جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

بیهوشی عمومی با داروی کلرال دهیدراته در دامپزشکی


بیهوشی عمومی با داروی کلرال دهیدراته در دامپزشکی
● مقدمه:
توانایی پیش بینی اثرات و عمل داروی بیهوشی، عامل مهم و اساسی در بیهوشی دامپزشکی به شمار می‌آید طبیعت و خلق و خوی هر بیمار متفاوت بوده و تاثیر قابل ملاحضه‌ای بر مقدار دارو و روش انجام بیهوشی دارد. غالبا به منظور جلوگیری از آسیب دیدن بیمار و فرد عامل تزریق داروهای بیهوشی عمومی همراه با مقید کردن فیزیکی حیوان صورت می‌گیرد. اکثر روشهای بیهوشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضمن القا، بازگشت از بیهوشی سریع، بی‌خطر و ایجاد بی‌دردی و شلی عضلانی حداکثر بوده و تاثیر محسوسی بر وضعیت قلبی و ریوی نداشته باشد. بیهوشی را می‌توان عدم وجود احساس درد و یا تضعیف فعالیت بافت عصبی به صورت موضعی یا عمومی تعریف نمود و یا به عبارت دیگر عدم هوشیاری حیوان به صورت کامل همراه با سستی عضلانی که بتواناعمال جراحی را بدون تقلای بیمار انجام داد.
● تئوری ایجاد بیهوشی:
داروهایی که به عنوان بیهوش کننده به کار می‌روند باعث به وجود آمدن فلجی پایین رونده در دستگاه عصبی مرکزی می‌شوند که از قشر مغز شروع شده و به طرف نخاع پیشرفت کرده و در نهایت مراکز حیاتی بصل‌النخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
با ورود دارو‍‍‍‍ و ایجاد تغییر در جریان خون به آسانی می‌توان قشر مغز را دچار ضعف نمود همچنین رابطه مشخص بین فعالیت فیزیولو‍‍&#۶۴۳۹۴;یک مغز، مصرف اکسی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍&#۶۴۳۹۵;ن و گلوکز وجود دارد و این رابطه زمانی مشخص می‌شود که مغز تحت تاثیر داروهای بیهوشی قرار گیرد. به عنوان مثال وقتی داروی پنتوباربیتال سدیم با یک سرعت ثابت در داخل جریان خون مغزی تزریق می‌شود، میزان مصرف اکسی‍&#۶۴۳۹۴;ن و گلوکز توسط مغز کاهش می‌یابد. حتی به صورت تجربی اثبات شده که بعضی از داروهای بیهوشی مثل باربیوتوراتها در غلضت هایی که در بدن موجود زنده باعث خواب عمیق می‌شوند می‌توانند از تنفس بافت جلوگیری نمایند. و به طور کلی می‌توان گفت اثرات داروهای بیهوشی برگشت پذیر است.
● تاثیر داروهای بیهوشی:
الگوی تنفسی حیوانی که بیهوش شده با حیوان سالم ازچند لحاظ تفاوت دارد در حالت بیهوشی عضلات بازدمی فعال شده و در انتهای دم توان عضلات به طور ناگهان متوقف می‌شود و نظم تنفس از بین می‌رود البته الگوهای تنفسی نامنظم اغلب می‌تواند ناشی از اختلاف شدت تحریکات حاصل از جراحی باشد.
● خصوصیات داروی کلرال هیدراته:
کلرال هیدراته جز داروهای آنتی کولین استراز بوده، تزریق داخل عروقی دارو سبب بیهوشی ملایم و شل شدن عضلات و آرامبخشی در حیوان می‌گردد.
▪ اثرات بیهوش کنندگی:
۱) داروی مسکن و خواب آور است که با تضعیف قشر مغز سبب کاهش رفلکس‌ها می‌شود.
۲) مقدار تحت بیهوشی این دارو اعصاب حسی و حرکتی را تضعیف نموده و ایجاد آرامبخشی ملایم می‌نماید.
۳) مقدار مصرفی جهت ایجاد بیهوشی، ایجاد خواب عمیق کرده که تا چند ساعت طول می‌کشد.
۴) این دارو در مقدار خواب آور یک ضد درد ضعیف بوده و بر اثر تحریکات دردناک هیجان ناگهانی را در حیوان سبب می‌شود.
▪ ترکیب شیمیایی:
این دارو بی‌رنگ بوده و به صورت کریستالهای شفافی است که در معرض هوا تبخیر شده و به راحتی در آب و روغن حل می‌شود. قسمت اعظم آن در بدن به تری کلرو اتانول تبدیل شده و برای پوست و غشاهای مخاطی شدیدا محرک می‌باشد.
● اثر روی اعضای مختلف بدن حیوان:
▪ دستگاه تنفس:
مصرف دارو در حد خواب آور تعداد تنفس و حجم جاری را کاهش می‌دهد. مقدار مصرفی برای ایجاد بیهوشی با تضعیف مرکزتنفس باعث تضعیف محسوس تنفس می‌شود.
▪ دستگاه قلب و عروق:
مقدار مصرفی برای ایجاد بیهوشی موجب تضعیف عضله قلب و کاهش قدرت انقباضی قلب می‌گردد. این دارو با تقویت فعالیت عصب واگ باعث برادی‌کاردی، افزایش فواصل P-R ، ایست سینوسی، بلاک دهلیزی بطنی می‌گردد.
در اسب بعد از بیهوشی با داروی کلرال دهیدراته، آریتمی‌های فوق بطنی و فیبریلاسیون زودگذر دهلیزی دیده می‌شود.
▪ دستگاه گوارش:
به دلیل اثرات پاراسمپاتومیمتیک، ترشحات و حرکات دستگاه گوارش افزایش یافته و به دنبال بیهوشی در حیوان اسهال دیده می‌شود. اگر این دارو به صورت خوراکی مصرف شود عوارضی نظیر تهوع، استفراغ و ترشح بزاغ را به دنبال خواهد داشت.
● جذب و دفع و موارد استفاده بالینی دارو:
از راه داخل وریدی، خوراکی، مقعدی و یا داخل صفاقی قابل مصرف می‌باشد و در صورتی که این دارو در اطراف عروق و یا عضلات تزریق شود بسیار تحریک کننده خواهد بود. مقدار کمی از این دارو بدون تغییر از طریق ادرار دفع و به مقدار زیاد به تری کلرو اتانول که قدرت خواب‌آوری کمتری دارد تبدیل می‌شود. سپس با اسید گلوکورونیک به صورت کون‍‍&#۶۴۳۹۵;وگه درآمده و از راه ادرار دفع می‌شود.
بازگشت از بیهوشی در هنگام مصرف کلرال دهیدراته اغلب طولانی بوده که به علت اثرات باقیمانده دارو می‌باشد.
کلرال دهیدراته اغلب به عنوان آرام‌بخش و بیهوش کننده در اعمال جراحی اسب و گاو مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقدار مصرف این دارو برای بیهوشی متغیر است. از طرف دیگر این دارو معمولا به صورت ترکیب با پنتوباربیتال و سولفات منیزیم جهت اعمال جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱) مقدار دارو به عنوان آرامبخش: ۲/۲ – ۶/۶ گرم به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم وزن حیوان.
۲) مقدار دارو برای بیهوشی: ۲/۱۳ – ۲۲ گرم به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم وزن حیوان.

سید مهدی موسوی
منابع:
۱- equine anesthesia monitoring and emergency therapy
William W. muiv a johon A. E Hubbell – ۱۹۹۱.
۲- بیهوشی در دامپزشکی – ترجمه دکتر علی رضایی، دکتر افشین حاجی زاده- نوربخش ۱۳۷۷
۳- هوشبری در دامهای بزرگ- ترجمه دکتر ایرج نوروزیان و همکاران- جهاد دانشگاهی تهران
۴- جراحی اسب- دکتر پرویز حکمتی و دکتر مصطفی دارستانی- نوربخش ۱۳۸۰
۵- مبانی بیهوشی در حیوانات کوچک- دکتر محمد رضا صدیقی- دانشگاه فردوسی مشهد ۱۳۷۸
۶- روشهای استفاده از بیهوشی استنشاقی در اسب- رامین قبادی- پایا‌نامه دکتری دامپزشکی- دانشگاه آزاد واحد کرج- سال تحصیلی ۷۷ - ۷۸ .

مطالب مرتبط

برای بچه‏ها جوجه بخریم؟

برای بچه‏ها جوجه بخریم؟
این روزها در گوشه و کنار خیابان‏های پر رفت و آمد دستفروشانی دیده می‏شوند که جوجه‏های رنگی را در جعبه‏های مقوایی گذاشته‌اند و می‌فروشند. صدای جیک جیک جوجه‏های رنگارنگ در شلوغی خیابان و دود و ترافیک، عابران را وا می‏دارد تا لحظه‌ای بایستند و با لبخندی بر لب به جوجه‏های رنگی نگاهی بیندازند. در این میان، بچه‏ها کنار جوجه‏ها میخکوب می‏شوند، به حرکت‌شان نگاه می‏کنند، با ترس و کنجکاوی به آنها دست می‏زنند و با اصرار از پدر و مادرشان می‏خواهند که برایشان جوجه بخرند. ولی آیا خرید و نگهداری از جوجه در آپارتمان‏های کوچکی که ما امروزه در آنها زندگی می‏کنیم، درست است؟ آیا بر فروش و عرضه این جوجه‏ها نظارتی صورت می‏گیرد؟ در صورت نگهداری از این حیوانات در خانه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‏ها با دکتر آراسب دباغ مقدم، عضو کمیته تخصصی سازمان دامپزشکی کشور گفتگو کرده‏ایم....
▪ آقای دکتر! این ‌که برای بچه‌هایمان جوجه بخریم خوب است یا بد؟
ـ ببینید؛ شاید نگهداری از موجودات زنده‌ای مانند گل‏ها و گیاهان و برخی حیوانات خانگی (مثلا جوجه‌ها) ‏در ارتقای سلامت روان نقش داشته باشد ولی در مجموع و با توجه به شرایط موجود، نگهداری از جوجه‌ها در خانه توصیه نمی‏شود. به هر حال، اگر در مقابل بچه‏هایی که برای خرید جوجه‌ها اصرار دارند، ناچار شدید و برایشان جوجه خریدید، حداقل کاری که باید انجام بدهید این است که مراقب باشید بچه‌ها قبل و بعد از دست زدن به جوجه، دست‏هایشان را با آب و صابون بشویند.
▪ آیا بر جوجه‏هایی که توسط دستفروش‏ها فروخته می‏شوند، نظارتی صورت می‏گیرد؟
ـ جوجه‏هایی که در کنار خیابان و توسط دستفروش‏ها عرضه می‏شود، جوجه‏های نر مرغ‏های تخم‌گذار هستند که چون نگهداری از آنها برای مرغداری به صرفه نیست آنها را در چاه معدوم می‏کنند و کارگران مرغداری آنها را برای فروش به صورت غیرمجاز و دستفروشی عرضه می‏کنند. متاسفانه در کشور ما در حال حاضر مراکز عرضه حیوانات به صورت بهداشتی و زیر نظر سازمان دامپزشکی وجود ندارد و فروش حیوانات به صورت متفرقه توسط دستفروشان صورت می‏گیرد که مورد تایید نیست. حیواناتی که به فروش می‏رسند باید شناسنامه داشته باشند و واکسن، داروهای ضد انگلی و نوع نگهداری‌شان با دقت صورت بگیرد و همچنین مراکز فروش باید مجوزهای لازم را داشته باشند و شرایط مناسب برای نگهداری و فروش حیوان را رعایت کنند.
▪ آیا ممکن است این جوجه‏ها هم موجب انتقال بیماری شوند؟
ـ البته به ندرت ممکن است چنین اتفاقی بیفتد اما به هر حال،‌احتمال ضعیفی از انتقال بیماری سالمونلوز به انسان وجود دارد. سالمونلوز یک بیماری عفونی مشترک میان انسان و حیوان است که علایم بیماری‏های عفونی مانند تب، مشکلات گوارشی، اسهال و گاستریت شدید را دارد.
▪ گاهی دستفروشان جوجه‏ها را به رنگ‏های عجیب قرمز و فسفری در می‏آورند. این موضوع مشکلی ایجاد نمی‏کند؟
ـ جوجه‏ها را برای جذابیت بیشتر و فروش راحت‏تر رنگ می‏کنند. این رنگ‏ها معمولا مجاز و خوراکی نیست و ممکن است در طولانی مدت برای بچه‏ها مشکلاتی ایجاد کند.
▪ در صورت نگهداری از جوجه‌ها در خانه باید به چه نکاتی توجه کرد؟
ـ هر حیوانی محیط و شرایط نگهداری خاصی دارد. فردی که می‏خواهد از یک حیوان نگهداری کند باید ابتدا به دامپزشک مراجعه کند و شرایط نگهداری از آن حیوان را بپرسد. اگر برای کودک حیوان خریداری شود، لازم است ابتدا سن کودک مشخص شود. برخی گونه‏های حیوانات بچه‏ها را دوست دارند و برخی گونه‏ها با بچه‏ها رفتار خوبی ندارند. اینها نکته‏هایی است که باید در مشورت با یک دامپزشک مورد توجه قرار بگیرد. متاسفانه چه در مورد جوجه و چه در مورد حیوانات دیگر، شرایط مناسب رعایت نمی‏شود. نگهداری از حیوان مخارج خاصی دارد، سختی‏هایی دارد، به زمان و اطلاعات مناسب نیاز دارد و فردی که می‏خواهد از حیوانی نگهداری کند باید همه این موارد را مورد توجه قرار دهد.
▪ برخی بچه‏ها به‌رغم علاقه و اصرارشان برای خرید جوجه، رفتار خوبی با آنها ندارند؛ مثلا جوجه‏ها را آزار می‏دهند و زخمی می‏کنند. علتش چیست؟
ـ این موضوع آموختنی است و اگر اطرافیان و پدر و مادر با حیوانات مهربان باشند، به آنها رسیدگی کنند و با توجه و محبت به آنها غذا بدهند‌، بچه‏ها هم یاد می‏گیرند و عواطف‌شان تقویت می‏شود. بچه‌ها باید یاد بگیرند که با طبیعت درست رفتار کنند و با سایر موجودات زنده مهربان باشند.
▪ وقتی جوجه بزرگ شد، بچه‌ها و بعضی از بزرگ‌ترها نمی‏دانند که باید چه‌کار کنند. بعضی‌ها به همین دلیل، آن را می‏کشند و مثلا از آن غذا تهیه می‏کنند. این هم یک مشکل دیگر است.
ـ در بحث دامپروری که افراد تعداد زیادی دام را با هدف اشتغال پرورش می‏دهند و علاقه خاصی بین حیوان و انسان ایجاد نمی‏شود موضوع فرق دارد اما وقتی از یک حیوان خانگی نگهداری می‏کنیم و به او آب و غذا می‏دهیم و از او مراقبت می‏کنیم صحیح نیست که او را بکشیم. از نظر شرعی هم مکروه است انسان، حیوانی را که خودش بزرگ کرده، بکشد و بخورد. از نظر روان‌شناسی هم این موضوع تاثیر منفی دارد و ممکن است تا مدت‏ها ذهن بچه‏ها را به خودش مشغول کند و موجب تقویت روحیه سنگدلی در آنها شود.
▪ توصیه آخر؟
ـ حالا که در کشور ما مراکزی تحت عنوان فروش و عرضه بهداشتی حیوانات خانگی وجود ندارد و این بخش توسط مسوولان به شکل مناسبی ساماندهی نشده، مردم باید با کلینیک‏های دامپزشکی مشورت کنند؛ برای حیوان شناسنامه بهداشتی تهیه کنند، معاینات سالانه را انجام دهند، هر شش ماه داروی ضد انگل استفاده کنند و درباره شستشو و محل نگهداری، شیوه رفتار و برقراری ارتباط با حیوان از دامپزشکان کمک بگیرند.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
هوموس لوبیا قرمز | ایران کوک
طرز تهیه هوموس لوبیا قرمز: لوبیا قرمز و نخود را به مدت 1.5 تا 2 ساعت در زودپز بپزید تا خوب پخته شوند...