پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

بیهوشی عمومی با داروی کلرال دهیدراته در دامپزشکی


بیهوشی عمومی با داروی کلرال دهیدراته در دامپزشکی
● مقدمه:
توانایی پیش بینی اثرات و عمل داروی بیهوشی، عامل مهم و اساسی در بیهوشی دامپزشکی به شمار می‌آید طبیعت و خلق و خوی هر بیمار متفاوت بوده و تاثیر قابل ملاحضه‌ای بر مقدار دارو و روش انجام بیهوشی دارد. غالبا به منظور جلوگیری از آسیب دیدن بیمار و فرد عامل تزریق داروهای بیهوشی عمومی همراه با مقید کردن فیزیکی حیوان صورت می‌گیرد. اکثر روشهای بیهوشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضمن القا، بازگشت از بیهوشی سریع، بی‌خطر و ایجاد بی‌دردی و شلی عضلانی حداکثر بوده و تاثیر محسوسی بر وضعیت قلبی و ریوی نداشته باشد. بیهوشی را می‌توان عدم وجود احساس درد و یا تضعیف فعالیت بافت عصبی به صورت موضعی یا عمومی تعریف نمود و یا به عبارت دیگر عدم هوشیاری حیوان به صورت کامل همراه با سستی عضلانی که بتواناعمال جراحی را بدون تقلای بیمار انجام داد.
● تئوری ایجاد بیهوشی:
داروهایی که به عنوان بیهوش کننده به کار می‌روند باعث به وجود آمدن فلجی پایین رونده در دستگاه عصبی مرکزی می‌شوند که از قشر مغز شروع شده و به طرف نخاع پیشرفت کرده و در نهایت مراکز حیاتی بصل‌النخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
با ورود دارو‍‍‍‍ و ایجاد تغییر در جریان خون به آسانی می‌توان قشر مغز را دچار ضعف نمود همچنین رابطه مشخص بین فعالیت فیزیولو‍‍&#۶۴۳۹۴;یک مغز، مصرف اکسی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍&#۶۴۳۹۵;ن و گلوکز وجود دارد و این رابطه زمانی مشخص می‌شود که مغز تحت تاثیر داروهای بیهوشی قرار گیرد. به عنوان مثال وقتی داروی پنتوباربیتال سدیم با یک سرعت ثابت در داخل جریان خون مغزی تزریق می‌شود، میزان مصرف اکسی‍&#۶۴۳۹۴;ن و گلوکز توسط مغز کاهش می‌یابد. حتی به صورت تجربی اثبات شده که بعضی از داروهای بیهوشی مثل باربیوتوراتها در غلضت هایی که در بدن موجود زنده باعث خواب عمیق می‌شوند می‌توانند از تنفس بافت جلوگیری نمایند. و به طور کلی می‌توان گفت اثرات داروهای بیهوشی برگشت پذیر است.
● تاثیر داروهای بیهوشی:
الگوی تنفسی حیوانی که بیهوش شده با حیوان سالم ازچند لحاظ تفاوت دارد در حالت بیهوشی عضلات بازدمی فعال شده و در انتهای دم توان عضلات به طور ناگهان متوقف می‌شود و نظم تنفس از بین می‌رود البته الگوهای تنفسی نامنظم اغلب می‌تواند ناشی از اختلاف شدت تحریکات حاصل از جراحی باشد.
● خصوصیات داروی کلرال هیدراته:
کلرال هیدراته جز داروهای آنتی کولین استراز بوده، تزریق داخل عروقی دارو سبب بیهوشی ملایم و شل شدن عضلات و آرامبخشی در حیوان می‌گردد.
▪ اثرات بیهوش کنندگی:
۱) داروی مسکن و خواب آور است که با تضعیف قشر مغز سبب کاهش رفلکس‌ها می‌شود.
۲) مقدار تحت بیهوشی این دارو اعصاب حسی و حرکتی را تضعیف نموده و ایجاد آرامبخشی ملایم می‌نماید.
۳) مقدار مصرفی جهت ایجاد بیهوشی، ایجاد خواب عمیق کرده که تا چند ساعت طول می‌کشد.
۴) این دارو در مقدار خواب آور یک ضد درد ضعیف بوده و بر اثر تحریکات دردناک هیجان ناگهانی را در حیوان سبب می‌شود.
▪ ترکیب شیمیایی:
این دارو بی‌رنگ بوده و به صورت کریستالهای شفافی است که در معرض هوا تبخیر شده و به راحتی در آب و روغن حل می‌شود. قسمت اعظم آن در بدن به تری کلرو اتانول تبدیل شده و برای پوست و غشاهای مخاطی شدیدا محرک می‌باشد.
● اثر روی اعضای مختلف بدن حیوان:
▪ دستگاه تنفس:
مصرف دارو در حد خواب آور تعداد تنفس و حجم جاری را کاهش می‌دهد. مقدار مصرفی برای ایجاد بیهوشی با تضعیف مرکزتنفس باعث تضعیف محسوس تنفس می‌شود.
▪ دستگاه قلب و عروق:
مقدار مصرفی برای ایجاد بیهوشی موجب تضعیف عضله قلب و کاهش قدرت انقباضی قلب می‌گردد. این دارو با تقویت فعالیت عصب واگ باعث برادی‌کاردی، افزایش فواصل P-R ، ایست سینوسی، بلاک دهلیزی بطنی می‌گردد.
در اسب بعد از بیهوشی با داروی کلرال دهیدراته، آریتمی‌های فوق بطنی و فیبریلاسیون زودگذر دهلیزی دیده می‌شود.
▪ دستگاه گوارش:
به دلیل اثرات پاراسمپاتومیمتیک، ترشحات و حرکات دستگاه گوارش افزایش یافته و به دنبال بیهوشی در حیوان اسهال دیده می‌شود. اگر این دارو به صورت خوراکی مصرف شود عوارضی نظیر تهوع، استفراغ و ترشح بزاغ را به دنبال خواهد داشت.
● جذب و دفع و موارد استفاده بالینی دارو:
از راه داخل وریدی، خوراکی، مقعدی و یا داخل صفاقی قابل مصرف می‌باشد و در صورتی که این دارو در اطراف عروق و یا عضلات تزریق شود بسیار تحریک کننده خواهد بود. مقدار کمی از این دارو بدون تغییر از طریق ادرار دفع و به مقدار زیاد به تری کلرو اتانول که قدرت خواب‌آوری کمتری دارد تبدیل می‌شود. سپس با اسید گلوکورونیک به صورت کون‍‍&#۶۴۳۹۵;وگه درآمده و از راه ادرار دفع می‌شود.
بازگشت از بیهوشی در هنگام مصرف کلرال دهیدراته اغلب طولانی بوده که به علت اثرات باقیمانده دارو می‌باشد.
کلرال دهیدراته اغلب به عنوان آرام‌بخش و بیهوش کننده در اعمال جراحی اسب و گاو مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقدار مصرف این دارو برای بیهوشی متغیر است. از طرف دیگر این دارو معمولا به صورت ترکیب با پنتوباربیتال و سولفات منیزیم جهت اعمال جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱) مقدار دارو به عنوان آرامبخش: ۲/۲ – ۶/۶ گرم به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم وزن حیوان.
۲) مقدار دارو برای بیهوشی: ۲/۱۳ – ۲۲ گرم به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم وزن حیوان.

سید مهدی موسوی
منابع:
۱- equine anesthesia monitoring and emergency therapy
William W. muiv a johon A. E Hubbell – ۱۹۹۱.
۲- بیهوشی در دامپزشکی – ترجمه دکتر علی رضایی، دکتر افشین حاجی زاده- نوربخش ۱۳۷۷
۳- هوشبری در دامهای بزرگ- ترجمه دکتر ایرج نوروزیان و همکاران- جهاد دانشگاهی تهران
۴- جراحی اسب- دکتر پرویز حکمتی و دکتر مصطفی دارستانی- نوربخش ۱۳۸۰
۵- مبانی بیهوشی در حیوانات کوچک- دکتر محمد رضا صدیقی- دانشگاه فردوسی مشهد ۱۳۷۸
۶- روشهای استفاده از بیهوشی استنشاقی در اسب- رامین قبادی- پایا‌نامه دکتری دامپزشکی- دانشگاه آزاد واحد کرج- سال تحصیلی ۷۷ - ۷۸ .

مطالب مرتبط

برای بچه‏ها جوجه بخریم؟

برای بچه‏ها جوجه بخریم؟
این روزها در گوشه و کنار خیابان‏های پر رفت و آمد دستفروشانی دیده می‏شوند که جوجه‏های رنگی را در جعبه‏های مقوایی گذاشته‌اند و می‌فروشند. صدای جیک جیک جوجه‏های رنگارنگ در شلوغی خیابان و دود و ترافیک، عابران را وا می‏دارد تا لحظه‌ای بایستند و با لبخندی بر لب به جوجه‏های رنگی نگاهی بیندازند. در این میان، بچه‏ها کنار جوجه‏ها میخکوب می‏شوند، به حرکت‌شان نگاه می‏کنند، با ترس و کنجکاوی به آنها دست می‏زنند و با اصرار از پدر و مادرشان می‏خواهند که برایشان جوجه بخرند. ولی آیا خرید و نگهداری از جوجه در آپارتمان‏های کوچکی که ما امروزه در آنها زندگی می‏کنیم، درست است؟ آیا بر فروش و عرضه این جوجه‏ها نظارتی صورت می‏گیرد؟ در صورت نگهداری از این حیوانات در خانه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‏ها با دکتر آراسب دباغ مقدم، عضو کمیته تخصصی سازمان دامپزشکی کشور گفتگو کرده‏ایم....
▪ آقای دکتر! این ‌که برای بچه‌هایمان جوجه بخریم خوب است یا بد؟
ـ ببینید؛ شاید نگهداری از موجودات زنده‌ای مانند گل‏ها و گیاهان و برخی حیوانات خانگی (مثلا جوجه‌ها) ‏در ارتقای سلامت روان نقش داشته باشد ولی در مجموع و با توجه به شرایط موجود، نگهداری از جوجه‌ها در خانه توصیه نمی‏شود. به هر حال، اگر در مقابل بچه‏هایی که برای خرید جوجه‌ها اصرار دارند، ناچار شدید و برایشان جوجه خریدید، حداقل کاری که باید انجام بدهید این است که مراقب باشید بچه‌ها قبل و بعد از دست زدن به جوجه، دست‏هایشان را با آب و صابون بشویند.
▪ آیا بر جوجه‏هایی که توسط دستفروش‏ها فروخته می‏شوند، نظارتی صورت می‏گیرد؟
ـ جوجه‏هایی که در کنار خیابان و توسط دستفروش‏ها عرضه می‏شود، جوجه‏های نر مرغ‏های تخم‌گذار هستند که چون نگهداری از آنها برای مرغداری به صرفه نیست آنها را در چاه معدوم می‏کنند و کارگران مرغداری آنها را برای فروش به صورت غیرمجاز و دستفروشی عرضه می‏کنند. متاسفانه در کشور ما در حال حاضر مراکز عرضه حیوانات به صورت بهداشتی و زیر نظر سازمان دامپزشکی وجود ندارد و فروش حیوانات به صورت متفرقه توسط دستفروشان صورت می‏گیرد که مورد تایید نیست. حیواناتی که به فروش می‏رسند باید شناسنامه داشته باشند و واکسن، داروهای ضد انگلی و نوع نگهداری‌شان با دقت صورت بگیرد و همچنین مراکز فروش باید مجوزهای لازم را داشته باشند و شرایط مناسب برای نگهداری و فروش حیوان را رعایت کنند.
▪ آیا ممکن است این جوجه‏ها هم موجب انتقال بیماری شوند؟
ـ البته به ندرت ممکن است چنین اتفاقی بیفتد اما به هر حال،‌احتمال ضعیفی از انتقال بیماری سالمونلوز به انسان وجود دارد. سالمونلوز یک بیماری عفونی مشترک میان انسان و حیوان است که علایم بیماری‏های عفونی مانند تب، مشکلات گوارشی، اسهال و گاستریت شدید را دارد.
▪ گاهی دستفروشان جوجه‏ها را به رنگ‏های عجیب قرمز و فسفری در می‏آورند. این موضوع مشکلی ایجاد نمی‏کند؟
ـ جوجه‏ها را برای جذابیت بیشتر و فروش راحت‏تر رنگ می‏کنند. این رنگ‏ها معمولا مجاز و خوراکی نیست و ممکن است در طولانی مدت برای بچه‏ها مشکلاتی ایجاد کند.
▪ در صورت نگهداری از جوجه‌ها در خانه باید به چه نکاتی توجه کرد؟
ـ هر حیوانی محیط و شرایط نگهداری خاصی دارد. فردی که می‏خواهد از یک حیوان نگهداری کند باید ابتدا به دامپزشک مراجعه کند و شرایط نگهداری از آن حیوان را بپرسد. اگر برای کودک حیوان خریداری شود، لازم است ابتدا سن کودک مشخص شود. برخی گونه‏های حیوانات بچه‏ها را دوست دارند و برخی گونه‏ها با بچه‏ها رفتار خوبی ندارند. اینها نکته‏هایی است که باید در مشورت با یک دامپزشک مورد توجه قرار بگیرد. متاسفانه چه در مورد جوجه و چه در مورد حیوانات دیگر، شرایط مناسب رعایت نمی‏شود. نگهداری از حیوان مخارج خاصی دارد، سختی‏هایی دارد، به زمان و اطلاعات مناسب نیاز دارد و فردی که می‏خواهد از حیوانی نگهداری کند باید همه این موارد را مورد توجه قرار دهد.
▪ برخی بچه‏ها به‌رغم علاقه و اصرارشان برای خرید جوجه، رفتار خوبی با آنها ندارند؛ مثلا جوجه‏ها را آزار می‏دهند و زخمی می‏کنند. علتش چیست؟
ـ این موضوع آموختنی است و اگر اطرافیان و پدر و مادر با حیوانات مهربان باشند، به آنها رسیدگی کنند و با توجه و محبت به آنها غذا بدهند‌، بچه‏ها هم یاد می‏گیرند و عواطف‌شان تقویت می‏شود. بچه‌ها باید یاد بگیرند که با طبیعت درست رفتار کنند و با سایر موجودات زنده مهربان باشند.
▪ وقتی جوجه بزرگ شد، بچه‌ها و بعضی از بزرگ‌ترها نمی‏دانند که باید چه‌کار کنند. بعضی‌ها به همین دلیل، آن را می‏کشند و مثلا از آن غذا تهیه می‏کنند. این هم یک مشکل دیگر است.
ـ در بحث دامپروری که افراد تعداد زیادی دام را با هدف اشتغال پرورش می‏دهند و علاقه خاصی بین حیوان و انسان ایجاد نمی‏شود موضوع فرق دارد اما وقتی از یک حیوان خانگی نگهداری می‏کنیم و به او آب و غذا می‏دهیم و از او مراقبت می‏کنیم صحیح نیست که او را بکشیم. از نظر شرعی هم مکروه است انسان، حیوانی را که خودش بزرگ کرده، بکشد و بخورد. از نظر روان‌شناسی هم این موضوع تاثیر منفی دارد و ممکن است تا مدت‏ها ذهن بچه‏ها را به خودش مشغول کند و موجب تقویت روحیه سنگدلی در آنها شود.
▪ توصیه آخر؟
ـ حالا که در کشور ما مراکزی تحت عنوان فروش و عرضه بهداشتی حیوانات خانگی وجود ندارد و این بخش توسط مسوولان به شکل مناسبی ساماندهی نشده، مردم باید با کلینیک‏های دامپزشکی مشورت کنند؛ برای حیوان شناسنامه بهداشتی تهیه کنند، معاینات سالانه را انجام دهند، هر شش ماه داروی ضد انگل استفاده کنند و درباره شستشو و محل نگهداری، شیوه رفتار و برقراری ارتباط با حیوان از دامپزشکان کمک بگیرند.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!