شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 24 February, 2018

دموکراتها و بحران اقتصادی آمریکا


دموکراتها و بحران اقتصادی آمریکا
باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر سعی دارد از بحرانهای اقتصادی بوجود آمده در ایالات متحده بیشترین استفاده ممکن را نموده و مک کین را در رقابتی تنگاتنگ زمینگیر نماید. دراین خصوص نمایندگان کنگره دموکرات بحران اقتصادی آمریکا را برگ برنده خود در ماه نوامبر می دانند.از سوی دیگر،جمهوریخواهان که در نظرسنجیها خود را بازنده می بینند،سعی دارند خط مشی اقتصادی مک کین را از بوش جدا نمایند.
نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از مردم آمریکا از پیش بینی وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور و بی‌اعتمادی به توانایی هر دو نامزد جمهوریخواه و دمکرات در ساماندهی وضعیت اقتصادی آمریکا، حکایت دارد.
براساس این نظرسنجی که از سوی روزنامه یو اس‌ای تودی و موسسه گالوپ انجام شد، ۸۴ درصد پرسش‌شوندگان ، اوضاع وخیم تری را برای اقتصاد این کشور ، حتی در صورت سرعت بخشیدن به کمک‌های دولت به سیستم فلج بانکی کشور ، پیش بینی کردند.
یافته‌های این نظرسنجی همچنین حاکیست ، ۹۱ درصد پرسش‌شوندگان از خط مشی اداره کشور رضایت ندارند و۶۳ درصد به توانایی جان مک کین در صورت پیروزی در انتخابات برای پایان دادن به بحران اقتصادی کشور بی‌اعتمادند.
در همین حال، ۵۰درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که باراک اوباما می‌تواند به اقتصاد کشور سر و سامان دهد. این رد حالیست که سناتور ایالت ایلنویز توانایی انجام این کار را ندارد.معضلات اقتصادی آمریکا کاملا بنیادین است که حزب دموکرات و جمهوریخواه توانایی حل و فصل آن را نخواهند داشت.
اوباما در اظهار نظر اخیر خود به شدت از سیاست‌های اقتصادی ناکام جمهوری خواهان انتقاد کرد و گفته است که آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند سالها سیاست‌های شکست خورده جمهوری خواهان را تحمل کنند. اوباما خاطرنشان کردکه لازم است در کاخ سفید رهبری مستحکمی روی کار آید. ما به رییس‌جمهوری نیاز داریم که در همه حال و حتی در زمان بحران‌ها بتوانیم به او اعتماد داشته باشیم.
اوباما خود نیز به خوبی می داند که حباب اقتصادی آمریکا در حال ترکیدن است و وی نیز مانند مک کین نمی تواند بر بحرانهای موجود غلبه پیدا کند.این درحالی است که خبره ترین کارشناسان مسائل اقتصادی آمریکا نیز امیدی به حل معضلات اقتصادی این کشور ندارند.اخیرا نشریه اکونومیست از تشدید بحران اقتصادی در آمریکا خبر داده و نوشته است پیش بینی ها حاکی از آن است که بحران مالی در این کشور روز به روز بدتر می شود.
خطر ورشکستگی، هزار و ششصد بانک آمریکایی را با وجود سپرده های سه تریلیون و دویست میلیارد دلاری تهدید می کند.
روانشناسان هشدار دادند، وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا و آثار زیانبار آن بر زندگی شهروندان آمریکایی آمار خودکشی و افسردگی را در میان مردم این کشور به مرز خطرناک رسانده است .
اقدام جنایتکارانه یک شهروند مهاجر آمریکایی به نام “کارتیک راجارام “ که به علت افسردگی شدید ناشی از بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی‌اش در اقدامی فجیع همسر، سه فرزند و مادرزنش را کشت و خود نیز خودکشی کرد بازگوکننده شرایط بسیار نامساعد روحی روانی مردم آمریکاست که معلول اوضاع وخیم اقتصادی این کشور است .
شرایط بسیار آشفته اقتصادی آمریکا سلامت روانی و جسمی مردم این کشور را بشدت به خطر افکنده است . نگرانی از بیکار شدن ،عدم توفیق در مالکیت خانه و نگرانیها از سقوط سهام در بازار بورس اوضاع روحی روانی مردم آمریکا را بشدت تحت تاثیر قرار داده است .

علی عالمی

منبع : روزنامه رسالت

مطالب مرتبط

اقتصاد روسیه در دوران حضور پوتین در کرملین


اقتصاد روسیه در دوران حضور پوتین در کرملین
دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد. در آن سال وضعیت اقتصادی مردم روسیه چندان مطلوب نبود. مطالعات تاریخی نشان می دهد در دهه ۱۹۹۰ میلادی نه تنها دولت کارآمدی در روسیه وجود نداشت بلکه وضعیت اقتصادی کشور بسیار متزلزل بود و مردم در وضعیت اسفباری گذران زندگی می کردند. اما زمانیکه پوتین ریاست دولت را در این کشور بر عهده گرفت قوانین اقتصادی خاصی در این کشور تصویب کرد که با کمک آن توانست رونق را به اقتصاد روسیه بازگرداند.
در این سالها پوتین در بخشهای مختلفی سرمایه گذاری کرد. یکی از این بخشها سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز بود و سبب شد تا اقتصاد ضعیف روسیه توان و قدرت پیشین خود را بدست آورد. از طرف دیگر پوتین در سالهای ریاستش در جهت عکس فرایند خصوصی سازی در صنعت نفت و گاز حرکت کرد زیرا بر این باور بود که این منابع طبیعی ارزشمند منابعی ملی است و باید در اختیار دولت باشد نه فرد یا گروههای خاص.
به همین دلیل در سالهای اخیر نظارت و کنترل دولت بر این صنایع و درآمد های ناشی از آن بیشتر شد و اقتصاد در مسیری تازه قدم گذارد.
از طرف دیگر در سالهای اخیر روسیه سرمایه گذاری زیادی در صنایع دفاعی و تسلیحاتی انجام داد تا بتواند در مقابل قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی جهان یعنی ایالات متحده آمریکا مطرح شود. این کشور که بزرگترین بازمانده شوروی سابق است تلاش زیادی برای کنترل بر اوضاع اقتصادی منطقه دارد و سعی می کند رابطه نزدیکی با کشورهای نفت خیز خاورمیانه و کشورهای دارای ذخایر گاز طبیعی برقرار کند.
مهمترین نشانه های این مساله را می توان در رابطه نزدیک روسیه با ایران به خصوص در جریان مشکلات ایران بر سر مساله هسته ای با جهان دانست. همچنین در سالهای اخیر روسیه برای ایجاد اوپک گازی با همراهی کشورهای دارای ذخایر گاز به خصوص ایران تلاش زیادی می کند که با مخالفت صریح آمریکا و اروپا مواجه شده است. آنها بر این باورند که روسیه در نظر دارد تسلط بیشتری بر بازار گاز داشته باشد تا بتواند قیمت را خود کنترل کند.
در مورد هزینه های تسلیحاتی روسیه و سرمایه گذاری این کشور در صنایع دفاعی می توان به آمار ارائه شده توسط اکونومیست اشاره کرد.
طبق آمار ارائه شده توسط اکونومیست در سال ۲۰۰۷ میلادی هزینه های دفاعی روسیه برابر با ۵/۳۱ میلیارد دلار آمریکا بوده است و انتظار می رود در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۸/۳۶ میلیارد دلار ارتقا یابد. پیش بینی ها نشان می دهد هزینه های دفاعی روسیه در سالهای آتی رشد خواهد کرد و در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۵/۳۸ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۲/۴۶ میلیارد دلار آمریکا می رسد. این رشد در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار زیاد است.
برآوردها نشان می دهد کشور انگلیس تا سال ۲۰۱۱ میلادی سالانه تنها ۵/۱ درصد به هزینه های دفاعی خود می افزاید. اما به نظر می رسد کشورهای در حال توسعه ای همچون چین و هند در سالهای اخیر مشابه روسیه درصدد افزایش هزینه های دفاعی برای حفاظت از مرزهای خود بوده اند.
● زندگی اقتصادی مردم
روسیه که بزرگترین بازمانده امپراتوری شوروی است در دوره ریاست جمهوری پوتین دولتی بزرگتر از دوره های قبل داشت و پرداخت حقوق بازنشستگی، پرداخت به موقع دستمزدهای دولتی، ساخت جاده و راه، ساخت مراکز آموزش عالی با امکانات کامل و سرمایه گذاری در بخش آموزش و پرورش از دیگر سیاستهایی بود که این دولت در پیش گرفت و به موجب آن مردم به طور مستقیم منتفع شدند. در این سالها بر شمار ثروتمندان روس اضافه شد و همین مساله سبب مطرح شدن روسیه در عرصه بین المللی گردید.
در سال ۲۰۰۷ میلادی ۵۳ نفر در روسیه زندگی می کردند که بیشتر از یک میلیارد دلار ثروت داشتند. این در حالیست که شمار میلیاردرها در این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی تنها ۳۴ نفر بود. از طرف دیگر در این سال ۱۱۹ هزار میلیونر در کشور سردسیر روسیه ساکن بودند. در سال ۲۰۰۲ میلادی ۸۰ هزار نفر، در سال ۲۰۰۳ میلادی ۸۴ هزار نفر، در سال ۲۰۰۴ میلادی ۸۸ هزار نفر و در سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰۳ هزار نفر بیشتر از یک میلیون دلار ثروت داشتند.
آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۰۲ میلادی ۷ میلیاردر، در سال ۲۰۰۳ میلادی ۱۷ میلیاردر، در سال ۲۰۰۴ میلادی ۲۵ میلیاردر، در سال ۲۰۰۵ میلادی ۲۷ میلیاردر و در سال ۲۰۰۶ میلادی ۳۴ میلیاردر در روسیه وجود داشتند.
در سالهای ریاست جمهوری پوتین به مدد درآمدهای کلان نفتی سهم بزرگی از بدهی های خارجی روسیه پرداخت شد و بر حجم ذخایر طلا و ارز بانک مرکزی این کشور اضافه شد. در این سال روسیه به یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر ارز و طلا تبدیل شد و همین مساله به اقتصاد این کشور کمک کرد تا در وضعیت نا بسامان جهان کمترین آسیب را متحمل شود.
در سالهای آغازین قرن جاری تمرکز بیشتر دولت روسیه روی صنعت نفت و گاز بود و درآمدهای کلان ناشی از این صنایع نه در اقتصاد داخلی که در توسعه صنایع دیگر و تکمیل پروژه های ناتمام سرمایه گذاری شد.
از طرف دیگر پوتین بخشی از درآمدهای نفتی را در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرد تا با سودآوری آنها زمینه را برای توسعه بیشتر اقتصاد داخلی فراهم کند و این سودهای کلان را برای آیندگان باقی بگذارد.
از طرف دیگر سرمایه گذاری در خارج از کشور و وارد کردن سود آن به بازار داخل سبب می شود تا اقتصاد به یکباره با افزایش نقدینگی مواجه نشود و مشکل ارتقای بیش از اندازه تورم و یا بیماری هلندی در اقتصاد کشور بوجود نیاید.
متوسط نرخ رشد اقتصادی روسیه در دوران هشت ساله ریاست جمهوری پوتین برابر با ۷/۶ درصد بود. در این سالها درآمد قابل تصرف افراد ۱۰ درصد رشد کرد و هزینه های مصرفی افزایش چشمگیری یافت.
در هشت سال اخیر نرخ بیکاری کاهش یافت و نرخ فقر تنزل پیدا کرد. در سالهای ریاست جمهوری پوتین اقتصاد کشور روسیه شکوفا شد و استاندارد زندگی مردم بالا رفت. در این سالها از میزان بیکاری و مشکلات اقتصادی کاسته شد و روسیه به کشوری مطرح در جهان تبدیل شد. البته در سالهای مورد برسری پوتین سیاست ملی کردن دوباره شرکتها و صنایع را در پیش گرفت و کنترل دولت را بر صنایع کلیدی بیشتر کرد.
این مساله سبب شد تا فرآیند خصوصی سازی که در قرن گذشته انجام شده بود مسکوت شود. برخی بر این باورند این سیاست در کوتاه مدت سبب ارتقای نرخ رشد اقتصادی کشور می شود ولی در مدت طولانی به تخریب زیر ساختهای اقتصادی می انجامد و اقتصاد آسیب می رساند.
● وضعیت اجتماعی در دوران پوتین
اما در این دوران ضعفهایی نیز وجود داشت. طبق آمارهای موجود نرخ قتل در دوران ریاست جمهوری پوتین افزایش یافت. در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی هزینه های بهداشتی تنها ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می داد که نسبت به سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ میلادی ۴/۰ درصد تنزل داشت. این کاهش نشان دهنده ضعف روسیه در بخش بهداشت است.
البته در این دوران یکی از مشکلات بزرگ کشور روسیه کاهش آزادی بیان و فقدان نسبی دموکراسی بود که به گفته دولتمردان روس اینها بهایی هستند که مردم روسیه باید برای برخورداری از زندگی اقتصادی خوب در زمانی کوتاه بپردازند. تحقیقات نشان می دهد آزادی بیان در روسیه در سطح بسیار پایینی است و مردم این کشور از اطلاعات شفاف و صحیح آگاهی ندارند.
از طرف دیگر در طی هشت سال اخیر دولت پوتین سرمایه گذاری کمی در توسعه بهداشت و درمان داشت و برای مقابله با فساد اقتصادی سیاست خاصی نیاندیشید. همین مساله سبب شد تا استاندارد بهداشت و درمان در این کشور بسیار پایین باشد و فساد اقتصادی در سراسر کشور رواج داشته باشد. فساد بالای اقتصای در روسیه یکی از نکات مهم در تبدیل شدن این سرزمین به چهلمین اقتصاد آزاد اروپا در میان چهل و یک کشور این منطقه و یکصد وسی و چهارمین اقتصاد آزاد دنیا در میان ۱۵۵ کشور مورد مطالعه است.
در دوران هشت ساله حضور پوتین در کاخ کرملین میزان اعتیاد مردم به مشروبات الکلی بیشتر شد. آمارها نشان می دهد تا سال ۲۰۰۴ میلادی متوسط مصرف سالانه مشروبات الکلی در روسیه ۷/۱۰ لیتر بود در حالیکه در سال ۲۰۰۷ میلادی متو سط مصرف سالانه مشروبات الکلی به ۷/۱۴ لیتر افزایش یافت. از طرف دیگر در این سالها نرخ رشد جمعیت بیشتر شد یا به عبارت بهتر جمعیت شور رشد کرد.
آمارها نشان می دهد در هفت سال اول دهه ۱۹۹۰ میلادی نرخ مرگ و میر معادل نرخ زاد و ولد بود اما در سه سال پایانی این دهه نرخ مرگ و میر در نوزادان و بزرگسالان بیشتر از نرخ تولد بود و همین مساله سبب شد تا جمعیت این کشور سیر کاهشی داشته باشد. در دوران پوتین با افزایش اگاهی های مردم جمعیت این کشور رشد کرد و نرخ مرگ و میر کاهش پیدا کرد.

وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    گوش فیل | طرز تهیه گوش فیل
    گوش فیل و طرز تهیه گوش فیل و انواع شیرینی ها و طرز تهیه غذاهای متنوع را در آشپزخانه نمناک ببینید.