چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ / Wednesday, 18 October, 2017

در نقد تفکیک ملت و دولت اسراییل


در نقد تفکیک ملت و دولت اسراییل
اخیرا معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دومرتبه مفهوم تفکیک مردم از دولت اسرائیل را مطرح کرده است و با صراحت تمام اعلام نموده است که هزار بار دیگر می‌گویم دوست مردم آمریکا و اسرائیل هستیم. واقعیت این است که تمایل شدیدی در دولتمردان ایران وجود دارد که بین مردم آمریکا و دولت آمریکا تفکیک قائل شوند، این تفکیک از منظر روابط بین‌الملل فاقد معنی است و اساسا بعد از معاهده وست فالیا و طرح مفهوم دولت- ملت چنین تفکیکی فاقد ارزش نظری و عملی است. با این وجود، سیاستمداران ایران به عنوان یک تدبیر اجرایی برای گفت‌وگو با دولت متخاصم از این روش به طور متناوب استفاده می‌کنند. در سرلوحه منشور سازمان ملل آمده است که ما ملت‌های جهان برای ساخت دنیای بهتر متحد می‌شویم. بلافاصله در مقدمه همین منشور ‌آمده است دولت‌های حاکم که حاکمیت خودشان را بر سرزمینشان به اثبات رسانده‌اند، ملتها را در سازمان ملل نمایندگی می‌کنند. شاید این تفکیک به این دلیل در ایران بسیار رایج است که در سیاست داخلی میل زیادی به تفکیک بین دولت و ملت وجود دارد. اساسا حس بدبینی به دولتها در ایران ریشه‌ای تاریخی دارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌رفت که شکاف بین‌ دولت و ملت کاهش پیدا کند. لیکن متاسفانه بسیاری از سیاستمداران در فعالیت‌های تبلیغاتی انتخاباتی به قدری رقبای دولتمرد خود را متهم می‌کنند که به قولی این اجماع مرکب حاصل می‌آید که عجالتا تمام دولتها از هر طیفی که باشند فاقد صلاحیت اخلاقی برای اداره حکومت هستند و عملا به شکاف بیشتر بین دولت و ملت دامن می‌زنند. متاسفانه این وضعیت در سی‌سال گذشته در دولت فعلی به اوج خود رسیده است.
بازگردیم به موضوع اصلی، از منظر روابط بین‌الملل وقتی ما یک دولتی را به رسمیت می‌شناسیم به همان اندازه دولت وی را به رسمیت می‌شناسیم که ملت وی را.و در مورد آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هیچ‌‌گاه نگفته است که دولت آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد. اتفاقی که رخ داده قطع رابطه سیاسی بین دو دولتی است که هر دو یکدیگر را در چارچوب سازمان ملل به رسمیت می‌شناسند. از همین روی هر دو کشور در سرزمین طرف مقابل به واسطه یک دولت دیگر دارای نمایندگی حافظ منافع هستند و عنداللزوم پیامهایی را با یکدیگر مبادله می‌کنند. حتی بیش از این، در برخی موارد در سنوات گذشته دو دولت در مسائل بین‌المللی اقدام به مذاکره مستقیم نموده‌اند هم چون مسائل افغانستان، عراق یا اخیرا مسائل هسته‌ای ایران. بنابراین اگر به هر تدبیری، سیاستمداران ایران از تفکیک بین دولت ومردم آمریکا صحبت می‌کنند موضوع فاقد پیامدهای جدی از منظر سیاست خارجی است و مسامحتا می‌توان آن را پذیرفت. لیکن، در مورد اسرائیل موضوع کاملا متفاوت است. دولت ایران هنوز دولتی را به نام اسرائیل نمی‌شناسد. موضع رسمی دولت ایران این است که اسرائیل یک عنوان جعلی برای اراضی اشغالی فلسطین است. به همین ترتیب وقتی جمهوری اسلامی ایران سرزمینی را به نام اسرائیل نمی‌شناسد طبیعی است که از منظر او، نه دولتی به نام اسرائیل وجود دارد و نه ملتی به این نام.
واقعیت این است که انقلاب اسلامی ایران و ثمره رسمی آن جمهوری اسلامی ایران تاکنون هزینه‌های زیادی را، اعم از هزینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این ارتباط متحمل شده است. مبنای نظری برای تحمل تمام این هزینه‌ها، اصلی است که در قانون اساسی ما مبنی بر حمایت از مستضعفان جهان تعبیه شده است. قطعا در برابر این هزینه‌ها ملت ایران فوائدی را نیز تحصیل نموده است که بارزترین آن موقعیت جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهان است و قدرتی است که این موقعیت در اختیار وی می‌گذارد
گویا آقای معاون رئیس جمهور به این موضوع توجه ندارند که وقتی دولتی، ملتی را به رسمیت می‌شناسد به طور خودکار دولت حاکم و مسلط آن را بر اساس منشور سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته است. در هیچ جای منشور سازمان ملل نیامده است که دولت حاکم بر سرزمینی می‌بایست از طریق فرآیندهای مردم‌سالارانه به حاکمیت رسیده باشد. همین که حکومتی تسلط خود را بر سرزمینی به اثبات برساند و بقیه دولتها آن را به رسمیت بشناسند حکم نمایندگی آن ملت را پیدا می‌کند. از همین روی است که مبنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی تاکنون بر این بوده که اساسا سرزمینی به نام اسرائیل را به رسمیت نشناسد و به تبع آن دولت و ملتی به نام اسرائیل را فاقد رسمیت بداند. اینک یک مقام رسمی بلند پایه جمهوری اسلامی ایران برخلاف سیاستهای رسمی سی‌سال گذشته نظام رسما و برای بار دوم موجودیتی به نام ملت اسرائیل را مورد پذیرش قرار داده است، مفهوم ضمنی این موضوع وجود سرزمینی به نام اسرائیل و وجود دولتی به همین نام است، چرا که ملتی بدون دولت در جهان وجود خارجی ندارد.
اینک دولت در برابر این سوال قرار دارد که آیا این یک تغییر موضع رسمی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران است یا یک اقدام شخصی از سوی احدی از مقامات عالیرتبه آن است. اعلام موضع بار اول را می‌شد حمل بر تصادف و یک بیان هیجانی طی یک سخنرانی یا مصاحبه نمود. لیکن با توجه به اینکه این موضوع برای بار دوم تکرار می‌شود و در بار اول سایر مقامات سیاسی و مسئول کشور از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی رسما در این باره به گوینده تذکر دادند، اعلام مکرر آن کل دولت را مخاطب این سوال قرار می‌دهد که آیا سیاست جمهوری اسلامی ایران تغییر یافته است؟ آنچه ملت از بیانهای مکرر رهبری ‌نظام درمی‌یابد عدم کوچکترین تغییری در این ارتباط است بنابراین، این دولت است که می‌بایست در این ارتباط پاسخگو باشد. این موضوع کوچکی نیست که دولت به سادگی از کنار آن بگذرد یا آنکه معترضان را هجو نماید. این موضوع با آرمانهای ملت ایران در تعارض است. این ملت در این ارتباط رنجهای فراوانی را متحمل شده و هزینه‌های بسیاری را پذیرفته است و قطعا اجازه نمی‌دهد با بی‌تدبیری و به‌طور تصادفی شخصی یا دولتی همه گذشته را به یکباره نادیده انگارد و بدون هیچ مقدمه و تدبیری به ناگاه تغییر موضع دهد.
قطعا این نوع اعلام موضع فاقد آثار بین‌المللی نخواهد بود. دولت اسرائیل و دولت متخاصم آمریکا از اینکه بدون هزینه چنین دستاوردی را تحصیل نموده‌اند اظهار خوشحالی خواهند نمود، چرا که این موضع بسیار شبیه موضع رسمی دولت آمریکا با سرکار آمدن دولت بوش است که مفهوم رسمیت داشتن دو دولت اسرائیل و فلسطین در کنار هم را اعلام نمود. با فرض سکوت دولت در برابراین موضع دولت جمهوری اسلامی نصف راه رفته است. دولت فلسطین را به رسمیت شناخته است. وجود سرزمینی به نام اسرائیل و فراتر از آن ملتی به این نام را به رسمیت شناخته است. صرفا پذیرش رسمی دولت اسرائیل باقی مانده است. به یاد داشته باشیم که دولت اسرائیل در ۱۱ ماه مه ۱۹۴۹ به عضویت سازمان ملل درآمده است و تاکنون... کشور آن را به رسمیت شناخته‌اند. تاکنون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط مبنی بر عدم به رسمیت شناختن دولت اسرائیل دارای انسجام و مبنای نظری واضحی بوده است. لیکن در چارچوب موضع اعلام شده: هر چند برای ما یقین است که موضع جمهوری اسلامی ایران نیست، موضع رسمی ایران در سیاست خارجی نسبت به این عدم پذیرش کاملا تضعیف می‌گردد.
این نوع اعلام، مواضع افکار عمومی جهان اسلام را درباره جمهوری اسلامی ایران با تردید جدید مواجه می‌سازد. تاکنون آنچه ملل اسلام از رهبران جمهوری اسلامی ایران دریافته‌اند پایمردی در مساله فلسطین است. این برای اولین بار است که یک مقام رسمی باب گفت‌وگوهای دیگر را باز می‌کند. قطعا یکی از برگهای برنده‌ ما در سیاست خارجی پایگاه گسترده انقلاب اسلامی در افکار عمومی جهان اسلام است. این بسیار حیرت‌انگیز است که ما چگونه به خود اجازه می‌دهیم با بی‌تدبیری تمام این موقعیت را که به تدریج و طی سی‌سال مجاهدت یک ملتی حاصل آمده است با یک بیان خام مورد تردید قرار دهیم.
من به عنوان یک شهروند ایرانی امیدوارم دولت هرچه سریعتر در این باره رسما اعلام موضع نماید و این اقدام خام و غیرمدبرانه احدی از اعضای خود را جبران نماید.
این یک مساله شخصی نیست چرا که من با گوینده این مطلب آشنایی دیرین دارم. این یک مساله جناحی نیست که شخصی بخواهد جناح دیگر را مورد اتهام قرار دهد. این یک مساله ملی است. باید از سر درد با آن مواجه شد و با دلسوزی چاره‌جویی نمود.

عباس آخوندی

منبع : شهروند امروز

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هدف گرفتن , نتایج آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی , اشیا قدیمی , پلیتیکو , علی خفاش , انفجار خطوط گاز , اعصاب کودکان , ربع رشیدی تبریز , جی پگ , مهمانان خارجی , پروانه های رنگی , مجلسی , عاموس یادلین , سوخت ایران , تعزیرات کشور , آکادمیک , گرامیداشت یاد شهدای حوادث تروریستی تهران در قاهره , امرالله امینی , حاجی فیروز , علی خانجانی , عملیات جنگی در خفا , مبارزه با قاچاق , حمایت از سرمایه گذاری مشروع در خوزستان , تاآمدن احمد , حاضر , جواد خروشا , 100میلیارد ریال , هزینه‌های دیالیز , اقتصاد مسکن , پایگاه داعش در لیبی , 2 خبر ورزشی , حامیان مذاکره , دانشمند , امید روحانی , استاد میرحسین زنوزی , کیوان گردان , نشان شوالیه فرهنگ و هنر , سازمان دی 8 , ایستگاه مترو گرم دره , منعطف , نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در اروپا , باکس افیس , نصب تابلو , انتضارات , بانکهای ملت و ملی , مردان پولدار , وسلز ولیو , دستور ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان 7 کشور به آمریکا , گزارش آزانس , برج پاتیل ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
اهداف عملی , جراحی ترمیمی شکاف کام , قیود و حروف زاید , سیاست پولی , ویژگی , گر عیب کنی که زار می‌نالم , وله ایضا , درمان , سابقه مناطق آزاد در لهستان , روانشناسی‌های اسکاتلندی و فرانسوی در قرن هجدهم (۲) , این ابیات مثنوی حسب‌الحال گفته در عذر ارسال شعر به ... , ازدواج , آبروریزی , آغاز ساختمان تا افتتاح هتل , واسکولیت , بخش دولتی , معاینهٔ فیزیکی , وارپامیل‌ ـ verapamile , یاد زدودگی کودکی (childhood amnesia) , بررسی‌های تصویربرداری ,

برخی منابع مهم خبری
baharnews.ir بهارنیوز , mojnews.com موج نیوز , emrouziha.com امروزیها , 3nasl.com سه نسل , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , soroushnews.ir سروش , hurrahsport.com هورا , e-estekhdam.com ای استخدام , kharazmi.org خوارزمی , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , farnet.ir فارنت , medianews.ir مدیا , awalnews.ir اول نیوز , arw.ir دیده بان حیوانات , ashpazonline.com آشپزآنلاین , bornanews.ir برنا نیوز , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , khabarnew.ir خبرنو , goal.com گل , jnclinic.com جندی شاپور , hodana.ir هدانا , ut.ac.ir دانشگاه تهران , 55online.ir 55 آنلاین , iran-newspaper.com روزنامه ایران , kojaro.com کجارو , khabaronline.ir خبر آنلاین , asrekhodro.com عصر خودرو , sedayeeghtesad.ir صدای اقتصاد , khademnews.com خادم , mehrpress.com مهرپرس ,

وبگردی
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد. - مهراب قاسم‌خانی به دلیل خنده زیاد به این تیزرتبلیغاتی (عطر میثم) راهی بیمارستان شده بود
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها