پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

Nissan Rogue SL


Nissan Rogue SL
بازار خودروهای اس یو وی کوچک در جهان بسیار داغ شده چرا که این خودروها علاوه بر داشتن ظاهر یک خودروی اس یو وی از مصرف کمتر و البته ابعاد کمتری برخوردارند که این امر سبب سهولت رفت و آمد این خودروها در شهر و کاهش مصرف سوخت آن ها شده است. به همین دلیل است که شرکت نیسان نتوانست از این بازار که سالانه ۱ ملیون دستگاه فروش دارد بگذرد و فورا برای عرضه ی یک خودرو در این کلاس دست به کار شد !
این خودرو نیز طبق معمول بر روی پلاتفرم یک خودروی سدان شکل گرفته است. پلاتفرم مدل سنترا توانسته به خوبی میزبانی این اتاق را به عهده بگیرد! البته تغییراتی در این مدل نسبت به سنترا به چشم می خورد. مثلا فاصله ی بین دو محور در این خودرو ۵/۰ سانتیمتر نسبت به سنترا کشیده تر است. همچنین طول این خودرو نیز حدود ۸ سانتیمتر بیشتر شده است. از لحاظ وزن روگوئه تا حد ممکن کم وزن طراحی شده به طوریکه وزن این خودرو (آن هم در مدل دو دیفرانسیل) ۱۶۰۲ کیلوگرم می باشد که نسبت به رقبای خود از جمله هوندا سی آر وی کم وزن تر است. اگرچه ابعاد این خودرو تا حد ممکن افزایش یافته ولی هنوز نسبت به دو رقیب خود یعنی تویوتا RAV۴ و هوندا سی آر وی فضای کوچکتری دارد. برای روگوئه فقط یک موتور ۴ سیلندر ۵/۲ لیتری قابل سفارش است. این موتور می تواند ۱۷۰ اسب بخار نیرو تولید کند. موتور روگوئه را میتوان با موتور ۴/۲ لیتری تویوتا مقایسه کرد که در آن صورت گشتاور ۱۷۵ پوندفوتی نیسان می تواند برتری خود را نشان دهد. خط قرمز این موتور از ۶۴۰۰ دور آغاز می شود. اما کمی هم به قابلیت های دینامیکی این خودرو می پردازیم. شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در این خودرو برابر ۸/۸ ثانیه می باشد که برای یک اس یو وی با موتور ۴ سیلندر رقم مناسبی است. البته نباید از نقش گیربکس ۶ سرعته CVT این خودرو گذشت که بدون استفاده از چرخ دنده نیرو را از موتور به دیفرانسیل منتقل می کند. در تست میزان تحمل شتاب جانبی روگوئه اگر چه امتیاز بدی نیاورده ولی نتوانسته آن طور که انتظار میرفت خودی نشان دهد !! ۷۷/۰ جی رقم خوبی است ولی عالی هم نیست! شاید تقسیم وزن نه چندان جالب ۴۱/۵۹ نیز در این امر موثر بوده. مصرف سوخت این خودرو به طور میانگین حدود ۷/۱۱ لیتر می باشد. قیمت پایه ی این خودرو برابر ۲۰ هزار دلار است ولی اگر خواهان مدل دودیفرانسیل با تجهیزات بیشتر هستید باید ۲۷ هزار دلار بپردازید.

منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

زیبا ولی مهجور

زیبا ولی مهجور
یکی از اتومبیل های افسانه ای که بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۷ توسط آلفارمئو تولید شد آلفارمئو مونترال می باشد. این اتومبیل توسط طراح معروف مارچلو گاندینی در موسسه برتونه طراحی شده بود.
اتومبیل فوق در سال ۱۹۶۷ در نمایشگاه EXPO ۶۷ در مونترال کانادا معرفی شد و به افتخار این نمایشگاه مونترال نام گرفت. مونترال در ابتدا به صورت یک کوپه ۲+۲ با موتور ۱۶۰۰ سی سی روی شاسی آلفارمئو جولیای معروف طراحی شده بود ولی در سال ۱۹۷۰ در هنگام شروع تولید با موتور ۸ سیلندر ۲۶۰۰ سی سی انژکتوری ساخته شده توسط SPICA و بصورت یک کوپه دو نفره تولید شد.
موتور فوق قبلا در مدل های مسابقه ای Alfa ۳۳ Stradale با حجم ۲ لیتر (در قسمت عقب) به کار رفته بود که با افزایش حجم به ۲۶۰۰ سی سی و قدرت آن به ۲۰۰ اسب بخار در مونترال به کار گرفته شده در ابتدا قرار بود موتور در قست عقب نصب شود (که هواکشهای روی ستون های کنار به همین منظور طراحی شده) ولی بعدا تصمیم گرفته شد موتور در جلو و گیربکس و دیفرانسیل در عقب به صورت ترانس اکسل نصب شود.
مونترال کلام آخر آلفارمئو در آن سالها بود که بسیار جلوتر از زمان خود چه از نظر طراحی ظاهری و چه از نظر مسائل فنی، وجود مواردی چون اکسل فعال عقب، دیفرانسیل با هرزگردی محدود، سیستم فنربندی کاملا مستقل با بازوهای A شکل به همراه موتور ۸ سیلندر کم حجم که دارای دو کوئل و دو دلکو مجزا بود گرچه کار تعمیر کاران را سخت می کرد ولی قدرت ۲۰۰ اسب بخار را برای آن به ارمغان می آورد که با توجه به وجود گیربکس ۵ سرعته دستی ساخت ZF همواره راننده را به وجد می آورد.
داخل اتومبیل بسیار زیبا طراحی شده بود و از مشخصه های بارز آن ارتفاع زیاد کنسول وسط، دسته دنده کوتاه و نوع قرار گیری متفاوت درجات مختلف در پشت فرمان و همچنین راحتی مناسب راننده و سرنشین آن می باشد، بطوریکه اگر با چشم بسته وارد آن شوید ذهنتان حوالی سوپر اسپرت های دهه ۷۰ دور خواهد زد. طراحی ظاهری را می توان شاهکار برتونه و شخص مارچلو گاندینی به شمار می آورد که مشابهتهای زیادی با طرح های دیگر این موسسه مثل لامبورگینی میورا دارد. برای چشمان نا آشنا این اتومبیل می تواند یک فراری (نوع هواکش روی کاپوت جلو)، لا مبورگینی (درب ها و ستون های کناری) و یا مازراتی (چراغهای عقب) باشد.
از نظر قدرت و شتاب و هندلینگ این اتومبیل از نمونه های برتر دهه ۷۰ بود که می توان آن را با اسپرتهای درجه اول تولیدی در آن سالها مقایسه کرد و البته در مقایسه با استانداردهای امروزی هم بسیار قابل توجه می باشد.
این اتومبیل به تعداد ۳۹۱۷ دستگاه بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۷ تولید شد که تعداد فقط ۴ دستگاه از آن به خریداران کانادایی تحویل داده شد.
به قرار اطلاع تعداد ۱۰ دستگاه از این نوع اتومبیل به ایران وارد شده است که به جز ۳ نمونه اوراق شده دو دستگاه از آن با موتورهای تعویضی آمریکایی و بقیه از جمله همین اتومبیل، از موتور و گیربکس های استاندارد استفاده می کنند.
● مشخصات فنی:
▪ تعداد سیلندر: ۸ سیلندر V شکل
▪ حجم موتور: ۲۵۹۳ سی سی
▪ قدرت: ۲۰۰ اسب بخار در ۶۵۰۰ دور در دقیقه
▪ تورگ: ۲۶۳ نیوتن متر در دور ۴۵۰۰
▪ نسبت تراکم: ۹:۱
▪ شتاب: ۸ ـ ۴/۷ ثانیه
▪ گیربکس: ۵ دنده جلو ساخت ZF
▪ وزن: ۱۲۷۰ کیلوگرم
▪ فاصله اکسل های جلو و عقب: ۲۳۵۰ سانتی متر
▪ طول × عرض × ارتفاع : cm ۱۲۰۵×۱۶۷۲×۴۲۲۰

نویسنده : سعید طالبی

وبگردی
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.