سمت تهیه و سفارش دادن شعر بروند. مداحان به هیچ عنوان مسیر طبیعی خلق یک موسیقایی را طی نمی کنند. تا جایی که من اطلاع دارم، مداحان برای شعرهایی که می خوانند، چیزی به شاعران پرداخت نمی کنند و می توان گفت که اصلاً مقوله شعر برای مداحان مهم نیست!
▪ از کنگره «میلاد آفتاب» به عنوان نمونه ای از همایش های شعر آیینی بگویید و از راز ماندگاری و استمرارش...
ـ بزرگترین ویژگی «میلاد آفتاب» آن است که به بخش دولتی وابسته نیست و شاید تنها ویژگی منحصر به فرد آن همین موضوع باشد.
به عقیده من مسؤولان فرهنگی با نگاه به این جشنواره، می توانند پی ببرند که تصدی گری کمتر دولت در عرصه فرهنگ، جواب بهتری در پی خواهد داشت. بزرگترین برنامه هایی که وابسته به دولت برگزار می شوند کنگره شعر دفاع مقدس و جشنواره شعر فجر است.
چه میزان از این برنامه ها مورد اقبال مردم واقع می شود و چه میزان این برنامه ها در سالم سازی و جریان سازی شعر مؤثر بوده اند؟ مقایسه این برنامه ها با «میلاد آفتاب» نشان دهنده همه چیز است. البته دولت هم به «میلاد آفتاب» کمک می کند، اما دخالتی در کار نیست. کنگره، هیأت مدیره ای هفت نفره دارد که زیر نظر آن ستاد اجرایی بیش از صد نفره ای تشکیل می شود و همه به صورت افتخاری و خود جوش برای برگزاری این کنگره تلاش می کنند. این کنگره در خمینی شهر کاملاً جا افتاده است و به نوعی تابلویی فرهنگ در شهر به شمار می آید. از چند هفته پیش از آغاز ماه شعبان، مردم پیگیر برگزاری کنگره هستند. بسیاری از مردم به صورت نقدی و غیرنقدی یاریگر کنگره هستند. این اتفاقها باید برای دولت الگوسازی کند.به عقیده من بهتر است دولت در این گونه همایشها دخالت مستقیم نکند، بلکه باید بیاید و به گروهی یا نهادی غیردولتی اعتماد کند و با تأمین بودجه، یاریگر همایش باشد. هر چند در طول این هجده سال، ما از نظر خبری، تحریم بودیم و علت اصلی آن هم غیردولتی بودن کنگره بود.البته در چند سال اخیر، مطبوعات در این راستا یاریگر ما بودند. نکته قابل توجه این جاست که بودجه این همایش بسیار ناچیز است و شاید نهایت هزینه هایی که سال گذشته شد به سیزده میلیون تومان می رسید.
این در حالی است که این رقم فقط هزینه تبلیغات جشنواره های بزرگ است.
▪ و از کنگره امسال، زمان، مکان و میهمانان آن بگویید.
ـ کنگره روزهای پانزده، شانزده و هفدهم مردادماه در سالن سینما فرهنگ خمینی شهر برگزار می شود. برنامه در واقع تلفیقی است از شعر خوانی و اجرای گروه های موسیقی محلی به صورت زنده. سعی ما، امسال این بوده که میهمانان جدید را به کنگره دعوت کنیم. از استاد محمدعلی بهمنی، یوسفعلی میرشکاک، علی انسانی، سهیل محمودی، محمد سلمانی، محمدجواد غفورزاده(شفق)، محمود اکرامی، مصطفی رحماندوست، افشین علاء، رضا رفیع، ناصر فیض، خلیل جوادی، امیر مهدی نژاد، شهرام شکیبا، سیدحمید رضا برقعی، سیامک بهرام پرور، گروس عبدالملکیان، خسرو احتشامی، پریش شهرضیایی و دکتر صابر امامی میهمانان خارج از استان کنگره هستند.
سال پیش، چند تن از دوستان طنزپرداز را به برنامه اضافه کردیم و با استقبال خوبی مواجه شدیم. امسال هم این کار را با میهمانان بیشتری انجام دادیم و هر شب دو تن از شاعران طنزپرداز اجرای برنامه دارند. به هر حال ایام شادی و ولادت هم هست و امیدواریم این نوآوری شور و شعف بیشتری به جمع منتقل کند.
بخش دیگری هم در سالن جانبی برگزار می شود.در این بخش «مصطفی رحماندوست» و «افشین علاء» برای کودکان شعر خواهند خواند و با کمک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برای کودکان برنامه ای ویژه خواهیم داشت.
▪ و حرف آخر؟
ـ از دوستان رسانه ای می خواهیم این حرکت فرهنگی- مردمی را پوشش خبری مناسب بدهند تا مسؤولان در تأمین بار مالی جشنواره تا حدی یاریگر ما باشند.

محمدرضا شالبافان

منبع : روزنامه قدس

مطالب مرتبط

سهراب سپهری و سینما

سهراب سپهری و سینما
● ویدیوکلیپ‌های سهراب
مهم‌ترین ویژگی شعر «سهراب سپهری»، «حرفی» و نه «ساختاری» بودن آن است؛ ویژگی‌یی که باعث می‌شود بسیاری از صاحب‌نظران و منتقدان، شعر او را شعری بدانند که تنها به «احساس شدن» نیاز دارد و «فهمیده شدن» را در آن راهی نیست. بر پایه‌ی همین اصل، خواننده‌ی ادبیات‌شناس پس از خواندن هر مصراع شعرِ سپهری متوقف می‌گردد، اما خواننده‌ی عام که با شعر رابطه‌یی حسی برقرار می‌کند بی‌آن‌که هر مصراع را کاملاً بفهمد می‌خواند و رد می‌شود و در پایان نیز جز احساسی گنگ و نامفهوم با خود ندارد؛ هرچند چنین شعری فقط باید احساس شود.
شعر سپهری در حقیقت یک خط طولانی است، یک جاده‌ی مستقیم. سطور شعر او چندین موج تصویری را به رخ می‌کشند که هیچ‌گاه از خط افقی و طولی به در نمی‌آیند، با یکدیگر گره نمی‌خورند، در هم فرو نمی‌روند و گرد خود نمی‌پیچند. در شعر سهراب تصاویر گوناگون در حکم اسلایدهایی هستند که به سرعت از برابر چشم ما می‌گذرند و پیوسته عوض می‌شوند، بنابراین شعر او جاده‌یی در طبیعتی زیبا را می‌ماند که رهرو آن را فرصت تماشای کامل و تعمیق در زیبایی‌هایش نیست. این ویژگی مهم شعر سهراب کاملاً در تضاد با مشخصه‌ی نقاشی‌هایش قرار می‌گیرد. «شکل» در نقاشی‌های سپهری کم و بیش تجلی دارد. بسیاری از نقاشی‌های او به‌خصوص در یک دوره‌ی شاخص، خلاصه و جزیی است از طبیعت؛ ربعی یا نیمی از یک چشم‌انداز یا تکه‌یی از یک شی‌ء. در نقاشی‌هایش انگار در حال نشستن از جایی عکس برمی‌دارد و در شعرهایش در حال رفتن از همه‌جا فیلمبرداری می‌کند؛ شعرش حاصل حرکتی است در طبیعت و نقاشی‌اش حاصل تماشای گوشه‌یی از طبیعت. نقاشی‌ سپهری بیش‌تر طرح است و کم‌تر رنگ، حال آن‌که دنیای شعرش رنگین‌تر از دنیای نقاشی اوست. در نقاشی‌اش به جاها و چیزهایی توجه می‌کند که معمولاً دیگران از زوایای متفاوت آن را می‌نگرند؛ مثلاً نیم‌تنه‌ی پایین درخت‌ها و ریشه‌هایشان در خاک، به این معنی که قسمت‌هایی را که از چارچوب تابلو بیرون است بیننده خود تخیل می‌کند. اصولاً سهراب در نقاشی کم‌حرف و کم‌گو و در شعرش پرحرف و پرگوست.
شعر سپهری اگرچه فاقد اصل «ساخت» است - به این معنی که نمی‌توان شکل هندسی عینی و یا حتی ذهنی را برای آن ملحوظ داشت - اما به لحاظ تصاویر اسلایدگونه‌یی که از طبیعت می‌آفریند، می‌تواند به صورت بالقوه به ذات سینما نزدیک شود؛ هرچند مرتبط نبودن این تصاویر با هم نیز نمی‌تواند این نزدیکی را خیلی زیاد کند.
به این ترتیب شعر سهراب گاه به ساختار «ویدیوکلیپی» پهلو می‌زند و گاه از آن دور می‌گردد؛ بی‌ساختاری و حرفی بودن شعر او باعث می‌شوند آثارش انسجام مطلوب برای ریختنشان در قالب ویدیوکلیپ را نداشته زیرا ویدیوکلیپ‌ها نیز همچون هر نوع هنر دیگری که با نمایش درمی‌آمیزد باید واجد ساختار - به عنوان یک ویژگی اساسی برای به تصویر درآمدن - باشند، در عین حال ضرب‌آهنگ به نسبت سریع، قطع‌های پرشماره، تصاویر متعددی که به روی تصویر پیشین می‌آیند (معادل دیزالو در سینما) و بازی رنگ و نور که از مشخصه‌های شعر سپهری بوده از قواعد اصولی ویدیوکلیپ‌ها هستند.
● سپهری؛ تدوینگر بازیگوش، فیلمبردار متبحر
ویژگی‌هایی که شعر سپهری را به ساختار ویدیوکلیپ نزدیک می‌کنند، در دو شعر بلند او - «صدای پای آب» و «مسافر» - بیش از همه مشهود هستند. سپهری ناخودآگاه در شعرهایش با تدوین نماها و تصاویر منفرد حالتی سینمایی به آن‌ها می‌دهد، اگرچه حاصل کار، یک تدوینگر بازیگوش احساساتی را می‌نمایاند که تصاویر را همچون اسلایدهایی به سرعت از جلوی چشم‌مان عبور می‌دهد تا بدون این‌که به «فکر» وادار شویم تنها «احساس» ‌کنیم؛ با این حال تک‌تک این تصاویر زیبا لحظاتی ناب را در ذهن می‌آفرینند، هرچند گذرا باشند. هم‌چنین سهراب چون فیلمبرداری توانا، نما‌های «لحظه‌یی» را با انتخاب بهترین طرح و آب و رنگ از برابرمان می‌گذراند؛ مثلاً در شعر مسافر، بنای «تاج‌محل» به‌خصوص دو برآمدگی دو سوی آن را که همچون دو بال بزرگ در آب پیش آمده‌اند، به صورت یک نمای
کارت‌پستالیِ زیبا در لانگ‌شات به تصویر می‌کشد.
● رد پای جهان‌بینی شعر سپهری در سینمای ایران
از منظر جهان‌بینی، شعر سپهری واجد واژه‌یی بسامدی است که می‌تواند کلید گشایش اندیشه‌های شاعر باشد؛ این واژه‌ی کلیدی، «ادراک‌» است. ادراک‌های ساده‌ی بشر در آغاز صرفاً سرچشمه‌ی «نظر» بوده‌اند و به‌تدریج از تجربه و اندیشه نور گرفته‌اند. جهل، همه عین علم شده و ظلمت، همه نور محض و این راه حرکت اندیشه و عرفانی بوده که منتهای آن شناخت مفهوم «خدا»ست؛ صور گوناگون خدایان نخستین و بعد خدای ذهن حکما و فلاسفه‌ی قدیم -‌ اعم از طبیعیون و الهیون - آن‌گاه خدای یکتای ادیان بزرگ و خاصه آن خدایی که هم نزدیک‌ترین است و هم دورترین، هم «اقرب الیه من حبل الورید» و هم آن سوی «سدره المنتها»، هم متجلی در انسان، هم متجلی در طبیعت و هم متجلی در آینه‌ی «وحدت وجودِ» عرفا، وحدت وجودی که چنان عینی و شهودی می‌گردد که گویی شاعری همچون سپهری که از ابتدا به دنبال شناختش سفرهای گوناگونی را متحمل شده است، به دیدار «او» توفیق می‌یابد و در حقیقت منظر و مرآت جهان‌بینی و ذهنیاتش همه‌ی آن چیزها و باورهایی می‌شود که در حرکت از «سرچشمه‌ی ادراک» تا «احساس ادراکِ» خدا در جای‌جای طبیعت به‌تدریج رخ می‌نمایاند و از آن‌جا که در این حرکت طولانی منتهای جست‌وجوهایش رسیدن به حقیقت ملموس «خدا»ست، چنین پیداست که در نهایت چهره‌ی او را که حقیقت روشن محسوس در چارچوب حواس پنج‌گانه‌اش بوده بازمی‌یابد، حقیقتی که در نظرش همان شیهه‌ی اسبی است که از دور به گوش می‌رسد: «شیهه‌ی پاک حقیقت از دور»؛ به عبارت دیگر حقیقت حضور خود را با شیهه اعلام می‌کند، یعنی که هیچ چیز جز آن که با یکی از حواس پنج‌گانه درک شود حقیقت ندارد، هم‌چنان که «صدای پای قانونی حیات در رگ» یک قانون طبیعی است و باید پذیرفته شود و در نهایت آن حقیقت، خداست، خدایی که در همین طبیعت است.
بنابراین برای شاعری که چنین خدایی را احساس و ادراک می‌کند، بدیهی است که اصطلاح «وقت» نیز بیش‌تر زمینی تصور شود و استفاده از لحظه‌هایی مغتنم را باعث آید؛ «لحظه‌»هایی که به او فرمان می‌دهند تا در طبیعت غلت بزند و شیره‌ی حیاتی را که جلوه‌گاه آن فقط و فقط از زیر خاک - جایگاه ریشه‌ها - بوده تا منتهای آن - قله‌ی درخت‌ها - بمکد و در منظر بینش و نیایش او «قبله‌اش» گل سرخ شود، «جانمازش» چشمه‌ و «مهرش» نور، «مؤذنش‌» با دو «گلدسته» سرو و «کعبه‌اش» مثل نسیم شهر به شهر برود و بوزد و جز با «تپش‌ پنجره‌ها» وضو نگیرد و جز به دنبال «تکبیره الاحرامِ» علف و «قد قامتِ» موج به نماز نیاغازد، «نمازی» متبلور که ماه در آن جاری است و سنگ از پشت آن پیداست.
در فیلم «رنگ خدا» (مجید مجیدی) می‌توان رد پایی از این نوع اندیشه‌ی دینی شعر سهراب را یافت. «مجیدی» در این فیلم، در لایه‌های درونی اثر خود و در درون شخصیت خردسال و نابینای آن - «محمد» - که به دلیل عدم توانایی‌اش در قوه‌ی بینایی تنها به‌وسیله‌ی چهار حس دیگرش می‌تواند با دنیای پیرامون خود ارتباط برقرار کند، نوعی «ادراکِ» سهراب‌گونه قرار داده و محمد را به گونه‌یی کشف و شهود نایل می‌سازد؛ شهودی که محمد بتواند به‌وسیله‌‌ی آن خوشه‌های گندم را، آواز مرغان دریایی را و حتی شن‌های ساحل دریا را بخواند و به این ترتیب او که تنهاست، در تنهایی خویش همان خدایی را صدا بزند که در دانه‌های گندم، آواز مرغان دریایی و دانه‌های ماسه وجود دارد. شاید ویژگی خاص نابینایی محمد را بتوان با شخصیت «شاعرِ» سهراب نیز مقایسه کرد و روح «خردسال‌گونه»‌ی سهراب را در محمد خردسال نهادینه‌شده یافت و «عشق» را که در سهراب وسیله‌ی رسیدن به «سرچشمه‌ی ادراک» است، در درون شخصیت مادربزرگ محمد و خواهرانش قرار داد.
هم‌چنان که گفتیم، یکی دیگر از ابعاد جهان‌بینی شعر سپهری در درک او از «وقت» نمایان می‌شود. عارف‌ (شناسا) که زندگی او سفر در جاده‌ی معرفت است، در لحظه‌ی حال زندگی می‌کند؛ ابن‌الوقت است و از ماضی و مستقبل بریده است. عارف وقت خود بوده و مترقب است تا نفحات را که همان واردات لحظه‌هاست دریابد؛ مانند آبی جاری، در هر لحظه‌ی رود، تر و تازه است. او در همه‌ی آنات، فقط یک نگاه تازه است و دیگر هیچ؛ جانش سرشار از دریافت‌های ناب بدون شائبه‌ی گذشته‌هاست، خالی از پیش‌داوری‌ها و دانش موروثی. از این دیدگاه، فلسفه‌ی سپهری به عقاید عارف مشهور معاصر هندی «کریشنا مورتی» شبیه است. اساس فلسفه‌ی مورتی این است که درک ما از پدیده‌های پیرامونمان باید تازه و به دور از معارف و شناخت‌های موروثی باشد و فقط در این صورت است که درست می‌بینیم؛ نباید بین نگرنده و نگریسته فاصله باشد، فاصله حاصل پیشداوری ماست، با دید موروث از گذشته‌ها به شیئی نگریستن است.
اگر با چشم گذشته‌ها به شیئی نگاه کنیم، آن را چنان که باید نمی‌بینیم؛ با چشم و ذهن دیگران که در غبار قرون و دهور گم شده‌اند، آن را بد یا خوب می‌بینیم و بی‌هیچ انگیزه‌یی و فقط به متابعت از عرف «اسب را حیوان نجیبی می‌پنداریم و کرکس را زشت».
در چند صحنه از فیلم «گبه» (محسن مخملباف) رد پایی از این فلسفه را متجلی می‌یابیم؛ در یکی از صحنه‌ها صدای محبوب را برای «گبه‌خانم» در زوزه‌ی گرگ که از دیدگاه عرفی و عمومی تداعی‌گر ترس و وحشت بوده و کلاً در عادت‌های شنوایی هیچ‌گاه صدایی عاشقانه و دلنشین به نظر نرسیده است و یا در صحنه‌یی دیگر پیام عاشق به محبوبش را در احساس گرمای یک گلوله‌ی برفی که عاشق قبلاً آن را به دست فشرده و گرمای دستش را به آن منتقل کرده است، حتی صدای گلوله در پایان فیلم که از اسلحه‌ی پدر شلیک می‌شود پیام شادی‌آوری با خود به همراه دارد وقتی که می‌فهمیم پدر اجازه‌ی فرار عشاق جوان را با هم به آن‌ها داده و این صدای خارج از کادر هدف دیگری داشته است. به این ترتیب با «شستن چشم‌ها» و «جور دیگر دیدن» می‌توان در زوزه‌ی خشن و دلهره‌آور گرگ نرمی و لطافت عاشقانه یافت، در انجماد برف حرارت عشق را دید و گلوله را با گل پیوند داد

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
طرز تهیه لازانیا با کدو حلوایی
لازانیا و طرز تهیه لازانیا و طرز تهیه لازانیا با کدو حلوایی و طرز تهیه انواع غذاهای خارجی و ایرانی جدید را در آشپزخانه نمناک ببینید.