یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

در نقد تفکیک ملت و دولت اسراییل


در نقد تفکیک ملت و دولت اسراییل
اخیرا معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دومرتبه مفهوم تفکیک مردم از دولت اسرائیل را مطرح کرده است و با صراحت تمام اعلام نموده است که هزار بار دیگر می‌گویم دوست مردم آمریکا و اسرائیل هستیم. واقعیت این است که تمایل شدیدی در دولتمردان ایران وجود دارد که بین مردم آمریکا و دولت آمریکا تفکیک قائل شوند، این تفکیک از منظر روابط بین‌الملل فاقد معنی است و اساسا بعد از معاهده وست فالیا و طرح مفهوم دولت- ملت چنین تفکیکی فاقد ارزش نظری و عملی است. با این وجود، سیاستمداران ایران به عنوان یک تدبیر اجرایی برای گفت‌وگو با دولت متخاصم از این روش به طور متناوب استفاده می‌کنند. در سرلوحه منشور سازمان ملل آمده است که ما ملت‌های جهان برای ساخت دنیای بهتر متحد می‌شویم. بلافاصله در مقدمه همین منشور ‌آمده است دولت‌های حاکم که حاکمیت خودشان را بر سرزمینشان به اثبات رسانده‌اند، ملتها را در سازمان ملل نمایندگی می‌کنند. شاید این تفکیک به این دلیل در ایران بسیار رایج است که در سیاست داخلی میل زیادی به تفکیک بین دولت و ملت وجود دارد. اساسا حس بدبینی به دولتها در ایران ریشه‌ای تاریخی دارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌رفت که شکاف بین‌ دولت و ملت کاهش پیدا کند. لیکن متاسفانه بسیاری از سیاستمداران در فعالیت‌های تبلیغاتی انتخاباتی به قدری رقبای دولتمرد خود را متهم می‌کنند که به قولی این اجماع مرکب حاصل می‌آید که عجالتا تمام دولتها از هر طیفی که باشند فاقد صلاحیت اخلاقی برای اداره حکومت هستند و عملا به شکاف بیشتر بین دولت و ملت دامن می‌زنند. متاسفانه این وضعیت در سی‌سال گذشته در دولت فعلی به اوج خود رسیده است.
بازگردیم به موضوع اصلی، از منظر روابط بین‌الملل وقتی ما یک دولتی را به رسمیت می‌شناسیم به همان اندازه دولت وی را به رسمیت می‌شناسیم که ملت وی را.و در مورد آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هیچ‌‌گاه نگفته است که دولت آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد. اتفاقی که رخ داده قطع رابطه سیاسی بین دو دولتی است که هر دو یکدیگر را در چارچوب سازمان ملل به رسمیت می‌شناسند. از همین روی هر دو کشور در سرزمین طرف مقابل به واسطه یک دولت دیگر دارای نمایندگی حافظ منافع هستند و عنداللزوم پیامهایی را با یکدیگر مبادله می‌کنند. حتی بیش از این، در برخی موارد در سنوات گذشته دو دولت در مسائل بین‌المللی اقدام به مذاکره مستقیم نموده‌اند هم چون مسائل افغانستان، عراق یا اخیرا مسائل هسته‌ای ایران. بنابراین اگر به هر تدبیری، سیاستمداران ایران از تفکیک بین دولت ومردم آمریکا صحبت می‌کنند موضوع فاقد پیامدهای جدی از منظر سیاست خارجی است و مسامحتا می‌توان آن را پذیرفت. لیکن، در مورد اسرائیل موضوع کاملا متفاوت است. دولت ایران هنوز دولتی را به نام اسرائیل نمی‌شناسد. موضع رسمی دولت ایران این است که اسرائیل یک عنوان جعلی برای اراضی اشغالی فلسطین است. به همین ترتیب وقتی جمهوری اسلامی ایران سرزمینی را به نام اسرائیل نمی‌شناسد طبیعی است که از منظر او، نه دولتی به نام اسرائیل وجود دارد و نه ملتی به این نام.
واقعیت این است که انقلاب اسلامی ایران و ثمره رسمی آن جمهوری اسلامی ایران تاکنون هزینه‌های زیادی را، اعم از هزینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این ارتباط متحمل شده است. مبنای نظری برای تحمل تمام این هزینه‌ها، اصلی است که در قانون اساسی ما مبنی بر حمایت از مستضعفان جهان تعبیه شده است. قطعا در برابر این هزینه‌ها ملت ایران فوائدی را نیز تحصیل نموده است که بارزترین آن موقعیت جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهان است و قدرتی است که این موقعیت در اختیار وی می‌گذارد
گویا آقای معاون رئیس جمهور به این موضوع توجه ندارند که وقتی دولتی، ملتی را به رسمیت می‌شناسد به طور خودکار دولت حاکم و مسلط آن را بر اساس منشور سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته است. در هیچ جای منشور سازمان ملل نیامده است که دولت حاکم بر سرزمینی می‌بایست از طریق فرآیندهای مردم‌سالارانه به حاکمیت رسیده باشد. همین که حکومتی تسلط خود را بر سرزمینی به اثبات برساند و بقیه دولتها آن را به رسمیت بشناسند حکم نمایندگی آن ملت را پیدا می‌کند. از همین روی است که مبنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی تاکنون بر این بوده که اساسا سرزمینی به نام اسرائیل را به رسمیت نشناسد و به تبع آن دولت و ملتی به نام اسرائیل را فاقد رسمیت بداند. اینک یک مقام رسمی بلند پایه جمهوری اسلامی ایران برخلاف سیاستهای رسمی سی‌سال گذشته نظام رسما و برای بار دوم موجودیتی به نام ملت اسرائیل را مورد پذیرش قرار داده است، مفهوم ضمنی این موضوع وجود سرزمینی به نام اسرائیل و وجود دولتی به همین نام است، چرا که ملتی بدون دولت در جهان وجود خارجی ندارد.
اینک دولت در برابر این سوال قرار دارد که آیا این یک تغییر موضع رسمی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران است یا یک اقدام شخصی از سوی احدی از مقامات عالیرتبه آن است. اعلام موضع بار اول را می‌شد حمل بر تصادف و یک بیان هیجانی طی یک سخنرانی یا مصاحبه نمود. لیکن با توجه به اینکه این موضوع برای بار دوم تکرار می‌شود و در بار اول سایر مقامات سیاسی و مسئول کشور از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی رسما در این باره به گوینده تذکر دادند، اعلام مکرر آن کل دولت را مخاطب این سوال قرار می‌دهد که آیا سیاست جمهوری اسلامی ایران تغییر یافته است؟ آنچه ملت از بیانهای مکرر رهبری ‌نظام درمی‌یابد عدم کوچکترین تغییری در این ارتباط است بنابراین، این دولت است که می‌بایست در این ارتباط پاسخگو باشد. این موضوع کوچکی نیست که دولت به سادگی از کنار آن بگذرد یا آنکه معترضان را هجو نماید. این موضوع با آرمانهای ملت ایران در تعارض است. این ملت در این ارتباط رنجهای فراوانی را متحمل شده و هزینه‌های بسیاری را پذیرفته است و قطعا اجازه نمی‌دهد با بی‌تدبیری و به‌طور تصادفی شخصی یا دولتی همه گذشته را به یکباره نادیده انگارد و بدون هیچ مقدمه و تدبیری به ناگاه تغییر موضع دهد.
قطعا این نوع اعلام موضع فاقد آثار بین‌المللی نخواهد بود. دولت اسرائیل و دولت متخاصم آمریکا از اینکه بدون هزینه چنین دستاوردی را تحصیل نموده‌اند اظهار خوشحالی خواهند نمود، چرا که این موضع بسیار شبیه موضع رسمی دولت آمریکا با سرکار آمدن دولت بوش است که مفهوم رسمیت داشتن دو دولت اسرائیل و فلسطین در کنار هم را اعلام نمود. با فرض سکوت دولت در برابراین موضع دولت جمهوری اسلامی نصف راه رفته است. دولت فلسطین را به رسمیت شناخته است. وجود سرزمینی به نام اسرائیل و فراتر از آن ملتی به این نام را به رسمیت شناخته است. صرفا پذیرش رسمی دولت اسرائیل باقی مانده است. به یاد داشته باشیم که دولت اسرائیل در ۱۱ ماه مه ۱۹۴۹ به عضویت سازمان ملل درآمده است و تاکنون... کشور آن را به رسمیت شناخته‌اند. تاکنون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط مبنی بر عدم به رسمیت شناختن دولت اسرائیل دارای انسجام و مبنای نظری واضحی بوده است. لیکن در چارچوب موضع اعلام شده: هر چند برای ما یقین است که موضع جمهوری اسلامی ایران نیست، موضع رسمی ایران در سیاست خارجی نسبت به این عدم پذیرش کاملا تضعیف می‌گردد.
این نوع اعلام، مواضع افکار عمومی جهان اسلام را درباره جمهوری اسلامی ایران با تردید جدید مواجه می‌سازد. تاکنون آنچه ملل اسلام از رهبران جمهوری اسلامی ایران دریافته‌اند پایمردی در مساله فلسطین است. این برای اولین بار است که یک مقام رسمی باب گفت‌وگوهای دیگر را باز می‌کند. قطعا یکی از برگهای برنده‌ ما در سیاست خارجی پایگاه گسترده انقلاب اسلامی در افکار عمومی جهان اسلام است. این بسیار حیرت‌انگیز است که ما چگونه به خود اجازه می‌دهیم با بی‌تدبیری تمام این موقعیت را که به تدریج و طی سی‌سال مجاهدت یک ملتی حاصل آمده است با یک بیان خام مورد تردید قرار دهیم.
من به عنوان یک شهروند ایرانی امیدوارم دولت هرچه سریعتر در این باره رسما اعلام موضع نماید و این اقدام خام و غیرمدبرانه احدی از اعضای خود را جبران نماید.
این یک مساله شخصی نیست چرا که من با گوینده این مطلب آشنایی دیرین دارم. این یک مساله جناحی نیست که شخصی بخواهد جناح دیگر را مورد اتهام قرار دهد. این یک مساله ملی است. باید از سر درد با آن مواجه شد و با دلسوزی چاره‌جویی نمود.

عباس آخوندی

منبع : شهروند امروز

مطالب مرتبط

فسادهای دنباله دار


فسادهای دنباله دار
درحالیکه به دنبال شکست سال گذشته رژیم اشغالگر قدس در مقابل رزمندگان حزب الله لبنان ،اوضاع داخلی اسرائیل به شدت برهم ریخته است،افشای رسواییهای مالی و اخلاقی سران این رژیم نامشروع نیز شدت گرفته است.به تازگی شاهد بودیم که موشه کاتساف رئیس جمهور سابق رژیم‌اشغالگر قدس به علت افشای رسوایی اخلاقی خود مجبور به استعفا شد.هم اکنون نیز شواهد و مستندات موجود از رسوایی مالی ایهود اولمرت خبر می دهند.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی باید به بازجویی پلیس در خصوص اتهام رسوایی مالی در ارتباط با دومین بانک مهم این رژیم پاسخ دهد. منابع قضایی رژیم صهیونیستی اخیرا اعلام کرده ا ند که “ایهود المرت” باید به چند مورد اتهام فساد مالی پاسخ دهد. “مناهم مازوز”، دادستان کل اسراییل، به منظور بررسی اتهامات درباره خصوصی‌سازی بانک لومی برای بازجویی اولمرت تصمیم‌گیری کرد اما در خصوص زمان برگزاری این بازجویی به جزییات اشاره نکرد.
این پرونده که از ژانویه آغاز شده است به اتهاماتی اشاره می‌کند که اولمرت هنگام عهده داشتن سمت وزیر دارایی در ۲۰۰۵ انجام داده است.
وی با نفوذ خود سعی کرده بود که روند فروش این بانک را به سود یکی از دوستان خود (”فرانک لووی”، دلال بزرگ معاملات ملکی) تغییر دهد. اما این بانک در نهایت به یک شرکت دیگر فروخته شد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نخستین بازجویی درباره فروش بانک لومی اعلام کرده است که من(اولمرت) تردید ندارم روند فروش این بانک به بهترین شیوه ممکن اجرا شد.
اولمرت که میزان محبوبیتش میان مردم اسراییل به شدت پایین آمده، در حال حاضر با چندین اتهام فساد و پارتی‌بازی مواجه است. پلیس اسراییل در آوریل امسال وی را در خصوص فساد در برنامه مالیات رژیم صهیونیستی بازجویی کرد.
واقعیت امر این است که دامنه بحران در تل آویو هر لحظه گستردع تر می شود.در سالگرد پیروزی غرور آفرین فرزندان حزب الله در مقابل اسرائیل شاهد هستیم که کابینه اولمرت به شدت متزلزل و برهم ریخته است.شکست اسرائیل در مقابل حزب الله چنان شوک و ضربه ای به تل آویو وارد نموده است که حتی احزاب مخالف اولمرت نیز قدرت حرکت خود را از دست داده و به انتظار گذشت زمان نشسته اند.اولمرت و عامیر پرتز پس از انتشار گزارش فینوگراد به شدت تحت فشار قرار گرفته اند.آنها به عنوان سکانداران جنگ سال گذشته که به شکست اسرائیل منجر شد،از سوی مخالفان داخلی خود به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند.از این روست که برخی منابع از احتمال استعفای اجباری اولمرنت سخن به میان آورده اند.
در چنین شرایطی ماجرای رسوایی مالی اولمرت نیز بر مشکلات تل آویو افزوده است.صهیونیستها هم اکنون به شدت تعادل خود را از دست داده اند.حتی ایالات متحده آمریکا نیز با کمکهای مالی گسترده خود نتوانسته است اوضاع داخلی اشغالگران صهیونیست را سر و سامان بخشد.هرچند که افرادی خودفروخته مانند حسنی مبارک،ملک عبدالله و ابومازن سعی دارند از وخامت اوضاع داخلی اسرائیل جلوگیری کنند،اما آنها نیز در راستای دستیابی به این هدف شوم خود ناموفق بوده اند.
همان گونه که بارها اشاره شده است،عواقب و تبعات شکست اسرائیل در برابر حزب الله لبنان دامنه زمانی محدودی ندارد .به عبارت دیگر،باگذشت زمان شاهد افزایش ناآرامی ها و اختلافات در درون جامعه اسرائیل خواهیم بود.نقطه پایانی برای این ناآرامی ها متصور نیست و حتی با استعفای اولمرت و پرتز نیز آشیانه صهیونیستها پر از فتنه های داخلی و درگیریهای سیاسی خواهد بود.رسواییهای دنباله دارد در میان صهیونیستها نیز همچنان ادامه خواهد داشت و به غیر از موشه کاتساف و ایهود اولمرت،گریبانگیر بسیاری از مقامات اسرائیلی خواهد شد.به راستی تا زمان فروپاشی داخلی اسرائیل زمان زیادی باقی نمانده است.

	درباره خواص سیاه دانه چه می‌دانید؟! | ستاره
درباره خواص سیاه دانه در طب سنتی بسیار ذکر شده است. سیاه دانه حاوی ویتامین‌های زیادی است. علاوه بر آن از روغن سیاه دانه هم استفاده می‌شود.
وبگردی
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.