سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ / Tuesday, 18 September, 2018

دموکراتها و بحران اقتصادی آمریکا


دموکراتها و بحران اقتصادی آمریکا
باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر سعی دارد از بحرانهای اقتصادی بوجود آمده در ایالات متحده بیشترین استفاده ممکن را نموده و مک کین را در رقابتی تنگاتنگ زمینگیر نماید. دراین خصوص نمایندگان کنگره دموکرات بحران اقتصادی آمریکا را برگ برنده خود در ماه نوامبر می دانند.از سوی دیگر،جمهوریخواهان که در نظرسنجیها خود را بازنده می بینند،سعی دارند خط مشی اقتصادی مک کین را از بوش جدا نمایند.
نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از مردم آمریکا از پیش بینی وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور و بی‌اعتمادی به توانایی هر دو نامزد جمهوریخواه و دمکرات در ساماندهی وضعیت اقتصادی آمریکا، حکایت دارد.
براساس این نظرسنجی که از سوی روزنامه یو اس‌ای تودی و موسسه گالوپ انجام شد، ۸۴ درصد پرسش‌شوندگان ، اوضاع وخیم تری را برای اقتصاد این کشور ، حتی در صورت سرعت بخشیدن به کمک‌های دولت به سیستم فلج بانکی کشور ، پیش بینی کردند.
یافته‌های این نظرسنجی همچنین حاکیست ، ۹۱ درصد پرسش‌شوندگان از خط مشی اداره کشور رضایت ندارند و۶۳ درصد به توانایی جان مک کین در صورت پیروزی در انتخابات برای پایان دادن به بحران اقتصادی کشور بی‌اعتمادند.
در همین حال، ۵۰درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که باراک اوباما می‌تواند به اقتصاد کشور سر و سامان دهد. این رد حالیست که سناتور ایالت ایلنویز توانایی انجام این کار را ندارد.معضلات اقتصادی آمریکا کاملا بنیادین است که حزب دموکرات و جمهوریخواه توانایی حل و فصل آن را نخواهند داشت.
اوباما در اظهار نظر اخیر خود به شدت از سیاست‌های اقتصادی ناکام جمهوری خواهان انتقاد کرد و گفته است که آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند سالها سیاست‌های شکست خورده جمهوری خواهان را تحمل کنند. اوباما خاطرنشان کردکه لازم است در کاخ سفید رهبری مستحکمی روی کار آید. ما به رییس‌جمهوری نیاز داریم که در همه حال و حتی در زمان بحران‌ها بتوانیم به او اعتماد داشته باشیم.
اوباما خود نیز به خوبی می داند که حباب اقتصادی آمریکا در حال ترکیدن است و وی نیز مانند مک کین نمی تواند بر بحرانهای موجود غلبه پیدا کند.این درحالی است که خبره ترین کارشناسان مسائل اقتصادی آمریکا نیز امیدی به حل معضلات اقتصادی این کشور ندارند.اخیرا نشریه اکونومیست از تشدید بحران اقتصادی در آمریکا خبر داده و نوشته است پیش بینی ها حاکی از آن است که بحران مالی در این کشور روز به روز بدتر می شود.
خطر ورشکستگی، هزار و ششصد بانک آمریکایی را با وجود سپرده های سه تریلیون و دویست میلیارد دلاری تهدید می کند.
روانشناسان هشدار دادند، وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا و آثار زیانبار آن بر زندگی شهروندان آمریکایی آمار خودکشی و افسردگی را در میان مردم این کشور به مرز خطرناک رسانده است .
اقدام جنایتکارانه یک شهروند مهاجر آمریکایی به نام “کارتیک راجارام “ که به علت افسردگی شدید ناشی از بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی‌اش در اقدامی فجیع همسر، سه فرزند و مادرزنش را کشت و خود نیز خودکشی کرد بازگوکننده شرایط بسیار نامساعد روحی روانی مردم آمریکاست که معلول اوضاع وخیم اقتصادی این کشور است .
شرایط بسیار آشفته اقتصادی آمریکا سلامت روانی و جسمی مردم این کشور را بشدت به خطر افکنده است . نگرانی از بیکار شدن ،عدم توفیق در مالکیت خانه و نگرانیها از سقوط سهام در بازار بورس اوضاع روحی روانی مردم آمریکا را بشدت تحت تاثیر قرار داده است .

علی عالمی

منبع : روزنامه رسالت

مطالب مرتبط

اقتصاد متزلزل آمریکا

اقتصاد متزلزل آمریکا
در چند روز گذشته خیلی از سران کشور ها نگرانی خود را در مورد بحران مالی آمریکا که هم اکنون اروپا را نیز در بر گرفته، اعلام کردند، تا جاییکه سارکوزی روز گذشته نشستی چهارجانیه با سران اروپا برای بررسی و جلوگیری از پیامدهای بیشتر این بحران تشکیل داد.
در واقع بحران از آنجا آغاز شد که بانک مـرکزی آمریکا، سال ۲۰۰۱ برای ایجاد انگیزه در تولید و سرمایه‌گذاری و تشویق به خروج پول از بانک‌ها به سمت بورس، سیاست کاهش بهره‌ی بانکی را در دستور کار خود قرار داد.ولی حوادث ۱۱ سپتامبر باعث شد این سیاسیت هم چنان ادامه پیدا کند.
این اقدام بایستی اثر تورم‌زا می‌داشت اما از آنجا که آمریکا این دلارها را برای واردات خود استفاده می‌کرد، اثر این تزریق پول بی‌پشتوانه تاکنون ناچیز بود. اما اکنون اوضاع تغییر کرده است.
اما مدت زمان بیشتری نگذشته بود که بـا افـزایش نقـدینگی، تورم افزایش یافت و مقامات اقتصادی ایالات متحده را بر آن داشت تا با تغییر سیاست، پول مازاد شـناور در جامعه را جـمع‌آوری کنند. یکی از ابزارها در چـنین شـرایطی، افزایش نرخ بهره‌ی بانکی است.
برای تغییر در سیاست و جمع کردن پول مازاد بـن برنانکه (Ben Bernanke) که از طـرفداران طـرحی موسوم به "استراتژی مهار تورم" است به ریاست بانک مرکزی ایالات متحده انتخاب شد.
اما مدیریت جدید بانک مرکزی نیز سیاست افزایش بهره را ادامه داد وعـلاوه بر تسهـیلات جـدید، در بهـره‌ی تسهیلات قبلی هم تجدید نظر شد. در نتیجه تعداد بـسیـار زیـادی از کــسانـی که در طـول سـال‌های قـبـل، برای ساختن خانه یا فعالـیت‌های اقتصادی، وام با بهره‌ی کم دریافت کرده بودند، در بـازپرداخـت اقساط، دچار مشکل شدند. این روند موجب شد پس‌انداز داخلی در این کشورها تقریباً به صفر کاهش یابد، چرا که بخش عمده درآمدها برای پرداخت بدهی‌ به بانک‌های بین‌المللی صرف شد.
بـا افزایش بهره‌ی بـانکـی، بـازپـرداخـت اقـسـاط مختل شدند، بسیاری از خانه‌ها حراج شده و با سقوط قیمت مسـکن، بازار امـلاک و مستغـلات دچار رکود شد. به دلیل این‌که تعداد وام‌های داده‌شده بسیار زیاد بود و بازگشت سرمایه مـحـدود، بانک‌هـا با چالـش جـدی در تأمین نقـدینگی مـواجه شدند و بـرخی حتی اعلام ورشکستگی کردند.
بانک‌ها به یکدیگر وام نمی‌دادند و علاقه به سرمایه‌گذاری نیز از بین رفته بود. از سوی دیگر شرکت‌ها و افراد نیز به دلیل بالا بودن بهره‌ها توان و تمایل دریافـت وام یا سرمایه‌گـذاری را نداشتند و پول خود را از بازار سهام خارج می‌کردند تا کمتر آسیب ببینند.
بسیاری از مؤسسات مالی که وام های هنگفتی را در اختیار مردم گذاشته بودند و هم اکنون توان باز پس گرفتن آنها حتی بصورت اقساطی را نداشتند، با تکیه بر وثائقی که از وام‌گیرندگان دریافت کرده‌ بودند اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار کردند. مشکلی که الان بروز کرده این است که با سقوط ارزش دارایی‌های مالی و اوراق بهادار، این مؤسسات مالی از لحاظ فنی ورشکسته شده‌اند.
دراین میان بانک مرکزی بانک مرکزی آمریکا برای ممانعت از ورشکستگی حقوقی این مؤسسات اقدام به چاپ پول کرد و آن را در ا ختیار بانک‌ها قرار داد تا همچنان به مصرف‌کنندگان وام بدهند تا بدین طریق از سقوط آزاد اقتصاد آمریکا جلوگیری کند، چرا که در غیراین صورت، ورشکستگی بانک‌های تجاری و مصرف‌کنندگان دور از انتظار نبود.
اما در آن سو، وام‌دهندگان بین‌المللی از وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا بسیار مضطرب شدند و با توجه به کاهش ارزش دلار و فروپاشی مؤسسات مالی، نگران سرمایه‌گذاری‌های خود در ایالات متحده شدند.
بدنبال سقوط دلار در برابر یورو بسیاری از سرمایه گذارن خارجی و داخلی د رکشور آمریکا با ناامیدی به‌دنبال مناطق جایگزین دیگری شدند تا دلارهای مازاد اما تضعیف‌شده خود را پیش از آنکه ارزشش را بیشتر از دست بدهند، سرمایه‌گذاری کنند. این مؤسسات دیگر علاقه‌ و امیدی به سرمایه‌گذاری در بازار آمریکا ندارند و ترجیح می‌دهند طلا و نفت خام و گندم و فلزات مختلف خریداری کنند.
آنها به‌طور روزافزونی اقدام به خرید یورو به‌عنوان یک ذخیره ارزی به جای دلار آمریکا کرده‌اند و این پدیده موجب کاهش روزافزون ارزش دلار در برابر یورو شده است.
آمریکائیان به‌زودی خواهند فهمید که دیگر در دنیا کسی تمایلی به پذیرش دلارهای آمریکایی در مبادلات بین‌المللی نخواهد داشت، زیرا دلار روز به روز بی‌ارزش‌تر می‌شود.
کشورهایی همچون چین که واحد پولشان به دلار آمریکا متکی است، به‌زودی مجبور خواهند شد ذخایر ارزی خود را به یورو تبدیل کنند و بابت سرمایه‌گذاری‌های دلاری خود زیان زیادی را متحمل شوند.
به‌علاوه، اینگونه کشورها به کانون فرار سرمایه به سمت اروپا تبدیل خواهند گشت که رشد اقتصادی اروپا را به‌دنبال خواهد داشت.
بدین ترتیب، پیش‌بینی می‌شود با ایجاد یک نظام جدید مبادله جهانی براساس واحد پول یورو، اتحادیه اروپا به قدرت اقتصادی برتر جهان تبدیل خواهد شد.
با این حال رئیس جمهور آمریکا می‌گوید نگران عملکرد اقتصادی آمریکاست؛ اما اصرار ورزید که اقتصاد وارد رکود نشده است و امیدوار است که بسته محرک ۱۵۲ میلیارد دلاری دولت فدرال باعث جنبش اقتصادی شود.
بسته محرک اقتصادی که اخیرا توسط کنگره تصویب شد شامل چک‌هایی ۶۰۰ دلاری برای افراد و ۱۲۰۰ دلاری برای زوج ها، به علاوه ۳۰۰ دلار بر هر فرزند وابسته به والدین است.
بوش معتقد است " مردم از این پول برای خرید استفاده می کنند که این به نوبه خود به ایجاد اشتغال منجر می شود."
بااین حال به نظر می رسد این وضعیت با تمامی تلاش هایی که حزب جمهور یخواه آمریکا برای رسیدن به قدرت انجام می دهد باعث به باد سپردن رویاهای آنان شود و مردم آمریکا تمامی هزینه های که دولت برای جنگ در عراق صرف می کند دراین وضعیت یک بی عدالتی و خودخواهی به تمام معناست.

وبگردی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد!
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد! - منصور ارضی در این مراسم که فیلمش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم تو استخر و شاید در توالت خواهد مُرد!